N°. 11000 Zaterdag 4 «Taimai^i. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 Januari. F ©uilleton. TE NOEUWSCIERICu LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers t i f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ofllcïeele Kennisgevingen. Burgemeester en Wotboudera yan Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat i gevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de Honden, ieder houder van één of meer honden, die aan die bblastiDg onder hevig zijn, vorplicht ie daarvan jarrlijks vóór of op den 31eten Januari a. e. bij den Gemeente-Ontvang» r aangifte te doen, door inlevering vau een behoorlijk ingevuld en door den aangever ondertoekend bil,et en dat bedoelde inschrijvin^abiljetten voor het dienst jaar 1896 kosteloos ten kantore van don Gemeente ontvanger vorkrijgbaar zijn. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 2 Januari 1896. E. KIST, Seoretaris. Burgemeester en Wethouders vau Leiden roepen bij deze op alle levorauoiors, werkbazen, enz., welke over het afgeloopen jaar 1896 ten lasto dor gemeente oenige vordering hebben, die uiterlijk voor uit0. Januari a. s. ter Gomecnte-Secretai|e (Afdeolmg Financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leidon, F. WAS, Burgemeester. 2 Januari 1896. E. KIST, Secretaris. Tweede zitting Tan den militieraad. Burgemoeator en Wethouders van Leiden, Gezien do artt. 86 en 92 der Wet van den I9den i Augustus 1861, betrekkelijk de nationale miliiie (Staatsblad No. 72), gewijzigd bg de Wet van don 4den April 1892 (Staatsblad No. 56); Gelet op do missivo van den Heer Lnitenant- Kolonel Militie-Commissaris in het 3de district der provincie Zuid-Holland; Brongen ter algemeen© kennis: dat do twoedo zitting van don Militieraad, voor deze gemeente, wordt gehouden in eon der lokalen van bet Invaliden huis (ingang door de Koppenhinkstdfeg aan de zijdo der Hooglandsohe Kerkgraoht), op Maandag deu 13den Januari 1896. des voormiddaga to tien nren, tot het doen van uitspraak omtrent alle in de oersto zitting niet afgedane zaken, en op donzolfden dag, dos voormiddaga te halfelf, tot hot doen van uitspraak omtrent hen, die als plaatsvervanger of als nummer- verwisaelaar verlangen op te treden; voort9, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewgsstnkk n, van htden af, tor secretarie dezer gemeente, dage- lrjka van des voormiddags tien tot des namiddags vier uron, de Zondag uitgezonderd, wordt gevaoeord; welke gelegenheid de belanghebbenden woiden ver maand zich ten nutto to maken, daar aan den lotelmg, die reeds bij do militio ie ingeli fd. overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 dor hovenaacgehaaldo Wet, door de Koningin niet dan in bijzoudir© gevallen het etollon van con plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misvorstand, nog opgemerkt dat de lotelmg, omtrent wien de Militieraad in zijoe eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, niet in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hjj daarin een plaatsvervanger of een Dummorvorwisaelaar mooht willeu vooretellen. Burgemeeetor en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 3 Januari 1896. E. KIST, Secretaris. De „Leidsche Plantenbeura" hield hare jaarljjksche vergadering in hot gewone lokaal van het „Hotel de la Poste", aan de Aalmarkt alhier, onder presidium van den heer J. Mater Qit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat de ontvangsten plus het batig saldo over 1894 hebben be dragen 308.17 en de uitgaven 39.54, zoo dat een saldo in kas overblijft van ƒ268.63. De heer J. Mater werd bü acclamatie als voorzitter herkozen en ais commissaris werd gekozen de heer C. Van Santen in plaats van den heer G. C. Van der Hoef. Vervolgons word besloten een verguld- zilveren medaille beschikbaar te stellen voor do tentoonstelling van bloeiende bol- en knol- g .wassen, door de afdeeling Noordwijk van de algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur te houden in het voorjear van 1896. By de Ned.