N'. 10966 A0.1895 (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven "Vrijdag 22 November. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTLËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het inGasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 21 November. De kap. F. J. Engelenburg, van bet 4de reg. inf. te Leiden, is bestemd voor speciale diensten en wordt als zoodanig overgeplaatst by het 3de bat. van het corps te Haarlem, ter vervanging van kap. A. Van Tooveren, die onder ontheffing uit de derde sectie naar Den Haag is overgeplaatst en aldaar belast ia met de functie van adjunct-inspecteur van het militair onderwijs. De kap. "W. Bronkborst, van het O.-I. leger, met verlof te Leiden, heeft bevel ont vangen om op 30 November de terugreis naar Indië te aanvaarden. Ds. J. J. Van den Broek, predikant by de Ned. Hervormde gemeente te Noordwyker- faout, is beroepen naar Almeloo. Het tweede gedeelte van het vergelijkend onderzoek ter vervulling der vacante betrek king van hoofd der openbare school te Ter-Aar, zal in die school plaats hebben op Maandag 25 November a. 8. des voormiddags te kwart over tienen. De volgende heeren zijn opgeroepenP. Rus te Amsterdam, P. Zander te Nieuwer- Amstel, J. Van "VValig te Krommenie, J. Wooldrik te Brielle, Th. Lancée to Wyk 1 ij Duurstede, W. Van der Heide te Putt'D (Gelderland), D. Halma to Scharnegoutum, J. Poen te Waarder, G. Max to Haarlem, K. Harts te Midlum (Friesland), J. Mulder te Arnhem, A. C. Stoorvogel te 's-Gravenhage •n G. C. Weeren te Haarlem. Op do voordracht voor onderwijzeres te Zaandam komt voor mej. A. C. H. Lovius, te Ocgstgeest. Beroepen is by de Gereformeerde Kerk te Boskoop ds. O. Eerdman3, te Ierseke. D<> heer Von Reiehenau, Duitsch ge- zantsehapsraad te 's Gravenhage, is gisteren met verlof naar Berlin vertrokken. De Belgisohe gezant bij ons Hof, de heer De Greile Rogier, is gisteravond uit Brussel te 's Gravenhage teruggekeerd. De Tweede Kamer zette de btraadsla- ging over het wetsontwerp tot herziening van de Personeele Belasting voort, en wel over art. 1, en de daarop voorgestelde amendementen lo. tot het doen vervallen van den grondslag haardsteden en 2o. tot het toevoegen van den grondslag rijwielen. De heer Van der Kun's ministers ant woord bestrijdende, zeido dat een minister, die in zulke flauwe aardigheden afdaalt als deze minister van financiën Dinsdag deed, toont dat zyn standpunt hoogst zwak is. Da Voorzitter vei zocht spreker zich te matigen. De heer Van der Khh bleef volhouden dat 's ministers bestrijding blyk gaf van wei nig ernst. De heer Rink verdedigde hot eerste amen dement, dat Diet destructief is voor de wet. Het equivalent is te vinden reeds uit de ver hooging der huurwaardepercentago met 1.3 pet., zonder de rijwiel-belasting. De voorstel lers berekenen het t kort hoogstens op 1 mil- lioen gulden en de verhooging der huurwaarde zal niet zoo hard werken als de ha-irdsteden- belasting. De heer Van Gennep verdedigde zichteg'n het verwyt van meten met twee maten. Dat heeft hy niet gedaan en is by ook nimmer van plan om te doen. Wanneer de minister een gat in de schatkist slaat, dan deed hy dit om groote verbeteringen aan te brengen. De heer Boryesius: Dat beweren de voor stellers van bet ameniement ook. De heer Van Gennep achtte dit niet het zelfde, daar de minister de middelen hoeft, ze althans kent, om het gat te stoppen. (Verschillende stemmen): Stemmenl Stem- mon De Minister van Financiën geloofde aan het verlangen der