daardoor gelukt een bres te schieten in de Katholieke gemeenteraden. Niet iedere lijst heeft echter aanspraak om te deden in de evenredige vertegenwoordiging, wanneer cie in toepassing komt, maar slechts diegenen, welker kiescyftr een bepaald deel van de som der kiescyfers van allo lijsten, het quorum, heeft bereikt. Het kiesqjfer van een lyst wordt verkregen door optelling van het aantal stemmen, die by de keuze der can- didaten zich gehouden hebben aan eene en dezelfde lyst, onverschillig of zy op de geheele lyst of slechts op een gedeelte er van zyn uit gebracht. Do andere stemmen, die de candi- daten uit verschillende lysten bijeengezocht hebben, de zoogenaamde votespanachées, tollen by do berekening van het kiescyfcr van een lijst niet mee. Het voorgeschreven quorum nu bedraagt een derde, waar minder dan vier, een vierde, waar 4 tot 6, een vijfde, waar 7 tot 12 en een zesde, waar meer dan 12 gemeenteraadsleden te verkiezen zyn. De verdeeling der plaatsen onder de tot de evenredige vertegenwoordiging gerechtigde lysten volgt dan in dier voege, dat iedere lyst zooveel zetels bekomt als by de deeling van haar kiescyfer door 1, 2, 3, enz. naar het be drag der quotiënten op haar vallen, totdat het aantal te vervullen zetels is bezet. Een voorbeeld moge dit naar zyn uitvinder genaamde stelsel-d'Hondt verduidelijken. In ^en gemeente zyn 12 raadsleden te kiezen. Ér worden door de partyen vier lyston opge steld, die de volgende kiescyfors bereiken: lyst A 12,000, lyst B 10,000, lijst C 9000, lijst D 7000. Een volstrekte meerderheid is niet verkregen en het quorum bedraagt vol- gels bovenstaanden maatstaf 7000 stemmen. Lyst D valt dus weg, omdat zy dit cyfer nist bereikt heeft. Voor de drie overige lysten begint nu de volgende berekening: A B C i 12,000 W.000 1 10,000 9000 1 9000 2 6000 2 5000 2 4500 3 4000 8 8833 3 3000 4 8000 4 2500 4 2250 6 2400 5 2000 :G 1800 De twaalf plaatsen vallen nu, gerekend naar de cyfers der quotiënten, ten deel: de eerste aan A met 12,000, do tweede aan B met 10,000, de derde aan C met 9000, do vierde aan A met 6000, en zoo verder tot de 12do plaats aan A met 2400, zoodat in 't geheel A 5, B 4 en C 3 plaatsen erlangen. Waren er meer dan 12 afgevaardigden te verkiezen, dan zou voor hetzelfde geval het quorum 6333 zyn en lyst D dus nog op evenredige vertegenwoordiging aanspraak kunnen maken. Nu komt de vraag hoe de verdeeling van de aldus verkregen zetels over de afzonderiyke lysten in haar werk gaat. Hier hebben die canaidaten den voorrang, die de meeste stem men hebben verkregen, en by even groot aantal stemmen heeft de oudste in jaren den voorrang. De votes panachées tellen hier dus wel mee. Dit voorbeeld betreft een der eenvoudigo gevallen, maar het maakt bcgrypciyk, hoe 11 de groote steden, waar geen der partyen do volstrekte meerderheid v-rkrogen heeft, de verdeeling van de zetels in haar werk moet zyn gegaan. E>e toestand ln Turkije. Te Beriyn wordt het gerucht verspreid, dat keizer Wilhelm poogt met Rusland en Frankryk tot een vergeiyk te komen betref fende een gemeenschappelijk optreden in het oosten. De Berlynsche correspondent van de „Frank furter Zeitung", die doorgaans goed over der- geiyke zaken is ingelicht, seint: „Ditbericbt is geheel oüjuist. Trouwens, indien de Duit- sche regeering in deze zaak op eigen hand optreedt, zou zy in tegenspraak komen met de staatkunde, welke zy tot dusver betref fende het Balkan-schiereiland heeft gevolgd". Tot dusver heeft Duitschland zich, ten opzichte van de Oostersche quaestie, niet op den voorgrond gesteld, maar