Praatjes over Kunst. Vlokken LXVIL Er (s thans een uiterst belangrijk drietal tentoonstellingen te bezien. Allereerst die van werken van Jan Eduard Karsen by Van Wisselingh en Co., te Amsterdamdan in 't Ge meente-Museum aldaar achtste „blanc-et-noir expositie der Nederlandscke Etscluben, in 't Vorstiyk 's-Gravenhage de koninklyke collpctio van Jaap Maris' doeken io „Pulcbri". Wddr to beginnen? Waar te eindigen? Voor mij is Karsen de móést-sympathieke artist. Ik vermeldde 't hier reeds, en trachtte 't elders te betoogen dat deze dichter-schilder van de melancholie my immer, overal, machtig heeft aangetrokken, heeft vervolgd! Karsens kunstuitingen stemmen by 't bezien tot droefgeestigheid, zy zyn de droeve aan klik zelve op een treurig, treurend brokstads- of dorpeleven; voor 't meerendeel althans. „II pleure dans mon coeur, comme il pleüt sur la ville"schroef de dichter Paul Verlaine. Karsen geeft deze gedachte in zyn werk terug. Een hoogst enkelen keer spreekt er blijheid uit zyn arbeid. Doch de sombere, sinistere Karsen is my veel liever dan do vreugde volle, omdat ik de eerste moer waar vind. Karsens beste kunst moot m. i. noodwendig *>t droefheid stemmen. O! dat schildery byv. „Omstreken van 's-Hertogenboscb," mot den massieven boom in 't midden, waar de regen wolken huilen over 't lugubere landschap, en een paar zilververlichte sloo'jes zich angstig slingeren door de mat-grooue weilanden, waar eenige in de verte in waas gehulde witte koeien droefgeestig rondwaren, en, - even- lichtend, de magistrale St.-Jans-kerk als klein silhouet aan den gezichteinder opryst Jan Eduard Karsen is vooral de intieme kyker en vertolker van 't „mooi", dat er waart over landschappon, pleinen, grachten, binnenhuisjes en erfjes als de avond alles ter ruste legt. In myn catalogus vind ik nog veel meer aanteekeningeD aangestreept, te lang voor 't „Leidsch Dagblad", te véél voor 't Leidsch 'publiek. Enmet 't spreken over Kar sens kunst, lezers verveleo, gaat niet wel aan. Den yverigen en bekwamen Referendaris zoor Kunst op 't Binnenhof, den heer Victor De Stuers, wordt nu toch van verschillende kanten wel wat al te oneorbiedigiyk en onverdiend de mantel uitgeveegd. Over de Restauratie van Proiestantsche kerken wordt hy hard gevallen door den heer Posthumus Meyes. Die gotbiek schynttoch wel velen protestoeronden parten te spelen! Zoo'n enkel Zutfens beeldje geeft ergernis, en als men St.-Pancras weer onder het bal- dakyn aan de Leidsche Hooglandsche kerk zou plaatsen, dan zou er een storm van veront waardiging in den lande opgaan Alléén de bouwheer, de kunstenaar zolf, zou, als by kon, dan over het beter begrip van zyn bedoelden arbeid juichen! Men restaureere of late dit na, maar als herstel geschiedt, dan niet ten halve, doch in den geest van het kunstwerk zelf, en dan wordt 't al erg kleinzielig zich over het plaatsen van een boeld tcaar dat behoortin 't harnas te jagen. Het Gemeente-Museum te Amsterdam is een nlet-bewonderenawaard gebouw, 't Staat gelukkig achteraf, achter de verloopen ten toonstelling, achter de P. C., by de Van- Baerle-straat. De kragen en knoopen van de portiers wyzen reeds op decadentie. Arm Amster- dam8ch stadsblazoenl Van den nieuw-benoemdon conservator, den heer Van Someren Brand, die niet misdeeld van heraldieke kunst of kunde kan worden goacbt, mocht iets beters worden verwacht. Wellicht is hy niet zelf schuld aan de misvorming van 't stedeiyk wapen op dlo rokken, die kragonmaar, gèk is 't. Dat kunst geen regeeringszaak is, achten wy bekend, doch wanneer zulke dure knoopen worden vervaardigd op gomeentekosten, mag toch wol verwacht