Ii«. 10969 Dinsdag; SC November, A°. 1895 geze (Covrant wordt dagelijks, met uitzondering van <Eon- en feestdagen, uitgegeven. F3 ren ten. boekj es bij gelegenheid vau het St.-Mcolaasfeest. Leiden, 25 November. F^euilleton. EEN TREURIG EINDE. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTEËH: Van 1 6 rogels f 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseeron bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Voor de jeugd en voornamelijk voor kinderen van zca tot fi«-n jaar stelt de Uitgever van het Leidsch Dagblad wederom acht prenten boek fes beschikbaar. Natuurlek is de prtfa zoo laag mogelijk. Ze zyn op tweeërlei w\jze verkrijgbaar, nl. 3 stuks ad ÏO Cents 99 99 99 Ze zijn aan ons Bureel te bezichtigen en zullen 2 en 3 December verkrijgbaar z|jn. DE UITGEVER. Officieel© Heuni*gerins;en. B. en Ws. van Voorscholen maken beleend dat de l9te zitting van don militieraad voor die gemeente zal worden gehouden op Maandag 16 Dec. a. s., des voormiddags te 10 uren, in liet gebouw Wagoustraat 119, te 's-Gravenhage. De voorstelling, welke tegen hedenavond Iq den Schouwourg alhier was aangekondigd („Magda" door het tooneelgezelschap van den Rottordamschen Tivoli-schouwburg), gaat niet door. Den 9den en lOden December a. s. zullen door de firma Burgersdyk Niermans, alhier, de belangrijke natuurwetenschappelijke bibliotheken, nagelaten door wijlen prof. A. C. Oudemans Jr., oirecteur der polytechnische school te Delft, en dr. Th. Van Doesburgh, directeur der gasfabriek te Rotterdam, publiek verkocht worden. Wy vestigen voor belanghebbenden zeer de aandacht op deze verkooping, welke op natuurwetenschappelijk (vooral chemisch en pharmaceutisch) gobied vele gezochte werken bevat. Vooral is deze verkooping rijk aan kostbare tijdschriften, welke meest in com plete roeksen in den catalogus vermeld staan Mon zie verder voor de verschillende rubrieken, welke de catalogus omvat, de achterstaande advertentie. De minister van binnenlandsche zaken, Xnr. S. Van Houten, vergezeld van den refe rendaris van onderwijs, den heer Huber, heeft een bezoek gebracht aan de Kweekschool voor bewaarsc-hoolhouderesseri alhier, welk .bezoek in verband staat met het op de Staats- begrooting aangevraagd subsidie voor gemelde instelling. Uit Zoeterweude meldt men ons dat aldaar Donderdag-avond a. s., om halfzeven te beginnen, mejuffrouw Gunning, uit Leiden, evenals zo dat to Leiderdorp en elders reeds gedaan heeft, geheel belangloos in de kerk der Ned. Hervormde gemeente den kinderen en ook volwassenen een aangenamen avond hoopt te bereiden met het vertoonen van lichtbeelden en het doen van daarbij passende verklaringen en boeiende vertellingen. Het is te begrijpen dat velen in die gemeente, tvaar bijna nooit iets dergelijks te genieten valt, met verlangen naar dien Donderdag-avond uitzien. Op de twintigste lyst van de zeventiende jaarcollecte voor ce Sc' olen met den Bijbel in de „Standaard" komen o. a. voor: Leiden met f 619.035; Nieuw-Vennep met Abbenes, met f 160. By koninklijk besluit is benoemd in de .prov. Zuid-Holland, 4de bat., tot majoor- Slot.) De kapitein liet zich, door smart overstelpt, 'op de bank neervallen. Probij nam het ver trek eens op, volgde met de oogen de aan kondigingen, die aan de muren geplakt waren: voetje voor voetje liep hjj er heen, aan getrokken door de beschrijving der goederen die verkocht werden, hoewel ze hem onbe kend waren, maar de woorden: bunders, Wijnbergen, schapen, deden hem aan de dingen uit zijn dagelyksch leven denken. De klerken waren weder met hun werk doorgegaan, Armand gaf zich geheel aan zijn droefheid over, onverschillig voor de om geving; de boer vergeleek den prijs zijner landerijen met dien uit deze streek. Er 'ging een deur open en de notaris kwam aan. Buigend vroeg hijMijnheer Probij? Mijnheer de kapitein Morils? De pachter nam zyn schoonzoon onder den arm. Komt binnen, heerenl zeide notaris Loef. Hij bracht hen op zijn bureau, waar men, commandant de heer S. A. De Graaff, thanb kapitein. Zaterdag-avond jl. hield do ijsclub „Valkenburg" hare