rtfen, in één woord all-.* wat in een voor- jamen kunsthandel kan verdacht worden. Een groot schildert) in olieverf trekt ook zeer de aandacht, voorstellende ten gc-zicht op de Maas bij het eiland Rozenburg, v.,n C. W. Smith, uit Maassluis, van wien indtr tijd nog op de tentoonstelling van Beeldende Kunsteu te Rotterdam een stuk is aange kocht en door wien eveneens reeds andere schilderijen zijn geleverd. Yan do aanwezige prachtwerken noemen vjq o. a. slechts de uitgave van do heeren Snel zeiven: „Herinneringen aan Leiden", een album met 12 keurige phototypieèn naar merkwaardige gebouwen en der schoonste gezichtspunten van Leiden, weik werk zich dus bijzonder eigent om als souvenir te worden vereerd. De Haagsche rechtbank heeft heden den onderwijzer uit Bcrkel en Roden rijs, die de vorige week terechtstond onder de aanklacht van het plegen van strafbare handelingen met aan zijn hoede toovertrouwde leerlingen, vrijgesproken. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede dat Zaterdag aan het keurings lokaal alhier een ezel is aangegeven om geslacht te worden. Zondag arriveerden te Noord wijk a/Zee van de haringvisscherij 12 bom schuiten met 340 tot 6 kantjes haring, de meesten met schade aan de vleet. Op 2 na zijn nu alle schuiten behouden thuis. De laatste trein van Rotterdam naar Leiden werd gisteravond even voorbij Schiedam door raiddel van de noodrem tot stilstand gebracht naar aanleiding van een twist tusschen een korporaal der jagers en een huzaar. Deze laatste zou zich onbehoorlijk hebben gedragen, wat een korporaal aanleiding moet gegeven hebben tot vermaningen of bevelen, welke de soldaat weigerde op te volgen. De ruzie, waarin zich ook nog andere militairen mengden, liep zóó hoog, dat men in bet rijtuig begon de sabels te trekken. Eene poging om den huzaar te verwijderen gelukte ni.'t en velen trokken voor hem party tegen den korporaal. Deze heeft toen in een anderen wagen plaats genomen, waarna het rustig werd. Dat duiven soms ook een goeden ouderdom kunnen bereiken, bleek heden, daar bij den timmerman Th. Reeuwyk, te Zoeter- woude, oen doffer 16 gestorven, welken hij 20 jartn gehad heeft, nadat verleden jaar het wijlje v.m den doffer was gestorven, dat hij 19 jaren heeft gehad. Door het schrikken van het paard, gespannen voor een loterwagen van den hetr A. Van der Boon, te Zoetermeer, welke van den Stationsweg te Zegwaard kwam afrijden, sloeg het dier op hol, ten gevolge waarvan het met zoo n woeste vaart den hoek omdraaide, den Mo'enweg op in de richting naar liet dorp, dat het rijtuig met paard en voerman vierkant onderste boven tuimelde, waardoor de voerman, zekere P., knecht van A. v. d. B zic i aan verscbill.nde lichaamsdeelen bezeerde. Hot rijt ui?, alsmede menige boterpotten, zyn nogal erg.btschacigd. De Hooge Raad behandelde :eóen de cassatieberoepen van: lo. A. Van ümmenes, redacteur en uitgever van „De Voorwaarts", to Arnhem, wegens opneming van twee beleedigende artikeltjes in dat blad, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf; 2o. M. Van Gelder, colporteur te Amersfoort, wegens het in genoemd blad doen plaatsen van een ingezonden stuk met beleedigenden inhoud, veroordeeld tot f 25 boete. Het O. M. concludeerde tot verwerping van beide be roepen. Uitspraak 9 December. Naar „Recht voor Allen" mede deelt, zal weldra een gerechtelijke vorkoop plaats vinden van den boedel van Do me la Nieuwenhuis, Haarlemmerdijk 166, te Am sterdam, op list van zijn geestverwant H. Van Kol. Volgens