Aan do Ijverige nasporingen van den brigadier der ïjlksveldvvacbt te Haar lemmermeer is het gelukt de daders op te sporen van den aardappelendiefstal ten nadeelo van J. Bos. Het zijn J. De B., A. S. en H. S., die in eeno slaapstede aan den IJweg aldaar ver toefden. In dm nacht van 15 op 16 November jl. zijn ten nadeele van Dirk Groot, landbouwer te Haarlemmermeer, IJweg, ontvreemd: een zwurte winterjas en een paar vetlederen mans laarzen. Tot heden is het der politie nog niet mogen gelukken de daders op te sporen. Het paard van den landbouwer C. A> G., te Vijfhuizen, voor een karretje bespannen, geraakte op den Nieuwen weg tusschen Haar lem en Haarlemmermeer op bol, met het gevolg, dat het zoontje] yan G. van do bar werd geslingerd. Naar huis geholpen, werd dadelyk genees kundige hulp ingeroepen. Meenende dat hij aan hersenschudding heeft geleden, schijnt de toestand vrij gunstig. Wederom is te s - G r a v e n h a g e eene woning ingestort; thans in het Slop van Willem Klein, een der oude Haagsche buur ten, alwaar zich kleine, onaanzienlijke huisjes bevinden, meerendeels stalletjes van zooge- naamdo snorders, met een kleinen zolder of bovenkamertjo. Ditmaal zijn geen monschen- levens of verwondingen te betreuren. Het zoldertje werd bewoond door een vrouw met haar zoon. Ongeveer te zes uren gister ochtend hoorden zij een hevig gekraak on zonder zich lang te bodenkon, liepen zij de trap af het slop Id. B(jna onmiddellijk achter hen schoven oen paar vierkante meters metsel werk boven de staldeuren (ook dit perceol was een stalletjo) naar voren en onder vreeseiyk gekraak stortte het huisjo gedeeltelijk inéón. Het dak is voor een deel hangende gebleven. Het ongeval wordt toegeschreven aan het gooien met de staldeuren en het nu en dan eens aanrijden van de deurkozijnen. De boven bewoners verklaren nooit ipts van een wrak ken toestand te hebben bespeurd. Onder leiding van den inspocteur der bouw- politie werd het puin opgeruimd en zijn do noodige voorzieningen getroffen voor aangren zende perceelen. Te 's-Gravenhage is, naar men verneomt, naar hot Huis van Bewaring over gebracht de commies b[j het Departement van Marino v. G., verdacht zich in zijne betrekking ts hebben schuldig gemaakt aan verduistering ten nadeele van het Rijk. Volgens het „Vad." moot het bedrag vrij aanzienlijk zijn en heeft de ambtenaar het verspeeld. Naar ons uit Den Haag wordt gemeld, was de bewuste commies geplaatst aan de af deeling zegel, legos on registratio. De verduisterde gelden moeten bestaan in ontvangen en niet verantwoorde logoskosten. De aangehoudene nam voor de» onmiddel lijk en chef zjjnor afdeeling de kas waar. Deze chef stelde ten volle vertrouwen in den onder hem goplaatsten ambtenaar en teekende go- rogeld de afrekeningen, door dezen hem voor gelegd. In deze staten was echter fraudo gepleegd, pn dit wel, zooal3 nader blijkt, tot een be drag van f 3000 a f 4000. Naar men verneemt, zou dit verduisterdo bedrag, dat toch reeds gedekt was door do borgstelling van den chef, door familieleden zijn bijeengebracht. Naar het Huis van Bewaring is ook over gebracht een man, die gisteren in het Kuiper straatje bjj de Brouworsgracbt zyn aan staanden schoonzoon in drift met een mes een ernstige wonde in de zyde moet hebben toegebracht. De verwonde is in het zieken huis opgenomen. In eene te 's-G ravenhage ge houden vergadering van bestuur en leden der „'s Gravenhaagsche IJsclub" is mot 6 togen 4 stommen bosloton de boslissing over eon voorstel, om tot ontbinding der IJsclub over te gaan, te verdagen tot 1 Januari a. s., ten einde inmiddels het bestuur in de gelogen heid te stellen hetzy pogingen aan te wenden tot het huren van oen geschikt terrein voor