N°. 10995 Zaterdag 28 December. A°. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Nieuwjaarswenschen F euilleton. TE NIEUWSGIERIG. LEIDSCH DAG-BLAB. PRIJS DEZER COURANT; Yoor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.175- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. worden van af beden aangenomen ad 25 Cents per advertentie voor het Leidsch Dagbladdat a. 8. Dinsdag-avond verschijnt. Bulten Leiden wonenden kunnen postzegels zenden. Advertentiën, na Maandag-avond O uren aangeboden, worden berekend ad 50 Cents. OJUeiëele Keunisgeviuffen. Burgemeester en Wethouders van Allcemade maken bekend, dat de tweede zitting van den militieraad wordt gehouden te Leiden in het Invalidenhuis op Maandag 13 Januari 1896, des voormiddags te 10 uren. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zuken en over degenen, die als plaatsvervanger of nummer- verwisselaar verlangen op te treden. De loteling, omtrent wien de militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft in de tweede zitting niet te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of nummerverwisselaar wilde voorstellen. Leiden, <57 December. Naar wtf vernemen, zal Maandag 30 Dec. a. s. de heer A. J. Binnendijk den dag her- 1 denken, waarop h\j vtff en twintig jaren geleden zijne betrekking aanvaardde als directeur der Stedelijke Werkinrichting alhier. De 2de luit. J. M. Sluijs, van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt wegens ziekte op non-act. gesteld. In de te Kampen gehouden Raadszitting kwam aan de orde een brief van B. en Ws. van Leiden, wa-rby in overweging werd ge geven adhaesie te schenken aan de strekking van 's Raads adres aan den minister van hinnenl. zaken, dat wettelijke bepalingen tot stand komen in zake de particuliere beleenings- banken of zoogenaamde huizen van koop met recht van wederinkoop. Besloten werd hier mede instemming te betuigen. Door stemgerechtigde leden van de 1 Ned.-Eerv. gem. te Zotterwoude is met alge- meene stemmen tot notabel gekozen de heer W. Los, in de plaats van den heer J. Van den Arneele, die aan de beurt van aftreding was en niet voor een herbenoeming wenschte in aanmerking te komen; terwijl door het college van notabelen tot kerkvoogd werd herkozen, eveneens met algemeens stemmen, de heer P. J. Coffrie. Men schrijft ons uit Sassenheim: Ruim drie en dertig jaren hoedde hy met trouwe zorg zjjne gemeente, onze goede pastoor, en nu heeft hij voor altoos het hoofd ter ruste gelegd. Nooit zelfs tot op het einde zijns levens was eene reis hem te ver, nooit eene taak hem te zwaar, als de zorg voor zijne gemeenteleden hem riep. Zyn yver was boven allen lof. En wat was hy goedl Nooit weigerde hy hulp of steun; dat weten vele armen. Waar vreugde was of droefheid heerschte, daar was ook hy met zyn groot en liefderyk hart vol belangstelling. En wat was hy eenvoudigI Na zyne goedhartigheid was zyn eenvoud zyn schoonste sieraad. Wy, die niet behooren tot zyne kudde, wy en onze kinderen kenden z ine vriendelijkheid en zyn on verstoor baren humor, die nooit kwetste. Wy betreuren zyn heengaan, want hy was een goed, een edel msnsch. Ruste zyne assche in vrede I Na 1 Januari a. s. zal het Rijkstelegraaf» kantoor met telephoondienst te Leiderdorp op Zon- en feestdagen open zyn van 7.50 tot 9.20 's voormiddags (Spoortyd). De dienst uren op werkdagen blyven onveranderd. De Raad der gemeente Benthuizen heeft benoemd tot onderwyzeres aan de openbare lagere school mejuffrouw C. A. Van Duyke ren, thans in gelyke betrekking