algemeen© vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental, dat ten vorigen jure 39 bedroeg, nu gestegen is tot 56, terwijl 8 donateurs of donatrices de voroeniging steunen. Herkozen werden, wegens periodieke aftreding, de voorzitter, de heer W. H. Van Oordt, alsmede de commissarissen A. Oosterlee en A. Verboom. De penningmeester kon de vergadering ver blijden met de mededeeling, dat do rekening over het afgeloopen jaar sluit met een batig saldo van f 46.39. De verkiezing van een lid van den ge meenteraad te Valkenburg (vacature-Van Leyden) zal plaats hebben op 3 December a. s. Het kantoor te Warmond is mede voor den dienst der telegraphische postwissels opengesteld. De heer J. D. Rijk, opzichter te Gouda by het Hoogheemraadschap Rynland, zal den lsten Dec. a. s. zyn 50 jarige ambtsvervulling herdenken. Door den heer J. C. Van Hattum van Ellewoutsdyk te 's-Gravenhage zyn aan die gemeente ter plaatsing aangeboden 99 stuks schilderyen, uitmakende de bekende historische galery van „Arti." In overeenstemming met de commissie voor de plaatselyke werken en eigendommen, heb ben B. en Ws. van Den Haag den Gemeente raad voorgesteld dat aanbod mot waardeering te aanvaarden .en aan de schilderyen eene plaats aan to wijzen op de bovengangen van hot Raadhuis. De heer M. H. Van 't Kruys is gereed met een nieuwe opera, „Do Watergeuzen." Kenners getuigen, dat de componist een urama- tisch werk schreef. (IV. v. M). Te 's-Gravenhage zal een commissie bijeenkomen, die belast zal worden met het brengen van overeenstemming tusschon de exercitie-reglementen voer de infanterie van hei leger in Indiö met die van het leger hier te lande. Van het Indische leger zullbn daarin zitting hebben de majoor G. G. J. Notten, van de koloniale reserve, en de kapitein N. C. Van Heurn, gedetacheerd by het 2de reg. inf. Van het leger hier te lande de kolonel J. N. Roelants, van het 2de reg. inf. (voor zitter), de majoor jhr. J. P. Bloys van Tres long, van het 6de rog. inf., de kapt. P. C. Colthoff, van het reg. gren. en jagers, en de lste luit.-adj. W. C. Sehenstedt, van het reg. gren. en jagers (secretaris). Door de Maatechappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zullen werkmanskaarten worden uitgegeven, geldig voor een week, tegen zeer billijken prys. De aanvrage daartoo moet vergezeld gaan van eene verklaring, volgens een op de stations te verkrygen model, waaruit moet biyken dat men werk man is. Met deze kaart kunnen werklieden iederen dag heen en weer reizen in den regel heen met den eerston en terug met den laat- sten trein. De prijzen dezer kaarten zyn: van 1 tot 10 K.M. f 0.60, van 11 tot 20 K.M. ƒ1.20, van 21 tot 30 K.M. f 1.80, enz. Te Haarlem is de hulp van den gemeen teraad ingeroepen ter bestryding van de werk loosheid. Het is de timmerlieden-vereeniging „Door Eendracht verbetering" aldaar, die in een adres verzocht, maatregelen te nemen door een dubbele tochtdeur, geheel ongestoord spreken kon. Hy mompelde allereerst eenige deelnemende woorden over het sterfgeval, en nadat hy de gewone beleefdheidsvormen had in acht genomen, ging hy tot de zaken over: Mynheeren, we hebben hier een zeer een voudige zaak. Volgons den inhoud van het huweiykscontract van Antoinette Proby, echt- genoote van Morils, den 27aten November dezes jaars kinderloos gestorven, zyn haar ouders eenige erfgenamen. De boer knikte toestemmend. Ik moet u opmerken, kapitein, dat het contract met de overledene, by uw huweiyk aangegaaD, u geen erfgenaam van genoemde Antoinette Proby maaktindien de dood uwer echtgenoote dien van den jonggeborene was voorafgegaan, zou het een geheel ander geval geweest zynhet kind was dan erfge naam der moeder, gy en de echtelieden Proby, ieder voor de helft van het kind. In dit by- zonder geval daarentegen is de jonggeborene vóór mevrouw Morils gestorven; de eenige erfgenamen van haar zyn by afwezigheid van een testament haar naaste bloedverwanten Hieruit volgt dus, dat ge aan de erfgenamen de geheele huwelyksgift der overledene moet teruggeven, bestaande uit eene inzebryving