ysvermaak, hetzy zich hierover to verstaan met bestaande of alsnog op te richton ys- ▼ereonigingen. Uit hot wator aan den Zuid wal to 's-Gravenhjgo is opgehaald het lyk van een zov.ntienj irig meisje. Door de politie werd het per brancard naar het kerkhof gobracht. Uit eon logement indoKrane- straat te 's-Gravonhago zyn drie jasson ont vreemd door middel van inbraak en uit een logement aan de Yoldorsgracht zes wollen dekens. Als vermoedeiyke daderes is eeno vrouw aangehouden, die in deze inrichtingen verbiyf heeft gehouden. Eeno andere vrouw is als verdacht van modei liehtigheid aan den dief stal voor den commissaris van politie gebracht. Enkele der ontvreemde voorwerpon zyn by oen uitdragor in do Zuilingstraat opge spoord. Een 25-jarig werkman to Rotter- dam deod Zondag by do politie aangifte, dat hom al zyne bovenkleeding ontvreemd was. De zaak had zich volgenderwys toegedragen In den nacht van Zaterdag op Zondag zwaar beschonken huiswaarts koerende, was hy, ter hoogte van de Nassauhaven gekomen, zóó stellig in de verbeelding thuis te zyn, dat hy zich op de straat uitkleedde en in het gras giüg liggen slapen. Toen by daarop Zondag ochtend, verstijfd van koudo, ontwaakte, waren zyne kloodingstukken verdwenen, en ook zyne •choeneu en zyne parapluis. Hy wist zich overigens niets meer te herinnoren dan dat hy zich had uitgekleed! Naar men verneemt, zal het krankzinnigengesticht voor vrouwen te Haar lem vermoedelijk eerlang wordon opgeheven. Tusschen Deventer en Amster- dam is een aantal per post aangeteekende brieven vermist. De officier van justitie te Zutfen verzo.kt thans opsporing van deniet terechtgekomen stukken. Uit een door den inspecteur der posterfion ingesteld onderzoek moet zyn gebleken, dat by het vertrek van station Deventer de aan geteekende brieven werkelijk in de pakketten aanwezig waren, zoodat de berooving elders moet hebben plaats gehad. Vier der aan geteekende brieven waren voor Amsterdam, de vyfde was voor Den Haag bestemd. Op het stoomschip „Burgemees- tor Van Vollonhoven", varende van Rotter dam op Duinkerken, werd by het vertrek van laatstgenoemde plaats een der schepe lingen vermist. Den volgendon avond vond men by aankomst aan do Maaskade te Rot terdam het treurig overschot in een der kolen- ruimen. Uiterlyke kenteekenen van geweld waren niet op den man te bespeuren. Een treurige zaak is, volgens do „Haarl. Ct.," te Sloten aan liot licht ge komen. Een 13 jarig meisje, uit medelyden opgenomen by een timmerman, heeft aldaar herhaaldelyk geld ontvreemd, dat baar vader, die zwervende is, nu en dan in ontvangst kwam nemen. Het kind is voorloopig in het weeshuis opgenomen. Een boo ze cliënt. Een man die by eon advocaat te Amsterdam een spiegel ruit ingooide, werd gisteren door de Amster- damsche rechtbank lot zes weken gevange nisstraf veroordeeld. Gistermorgen om olf uren is te Haarlem brand uitgebroken in een perceel aan het Ripperdapark. Eene verdieping en de zolder t randden goheel uit, terwyi de waterschade benodon belangryk is. De brand weer slaagde er spoedig in den brand meester te worden. Aan den lagen waterstand in de rivieren is een eind gekomen. Uit Renkum wordt gemeld dat de Ryn is gewassen; dientengevolge staan de kribben in de rivier reeds geheel onder water en begint het Broek onder te loopen. De stoom- en scheepvaart, die den laatsten tyd van den lagen water stand zooveel belemmering ondervond, is thans levendig. Uit Voendam schryft men van den 18den: Het spoorloos verdwynen van eene dienstbode baart hior veel opzien. Zondag avond togen zt 10 uren is het meisja door hare moeder en hare zuster een eind op wog gobracht en wel tot naby oen flinke, verlichte brug. Hoewel zy toen nog slechts