Hot by Katwijk gestrande stoomschip „Maas" is door de sleepbooten „Wodan" en „Rotterdam" vlot gebracht zonder van de lading te hebben gelost. Het i3 nu den Nieuwen Waterweg reeds ingestoomd. De B aagsclie rechtbank veroor deelde gisteren: den man, die in de Kuiper straat te 's Gravenhage een jongenman, met wien zijne dochter vorkeering had, in drift, met een mes een wondo toebracht, welke den dood ten gevolge had, tot 1 jaar en 6 maanden; den loopjongen aldaar, die zich geld toeeigende, dat hy voor zyn patroon ontvan gen had, tot 1 jaar en 6 maanden; den jongenman, die in een sigarenwinkel aldaar een paar pakjes cigaretten ontvreemdde, tot 6 maanden, on den Scheveningschen jongen, die onnoodig een glasruitje van een brand schel verbryzelde, tot 14 dagen. Sedert eenige dagen wordtte St.-Anna-Parochie vermist de vlashandelaar P. S., die voor verscheidene landbouwers in den omtrek geschoond vlas te gelde had gomaakt tot een bedrag van f 600 a f 700, welk bedrag niet door hem aan de recht hebbenden is afgedragen. Men vermoedt dat hy naar Amerika is vertrokken. Do man is weduwnaar on laat een groot gezin in hulp behoevenden staat achter. De krygsraad te Leeuwarden heeft den sergeant v. d. W., van het 1ste reg. infanterie te Assen, die zonder verlof gedurende vier weken zyn garnizoen verlaten en in het buitenland rondgezworven heeft, veroordeeld tot degradatie en drie maanden detentie. De heer Van Slogteren, organist der Herv. kerk te Harkstede, begeleidde den tweedon Kerstdag als naar gewoonte het kerkgozang, met de tonen van het orgel. Do predikant had twee verzen aan de gemeente opgegeven te zingen. Plotseling, toen het. lste vers geëindigd was, verstomden de tonen en bleef het orgel stil. Men ging naar de oorzaak daarvan zien en vond den ouden organist dood. Te Helmond werd Zaterdag morgen op een grooten afstand van de stad oen brand waargenomen, welke bleek te zyn uitgebroken in een hofstede, aan het Eindhovensch kanaal (gem. Mierloo) gelegen. Daar de bewoners, de landbouwer Yan Stiphout en zyn vrouw, afwezig waren, had het vuur, toon men op de plaats des onhoils kwam, reeds zoo verwoed om zich heen ge grepen, dat er aan blusschen of iets te rodden niet te donken vi.-l. De woning met bygebouwon, inboedel en elf stuks vee, alles werd door do vlammen verteerd. De boordery, toeboboorendo aan jhr. E. Wos- selman van Helmond, was verzekerd, inboedel en vee ook, doch zóó laag, dat de bewoner groote schade lydt. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men in het onzekere. Men meldt uit Baambrugge, dd. 29 Dec..In den afgoloopen nacht omstreeks halftwoe worden de bewoners van Abcoude op oene onaangenamo wyze gewekt. In 't Goin onder Abcoude stond do boerdery, bewoond door H. Snoek, in lichtorlaaie. Do bewoners zyn met groote moeite aan een groot gevaar ontkomen. De knecht werd gewekt door 't geblaf van den hond. Toen de knecht wakker werd, stond de boordery benevens do hooiberg rondom in brand. De bewoners hebben schior geheel ongekleed de woning moeten verlaten. Aan redding van een en ander viel niet te denken. Het is eon vreeselyk gezicht de 36 koeien gohbel verbrand te zien neder liggen. Alleen een schuur met een wagen, tilbury en 2 paarden zyn gored. Hoewel de brandweer zoo spoedig mogeiyk was aangerukt, viel er aan blusschen niet te donken. Het was een waro vuurzee. Den gan- schen dag was do brandweer bezig om de vlammen, die telkens uit het smeulende hooi opstegen, te blusschen. Do autoriteiten waren op hot terrein. Honderden nieuwsgierigen kwamen gedurende den dag naar de ver woesting zien. Do oorzaak van den brand is onboktnd. Men hoordo op het terrein spreken van vermoeden van