-Herv. gemeer.te te Hemmen en 's-Heercnlioek is beroepen de heer C. J. H. Verweys, candidaat te Leiden. Zooals reeds werd opgemerkt, herdacht Willem Lubbe te Oegstgeest op 1 Januari jl. den dag, dat hij vijftig jaren molenaar was van den Kamphuizerpolder onder Oegst geest. Dezen heuglijken dag heeft het bestuur van dien polder voor zijn ambtenaar, die gebukt gaat onder de jaren van zijne trouwe diensten, niet onopgemerkt voorbij laten gaan, daar dit college hem op dien dag een besluit aanbood, waarin hem een stoffelijk bewijs van erkente lijkheid werd vereerd; terwijl hem mede in dat besluit een pensioen werd toegekend tot een bedrag van ongeveer het vierde zijner jaarwedde. Wel een bewijs, dat het bestuur van den Kamphuizerpolder zijne ambtenaren, die trouw op hun post waren, niet vergeet, maar integen deel hunne werkzaamheden ten volle waar deert, door van een heuglijken een onver- getelyken dag voor hen te maken. In het jaar 1895 is in de Rijkspost spaarbank te Warmond ingelegd een bedrag van 54,710.67y3, verdeeld over 1850 inlagen. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 150. In het geheel zy'n er thans te Warmond 888 boekjes in omloop. Het aantal verzonden berichten van af 17 October (dag der opening van het telepboon- kantoor te Warmond) tot en met 31 December bedroeg 186; dat der ontvangene bedroeg 138. Hieruit zien we in welk een dringende be hoefte de telepboon thans voorziet. H. M. de Koningin-Regentes heeft be noemd tot kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin jhr. H. F. M. E. Sandberg tot Essenburg, administrateur van het kroon domein, buitengewoon kamerheer van wijlen Z. M. den Koning. De heer E. J. Pierlot, opzichter by de Rijkstelegraaf, herdacht den lsten Januari den dag, waarop hy vóór 26 jaren als zoodanig werd aangesteld. De jubilaris, die in 't geheel reeds circa 39 jaren werkzaam is aan de werkplaats van de Rijkstelegraaf, ontving veler gelukwenschen. De Koningin-Regentes heeft namens de Koningin ten bate dor Vereeniging voor ge zondheidskoloniën voor Rotterdamsche kin deren" aan mr. J. A. Van Gilse, als voor zitter van het bestuur, eeno gift van honderd gulden doen toekomen, terwijl ook een aantal vereenigingen to Breda, te Arnhem en elders giften ontvingen H. M. de Koningin-Regentes heeft ƒ150 geschonken aan de Commissie voor Duin beplanting in Den Haag, welke zich ten doel stelt werk te verschaffen aan behoeftigen. Te 's Gravenhage is in byna 74-jarigen ouderdom overleden de heer H. Mulder, president van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, chef van de bekende han delsfirma daar ter stede. Van particuliere zyde meldt men aan het „Hbl.": Het gala-bal ten Hove was gister avond zeer bezocht. Aan vcor- en achteringang van het paleis re en van 9 uren af lange files rytuigen mot gasten aan. De kleine balzaal, waar de kapel der s hutfc rij speel le, en de groote danszaal, waar het 6trykorkest der Koninklyke Militaire Kapel balmuziek ten gehoore bracht, wemelden van bezoekers in schitterende militaire of staatsiekieedy, en voor zooveel de dames betreft, in elegante balkleefing Voorafgegaan en gevolgd door een prach tige» hofstoet verscheen de Koningin-Regentes te 10 uren te midden van Hare gasten, prinses