h /De heer A. J. Binnendijk alhi°r herdacht /eren den dag, waarop hy 25 jaren geleden wérd benoemd tot directeur der Stedelijke Werkinrichting. Zooals men mocht verwachten, ging deze herinneringsdag voor den algemeen geachten ambtenaar niet onopgemerkt voorbij, maar mocht by zich verheugen in vele betuigingen van belangstelling, vriendschap en sympathie. Onder de talrijke personen en corporatiën, welke den jubilaris in den loop van den dag hunne opwachting maakten, werden o. a. op gemerkt commissarissen der instelling, aan wier hoofd hy zich ziet geplaatst, benevens eeno deputatie uit den kerkeraad der Rernon- strantsch Gereformeerde gemeente, van welk college de lieer Binnendyk deel uitmaakt. In de gemeente Sassc-nheim maken elf leerlingen gebruik van het te geven herhalings- onderwy's in de openbare lagere school dier gemeente, hoofd de beer J. Beumer. Ds. Van der Wal, predikant der Gerefor meerde gemeente te Hillegom, heeft voor het beroep naar Burum bedankt. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Sassenheim den weleerw. heer H. J. Borghols; tot pastoor to IJmuiden den weleerw. heer J. P. M. A. Binnewiertz; tot kapelaan te Amstordam (H. Willibrordus binnen d. v.) den weleerw. heer B. J. Corstens; tot kapelaan te Leid- schendam den weleerw. hoer H. N. Bollinger, en tot kapelaan te Naaldwijk den weleerw. hoer Chr. Van Dillen, die deserviter was te Sassenheim. By den Franschen gezant aan ons Hof, tfen heer De Bihourd, had gisteren een groot diner plaats, waartoe genoooigd waren do minister van buitenlandscho zaken en ver echeidene leden van het corps diplomatique. Onder vole blyken van groote belang stelling had gisteren op de algemoene be graal'plaats te 's-Gravenhage de ter-aarde- bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den oud-resident van Soerakarta A. J. Spaan. Prachtige bloem- en grafkransen be dekten de lykbaar, waaronder groote kransen van studenten en docenten van de Indische instelling te Delft, tot welker curatorium de overledene behoorde. De jeugdige Indologische Vereeniging was door den president en fjecretaris vertegenwoordigd; het Indisch Ge nootschap had zyn president den heer Pynacker Hordyk, en secretaris, afgevaardigd. Tal van Indische militairen, autoriteiten en profossoren van do Indischo instelling waren aanwezig. Aan het graf werd in welsprekende, tref fende bewoordingen de nagedachtenis van den overledene herdacht door den Indischen oud-landvoogd Pynacker Hordyk; door prof. Gongryp, die dankbaro hulde wydde aan 's mans warme belangstelling in het lot der Indische ambtenaren. Do heer Kroesen, president van den S9naat der Indische instelling, wees op de humane en vriendelyke wyze, waarmede Spaan op ver schillende instellingen studenten behandelde. De broeder van den overlodene bedankte voor do bewezen hulde. Omtrent het Kerstfeest ten Hove deelt do Haagsche kroniekschrijver der „N. Gr. Ct." mede dat do jonge Koningin een paar fraaie handwerken voor Hare mosder gereed ge maakt had, en zy van de Regentes ver schillende geschenken kreeg, waaronder vooral een prachtige schry (lessenaar en fauteuiltje uitmuntten. Do schr. heeft deze fraaie meubels gezien on bewonderd. De lessenaar in den vorm van een bureau minlstre, met zes laden, is geheel geïncrustreerd en versierd met ver gulde lijstwerken om elke lade on een rand om 't hoofdblad; hel stoeltje is bekleed met rose gebloemde sat\jn; belde meubelstukken, bestemd voor de werkkamer van Koningin Wilhelmina op het Loo, zyn ontworpen in den styi van Lodewyk XV, en passen by do overige meubelen, die zich reeds in dat vertrek