LEIDEN. Ontvangen: eene zeer uitgebreide lenze in diverse goederen, waaronder vele uitnemend kosten zeer gering zfin en vor ieJer nog geen 5 bedragen, do vervolgingskosten bieronder begrepen, verzekeren qo lieden, dat gemoeds bezwaren hun de afdoening dier kosten ver' ieden. Bij elk hunner is een bewaarder aangesteld en by voortdurende weigering zal de verkoop van het in beslag genomene plaats hebbon Maandag a. s. De kanonnier b jj het 1ste re g. vesting artillerie J. M. V. is door den Krijgs raad in het 3ie militaire arrondissement, stand plaats Arnhem, schuldig verklaard aan in subordinatie, door het opzettelijk aangrijpen, slaan en kwetsen van zijn meerdere in rang, in tijd van vrede, in de legerplaats bij Olde- broek geploegd, en te dier zake veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren, met ontzegging van bet recht om gedurende vyf jaren bi) de gewa pende macht of ais militair geëmploieerde te dienen. Van deze uitspraak is de veroordeelde in hoogor beroep gekomen by het Hoog Militair Gerechtshof. Volgens opgave van „Bureau Veritas" zijn in de maand October veronge- lnkt 101 zeilschepen, als: 10 Duitsche, 12 Amerik., 32 Engelscbe, 1 Oostenrykscb, 3 Deensche, 4 Franscho, 3 Ntderl., 4 Ital., 21 Noorsche, 1 Portug.. 7 Russische en 3 Zweedsche. Hieronder zijn vier schepen begrepen, die wegens gomis van tyding als verloren worden beschouwd. Voorts zyn in dezelfde maand vergaan 16 stoomschepen, als 3 Duitsche, 9 Engelsche, 1 Fransch en 3 Noorsche. Dinsdagnacht om hal ft wee werd te Antwerpen brand ontdekt in een gebouw naast do Anthoniekerk, waar beneden kazui fels, banieren, vaandels, heiligenbeelden en andere voorwerpen voor don dienst werden bewaard, en op de verdieping zalen ter be schikking stonden van geestelyke broeder schappen, om te vergaderen. De broeder schappen, die daar byeenkwamen, bewaarden er sieradiön, banieren, zilver en archieven. Do brandweer slaagde er met moeite in, den brand te beperken tot het eene gebouw, dat echter geheel afbrandde. Om vier uren was ze hem geheel meester. De schado is heel groot: men zegt van fr. 300,000, alles verzekerd. De archieven zyn natuurlyk niet te vergoeden. De omliggende gebouwen, onder anderen oen bewaarschool en eon klooster, hebben veel waterschade. Te Lew es, in het graafschap Sussex, heeft een wielryder terechtgestaan, dio oen man liad overreden. De wielryder, een boer, reed des avonds zonder rem een heuvel af en kwain met zooveel vaart tegen een voorbyganger aan, dat deze een hersen schudding kreeg en aan de gevolgen bezweek. De rechter veroordeelde hem tot vier maanden trddmolenstraf. De markiezin de Plaumartin, die onlangs te Parys is gestorven, heeft 50,000 franken nagelaten aan het Parysche doofstommen instituut en 4 millioen franken aan do stad Brussel, om daarvan oen oude mannen- en vrouwenhuis op te richten. Kogelvryo spoorwaggons Ter- wyl de spoorwegon in Amerika reeds voor eenigen tyd, met het oog op de toenemende onveiligheid, transporten van geld en voor werpen van waarde in zoogenaamde vcativg- ivagens bewerkstelligden, waaruit naar alle richtingen kan worden geschoten, zonder dat men zelf wordt gezien, loopt nu op de lyn Nieuw-York-PittsburgCincinnatiSan Louis een trein, die geheel zoo geconstrueerd is, dat geen gowoerkogel door de zware houten wanden kan doordringen. Platformen ontbre ken, zoodat de spoorweg roovers er niet op kunnen springen. Do gehoele