Elisabeth van Waldeck, die links van hare zuster, liep, de balzaal binnenleidende. De koninklyke gastvrouw droeg een kleed van witte brocaatzyde, gegarneerd met witte veeren, laag uitgesneden aan d6n hals, die versierd was met een parelsnoer, het kapsel getooid met den nationalen diadeem. De jeugdige Prinses had mede een wit balkleed aan. Verschillende personen werden aan do Regen tes en aan de Prinses voorgesteld. Nadat het bal geopend was, heeft H. K. H. eer.ige keeren aan den dans deelgenomen. De uitnoodigingen voor dit bal waren in de gebruikeiyke diplomatieke, ambteiyke en militaire kringen gedaan. H. M. verliet te middernacht de balsalons. - In den ouderdom van ruim 84 jaren is te Delft overleden de heer C. Planken. Door dit sterfgeval is het getal oud-strijders wedtrom met één verminderd - De Historische Galery, nu voorloopig op do bovengangen van het Haagsche stadhuis geplaatst, zal aldaar in den loop der volgende week voor het publiek te zien worden gesteld. - Onder voorbehoud wordt ons gemeld, dat de directeur generaal van de Staatsspoor wegen Cluyssenaar zyn ontslag wenscht te nemen Als opvolger, noemt het gerucht mr. Sprenger van Eyk, minister van finan ciën. (Tel.) - Het stoomschip „Drente'1, van Java naar Rotterdam, is 2 Jan Ouessant gepas seerd; de „Veendam" is 2 Jan. van Nieuw-York te Rotterdam aangekomende „Prins Willem II", van Suriname naar Amsterdam, arriveerde 1 Jan te H&vre. - By koninkiyk besluit zyD benoemd: tot ontvanger der dir. belast en accynzen te Goes c. a. W. F. E. Wynen, ontvanger der- zelfdo middelen te Geldermalsem c. a. tot ontvanger der dir. belast, en acc. te IJzendyke c. a. J. H. F. Claessens, ontvanger derzelfde middelen te Nieuw Buinen c. a.; tot ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Oldenzaal c. a., G. M A Passtoors, ontvanger derzelfde middelen te Zevenaar c. a.; —tot ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Terschelling c. a. J. Fokkens, ont vanger der dir belast, en acc. te Makkinga c. a. Benoemd tot surnumerair by den dienst van 'sRjjks schatkist J. H. Yan Gonggryp Bungenberg, te Arnhem, en J. P. Haitsma Muiier, te Utrecht. Benoemd tot ontvanger der registr. en dom. te Zuidbroek, D. A. Doyer, thans in die betrekking te Horst, te Kaalte, A. G. Faber, thans in óie betrekking te Zevenaar; te Elburg, J. J. Berdenis van Berlekom, thans surnumerair der registratie en domeinen; te Zevenaar, J. Kylstra, thans surnumerair der registratie en domeinen; te Oirschot, W. A KlGyn Yan de Poll, thans surnumerair der registratie en domeinen; te Horst, M. W. Kiein, thans surnumerair der registratie en domeinen. Benoemd tol boekhouder van het kadaster H. C. F. E. Van Andel, thans teekenaar van het kadaster. Aan mr C C. Harbord, op z\in verzoek, eervol ontslag verleend als rechter plaatsver vanger in de arrondissements-rechtbank te Utrecht. Benoemd tot notaris biunen het arrondis sement Heerenveen, ter standplaats Joure, gemeente Haskerland, K Voiding, candidaat- notaris te Kollum. F Van Rfisens, te Groningen, met ingang van 16 dezer, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Groningen Pensioen verleend aan: J. W. Teunissen, commies-verificateur 1ste categorie by 'sRyks belastingen, 626, H. J Van Vreummgen, commies 1ste kl by 's Ryks belastingen, 486 's jaars. Benoemd vooi den t\jd vaD vyf jaren, gerekend van - 22 November 1895, by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heer J Scboemaker, arts. Gemengd Nieuws. Bet gerechtshof te 's-G raven- hage heeft gisteren de gevangenisstraf van vier jaren, opgelegd aan den man die op de Groote Markt aldaar zich tegen de politie