worden dat het model juist is. Om niet in details te treden, doch maar één kardinalen flater te signaleoren, deel ik dan mede dat boven de geborduurde Amster- damsche St. Andries kruisen, o. a. een mis vormde koningskroon prykt, in plaats van de keizers kroon, dio or op behoort. In do Kunstzaal van hot Stedeiyk Museum alhier is de txocede serie pbotographieön van don heer Polak te Rotterdam geëxposeerd. Op de Etsclub-tentoonstelling zyn inzen dingen van Bastert, Bauer, mevr. Bisschop- Robertson, Etienne Bosch, mej. Etba Fles, Vincent van Gogh (f), Haverman, Isaüc Israöls, Jongkind (f), Karsen, Koster, Lion Cichöt, mej. Th. Schwartze, Thorn Prikker, Toorop, Van der Valk, Jan Voth en Zilcken. Verder vindt mon er van de buitenlanders Max Klinger („Probestücke zu dea Brahms phantasiën"), Méryon, Sturge-Moore, William Morris, Lucion Pissarro, Odilon Redon, Regi nald Savago, Charles Shannon, Puvis de Chavannes, Seymour Haden, Laurence Hous- man, Steinhausen, William Strang en Hans Thoraa. Van Jan Toorop is er o. a. een vrouwenkop (heraldisch) en een teekening met het volgende bijschrift: „Zy kwam in deze tyden van spiritueolo en matenëele woelingen en lyden als eene overwinnende Psyche dryvend op twoe zwanen, die in zich droeg de Liefde melodie en Gratie, geboren uit d'Adem Gods om den ring, het verloren verband tusschen haar en den menscb, waarschuwend aan te bieden". Thorn Prikker heeft er een door werkte goud-glanzige teekening „Fin d'une ère" betiteld, uiterst knap. C. V. TWEEDE EA91EU. Aan de orde was de voortzetting der be raadslaging over het ontwerp tot herziening der personeele belasting, en wel over art. 5, luidende: 1. Voor de heffing der belasting naar de eerste drie grondslagen worden gemeenten van het Ryk verdeeld in negen klassen, vol gens do by deze wet gevoegde tabel. 2. Gedeputeerde Staten der prosincie bepalen op verzoek van den minister van Financiën, de grens tusschen de in verschil lende klassen vallende gedeelten van ge meenten. Zij wyzigen op verzoek van dien minister de vastgestelde grens, wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft. Hierop is door den hoer Pijnappel het volgende amendement voorgesteld: Voor heffing der belasting naar de eerste drie grondslagen worden de gemeenten van het Ryk verdeeld in v(jf klassen. Tot de eerste klasse belmoren de gemeen ten met eeno bevolking van 100,000 of meer zielen. Tot de tweede klasse die met eene bevol king van 50,000 tot beneden 100,000 zielen. Tot de derde klasse die mtt eene bevol king van 25,000 tot beneden 50,000 zielen. Tot de vierde klasse die met etne bevol king van 10,000 tot beneden 25,500 zielen. Tot de vyfde klasse die met eene bevolking beneden 10,000 zielon. Met afwyking van bovengenoemde classifi catie behoort: het gedeelte Orthen van de gemeente 's-Her- togenbosch tot de vyfde klasse; het gedeelte Schaarsbergen van do gemeente Arnhem tot de vyfde klasse; het gedeelte Spankeren en Laag-Soeren van de gemeente Rheden tot de vyfde klasse; en het stadsgedeelte, benevens wyk H, van de gemeente Nieuwer-Amstel tot de eerste klasse. De overige gedeelten der gemeenten 's-Her togenboscb, Arnhem, Rheden en Nieuwer- Amstel bebooren tot de klasse, welke voor ieder door het zielental dor overblyvende be volking, na aftrek van die der afzonderiyk geclassificeerbe gedeelten, wordt aangewezen. De beer Veegtns zeide dat het amende mentPynappel volstrekt geen verbetering in den toestand brengt en er gpen verbete ring is aan te brengen; daarom restte spreker niets anders dan tegen bet artikel en tegen de amendementen te stommen. De minister van financial wees op de moeiiykboid