te Zyderveld. De gemeenteraad van ïïaarlemmerliede benoemde tot secretaris-boekhouder by het algemeen armbestuur den heer L. J. Yallent- goed, ontvanger dier gemeente. Bonoemd is tot commies der directe belastingen, invoerrechten en accynzen kan toor Alkemade c. a. (vacature: H. G. Te Vaan- liolt) de heer F. Roorda, van Amsterdam. Ook den lsten on 2den Kerstdag woonden de Koninginnen de godsdienstoefening by in de Grooto kerk, waar ds. Van Gheel Gilde- meester voorging; prinses Elisabeth was by den dienst in de Duitsch© kerk tegenwoordig. Naar wij vernemen, is het wetsontwerp tot regeling van den suikeraccyns aan den Raad van State gezonden. NR. Ct.) H. M. de Koningin-Regentes heeft, als Kerstgeschenk aan H M. de Koning, doen vervaardigen een schrijftafel met daarby be hoorenden stoel, waarvoor het ontwerp en de uitvoering was opgedragen aan de Koninklijke Nederlandsche Meubelenfabriek der firma H. P. Mutters en Zoon, te 's Gravenhage. De schryftafel is gemaakt in den styi Louis XV van palissanderhout, de laden ver sierd met marquetteries van acajou-satiné, hot blad in het midden geparketteerd en met ingelegden rand. Het geheel is versierd met ryk geciseleerde vergulde ornamenten, speciaal daarvoor ont worpen. Over de uitvoering mocht de heer Mutters de tevredenheid van H. M. de Koningin- Regentes persoonlijk vernemen. In een door ar. Bleekrode in Den Haag gehouden voordracht over electrische trek kracht op straat en spoorwegen, besprak by drie stelsels: bovengrond en ondergrond en accumulatoren, en gaf er de verschillende voordeelen van aan. In het algemeen zeide hy, dat de toekomst ook by de spoorwegen voor de electricittit 6chynt te zyn weggelegd. Aanvankelyk zal men misschien nog een gemengd stelsel hebben als overgang; maar waar by eene snelheid van 160200 kilometer per uur men in 20 minuten van Den Haag naar Amsterdam zal kunnen komen on m 16 uren van Parys naar Konstantinopel, biedt dit zulke groote voordeelen voor het verkeer aan, dat de tyd zal komen, dat de electnciteit de locomotief verdringt, zooals deze het paard deed. De wethouder van onderwijs, dr. Mouton, betuigde aan het eind dr. Bleekrode dank voor zyn voordracht en hoopte, dat 1896 zou toonen, dat in de residentie gebroken werd met het stelsel van paardentramwegen en een der stelsels zou aangenomen worden, door weten schap en techniek als het meest gewensebte aangeraden. Onder vele blyken van belangstelling werd gisteren het stoffeiyk overschot van den gepens. luitenant-kolonel van het regi ment grenadiers en jagers M. De Sitter op de begraafplaats „Nieuw Eik-on-Duinen" te 's-Gravenhage ter-aarde-besteld. Onder de hoofd- en verdere officieren van het regiment grenadiers en jagers, die zich ter begraafplaats hadden vereenigd, om den oud collega of voormaligen chef de laatste eer te bewyzen, werden o. a. opgemerkt: de luitenant kolonels: De Wys, Van Berkel en Duycker; de kapt.-adjudant Petter, zoomede eene deputatie uit de officieren van dat corps, bestaande uit majoor Buys, kapitein Van Gennep en luit.-adjudant Van Spengler. Tot de verdere aanwezige officieren behoorde o. a. de luitenant-kolonel van het Ned.