kwaadwilligheid. Men seint aan het H b 1." uit Engeland, dat do Amsterdamsche club „R. A. P." vau de voetbalclub „Beecles Cjxton" met 7 tegen 0 goals verloren heeft, niettegen staande men eenige dagen rust had gehad. Toch schenon de groote vermoeienissen gewogon te hebben. Over den dood van Max Lebaudy, „lo petit sucrier," heeft de conservatieve af gevaardigde Berry in de Fransche Kamer eenige vragen gericht tot den minister van oorlog, Hy vroeg waarom Lebaudy in dienst was gehouden, ofschoon hy blykens genees kundig attest aan tuberculose leea; waarom hy niet wegens zyn ziekte ongeschikt was verklaard, zooals verscheidene geneesheeren voorgestel 1 hadden, en waarom men hem in het hospitaal te Amëlic-les Bains had gebracht op de zaal voor besmettelijke ziekon, waar door by den typbus had gekregen en gestor ven was. Niemand scheen bier zyn plicht ga- daan te liebben; waarschynlyk was men bang voor de socialistische pers. De uiterste linkerzijde maakte by deze woorden heftig rumoer. Lóón Say veroorzaakte eenerzyds verontwaardigiug, andeizuds hilari teit, door zyn uitroep: „Men heeft Lebaudy zoo behaudeld, omdat hy ryk was; in ons land geldt de gelykheid niet voor de rijkenI" De minister van oorlog vorklaardo dat alle autoriteiten haar plicht hadden gedaan, maar do geneesheeren waren het niet eens over den gezondheidstoestand vau don milicien Lebaudy. Doze had zes maanden verlof gekregen tot herstel van gezondheid, maar dit verlof was ingetrokken to?n de patiënt dingen deed, die zyn gezondheid moesten benadoelen. Aan de campagne in de pers hadden de militaire autoriteiten zich niet gestoord. Hiermede was het incident afgaloopen. De broeder van Abel. „Hoe heet de broeder van Abel?" werd aan een schooljongen te Leipzig gevraagd. En de toe komstige staatsburger, die voorloopignogaan het alphabet was, antwoordde onverwyld: „Bebell" Spoorwegtarief voor kinderen. Behoudens de algemeen by de Nederland- sche spoorwegen geldende bepalingen, dat voor kinderen benoden 3 jaren, mits op den schoot hunner geleiders plaats nemende, geen vracht behoeft te worden betaald en dat voor kinderen boven de 10 jaren volle vracht- prys is verschuldigd, heerscht er by de spoor wegen omtrent de overige voor het vervoer van kinderen in locaal verkeer gestelde bepa lingen zoer weinig overeenstemming en heeft de H. IJ.-S.-M. daarvoor een geheel ander stelsel aangenomen dan de S.-S. en de N. C.-S.-Maatschappyen. Ten gevolge van dit verschil kunnen de bepalingen voor hot vervoer van kinderen in locaal verkeer on in binnenlandsth recht- streeksch verkeer tus3chen de spoorwegen ook niet geiyk zyn. Tal van moeilijkheden zyn van een en ander het gevolg en vergissingen van het publiek komen daardoor dan ook herhaalde ïyk voor. Ten einde hierin verbetering te brengen, heeft, naar wy vornemon, een der genoemde Maatschappyen zich bereid verklaard haar stelsel ten deele prys to geven en tevens esn wijziging van bedoelde bepalingen voorgesteld in dier voege, dat zoowel in locaal verkeer als in rechtstreeksch verkeer tusschen de Nederlandscho spoorwegen do bepalingen voor het vervoer van kinderen dezelfde zyn. Do voorgestelde wyzigingen komen in het kort hiorop neder: lo. Om den leoftyd, waarop de kinderen vry kunnon worden vervo-rd, van benedon drie jaron ta brongen op beneden vier jaren; 2o. om twee kinderen van vier tot beneden 10 jaren to vervoeren op één plaatskaart der klasse, waarin zy plaats nemen, en zulks zoo wel voor enkele reis als voor heen enterug; 3o. om één kind van 4 tot boneden 10 jaren to vervoeren tegen den halven vrachtprys enkele rois. {N. R. C.) Geneeskundige Raad van Zuid-Holland. In de gisteren gehouden zitting kwamen by de