Kamer te voldoen door zeer kort te zyn. Zeer diep kan men overtuigd zyn van de mindere wenscbelykheid van e?n belastinggrondslag, maar een feit is het, dat men een equivalent moet hebben bij afschaf fing van dien ongewenschten grondslag. Dat equivalent is" nog niet geleverd, ondanks alle berekeningen, bier ten beste gegeven. Sohynbaar gaan die berekeningen op, maar practi3ch falen zy. In de eerste plaats kan dit gezegd worden van de verbooging van het percentage der huurwaarde. Deed men dit, dan zou men komen tot tal van onbillijk heden en de druk zou voor den middenstand grooter worden dan de verlichting, die men wil aanbrengen. Waarlijkdo grondslag haard steden is niet zoo gemakkelyk te missen. Over oeno vermindering zou men nog e ns kunnen praten, maar den grondslag geheel te laten vervallen, daarvoor moet de Kamer zich wel wachten, want do gevolgen zyn veel grooter dan men zich die voorstelt. Voor een hateiyko contrólo behoeft men niet bevreesd te zyn. Ten slotte herhaalde de ministe dat by bereid is tot samenwerking; maar met allen ernst moet hy de Kamer wijzen op de ge volgen van de aanneming van het araendement. Van alle voorgestelde verbeteringen kan dan niets komen. Daarom verzocht de ministe - der Kamer het amendement te verwerpen, daar anders de beraadslagingen zouden moe ten worden afgebroken. Het amendement tot het doen vervallen van den grondslag der haardsteden werd verworpen met 49 tegen 48 stemmen. Tegen waren do heeren Zyp, Viruly, Mees, Bool, De Beaufort (Amsterdam), Meesters, Plate, Hintzen, Conrad, Lobman, v. Berckel, Houwing, Van Bylandt (Gouda), Pyttersen, Bastert, Van Stirum, Van Kerkwijk, Ferf, Roessingh, Hennequin, Van Gijn, Guyot, Vos de Wael, Borret., Schimmelpencinck, Van Gennep, Van Karnebec-k; "Staalman, Zylma, Lambrechts, De Ram, Van Basten Batenburg, Vermeulen, Bahlmann, De Ras, Van Dedem, Sanders, Kolkman, Do Beaufort (Wyk), Go> koop, Roïjaards, Tydeman, Van Delden, De Lange, Truyen, Everts, Haffmans, Schaep man en de Voorzitter. Vtor stemden de heeren E. Smidt, v. Borso- len, v. Bylandt (Apeldoorn), Lely, Willinge, Hesselink, A. Smit, Smëenge, v. Deinse, Vee- gens, De Kanter, Donnor, CAnsembourg, Tij dens, Beelaerts, v. Alphen, Schaafsma, Lu- casse, Knyff, Hartogh, v. d. Schrieck, Seret, De Boer, Heemskerk, Smits v. Oyen, Kerdyk, Miehiels, v. d. Bercb, Schepel, Cremor, Tak, v. d. Kun, T. Mackay, A. Mackay, Ileldt, Rinck, Gerritsen, Hordyk, Rutgors, Mutsaers, Dobbtlman, Travaglino, Pynappel, Drucker en Bouman. Het amendement op de rijwhlen W6rd daarna aangenomen met 64 tegen 32 stemmen, Art. 1 kwam daarna in stemming en werd aayigeriomin met 55 tegen 42 stemmen. Tegtn de heeron Donner, d'Ansembourg, Tydens, Beelaerts, Van Alphen, Schaafsma, Lucasse, Knyff, Hartogh, v. d. Schrieck, Seret, De Boer, Heemskerk, Smits v. Oyen, Kerdyk, Miehiels, v. d. Berch, Tak, Harte, Lieftinck, Borgesius, Sanders, v. d. Kun, T. Mackay, Thooft, Heldt, Rink, Gerritsen, Hordijk, Mut saers, E. Smidt, v. Borselen, Lely, Hesselink, A. Smit, Smeenge, v. Deinse, Veegens en De Kan ter. Aan de orde was nu art. 2. Dit bepaalt, dat de belasting naar de drie eerste grondslagen geheven zal worden wegens het gebruiken van bier te lande gelogen gebouwen en ge deelten van gebouwen. Voorts wat onder „aanhoorigbeden" wordt verstaan en welke gronden voor de belasting buiten aanmerking blyven. Hierop is een amendement voorge steld door de Comm. van Rapp. om onder „aanhoorighedon" to verstaan gebouwen, erven, en tot