zich er toe be paald, alle pogingen te steunen tot hand having van den vrede, vooral waar het de bevordering gold der belangen van Oostenryk, Duitscblands bondgenoot. Dit bleek reeds tydens het Berlynsche congres, toen prins Von Bismarck fungeerde als „de eerlyke ma kelaar" en krachtig voor Oostenryk in de bres trad. Mocht de Duitsche keizer in dezen iets doen, dan kan men zeker verwachten, dat hy het voorstel van den Oostenrykschen minister zal steunen. Tot de andere geruchten behooren nog die betreffende don dood van den sultan en de mobilisatie der Italiaansche vloot. Tot dusver is echter nog niet gebleken, dat daaraan meer waarde moet worden gehecht dan aan de tal- looze andere praatjes, waartoe de Oostersche quaestie aanleiding geeft. In het door de dagbladen openbaar gemaakte antwoord van den Russischen gezant te Kon- stantinopel aan den Armenischen Katholikos wordt gezegd dat de Armeniërs te Konstanti- nopel voldoende tot rust gekomen zyn, maar dat in de provinciën nog voortdurend botsingen voorkomen van de zyde der Armeniërs, waar voor de Turken zich op de Christenen wreken. De Sultan heeft een door drie mogendheden ontworpen plan van hervormingen goedgekeurd, en de leiders der bevolking moeten dat be spreken, afzien van revolutionnaire pogingen en medewerken tot herstel des vredes. De sultan maakt zich nog (steeds zeer on gerust over den staat van zaken in Anatolié, heet het in een nader telegram uit Konstan- tinopel. Den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag was Zyno Majesteit by de tele graaf beambten in Yildiz Kiosk, en dicteerde persooniyk instructién aan do gouverneurs der provinciën voor hot herstel der orde. Of deze instruction veel zullen baten, is zeer te betwyfelen, want niet alleen ontbreken de soldaten om de Koerden in bedwang te houden, maar ook de noodige fondsen. Men hoopt nu maar, dat do naderende winter een einde zal maken aan de beweging. Om de berooide schatkist te styven, is de Porte aan het onderhandelen met de Tabaks monopolie Maatschappy over een verlenging harer concessie met 14 jaar. In ruil daar voor zou do Porte misschien een voorschot kunnen krygen van een millioen pond sterling, maar de onderhandelingen kunnen nog lang duren, en het geld is dringend noodig. Gemeenteraad te Woubrugge. Zitting van lieden. De voorzitter opent te 11 uur de vergade ring in tegenwoordigheid van alle leden, waarna de notulen door den secretaris wor den gelezen en door don Raad goedgekeurd. Voorlezing wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken. I. Missive van Ged. Staten, houdende goed keuring van het suppl. kohier van den hoof dei. omslag, dienst 1895. II. Id. Id. van het raadsbesluit tot af- en overschrijving op de begrooting 1895, ten bedrage van 138. III. Id. Id. van het raadsbesluit tot beta ling uit de onvoorz. uitgavon tot een bedrag van 18. IV. Verzoek van Dr. Moosman, om ver gunning om te 's-Molenaarsgraaf te mogen wonen. V. Reclame van mr. Lotsy tegen zyn aan slag in den Hoofdei. Omslag. VI. Verzoek van W. Buis, om hem de visschery in de Woudwatering, waarvan de huur einde dezes jaars expire rt, op dezelfde voorwaarden weder voor een jaar onderhands te verpachten. VII. Verzoek van dr. Moesman, om eervol' ontslag als gemeente geneesheer. VIII. Verzoek van ar. J. d3 Bruin, arts, om hem tot gemeente geneesheer te benoemen. Do punten 1-4 wor-ien voor kennisgeving aangenomen. In betrekking tot punt 6 stellen en W. voor, op het verzoek afwyzend te beschikken, omreden zy niet overtuigd zyn, dat 50, de prys, waarvoor Buis thans liet