bespreking van het wetsontwerp ter voorkoming van uitbreiding van bcsmettoiyko ziekten somraigo leden sterk op tegen het laten gelden van andere bezwaren dan sanitaire tegen verplichte vaccinatie. Waar de Raad vaccine uit oen geneoskundig oogpunt he&amt. daar, mecnen zy, moet hij ook verplichte vaccinatio aanbevelen. D3 vraag of mazelen in do epidemiewet moet behouden wordeD, werd bevestigend beantwoord. Eveneens sprak de Raad zich uit ton gunsto van het behoud van croup in de wet. De opneming in de wet van trachoma en kinkhoest werd ook wenschelyk geacht; die van kraamvrouwenkoorts afgekeurd. Do opneming van een groep van ziekten Cfebris typholdeamazelen en dysenterie), waarby alleen verplicht wordt tot aangifte en niet het zichtbaar kenmerk te plaatsen, werd aangenomen. Voorts sprak de Raad zich uit ten gunste van bestendiging van aangifte door het hoofd van het gezin, en ten gunsto van verplichte ontsmetting, doch alleen ten aanzien van de eerste groep van ziekten. Art. 7 van het ontwerp der Regeering (verplichte vaccinatie in het eerste levensjaar) werd met 12 tegen 3 stommen afgekeurd. Vorder werd nog als meening uitgesproken, dat men aan 't hoofd van don ontsmettings- dienst by voorkeur een medicus ziet geplaatst. Ton slotte werd besloten den minister modo te deelen dat de Raad zich met het inge diende ontwerp niet kan vereenigen, maar verschillende wyzigingen wenscht, zooals by stemming is uitgesproken. Do Geneeskundige Raad besprak uitvoerig het concept-antwoord, door eene commissie opgesteld, op do medoceeling door den minister van binnenlandsche zaken van het ontwerp eener niouwo wet op het geneeskundig staatstoezicht. Met 11 togen 5 stemmen werd een geamendeerd concept-antwoord van dr. Van Tienhoven en mr. Eyssell aaDgonomen, zoodat over dat concept aan den minister een advies in afkeurenden zin zal worden uit gebracht. Gemeenteraad van Iflazcrswoucle. Zitting van gisteravond Deze laat6te Raadszitting in het jaar 1896 werd te zeven uren geopend door den heer J. D. Van den Akker, waarnemend burge meester, waarna de notulen werden gelezen eii gearresteerd. Vervolgens kwamen de ingekomon stukken ter tafel, waaronder een afwyzende beschikking van Ged. Staten op oen tweede bezwaarschriit van den heer J. Heemskerk, die voor de tweede maal in hooger beroep was gegaan van 's Raads beslissing op zyn reclame, tegen zyn aanslag in don Hoofdelyken Omslag. Besloten werd tot af en overschryving op de gemeentebegroting 1S95, noodzakelyk wegens de verpleging van een vierden krank zinnige. Besloten werd ook tot het verpachten van den tol aan den Gemooneweg en wel aan A. Van Wyk voor een jaar op dezelfde voor waarden. Benoemd werden vervolgens: tot leden der commissie, belast met de opmaking van het Landbouwverslag over 1895 de heeren J. B. Wesselingh, C. Dd Bruin en Noordam; tot stemopnemor8 by de verkiezingen voor 1896 en tot leden der commissie, belast met do werkzaamheden voor de schutterij, opnieuw de leden van het Dageiyksch Bestuur. In de commissie ter beoordeeling van vleesch, spek, enz. kwam in zooverre wyziging, dat voor het dorp in plaats van den heer C. De Bruin, die bedankte, werd benoemd de heer A. Koetsier. Ten slotte werd tot ambtenaar van den burgerlyken stand benoemd de heer A. Koetsier. Met een op het einde dezes jaars toepasse- lyk woord door den heer J. v. Akker, werd de zitting gesloten. «Johanna Vaa Woadc. Volgens bericht uit Haarlem aan de „N. R. C." werd Zaterdag weder instructs gehouden in de vergiftigingszaak van Kroramenio. Het bevestigde zicb, dat de instructie was overgebracht op een geheel ander terrein. De levensloop van de huishoudster, in deze zaak betrokken, werd namelyk aan een ernstig on derzoek 'onderworpen. Verschillende personen te Haarlem, die haar man vroeger, toen zij te Haarlem woonde, kennen, zyn by den rechter commissaris geroepen. Door vole getuigen zou hare waarheidsliefde zeer in twyfel worden getrokken. BUITENLAND. Oostciii'ijli-Hoiiff.