Ten gevolge van de met Korst- mis ingetreden strenge vorst, werd or giste ren al in enkele slooten schaatsen gereden, liepen reeds in de singels enkele jongens op bet ijs bun leven te wagen en werd heden ook de baan der „Leidscho IJsclub" geopend, waarvan ten gevolgo der schoolvacantie dadeljjk oen druk gebruik gemaakt werd. De scheepvaart is nog niet geheel gesloten. Met sleepbooten on pakschuiten met petro leum motors wordt onder veel moeite ge tracht haar o. a. naar Den Haag open te houden. Het Katwyksche stoombootje is echter van daag reeds blijven liggen. De boot naar Gouda in het Utrechtschevetr heeft het niet verder dan tot Koudekerk kunnon brengen en zag zich genoodzaakt weer terug te keeren. Acht raenschen in levensgevaar op het Brasemermeer. In den stormach tigen Kerstnacht stoomde do sleepboot van de maatschappij „Barge" met een drietal pakschuiten van Amsterdam naar Bodegrave. In do nabijheid van Roelof-Arendsveen ge raakten omstreeks 10 uren twes dezer door het breken van uen tros uit een sleep en konden vanwege do hooggaande golven en de duister nis door de toot niet meer bereikt worden. Na een langen, bangen strijd tegen het woe dende element en de Uzige koude, werden deze vaartuigen eindeiyk op don wal gesmakt en moest" a de acht schepelingen, meer dood dan levend van verkleumd held, inspanningen uitge6tanen angst, aan land kruipen. Op goed geluk af bereikten zy, doornat en stijf bevro ren, omstreeks 11 uren de eerste woningen op de kado, welker uit hun eersten slaap gewekte bewoners hen liefdevol opnamen en hun alle verkwikking aanboJon, waarover z\j op dat oogenblik konden beschikken. Het gevolg dezer menschlievendu handeling is ge weest, dat de schipbreukelingen op het Kerst feest weder goheel opgeknapt waren. Hunne schuiten zijn door eenigo behulpzame Veenders van de gevaarlijke plaats op eene veilige reede gebracht. Verleden Zaterdag-avond werd bij den burgemeester van A.kemade door G. v. VI., te Roelof Arendoveen, aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele uit een linnenkast in de woonkamer was ontvreemd eene porte- fouillo, inhoudende 685 aan bankpapier. Door den benadeelde en zijne vrouw werd een viertal personen genoomd, waarop zij e.-n kwaad vermoeden haddon. Door den ijver des burgemeesters en het rechercheurstalent van don veldwachter Du Pau, werd in dien zelfden nacht nog het bovengenoemd bedrag zonder portefeuille in v. \l.'s woning opgespoord. De dadci(es) A. S., een die aan den bestolene na verwant is, heeft reeds bekend den diefstal te hebben gepleegd, waardoor mede de ver denking van een viertal onschuldigen afge- wentold is. Door den hevigen wind uit het Zuidoosten was een met akkerhout diep ge laden aak Dinsdag namida g bi) den ingang der haven te Roelofarendsveen op het punt van te zinken. Een sloepboot der reedery Pannovi8 had het vaartuig oDtijdlg laten schieten, waardoor dit door do hooge golven van het Brasemermeer geweldig werd ge beukt in do zijden en het dwars voor de haven kwam. Alleen door de bijna boven- menschelijke inspanning mocht het den opva renden gelukken een anker uit te breDgen en zoo het schip de gewoDschte richting te geven om veilig do haven te kunnen inzakken. Eersten Kerstdag zijn in de kosterij van de kerk der Doopsgezinde ge meente te 's Gravenhage vyf personen door kolendamp 'bedwelmd geraakt. Zij zijn echter nog bijtijds gered. Aangaaude dit geval wordt