vischwater in pacht heeft, de werkelyke waarde is, do omstandigheden verandera zyn en een publieke verpachting vry zeker meer zal opbrengen. De opmerking van den heer Griethuizen, dat by eon vorige verpachting het bod tot geen f 50 was gekomen, beantwoordt de Voor zitter met de opmerking, dat er t09n afspraak was gemaakt, om niet hooger te bieden, doch dat hiervoor thans geen gevaar meer bestaat Er zyn jaren geweest, dat do verpachting veel meer opbracht. De heer Van Dam meent, dat geen gebruik moet worden gemaakt van een veote tusschen twee personen, die elkaar het vischrecht be twisten. Da Voorzitter merkt op, dat men by een publieke verpachting zichzelf niet zal ver geten en zich niet broodeloos maken, door meer te bieden, dan wat men de visschery waard acht. De heer Van Dam wil na publieke ver pachting de gunning uitstellenhy is er tegen een gezin broodeloos te maken. Da voorz. zegt, dat B. en Ws. hier niet kunnen handelen naar personen, maar naar oen maatstaf. Besloten wordt op het verzoak van W. Buis afwijzend te beschikken. In betrekking tot punt 7 wordt besloten aan dr. Mossman eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Dec. a. s., onder dank betuiging voor door Z.Ed. bewezen diensten. De voorz. stelt alsnu.aan de orde de be noeming van een anderen gemeente-geneesheer waarop do heer Van Wieringen met het voor stel komt, het tractement voor den nieuwen dokter van ƒ350 op ƒ250 te brengen. De voorz. ontraadt de aanneming van dit voorstel ten zeerste, omdat, naar dr. Moes man hom mededeelde, voor den gemeente geneesheer van Woubrugge veel particuliere praktyk verloren is gegaan, door de begun stiging van buiten de gemeente wonende geneesheeren, ja zelfs de praktyk van een armbestuur onder Hoogmade. Het voorstel van den heer Van Wieringen wordt in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 st. Tegen waren de heeren v. Griethuizen, Peters, Visser en Zwetsloot. Benoemd wordt nu, met ingang van 1 Dec. a. s. tot gemeente-geneesheer de heer J. De Bruin, arts. Vervolgens wordt, zonder discussie besloten tot publieke verpachting der visschery in de Woudwatering. In een gesloten zitting wordt de reclame van mr. Lotsy behandeld. tweede: ËANËK. De regeling, door de voorstellers van het in de Tweede Kamer aangenomen amen dement om rijwielen ate belasting-grondslag op te nemen ontworpen en die in het wets ontwerp zou moeten volgen op hoofdstuk IV op de regeling van den grondslag paarden luidt: Hoofdstuk V. Belasting naar den zesden grondslag Art. De belasting wordt geheven ten bedrage van 5 per jaar voor elk rywiel, ingericht voor één persoon, en van 7,50 voor elk rywiel, ingericht voor meer dan één persoon: a. wegens het houden hier te lande van rywielen ter beryding van den openbaren weg door den houder of de leden van zyn gezin, anders dan by uitsluiting in de uit oefening van eenig eenig beroep of bedryf; 5. wegens het beschikbaar houden hier te lande, behalve voor zichzelven en de leden van eigen gezin van rijwielen ter beryding van den openbaren weg door anderen, niet in de uitoefening vap eenig beroep of bedryf. Verwisseling van rywiel staat den belasting plichtigen houder vry, onder voorwaarde van kennisgeving aan den ontvanger der directe belasting van den dienstkring, binnen welken de houder woont. Art. Elk rywiel op den openbaren weg gebezigd, moet gemerkc zyn met een onuit- wischbaren stempel, bevattende een volg nummer, en overigens ingericht naar een door ons to geven voorschrift. Bovendien moet elk op den openbaren weg gebezigd rywiel voorzien zyn van oen