trein maakt den indruk als bestond by uit een enkelen geblin- deorden wagon. Maar hoe lang zal het duren, vóór or boricht komt, dat ook een zoodanige „veiligheidsriem" is overvallen en uitgeplunderd? Men herinnert zich, dat den lOden Juli van dit jaar het Duitscho markt vlek Brotterode geheel is afgebrand. De wederopbouw werd nu zeer bemoeilykt, doordien de oudo dorp-aanleg feitelyk gehoel onbruikbaar was. De eigendommen lagen zoo versnipperd door elkander, dat het niet moge lijk was ©enigszins behoorlyke straten tot 6tand te brengen. By Koninklyke Verordening is nu bepaald, dat alle grond-eigenaren to Brotterode hunne perceelen met de bestaande openbare straat tot éón gehoel zullen samenvoegen, welke massa dan naar een rationaal bebouwingsplan woder zal worden verdeeld. Daarby erlangt ieder in verhouding zooveel terug, als hy be zeten heeft, maar als samenhangend geheel en in bruikbaren vorm aan co nieuwe straten gelegen. Dio samenvo ging on wederverdeeling wordt aan een publiekrechtolyk lichaam ad hoe, oeno „Koninklijke commissie voor Brot terode" onder voorzitterschap van den Land raad opgedragen. Zooals men weet, werd de wederopbouw van Szegedin na do overstrooming op dezelfde wyze door een commissaris, die zichzelf eene commissie toevoegde, geleid. Het beginsel is in Hamburg tot eene alge meone wet uitgewerkt. De burgemeester van Frankfurt a/M., de heer Adickes, heeft voor eenigen tyd een ontwerp v..n dezelfde strek king by het Pruisischo Heerenhuis ingediend. Deze Koninklijke Verordening berust op art 63 dor Grondwet van Pruisen. Men mag haar begroeten als een eersten stap tot verdero bevordering van behoorlijken stedenbouw en goede woningtoestanden, eene aangelegenhoid, die ook iu Pruisen drin gend voorziening behoeft, al kan men daar ook door de rooiiynenwet van 11 Juli 1875 een heel eind verder komen, dan te onzent. De Hubertusjacht aan hot keizer lijke hof te Berlyn. In November hebben ieder jaar de hofjachten plaats in het Grüne- wald naby de Duitsche ryks-hoofdstad. De stad Berlyn strekt zich thans reeds tot aan dit bosch uit; prachtige villa's omzoomen er de lanen van en spoor- en tramwegen ver voeren de reizigers naar de biertuinen, die onder de eeuwenheugende pynboomen gelegen zyn. 's Avonds brandt er eloctrisch licht en naar mate van het seizoen wordt er gedanst, hetzy aan do oevers van het meer, hetzy in de ryk versierde balzaal. Een weinig verder het bosch in komt er echter verandering in het decoratief. Coni- feeren en heesters dringen zich over de paden heen, een dik mostapyt onderdrukt het geluid der schreden, en de tleeke Novemberzon, die door het netwerk der kale van hun bladeren beroofde takken schynt, schittert flauwtjes over den zilverspiegel van een meer, aan welks oever het jachtslot Grünewald verryst, in 1542 aldaar door den keurvorst van Erandenburg Joachim II gobouwd. Do slanke torentjes zyn bedolven onder dik klimop en de eerehof is rood van den we?Iderigen willen wingerd. Daar ontvangt do keizer zyne gasten. Dan rollen er rytuigen, stampvoeten er paarden, blaffen er honden en weerklinken de jachthorens in de echo's overal rondom. Gendarmen te paard, met den blinkenden punt helm, houden het publiek op een afstand. Officieren komen te paard, boogo ambte naren in victoria's, daaronder enkele „mail- coaches" met prachtig vierspan, maar met oude tuigen en livreien. Alleen de equipages van het hof en van de