-Mouarohlw. De Duitsche rykskanselier, vorst Hohenlohs- Schillinglürst, heft, gelyk men weet, de laatste dagen te Wuenen verioefd, waarheen hy zich begeven heeft, na op het kasteel Podiebrad, in Bohem6n, by zyn zoon de Kerstdagen te hebben doorgebracht. Het doel van do reis is in de eerste plaats, een bezoek te brengen aan zijn te Weenen gevestigd .n broeder, den opperhofmaarschalk aan het Oosten- ryksche hof, die sedert eonigen tyd lydende is, en het bezoek to beantwoorden, dat de 1 ider van de buitenlandscbe politiek in Oosten- ryk-Hongarye, graaf Goluchowski, hem in Juli te Aussee heeft gebracht. Maai- wanneer een zoo hoog geplaatst staatsman op reis gaat en officieel zyn bezoek laat aankondigen aan zyn ambtgenoot in een bevriende groote mogendheid, dan is men altyd geneigd, daar wat meer achter te zoeken, en men wordt daarin versterkt door de woorden van waar deering, waarmede de voornaamste organen der pers in Oostenryk-Hongaryo den aanzien lijken gast begroeten. De „Neuo freie Presse" zegt, dat het ditmaal izeker geen holle phrase i?f wanneer van de politieke beteektnis van het bezoek gesproken wordt, want niet slechts do algemeene toestand, maar ook de byzondero omstandigheden, waaronder het plaats heefr, geven aanleiding, dat voor de ontmoeting der leidende staatslieden van Oostenryk-Hongaryo een gewichtiger motief dan dat van een daad van beloefdheid moet worden ondersteld. In- tussclien wordt aan de „Köln. Ztg." bericht, dat de reis van d<n rykskanselier geenszins is geschied Daar aanleiding van byzondero politieke onderhandelingen of met het doel om over vragen van acuten aard van gedach ten te wisselen, al zullen by de gesprekken do Oostersche quaestie en andere vragen van den dag wel ter sprake komen. By de begroeting aan het station was, als oud vriend van vorst Hohenlohe, ook aanwezig de 88 jarige graaf Bray, tot voor korten tyd gezant van Beieren aan het Oostenrykscbe hof. Rusland. De Czaar, voor wiens kroning de toe bereidselen in vollen gang zyn, wenscht, zoo als uit St.-Feters urg geschreven wordt, oener- zyds dat de kroningsplechtigheid voor allen, die tot de kroning bevolen worden, een feestdag in den eigeniyken zin van het woord z«il zyn, doch dat er aan den anderen kant gecü onzinnige verkwisting plaats vinde. Daarom is eene byzondero kroniagscommissie ingesteld, die een programma voor de feeste- ïykhedon zal ontwerpen en de noodzakeiyke uitgaven nauwkeurig onderzoeken zal Deze commissie werkt in het diepste geheim, maar in de kringen der ingewyden is er toch iets van bekend geworden. Vooreerst zullen de talryke ambtenaren en vertegenwooroigers van de verschillende instellingen, die naar Mos kou zullen ontboden worden om de plechtig heid by to wonen, reisgeld, de zoogenaamde „progony", tot een drievoudig bedrag ontvan gen. Dat is voor de belanghebbenden naluur- ïyk byzo.ider aangenaam. Het reisgeld wordt niet naar den prys van het spoor wegbiljet berekend, maar naar het bedrag, dat voor het afleggen van den weg p9r poet- paard moet worden betaald. Al naar zyn rang, beeft een ambtenaar bet recht, meer of minder postpaarden te gebruiken. De minister van oorlog byv. is gerechtigd, by al zyn reizen 18 postpaarden te gebru keu en krygt per paard en p<-r werst 3 kopeken. Naar de kronings plechtigheid in Moskou zal dus de minister van oorlog, indien het ontwerp van de com missie bekrachtigd wordt, met 