bordje, vertoonende aan weerskanten of van achteren het in de vorige zinsnede vermelde numilrer, duidelyk zichtbaar op een afstand van 50 M., en in een door ons te bepalen kleur, verschil lend voor de naar lottar a, voor de naar letter b van het vorig artikel belastbaro, en voor de uitsluitend in do uitoefening van een be roep op bedryf gebruikte rywielen. De bepalingen omtrent stempel en nummer bord zyn niet toepasselijk op h;jt rywk-l van militairen, veldwachters, postboden en andere beambten, wanneer zy in dienst zyn en uni form dragen, of van eenig uitwendig zichtbaar dienstteeken van overheidswege vastgesteld, voorzien zyn." Zitting van heden. Per Telegraaf.) Ontwt rp Person eele Belasting. De beraadslaging over art. 2 (heffing der belasting van gebouwen en gedeelten van ge bouwen mot hunne aanhoorigbeden) en do daarop voorgestelde amendementen, werd voortgezet. Door overneming, na eenigo gedachten wis seling, door den minister van financiën van het eerst) gedeelte van het amenóonn nt van de commissie van rapporteurs is thans dui delyk uitgemaakt dat belast zullen worden die perceelsaanhoorigheden welke uitsluitend tot uitspanning, vermaak of genot oionen, maar dat onbelast blyven de aanhoorigheden van een perceel welke tot uitoefening van een beroep of bedryf dionen behalve eenigo uit zonderingen. Door verwerping van het tweede gedeelte van het bovenbedoelde amendement met 52 tegen 34 steramen is voorts bepaald dat vry- gesteld blyven de voor h -t publiek toegarke- lyke gronden van buitonpla^tsen, voor zoover zy niet behooren tot eonigo sociëteit, enz. By art. 4 ontwikkelde dé heer Van Del den een amendemnt van do Commissie van Rap porteurs, strekkende om de winkel vrystelling uit de wet te lichten. Yoorts hoeft de heer Kcrdijlc zich verklaard tegen de uitsluiting van den vrydom van zoodanige inrichtingen van publiek nut waar (met een philanthropisch doel) voorstellingen enz. mogen gegeven werden tegen entrée. Althans de heffing van een geringe entrée moet reden zyn om van de belasting vry te stellen. Gemeeuteraad van Lelden, Zitting van licdennamiddag le 2 uur. Voorzitter: de heer Was, burgemeester. Tegenwoordig de heeron Do Sturler, Dek- huyzen, Zillesen, Du Rieu, Zaayer, Verliey Van Wyk, Van Lidth de Jeude, Van Hamel, Fockema Andrea, Pera, Kerstens, Van Rhyn, Verster Van Wulverhorst, Kroon, Stadhouder, Cock, Van Hoeken, Van Kempen, Van Dissel, De Vries, Hasselbach, Do Goaje, Kaiser en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Juta, Drucker en Siegenbeek Van Heukelom. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, herinnerde de Voor zitter er aan, dat hy by de behandeling der gemeente-begrooting had gezegd, dat de emolumenten, welke het muziekcorps der dd. schuttery van den schouwburg geniet 1250 bedroegen. Het bleek echter aat hy toen vorkeerd was ingelicht, want, naar de schouwburg-commisde hora nader mededeelde (wat ook door den commandant werd beves tigd), bedroegen ze slechts 500. Door den Voorzitter werd o. a. medegedeeld dat waren ingekomen: Een aures van het bestuur van den Bakkers gezellen-bond „Verbetering zy ons streven," houdende verzoek om politiebepalingen te maken ter bevordering van meerdere Zon dagsrust. Een verzoek van mevrouw A. J. Van der GoesVan Loghem om terugbetaling van schoolgeld voor de Kweekschool voor onder- wyzeressen over den cursus 1894/95. Een adres van het bestuur der Leidsche Katoenmaatschappy, houdende verzoek om vergunning tot het doen maken van een electriscbe verbinding van de drukkery aan de Heerengracht naar de wevery aan