om dit artikel te verdedigen, omdat men hier te doen heeft met 2 cate gorieën van tegenstanders: nl. zy, die bet personeel wei, en zy, die het personeel niet als ryksbelasting willen behouden. Intusschen, daarover is eeno beslissing zy 't ook voor loopige beslissing by art. 1 genomen. Vol gens do meerderheid zal de personeele be lasting ryksbelasting biyven en dat eenmaal beslist zyndo, mod eene classificatie volgen. Er moet een grens gemaakt worden, wie wel, wie niet zal betalen. Een algemeeu erkende waarheid is, dat de huurwaaido het hoofd element van dit ontwerp op de eene plaats geheel anders is dan op de andere en daarom moet daarmede rekening gehouden worden. Waarom niet, als de heer Pynappel, eene classificatie gemaakt naar het zielental? Omdat men dan geiyk zou stellen wat uiterst ver schillend is; omdat het zielental in geen verband staat met de huurwaarde en de draagkracht der ingezetenen. Een „zelf- registreerende" schaal noemde de heor Pynap pel zyne classificatie; ja, maar het is een peilschaal, die byua altyd onjuist registreert. De aanleiding tot zyn amendement vond de heer Pynappel hierin, dat hy niet blindelings wildo volgen de voorgestelde classificatie, maar hy zelf heeft zyne classificatie toch ook niet aan eigen onderzoek te danken. Men ziet ook hier weer, dat schyn bedriegt. Volgens den heer Veegens deugt de grond slag noch voor aanwfizing der grens van be lastbaarheid, noch voor aftrek van de huur waarde, noch voor den aftrek voor kinderen. Als men het eerste aanneemt, volgen do beide anderenzeker, doch de Minister was en bleef van oordeel, dat zyn classificatie zeer bruik baar is voor het aangeven van de grens der belastbaarheid. Herziening der tabel om do 5 jaren het amendemont der minderheid der C. v. R. kon de Minister niet aanbevolou. Hy had het reeds gezegdals de omstandigheden verande ren, zou de tabel veranderd moeten worden, maar mon moet geen vasten termyn daarvoor in de wot stellen. Dat zou eene noodige her ziening binnen dien termyn tegenhouden. Het tweede amendement van do C. v. R. (wyziging der grenzen van gemeenten by koniuklyk besluit, gehoord Ged. Staten) nam de Minister over. Do hoer Goeman Borgesius achtte de clas sificatie een hoogst gebrekkig werk en vroeg nadore gegevens, desnoods met schorsing van de behandeling van het artikel. Overigens wees hy op de onregelmatige werking der tabel. Na verdediging van het artikel door den heer Van Gennep, die in de klacht over het gemis aan gegevens een middel zag om de wet te denigreeren, betoogde de Minister de juistheid van de gegevens voor de tabel. Het amendement-Pynappel (classificatie der bevolking) werd verworpen met 76 tegen 6 stemmen, en dat der Comm. (periodieke tabel herziening) met 48 tegen 36 stemnien. Art. 5 is aangenomen met 51 tegen 32 stommen. Dinsdag voortzetting. Tegen de heoren Roessingh, Rink, v. d. Berch, Beelaerts, v. Deinse, A. Smit, Seret, Willinge, Pynappel, Donn:r, Tak, Heemskerk, v. d. Kun, v. Alphen, Gerritsen, Schepel, Smits, Thooft, Pynacker Hordyk, Heldt. Borgesius, Kerdijk, Smecnge, De Kanter, Hartogb, Lely, v. d. Schrieck, Schaafsma, Drucker, Knyff, Cremer en Veegens. De zitting is verdaagd tot a. s. Dinsdag te elf uren. Door don heor Bonman is oen amende ment voorgesteld op art. 21, strekkende, om de voorgestelde vrystelling van do jagers, uitsluitend voor do jacht gehouden, te doon vervallen en verder, in het sociaal belang, het heffen van belasting van oen eenige vrouwelyko dienstbode vrij te laten, ten einde het voor de dochters der arbeidsklasse zoo min mogelyk te bemoeilijken, eene haar pas sende betrekking te