genoemd blad is de zaak de volgende: Ruim twee jaar geleden wendde mevrouw Domela Nieuwenhuis Gojthelp zich tot den heer Van Kol om f 100 voor een armen partijgenoot te Harlingen. Deze zond dat gold en het kwam aan zijn adres. Nu beweert Van Kol dat geld haar geleend te hebben, terwijl zij zegt het gevraagd te hebben en alleen als tusschenpersoon opgei reden te zijn. Vandaar een rechtsvordering en veioordeeJing van mevr. Nieuwenhuis. De kantonrechter namelijk stelde Van Kol in het gelijk en nu mevr. D. N. die som nog niet wil betalen, laat Van Kol den boedel verkoopen. „Het schijnt," zegt het blad verder, „dat het do sociaal democraten zijn, die zich ten doel hebben gesteld om D. N. finanliëel te treffan. Eerst BahlmaD, nu Van Kol." Te Sunbury zijn elf kinderen van twee tot zes jaren gebeten door een doll-:n hond. Zy zijn overgebracht mar het Iririitut-Pasteur te Parijs. Du hond heeft, voordat men hem kon afmakeD, nog vyf andere honden gebeten. Te Amsterdam is de bovenstei- ger van een huis, in aanbouw in do Borger- straat, ingestort. Vyf werklieden hebben min of meer ernstige wonden bekomen en zyn naar het Gasthuis vervoerd. In een stoomcaroussel op de kermis te Gorkum werd eenige dagen geleden een meisje uit Hardingsveld door haar jongen van het paard getrokken, waardoor zij ernstig gewond word. Zateroag is zij in het ziekenhuis te Gorkum na een smartelyk lyden overleden. Het dochtertje van den heer J. F., to Kollum (Fr.) viel van boven van de zoldertrap, waaraan geen leuning was, met tiet gevolg, dat het met zware wonden aan 't hoofd en een gebroken arm werd opge nomen. Waarom de heer Thooft niet bij do stemming in de Tweede Kamer over het haardsteden-amendement was? Omdat hij zijn bril vergeten had en dien was gaan halen, zegt do schr. van de brieven uit de Hofstad in de „Midd. Ct." uVrydag is, volgens de „Haarl. Ct.", te Schagen bericht ontvangen, dat Klaas Boes, veroordeeld wegens moord op twee vrouwen te Schagen, in de gevangenis te Leeuwarden ten gevolge van eene ziekte is overleden. De instructie, gevoerd in de zaak van den ambtenaar Van G. aan het departe ment van marine verdacht van verduistering van gelden is gesloten en de verdachte ver wezen naar de openbare terechtzitting. De toestand op Madagascar.— Men seint uit Tananarivo, dd. 30 Nov.: Gis teren deden ongeveer 2000 inboorlingen een aanval op het gebouw der Engolsche zende- lingen-vereeniging de „Society of friends," te Arwominano De zendeling Johnson, zyn vrouw en z(jn kind werden vermoord en bun lyken verminkt. Onder de inboorlingen ver toont zich eene vijandelijke gezindheid jegens de Europeanen. Men verwacht daarom dat ook de andere vreemde zendelingen zullen worden lastig gevallen. Door de patroons en werklied en to Belfast en aan de Clyde is overeengekomen, dat een conferentie tusschen gemachtigden van beide partyen zal gehouden worden, om een oplossing te vinden voor het geschil. De voorzitter der conferentie zal iemand zyn, die buiten de quaestie staat. BUITENLAND. Fraulcrijk. Tn een sociaal-democratische vergadering te Parys heeft Jules Guesde verklaard, dat óe socialisten het ministerie Bourgeois zouden steunen, wat het ook deed. „De hoofdzaak is het ministerie tot Mei aan het roer te houden", zeide hij. „Dan moeten de gemeente raadsverkiezingen plaats hebben en onder het ministerie-Bourgeois hebben de socialisten kans ten naasten bij 1200 gemeenten te ver overen, terwyl zy onder een 3ndere regeering nauwelijks in 200 zouden zegevieren." De