den Vest wal. Verzoeken van verschillende personen om vermindering van hun aanslag in deplaatselyke directo belasting. Een missive van den heer Groenewegen tot behoud van het commissarishuisje aan het Utrechtsche Veer [zal worden behandeld by punt 4, al is het niet gezegeld, maar alleen vertrouwen in den Ra*d uitspreekt, en niets verzoekt]. Verder werd nog medegedeeld dat een bedrag van 20,000 in prolongatie is belegd by de Rvjnlandsehe B ankver eenig ing F. F. fV. Eeintz Co., tegen onderpand van effecten; dat aan den eervol ontslagen stadswerkman J. Olivier, wegens ongeschiktheid voor den dienst ten gevolge van ziekeiyke gesteldheid, een pensioen is toegekend van 256.60, berekend naar een bezoldiging van 500 en 30 dienstjaren en 9x/2 maand, ingegaan 1 November 1895; dat op Dinsdag 19 Nov. jl. bezoeken zyn gebracht aan het ziekenhuis der ryks-univer- siteit, de stedelyke bank-van-leening, het Heilige Geest- of Arme wees- en kinderhuis het Roomsch-Katholiek wees- en oudelieden- huis, waarby de administratiën tot geene aanmerkingen hebben aanleiding gegeven. Aan de orde kwamen de volgende punten: 1°. Voorstel tot het benoemen van eene Raads commissie van drie leden in zake eene onbe woonbaarverklaring van pcrceelen in de Slagerspoort en in de Daniëlspoort. (279) 2°. Benoeming van de leden der bovengenoemde Commissie. (279) 3 Voorstel omtrent de verwarming en ventilatie in de Raadszaal. (259) 4°. Idem tot afbraak van hot Commissarishuisje aan het Utrechtsche Veer. (260) 5°. Verzoek van 11. P. Th. Van Wonsen, om vrijstelling van schoolgeld, Gymnasium. (201) 6°. Idem van W. J. Tilanus, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. (262) 7°. Voorstel tot het verleenen van eene toelage uit de gemeentekas aan den eervol ontslagen brugwachter J. Kicnjet. (264) 8°. Verzoek van N VHllentgood Jr., om vrij stelling van de betaling van schoolgeld, Kweekschool voor Onderwijzers (265) 9'. Idem van J. P. Bouina, om ontslag als derdo onderwijzer aan de Jongensschool 2do klasse. (266) 10\ Voorstel omtrent de inrichting van lokalen in het Invalidenhuis voor den Militieraad. (267) 11°. Idem tot het indienen van een adres aan den Minister van Binnenland&cho Zaken om trent de Bank-van-Leouing. (268) 12\ Idem omtrent het doen instellen van een onderzoek in zake de eventueele oprichting van eeu abattoir. (269) 13\ Verzoek van de Afdeeling „Vooruit" van den Algemecnen Ncderlnndschcn Timmer- liedenbond, in zake de oprichting van het Krankzinnigengesticht. (27U) 14°. Yooistel omtrent herstelling van do schoeiing achter de lnfautoriekazeruo aan het Galgo- water en de afbraak van het daar gelegen schuitcnbui9. (271) 15°. Suppletoiie staat van begrooting, dienst 1805. van het li. G.- of Armo Wees- en Kinder huis. (272) 16°. Begrooting dienst 1896, van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen-en Vrouwen huis (273) 17°. Voorstel omtrent het verleenen van geheele of gedeellelijke vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor de Kweekschool voor onderwijzers. (274) 18°. Verzoek van D. Braaksma, om vrijstelling van schoolgeld, Uoogere Burgerschool voor Jongens. (275) 19°. Idem van J. M. Plat teelechtgenooto van F. O. De Vries, omtrent doorhaling van liypothecair-vorbnnd op terreinen in de "Waard onder Leiderdorp. (278] 20\ Bezwaarschriften tegen het Kohier der Plaatse lijke Directe Belasting, dienst 1895. Tweede gedeelte. (277) 21°. Voorstel omtrent de bestendiging van de tarieven van do rente en het administratie- loon der Bank-van-Lecning, Punt 1. Do heer Zillesen bespreekt het door