vinden. Gr eine ïi cl IVieu ws. Naar men uit goede bron ver neemt, zal alhier Dinsdag 8 December de lste Officieren-Strausz avond plaats hebben. Het alhier vorschyoende Stu dentenweekblad „Miuerva" is thans, voorliet eerst in de twintig jaar van zyn bestaan, verschenen met een toegevoegde plaat, door een der studenten getetkend. Getiteld „Het Leidsche Schandaal", 6telt zy een rechtbank voor, samengesteld uit „Nieuws van den Das;", „Telegraaf", „Vox Studiosorum'', (Utrecht), „Asmodé" en „Abram Prikkie", die zeer uit voerig van het in de hoogere burgerschool voor meisjes alhier voorgevallene hebben mel ding gemaakt. „Argus" luistert op de publieke tribune, „Politienieuws" staat achter den stoei van den president. Tot dezen (bet „Nieuws van den Dag") richt Minerva Lugdunensis den raad, de „meisjesmishandeling" maar by zyn door de raven opgegeten soldaat (mede afgebeeld boven aan de plaat) te begraven. Achter Minerva staat, onder de hoede van bet kleed van deze goiin der wysbeid, een muzenzoon te minnekoozun met een hoogere- burgerscboli:-rster. Da redactie van „Minerva" geeft by de plaat het volgende byschnft: „Was ons eerste werk een woord van af keuring tot de bedryvers van het gruwelstuk, eene vermaning aan het eerste jaar, dat we zoo gaarne uitgelaten en onbekommerd vroo- lyk ia ons midden zien - gevoeglyk kan ons laatste een sneer wezen voor allen, die een oogenblik aan de waardigheid van het Leidsch Studenten-Corps hebben getwyftld. „Do romantische ooggetuige moge den dank van schendbladen hebben verdiend, geenszins echter van do waardige directrice, die wy danken voor de onbevangen beschouwing en publicatio der gebeurde gruwelen, geenszins ook van de meisjes, die tot hunne veront waardiging als weerloos worden voorgesteld. „Deftige auteurs als Smit-Kleine hebben er een mal figuur by geslagen door hun lust om er over mee te praten, en vele moeders in den lande hebben zich over de mogelyk- heid gepynigd, dat bun zoon, die in zyu vierde of vyfde is, onder de belagers was. „Moge, nu de toedracht der zaak onparty- dig is besproken, de rust in ons dierbaar vaderland terugkeeren. „Wy, voor ons, verlangen niets verder dan na tyd en wyle een Romeo voor den Almanak." Gisteren had te 's-Gravenhage voor het Huis van Bewaring te 2 uren 's na- mi idags onder tromgeroffel de derde indaging plaats van den voortvluchtigen 2den luitenant- kwartiermeester M. L. J. te Leiden. De huzaar by het depot-escadron van het 3de reg. huzaren W. K., oud IS jaren, geboren te Hilversum, is door den Krygsraad in het lste militaire arrondissement, stand plaats 's-Gravenhage, schuldig verklaard aan twee diefstallen, waarvan één met de ver zwarende omstandigheid van braak, in de kazerne te Leiden ten nadeele zyner kame raden gepleegd. Hy is te dier zake veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om by do gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tyd van vyf jaren, terwyi hy by dat vonnis werd vrygesproken van den mede hem ten laste ge- legdon diefstal van een horlogo met ketting. Van dezen uitspraak is de veroordeelde in hooger beroep gekomen by het Hoog Militair Gerechtshof. Men schryft ons heden uit Zoeter- woude: Langzamerhand gaan de koeien alhier naar huu wintervorblyf, den stal. Wat de koude en het gras betreffen, zouden zy nog geruimen tyd in het land kunnen blyven. In vele streken begint het echter te nat te wordenhot vee zou te veel gras vertrappen. Wat de hoeveelheid gewonnen hooi betreft kan de landbouwer gerust den winter ingaan. Men hoort hier dan ook weinig klagen. Do kantonrechter te 's- Grave n- hage veroordeelde den tandheelkundige, die