begrafenis van Dumas heeft Zaterdag in allen eenvoud plaats gehad, daar de over ledene in zijn testament uitdrukkelijk begeerd heeft dat de plechtigheid geen officiéél karakter zou dragen. Een groot aantal notabiliteiten op politiek, letterkundig en wetenschappelijk gebied deden den schrijver uitgeleide naar zyn laatste rust plaats, het kerkhof van Montmartro. De slippen van het lijkkleed W6rden gedragen door do heerenRoujan, directeur van schoone kunsten, Victorien Sardou, Emile Zola, Gastan Bois- sier, Jules Claretie en Edouard Detaille. Dj president der republiek was vertegenwoordigd door een officier van zyn militair Huis, do regeering door do miniiters Lockroy en Mesu- rour. Verder merkte men op den voorzitter 'der Kamer, vele oud-ministers, leden van do „Académie Fran^aisevan de „Sociótó des gens de lettres," enz. Twee rijtuigen met kransen volgden den lijkwagen. Overeenkom stig den w^nsch van den overleden^, werden geen redevoeringen gehouden. Dui tüchland, De Duitscke regeering is gedurende de laatste dagen weer met kracht tegen de sociaal-democraten opgetreden. Reeds is gemeld dat door de politie huis zoekingen zijn gedaan by de Liders der socia listische party, o. a. ook bjj den heer Singer en andere leden van den Ryksdag. Do uit slag dezer onderzoekingen is, dat het comité, hetwelk met de leiding dor socialistische be vvoging is belast, door den chef der politie voor ontbonden is verklaard. Het doel van dezen maatregel is, do ge- heele organisatie der sociaal democratische party in de war te brengen. De soeiali ti sche afgevaardigden zyn nu voornemens zei/en de leiding der beweging in handen te nemen. Het gevolg is reeds de ontbinding van elf socialistische veroenigingen to Borlyn. Do lokalen van zes kiesvereenigingen, een pers comité, een agitatie-co in miss ie en lokaalcom- missies zyn Vrydag onverwacht gesloten, ingevolge 8 der wet van 11 Maart 1850 tegen de misbruiken van het vereenigings- en vergaderingsrecht, welke de vryheid en de orde in gevaar kunnen brengen. Deze maatregel Jis plotseling genomen; Donderdag had de politie nog vergunning gegeven aan het kiescomitó van het vijfde district om a. s. Wo nsdag fcyeen te komen. Het schynt dat Bebtl echter gewaarschuwd was, want hy is er in geslaagd do kas en de boeken te redden en naar Zurich in veilig heid te brengen. Nieuwe vervolgingen zullen ingediend wor den tegen de socialisten Bauer, Liebknecht en Braan; er zyn hu szoekingen bevolen ook in hun woningen. De beschulaiging van majes teitsschennis togen den redacteur Kunert is ingetrokken. Italië. In de Zaterdag gehouden zitting der Kamer dien do do heer Muratori eene motie in, waarby de Kamer verklaart oe politiek der regeering goed te keurun. Men besloot cit voorstel heden te behandelen. Spanje. Te Madrid is het gerucht in omloop ge bracht, dat de coupon der buitenlands'lie schuld betaald zou worden in peseta's. Evenals gewooniyk echter zal de coupon betaald worden in franken. Zelfs is de dag voor de betaling van den eerst vervallenden coupon nog vroeger gesteld. Oostenrijk-Hong.