bevinden. Naar men den schr. mededeelde, heeft onze jonge Koningin ook dit jaar weder een Kerst geschenk van den Duitschen keizer ontvangen. Nu is bepaald dat Donderdag 2 Januari een groot bal ten Hove zal worden gegeven. Van het plan, om by die gelegenheid een menuet uit te voeren, in kostuum Louis XVI, zooals aanvankeiyk zou geschieden, is afgezien. Maar toch is het denkbeeld niet voorgoed verlaten. Den lBden Jan. toch zullen baron en baronesse Van Harden broek, grootmeester en groot- meesteresse van HH. MM., eene soirée dansante geven, die ook door do tegenwoordigheid der Koninginnen zal worden opgeluisterd, en waarby de oude hofdans, zy liet dan ook waar- scbyniyk zonder kostumes, zal worden uit gevoerd. Naar men verneemt, is de koninklyke goed keuring verkregen op de gewyzigdo statuten der „Nedorlandsche Handelsroizigers-vereeni- ging" te Rotterdam. Deze bepalen zich hoofdzakeiyk tot: 1°. veranderde premie-betaling, meer over eenkomstig den leeftyd van nieuw toetredende leden 2°. eene vaste uitkeering van f 1000 by ovoriyden; 3°. kapitaliseering van het meerdere bedrag, hetwelk volgens wiskundige berekening noodig is voor de vaste uitkeeringen, tot het vormen van een nieuw fonds, waaraan later eene bestemming zal worden gegeven; 4°. onderzoek naar den gezondheidstoestand van C3ndidaten voor het lidmaatschap door geneesheeren, vanwege de vereeniging daartoe aangewezen. De Haarlemsche commissie uit de inge zetenen ter beoordeeling van de ontworpen verandering der grens tusschen Haarlem en Heemstede heeft gisteren hare taak voleindig 1. Met algemoene stemmen werd het ontwerp schryven aan Gedeputeerde Staten, ingediend door de commissie van redactie, goedgekeurd. Mr. W. Jager Gerlings sprak oen woord v. n dank aan hot adres der commissie van redactie, voor het uitvoerige door haar ont worpen advies. Mr. Joh. Enschedé, lid der commissie van redactb, bracht hulde aan den secretaris dezer vergadering, inr. F. A. Byvoet, voor de wijze, waarop zyne taak door hem was ten uitvo°r gebracht, en aan den burgemoester, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelandon, voorzitter der commissie, voor zyne leiding van de zittingen. Men verzekert den schry ver der Haagsche Kroniek van de „N. Gr. Ct." dat de minister van financiën zich den rusttyd zal ten nutto maken om niet alleen alles wat op do con versie betrekking heeft gereed te maken, ten einde dien maatregel nog in Januari uit te voeren, maar ook eeno omwerking tot stand te brengen van zyn personeele belasting, in verband met de reeds aangebrachte en «enige nieuw voorgestelde wijzigingen en ook naar aanleiding van 't veranderde tydstip van invoering. Do Tweede Kamer zal dus by haar terugkeer een nieuw gewyzigd ontwerp vinden. De Staatscourant van 31 dezer bevat een koninkiyk besluit van 7 dezer (Stsbl. 221), tot wijziging, op do voordracht der ministers van oorlog on koloniën, van het reglement voor den hoofdcursus, vastgesteld by konink iyk besluit van 22 Sept. 1892 (Stsbl. 221). Het bepaalt nu o. a. dat de deelneming aan het toelatingsexamen slechts wordt vergund aan onderofficieren, die ongehuwd zyn, en, zoo zy tot de militie behooren, hebben voldaan aan het examen voor den vrywillig dionenden sergeant (wachtmeester). In „Arcbitectura" is opgenomen een schryven van dr. P. J. H. Cnypers, waarmeo hy ontslag neemt als lid van de Maatschappij t. b. d. Bouwkunst, wyi de meerderheid van het bestuur der Maatschappy z. i. reeds meermalen openiyk blyk heeft gegeven van hare afgunst en vyandschap tegenover jhr. mr. V. De Stuers en tegen dr. C., en ge tracht, zonder daartoe