GEER. RODBARD, Zondagsrust. P. C. M. H00GEB00M, MAAG- EN INGEWANDSZIEKTEN. Te huur ofte koop: N°. 10980 Maandag O December. A°. 1895 geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. liet Ethnograpliisch Museum. ingezonden. Theor. Scheikunde. Mineralogie. Zuid-Holland JASSEN TILANUS, Friezenveen. Beuzemaker& Co., P. H. HAZE WINKEL, de geurigste en allerbeste 272-Cents-Sigaar. Haarlemmerstraat No. 139, J vt weiiers, Magazijn van Gouden en Zilveren Werken. DoRkersteeg 10, Leiden. VRAAG der Erven 1*. Ei\a?des, NATUURBOTER, fijne fioodsclie, Leidsche cu Edammerkaas AGENTEN gevraagd. Wed. v. HAANSBERGEN DÜTILH, LEIDSCH DAGBLAD. PHIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers w» 0.05. PRIJS DER AD VERTENT EEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Maandagmiddag a. s. begint de Tweede Kamer met de behandeling van het hoofdstuk Binnenlandscho Zaken der Staatsbegrooting voor het volgend jaar, en dan zal dus spoedig over het lot, m. a. w. over de toekomstige plaatsing, van bovengenoemd Museum beslist worden. Er zyn vele kapers op de kust, die het Leiden willen ontrooven maar ook ver dedigers, die voor het behoud te Leiden in de bres springen, niet enkel stad- en land- genooten, maar thans zelfs doet zich een stem uit den vreemde hooren. Zco deelt de „N. R. C." de meening mede van een beroemd geleerde als prof. A. Bastian, directeur van het Museum für Völkerkunde te Berlijn, over deze zaak, daartoe een artikel vertalende, dat hy onlangs in druk liet ver schijnen, getiteld „Zur ethnologische Zeit- frage." „By het bouwen van ethnologische musea, waarvan de stichting binnenkort zal beginnen, komt eene behoefte ter sprake, die, zooals overal elders, zich ook in Holland heeft doen gevoelen en vooral in Leiden tot velerlei ge- da;hteriwissoling heeft geleid. „De Leidsche verzameling kan als de oudste van ethnologischen aard beschouwd worden; z\j is daarbij eene rijke verzameling en van de grootste boteekenis voor de geschiedenis der volkenkunde, vooral wanneer men een blik achterwaarts werpt op den eersten tijd van haar bestaan. „Herhaaldelijk is reeds geklaagd over de onvoldoende plaatsruimte van het museum, en eene spoedige voorziening is juist nu dringend noodig. Bij den bouw van nieuwe musea, die nu aan de orde is, mag toch zulk een kostbaar oud museum allerminst ver geten worden. „Moge daaraan dus spoedig de hand gelegd worden, ten einde het eene waardige huis vesting te bezorgen, en, gelijk vanzelf spreekt en wü nauwelijks behoeven te betoogen, op de plaats, waar de verzameling thans be waard wordt. „De kostbaarste schatten hebben daar op betreurenswaardige wijze langen tyd verborgen gelegen, en thans, nu het tijdstip voor eene vruchtbare beoefening daarvan nadert, mag zooveel te minder deze pas ontloken tak van onderzoek ontrukt worden aan den bodem, waarin hij op natuurlijke wijze zyne wortels heeft geslagen. „De leer van den menscb, nog in haar woroingsstadium zijnde, behoeft te meer eene nauwe aansluiting aan de leerstoelen der hoogoscholen, om lat zy in de aldaar ver tegenwoordigde vakken zekeren steun voor omvangrijke onderdooien vinden kan. „Alvorens e^ne wetenschap te kunnen populariseeren, is het vooraf noodzakelijk, dat zij met de voor haar geldende voorschriften tot een eindresultaat gekomen is, omdat anders het waagstuk, anderen iets te willen leer .n, waarvoor de deskundigen zeiven nog leering behoeven, niet alleen nutteloos, maar meer dan schadelijk