-Monarohie. De begrafenis van Taaffe heeft heden te Ellischau plaats; met een extra trein zouden de ministers en afgevaardigden van alle par tyen zich daarheen begeven. De keizer, de ministers en alle parlementaire clubs hebben aan gravin Taaffe telegrammen van rouwbe klag gezondende Polen zonden een krans met het opschrift: „De dankbare Polen". Het telegram van den keizer behelst o. a. deze zinsnede: „In den ontslapene verlies ik den veelbeproefden vriend, het vaderland een zyner trouwste zonen en de StaatJ met wiens jongste geschiedenis zyn naam nauw verbon den is, eeu dienaar die met zelfopofferende toewyding werkzaam is geweest. In het Huist van Afgevaardigden wydde de voorzitter, baron Chlumecky, eenige har- telyke woorden aan de nagedachtenis van den overleden staatsman en deelde mede, dat het bureau van het Huis de begrafenis zou by- wonen. De Hongaarsche Kamer is nog bezig met de behandeling der begrooting. Een der anti-liberale afgevaardigden, baron Andreanszky, wees daarby op de misbruiken, welke by de verkiezingen plaats hebben en beschuldigde den minister van binnenlandsche zaken, dat hy zeer goed op de hoogte is van deze ongeregeldheden, maar zich opzet- teiyk houdt, alsof hy daarvan niets weet. De minister, de heer Perczel, riep toen uit: „Gy zyt een vlegel 1" Toen ontstond er groot rumoer. De voor zitter riep den minister tot de orde, een feit, dat zich zelfs in de rumoerige Hongaarsche volksvertegenwoordiging nog nooit heeft voor gedaan. De minister, wiens verontwaardiging zeer verklaarbaar wordt gevonden, verzocht de Kamer verontschuldiging. Baron Andreansky heeft den minister zyne getuigen gezonden; minister Perczel heeft de uitdaging aangenomen en zou vooraf zyn ontslag nomen. Dit is dan het derde minis terieel duel in de laatste jaren. Minister Josika is naar Weenen gereisd om den keizer over hot gebeurde in te lichten. Het duel tusschen Perczel en Andreansky heeft reeds Zaterdag plaats gehad, ondanks de pogingen der getuigen om de zaak in eer minne te schikken. Baron Andreansky werd zwaar gewond door een sabelhouw. Na afloop van het duel, zou minister Perczel zyn ambt weer aravaarden. Telegrammeu. NIEUW YORK, 1 December. De uitvoer van spetij in de afgeloopen week bedroeg: aan goud 3,056,538 dollars, aan zilver 838,300 dollars. De invoer van koopmansgoederen in de afge- ioopen week vertegenwoordigt eene waarde van 7,335,143 dollars, wa.rvan voor 1,969,968 dollars aan geweven stoffen. L.E2DEN, 2 December. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 4.5° C. 40.1^ Fahrenheit; hoaonmorgen S uren 4.5° C. rr 40.1 F.; 's middags om 12 uren 6.5° C. 43.7 F. 's namiddags 4 ureD 6.5° C. 43 7° F. Naar we vernemen, hoopt de vereeniging „Nut en Genoegen" alhrir op 5 December a. s. iiaro 29ste verjiring te vieren. Dit feit wordt echter niet met eene feest viering, zooals dit algemeen gebruikelijk is, herdacht, maar om de twee jaren heeft er dan eone afgifte van levensmiddelen plaats en wel naar keuzo der Jeden. Tot het bezichtigen der verschillende arti kelen daarvoor besterad zal de gelegenheid worden opengesteld op Donderdag 5 Dec. a. s., van 's morgens 10 tot 's namiddags 4 uren. Op dien dag zullen de lokalen voor alle belangstellenden geopend zfln. OngetwyfelJ zal bet aan het bestuur dus zeer aangenaam wezen als deze étalage met een druk bezoek wordt vereerd. Verder vernemen wy dat het gisteren, 1 December, juist 25 jaren was dat de heeren J. N. Van der Mark cn H. J. Tr .p deel van het bestuur uitmaken, do eersto als lsto secretaris der veretiii.iiig cn de ander als 2do penningmeester van het daaraan verbonden ziekenfonds, en dat hun naar aanleiding daar van gisteren vele gelukwenschen ten deel vielen. By de heden gehouden openbare ver hooping van cokes, in pariyen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 24, 4 80 en ƒ2.40; de laagste f 23.50, f 4 60 en f 2.30. Het stoffelyk overschot van den oud- burgemeester van Oegstgeest en Voorhout, den heer H. D Ter Wee, zal Donderdag a. s., des middags te twaalf uren, worden ter-aarde- besteld op de begraafplaats te Oegstgeest. De hoer H. W. L. Wisdom, regent van de diaconie gestichten derj Ned.