verzette en lichameiyk letsel toebracht, verminderd tot twee jaren. Bevestigd zyn door het. Hof de veroordee- Iingen lo van een man, die in een kantoor aan de Nieuwe Haven te Rotterdam diefstal pleegde, tot vijf jaren, 2o. van den man te Zoeterwoude, die door het lossen van een geweerschot poogde zware mishandeling te plegen, tot twee jaren; en 3o. den veehan delaar te Leiderdorp, die zich by eone boedel scheiding aan meineed schuldig maakte, tot 1 jaar en 6 maanden. Voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage stond gisteren terecht een 18 jarige jongen uit Rotterdam, door de rechtbank aldaar tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens ernstige verwonding, in den nacht van 10 op 11 Aug jl in een bierhuls in de Zandstraat te Rotterdam gepleegd op een 20 jarige dienstbode, met wie hy verkeering had gehad Bekl. zeide in hooger beroep te zffn gekomen om vermindering van straf te verzoeken, doch de procureur-generaal, van meening, dat bekl heeft gehandeld met voor bedachten rade, daar hy vóór het plegen van het feit verschillende bedreigingen heeft geuit, vorderde verhooging van de straf tot zes jaren. Het O. M. by de rechtbank had het misdryf nog ernstiger geoordeeld en wegens poging om te dooden acht jaar geëischt, maar met deze meening ging de proc.-gen niet m?de. Mr. Milders, biklaagdes verdediger, wees op de gelukkig niet ernstige gevolgen vpn de mishandeling en betoogde, in verband ook met de jeugd van bekldat niet kan wor den aangenomen dat hy met voorbedacht n rade heeft gehandeld, waarom hy het ver zoek om vermindering van straf ondersteunde. Uitspraak 16 Januari. Gisteren had te Rotterdam in pand No. 26 aan het Spui water eene ge- rochteiyke uitzetting plaats. De man des huizes weigerde voor de daarmede belasto ambtenaren de deur te openen, zoodat zty zich met gewei J toogang moesten verschaffen. Hierop verschenen een drietal half beschonken vrienden van den bewoner, om zoo noodig de uitzetting te beletten. De politie werd te hulp geroepen en niet dan met veel moeite gelukte het ten slotte aan een paar agenten, een van het drietal, die zich het hevigst tegen het gerechteiyk bevel verzette, naar het politiebureel in de Lange Torenstraat over te brengen, waar hy in bewaring werd gesteld. Op Nieuwjaarsavond brak om elf uren te Zandvoort by de wed. H. een felle binnenbrand uit, toen de bewoners van het huis reeds te bed waren. Met moeite konden deze wordeD gewekt. De schade door don brand is groot, evenals de waterschade. Ramp te Vlissingen. Hiervan geeft de „Midd. Ct." het volgende relaas: In do Breewaterstraat, aan de Marktzyde, ontstond gisterochtend, omstreeks tien uren, brand in een huis, bewoond door twee go- zinnen dat van den meubelmaker Born, be staande uit zes, en dat van den roeier by het loodswezen K,, bestaande uit tien personen. Die brand eischte vier slachtoffers, terwyi het huis met wat er in was geheel uitbrandde. De toedracht van deze treurige zaak is do volgende: Omstreeks tien uren vervoegde zich by do vrouw van den meubelmaker Bom, terwyi de man afwezig was, een wagenmaker om boen was te koopen De vrouw zette daarop, ten einde de was lenig to maken, een yzoren pot met boenwas op de kachel in de aan de straat gelegen beneden voor- en woonkamer. Plotseling sloeg de vlam in den brand baren inhoud van den pot on vatte deze vuur. De vrouw had nog de tegenwoordigheid van geest om een kleedingstuk over de brandende was te werpen, doch zonder 6ucces, in een oogwenk stond de geheele kamer in lichter laaie, terwyi zich een ondraagiyke damp ver spreidde. De vrouw vluchtte, met brandwonden aaa gelaat