gemak, uitspanning of vermaak dienende gronuen, by een gebouw of gedeelten vaneen getouw behoorende en daarmede in gobruik; en buiten aanmerking te doen blijven de gron den, die uitsluitend voor een beroep of bediyf worden gebezigd voor zoover z(j geen aan hoorighedon zijn van een sociëteit, logement, koffiehuis of andere inrichting. Het amendement strekt tevens om de vrystelling van buitenplaatsen te doen ver vallen. Door den heer A. Van Dedem is als amen dement voorgesteld om buiten aanmerking van de belasting te laten de gronden, die den gebruiker meer opleveren dan zy hem aan onderhou 1 en bewerking kosten, en voorts om de vrijstelling van buitenplaatsen en voor het publiek toegankelyke gronden te laten vervallen. De heer Roessingh verdedigde de vrijstelling van de buitenplaatsen in het belang van het wandelende publiek en hy stelde daarom als sub-amendement voor de vrijstelling te be houden. De heer Van Karnebeek achtte het eerste gedeelte van het amendement van de C. v. R. onuitvoerbaar met het oog op art. 10. Zonder nadere inlichtingen zou hy zyn stem aan het eerste gedeelte van het amendement niet kunnen geven. De beer Van Delden verdedigde nader het amendement tegen de bezwaren van de heeren Van Dedem en Van Karnebeek en ontkende dat de redactie er van in stryd is met art. 10. Het advies der commissie om trent het eerste amendement van den heer Van Dedem is niet gunstig. De heer Tydeman verdedigde het amende ment van de Commissie van Rapporteurs. Het, wykt z. i. minder van het Regc-ilngs- voorstel af dan wel schynt. De door de Regee- ring gestelde criteria geven den aard der zaak minder juist aan en daarom geeft spr. de voorkeur aan het amendement. De heer Kórdijk zal zich ten aanzien van de vrystvlling van voor het publiek toegan kelyke buitenplaatsen scharen aan de zyde der Rpgeering. Dan toch heeft er geon uit sluitend persoonlyko vertering plaats. Onder de levensberichten van gestorven leden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde vindt men: I. Hooykaas, door dr. H. Oort; dr. mr. P. Romeyn, door F. Nagtglas; dr. M. A. G. Vorstman, doo; dr. I Dystrinck; M. L. Van Deveiit r, door mr. P. A. v. d. Uth; mr. D. Van Eek, cour H. J. Boo!; M. Nyhoff, door P. A. M. Boeio van Htnsbroek; A. W. P. Verkerk Pistorius, door mr. P. A. v. d. Lith; I N. Scheltoma, door dr. H. C. Rogge; dr. mr. II. Ter Haar, door I. A. Bientjes; mr. L. W. C. Keuchenius, door dr. F. E Rutgers; dr. J. Cramer, door dr. G. H. Lammors; H. De Veer, door Johanna De Voer; A. M. Craimr, door B Cuperus; jh. mr. D. Van Akoilaken, dcor mr. O. W. StarNuman; mr. H. D. Levyssohn Norman, door mr. N. P. v. d. Berg. De commissie van bet Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zal tegen 15 Januari 1896 in genoemd Museum eene natio nale tentoonstell ng houden van ontwerpen, teekeningon, opnemingen en modellen, behoo rende tot het gebiei der decoratieve kunsten en der kunsten, toegepast op de verschillende werken der ambachtsnyVbrheiJ, waartoe de medewerking van verschillende artisten wordt ingeroepen. De commissie stelt zich voor dat deze tentoonstelling krachtig zal medewerken tot de ontwikkeling der decoratieve kunsten hier te lande. Nadere inlichtingen omtrent de tentoonstel ling worden verstrekt door den conservator, don hoer E. Von Saher, te Haarlem. De vcreeniying „Haagsche Kookscnool" is eigenares geworden van een terrein achter den Bezuideiihoutschenweg en voornemens genoemd terrein te doen bebouwen met oane villa, ingericht tot kook en