zoude worden (ver warrend en op valsch spoor leidend). „De wetenschappelijke behandeling der volkenkunde is eerst eenige weinige tien tallen jaren oud, gd hoewel in dezen korten tyd een snelle ontwikkelingsgang doorloopen is, ontbreekt toch nog zeer veel vóór men haar als eene geordende vakwetenschap kan beschouwen. „Eerst dan, wanneer de studie tot practische resultaten gerijpt zal zijn, zal men er toe mogen overgaan daarvan gebruik te maken ten voordeele van het gemeenebest, voor de belangen van handol en industrie, en kan het aanbevelenswaardig worden, tentoonstellings verzamelingen in centra van het verkeer te organiseeren, ten einde met vrucht de kennis van de volkenkunde, hare taak en haar streven, te verspreiden. Zoolang echter de ethnographie nog in hare leerjaren verkeert, is het beter dat zij blijft waar zij thans is: in de zalen eener oude universiteitsstad. „En boven alle andere komt daarvoor in aanmerking de stad Leilen, onder welker hoogleeraren namen van hooggewaardeeruen klank voorkomen; mannen, die op verdienste lijke wijze er toe hebben bijgedragen, do ethno- grapbische studiën te bevorderen zoowel als medewerkers aan het „Internationales Archiv für Ethnographie", alsook als bestuurders en stichters der „Sociétó internationale d'Ethno grapliie" (sinds Augustus 1894.) Maar nu laten w(j hier ook du nieuwe be strijders volgen: In de eerste plaat3 hoeft het bestuur van het departement 's-Gravenhsge der Neder landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid in een adres aan de Tweede Kamer adhaesie betuigd met de voorgenomen over brenging van 's R'yks Ethnograpliisch Museum van Leiaen naar 's-Gravc-nhage. In uit adres wordt, benalvo wegens de voorkeur, die 's-Gravenbage verdient voorde vestiging van bedoel 1 museum uit een oog punt van gunstige ligging tusschen twee aca demiesteden, wegens het bezit van de weten schappelijke bibliotheken van het Koninkliik Instituut voor taal, land en volkoi kunde en het Indisch Genootschap, en iD 't belang der nijverheid, de vestiging in Den Haag nog be pleit met een beroep op het feit, dat het in Haarlem gevestigde Koloniaal Museum dtr Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, dat zoo practisch werkzaam is tot verspreiding van kennis omtrent onze koloniën en hare producten, bewast dat een dergelijk museum niet in oen universiteits stad behoeft gevestigd te zijn om veelzijdig nut te verspreiden. Ten slotte wordt in het adres gewezen op de berooving der residentie reeds van twee musea, nl. dat voor Nederlandsche geschiedenis en kunst en dat van curiositi-i ten, die indertijd naar Amsterdam en naar Leiden werden overgeplaatst. Vervolgens heeft eveneens de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebe langen te 's-Gravenhage zich tot de Twetde Kamer gewend met een adres, waarin zij te kennen geeft: dat zy met levendige belangstelling heeft kennis genomen van het voorstel van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, om over te gaan tot stichting van Rijkswege van een Ethnographisch Museum te 's-Gravenhage; dat zy zulk een museum volkomen op zijn plaats zou achten in de residentie, zoo eigenaardig gelegen tusschen de beide plaatsen, waar worJt opgeleid voor een werkkring in onze koloniën, Delft en Leiden, tevtns de zetel van het Indisch Genootschap en liet Koninklijk Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Nederlandsch Indië; dat, waar voor eenige jaren aan een Ten toonstelling van