aldaar als assistent by een tandarts de tand heelkunde uitoefende zonder daartoe hier te lande bevoegd to zyn, tot f 10 boete. Gistermorgen werd in de Hoog straat te Amsterdam eene dertigjarige vrouw door een bierwagen, met vaten beladen, overreden. Zy werd per vigilante naar hare woning in de Angelierstraat gebracht, waar zy kort na aankomst overleed. Uit Aalsmeer wordt aan de „N. R. Ct." gemeld: Vóór eenïgen tyd vervoegden zich b(j een 82-jarigen tapper alhier een paar opgeschoten knapen, die een borrel commandeerden. Zy waren, volgens hunne verklaring, den 16-jarigen leeftijd gepasseerd. Later bleek dat dit niet het geval was. De vader van een der knapen diende eene aanklacht in tegen den tapper wegens overtreding der drankwet. De man liep dus groot gevaar de gevangenis in te gaan, wat, (met het oog op zyn hoogen ouderdom en gebrekkigen lichamelijken toe stand, waarschyniyk van zeer nadeelige ge volgen voor hem zou zyn geweest. Doch zyne, reeds bejaarde, by hem inwonen de dochter schafte raad. Hoewel de „vergun ning" op naam van den vader staat, meldde zy zich aan als de overtreedster en gelukte het haar te bewerken, dat zy geverbaliseerd en gevonnist werd. Gisterochtend vertrok zy naar Haarlem, om eene gevangenisstraf van drie dagen te ondergaan. Een verzoek om gratie bleef zonder gevolg. Het gerechteiyk onderzoek in zake den poslzegeldiefstal aan liet Departe ment van Koloniën is gesloten en de be klaagde 13 verwezen naar de openbare terecht zitting van de Haagscho rechtoank. De instructie tegen den commies aan het Departement van Marine is heden voor den. rechter-commissaris aangevangen. Op hot land achter het Holl. Spoorstation te 's Gravenhage brandde gister middag een schuur, gevuld met stroo, geheel en al af. De brandweer bluschts het vuur. Ooggetuigen vertelden dat oen 13 jarige jongen het stroo zou hebben aangestoken. Een internationale boel'. Men herinnert zich, hoe eenigen tyd geleden e9n zekere sir Charles E. Gregg Philips, baronet, ten kantore van de firma Scheui leer t9 's-Gra venhage trachtte, 12 valsche „circular notes" to verzilveren, elk van 10 pd. st, doch ter plaatse zelve in zfin minder loffdyk voomemn werd gestoord door een in der haast opge roepen rechercheur van politie, die hem voor- Joopig medenam. Sir Charles beweerde een eerzaam Engelsch- man te zyn en keek ze r verbaasd. Toch werd hy voor alle zekorheil op last der jus titie gebertilloneerd en zyn signalemerrtskaart naar de hoofdsteden van Europa opg-zonden. Het resultaat is thans dat Sir Ch'ailes te Londen onbekend is, doch te Pary s beter bekend. Hy werd toch aldaar in 1893 veroordeel 1 tot twee jaar gevangenisstraf wegens diefstal van juweelen. Hy was toén minder voornaam en noemde zich aldaar Naphtaüe Ségal. Dank zy do Bertillonage, begint bet in ons vaderland voor de grooto internationale boeven minder veilig te worden, zegt het „Haagsch Dagbl.," waaraan het bovenstaande is ontleend. Donderdagavond sprong oen 72 jarig man naby Delft fvan de nog in gang zijnde stoomtram. Hy viel en werd overreden. In het wachthuis overgebracht, overleed by kort daarna. Uit Rotterdam wordt aan het „Utr. D'ol." gemeld: Nadat de moeder van Erasmus uit Gouda was gekomen, nam zy hier ter stede haren intrek in een burgerlyk huisje in de Wyde Marktsteog. Daar zag de groote humanist, wiens beeld op de Groote Markt staat, het levenslicht. Dat huisje is sind3 lang verdwenen. In do plaats daarvan kw.im een ander, waarin nu laatstelyk oen winkeltje en vroeger eene her berg werd gehouden. Ter herinnering aan Erasmus was oen gevelsteen aangebracht en men noemde het huisje nog altyd het