-Ind. leger Heeres. Door een deputatie uit de „Oranje-Socië teit", waarvan de heer De Sitter voorzitter was, werd een fraaie bloemkrans op de lijk baar gelegd. De zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. De inspecteurs van het staatstoezicht op krankzinnigen hebben tot de besturen der gevangenissen en huizen van bewaring eene circulaire gericht, waarby een onderzoek wordt ingesteld naar de veroordeelden, die, uit ge vangenissen naar krankzinnigengestichten af gezonden, daaruit als niet krankzinnig bevon den of als hersteld zyn ontslagen en naar de gevangenissen zyn teruggezonden. Het voornemen der inspecteurs is deze per sonen in de maand Januari te bezoeken, waarby zy zich tevens bereid verklaren tot het plegen van nader overleg met de genees- heeren der gevangenen en tot het geven van advies in alle andere gevallen van psyehia- trischen aard by gevangenen, waarin hunne voorlichting door de besturen of door do ge neeskundigen der gevangenen mocht worden verlangd. Onder de voorwaarden van uitgifte der kilometerboekjes komt o. a. voor, dat het boekje gebruikt mag worden door den daarop aangegeven eigenaar en, mits onder zyne begeleiding reizende, door leden van zyn huis gezin. Aangezien velen meenen dat de eigenaar van het boekje hoofd van het gezin moet zyn om andere leden daarvan op zyn boekje te laten reizen, kan het zyn nut hebben mede te deelen dat de bedoeling der betrokken spoorwegmaat8chappyen is, dat elk lid van een huisgezin, eigenaar van een kilometer boekje, andere leden van het gezin, mits onder zyne begeleiding reizende, van zyn boekje gebruik mag laten maken. (A R. G.) Naar men verneemt, zyn door de Re geering, vooral met het oog op den uitvoer van vee naar België, zeer krachtige maat regelen voorgeschreven om by het voorkomen van sporadische gevallen van mond- en klauwzeer onder het rundvee de ziekte on- middeliyk te bedwingen. 1 oor de vereeniging „Burgerp'icht" te Haarlem is tegen hedenavond eene vergade ring belegd, ten einde het Raadsbesluit in zake de sluiting van de brug en de pont over de Ringvaart, op 1 Januari a. s., te be spreken. Het stoomschip „Conrad" vertrok 25 Doc. van Batavia naar Amsterdam; de „Ge neral", van Hamburg en Arasterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 24 Dec. te Napelsde „Kaiser", van Hamburg en Vlissingen naar Oost Afrika, vertrok 22 Dec. van Las Palmas; de „Prins Alexander" arriveerde 25 Dec. van Amsterdam te Batavia; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Dec. Perim; de „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 26 Dec. van Genua; de „Salak", van Rotterdam naar Java, vertrok 24 Dec. van Southampton; do „Su matr.i", vertrok 25 Dec. van Batavia naar Amsterdam; de „Voorwaarts", van Amster dam naar Batavia, vertrok 26 Dec. van Suez; de „Anchi8es", van Amsterdam naar Java, arriveerde 25 Dec. te Singapore; de „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, is 25 Dec. van Port-Said vertrokken; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, is 25 Dec. van Suez vertrokken; de „P. Galand", van Nieuw York naar Amsterdam, is 26 Dec. Lizard gepas seerd; de „Reichstag", van Oost Afrika naar Hamburg, is 25 Doc. Aden gepasseerd; de „Soembing" arriveerde 26 Dec. van Batavia te Rotterdam. Gemeno-d Nieuws. Met het oog op de vorst is eene vulling der gasmeters met petroleum bepaald af te keuren, omdat lo. nog niet geheel met gas verzadigde petroleum de lichtkracht van het gas ver mindert door het opnemen der zware kool waterstoffen 2o. de vluchtige petroleum spoedig door het doorstroomend gas verdampt en dus herhaalde bijvulling noodzakelijk maakt. Hot beste vulmiddel tegen vorst is g e h e e 1 neutraal chlorcalcium, zooals het door de gasfabriek wordt toegepast. Dezer dagen werd by do politie alhier aangifte gedaan dat by nacht uit een gesloten woning aan het Galgewater diefstal van ƒ4.50 en een zilveren broche