nog het volgende gemeld De Palaisstraat te 's-Gravenhage was Dins dagavond het tooneel van groote ontsteltenis door het gerucht, dat in de kosterij van ge noemde gemoeDte in die straat eenigo perso nen ton gevolge van kolendamp zouden go- stikt zijn. Deze ontsteltenis nam nog toe ondor de talrijke menigte, die zich voor het kerkgebouw bevond, toen de politie-agenten mot 4 brancards kwamen om de slacht offers naar het ziekenhuis over te brengen. Het geval was gelukkig niet zoo ernstig als aanvankelijk werd gedacht. Door de op lettendheid van een ter plaatse geposteerden agent van politie zijn grootero onheilen voor komen. Deze politioboambte merkte namelijk op dat oen militair, die de kosttrtf binnentrad, aan den ingang van de deur ineonzeeg. Hij sneldo toe en ontwaarde een sterken kolendamp, welke uit de woning kwam. Na den bewus- teloozen soldaat ter zijde te hebben geplaatst, ging hy met een kameraad de woning binnen. Op de trap vonden zij toen den stoker van de vorwarmingsmachino van het kerkgebouw. Do man was daar bedwelmd ineongezonken. Vorder gaande, vonden zU in de woonkamer do kostersvrouw, nog twee andere vrouwen en oen kind, bewusteloos op den grond of op stoelen uitgestrekt. Het vertrek was gehoel gevuld met oen verstikkenden kolondamp. Dr. ltahder, in do nabijheid woonachtig en spoedig ter plaatso aanwezig, verleende de eerste geneoskundige hulp, na eerst door het openen van ramen en deuren voor toevoer van verscho lucht gezorgd te hebben. Gelukkig bleken de vijf personen slechts bewusteloos te zijn, hoewel zelfs na verloop van cenigen tyd geen hunner eenig teeken van leven gaf. Vandaar dat 't noodzakelijk was, hen naar het ziekenhuis over te br.ngen. Zij worden daar thans verpleegd; bun toe stand is redelijk wel. Do militair werd naar de kazerne gebracht. Do oorzaak van )het ongeval schijnt hieraan te moeten worden toegeschreven, dat, toen de stoker het verwarmingstoestel van het kerk gebouw heeft aangemaakt, er een ophooping van kolendamp is ontstaan, die zich een uitgang heeft gebaand naar do aan het machinegebouw grenzende kosterij. Maandagavond, omstreeks half- twaalf, kreeg de stoker J. V., te Rotterdam, in eene tapperij in de Zandstraat woorden met vier andore bezoekers. Bij het verlaten der tapperij volgden zy hem en in do Korte "Wagenstraat grepen zij hem eensklaps aan. In een oogwenk hadden zi) hem tegen de straat geworpen, waarna de aanvallers hunne messen trokken en op den weerloos liggenden man losstaken. Over beide armen, in den hals en over het gelaat werden hem een aantal verwondingen toegebracht, ten gevolge waarvan hij veel bloed verloor en bewusteloos bleef liggen. Do politie bracht hem naar het ziekenhuis, waar het bleek dat zijn toestand niet gevaarlijk was. De vier ruwe klanten zijn gevat. (N. R. Ct.) Een brutale diefstal met braak hoeft Woensdagavond plaats gehad by een bewoner van de Kettingstraat te Rotterdam. De inbreker wordt beschreven als eon 30 jarig persoon met rooJen knevel. Verscheidene gouden en zilveren voorwerpen, als: drie gouden horlogekettingen, een gouden en een zilveren horloge, een zilveren suikerschepper, een dito pepermuntdoos, benevens drie wollen omslagdoeken en een 100-tal sigaren, zyn ontvreemd. Het geheele huis is doorzocht en veel is er beschadigd. Te Rotterdam heeft een felle brand gewoed in een benedenhuis in de Roentgenatraat, waar een boter- en kaaspak huis en