eenige minuten had te wandelen om ter bestemder plaatse te zyn, is zjj thans, bijna 24 uren later, nog niet daar gekomen. Men vreest voor verdrinking, maar de pogingen, beden in 't werk gesteld om haar als drenkelinge te vinden, zyn zonder gevolg gebleven. By depolitie te Gorkum hebben gistoren en eergisteren, tor gelegenheid van de groote najaarsmarkten, verschillende per sonen aangifte gedaan, dat zy door zakken- rollery van bedragen van /"100 tot /"GOOzyn beroofd. In de bosschen by Baarn en Eemnes werd gisteren door eenige heeren van do hofhouding der Koninginnen een jacht- party gehouden in gezelschap van den inten dant van het domein Soestdyk. In het hotel Zeiler te Baarn werd gedineerd. Te Nymegen werd gisterenin de Hertogstraat een wedstryd met paard en rytuig gehouden door R., koetsier aldaar, en F., paardenkooper te Ottersum, waarby een zesjarige jongen eerst door hot rytuig van R., daarna door dat van F. werd overreden. Het knaapje, in het ziekenhuis opgenomen, ver keert in lovensgevaarlyken toestand. Tegen genoemde personen is proces-verbaal opge maakt. Voor de arrondissements-recht- bank te Maastricht stond Maandag terecht eene arme vrouw, wonende te Grothuizen, thans gedetineerd, beschuldigd van diefstal eener koe uit eene weide te Eygelskoven. Da ongelukkige, die zóó lydend is dat zy naar en van de terechtzitting moest worden gedragen, bekende haar misdryf, doch ver klaarde tevens uit armoede en uit angst voor haar man, door wien zy meermalen ernstig werd mishandeld, te hebben gehan deld. Tegen haar werden 8 maanden ge vangenisstraf gerequlreerd. Op de grenzen vanonslanden van die van Belgiö ligt een wei, die na den verboden invoer in tweeën gedeeld ls. Nu ge beurde het, dat rundvee uit de Hollandsche wei gebroken en in do Belgische geraakt is. Het werd gepakt, naar Brugge vervoerd en aldaar geslacht. Het „Weekbl. v. Z. VI. W. D.", dit ver meldende, voegt er aan toe: Een mensch be- grypt zich daaraan niet. 't Hollandsch vee is te slecht om in België te worden toege laten en dat vanwege ue ziekte. Er wordt veel vee uit Holland in België gesmokkeld, vee, dat niet gekeurd wordt, en de ziekte neemt door dien invoer in België niet toe. Worden er van die slechte Hollandsche bees ten geknipt, dan worden ze geslacht en sma- keiyk opgegeten. Wegens den zeer geringen aftrek van turf in de Friosche boogo venen hebben de verveners besloten om de pryzon te ver lagen. De schepen turf, die in 't voorjaar f 1.25 per stok (een stok is 320 turven) kostte, is nu verkrygbaar voor f\. Ook do andere turfsoortenjzyn naar evenredigheid, in prys verlaagd. Eenige weken go1eden h a d e e n dertienjarige jongen uit Schoterland de ouder- ïyke woning heimelyk verlaten. Zondag werd hy door de gemeente politie uit Meppel by zyne ouders teruggebracht. Het bleek dat hy een groot deel van Friesland, Drente en Over- ysel al bedelende had doorgezworven en ton slotte in de buurt van Zwolle was aangehoudc-n. Volgens z(jne opgave had hy de ouderiyke woning verlaten, omdat hy er steeds op uit gestuurd werd om te bedelen, en slaag kreeg, wanneer zyn tochten niet genoeg opleverden. De berichten dat te Krommenie vergiftiging zou hebben plaats gehad, behoeven verbetering. Het is alleen nog maar eene beschuldiging, waaraan de echtgenoot, wiens gezondheid ongestoord is, de meest mogelyke publiciteit hoeft gogeven. Natuuriyk heeft daarop een onderzoek plaats gehad, maar schadelyke stoffen zyn niet gevonden. De verdachte is dan ook volkomen vrjj gebleven in haar komen en gaan. Te Zweibrücken is een binnen- muur van een in aanbouw zynd huis inge stort. Op den muur stonden zeven werklieden. Vyf hunner redden zich door te springen, de boide anderen werden echter