huishoudschool. Voor het maken van het gebouw was mrast-o inschryver de heer L. Kooien, in Den Haag, v*or resp. A ƒ71,687 en B ƒ67,187. De aanbesteding was tweeledig: A met een af- zonderlyke zaal; B zonder die zaal. By de te Haarlem gehouden besprokin- gea in de vergadering der commissie ter beoordeeliog van het wetsontwerp tot nadere regeling der grenzen tusschen Haarlem en Heemstede, deed de heer mr. Joh. Enschedé zich kennen als voorstander van het ontwerp van Gedeputeerde Staten; daartegen spraken de heeren T. G. Schurmann, G. Hulsetoscb, C. J. Gonnet, A. Bering en mr. W. Jager Gerlings. Laatstgenoemde stelde voor uitge breider grenzen te vragen, nl. langs den Wagenweg tot Eindonhout, overstekende naar de Emmauslaan, loopende door de sloot aldaar en de Gasthuisvaart tot in het Spaarne. Dit voorstel werd aangehouden en den voor zitter verzocht nadere inlichtingen in. te win nen en cyfers van de lusten en la6ten, aan de aanneming van het ontwerp van Gedeputeerde Staten verhonden, waartoe de voorzitter zich bereid verklaarde. Zondag jl. herdacht ds. J. P. Hattink Sr., predikant by de Ned.-Herv. Kerk te Harder- wyk, zyn 45 jarige ambtsvervulling. Z.Ew. was achtereenvolgens predikant te Aalst, Oude- en Nieuwe-Wetering, Rhenen en Har- derwyk. Aan de Krimpenerwaard-Spoorwegmaat- schappy is op baar verzoek door de R9geering tot 1 Mei 1896 uitstel verleend voor het storten van haar waarborgkapitaal voor het tot stand komen van den locaalspoorweg Gouda Schoonhoven. Naar men verneemt, is omtrent de exploitatie van den spoorweg Enschedee Ahaus nog geenerlei overeenkomst door de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappy gesloten. Te 's-Gravenhage is op 82-jarigen leeftyd overleden de heer W. C. A. Staring, oud hoofddirecteur der Rykstelegraphie. In de Staatscourant van heden is opge nomen het verslag der commissie, in 1895 belast met het afnemen van het landjneters- examen. Yoor het examen had zich slechts één candidaat aangemeld, aan wlen het diploma werd uitgereikt. De geslaagde is de heer P. J. F. Kater. Examen middelbaar onderwy6. Boekhou den K XII. Opgeroepen 1 cand. Geslaagd de heer A. Berkhout, uit Den Briel. Ook mevrouw Beersmans van het Rot- terdamsch tooncelgezelschap is ongesteld. Gisteravun i werd hare party in „Een Out aai d Vad-r" vervuld door mevrouw Marie Yan Eys-Jen Vink. Door den gemeenteraad van Poortugaal is aan den heer J. Holland te Rotterdam soor die gemeente concessie verleend voor den aanleg van een stoomtram van Rotterdam naar Den Briol. De leden van de Tweede Kamer, be hoorende tot de „plattelandsclub", houden hedenavond in het gebuuw dor Kamer een clubvergadering. (D.) Do gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydag den 22sten November ni*t plaats hebben. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 18 Nov. van Mozambique vertrokken; de „Deu calion", van Amsterdam naar Java, is 19 Nov. te Liverpool aangekomen; de „Kaiser", van Oost Afrika naar Vlissingeri en Hamburg, is 19 Nov. van Marseille vertrokken; do „Pali- nurus" is 18 dezer van Amsterdam en Liver pool te Batavia aangekomen; de „Reichslag" is 19 Nov, van Hamburg en Vlissingen te Duroan aangekomen; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 20 Nov. Prawlepointde „Schiedam" vertrok 19 Nov. van Nieuw York naar Amsterdam; de „Werkendam" vertrok 20 Nov. van Rotter dam naar Nieuw-York; de „Ataka", van Amsterdam naar Kaapstad, vertrok 20 Nov. van Londen. By koninklyk besluit is benoemd tot directeur van het Nederlandsch Museum van geschiedenis en kunst, jhr. B. W. F. Van Riemsdijk, thans onderdirecteur van dat Museum. Verleend aan den eervol ontslagen liclit- wachter by 'sRyks kustverlichiing telJrnui- den, B. Hogerwerf, een pensioen van 150 's jaars, mtt instandhouding van het hem toegekend militair poriioen van ƒ165 s jaars. Bonosmd by h .t personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot officier van ge«. 