en handen, naar buiten en riep om hulp Weldra sloegen de vlammen het gansche benedenhuis uit, terwyi de bovenbewoners, waaronder een oude vrouw, voor de boven ramen gilden om redding en hulp. De man van het gezin was afwezig. Dank zy der zelfopoffering van de tooge- snelde buren, konden allen, aio op do hoven- verdieping zich bevonden, met behulp van ladders gered worden, doch de vier kinderen, 43) Wij gingen voort, gezellig over allerlei pra- ftende; een voornaam onderwerp van het i, gespek wae natuurlijk het lijden van Mr. IRayner, waarop hij trotsch scheen. Daarna moest ik eenige bijzonderheden mededoelen over mijne ziekte, een veel minder interessant mderwerp, ofschoon het my aaDgenaam ge naakt werd door het teeder medelijden, dat et by Etbel opwekte. „Wy waren inderdaad," zeide zy, .zeer Aorgd voor u." „Dat zou ik denken," bromde Mr. Rayner „Ik was er jaloersch van. Er werd alleen gedacht aan Mr. Paul. 't Wae altyd: hoe gaat het met den armen Mr. Paul? Zou Mr Paul dit, dat of wat anders willen hebben Aan my werd toen niet gedacht." „O, papal" riep Ethel uit. „Schaam u dat te zeggen I Ik weet zeker, dat wy u heele- maal vertroetelden." „Ja, ja," zeide de oude man. „Totdat de andere zieke opdaagde, en toen kwam het er voor my niot op aan. Het was een beetje te erg met gebroken ribben en een ontwrich ten neus bovendien." „Hoor eens, Mr. Paul," zeide Etbel, „papa schertst. Dat doet hy byna over alles. De waarheid is, dat hy zich even bezorgd over u maakte als Frank of ik en iederen dag naar u vroeg. Want by ia u zeer dankbaar voor uwe goedheid jegens hem, toen hom dat ongeluk trof." Ik kon terstond uit haar toon bemerken, dat zy hiermede een kiescben wenk aan baar vader wilde geven, om zyn scherts te laten varen, en tovens zinspelen op hetgeen zy als den dien3t beschouwden, dien ik hun be wezen bad. Hare woorden misten hunne werking niet. Terstond werd Mr. Kayner zeer ernstig, „Natuuriyk," zeide hy, „was ik u veel vorplicht. Zeker I Het waa zeer vriendelyk van u, naar het hospitaal te gaan en hen daar voor te bereiden op myne ontvangst, en aan Ethel de mededeeling te doen, Frank te laten komen, enz. En ik verzeker u, dat ik het zeer op prijs stelde, dat gy kwaamt vragen hoe het my ging en aanboodt om my op te passen, en zoo meer. Wel, ik beschouwde u reeds als een huisvriend en ik hoop dat gy dat altyd zult blyven." Myne hoop ging inderdaad veel verder, dat behoef ik nauwelyks te zeggenmaar met deze vriendschappelyke erkentelykheid kon ik het voorloopig zeer wel stellen. Zóó pratende en op en neer slenterende ging de tyd zeer aangenaam voorby tot het oogenblik kwam om te gaan lunchen; en toen drong Mr. Rayner er op aan, dat ik hen naar hun verbiyf zou vergezellen en het maal met hen deelen. Na de lunch ging Mr. Rayner een slaapje doen in zyn armstoel en had ik het groot genot van myn eerste afzonderlijk gesprek met de geliefde van mpn hart. On8 gesprek waB van een algemeenen en gemengden aard, over boeken en kunst en anders onderwerpen van smaak, met opmer kingen over handelingen en manieren by man nen en vrouwen dat vlottend, gezellig onderhoud, dat dikwyia tot uitgangspunt heeft: „Houdt ge van dit? Houdt ge van dat?" enz., waarby men zoo gauw te weten komt waar en hoe men overeenstemt of verschilt. En de uitwerking van dit gesprek was, dat my bleek, dat Ethel en ik opmer- keiyk overeenstemden Natuuriyk zal er gezegd worden, vooral door sommigen myner lezeres sen, dat myne genegenheid voor haar my zoo mot haar deed instemmen. Maar dat was toch werkeiyk niet de reden. Haar gesprek deed eene overeenkomst van smaak uitkomen, die my evenzeer