B. en Ws. den Raad aangeboden advies, waarin hy niets vreemds vindt; maar wel verwondert het hem dat door de eigenaren geen reclames zyn ingediend. Meenen dc-zen soms dat het den Raad geen ernst is om de desbetreffende verordening, na de commissie van onderzoek en B. en Ws. gehoord te hebben, op te volgen? Is B. en "Ws. hieromtrent soms iets bekend? De Voorzitter antwoordde hierop ontkennend. De vraag dient eigenlyk moer gericht te worden tot de eigenaren zeiven. Misschien ook konden ze geen reden vinden om te reclameeren. Op de medoaeeling dat de heer Zillesen de eigenaren niet kende en zich daarom tot den Voorzitter wendde, zoide deze dat hun namen by de stukken in de Leeskamer voor de Raadsleden gevoegd waren. Na nog eono opmerking door denzelfden spr. omtreDt de uitloozing der riolen, werd tot de benoeming der commissie (punt 2) overgegaan. Gekozen werden de heeren Drucker met 22 St., Van Lidth do Jeude met 18 en Van Rbyn met 14 stemmen. Namens den heer Drucker, die het eerst gekozen was, kon de Voorzitter mededoelen dat hy de benoeming aannam. Hetzelfde deden de heeren Van Lidth de Jeude en Van Rhyn. De heer Siegenbeek van Heukelom, die eerst gekozen was met 14 stemmen, bad vooraf to kennen gegeven dat hy eene even tueele benoeming niet kon aannemen. Ook de heer Van Dissel, die benoemd was met 16 stemmen, bedankte. De commissie was eerst na herhaalde stemmingen tot stand gekomen. Punt 3 werd zonder stemming goed gekeurd. By punt 4 wees de heer De Vries op het heden ingokomen adres van Groenewegen, schipper op Utrecht. Indien deze zoo belang by het behoud van het huisje heeft, laat hy het dan huren. Zoo noodig kunen dat anderen doen. Daarom stelt spr. voor om dat punt nog aan te houden. De voorzitter herinnerde aan vroegere dis cussies over dit huisje, wees op de kosten aan herstelling verbonden en was tegen verhuring, want dan zou de gemeente het zelf ook wel kunnen gebruiken, bv. voor de havengelden of anderzins. De heer Du Rieu herinnerde dat vroeger aan den heer Verkoren tot oprichting van een huisje aan de Aalmarkt voorwaarden omtrent de sieriykheid werden gesteld. Het huisje j aan het Utrechtsche Veer is leelyk, ontsiert de buurt en daarom wil spr. het weg hebben, ook omdat volgens hem de wal moet viy blyven. De heer Van Hoeken bracht een huur van 1 per week ter 6prake. De heer De Goeje bracht in herinnering dat een verzoek om ook aan den Nieuwen Ryn een huisje te maken, vroeger reeds werd afgewezen. De heer De^ Vries zag, na het gehoorde, van zyn amendement af. Zonder stemming vrerd daarna tet afbreking van het huisje besloten. Goedgekeurd werden de punten 5-11. By het laatste punt werd, op voorstel van don Voorzitter, der commissie dank betuigd voor de wyze waarop zy zich van hare taak tot het ontwerpen van haar (reeds door ons in haar goheel medegedeeld) adres gekweten heeft. Punt 12. De Voorzitter deelde mede dat de kosten der reis van den gemeont9 a cbitect en den inspecteur der vee-en vleeschkeuring naar Duitschland niet ƒ200, maar 300 zul len bedragen. De heer Pera stelde voor omtrent dit punt nog geen besluit to nemen, maar het aan ts houden, omdat van het oprichten van een abattoir alhier voorloopig toch wel niets zal komen. De heer Van Hoeken koe terde van kuns'- reizen, naar reeds werd onuervouden, geen grcToto verwachtingen (gelach) en zal daarom tegen de voorgestelde zyn. Is het bovencien een uitgemaakte zaak dat een abattoir in het belang der openbare gezondheid is? Dit laatste bevestigde de Voorzitter, want het houdt de verontreiniging van den toJern tegen. Het