ambassades van Rusland en Oostenryk zyn van gesoigneerd uiterlyk Men ziet vooral uniformen en roode rokken, daaronder ook de groene hofjacht uniform, door den keizer ontworpen. Enkele uitverkorenen dragen de onlangs ingestelde jacht orde van Sint-Hubertus: een hertekop, waarvan de oogen briljanten zyn. De keizer komt aanryden in zyn gelen jachtwagen en voert zelf de teugels van zyn vungo Hongaarsche schimmels van licht ras, een geschenk van keizer Frans Jozef. Fanfares klinken, het gansche gezelschap salueert eerbiedig, en de keizer springt vlug on forsch uit het rytuig en drukt vroolyk de hand van zijn schoonorooder, hertog Ernst Gtinther, van den rijkskanselier en enkele be voorrechten. Dan gaat Z. M. voor, in de lage zaal, waar het traditioneele jaebt déjeuner is opgediend, bestaande uit erwtensoep, caviaar, enorme stukken koud vleescb, een en and r besproeid met champagne en daarna allerlei likeuren „om warm te worden Aan het déjeuner praat de keiler, het glas in de hand, met zyne gasten. Buiten de zaken is hy altyd opgeruimd en vroolyk on vol grappen en anekdoten. Na het déjeuner bestygt de keizer zyn prach- tigen bruinen volbloed, wiens haren en staart voor deze gelegenheid mot zijden linten in de Pruisische kleuren zyn doorvlochten. Do opperjagermeester, vorst Pless, gaat den keizer vooraf, grommend op de pikeurs, die met moeite do blaffende honden beheerschen. In de verte, tusschen de boomstammen door, zien de nieuwsgierigen den schitterenden stoet voorby galoppeeren en een paar uur later is het jachtslot Grünewald, de retraite van Joachim II, mot zyu klimop en zyn wilden wingerd, weer geworden wat het was: hBt too- vorkasteel der schoone slaapster in hot bosch; en Hauw worden zyne omtrokken weggevvischt in den lichten mist, die er zweeft om den zilveren spiegel van het meer De stilte wordt dan dagen lang niet meer verbroken. UITLOTINGEN. Rolterdameche Schouwburg- loteii a f 1.5U vau 1894. Trekking 2 Doe.Losbaar 15 Jar. 1896. Serie No. f Serie No. f Serio No. f 1774 93 1500 389G 36 12.50 1060 27 5.— 2398 93 500 801 91 12 50 1839 93 5.— 2345 28 125 500 33 10.— 793 99 6.— 1C98 5 50 1895 48 10.— 876 6 5.— 3787 21 50 2120 23 10.— 2198 35 5.— 2255 86 25 93 75 10.— 1890 95 5.— 3160 89 25 2721 64 10.— 633 17 5.— 1876 88 25 138 93 10.— 3147 86 5.— 2832 12 12.50 2443 62 5.— 3338 11 5.— 1439 68 12.50 2446 97 5.— 9810 56 5.— 1719 85 12.50 334 92 5.— 3310 38 5.— 2705 23 12.60 882 97 5.— 1546 1 5.— Voorts 94 pretniën mot eon bedrag van f 2.50. Witte-Kra a loten a f 10 van 1S88. Trekking 2 Dec. Losb. 31 Maart 1896. Uitgeloot de volgende acrieën: 964 4139 5054 5216 6519 6956 Serie 6519 No. 18.... f 10000 4139 f. 42250 Voorts 5 No8. van f 50, 43 Nos. van f 20; alle overige ƒ14. Oostenrykscbe loton a 11. 100 van 1864. Trek king 2 Deo. Betaalbaar 1 Maart. 44 eerieëo. C 284 664 1073 1803 2353 2482 2737 3357 3638 64 333 801 1138 1915 227. 2533 2744 3375 3796 97 337 965 1523 2037 2410 23C4 2936 3378 38ö7 113 361 1016 1627 2107 2440 2594 3115 3557 3918 214 544 1036 1777 8. 1036 No. 31 fl. 150000 S. 3378 No. 89 11. 