54 postpaarden kunnen reizen. De reis zal dus aan de hooger geplaatste dignitarissen een klein vermogen opbrengen. Tot bestryding der kosten van het verblyf in Moskou zullen de ambtenaren van de zoo genaamde generaals klasse daggelden van 10 roebels en equipagegelden van 20 roebels per dag ontvangen, de nog hooger geplaatste ambte naren natuurlyk belangryk meer. Eiudelyk heeft de commissie ook overwogen, dat do naar Mo3kou ontboden ambtenaren toch allen in nieuwe uniformen moeten verschynen en dat het daarom gepast is hun tot het aanschaffen van Dieuwe UDiformen ook do noodigo middelen te verschaffen. Zoo zal byv. ieder gouverneur voor de aanschaffing van een parade-uniform 1200 roebels ontvangen, terwyi zulk een uniform met 200 tot 250 roebels rykelijk betaald is. Of derg-jlyke besluiten geheel met de plannen van den czaar tot vermflding van verkwisting overeenstemmen, moet natuurlijk nog blyken. Er is sprake vaD, aan het eind van deze eouw de Gregoriaansche tydrekening in te voeron in Rusland. Men heeft echter nóg geon besluit genomen ten opzichte van de vraag of de hervorming plotseling óf gelèi deiyk ingevoerd zal worden. In het laatste geval zou in de eerste twaalf schrikkeljaren van 1900 de 29ste dag van Februari vervallen en het verschil tusschen Ouden en Nieuwen Styl dus eerst in 1944 vereffend zyn. De ,,ii if landers" iu Transvaal. Het manifest, dat de „National Union" heeft uitgegeven met het oog op de algemeene ver- gadering„ welke 6 Januari zal gehouden wor den, begint met een uiteenzetting van don toestand. De „Union", zegt het manifest, stelt zich ten doel het handhavon Yan de onaf hankeiyk- lieid der republiek, het verkrygen v^n gelyke rechten voor alle ingezetenen en het weg nemen van grieven. Om dit te bereiken, werd het vorige jaar een adres, onderteekend coor 13,000 personen, en waarin het kiesrecht werd gevraagd, bij den Volksraad ingediend, doch daar werd het met spot ontvangen. Dit jaar werden pogingen gedaan om de zoogenaamde progressislische party., in den Volksraad te steunen, maar dit werkte niets uit; een tweede adres, door 38,000 personen geteekend, waarin nogmaals op kiesrecht wordt aangedrongen, werd eveneens verworpen. De uitlanders, vervolgt liet manifest, vor men de overgroote meercorheid in den Staat. Zy bezitton moer dan de helft van het land en minstens negen tienden van de eigendom men. Toch htbben zy volstrekt geen stem in alle aangelegenheden, hun leveD, hun vryheid en hun eigendommen betreffende. Zij mosten belasting betalen zonder het recht van ver tegenwoordiging te hebben. Da belasting is onbillijk omdat er meer moet opgebracht worden dan noodig is voor de rsgeering, omdat het eenvoudig een klassebelabting is, en omdat de levensbenoodigdheden onrechtmatig belast worden. Verder wyst bet manifest er op, dat de wetgeving van de laatste jaren bezield is met een geest van vyandigheid tegen de Engel- schen. Het Uitvoerend Bewind is niet ver antwoordelijk aan btt welk president Kruger is almachtig. Het groot-a publiek, dat het meeste aan belastingen opbrengt, is in zike onderwijs versloken van allo Staatshulp. De spoorweg is in handen van een corporatie in Holland en heft buitensporige tarieven. Er worden monopolies verleend, die de industrie vermoorden, en de Engelache taal wordt niet officieel erkend. Het land is ryk en zou zich verwonderlijk kunnon ontwikkelen, maar onder de tegenwoordige omstandigheden is dat onrr.ogelyk. De algemeene politiek der regeering is gebaseerd op vyandigheid tegen de Engelschen. Een som van 250,000 pd. st. wordt uitgegeven voor een fort te Pretoria, en 100,000 pd. st. voor een fort, dat de be volking van Johannesburg in bedwaDg