betreft hier boofdzakelyk eon geld- quaestie. Het nut van oen abattoir is reeds ontegenzeglyk elders bewezn Acht de Raad echter een onderzoek nu nog overtodig, dan zal spr. er zich by neerleggen, want ook hy gelooft dat hier voorloopig wel niets van oprichting zal komen De heer Fockema Andre® was van mecni rg dat ook op andere wijze, zonder de kunsireis, ook wel verschillende gegevens zullen wore en verkregen. Den heer Cock ligt de kqnstreis voor de Stadszaal nog verech in het geheugen, welke hem van nieuwe kunstreizen aoet afschrikken. De zitting duurt voort. Marktberleiiton. Delft, 21 Nofforabor. GTaDen mot meer aanbieding, de prijzou waren over 't alginuen wat lagor. Witte Tarwe f it.50 a ƒ7.10 ltoode f 5.bU a f 6.40, liogge f 3.75 a f 1 2 Zomergcrat f3.— a f 3.-10, Chevalier- 3.90 a -1.00. Haver 2.20 a f 3 - blauwe Erwten ƒ4.70 a ƒ6.50. Uruineboonen f 9. a ƒ10.40, Paardenboouen ƒ4.90 a 5.2'. Duivenboontu ƒ5.65 a ƒ5.85. Koolzaad ƒ6.50 u ƒ7.25. Zomer-Kool- zaad - a Ka-uariezaad ƒ6.50 a ƒ7.75, Hennepzaad ƒ6.75 a ƒ8.alles per HL. Schiedam, 2') No?. Noteoring van de Mako- aers. Moutwijn 10 .Jenever ƒ34.idem Amst. proef ƒ15.50 per Ked. vat en zonder fust, zonder de belasting. Spoellng-commiesie heden ƒ1.60 per ketel. Isotooring van den liranderebond. Moutwijn f^fa a por boot. ct.. zon lor iaat en zonder belasting. LEIIPE1V, 21 November. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 2.5° C. 36.5" Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 1° C. 33.8 F.; 's middags om 12 uren 5° C. 41° F 'snamiddags i uren 5° C. 41° F. Heden vertoefde alhier do gt neraal-majoor Rompelman, commandant der eerste divisio infanterie. Hedenmorgen rukten de bei ie bataljons van het 4de regiraont. infanterie uit lot het maken van een militairen marsch o^er Oegst- geest, Postbrug, Noord wykerhouk, Sassenheim, Warmond naar Leiden terug. By het Warmoaderbek werd de troep door de muziek opgewacht en marcheerde toen verder kazernowaarts. By de te Benthuizen gehouden verkie zing van één kerkvoogd en twee notabelen der Ned.-Herv. gemeente, wegens periodieke aftroding, zijn gekozentot kerkvoogd de lieer L. Paul; tot notabelen de heeren W. Grootendorst en L. Groen. De Raad der goraeent) Benthuizen be noemde in zyne laatstgehouden vergadering tot onderwyzeres aan de openbare lagere school mejuffrouw M. W. I. Kampman, van Brielle, zynde de eenige sollicitante. Hedenochtend is op 55 jarigen leeftyd in Dsn Haag overleden G. J. A. A. baron Van Heemstra, oud-officier van de cavalerie, voormalig oidonnarice-officier en stalmeester van wylen konmg Willem III. De overledene werd gepensionneerd met rang van majoor en behoorde tot do meest bekende beoefenaren en liefhebbers van de sport, inzonderheid van de paardensport. Hy bezat daarby de eigenschap om, waar hy kon, wèl te doen, zoodat ook zyn heengaan, in ondersteuning behoevende kringen, ongetwy- feld zal gevoeld worden. Ter gelegenheid van den verjaardag van de keizerin-wedu e Friedrich van Duitschland, wappert de Duitsche vlag beden van het ge bouw der legatie aan den Korten Vyverberg in Den Haag. Ten raadhuize te 's-Gravenhage werd heden aanbesteed: het leggen, opnemen en herleggen van kei-, klinker ironbrick- en andere bestratingen in de gemeente 's Gra- venhage gedurende het jaar 1896. Minste inschryver was: voor het jaar 1896 J. Jongenburger, te Wadaingsveen, voor 20 cents per M1. Academie-niou fira» Leiden: Geslaagd is voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap de heer J. C. Kakebeeke.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3