5000 1777 34 20(00 337 68 2000 2936 43 10000 3557 65 2000 113 10 5000 INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Hedenavond las ik in Uw blad dat Don derdag do levensmiddelen te zien zyn, die 's avonds aan de leden zullen worden uit gereikt. Wat er aan te zien is, weet ik niet, maar dit weet ik wel, dat als er druk ge bruik van gemaakt wordt, de vleeschwaren er niet frisscher op zullen worden. Ik voor my hoop dan ook maar dat niemand er ge bruik van zal maken. Leiden, Een lid der Vweeniging S Doe. 1895. uNut cn Genoegen." Tafelkleeden. Gordynkatoenen, Cretonnes. Vitrages. Gordynfranje. Gordynkoorden. Embrassen. Antimacassers. Graslinnen Halflinnen. '/4 Ong. Katoei voor Lakens. '/4 Graslinnen. ;/4 Constitution voor Hemden. 8417 328 Tafellakens. yL Servetten. Vinger- doekjes. Het depot van discipline. Omtrent de toestanden by het dopot van discipline te Vlissingen wordt van betrouwbaro zydo nog het volgende geschreven: Door het schrikbeeld van de klasse van discipline wordt volgens sommigen de soldaat met een zwaar strafregister nog tot ver betering gebracht en dit is de eenige reden, die voor haar behoud wordt aangevoerd. Nochtans is het treurig om bier meer dan een honderdtal mannen, die by de koloniale reserve zich als krachtige figuren zouden kunnen vertoonen, dagelyks als schooljongens te zien drillen en te zien bevitten, die in de 2de categorie nooit zonder geleide en in de lste categorie alleen op enkele dagen de bomvrye kaz rne mogen verlaten, terwyi zy voor de minste vergrypen worden gestraft met strdfexerceeren en voor verdere over tredingen ciikwyls met provoost of cachot, of wel bovendien met toepassing van te water en brood cn gesloten, d. w. z. in boeien. Het zijn cikwuls bespottelyke overtredingen wat lachen, praten of stoeien, begrypelyk by jongo mannen, die altyd in de kazerne ge consigneerd zyn; en by dat voortdurend straffen om al die nietigheden ontstaat baloorigheid e.i insubordinatie tegen het surveilleerend kader; deze menschen doen evenwel niets dan do reglementen to passen de fout zit dus in de inrichting zelf. De depot commandant is een humaan chef, maar kan men dit van het geheele kader zeggen? De voeding laat dikwyls te wenschemden eenen dag voor sommige gestraften water en brooi en den anderen dag schrale kost; dit op zichzelf moet iemand wel geheel van streek brengen. Als soldaten wegens insubordinatie door den Krygsraad tot een paar jaar gevangenis straf worden veroordeeld, zyn zy gelukkig wanneer zy daarby worden vervallen ver klaard van den militairen stand, om niet meer naar die gehate kl. sse van discipline terug te behoeven. En wat de vele reclames betreft, velen zyn er, die zich dikwyls verongelykt achten wegons disciplinaire straffen, door don depot commandant opgelegd op de rapporten van het kader. De reclames tegen de straffen nemen op schrikbarende wyze toe, welke alle door den Krygsraad moeten worden onderzocht. Dit reclameeren is een relletje geworden. Vroeger kwam zulk een klacht voor om de vyf jaren, nu om de vyf dagen. De klager mag zyne getuigen naar Den Haag meenemen en dat is voor vele kame raden een reden om getuigen te willen zyn, om eens een dagje uit die omgeving uit te breken. Al deze transporten, dat heen en weer trekken, ook van den depot-commandant, die zich moet verantwoorden, en van andere officieren en onderofficieren, kost den Staat veel geld en men vraagt met reden: waar moet het op die wyze heen? Te meer, daar in den regel de reclames met het oog op de strenge reglementen ongegrond en lichtvaardig worden geoordeeld en de reclame-getuigen niet altoos betrouwbaar zyn. Geldverspilling bij de verloven in Indië. In de „N. R. C." wordt als een staaltje van geldverspilling het volgende medegedeeld omtrent