tegen de genoemde maatschappeiyke kwaal. Zy wees daarby: a. Op de onvoldoende en ongezonde wonin gen in de stad, byv. in do Minnohroederssteeg; b. op de uaar den eisch des tyds minder verkiesiyke plaats der gemeentereiniging; c. op de noodzakelyke voorziening van den Kruisweg en Jansweg. B. en Ws., op dit adres praeadvies uit brengend, stellen, zonder in beoordeeling te treden van de meerdere of mindere waar- schijniykheid, dat de vrees der vereeniging werkolykhc-id zal worden, op den voorgrond, dat het naar hun overtuiging niet op den weg der gemeente ligt om door het opzetteiyk verschaffen van werk te voorzien in heer- scbende werkloosheid. Evenwtl belet dit niet om daarmede reke ning te houden, voor zoover zulks althans mogelyk is, door, geiyk reods vroeger meer malen is geschied, de uitvoering van voor rekening der gemeente te verrichten werken, die daarvoor geschikt zyn, by voorkeur te doen plaats hebben in den lyd, waarin meer dere vraag naar werk pleegt te bestaan, en daarby te bevorderen, dat door verdeeling van arbeid het aantal personen, die daardoor werk verkrygen, zoo groot mogelyk zy. B. en Ws. stellen den Riad voor, aan adressanto dienovereenkomstig te berichten; een verdere bespreking der door haar voor gestelde werken kan hierdoor achterwege biy?en. In den ouderdom van by na 90 jaar is te Druten overleden C. Van Wyk, oud-stryder van 1830'31 on drager van het Metalen Kruis. De heer J. H. Smits, ontvanger der registratie van het kantoor Singel, tusschen Oudo Spiegelstraat en Wyde Heisteeg, te Amsterdam, herdacht gisteren den dag, waarop hy voor 40 jaar werd aangesteld als sur numerair Het ontbrak den jubilaris, zooals to verwachten was, niet aan bewezen van belangstelling. Van zyn chefs ontving de heer Smits harteiyke gelukwenscben en tal van collega's kwamen den algemeen geachten ambtenaar op zyn feestdag compliraenteoren Tot do vele geschenken behoorden ook een paar schilderden van het ambtenaarspersonael der registratie- en zegelkantoren en eon Iraaie pondule met coupes van de notarissen, welke binnen dit rayon van het kantoor des heeren Smits rofcideoron. Merkwaardig is, dat de heer G. A. Loeff, directeur van registratie en domeinen, juist op denzelfden dag in huiselijken kring zyn veertigjarig ambtsjubilee herdacht. Eenigen tyd geleden maakten we mel ding van den hoogst bouwvalligen toestand, waarin het kerkgebouw der Ned.-Herv. gom. te Kerkwerve, »n Zeeland, verkeert, en van de pogingen, door den predikant aldaar, den heer H. J. Couvée, in vereeniging met anderen, aangewend, om dier gemeente een nieuw, be- hoorlyk kerkgebouw te bezorgen. Thans kunnen we mededeelen dat de voor dat doel te houden lotery van prachtwerken, gravures, photograpbieën, enz. reeds Donderdag avond a, s. te Zierik8oe zal plaats hebben. De behoefte aan gelden is echter nog zeer groot en ondersteuning van het doel blyft dus zeer gewenscht. Tot Donderdag kunnen by het dames comité te Zieriksee nog loten aangevraagd worden en voor de ontvangst van giften houdt dit zich begrypeiykerwyze nog dringend aanbevolen. op het grootboek, 600 gulden interest govor.d, of 400 stortingsbowyzon, die eene waarde van 19240 gulden vertegenwoordigen; vol gens den koers van den 27sten November, datum van het overiyden, stonden de 3 pets. officiéél genoteerd tegen 48,'ö. Hoe en wanneer deDkt ge die som te storten De kapitein bleef vèrslagen zitten; al die cyfers sloegen hem als een onafgebroken trom- signaal wild door de hersens, zyn gedachten waren ver weg op het kerkhof gebleven, by de laatsten rozen, die op een hoop gole, vuile aarde treurden, in den kuil, waar zyn lieveling hem riep. De notaris zeide nog eens: Ik spreek tot u, mynheer de kapitein; hebt ge het goed begrepen? Morils schrikte op. Wat? Om aan mynheor Proby als erfgenaam van wyien Antoinette uit te keeren een rente van 600 gulden of een daarmee geiykstaande som, gerekend van af den dag van het over iyden van genoemde dame, uw echtgenoote? De kapitein antwoordde: Ziehier wat ik bezit. Hy gaf den notaris een bewys van 365 Het hoofdbestuur