grossierdery zyn gevestigd van de weduwe Valkenaar Sc Zoon. De vry aanzien- lyke schade wordt door verzekering gedekt. Uit de bloembollenstreek. In den laatsten tyd worden van verschillende kanten middelen geopperd, ten einde de teelt van bloembollen meer loopend to maken, ook door ecnige misbruiken te bestreden, die door de scherpe concurrentie by den handel op het buitenland ontstaaD, en vooral nadeel toebrengende aan de kleine exporteurs en kweekers. Do uitbreiding der teelt, vooral in de laat- sto tien jaren, is oorzaak, dat er groote ver anderingen hebben plaats gehad in verschil lende verhoudingen, pryzen en wyze van handelen. Die, naar veler meening bedenke- lyke, uitbreiding is in hoofozaak toe te schrij ven aan de zeer slechte resultaten van andore zaken, in de eerste plaats van den landbouw, die in de veeteelt maar een karig bestaan meer vindt en van een bollencultuur beter resultaten verwacht. Vele zoons van thans nog bemiddelde boeren, landeryen bezittende, voor bollencultuur geschikt te maken, wor den bloemist, terwyi anoere lanueigenaren meer weilanden of buitenplaatsen voor bol lencultuur trachten te verhuren of te verkoo pon. Daardoor ontstaat, niettegenstaande Ame rika in toenemende mate meer trekt, meer aanbod, vooral in jaren van ruimen oogst, dan vraag, wat aanleiding geeft tot lage pryzen en, hieruit voortvloeiende, minder goede praktyken in den handel. Deze bezwa ren weg te nemen of zelfs te verminderen, is zeer moeiiyk, hoewel het aanvaarden van pogingen, als in don aanhef bedoeld, allen lof verdient. Do eerste stoot tot de bespreking van deze belangen werd gegeven door een voorstel tot vorming van een bond ter bestryding van de misbruiken. Er werd echter op gewezen dat reeds twee vereenigingon bestaan. De neiging echter tot stoeds zich uitbreidende cultuur laat zich niet beteugelen. De oude leer der economie, dat een bestaand middel zyn grens vindt, wanneer het ophoudt vol doende loon af te werpen, was in theorie juist; maar de praktyk leert anders. Elke producent meent dat het betrekkelyk weinige, door hem aan den grooten voorraad toege voegd, op deze geene uitwerking zal hebben, en vleit zich zelfs met de hoop, dat anderen hun producten zullen staken of inkrimpen. En inmiddels grobit het to veel gedurig aan, totdat de zwakkeren wel gedwongen worden tot eindigen. Eerst dan is de grens bereikt. Een andere natuuriyke grens is gelegen in de eindigheid der beschikbare gronden, die inderdaad bestaat, en tot de uitge strektheid langs den duinrand van Alk maar tot aan het Westland beperkt is. Ook vreemde landen bieden geen gronden ter concurrentie, en dat is voor de Nederlandsche bloembollenstreek althans voor de nyversto een waar monopolie, grooter bescherming dan eenige andere. Geen bescherming kan echter beletten dat zich een overgroot getal van hare voordeelen wil meester maken. En alzoo krimpen deze in tot ze tot een minimum zyn gedaald. De sterkston, steunende op de vruchten van vroeger welvaart, overleven den ongunstigen tyd. Gelukkig is men van dien toestand nog ver verwyderd, en k3n de afzet in Europa en in de Vereenigde Staten ook nog enorm worden uitgebreid. (A. E) Op nader te bepalen dag zullen, ter opening van de banen van het „Neder- landscb Sportterrein" by hot Hoogelandspark te Utrecht, wedstryden worden gehouuen: In het schoonryden voor heeren; in het hardryden voor paren waarvan de heer achteruit, de