een buitenlandsch verlof, dat den nieuwen postcommies te Probolingo tegen diens zin is verleend: Vader van 8 kinderen, had de man een standplaats, waar dat volkje behoorlyk onder- wys kon krygen, toen hy circa 4 maanden geleden werd overgeplaatst naar een kantoor op een binnenplaats, waar geen school bestond. Hy verzocht intrekking van dat besluit, o ten minste een bestemming naar een plaats, waar een school was. Afwyzende beschikking. „Dan", zei de man, „wensch ik gebruik te maken van mijn recht op verlof, omdat ik al zoo- en zooveel jaar achtereen dien. Ik verzoek dus om een jaar binnenlandsch ver lof". „Neen", zegt 't gouvernement, „ge hebt recht op buitenlandsch verlof en daarvan kunt ge gebruik maken, maar hier in Indië mag die tyd niot worden doorgebracht. Naar Europa moogt ge gaan." „Maar ik r.och myn vrouw zyn ooit in Europa geweest en we verlangen daar ook niet te zyn!" Niets aan te doen. De heele familie wordt naar Batavia ver voerd en krygt aldaar passage op een boot naar Rotter iam. Aan den kapitein wordt dadelyk mededeoling gedaan dat men te Rot terdam, onmiddeliyk na aankomst, passage verlangt aan boord van de boot, die voor vertrek naar Indië gereed ligt, want dat er natuurlyk geen denken aan is om in Holland met het verlofstraktement rond te komen. Tusschen Batavia en Padang krijgt echter het schip avery. Er wordt naar Batavia terug gekeerd en de passagiers moeten debarkeeren tot de schade hersteld is. Onze postcommies declareert gedurende dat oponthoud daggeld ƒ90 daags! Zóóveel heeft hy in 't logement gelukkig niet noodig, en daar het timmeren vry lang duurt, brengt by het door spaarzaamheid zóó ver, dat hy te Rotterdam zelfs een boot kan overslaan en in het geheel zes weken in Holland is. Te Batavia weer aan wal gestapt, wordt by te Probolingo geplaatst, waarmee aan zyn oorspronkelyken wensch geheel is voldaan. Voor zoover is na to gaan, heeft het uit stapje aan het gouvernement aan passage- kosten, daggeld en traktement ƒ18- a 20,000 gekost. Graan en oorlog. De „Ned. Bakkerscourant" deelt mede, dat de officiéele cyfers gisteren een voorraad ver meldden van 1500 last tarwe en 5500 last rogge. „Nemen wy," zegt het blad, „daarby in aan merking, dat er niet, zooals anders, hier en daar duizenden baaltjes meel in voorraad zyn, maar dat er nergens eenige voorraad meel aanwezig is, en dat de opslagruimte van meel fabrieken, bakkers, op zolders en veemen alles leeg is, dan slaat ons wel eens de angst om hethart, als wy een oogenblik aan oorlog denken! „Alleen het feit, dat de Dardanellen ge sloten kunnen worden, zou ons in een penibel geval breDgen. „In tyd van oorlog zou met al onze levende en doode strydkrachten niets uitgevoerd kun nen worden; binnen een paar dagen toch zouden wy broodeloos zyn en van honger moeten omkomen." BUITENLAND. Dnltschlaud De quaestie der troonsopvolging in Lippe- Detmold is nog 6teeds hangende. De regeering van het vorstendom heeft by den Bondsraad een wetsontwerp ingediend, waarby hetReichs- gericht wordt gemachtigd tot beslissing van den stryd. Naar de „Kreuzztg." echter weet mede te deelen, zyn tegen dit ontwerp in den Bondsraad ernstige bezwaren gerezen. Het sociaal-democratische party bestuur verklaart in eene kennisgeving aan de party- genooten, dat het ten gevolge der bekende beschikking van den president van politie van Berlyn zyne werkzaamheid voorloopig staakt, S waardoor de leiding