huisje van Erasmus. Ook dat gebouwtje is thans verdwenen; het is met eenige nevensstaande huizen afgebro ken, om op den aldus verkregen grond een pakhuis te bouwen voor de grossJÓÏAJn ma nufacturen Polak en Zoon, op den*Troék van de steeg. Deze hecren hebben nu het plan om tegen hun pakhuis aan een loos geveltje te laten maken, dat op de natuuriyke grootte eene nabootsing zal zyn van den gevel van het oorspronkeiyke „huisje van Erasmus". Zy willen daaraan ook laten aanbrengen een lui fel, juist zooals ten tyde van Erasmus' ge boorte. Daar een luifel in strijd zou zyn met de verordening op het bouwen, hebben zy de speciale vergunning van B. en Ws. verzocht. Qp dit verzoek is gunstig geadviseerd door den gemeentelyken archivaris en door den directeur der gemeente-werken. Hoogstvvaar- schyniyk zal het worden goedgekeurd en zal dus aan onzen grooten stadgenoot eene nieuwe, eigenaardige hulde worden gebracht. Gisteravond ongeveer h al f tien werd de brandweer to Amsterdam gealarmeerd voor een uitslaanden brand in perceel 14 Deymanstraat, by de "SVeesperzyde. Da brand was ontstaan op het derde boven huis, waar de weduwe J. De Boer met drie kinderen inwoondo by den schoenmaker Filipsen. De vrouw van Filipsen was met haar beido kinderen en het oudste dochtertje der weduwe haar man gaan halen, die op Marken werkt, om dan met hem en de kinderen nog even winkels te gaan zien. De weduwe De Boer was toen alleen thuis met haar twee jongste kinderen. Eón er van lag op de canapé en het andere zat in een tafelstoel. De vrouw zocht een kousje van het jongste kind en lichtte zich daartoe op den grond by het bed by met de brandende lamp, die zy uit den hanger had genomen. Zy liet die lamp vallen en in een oogenblik stond het bed in vlammen. De vrouw had nog juist den tyd ae beide kinderen te gryp^n en vluchtte met hen naar den zolder, daar sloeg zy een ruit stuk en kdn toen over htt plat, dat het huis met het aanwezige verbindt, gelukkig, by de buren in huis konren. Onderwyl was de brandweer gewaarschuwd, die by haar komst de vlammen boven reeds uitslaande vond. Met. enkele slangen op de Vechtleidïng wist men den brand te beperken tot het derde bovenhuis, dat geheel uitbrandde. Ongelukkig voor de weduwe De Boer, was zy niet tegen brandschade verzekerd. Te Ransdaa 1-Klimmen zyn bij eeno vechtparty twee landbouwers, H. en R., Iovensgevaarlyk gewond en bekwam een derde landbouwer 19 messteken. Deze laatste ver keert tot hierlo9 niet in levensgevaar. De daders zyn gearresteerd. De gemeenteveldwachter van Vrou-wepolder, Verhage, is gistermiddag dood in zijn woning gevonden, met sen schot docr het hoofd. Hy schynt zich in een stoel neer gezet, zyn karabyn voor den mond geplaatst en zoo een einde aan zyn leven gemaakt te hebben. Misbruik van sterken drank schynt aan zyne daad niet vreemd te zyn. Gisteren begaf zich te Breda een paartje naar het stadhuis om aangifte te doen dat het in 't huwelyk wenschte te treden, waarvan de bruidegom ruim 17 en de bruid 16 jaar wasl Naar aanleiding der feestviering van den 70sten verjaardag van mevrouw Ivneppelhout werd onder protectie dezer geachte dame Donderdag 21 dezer te Oosterbeek een concert gegeven, waarvan do bruto-ontvangst voor de aJgemeene armen bestemd is. De uitslag wis zeer gelukkig, want de zaal was overvol. Als solisten traden op: mevrouw Martha Spoel - Pfeiffer, sopraan, uit 's-Gravenhage; mejuffrouw Van den Houte - Willems, piano, uit Arnhem de heeren: Arnold Spoel, bariton, 's Gravenhage; Cbr. Timmner, viool, Amster dam, cn dr. Van Bemmc-len, violoncel, Utrecht. Het programma was vol afwisseling en da uitvoering