dame vooruit rydt; in het scbooDryden voor paren, en in het hardryden op één schaats (één voet zonder schaats te gebruiken). Ook zal een wedstrijd worden gehouden tusschin wielryders en 6chaatsen- rydors. Do feesten zullen des morgens 11 uren een aanvang numen. Kunstvoorwerpen zullen worden uitgereikt ter waarde van f 5 tot 25, benevens verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles. Da „Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer", welke tot deze feesten medewerkt, zal des avonds te halfacht een gekostumeerd avondfeest geven op de elec- trisch verlichte banen, en heeft aanzieniyke prijzen beschikbaar gesteld voor het fraaist gekostumeerde en hot best rydende paar. Inschryvingen worden verwacht aan het bureau van het Nederlandsch Sportterrein, Hoogelandspark. Te Amsterdam werd de brand weer gealarmeerd voor oen zwaren binnen brand Reguüersbreestraat 4. Op de derde ver dieping woont de kleermaker Ottohn Jer. Deze was door don rook wakker geworden en had slechts den tyd om zichzelf en zyne vrouw to redden. De brand moet aangekomen zyn in een kast, maar hoe is een raadsel. De ge heele etage brandde uit. Door nog niet verklaarde oorzaak brak gis teravond aldaar om 8 uren, één uur nadat de bewoner was uitgegaan, brand uit in een kruidenierswinkel, 2e Parkstraat 137. De win keiier had een petroleumlamp laten branden in een achterkamer. Hierdoor kan het onheil echter niet zyn gesticht, daar het vuur biyk- baar in den winkel is ontstaan. De brand weer, die zich door een venster toegang ver schafte, bluschto het vuur in korten tyd en nam een kan uit den winkel mece, wellicht om den inhoud to onderzoeken in verband met het ongeval. Door de beradenheid van het dienstmeisje der bovenburen, dat het vuur het eerst bemerkte, werd de brandweer zeer spoedig gewaarschuwd en werden ook de kin deren en een oude man, die de bovenverdie ping bowoonden, aan alle gevaar onttrokken. Huis en winkelvoorraad waren verzekerd. Een brutale inbraak heeft in den avond van Eorsten Kerstdag te Amster dam plaats gehad by de firma M. Mendels Jr. Co., op den Heiligen weg No. 12. Deze firma heelt daar een magazyn van fijne goederen, zooals kantwerk, normaal goed, sokken en dergelijke. De heer Mendels, die alleen het huis be woont, bad Woensdagmiddag tegen 2 uren zyn woning verlaten en de straatdeur aan den Heiligenweg gesloten. Toen hy 's avonds tegen twaalf uren terug kwam, kon hy zyn deur niet openen; biykbaar was die van binnen gesloten. Dit kwam hem al dadelyk verdacht voor en met een agent van politie, dien hij haalde, ging hy toen de blinde steeg in, oie op den Heiligenweg naast het huis des heeren Noack begint en dan achter de perceelen Heiligenweg naar rechts ombuigt-. De deur, welke in die steeg toegang geeft tot den winkel des heeren Mendels, stoüd open, en zyn winkel binnenkomende, zag de heer M. daar een tooneel van de grootste verwar ring. Laden waren uit de toonbank gehaald en geheel of gedoelteiyk geledigd, doozen waren geopend en lagen, sommige half leeg, door den winkel verspreidhet kleine geld, dat in de toonbank had gelegen, was verdwenen. Op de boven voorkamer was van een linnen kast met geweld een slot afgerukt en de inhoud van de kast lag geaeeltelyk in wanorde op tafel, terwyl sporen van kaarsvet op het vloerkleed bewezen dat de dieven zich hadden bygelicht. Da brandkast, die ook op deze kamer staat, hadden zy onaangeroerd