door de Maatschappy zelve te zijn gemachtigd, om beider werk zaamheden op het gebied der architectuur en der Nederlandsche monumenten, door onware voorstellingen in een hateiyk daglicht te stellen en tegen te werken. In eene gistoravond gehouden druk be zochte buitengewone vergadering van de Haagsche afde?ling der Maatschappy voor Bouwkunst is verworpen met 31 tegen 27 stemmen eeno motie, voorgestel 1 door de meerderheid van een dien avond nieuw ge kozen bestuur van 7 loden, om te besluiten de afdeeling te ontbinden en zich te consti tueeren als zelfstandige 's Gravonhaagscho Vereeniging tot bevordtring dtr Bouwkunst Het vorige b-stuur was afgetreden, omdat het geen ontbindingsvoorstel in behandeling wenschte te brengen. Na het votum van gisteravond zyn vier leden van het dien avond opgetreden nieuwe bestuur voornemens hun mandaat weer neer te leggen. Eene commissie, bestaande uit do heeren mr. A. J. M. Bake, voorzitter, mr. D. Ragay, vice voorzitter, E. Von Brucken Fock, secre taris, H. Oortman Gerlings, penningmeester, E. J. I. C. Van Baerle, Richard Hol, Wouter Hutschenruytor, G. L. Kepper en Joh. Wage naar, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Vereeniging tot bevordering van vreemde lingenverkeer te Utrecht", wenscht een, zoo mogeiyk internationalen, wedstryd van har monie- en fanfare corpsen tot stand te brengen, in het einde dor maand Mei «e. s. te Utrecht gedurende een viertal dagen in het Park Tivoli te houden. Voor het gerechtshof te Leeuwarden werden gisteren, Maandag, in eene buitenge wone zitting, de heeren mr. W. B. S. Boslens en mr. J. L. Van Sloterdyck, onderscheideniyk als president en vice-president van dat H^t, op plechtige wyze geïnstalleerd. Do leden van de rechtbank, van de balie, onderscheidene belangstellenden, waaronder eenige dames, woonden de plecbtigboi) by. In Friesland zyn niet minder dan 48 onderwyzer vacatures by 't openbaar onder wys. Op onderscheidene plaatsen zyn de schooluren voor de onderwyzers vermeerderd, en laat men de klassen beurtelings komen één maal per dag. Do gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 3 Jan. niet plaats hebben. Het stoomschip „Castor", van Smirna naar Amsterdam, is 30 Dec. by Dungeness beloodsd; de „General", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, is 29 Dec. Port-Said gepasseerd; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 30 Dec. van Perim; de „P. Caland" is 30 Dec. van Nieuw-York te IJmuiden aangekomen; de „Reichstag," van Oost-Afrika naar Hamburg, arriveerde 30 Dec. te Suez. By koninkiyk besluit is de hoer J. A. A. Von Schmid, te Amsterdam, met al zyne wettige zoo mannelyke als vrouwelyke af stammelingen in den Nederlandscben adel ingelyfd met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. De heer J. W. Visser, directeur der kweek school voor machinisten te Amsterdam, die met 1 Januari 1896 aftreedt als lid der com missie, bedoeld in art. 3 der wet van 28 Mei 1896 (Stsbl. 97), met ingang van dien datum opnieuw als zoodanig benoemd. Benoemd tot landmeter 3de klasse by het kadaster L. J. Roborgb, A. N. Hamelberg, C. A. M. Oosterman, Th. L. Kwisthout, allen adspirant-landmeter; tot landmeter der 4de klasse H. R Pyls, J. J Roe /sen,G Oldrnziel, A. G. Th. Deneyn van Hoogwerff, P. J. F. Kater, J. W. Tenbraak, allen adspiraDt-land- meter, en L. F. Leyendeckers, thans god'plo- meerd landmeter. Goedgekeurd dat L. Mazel, burgemeester van Kethel, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Invoer van vcc In België. Het koninkiyk besluit over den invoer van NeJerlandsch vee in Btlgië, waarvan reeds