Kleederdrachten uit den Indischen Archipel, aan Hare Majesteit de Koningin aangeboden en door Hare Majesteit welwillend voor dit doel afgestaan in de Gotbiscbe zaal een dergelijk succes was verzekerd, dat allerwegen een herhaling werd gewenscht, mag worden aangenomen, dat 's-Gravenhage de stad is, waar een ethno graphische verzameling bijzonder zal worden gewaardeerd en waar ook als belangrijk en gemakkelijk te bereiken centrum eventutele voordrachten over land- on volkenkunde een talrijk en belangstellend gehoor zullen vinden. De Vereeniging veroorlooft zich ten bewijze, hoezeer de overbrenging naar Den Haag worut gewenscht, de Kamer te wijzen op de zoo talrijke by Ilair ingediende adressen, zoowol van de vertegenwoordiging der bur- gory, als van alle oaar ter stode bestaande nijverheids vereenigingen, waarin o. a. met recht gewezen wordt op het feit, dat de etbnographische verzamelingen vroeger aan deze stad hebben toebehoord. Waar men hetgeen de Vereeniging voor komt juist te zijn - voor de stichting van edn museum van voorwerpen van dergolyken aard, de voorkeur geeft aan een groote jstad, centrum van beschaving en verkeer, daar komt het de Vereeniging, afgezien van alle anoere omstandigheden, billyk en gewenscht voor, dat naar 's Gravenuage worde terug gebracht hetgeen eenmaal schoon in ge- ring<-ren omvang in aió stad was vereenigd, en dat de residentie op deze wijze ver goeding ontvange voor tal van verzamelingen, die zy in de laatste jaren, ten gevolge van een samenloop van omstandigheden, aan de Hoofdstad des Ryka heeft mod en afstaan. Het is daarom, dat de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeente-belangen zich veroorlooft by de Kamer er ten ernstigste op aan te dringen, dat zy hare goedkeuring hechte aan het voorstel van Zyne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken." Naar men weet, heeft Amsterdam evenmin stilgezeten en natuuilyk doet het nog zyn best om hst Museum in te palmen. Wie de volgende week als overwinnaar uit den strijd zil komen I Gr e inen cl Nieu ws. Een bekend volkstype uitBreda, oud-couranten ombrenger en stokdoof, had het ongeluk, onder de paardentram Breda-Ginne- ken te geraken. Ondanks de uiterste krachtsin spanning van den conducteur, werd hy overreden en overleed spoedig. Een ingezetene van Oosterland (Schouwen), die by advertentie werd aan bevolen als lid van den gemeenteraad, schijnt daarmede zóó vereerd to zijn, dat hij den- geno, die voor hem deze aanbeveling had geplaitst, heeft uitgenoodigd zich bij hem aan te melden, ten einde een „goade belooning" te ontvangen. De rijksveldwachter H. Cazemier, gestationneerd te Zoutkamp, is gisternacht door een geweerschot in den arm gewond. De dader is bekend. Op wegnaar huis sloeg het paard van den voerman L. De Jong te Ryperkerk op hol. De in het rytuig gezeten vrouw en twee kinderen geraakten met den wag n en al in eene vry uiepe sloot. Een der kinderen verdronk, terwijl het andere in levensgevaar verkeert. Ook bekwam de vrouw een ernstige wonde aan het hoofd. In don sneltrein van Nancy naar Parijs is Dinsdagavond een moordaanslag gepleegd op den spoorwegingenieur Freulon, die alleen in een coupé Lste klasse zat. Te Epernay kwam een man op klompen en met een pet op in de coupó: de ingenieur dacht niet anders of de man was maar in den wagen gesprongen, en toen deze zich hield of hy ging slapon, zette Freulon gerust zyn dutje voort. Hy werd echter gewekt door een hevigen slag, dien de