der „Zeeuwsche Maat- schappy tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt" heeft in de jongste vergadering medeaooling gedaan, dat voor de herziening van do belastbare opbrengst van gebouwde o'naoramen op landbouwbedryven door den iui.,ist-'r is voorgesteld, de stichtingswaarde dier gebouwen, verminderd met een zeker per centage voor slytago, tot grondslag te nemen. De Maatschappy heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, om, zonder op een bepaalden grondslag van die belas ting aan te dringen, haar te verzoeken den van rogeeringswege aangewezen maatstaf te verwerpen. Op 10 December a. s. zal to Hannover oene conferentie gehouden worden van ver tegenwoordigers der verschillende spoorweg- maaUehappyen, ook Nèderlandscho, behoo- rend.6 tot de commissie tot herziening dor technische overeenkomsten. Op 62-jarigon leeftyd is te Zuidhorn overleden do heer J. M. Wieringa, burge meester dier gemeente en lid der Provinciale Staten. Naar men verneemt, is vanwege de Regeonng aan de Nederlandsche Stoomboot- Maatschappy te Foyonoord eene fcelangryke gratificatie verloend voor de goede aflevering van Hr. Ms. oorlogsbodem „Piet Hein", die by het proefstoomen aller tovrodenh»i4 verwierf, voornamelijk wegens de snelheid dio grooter was dan by de voorwaarden bepaald was. De gezaraenlyke Roomsch Katholieke bisschoppen in. Nederland hebben de statuten der St.-Grogorius-Vereeuiging zoodanig ge wijzigd, dat een definiliof hoofdbestuur, van het Episcopaat uitgaande, wordt ingesteld. Het zal bestaan uit vyf priesters, uit elk der vyf bisdommen één, te benoemon door den bisschop. Dezen zyn rechtens, tonzy de bisschop anders beschikt, president van het diocesaan- bestuur, dat mede benoemd wordt door den bisschop en bestaan zal uit een president, een secrotans en een penningmeester. Zooals men weet, is door de heeren Muller c. s. by den Rotterdamscfaen gauieen- teraad een voorstel ingediend tot vervanging van de inkomstenbelasting door een plaat selyke directe belasting naar verschillende grondslagen. -Het advies van B. en Ws. luidt eerst dan tot onderzoek in do afdeelingen over te gaan, wanneer do principieel© vraag: „ef thans ver andering van stelsel vorder in beratd zal wor den genomen", in den zin dor voorstellers moebt worden beslist; en voorts: lo. te besluiten: het denkbeeld van de invoering eener belasting naar grondslagen thans niet verder in beraad to nomen en dan 2o. zoo spoidig mogelyk over te gaan tot de behandeling van het voorstel van B. en Ws. tot invoering der belasting naar het inkomen van de nieuwe gemeente. Ten einde aan de voorstellers gelegenheid te gevcD, desverkiezonde schriftelijk te repli ceeren, stellen B. en Ws. voor, niettegen staande den dringend vereischten spoed, deze zaak 19 Dec. aan de orde to stellen, maar dan ook niet later. By de verschillende corpsen der infanterie is eeno opgave gevraagd van kapiteins en luitenants, die in het bezit zyn van een akte middelbaar onderwys gymnastiek. By de invoering der „Voeding van Rijks wege", 1 Jan. a. s., wordt per man en per dag 25 cents voor de verschillonde maaltyden aandeolen aan toonder. Mynheor Loof zag de papieren na. Er ontbreken 35 stukken. Die heb ik niet meer; dit is alles! Maar ge zyt de geheele huwelyksgift aan den erfgenaam schuldig. Wat? schreeuwde Armand, het geplaag eindeiyk moede en zyn verdriet door de uit barsting van woede vergetend, ben ik nog wat schuldig? Ik geef, wat Ik hob, houdt men my voor oen dief? Het gold, dat er te kort is, mynhoer, heb ik voor myn vrouw uitgegeven. Gy hadt slechts recht op de rente. De rente600 guldenkonden wy van myn traktement ons huis inrichten, de onkosten onzer laatste verhuizing betalen en bovendien myn arme lieveling zoo verzorgen, als voor haar gezondheid noodig was? Kapitein, zei de notaris zachtjes, goed beschouwd, hebt ge gelyk, maar volgens de wet - ik zal niet zeggen naar recht hebt ge ongelijk. Ge zyt uw schoonouders de geheelo huwe lyksgift schuldig. Zoo uw kind geleefd had Om het te redden, vroeg men my, of ik de moeder wilde opofferen