in 't kort melding is gemaakt, luidt, biykens den „Moniteur", als volgt: „Art. 1. De in- en doorvoer van runddieren, herkomstig uit Nederland, zyn toegelaten langs de tolkantoren en bulptolkan toren, in bygaande tabel aangeduid, op dagen en ureD, die erin aangewezen zyn, on ltr de voorwaarden, ver meld onder anderen in de artikels 3, 4 en 5 van het reglement op het tuberculose van het rundvee. „Zoodra de op de grenzen in te richten lokalen, bestemd tot het tuberculineeren, zullen voltooid zyn, zullen de koeien, herkomstig uit Nederland, uitsluitend mogen ingevoerd worden langs de tolkantoren, van zulke lokalen voorzien. Behoudens de te bepalen uitzonde ringen, zullen deze dieren in gezegde lokalen met tuberculine beproefd worden, overeen komstig de voorschriften van artikel 6 van het reglement op de tuberculose van het rundvee en de maatregelen, ingevolge deze schikking genomen. „Art. 2. De in en doorvoer van schapen zullen geschreden langs de tolkantoren. „By hunne aankomst in vermelde kantoren of hulpkantoren, zullen do dieren, op kosten der invoerders, door den veearts, met het toezicht belast, onderzocht worden. „Als de veearts bevindt dat de dieren ge zond zyn, stelt hy zulks vast door een ge tuigschrift, gelykvormig bygaand model, dat aan den eigenaar of begeleider der dieron wordt ovorhandigd. „Art. 3. De in- en doorvoer van varkens, herkomstig uit Nederland, blyven verboden. „Ait. 4. De rechtstroeksche doorvoer van rundvee, schapen en varkens, zonder over- Idling, langs den spoorweg, wordt toegelatei zonder eenige byzondere formaliteit van sar- tairon aard. „Art. 5. De besluiten van 18 April en 26 November 1895 zyn ingetrokken. „Art. 6. Dit besluit zal in uitvoering Juraen den 6den Januari 1896". Cremengd Nieuws. In de stedelyke werkinrich ting alhier zijn gedurende het jaar 1895 opgenomen Volwassen p^rxoren 28,017, kinderen 5726; totaal 33,74 of gemiddeld 92 personen '8 uaags. Ter belooning van den voorbeelde- loozen yver, aar» den dag gelegd by het. onderzoek naar db uaders van het indertyd moedwillig doen onttporen van de Noordwyk- sche stoomtram, alsa«do voor het toezicht ter voorkoming van he stuk-werpen van de isolatoren der tel^phoon iin, is door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschap aan den m joor der Ryks-veldwacüt te Ka.wyk eene gratifi catie van f 10 toegekend. De damesvexeenigiig „Dorcas" to Woubrugije deelde dezer da&n hare liefde gaven wederom uit. Een 23 tal aine weduwen ontvingen elk van haar 2 schortei en 1 paar kouBen. In hare byeenkomsten werden deze voorwerpen door „Dorcas" vervaanigd, of aangekocht; daar leeft men niet vo»r zich- zelve alleen, maar wydt men zich am het lot van minder bedeelde naasten. Door de Haagsche politie ig proces-verbaal opgemaakt tegen een persooa, die verdacht wordt als beryder van een ry wie» in de Zeestraat een heer zoodanig te hebben aangereden, dat deze een arm brak. Tegen een bewoner van de Billitonstraat is proces verbaal opgemaakt ter zake dat hy een deurwaarder, die een schuld kwam innen, bemoeiiykte in de uitoefening zyner functie en de portierraampjes van het rytuig van den gerechtsbediende stuksloeg. Uit Yarmouth is gisteren na een rois van negen dagen te Scheveningen aan gekomen de „Johannes Jacobus", van den reeder M. De Niet, met 500 ton steurharing. "Woensdag 8 Januari a. s. treedt by de Haagsche rechtbank de nieuwe regeling in werking, welke het gevolg js van de uit breiding van het rechtsprekend personeel, waardoor nu twee pleitdagen (Dinsdag en Woensdag) voor de Civiele Kamer zy'n aan gewezen. Terwyl onlangs de pleitdagen nog