onbek -nde hem met een yzereh waterstoof op h-;t hoofd toebracht; gelukkig had de ingenieur zich een dikten wollen c-ichenez om het hoofd gewonden ten einde gem-ikkeiyker te rusten, en daaraan heeft hy zyn loven te danken. Freulon wilde opspringen, maar nu zette de man hem de knie op de borst en.trachtte hem te worgen. De ingenieur riep, half stikkende: „Je heb een verkeerde voor, ik ben geen Engelsche lord, maar een eenvoudig spoorwegambtenaar; by my is niets halen." De aanvaller liet hem toen los, waarop Froulon, wien het bloed langs het gelaat liep, zich op hem wierp en hem in bedwang hic-ld, ondanks zyn smeeken om hem te laten vluchten. Maar de trein stoomde reeds het station to Parys binnen, en op het geroep van Freulon werd de moordenaar in verze kerde bewaring gehouden. Hy verklaarde Delestrée te heeten en tuin mansknecht te zyn; hy was zonder plaats kaartje in den trein gegaan en gaf nu als reden voor den moordaanslag op, dat by den ingenieur zyn kaartje had willen ontnemen. Het bleek dat Delestróe reeds drie veroor deelingen wegens diefstal achter den rug had. Mijnheer de Redacteurt "Vergun my een bescheiden plaatsje in uw veelgelezen blad. Onder de verschillende sportvereenigingen hier ter stede, waarvan er zeker in de gym nastiek uitblinken, merk ik er geen enkele op, welke zich uitsluitend ten doel stelt het schermen te beoefenen, en die met eenig zelf vertrouwen op een concours durft uitkomen. Dat de gymnastiek hier vlytigor beoefenaars vindt dan het schermen, scbryf ik vooral a?n het feit toe, dat men hier in onze Sleutelstad volstrekt geen rekening heeft gehouden met do reusachtige vorderingen, die de scherm kunst in de laatste jaren beeft gemaakt, en de grooto veranderingen, die zy heeft onder gaan. Immers, byna algemeen wordt elders de Fransche methode ingevoerd, die in alle opzichten boter aan het doel beantwoordt dan onze „goeie ouwe" Hollandsche methode, die het schermen een weinigjo te kalm opvat. Waarom heeft Leiden geen schermvereeni- ging, welke in andeie plaatsen de eer van de jongelingschap hier op het schermgebied op houdt, evenals 's Gravenhage, Rotterdam, Am sterdam, Hoorn, Zaandam zelfs, maar vooral Haarlem niet te vergeten, de sportstad by uitnemendheid. Haarlem alleen heeft vier burgerschermvereenigingen, die u door hun groot aantal pryzen, op de verschillende con coursen, in ons land, ja zelfs in het buiten land behaald, wyzen op hunne wakkere, rappo leden. Waarom hoort men nooit den naam Loiden op het concours? Is het schermen niet een uitnemende gymnastiek, tevens een gezonde lichaamsbeweging, een edele kunst, en geven de oefeningen in het schermen geen behen digheid in het gebruik der blanke wapenen, tegenwoordigheid van geest en vastberaden heid in oogenblikken van gevaar? Doch scher men en gymnastiek gaan nooit samen, want óf het een óf het ander dringt zich op den voorgrond, waardoor dus een van beiden ver onachtzaamd wordt. Ons plan was dus om eonige jongelui uit de nette burgerklasse langs dezen weg aar te sporen eene Vereeniging op te richten, die uitsluitend ten doel heeft het schermen te be oefenen en daarvoor meesters te kiezen, die hun brevet als onderwyzer by den Nederland- schen Schermbond hebben verkregen. Maar slechts jongelieden met een vasten wil en natuuriyk sportliefhebbers kunnen eene vereeniging oprichten, welke levenskracht zal bezitten, want vóór alles dient gezegd te worden dat het schermen wilskracht en toe- wyding vereischt, even