moet houden; er zyn Krupp- en Maximkanonnen besteld. De bedoeling van al deze maatregelen is, de uitlanders met geweld onderworpen te houden aan onbillyke wetteD. Na deze opsomming van de grieveD eindigt het manifest aldus: „"Wy verlangen een onafhankelijke republiek, die een ware repu bliek zal zyn, waarin ieder man, die den eed van trouw aan den Staat heeft gedaan, gelyke rechten zal hebben. Wy zyn niet bezield met rassenhaat, wy wenschen niemand, welke zyne nationaliteit ook zy, van zyne rechten te be- rooven. Wij verlangon: 1. De instelling van deze republiek als een weikelyke republiek. 2. Een grondwet, ont worpen door bevoegde personen, gekozen coor vertegenwoordigers van het geheele volkeen grondwet, dio beveiligd zal zyn tegen overylde wyziging. 3. Billijk kiesrecht on behoorlyko volksvertegenwoordiging. 4. Gelykheid van de HoiUndsche en de Engelscho taal. 5 Verant woordelijkheid van do hoofden der groote departementen aan de wetgevende macht. 6. Opheffing van kerkelyke misstanden. 7. Instel ling van onafhankelijke rechtbanken met behoorlijk bezoldigde rechters. 8. Liberaal onderwys. 9. Een behooriyk burgeriyk bestuur met voldoende bezoldiging en pensioenstelsel. 10. Vryhandel voor Zuid-Afrikaansche voort brengselen. Deze eischen zullen besproken worden in de algemeene vergadering, die tegen 6 Januari is uitgeschreven. Inmiddels hebben etnige invloedrijke burgers van Johannesburg esn byeenkomst gehouden, om het publiek gerust te stellen omtrent de overdreven geruchten, dat er een opstand van de „uitlanders" tegen de regeering ophanden was. De heer George Albu, een genaturaliseerd EngelschmaD, heelt in de byeenkomst een redevoering gehouden, die niet naliet grooten indruk te maken. Als de dwaze plannen van een opstand tot uit voering kwaraoD, zeide hy, dan zouden ce gevolgen ernstiger zyn dan do ontevredenen schenen te vermoeden. De Boeren zouden hun land niet opgeven zonder een heldhaftige poging om het te behouden, en de strydzou zoo lang duren, totdat duizenden personen, die nu in welstand leven, hopeloos geruïneerd zouden zyn. Er zou bloed stroomen, maar -dat zou nog niet alles zyn; de talryke mis dadigers in Johannesburg zouden de gelegen heid aangrypen om te plunderen, de levens middelen zouden schrikbarend in prys stygen, de inboorlingen zouden genoodzaakt zyn zich zelf te helpen en tot allerlei gruweldaden overslaan. Daarom rustte op de burgers de verplichting te zorgen dat de plannen der agitatoren niet tot uitvoering kwamen; deden zy dit niet, dan zou hun verantwoordelijkheid groot zyn. Het is waar, er was hervorming van bestuur noodig, maar er was een vreedzame weg om daartoe te komen. Maar het is een feit, zeide spreker zeer te recht, dat de Engelschen in het buitenland een weinig arrogant zyn. Zy be handelden den president alsof hy een onder geschikte macht in de regeering was. Spreker drukte ten slotto de hoop uit, dat het gezond verstand de overhand zou behouden, dat do regoering iets zou toegeven en dat de onte vreden party ook iets van haar eischen zou laten vallen, en dat de bestaande moeilykheden op vreedzame wyze uit den weg geruimd zou den worden. In denzelfden geest sprak de heer J. Ber- lein; hy gaf de verzekering, dat, mocht het tot het ergste komen, de regeering tal van aanhangers zou hebben in Johannesburg. Uit de berichten in ons vorig nummer kent men reeds de opinio van verschillende aan zienlijke Transvalers, die thans te Londen vertoeven en door een vertegenwoordiger van Reuter geïnterviewd zyn. Daaraan is nog too te vosgen het oordeel van den heer Leo pold Weinthal, directeur van de „Press" van Pretoria en de „Times" van Johannesburg, wien eveneens door R.