1ste kl., de officier var» gez. 2de kl. H. H. Pilger, van dat personeel. Met ingang van 1 Dec. a. s. benoemd tot opzichter van den Rykswaterstaat der 4de klasse J. H. Mus, te Helder, en bevorderd tot opzichter van den Rykswaterstaat 1ste kl. J. P. Yan Balgooy, thans 2de kl.tot id. 21e kl. A. Van Bloois, thans 3de kl., en tot id. 3de kl. P. R. Kok, thans 4de klasse. nieuwe ontwtrp zullen worden getroffen. Voor hen zal de belasting bedragen minstens 1.28 of wanneer 2 stookgelegei.boden in gebruik zyn, ten minste 2.28, waarbij dan nog komen hooge pc?nt n, welke bet bedrag dan ver Ju'obolen. Dientengevolge wordt de last,--voor kleine inkomons reeds al te druk kend, geheii ondraaglyk en 't gevolg er van zal zyn, dat het groot aantal oninbare posten op bedenkelyke wyze zal vermeerderen. Een on ander wenscht de voorsteller te voorkomen. Gr emengd. Nieuws. TWEEDE HANE H. Amendementen. De volgende amendementen zyn voorgesteld op het ontwerp betreffende de Personeele Belasting. I. Door de Comm. van Rapporteurs: or. om ia art. 5 te bepalen, dat de tabel van classificatie van de gemeenten om de 5 jaren wordt herzien. Uit de toelichting blykt, dat men het oog heeft op veranderingen van omstandigheden, byv. indien een stedelijke aanbouw zich gaat ontwikkelen in eene naby een stai gelegen plattelandsgemeente. In dat geval zal splitsing van die gemeente in een stedelyk en landelijk deel moeten plaats vinden. (De heeren Van Deldon en De Beaufort (Amsterdam) vereenigen zich met dit amendt. niet.) b. om de 2de van art. 5 te wyzigen in dien zin, dat de bepaling der grenzen tusschen de in verschillende klassen vallende gemeenten, niet door Gedep. Staten zal geschieden, maar by Kon. Besluit, genoemd college gehoord. c. Om aan art. 11, 2, toe te voegen de bepaling, dat de huurwaarde van perceelen en van gedeelten van perceelen, dienende tot woning van inwonende leerlingen van kost scholen, voor de helft, die, uitsluitend dienende tot winkel, voor een derdeen die, uitsluitend dienende tot kantoorlokalen, mede voor een derde als belastbare huurwaarde wordt aan gemerkt. (Met de bepaling betreffende de remissie aan de kantoorlokalen hebben de heeren Van Delden en De Beaufort zich niet kunnen vereenigen). II. Door den heer Heldt, om het volgend art. 13bis in de wet op te nemen: „Opc-nten, eventueel door het Ryk, de provinciën of de gemeenten op deze belasting te heffen, worden van den eersten en tweeden grondslag niet geheven, indien de aanslag naar den eersten grondslag, zonder de vermindering, bedoeld in art. 6, 2 bedraagt of minder. „Zy worden voor !/j geheven, indien de aanslag bedraagt meer dan 2 tot en met 4. „Zy worden voor a/> goheven, indien de aanslag bedraagt meer dan 4 tot en met 6. Uit de toelichting blykt dat naar de mee ning des voorstellers duizenden, die by de toepassing der tegenwoordige wet vryloopen, en wier inkomen zeer gering is, door het Een heer, por fiets rjjdende over den Witten Singel, had heden hot ongeluk naby de Naakte Sluis te waic-r ie raken. Het bleek dat hy de zwemkunst verstond, want hy zwom met good gevolg naar den walkant. Het rywiel werd daarna met stokken op het droge gebracht. Evenals in vorige jaren zullon ook thans bij gelegenheid van het St.