gelaten. In de achterkamer, die den heer M. tot slaap vertrek dient, hadden de dieven ook alles overhoop gehaald; een aantal kleinigheden uit de kasten lagen over het bed verspreid. De heer M. mist uit zyn winkel een aan tal goederen van waarde. De inbrekers hadden bepaald verstand van dezen handel, want de goederen van inferieure qualiteit hadden zy laten liggen. Hoe brutaal zy te werk zyn gegaan, blykt hieruit, dat zy eenige goederen blykbaar in een grauw papier hadden gepakt en aaarom een touw hadden gebonden, doch zy hebben ze er weder uitgehaald pn het pakpapier met het touw er nog gedeeltelyk om laten liggen. Om niet gestoord te worden, hadden zy de winkeldeur gegrendeld, wat verklaart dat de heer M., thuiskomende, die deur niet open kon krygen. Do firma is gelukkig door verzekering by de maatscbappy „Morcurius" tegen schade door diefstal verzekerd. (Hbl) H. Jonker, die door de recht- bank te Amsterdam was vrijgesproken van de hem te-last-gelegde geweldpleging in den avond van 4 Oct. j. 1is thans door hot Hof daaraan schuldig verklaard en veroor deeld tot eene gevangenisstraf van dri9 maanden. De kapitein-kwartiermeestor van hot 1ste regiment vesting artillerie, be schuldigd van onregelmatigheden in zyn militaire administratie, is van Utrecht naar Arnhem overgebracht, ten einde voor den krygsraad aldaar terecht te staan. Dezer dagen werd in ons blad melding gemaakt van de te Utrecht ver spreide, op banknoten van honderd gulden gelykende reclamebiljetten. Reeds zyn enkelo personen slachtoffers geworden van daarmede gepleegd bedrog. De te Utrecht gevestigde Handelssociöteit heeft de aandacht der politie op die papiertjes gevestigd en deze heeft den ganschen voorraad, ongeveer 2600 stuks, in beslag genomen. Tevens is een vervolging ingesteld tegen den verspreider op grond van art. 440 Strafwetboek. Eene jeugdige dienstbode te Dordrecht, wie het huweiyk toelachte, had hiertoe reeds de noodige stappen ondernomen en alles was reeds zoo goed als klaar; echter een merkwaardig ding ontbrak haar nog, nl. de noodige gelden om de ontbrekende huis- houdeiyke benoodigdheden aan te schaffen. Zy wist zich echter op eene oneerlyko wyze te verryken en bestal daartoe haren meester voor een bedrag van ruim 200. Deze gelion werden nu weldra gedeeltelyk aangewend tot het doen van verschillende inkoopen. De politie, met de vermissiDg van het geld in kennis gesteld, stelde een onderzoek in en mocht er Zaterdag in slagen de bewuste dienstbode aan te houden, terwyl by haar reeds een massa goederen, welke voor het ontvreemde geld waren ingekocht, zyn in beslag genomen, benevens een groot gedeelte van het geld. De bevolking te Etten (N. - B.) maakt zich meer en meer ongerust, wegens de menigvuldige branden, die in den laatsten tyd aldaar voorkwamen. Maandagavond brak bran! uit in de bouw- stede van de wed. C. Luyten op de Donk. Huis, schuur en stal werden een prooi der vlammen. Alles was laag verzekerd. De oorzaak is onbekend, doch men gelooft alge meen, dat er kwaadwilligheid in het spel is. Uit IJ muiden wordt van 26 dezer gemeld: In het kanaal is reeds veel grondys; voor houten vaartuigen is dit hinderlyk, maar stoomschepen heboen er geen last vaü; 4 graden vorst; wind Oost. Het Monnikendammer Gat (tusschen Mon nikendam en Marken) is byna geheel in een ysvlakte veranderd. Het is evenwel zooge naamd „grondys", d. w. z. niet glad, ma3r zeer hobbelig en