-uter naar zyne meening is gevraagd. Deze uitgever van Engelsch-Trans- vaalsche bladen zal zeker niet van antipathie tegen de Engelschen verdacht worden er daarom is het merkwaardig, dat volgens zyne meening de toestand zoer overdreven wordt voorgesteld in Londen, met name door do „Times", en dat er volgens nem geen reden is voor een botsing tusschen de twee overheerschende rassen te vreezen. De opge wondenheid te Johannesburg is te wyten aan een kleine groep, die van tyd tot tyd een agitatie over kiesrechtz^ken op touw zet; de „National Union" vertegenwoordigt zeer zeker niet de cosmopolitische bevolking van Johannesburg, en haar manier van optreden wordt daar openlyk afgekeurd. De heer Weinthal geeft toe, dat eon spoedige veran dering in de kieswet noodig is, want de be-] staande wet is zeer slecht; de overheerschende minderheid mag geen oogenblik verliezen om de billyke aanspraken van de nieuwe bovol- king zoo spoedig mogelyk te voldoen. "VVat president Krugtr betreft, hy hoeft zeker zyn fouten, maar naar het algemeen oordeel is er niemand in het land, dio hem vervangen kan. Het is goed, dat do Engelschen deze dingen eens hooren van een Engelsch- man, die de toestanden in Transvaal door jarenlange ervaring kent. Zooals men weet, vertoeft dr. Leyds, de staatssecretaris van Transvaal en de rechter hand van Kruger, thans te Beriyn, om een keelspecialiteit te coDSulteeren. De „National Ztg." vermoedt dat dit niet het eenige doel van zyn komst is. „Het is niet onmogelyk", schryft het blad, „dat dr. Leyds een ver-, trouwelyke opdracht van president Kruger heeft, om de Duitsche regeering opmerkzaam te maken op de gevaren, welke de Republiek dreigen van de zyde oer „uitlanders", die van de Kaapkolonie uit worden opgestookt. Het Duitsche kapitaal is, meer dan men gelooft, geïnteresseerd in de Transvaalsche republiek, en de handel van Duitschland op Transvaal is in de laatste jaren zoozeer toe genomen, dat de Duitsche regeering volstrekt niet onverschillig kan zyn voor den gang der zaken daar te lande." (A. E.) Dit vermoeden is niet onwaarschyniyk, wanneer men denkt aan het byzondtr har telijk© telegram, dat keizer Wilhelm presi dent Kruger zond by de feestelijke opening van den Delagoa-spoorvveg. Verder seint do Loadenscho correspondent der „Frankfurter Zeitung:" „Tegenwoordig hier vertoevende Trans- valers veroordeelen zeer de van Johannes burg uitgaande agitatie teu behoeve van het Engelsche elument. Zy erkennen dat do politieke toestand niet in orde en in de eerste plaats uitbreiding van het kiesrecht noodig is, maar deze kan niet anders dan geleidelijk worden ingevoerd. De eischen door de „National Union" gesteld, zyn overdrew ven en daarom niet voor iu williging vatbaar De „uitlanders" hebben nooit ernstige rede tot klagen gehad en deze geheele beweging is op het getouw gezet door eenige rad draaiers. Mochten er ongeregeldheden voor vallen, dan moeten de „uitlanders", ondanks hun overmacht, toch het onderspit delven, want zy hebben geen wapenen, terwijl d Botren voortreffelyk zyn uitgerust." Zoo ver zal het echter wtl niet komen. Oom Paul zal zyne g6wo.ie kalmte wc-1 be houden en zich n et in de war laten brenger door groot geschreeuw, dat doorgaans met weinig wol gepaard gaat, ook al blykt uit do nader ontvangen telegrammen, dat de be-' weging nog steeds toeneemt. VOORSCHOTEN. Geboren: Jan, Z. van J. v. d. Zwart en M. A. C. Sjardiu. Overleden: Joannes Van Es 86 j., ongehuwd. ZOETERWOUDE. Geboren: Gerrit, Z. van A. H. Van Leeuwen en G. Verhagen.Elisabeth Geertrnida, D. van J. Gulaij enM. A.Korcmau. Johannes, Z. van J. Kranenborg en J. A. Brakel

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 6