-Herv. ge meente te 's-Graver.bage, heeft do op hem uitgebrachte keus tot groot-boekhouder dier diaconie niet aangenomen. Aan het postkantoor te Warmond werd gedurende de maand November ingelegd 2654.64, verdeeld over 137 inlagen; terug betaald 987.75, verdeeld over 11 terugbet. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekj o draagt het nummer 680. Men schryft ons uit 's-Gravenhage: De Koningin en de Koningin-Regentes reden Zondag-namiddag gezameniyk uit in eon met twee zwarte poney's bespannen ópen rijtuigje van geheel nieuw model dat de jonge Koningin zelf bestuurde. 1 By terugkomst aan het Paleis vonden de Vorstinnen by het voorplein een zeer talryke menigte, vooral vele kinderen, verzameld, welke tot aan de galerijen naderde om HH. MM. na Hare langdurige afwezighoid te begroeten en te zien hoe Koningin Wilhelmina als naar gewoonte met Haar hand de paardjes over den kop streek alvorens de vlugge dravertjes stalwaarts terugkeerden. De Koninginnen woonden Zondag de voor- middag-godsdienstoefening by in de Grooto Kerk, onder gehoor van den Hofprediker, ds. Van der Flier. De Koningin en de Koningin-Regentes brachten hedennamiddag te 1 uur een bezoek aan den Grooten Koninklyken Bazaar der firma D. Boer en Zonen in de Zeestraat. HH. MM., die vergezeld waren van mejonk vrouwe baronesse Van Ittersum, hofdame, en miss Saxton Winter, gouvernante van H. M. de Koningin, vertoefden ruim een uur in de verschillende zalen en bezich tigden met groote belangstelling do schit terende verzameling kunstvoorwerpen. H. M. de Koningin-Regentes heeft Zater dag avond ook een byzonder gehoor verleend aan den generaal Nazare Aga, Yemin-Es- Saltané, die zyne geloofsbrieven heeft aange boden als buitengewoon gezant en gevol- minister van Z. M. den Schach van Perzië. Naar men vermeent, was de ontvangst van het hoofd van dit Oostersche gezantschap, als van den secretaris der legatie, zyn zoon, die by deze gelegenheid aan H. M. werd voorge steld, hoogst welwillend en vriendelyk. De generaal betuigde aan de Regentes dat hy zich hoogst vereerd en gelukkig achtte met do opdracht van zijn Souverein om voortaan werkzaam te zyn tot bevestiging van de banden der vriendschap, die sedert jaren tusschen Nederland en Perzië zyn on derhouden. Nu de toelating van den gezant heeft plaats gehad, heeft Perzië voortaan een vasten diplo- raatieken post te 's Gravenhage. Omtrent den loopbaan van den chef der nieuwe legatie kan het volgende wordon mede gedeeld: De generaal Nazar Aga dient zyn land reeds gedurende- 45 jaren. Zyn e9rste functie was die van consul-generaal te Tiflis (Caukasas); vervolgens werd hy benoemd tot secretaris van legatie te St. Petersburg. Terug gekeerd in zyn vaderland, werd hy weldra verplaatst als secretaris van legatie naar Parys, alwaar hy vari 1859 tot 1867 werk zaam bleef om, na 2 jiron in Perzië te hebben doorgebracht, in 1S70 bevorderd tot den rang van zaakgelastigde naar Parys terug te kieren. Tobu de Schach in 1873 zyn eerste bezoek aan de Fransche hoofdstad bracht, werd de generaal benoemd tot gezant van Z. M. by Reputliek. Sedert bleef by als Perzich minister te Parys geplaatst en werd hy in 18S9 by het bezook van zfln vorst aan h3t Belgische Hof in gelyko hoedanigheil benoemd te Brussel, welke