der party tot nader order voorloopig overgaat op de sociaal-democrati sche fractie in den Ryksdag als de gekozen vertegenwoordiging van de party. In de kennis geving wordt gezegd r~„ Wij zien de tegen ons op touw gezette actie kalm tegemoet. Wy zullen voor den bevoegden rechter, voorwien deze handeling der politie haar besluit moet vinden, het bewys leveren, dat noch in den laatsten tyd, noch gedurende de vyf jaren sedert wy reeds de eer hadden als bestuur de zaken der party te leiden, onzerzyds iets is geschied, waardoor het optreden der politie wetteiyk zou kunnen gerechtvaardigd worden. Onze party zal bestaan, stryden en overwin nen met of zonder officiéele organisatie." Deze kennisgeving is onderteekend met de namen: J. Auer, August Bebel, Alwin Geruch, Wilhelm Pfannkuch en Paul Singer. Von Bismarck ontving Zondag, niettegen staande hy door hevige aangezichtspijn werd gekweld, een deputatie der academie van kunsten, die hem het diploma van eerelid der academie kwam brengen. De prins dankte in een lange rede voor de hem ten deel geval len eer, waardoor hy des te dankbaarder was, omdat hy tydens zyn ambtelyke loopbaan zeer weinig voor de kunst had kunnen doen, ofschoon hij de kunst vereerde en liefhad. ItallA De vryspraak van eenige anarchisten door de jury te Rome, die de telegraaf dezer dagen berichtte, gold allen medeplichtigen van Lega, den bedryver van den aanslag tegen Crispi, die te voren tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld was. De beschuldigden hebben geen reden om zich te verheugen over hunne vryspraak, want zy zullen allen aan de „ge dwongen verblijfplaats" gebonden zyn. Even toegevend heeft zich de rechtbank van Forli betoond voor twee der anarchisten, die terechtstonden wegens den moord van de" afgevaardigde Ferrari. Slechts de derde be» klaagde, Gattei, is tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. Zwitserland. De loonbeweging onder de beambten der Zwitsersche spoorwegen neemt grootere afme tingen aan. Ongeveer 4100 beambten van den Noord-Ooster spoorweg hebben den eisch tot loonsverhooging ondert6ekend. By de Vereenigde Zwitsersche Spoorwegen nemen 93 pet., by den Cer.traal-Spoorweg 90 pet. der beambten aan de beweging deel. Groot-BritauuiSi Alhoewel eene belasting op rywielen van rykswege, gelyk men weet, door den Engel- schen kanselier der schatkist Hicks-Beach niet wordt voorgestaan, blykt uit een door hem aan zyn broeIer gezonden en door dezen in het openbaar ter sprake gebrachten brief, dat hy zich niet verzetten zou tegen eene heffing van zoodanige belasting door plaatse lijke autoriteiten, waar zulks algemeen ge- wenscht werd. Het gebeurt niet veel, dat grootvader, vader en zoon tegelykertyd in het Parlement zitten. Thans is dit het geval, nu lord Wark- worth in het Londensche district South- Kensington tot afgevaardigde is gekozen. Zyn vader earl Percy vertegenwoordigt het district Verwick in het Lagerhuis en zyn grootvader, de 85 jarige earl van Northumberland, is lid van het Hoogerhuis. Oostenrfik-Hong-.-Monarchl^ Graaf Taaffe laat 3,000,000 floryn na. Vóór zyn dood heeft hy een groot aantal brieven van uitstekende tydgenooten en tal van ver- trouwelyke mededeelingen van politieken aard verbrand. Omtrent enkele politieke gebeurte nissen in Oostenryk moeten echter aantee- keningen bewaard zyn gebleven, die later uitgegeven zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6