gaf aanleiding tot vele bijvals betuigingen. Donderdag-avond ongeveer acht uren is de 18 jarige dochter van S. S. te Snikzwaag by Joure in tegenwoordigheid harer twee jongere zusters, die haar kwamen afhalen, door drie personen op den openbaren weg aangerand. Het meisje werd by de keel gegrepen en op den weg gesmeten. De jongere zusters, die haar kwamen afhalen, dit ver nemende, begonnen angstig te schreeuwen, waarop de kerels op den loop gingen. Door de duisternis konden de meisjes niet zien, wie het waren. Ook de twee aangehouden meisjes, betrokken by den bekenden diefstal van 500 ten nadeele van een vleescbhouwer te Rotterdam, zyn gisteren naar de strafgevan genis aan den Noordsingel overgebracht. De zesde medeplichtige ontbreekt nog steeds, maar is mede bekend. Op de te Zevenbergen gehouden najaarspaardenmarkt is een paard verkocht voor één pond tabak. Later ging het dier in andere handen over voor de som van f 2 50. Te Straatsburg is Zondag een werkman door een politie-agc-nt gedood. Terwyl de agent uithoofde van zyn ambt aan een visschr:r eenige vragen stelde, stoorde hem een werkman daarin door hel-:e figende uitro:-plngen. Een aanmanms om voort te loopen werd met scln-1 iwoor Jen beantwoord. Toen de agent den werkman n u.r zijn naam vroeg, ging dez> van w«v.pi n tot daden over. Eenige omstanders n umn t?<?n dreigende houding aan, waarop do gent zich genoodzaakt zag ter zelfver Jedirin» zyn sabd te trekken. De werkman kreeg met dit wapen een steek in het onderlyf, waaraan hy weldra bezweek. De Portugoesche ulauen klagen zeer over de steeds toenemende 1. nd r tuising naar Brazilië. In de laatste dagen hebben zich weder meer dan 2009 personen daar heen ingescheept. De Sic i 1 ia ansche roover San Giorgio heeft zich overgegeven aan de over heid. Men kan thans veilig rekenen dat de provincie Catania van roovers is bevrijd. Te Chicago heeft weer een hevige brand gewoed. Een groot gebouw op den hoek der Jackson en Canal-streets werd bijna geheel verniel i. Da schade wordt begroot op 1,000,000 dollars. Te Bangkok hebben negen muitende matrozen van de Fransche kanon neerboot „Vipère" een konstabel van het Britsche gezantschap aangevallen en zwaar gewond. De matrozen werden in hechtenis genomen en in boeien geslagen. Marktberichten. Leiden. 23 November. Granen werden heden meer aangeboden en tot lagere prijzen verkocht. w ïtto Tarwe m de btato toorten gevraagd, doch weinig getoond, middelsoorten mee weinig aftrek, ltogge komt nu ook meer voor, met eenige vraag voor do mindere soorten voor voer; overige artikelen alap, onveranderd. Witte Tarwe fó.60 a f 7.20. Roode 5.60 a 6.30. Walla-Walla ƒ5.80 a ƒ6.—. Poolacho ƒ6.20 a ƒ6.30 per 80 KG. Rogge 3.70 a ƒ4.10 per 74 KG. Zomorgerat ƒ3.— a 3.50, Winter- 3.60 a ƒ4.—, Ohcvalier- ƒ4 15 a ƒ4.90 per HL. Haver ƒ2.65 a ƒ3.10 per 50 KG. Blanwe Erwten ƒ4.60 a ƒ5.25 per HL. Paardenboonen ƒ4.90 a ƒ5.15 per HL. Duivenboonen f 5.75 a 6.— per HL. Bnuneboonen 9.50 a 10.50 per HL» Koolzaad 6.— a 7.25 per HL. Kanaxieza&d ƒ6.a ƒ6.75 per HL. Hennepzaad ƒ6.50 a ƒ8.per HL. Boter Aanvoer 5760 kilogr.-, late qnalit. por 1/^ vat /54.60.2de qualit. per l/i vat f f 52.—; lste qualit. per kilogr. ƒ1.35 a ƒ1.50; 2de qualit. per kilogr. ƒ1.10 a 1.30. Lange Zwarte Turf, 15,000 dubb. HL. ƒ0.20 a f 0.22. Schiedam, 22 Nov. Noteering van de Make laars. Moutwijn ƒ10Jenover f 14.idem Amst, proef ƒ15.50 per Ned. vat en zonder lust, zondet de belasting. Spoeling-commissie heden ƒ1.70 per ketel Noteering van den Branderabond. Moutwqn 9Va a por heet. ct., zonder fuet en zonder belasting

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2