was ge pleegd, welk een en ander was geborgen geweest in eene ladetafel, staande in het voorkamertje. Vreemd is het, dat de dader de in die ladetafel aanwezige gouden ringen, toebehoorende aan de inwonende zoons, niet heeft medegenomen, doch met kledingstuk ken op den grond heeft geworpen. Te halftwaalf kwam een buiten deze ge meente werkende zoon thuis, kleedde zich in het voorkamertje uit en legde zich, als zijnde asthmatiscb. op den grond in de binnen kamer ter ruste, waar reeds de overige familie leden in slaap waren. Hy had de voor- of straatdeur met het nachtslot afgesloten en den sleutel aan de binnenzijde op de deur laten zitten. Ruim een uur later hoorde hy geritsel en wekte hy zfjne ouders; men merkte toen op dat de voordeur aanstond en alle goederen uit de ladetafel op den grond lagen. Deblin:en voor het raam waren behoorlijk gesloten. Mede is het vreemd, dat by onderzoek der politie ook gebleken is dat de knechts van den "stalhouder den heer Zwaan tot één uur af- en aangereden hebben, terwijl één hunner te ruim halféón naar zyne woning en voorbij bovenbedoeld huis gaande, niemand van h6n iets verdach'e bespeurd heeft. Gister namiddag is door de politie alhier aangehouden een 17-jarige dienstbode, die ten nadeele van haar patroon een goud- en zilver-kashouder onderschei dene goud en zilveren sieraden heeft ont vreemd. Aanvankelyk ontkennende, viel zy ten slotte door de mand en bekende zij eene menigte voorwerpen successieveiyk uit den winkel te hebben weggenomen en verkocht in twee huizen van verkoop met recht van wederinkoop en de opbrengst daarvan met eene vriendin te hebben versnoept. Proces verbaal wordt tegen haar opgemaakt, terwyi het onderzoek nog voortduurt. In den avond van gisteren, twee den Kerstdag, brak er, terwyi de koude zich vinnig deed gevoelen, brand uit in een p rcoel aan de Uiterstegracht alhier, eigendom v n den heer D. Teske (slager, Gro&nesteeg) en gebruikt tot het bergen en drogen van wol. Weldra waren velen, vooral ook door het luiden der brandklok, welke twintig minuten over achten baren eersten slag deed hooren, rondom het fel brandende pand byeen, niet alleen toeschouwers, maar gelukKig ook blusschers met hun materieel. Door de veroenigde werking van hand- en stoomspuiten, alsmede branükranen, was men den brand, welke zich aanvankelyk zeer ernstig deed aanzien, in betrekkelijk korten tyd meester. Van alle kanten ook van de overzijde, waartoe de brandslangen in de schoolpoort aan de Middelstegracht gelegd waren werd dan ook water in het vuur geworpen. Èn het spoedige on flinke optreden der brandweer ón het feit, dat deze goed be kend was met de ligging van het perceel, doordien dit haar eenigen tyd geleden in dit jaar ook al heelwat werks had gegeven toen htt evenals nu door de vlammen grootendeels werd vernield waren oorzaak, dat het gevaar spoedig geweken was en de brand geen groote afmetingen verkreeg. De orandweer had overigens by de sterke vorst geen lichte taak. E9n Wellslicht bewees andermaal by dezen brand goedo diensten. Een Kerstfeestviering, uitgaande van ds. Evelein in het wykgebouw „Pniël" aan do Middelstegracht, weri deerlijk door den brand, welke in het gebouw op te merken was, verstoord. Thans is het aan en by 't gedeelteiyk verbrande perceel te zien hoe fel het gister avond en hedennacht gevroren heeft. Dinsdagavond omstreeks zes uren voer een schipper met zyn vaartuig door de Oude Vest. Aan de Janvossenstcegs- brug had een kind van don schipptr het ongeluk overboord te valltn en weinige minuten later werd het dood opgehaald. 