en als ik eon ellendeling geweest was, zou ik erven, stiet Robert met moeite uit. berekeid; de korporaals zullei 2 en do sol daten 10 cents per dag soldy omvangen. De korporaals, die by de tegenwoordige regeling 21 cents ontvangen, verli. zen er by, terwyi de soldaten buiten de menage o m. de kok soldaten en zy, die dit met verlof zyn, met behoud van soldy er één cent op vooruit zullen gaan. H-t „Hbl." vernoemt dat, in verb nd met do opheifing der pupillenschool te Nieuwer sluis, er ernstig sprake van is, dat drie com pagnieën infanterie uit Utrecht in genoemde gemeente in garnizoen zull-n komen. Het stoomschip „Admiral" vertrok 23 Nov. van Zanzibar naar Rotterdam en Ham burg; de „Amsterdam" vertrok 23 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Koningin- Regentes," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 24 Nov. van Perimde „P. Caland," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 24 Nov. Wight; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Nov. Kaap St.-Vincentde „P. Caland" vertrok 23 Nov. van Rotterdam naar Nieuw York; de „Prinses Sopbie", van Batavia naar Amster dam, vertrok 23 Nov. van Genua; do „Prins Maurits," van West Indiö naar Amsterdam, vertrok 23 Nov. van Havre. De gowone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 28 Nov. nlot plaats hebben. By koninklijk besluit is benoemd tot rechter in do arrondisseraents rechtbank te Amsterdam mr. C W. Volgraff, thans rechter in de arrondissoments-rechtbank te Alkmaar. Benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te 's-Gravenbage: mr. H. A. Van Rees, thans rechter in de arrondissements rechtbank, te Rotterdam, en jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman, thans rechter plaats vervanger in de arrondissoments-rechtbank en hoogleeraar aan de Vrye Universiteit to Amstordam. Aan den commies der posteryen vau do 3de klasse J. Van Nymegen Schonegevel, te Utrecht, verlof gegeven tot het aannemtn van het aan hem verleende ridderkruis 4de klasse van het borstbeeld van den Bevryier van de Vereenigdo Staten van Venezuela. TWEEDE RADEER. Staalsbegrooting van 1896. De minister van financiën heeft, namens de Regeering, in een ditmaal zeer beknopte memorie het verslag der Tweede Kamer over io algemeene beschouwingen der Staatsbe- grooting beantwoord. Daaruit blykt dat de Regeering van meening blyft dat de kiesrechtuitbreiding niet zonder afdoende redenen by anderen wetgovonden arbeid behoort te worden achtergesteld, doch dat zy tevens, nevens die regeling, ook andero gewichtige onderwerpen wenscht ter hand to nemen. Zy verwijst naar de eindcyfers der begroo ting, ten bewyze van haar stroven naar zuinig heid. De min. van financiën wenscht zich ten aanzien van de onderscheiding tusschen gowone en buitengewone uitgaven to houden aan het in de laatste jaren gevolgd© stelsel. Hy acht do vrees, dat de hooge raming der middelen tot teleurstelling zal leiden, niet gegrond en meent het aanvankeiyk geraamde cyfer te kunnen handhaven, o. a. met het oog op de styging der opbrengst van de invoerrechten. By de beantwoording der finantiëele be- Zyn krachten begaven hem en een snik klonk door de kamer. Laat my leven met myn herinneringen, zonder my met die geld zaken te kwellen. Ik ben het schuldig, afgepraat; ik zal het betalen. Wanneer on boe? voer mynheer Proby hier koppig tegen aan. Leg beslag op myn traktement. Mynheer uw schoonvader zal nimmer zulke strenge maatregelen tegen u gebruiken, waarde kapitein, zeide de notaris op krachtigen toon hiortegon in. Luister eens, uw schuld bedraagt 1835 gulden; gy kunt per maand 25 gulden op uw traktement laten korten. Hot leven is hier goedkoop, wat overschiet is voor u voldoende on ge hebt dan alles in jaar afbetaald. Just Proby krabde zich den nek, maar toen de notaris er had by gevoegd, dat dan alles zonder kosten in orde kon gemaakt worden gaf dat gezegde den doorslag. Zyn laatste woorden warenDat blyft afge sproken 25 gulden in de maand tot alles met den interest er by afgelost is.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1