tot ultimo October 1896 waren bezet, zyn thans door de nieuwe regeling de pleidooien aan- merkelyk vervroegd. Heden werd een pleidooi bepaald op 22 April a. s. Naar men verneemt, zal voorloopig in de zittingen van Woensdag als waarnemend president optreden mr. Van Oosterzee, oudst aanwezig rechter. De Rechtbank te 's-Gravenhago heeft heden uitspraak gedaan in de vordering van den Amsterdamschen stukadoor Flörke tegen den burgemeester van 's Gravenhage, tot schadevergoeding wegens van de politie ondervonden mishandeling op 9 Aug. 1S94 by de begrafenis van Van Veelen. De rechtbank besliste dat art. 1401 Bur- gerlyk Wetboek, waarop de eisch is gegrond, alleen geldt voor privaat-rechtelyke verhou dingen, zoodat het hier, waar sprake is van publiekrechtelijke handelingen der politie dienaren, omdat dezen handen op last van de overheid, niet van toepen? kan zÜn ön derhalve do gemeente tn deze niet aan sprakelijk is. Mitsdien is de vordert? ontvankelijk verklaard en de eische veroordeeld in de kosten, aan zflde va gedaagde begroot op f 125. De koristen d 0 Frans che opera in Den Haag b^ngen hedenavond den hser Jos. M.rtens eU serenade by gelegen- hei J van de jaarwiss'ing. Do zangers begeven zich daartoe tegen-kwartier over elven van hot schouwburglokal in optocht met draag- lantaarns en de nr'ziek der jagers aan het boofd naar de wc'ing van den directeur in de Hofstraat. By het kanongerecht t. e 's-G r a venhage werden in het afgeloopon jaar be handeld 4351 stafzaken. Van geme^ntowege ismen gis teren naby hetOranje-Hotel en het Kurhaus te Scheveninge aangevangen met het leggen van rails voc den aanvoer uit de duinen achter het ("anje-Hotel van zand, bestemd voor den st rad muur. Naar h t huis van bewaring te 's-Gravenhao is overgebracht een maD, die zyn vrouw tegen wie hy een proces voert tot echtsceiding, in hare woning mishan delde en edreigd heeft te verworgen. Evenees zyn opgesloten twee bekenden der just ie, ter zake van het door insluiping ontvreeiden van een mantel uit een gosloten huis er wegens zakkenrollery. Dein een waggon 1ste en 2de klassfvan de stoomtram Den Haag Schevo ningf» van het Staatsspoor genomen proef met verwarming door middel van gas, heoft, naa men verneemt, goed voldaan. fondag werd het weefgetouw, da aan H. M. de Koningin by haar bezoek o» 4 September te Enschedeo werd aangebo rin, naar 's-Gravenhage getransporteerd, om .ld3ar door den hoer Manssen, leeraar aan de Ned. .School voor Nijverheid en Handel te Enschedee, te worden opgesteld. Om halfzeven werd gister avond de brandweer te Amsterdam gealar meerd voor een uitslaanden brand in de 2de Van Swinden straat No. 86. In het beneden huis was do brand ontstaan, waar een winkel in rieten voorwerpen en aanverwante arti kelen gevestigd is. De eigenaar der zaak bac de lamp opgestoken en zich soor een oogen blik verwij ïerd, toen hy in de kamer een slag boorde, en daar komende, zag hy, dat de petroleumlamp uit den baak was gevallen. In minder dan geen oogenblik stond alles in lichterlaaie. Gelukkig had de rietenfabrikant de tegenwoordigheid van geest naar een brand schel te loopen, ten einde do brandweer te waarschuwen, die spoedig ter plaatse was en onder hiding van den commandant Meier het blusschingswerk verrichtte. De bewoners der eerste* tweede en derde verdieping waron in middels naar den zolder gevlucht, van waar zy langs de daken de aangrenzende perceelen wisten te bereiken, zoodat gelukkig geen ver lies van menschonlovens te betreuren is. Het benedenhuis en de eerste verdieping brandden nagenoeg goboel uit, terwyl de beide bovenste verdiepingen