33) Natuurlijk weet ik dat windhandel zedelijk even slecht geacht wordt als weddenschappen op paarden, bdz.; maar als man van de wereld was ik verplicht te erkennen, dat uit het maatschappelijk oogpunt er een zeer groot onderscheid was tusschen die beide zaken. Het was een hemelsbreed verschil te moeten bekennen, dat ik myn brood verdiende met wedden of dat ik mijn inkomen, of oen deel er van, ontleende aan beleggingen in aandeelen en schuldbrieven. Zulks gedachten vlogen mfl door den geest, terwijl Mr. Wainwright voortging my eenige bijzond.rheden over de geschiedenis van zyne zaken mede te deelen. Hy was verscheidene jaren werkzaam ge weest op het kantoor van een der voor naamste effectenhandelaars en had ongevetr zeven jaren zelf zaken gedaan. Hy kwam goed vooruit, maar ongelukkig had de zucht naar ruimer middelen dan zyne zaken hem verschaften, hem tot het wedden gebracht; met welk noodlottig gevolg, wist9n wy beiden maar al te goed. Dat was werke lyk de geheels geschiedenis. Hy was bIyk baar een eerlyk en goed menscb, vol toa- wyding voor zyne vrouw en kinderen; een man, dien ik als agent kon vertrouwen en als vriend achten. Myne ervaring met Mr. Bloom echter had my geleerd voorzichtig te zyn. Indien ik met speculeeren in aandeelen op dezelfde wyze te werk ging als ik met het wedden gedaan had, dan zou blykbaar het resultaat vrywel I etzelfde zyn. Ik zou verbazing en achter docht wekken door myn wonderbaar geluk, en vroeger of later zou de toepassing van myn Gave verkeerd uitloopen. Ik wist mets af van den effectenhandel en verwachtte, dat Mr. Wainwright my geheel op de hoogte der zaak zou brengen. Inmiddels begreep ik, dat ik veilig zou doen, voorzichtig te handelen en myn doel te bereiken zonder den ongeluk- kigen naam te krygen van buitengewoon ge lukkig te zyn. Ik bracht het onderwerp ter sprake. „Wel," zeide ik, „wilt gij ihy al niet toestaan u op eene andere wyze te helpen, Mr. Wain wright, dan zult gy, geloof ik, er niets tegen hebben my als cliënt aan te nemen en wat zaken met u te laten beginnen." „Zeker niet," antwoordde hy„het zal my een waar genoegen zyn. Mag ik vragen, of gy veel in effecten hebt gehandeld?" „Neen," zeide ik, „dat heb ik Diet, maar met een zeker bedrag zou ik matig kunnen speculeeren en ik heb laDg naar eene ge legenheid daartoe uitgezien. Als gy wat van myne spaarduitjes kunt beleggen, zult gy my werkelyk een dienst bewyzen. Het spreekt vanzelf, dat ik zoo goed als niets van den effectenhandel weet, en daarom vraag ik u, my geheel ais een nieuweling te behandelen en my de baginsolen der zaak te leeren." „Met alle genoegen," antwoordde Mr. Wain wright. „Maar laat ik u eerst vragen Hier werd hy gestoord door een tik tegen de deur. „PardOD," zeide hy, waarop hy my verliet en Ik eene meid hoorde vragen, of hy „lang werk" had. Toen scheen hy de gang in te gaan en sprak blykbaar verscheidene minuten met zyne vrouw. Daarop keerde hy terug. „Ik wilde u vragen, Mr. Paul," zeide hy zeer vriendelyk, „om by ons te blyven eten, als gy het eenvoudige voor lief wilt nemen." Ik dacht een oogenblik na en daar ik geene andere uitnoodiging had, bedacht ik, dat het aannemen van deze my eene gunstige gelegenheid bood, om mque leasen in den effectenhandel te beginnen, daar ik onge- twyfeld na tafel wel een praatje over zaken zou kunnen hebben. Ik zeide dus, dat ik met genoegen de uit noodiging aannam. Weldra waren wy aan tafel. Het gezel schap bestond uit mynheer en mevrouw Wainwright en my. Ik