goed, neen, nóg meer zelfs dan de gymnastiek. Hun, die met ons dit plan wenschen ver- wezeniykt te zien en leden willen worden van eene op te richten schermvereeniging, wordt verzocht zich binnen acht dagen per brief aan te melden, mits zy minstens den leefty i van 20 jaren bezitten, aan myn adres: Haarlemmerstraat 128, opdat later by genoeg zame deelneming iu dit dagblad de plaats en de datum eener voorloopig te beleggen ver gadering kunnen worden vermeld. U dankzeggend, Mynheer de Redacteur, voor het door u welwillend afgestane plaatsje, noem ik my Leiden, Uw Dienstw. Dien., 6 December 1895. H. Knoop. Vervolg der Adverteutiën. Grondig onderricht ter voorbereiding voor examens. Onderricht aan schoolleer- lingeri en anderen. Conversatieles in de Duitscba taal. Spreekuur voor Dames 's middags van 121, voorllei.ren 'a avonds van 6 7 uren. 8494 8 Dr. HOFMAN, Langebrug 32. gevestigd te Vianen, Bijkantoor te Amsterdam. Goedgekeurd b(J Koninklijk Besluit. Commissarissen: L. H. Baron V AN ITTER- SUM, W. HARMENS Cz., K. VAN RIJN en Mr. H. J. LADEN1US. Directeur: A. WAARDENBURG. Agenten te Lelden de Hecrcn: W. B. Uitenhout Jr., Turfmarkt 12; P. C. Harteveld, Voldersgracht 27, en W. B. A. Kuhne, Kuipersteeg 2; te Alfen, de Heer B. Ververs; te Hillegomde Hoer J. C. Brammeyer; te Katwijk aan Zee, de Heer J. D. Parleviiet; te Lisse, de Heer R. R. Maathuis; te Noordwijk, de Heer Th. F. Angevaare; te Sassenheim, de Heer D. Van der Voort Dz. te Wassenaar, de Heor G. J. Schut; bij wie Inlichtingen en Tarieven gratis te bekomen ziin. 8119 25 Bi-andassurantie. Luvensverzekorinf. Inv»licliteitsvei-zeliei-in«r OUDE AIJ\ 158. 5G5S 7 ILronentrllc amaëgllcli. Das clnziir Prahtl3cho flir glatto Fahrbalu-.oii- Prelsllsten und Zeugnlsso gratis und franco. Lecnharrit Cê Ber In Schl.Tbaucrdainm 3. 2327 20 ^ARBÓ^ Gedeponeerd Fabriekmerlt verkrijgbaar bij 15. VISCHMARKT 13. DEN HAAG. - Koordeinde 37. - 8PECIAAL-ARTS voor Consultatie-uren Ö-IO1/,, 1—5072 12 Alleen verkrijgbaar: w Donkersteeg. 8600 12 's-Gravenhage. Dordrecht. N. B. Atelier voor reparatlën. 6761 11 Indien Gij voor Zondag nog huis houdelijke benoodigdheden hebt in te koopen, wilt dit dan nog heden-, Zaterdag-avond, doen. Waartoe zoudt Gij, geheel noode- loos, de Zondagsrust van anderen st oren f ongeveer 6 Hectaren best WEILAVD, zeer goed gelegen en geschikt voor Bouwgrond, in de onmiddellijke nabijheid van het Station Hollandsche Spoor, te Leiden. Brieven en information by W. VAN DER REIJDEN, te Leidschendam. 8193 8 uitsluitend de algemeen bekende UI In verschillende hoeveelheden verkrijgbaar, BURGSTEEG 9. TelephoonDuaimer OS. 8511 12 fijn en onvervalscht, f 1.40. Allerfijnste, versche Tafelbotcr f 1.20 per K.G. Zuivere, versche Eieren, 7, 7'/2 en 8 Cl», por stuk. Tevens verkrijgbaar: 8036 12 J. DE WIJLDE, Hoogewoerd 74. Voor eene oude, gerenommeerde Levens- verzekering-Maat8chappy, die eene gehee' nieuwe Branche van verzekering, tot dus verre in Nederland niet bestaande, wil invoa ren en die ook kleine posten afsluit, met zeer gemakkelyk ingerichte premie-bet dingen worden tegen hooge provisie overal yverig AGENTEN gevraagd. Brieven aan den Directeur, Ommeganckstraat 32, Antwerpen. 7605 12 I EERSTE HOORT, uit do Myn Bairds Gartshore. Eenige verkoo pers voor Leiden: 8355 1* die zich voor de levering beleefd aanbevelen Prys f 1.60 per H.G. Kantoor en Magazyn: Oude Vest 7. TelephooDnummer 190.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9