veel zachter dan het ge wone ys. Woensdagochtend is op de Waal tegenover Z «lt-Bommel een ten anker liggend hinten aakschip, toebehoorende aan Van Dui nen, te Dordrecht, lek geworden en gezonken. Het schip hoeft een inhoudsruimte van 243 last. kwam van Ruhrort met eene lading steen kolen en was bestemd voor Dordrecht. De opvarenden hadden voldoenden tyd om zich te redden. Daar er van het schip weinig meer zichtbaar is en het midden in de vaargeul zit, is er als waarschuwing voor de scheep vaart voorloopig e-ne roeiboot met aanduiding als boei op Doorgelegd. Aan het vergaan van de sloep „Charlofto Louisa", schipper A. Poldervaart, van do reedery Oranje, te Vlaardmgen, wordt thans niet meer getwyfeld. Te Zwarte waal, waar de bemanning thuisbehoort, zyn de woningen der familiên ten teeken van rouw gesloten. De bemanning was niet gemonsterd. Schip per en volk voeren op aandeel in de winst. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Simon Johannes, Z. v. G. M. Beelen en M. Van Egniond.Mart in as Gerardus, v. G. Hülscher en A. Dobbo. Margaretha Anna Maria, D. v. N. P. Verklerj en C. Schrama. Maria Gerarda D. v. E. Van Amerongen en M. M. Muis. Wilbolmina.Johanna, D. v. C. Jansen en C. Schrama. Petrus Henricus, Z. v. L. Kerkvliet en M. Van Wienngen. KOLONIËN. BATAVIA, 22 29 November. (Nederl. en Fransclie mail.) Bywyze van tydeiyken maatregel is ten opzichto van bet gouvernement Atjeh en Onderhoorigbeden bepaald, dat gedurende het jaar 1896: a. de officieren zonder onderscheid van rang en de met dezen gelykgestelden, zoomede de adjudanten-onderofficieren, boofdelyk genieten ƒ1.50 per dag als tegemoetkoming in de duurte der levensmiddelen by gemis van veldvivres, wyn, enz. b. instede van de indemniteit voor koelies, toegestaan by tarief No. 5 (Staatsblad 1873 No. 132), aan iederen boofd- of subaltern officier wordt toegekend een tegemoetkoming in de meerdere kosten van bedienden van 10 en aan iederen adjudant onderofficier van f 5 's maands. Uit Soerabaia wordt van 26 dezer aan do „Java-Bode" geseind: „Gisteren zyn hier in hechtenis genomen eenige Chineezen, beschuldigd van het namaken van bankpapier. Het hoofd der bende is Kwoe Khe Soe, wiens medeplichtigen zyn Han Siauw Goan, Poei Tjin Tik, Oei Tjiauw Tjiang, den graveur Pa Aminah en een sinkeh Chinees, die de drukker was. Toen de werk plaats op Tjïndilan overvallen werd, was zy in volle werking. Een groot bedrag aan valsche bankbiljetten van f 500 en 1000 is in be slag genomen. Het bediag, dat aan valsche bankbiljetten werd uitgegeven, is onbekend. Aan valsche acceptatiên is voor ongeveer ƒ600,000 in omloop gebracht; de liandteeke- ningen werden gewaarmerkt door den notaris jhr. Van der Does de Bye. Gedisconteerd werden de accepten door Tan Kim Tjiang tot een bedrag van 300,000, Ong Tjong Han tot een bedrag van f 150,000 en de firma Nash Co. tot een bedrag van ƒ145,000. De advocaat mr. Gericke heeft de zaak ontdekt. „Kwee Khe Soe is getrouwd met eene dochter uit de deftige, ryke en over het alge meen geachte familie Han; een jaar of wat geleden heeft hy aan den weg moeten werken, waarover toen veel is te doen geweest. Uit de omstandigheid dat onder de in omloop ge brachte valsche bankbiljetten ook van 1000 waren, en een Cbineesche koelie in het bezit daarvan werd gevonden, werd reeds vroeger opgemaakt, dat de falsarissen onder de gegoede Chineezen moesten worden gezocht." Naar