weinig van de vlammen te lijden hadden. Dit is des te moer te ver wonderen, daar de zolder niet gespaard bleef en evenals benedenhuis en eerste étage ge heel uitbrandde. "Waarschijnlijk hebben de vlammen dus door den tocht langs de trap zich tot den zolder ui'gebreid. Huis en inboedel waren verzekerd. Beide bovenverdiepingen hadden veel waterschade. Van den inboedel in de vertrekken, welke uitgebrand zyn, kon weinig of niets gered worden. {Hbl.) De wedstrijden on het gekostu meerde avondfeest, door het Nederlandsch Sportterrein te Utrecht op 30 Dec. jl. uit geschreven, zyn ten gevolge van den inge vallen dooi tot nader bekend te maken datum uitgesteld. Programma's voor deze feesten zyn nog op aanvraag by het Sport terrein verkrygbaar. Maandag wilde een bedelaar den overweg van den Oosterspoorweg naby Diemerbrug nog oversteken, hoewel de hoornen reeds gesloten waren. De man werd door een van Amsterdam komende locomotief gegrepen en was onmiddeliyk dood. De directie van de Rotterdamsche Lloyd kreeg gisteren uit Lissabon het bericht, dat het stoomschip „Salak", van Rotterdam naar Java, aldaar gisteren was aangekomen, na ten gevolge van. dikken mist in aanvaring te zyn geweest met het stoomschip „Peace", uit Newcastle, dat daardoor gezonken is. Alle opvarenden zyn- gered en niemand kreeg kwetsuren. Van de „Sdak" liggen de boegen aan weerszyden tot beneden de waterlijn open. Hare lading schijnt evenwel niet be schadigd. Sedert eenigen tyd bevindt zich te Breda in het huis van bewariüg oen persoon uit Prinsenhage, beschuldigd van de hand te hebben gehad in de talryko branden, welke gedurende do tweede helft van dit jaar hebben plaats gehad in de omliggende gemeenten, vooral in Etten en Leur. Da betichte zou, naar men meent, niet al te be9t bij het hoofd zyn. Hoe het zy, er werd reeds op gewezen, dat te Etten en Leur schier geen week voorby gaat, of de „roode haan" kraait er. Thans is door den burgemeester dier gemeente de som van f 100 uitgeloofd voor het aanbrengen van de kwaadwilligen. Een voerman te Tilburg had Zaterdagavond het ongeluk, terwyl hy voor een ander rytuig wilde uitwyken, door de gladheid van den weg te struikelen, waardoor do zware k.ir over zijne borst ging, met het gevolg, dat hy dos nachts overleed. De ongi^ lukkigo laat eene vrouw en vyf jeugdige kinderen na. Te Deventer zyn in de voorstad Zondag-avond twee arbeiderwoningen afge brand. Hondentrouw. - Een Kaffer werd naby Beaconsfield door den bliksem doodge slagen. Toen zyn lyk drie dagen later gevon den werd, lag zyn hond daarover te waken. Een hevige brand, zoo ernstig als men in jaren te Leeds niet had gehad, heeft de kleederfabriek van de firma J. Hop- worth en Co. aldaar totaal vernield. De schade wordt op 80,000 pd. st. geraamd en oen duizendtal werklieden zyn door de ramp zonder werk. - De beer Sutherland Royaarde, do doofstomme, die per rfiwiel een reis om de wereld maakt, vertoeft thans te Frank fort a/d M. Daar er tusschen Duitschland en Griekenland geen uitleveringsverdrag be staat, kon baron Von Hammersteiri niet uit geleverd worden, en moest er dus een mid deltje op gevonden worden om hem aan do Duitscho politie over to geven. De Grieksche legeering liet hem uit het land zetten, op grond dat hy een govaariyk journalist was en beleedigende artikelen over Griekenland in een Duitsch blad had geschreven. Onder bewaking van een detective werd hy op ecu Lloyl-boot geplaatst, en by aankomst to Brindisi word hy daar in hechtenis genomen aan boord van het stoomschip „Peloro". Volgens particuliere berichten woonde Von Hammerstein te Athene in een