post deze diplomaat gedurende 4 jaren met ci-.n te Parijs vereenigde, tot het oogu-n- bhk dat Brussel een afzonderlyke minister van Perzië kreeg. De generaal Nazar Aga was ook door zijn 9 souverein belast met do voorbereiding van zy'n bezoek aan ons land in 1889. Academie-nien tra. Leiden: Gesl ïagd is voor het candidaats- examen in do Godgeleerdheid, two.de ged., de heer B. Bo^rs. Amsterdam: Door do geneeskundigo staatscommissie is bevorderd tot arts da heer A. W. Bal Roukens, goboron te Rotterdam, en zyn toegelaten voor het 1ste gedeelte de heeren G. M. Brouwer, G. C. F. Rombouts, H. H. Van Eyk en W. Ten Kate. CORRESPONDENTIE Wy ontvingen van atonnó's buit.n Leiden voor de drie boekjes 30 cents. Dit is niet juist. De drie boekjes tr. zamen ko ten slechts 10 ets. Deze zyn morgtn nog verkrijgbaar. Uiu'gerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 1 December. T. Pardon jm. 32 j. cn J. Van der Steen w. 46 j. C. Jansen 23 j. en O. LaLau jd. 19 j.W. T. Prins jm. 23 j. en O. Ba vel aar jd. 21 j. F. Van den Nieuwendijk w. 34 j. en E. Wosseling jd. 32 j. 13. Ten Oate jm. 28 j. en O. S. F. O. Al. Bmcct-s jd. 24 j. S. Don Os jui. 20 j. en J. Ai. Tieróïf jd. 18 j. ZOETER WOUDE. Gehuwd; P. C. Gans jm. 24 j., met J. Al. Van dei Unas jd. 19 j. Overleden; Catharina Vermeulen 91 j. E. A. De Groot, eclitg. van N. Dullenians, 74 j. Th. v. d. Holst, echtg v. G. G. Van Ton- geren, 43 j. Alarktberichten. Allën, 2 December. Aacgevoerd 16 wageDS liaae partijen, to zanion 578 stuks. Prijs: Goudsclie kaas late qual. f23.— a 26. zwaardore/7 a f2de qual. f 18.a ƒ22.Edammerkaas a Handel redelijk. Se de felted. Wcrkinr. zyn opgenomen: DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kin do ren. ToUa) 24 Nov. Zoadag 52 12 64 25 Maandag. 68 9 77 26 Dinadag 70 15 85 27 Woenodag. 82 20 102 23 Donderdag 84 20 104 29 Vrydag 85 21 106 30 Za.ordig. 72 17 89 Gemengd Nieuws# Hedenmorgen werd voor 't kan tongerecht alhier behandeld de onlangs in ons blad vermelde zaak omtrent plaatsing van een automatisch toestel ter verloting van bier en sigaren in een koffiehuis ie dezer stede. De houder was genagvaard ter zake van het zonder schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders houden van eene onderhandscbe lotery beneden de waarde van 100 om bisr en sigaren. Tegen hem werd, nadat ter terechtzitting een dergelyk toestel door den verbaliseeren- den beambte was vertoond, eene boete van f 3 subs, twee dagen hechtenis gerequireerd, In de wasch- en stryklnr ie fa ting van den heer G. Burger, aan het Hou- tensche pad 73 te Utrecht, brak gistermiddag omstreeks 5 uren plotseiing een felle brand uit. De vlammen, die al spoedig hoog boven het dak uitsloegen, bedreigden niet alleen de beide aangrenzende perceelen, maar ook de achter het brandende gebouw aaowezige schuur, doch gelukkig was er weinig wind en wist de brandweer, die spoedig ter plaatse aanwezig was, met behulp van drie spulten en een brandkraan, door haar krachtig en doeltreffend optreden het vuur te bedwingen, zooiat weldra het gevaar voor uitbreiting was geweken. Het perceel zelf is echter geheel uitgebrand, doch het meubilair werd grootendeels gered en by een buurman in veiligheid gebracht. De oorzaak van den brand, die op een zolder kamertje schynt te zyn ontstaan, is onbekend alles was verzekerd. De commandant der brandweer, de heer De Leur, en een der spuitgasten zyn aan een groot gevaar ontsnapt; terwyl zij zich namelyk in het brandende perceel bevonden, stortte