aanleiding van deze inhechtenisne mingen 2egt het „Bat. Nieuwsblad": „Ho9 ten gevolge der ongehinderde Cbineezen-impor- t.itie de toestanden h^r op Java geworden zym, blykt uit doze gebeurtenis. De Kongtia oplichters en falsarissen, daarin bedoeld, be- hooren tot en zyn gepar«nteerd aan de aan- zienlyksto Chineezen van Soerabaia. Als dit fine fleur is, vrage men niet hoe erkende gladakkers zyn!" Het „Bat. Nieuwsblad" van 25 Nov. zogt: Hr. Ms. pnntserdekkorvet „Sumatra" moet in deze week gereed komen, ten einde dienst te doen in do wateren van Lombok. Men weet dat de „Sumatra" deel uitmaakte van het eskader voor Lombok; toen het ultimatum was aangenomen, werd zy naar So -rabaia gediri geerd, om zware herstellingen te ondergaan. Indien dit dure schip, dat nu dus reeds ruim een jaar bezig is zich te So rabaia te „her stellen" van het nietsdoen (h t werd in 1890 gebouwd) nu wéér niet zyn bestemming kan volgen, is men gerechtigd er a m te wanhopen, dat het ooit weer in de vaart komt 1 Vergissen wy ons niet, dan heeft het toch reeds driamaal op proef gestoomd, zonder aan de gestelde cischen te kunnen voldoen. In de „Str. T." leest men, dat de voort-' vluchtige kassier van de Factory der Neder landsche Handelmaatschappy ver' uoedelyk naar Ceylon gegaan is. O? 12 Nov. jl. vroeg do politie te Colombo een bevelschrift tot ge vangenneming, maar de magistraat weigerde zulks by gebrek aan een scbriftelyke ver klaring onder eede. Omtrent de schipbreuk van de „Avoca'' leest men in het „Pad. Hand.": Alhier is aangekomen een sloep met den lsten stuurman en 9 matrozen van het Brit- sche fregatschip „Avoca". Dit schip, te Calcutta met hennep beladen en bestemd naar Boulogne, geraakte den 27sten October jl. in volle zee in brand. Toen de fokkemast brandende over boord viel en de ra's evenzoo naar beneden, moest de bemanning, sterk 27 koppen, alsmedo de vrouw van den gezagvoerder het schip verlaten (in drie sloepen, die alle ruim van leeftocht en drinkwater voorzien werden). Do twee andere sloepen waren reeds den oorsten nacht uit 't zicht, zoodat omtrent haar lot nog niets bekend is. Gedurende den tocht naar Padang, 600 Eng. mylen, hadden de geredde schipbreuke lingen goed weêr; zy zyn thans onder de hoedo van het civiel bestuur. De griffier van den landraad te Soe- menep, J. Van der Kop, gaat w-gens ziekte met een tweejarig verlof naar Europa. Met goed gevolg is te Sernarang het klein notaris-examen afgelegd door den hoer J. B. Onnen, controleur 2de kl. by het Bin- nenlaüdsch Bestuur te Toelengagoong (Kediri). Te Batavia is gisteren uit Bondowosso bericht ontvangen, dat de gezaghebber 1ste kl. by de gouvernementsmarine C. Van Dort, comm-ndant v<=n het stoomschip „Albatros", plotseling is overleden. Men brengt zyn plot- selingen dood in verband met de omstandig heid, dat de „Albatros" in Straat Bali lek is gestooten. Aangezien Straat Bali een bekend vaarwater is, .zou dit ongeluk tn heer Van Dort zeker zwaar aangerekeno zyn (Bat. Nbl.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Jndië zijn de volgende bc-schikkingon genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot voorzitter van den landraad te Palembang, de voorz. van do landr. te Rembang eu Blom (Rembang) mr. R. M- Van Haagen; tijdelijk tot ambtenaar van den Ind. talen dr. Pb 8. Van Ronkel; b. d. post en tel.-dienst tot chef v. h. kant. te Poerwokerto de comm. ode kl. N. M. G. Lina. to Kediri; bij h. best- o b. wed.