verraste als behaagde Wy schenen als het ware in alles in dezelfde school te zyn opgevoed. Vooral echter was ik getroffen en verrukt door hare gevoelens aangaande karakter en beginsel. Daarin bleken hare meeningen even keurig te zyn als in zaken van kunst, maar zy werden geuit op dien vriendelyken toon van goedhartigheid en ver draagzaamheid, welke het beste bewys is van een waariyk bominneiyk karakter. Gaf zy hare afkeuring te kennen over de handelingen van bepaalde personen, dan wae het eer mat leedwezen dan berispend. „Het was jammer", dat deze of gene zoo laag, of lomp, of onte vreden was; z(j „bedroefde zich"over degenen, die oneerlyk of kwaadwillig handelden, en nooit kwam eenig bitter of boos woord over hare lippen. Na eene poos werd Mr. Rayner wakker en, gelyk menig zieke na een middagslaapje, wa9 bil gemeiyk en prikkelbaar. Toen kwam het karakter van het lieve meisje duidelyker dan ooit uit. Indien haar vader eone of andere kleinigheid hinderde, als hy zUne krant miste, of zyn stoel ongemakkeiyk vond, of verstoord was, dat de meid niet gauw bracht wat hy gevraagd had, was Ethels zachte, vleiende stem gereed hem dadeiyk tot kalmte te bren gen en had zy altyd een middel by de band om alles te schikken. En zy bewoog zich zoo rustig en bad zulk eene zachte aanraking, dat zy een ware schat bleek te zyn voor een zieke, wiens zenuwen geschokt waren. Boven dien had zy eene vroolykheid en opgewekt beid over zich, gepaard met onschuldige scherts, die haar gezelschap eenvoudig verrukkelyk maakten, en in mun geeat de aangenaamste visioenen deden opryzen van het geluk, dat ik zou genieten, indien ik het voorrecht mocht hebben met haar het leven door te gaan. In de dagen, die volgden, had ik over vloedig gelegenheid om deze karaktertrekken op te merken en de uiterst kiescbe toegeef- ïykheid en tact niet alleen tegen Mr. Rayner en my, maar ook tegen zulke menschen als de hospita, mevrouw Moffat, - eene waardige vrouw zonder twyfel, maar zeer kort aan gebonden, op wie Etbel een magischen invloed scheen te hebben. Meer dan eens was er gevaar voor een „standje" of ton minste „woorden" tusschen de hospita en den ouden heer, maar dan wist Ethel door de zachte aanraking met haar tooverstaf terstond den vrede te herstellen. Natuuriyk spraken wy dik wyis over Frank, over wien zyne zustor zich altijd met byna uitbundigen lof uitliet. Hot was eene zwak heid, dat geef ik toe, die vereering van een broeder, die, hoeveel genegenheid ik ook voor hem gevoelde, geenezins boven critiek ver hoven was; maar het was althans een toeken van hare innige liefde. Al dien tyd was echter geeue enkele maal op Lumley gezinspeeld, noch door Etbel noch door haar vader. Voor zoover de bosproking van hunne familieaangelegenheden betrof, wac het alsof hy nooit bestaan had. Als ondor- werp van gesprek kan ik niet zeggen dat ikzelf hem miste. XVI. Op bet strand. Het is niet noodig in byzonderheden t- beecbrjjven al wat er gebeurde gedurende de beerlyke week, die ik te Brighton doorbracht in het gezelschap van Mr. Rayner en zyne dochter Als ik zeg, dat ik byna voortdurend by hen was, dag aan dag, rnet hem op de Parade slenterende, de ochtenden, middagon, avonden met hen in hun verbiyf doorbren gende; gesprekken houdondo over byna alle denkbare onderwerpen, nu met vader of dochter, dan met belden, zondor eenigen tu8schenper800D, die onze gezelligheid kon verstoron of een schaduw werpen op ons gelukkig leven - kunnon zy, die weten welke myDe gevoelens ten opzichte van Ethel waren, zeker niet twyfelcn, dat ik in die degen volo; r (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1