klein hotel on gaf hy zich uit voor journalist; by had zich glad Lten scberdn en bezocht dagelijks de Duitsche club en verkeerde met Duitscho families. Hy hoeft zyn horlogeketting ver kocht, vermoedelijk uit geldverlegenheid. In de godsdienstoefening op Kerstmis werd by opgemerkt, en op verzoek van den Duitschen gezant, den heer Von Plesser, over de gren zen gezet. De Grioksche oppositiebladen zyn veront waardigd over een dergeiyke handelwijs, maar de Duitsche regeering heeft aan de Grioksche regeering haren dank betuigd voor de verleende medewerking. Von Hammerstein had reeds sinds 12 October onder een vermomming te Athene gewoond, en zelfs de onbeschaamdheid gehad, oen bezoek te brengen by den Duitschen consul generaal, die hem van een portret her kende. Voor de Duitsche conservatieve party was zun arrestatie een allesbehalve aangename Kerstmis-surprise. Naar verder uit Berlijn wordt gemeld, is do vervolging van baron Von Hammerstein door de Duitsche regeering op aandringen van zeer hooggeplaatste personen met alle kracht doorgezet en daarby is de hulp inge- ro pan van alle diplomatieke vertegenwoor digers. Er heerscht byzondere voldoening over de arrestatie van den vluchteling, omdat daar door blykt dat er geen reden is de Duitsche justitie te verdenken. Gemeenteraad van Alkcmsde* Vergadering van Maandag 30 Dec. Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoordig: 9 loden; afwezig de heeren M. Oosthoek en A. Los. Uit de door Burgemeester en "Wethouders in overleg met den Arrondissements school opziener opgemaakte voordracht ter benoeming van een onderwyzer aan de Openbare Lagere School te Roelofarendsveen, wordt met alge moene stemmen tot deze betrekking benoemd de heer J. Van Noord, te Oegstgeest, met ingang van 1 Februari 1896, op eene jaar wedde van 600. Op voordracht van Burgemeester en Wet houders worden met algemeene stemmen de volgende gratificatiën verleend over 1895: aan D.Van Leeuwen, brugwachter te Nieuwe- Wetering, voor assistentie in zyn nacht dienst, f 25; aan A. Oosterbroek, nachtwaker te Oude-Wetering, wiens betrekking de eenige is, die niet is gecombineerd met die van lan taarnopsteker f 15; aan F. Rube, nachtwaker te Nieuwe Wetering, wegens gepresteerde diensten by afwezigheid van den veldwachter Post, f 5, en aan den met ingang van 1 Nov. 11. eervol ontslagen nachtwaker J. Van Egmond te Oud-Ade f 10, daar diens pensioen eerst 1 Januari 1896 ingaat. Burgemeester en Wethouders worden, na voorgelezen rapport van den gemeente opzich ter, gemachtigd, uit te betalen aan de onder houdsplichtigen van den weg en daarin ge legen bruggen in de Zevenhuizen, van eene subsidie in die onderhoudskosten van f 90, en van f 36, aan J. Th. A. Van der Geest in het Lage Land voor vergoeding van het gebruik eener oplosplaats voor grind, over 3 jaren, van 1 Mei 1892 tot 1 Mei 1895, a f 12 's jaars. De Voorzitter deelt mede een aan Burge meester en Wethouders gericht verzoek van ingezetenen van Oude-Wetering tot het geven van herhalingsonderwys, en brengt verder ter sprake dat deze zaak wel is te regelen als de Raad de noodige gelden beschikbaar stelt. Uit de hierover gevoerde discussiën blijkt dat de gevoelens der leden zeer uiteenloopend zyn, en ten slotte wordt besloten deze zaak tot nader aan te houden, daar bet winter seizoen voor het geven van dit onderwyi reeds te ver gevorderd is, doch later te be palen of er herhalingsonderwys dan wel avondschool zal worden gegeven. Omtrent een adres van J. H. Gelker, te Roelof-Arendsveen, om, daar de weg voor zyn

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2