was verrukt over de gastvrouw. Nooit had ik eene meer wèlopgevoede en verstan dige dame ontmoet, terwyi haar bekooriyk uitoriyk myne belangstelling in haar nog ver meerderde. Er werd geen woord gesproken over het oorspronkeiyk doel van myn bezoek, maar het was duidelyk, dat mevrouw er ten minste eenigszins van op de hoogte was, want zy was tegen my uiterst minzaam, als sprak zy met een oud vriend. Het is noodeloos ons gesprek te herhalen. Het was van eeu algemeenen aardover boeken, muziek, schilderysn, reizen, loopende praatjes, het nieuws van den dag, enz. Som- tyds sprak mevrouw over hare kinderen, met liefde, maar verstandig, zonder in dien buiten- eporigen lof te vervallen, die by eene moeder zeer natuurlyk is, doch vreemdon dikwyls een weinig overdreven schynt Na het eten kwamen de kindoren binnen, het aardige jongetje en meisje, Bertie en Adie, die ik in de gang gezien had, terwyl de kindermeid den jongstgeborene bracht, dien ik natuurlyk moet beschryven als een buitengewoon „mooi kind," en die dit werkelyk ook was, om hom recht te doen. Toen verwyderde mevrouw zich met hare kleintjes, om haar man en my gelegenheid te geven te rooken en over zaken te spreken. Dit deden wy een geruiman tyd. Mr. Wain wright wydde my in in al de geheimen van speculseren a ia hausse on a la baisse, van „overbrengen" en „opmaken," van „verschil" en „leening van effecten", enz., kortom van al het jargon van Capel Court. Hy wist niet, dat my de zaak veel eenvoudiger was dan hy veronderstelde; maar ik behoef nauwelyks te zeggen, dat ik my op dat punt onwetend hield. De uitslag van de conferentie was, dat ik hem don volgenden morgen zou opzoeken op zyn kantoor in Old Broad Street, en eene rekening gaan openen. Ik had reeds genoeg inzicht in de zaak gekrogen, om te weten hoe te handelen. Met de Gave, waarover ik te beschikken had, kon ik natuurlyk van dag tot dag, ja altyd een redelyken tyd vooruit het ryzen en dalen van elk fonds op de markt weten, en koopen of verkoopen, winnen of verliezen, naar ik goedvond. Dus zou ik in een zeer korten tyd fortuin kunnen makenmaar, door de onder vinding gewaarschuwd, besloot ik niet inhalig te zyn. Ik wilde het zdó regelen, dat myne eerste transacties zeer gematigd waren, uit winsten en verliezen bestonden, en my op den dag dor veraffening nog een aardig over schot gaven. Daarna zou ik op dezelfdo be hoedzame wyze voortgaan, nu en dan eene goede winst makende en enkele malen daar een tamelyk verlies tegenoverstellende. Myn geheele plan wa3 eenvoudig als een gewooD speculant te handelen en my na een bepaal den tyd eon aardig batig saldo te verschaffen Ik besloot, my niet den naam te bezorger van byzonder scherpzinnig of voorzichtig te zyn, maar nu eu dan werkelyk te koopen o' te verkoopen tegen den raad, dien de profe tische stem my zou geven. By al deze trans- actios begreep ik, my veilig by Mr. Wain- wrights agentschap te kunnen bepalen, en Ik had de voldoening te weten, dat ik, door naar myn plan te handelen, een cliënt van waarde zou zyn. Hier komt het my geschikt voor, don tyd oen weinig vooruit te loopeo. Ik nader nu eene periode in myne vreemde geschiedenis, waarin ik zaken zal hebben te behandelen, zeer verschillende van bet vuige geldmaken en Bpeculeeren, en ik wil don weg banen voor andore handelingen. Het is voldoende terstond te zeggen, dat myn voornemens om met Mr. Wainwright te handelen, letterlijk werden verwezenlykt en met al het succes dat ik kon verlangen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1