-Nicolaas- feost eonige militairen van het garnizobn alhier aan de postbeambten hulp verleenen. De door d a oor G. Ruiter, to Akkrum, vour Koningin Wilhelmina gemaakte schaatsen zyn gereed en zullen eerstdaags verzonden worden. Het houlen gedeelte is mahoniehout; de voot en de hiolhak zyn van gepolyst nikkel. Op elke voetplaat staat een kapitale W., ge dekt door een koninklyke kroon. Op het vlak van olko schaats wyst een in het hout go- legde L. en R. van nikkel den voet aan, waaraan de schaats dient gebonden te worden. Do gespen zyn van Beriynsch zilver, h t lederwerk is licht-bruin en het staal prachtig gepolijst en geslepen. Door het schrikken van hot paard gespannen voor een vuilniswagen, kwam dit voertuig gistermiddag op den Schevening schen weg in botsing met een tramrytuig. Van de vuilniskar brak het lemoen en van do tram worden eenige ruiten verbryzelö. De commissaris van politie, de heer Vernóe, die zich op een der balkons van de tram bevond, viel door den schok daarvan af en bezeeree zich daarby den arm. Een man en vrouw te Rotterdam hadden gisternacht by afwezigheid van de bewoonster met hare toestemming hun introk genomen op eene kamer in de Wyde Broeder- steeg aldaar. Omstreeks vier uren werden zy wakker en zagen zy dat er door de reten van de deur rook in de kamer binnendrong. By ondc-izoek bleok dat de kamerdeur in brand stond. Eene met petroleum gedrenkte mat was daar tegen gelegd en in brand gestoken. Met eigen middolen bluschten zy het vuur en gaven daarna aan de politie kennis van hunno ontdekking. Aan dezo bleok het, dat men te doen had met eene wraakoefening van een vroegeren vryer van do bewoonster. In de meening verkeerende, dat zy thuis was, had hy den brand gesticht, omdat zy thans aan een ander boven hem de voorkeur gaf. De dader is bekend. Onder directie der firma Fro- derik Muller <Sc Co. is in „De Brakke Grond' to Amsterdam de veiling gehouden van paarlen, edelgesteenten, alsmede gouden en zilveren voorwerpen uit de nalatenschap van mevr. S. L, G. W., te Amsterdam overled n. Onder deze collectie, welke niet mindir dan 125 nummers telt, waren vele zeer zeldzame en kostbare kunstwerken, om welker b. zit zoo nu en dan een ware stryd werd gevoerd. Zoo o. a. by den verkoop van het eerste nummer: een prachtig halssnoer, bestaande uit 129 paarlen. Na veel loven en bieden werd het kost bare sieraad by afslag gemynd voor 13,650, zonder de 10 pet. opcenten. No. 2. Een collier van 367 schoone paarlen, wegende 185 k., met gouden slot, bracht ƒ2500 op. No. 3. Een garnituur met een paar diamanten oorknoppen, uit de nalatenschap Snouek van Loose, goil ƒ5000. No. 4. Een paar oorbellen, styl Lodewyk XVI, 1960. Een zilveren theeservies (7 stuks) bracht 645 op, oen groot zilveren schenkblad ƒ620 en twee kleine schenkbladen 245. Naby de gasfabriek aan de Haarlemmervaart te Amsterdam geraakte een varensgezel overboord, toen de schuit van eene lading cokes werd voorzien. Tvveezyntr kameraden sprongen hem na en redden don man, die echter een uur daarna overleed. Gistermiddag ontstond te Bousi- chem een felle brand op de boerenhofstede „Kerswerf," bewoond door Van Batenburg. Het huis, alsmedo schuur, hooiberg en twee hooischelven, werden, aangewakkerd door den heviger» wind, geheel een prooi der vlammen

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1