eensklaps een gedeelte van een plafond naar beneden, ten gevolge waarvan beiden eenige niet ernstige brandwonden aan hoofd en armen bekwamen, doch overigens met den schrik zyn vrygekomen. (O. D.) De 7 0-jarige wethouder van 's-Hertogenbosch, de heer Van der Steen, ver telde in den Raad, dat hy nog nooit oen bad had genomen. Die verklaring diende om aan te toonen, dat een gemeenteiyke bad- en zwem inrichting louter weelde zou zyn. De rechtbank te Utrecht heeft heden J. D., wonende te Nieuwkoop, be klaagd van mishandeling van J. C. v. d. W., aldaar gepleegd, veroordeeld tot eene boete van 10, subsidiair 10 dagen hechtenis. Voor het kantongerecht te Wa- geningen is behandeld de zaak tegen Jacob Hollander, „pédicure bevreté beige", te Am sterdam, beschuldigd van het op de markt te Veenendaal verkoopen van potjes likdoornzalf voor 25 cents en het daaroy cadeau geven van een pakje kruiden tegen asthma, slechte spys- vertering, maagkramp, enz. Uit het onderzoek van prof. dr. Wefers Bettink en dr. Van Emden te Utrecht, is ge bleken dat de likdoornzalf bestaat uit hars, vet, enz., terwyl het pakje kruiden bestand- deelen bevat, die alleen door apothekers en geneeskundigen mogen worden verkocht. De eisch van het O. M. is f 10 boete of 5 dagen hechtenis. 't Was koud, en daarom zetten de arbeiders, ten getale van 25, die te Nieuwo- horno werkzaam zyn aan het Tjongerkanaal, in de keet een vuurtje aan, daar de oostenwind vlak op de deur van de keet was. Om de deur dicht to houden, werd deze een weinig vast# gespykord. Terwyl do arbeiders in do keet ziten te schaft' n, ontstond er door de vonken van het vuur brand in oe keet. De deur zat te vast om zoo spoedig losgemaakt te worden als noodzakeiyk was. Gelukkig wisten ze allen door het dak te kruipen en daardoor aan een gewissen dood te ontkomen. Omdat de keet reeds vol rook wa«, is 't een wonder dat het nog zoo goed afgeloopen is. Waar is do politie-agont? In den gemeenteraad van Leith (Engeland) werd beraadslaagd over eene versterking der plaatselyke politie. Het lid de heer Ramage pleit mot vuur daarvóór: „Hot is een schan daal, zoo weinig politie agenten als er in Leith zynl Nergens vindt men er een! Een politie-agent is zoo wat het zeldzaamste voor werp, dat men te zien krygt!" Een ander lid valt hem in de redo„Komt u des nachts in uwe keukon?" „Neen", buldert de hoer Ramage, vertoornd over deze Diet ter zako dienende interruptie. „Nu, probeer u hut dan do volgende maal eons, als u weer een politieagent nooiig hebt." Tableau; de heer Ramage zwygt In Duitschland gebruikt men thans ook het rywiel voor het vervoer van zieken. Dr. Hoening heeft een rytuig uitge dacht, 3'/2 M. lang, op vier wielen, dat a n de voorzyde van nog een wiel is voorzien, dat door een wielrijder inj beweging wordt gebracht. Een tweede wielryder zit op een zadel achter aan het rytuig. Eigeniyk is het rijtuig slechts een overdekte rustbaDk. waar do brancard, die 1.80 M. lang is, kan uitge- nemen worden, en daardoor plaats maakt voor een dokter, wanneer men uitgaat om een gewonde te halen. Achter in de overdek- cing is een ruitje aangebracht, waardoor het mogeiyk is, dat de achterste wielryder den zieke voortdurend in 't oog heeft. Do zieke zelf heeft oen elastieken bal in de hand, waarin hy slechts behoeft te drukken, om een hoornsignaal te doen overgaau, dat de attentie trekt van de wielrijders, die hem dan direct alle mogelyke hulp kunnen ver leunen. (Kamp.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3