- en weezenf. v. burg. ambt. in Ned-fndië, tot lid mr. J. J. F. Van Hamel, raadsh. i h. boogger. v. N.-I. en zulks t. verv. v. li. eerv. ontsl. lid G. P. H. H. Gonggrijp. Gesteld: Voor den tijd van zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende to zijn ter bescbikk. van de Alg. Rekenkamer, om bij die kamer werkz. to zijn, do ambt. op non-act. J. A. Koks, laatst referendaris bij het college- Belast: Met de waarn. der betrek, van hulp- onderwijzeres mej. LI. S. G. Buys, laatst wd. leerares in ue Nederl. taal en letterkunde aan de hoog. burgersch. met driej. cursus voor meisjes te Batavia, \roegei leerares in Ue Nederl. taai en lctterk. eu in de aardrijkskunde aan die in richting; b. d. aanleg der lijn Probolinggo—Pana- rockan in. h. beb. d. 4de sectie, de mg. 1ste ld., chef der 2de sectie, A. E. Wyss; m. d. waarn. d. function v. contr. v. d. politie ter hoofdpl. Soerabaia, d. contr. v d. contr.-ard. 8oerabaia P. Wners. Ontslagen: Op verz., eerv. uit 'si. dienst, de gew. 1ste klerk op h. res--kantoor te Bandong (Preanger-Regentscb.) J. J Jager en de gew. klerk op L park. v. d. oftïc. v. justitie bij d. raad v. justitie (e Batavia Ch. H. Geesdorp; m. ing. v. 3 Dec. 1895, op verz.. eerv. uit 'si. dienst, de hul ponder wijzeres bij h. openb lag. onderw. v. Europeanen R. Fanlhaber: wegens ziekte, eerv. uit z. bctrekk., de ouderwijzer 3do kl. aan da sch. te Muntok (Banka), M. Van Broeckhnysen. Overgeplaatst: v. de 2de sch. te Sala'.iga (Sernarang) n. de sch. to Munfok iBanka). do onderw. 3de kl. W. Verbrngge; bij b. B. B inde res. Palembang: v. do liooldpl. Palemhang n. do afd. Ogan Komcring. Ilir en Hlidab, ter besch. v. d. contr. aid de ads.-contr. A. M. Hens; bjj de post- en tel.-dienst van Soerabaia n. Kediri, de commies 3do kl. G. F. C. Hoedt; bij li. B. B. v* Wonesalem n. Soerabaia, ter besch. stelling v. d. ass.-ro3. van Soerabaia, speciaal om te worden toegev. a. d. contr. aid., de ads.-eoutr. K. W. L. E. Harbord; v. de afd. Djombang n, do afd. MoJjo- kerto, t. besch. v. d. as9.-re9. aldaar, de ambt. tor besch. J. A. Vriesman. Ontheven: Bij den aanleg der lijn Probo- linggo-Panarockau eerv. v. h. beh. d. 4de sectie, de bouwk. ambt. 1ste kl. Tb. C. Colenbrander; v. h. tijd. beh. d. 4de sectie, do bouwk. ambt. 2de kl. U. A. Koopman3. Geplaatst- Aan de 2de school te Ma gelang (Kedoe), als onderwijzeres mej. H. S. G. Bays; b. d. in- en uitvoerr. en acc. te Batavia de als verilic. 5de kl. w erkz. gest. ambt. D. J. De Grave en de beD. comm. t. contr. J- L. II. Goffin; bij bet B. B. op Java en Madura, in de re3. Kediri, de beu. contr. 2do kl. M. P. Koievaar; bij het raynw. in Ned.-Indii* in de res. Banka, te Blinjoe, ter besch. v. d. sectie-ing. aid., ten einde te worden te werk gesteld b. h. ouderz. op de tir.w noing, de tijd. 3de opz. C. F. Fricke; bij het B. B. op Java en Madoera, in de res. PreaDger Regent schappen, dc ben. adsp.-contr. A. J. H. Eijken. by de expl. der Staatsspw. op Java, bij de Oosterl, de waarn. 2de commies K. A. B. Zorn. Verleend: Een maand verlof wegens zi- kte, door te brengen ter hoofdplaats Soerabaia. aan' den contr. van de politie aldaar E. Thomas. Nader verlengd: Zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, de ter mijn. waarvoor de ambtenaar W. A. J. Van der Meulen ter beschikking is gesteld van den voor-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2