onder het puin bedolven en dood teruggovon 'en. Blykons eene bekendmaking, voorkomende in het „Amtsblatt der könig- lichen Regierung zu Düss.ldorf," i3 de invoer van melk uit Nederland in het Regierungs- bez rk Düsseldorf met ingang van 21 dezer tot nader bevel verboJen. De oprichting van dewerklio- den-glasblazery te Carmaux is een stap verder gekomen. Er is besloten een fabriek op te richten met een bedrijfskapitaal van een mil- lioen franken, byoen te brengen door middel van een tombola van yyf millioen nummers tegen 20 centimes per nummer. De fabriek zal geen coöperatieve vereeDiging zyn; de werklieden zullen geen loon ontvangen, doch zich evenmin beschouwen als eigenaars van de fabriek; zy moeten allen aandeelhouders zyn. Omtrent de vraag wat er met de winst moet worden gedaan, is men het nog niet eens geworden. Onder Je.Engelsche glasblazers wordt een inzameling gehouden ten bate der „werk- loozen" te Carmaux. Men kent thans den naam van de milde schenkster, cie 100,000 fr. heeft gegeven voor bovenbedoelde glasblazery. Het is een zekero mad. E. Dembourg, een volbloed- socialiste, ondanks haar 78 jaren, die ergens in de omstreken van Parijs woont en bekend is om hare weldadigheid en haar menigte katten. De oude dame was voor het gerecht gedaagd door haren huisheer, omdat zij tegen zyn ver bod een paar takken van een kastanjo-boom had laten afzagen. Do rechtbank legde haar slechts een boete van 5 fr. op, toen haar verdediger de liefdadigheid van zijne cliënt roemde en o. a. een brief van Htnri Rochefort voorlas, waarin deze meedeelde dat zy de wol dadige onbekende was, die de 100,000 fr. voor de glasblazery had geschonken. Zoo werd haar incognito opgeheven. In de „K 1 n. Z t g." leest men dat het plan van Engeland, om groote waterreser voirs te bouwen in Opper-Egypte, afgestuit is op de weigering van Frankryk en Duitschland, die bet voornemen moeten goedkeuren om de kosten voor een deel te bestryden uit het Egyptische reservefonds. Te Clydebank is een nieuw Britsch oorlogsschip, de „Jupiter", een zusterschip van de „Magnificent", te water gelaten. Do Jupiter" zal 177* knoop loopen en 45 kanon nen dragen. De beambten van den Gotthard- spoorweg wachten den lsten Januari af, om dan naar omstandigheden zich aan te sluiten by de algemeene loon beweging van de Zwit- sersche spoor wog-beambten. Omtrent het vorgaan van oen der sloepen van het Brit6che oorlogsschip „Edgar" wordt het volgende gemeld: De sloep had een afdeeling aan land gezet op Roze-eiland. Nadat deze oefening had gehouden, gingen do manschappen weder aan boord. Het weder was fraai. Daar de sloep tegen het gety echter niet goed liep, werden de zeilen goheschen. Inmiddels was de wind komen opzetten en do zee onstuimig gewor den. Plotseling sloeg de sloep om en zonk ze. Ze was met 71 man bemanp en op een afstand van zeven kabels van de „Edgar." Hoewel onmiddellyk hulp werd verleend, kon den slechts 23 drenkelingen gered worden. Do „Pall Mali" geeft een wee moedig zelfmoord-verhaal. Een in Engeland welbekend echtpaar, de heer Arthur Dacre en de actrice Amy Roselle, hebben armoe ge leden, eigenlijk zoolang als ze getrouwd zyn. Want de een wou niet spelen zonder den ander, en die by-omstandigheid bezwaarde elk vinden van emplooi. Met de armoe kwam de fierheid daarover en de ontmoediging. Een kunstreisplan, oen reis door Australië, moest alles goedmaken. En toen het niet ging, daarginds, werd de wanhoop te groot. \D e metselaar Leroy laat thans in de rue de la Gare te Raismes (België), zes nieuwe huizen bouwen, waaraan een menigte werklieden bezig zfin. Om 8 uren waren zy Maandag aan den arbeid gegaan en zy waren bezig aan een balkon, zes meter boven den grond, toen eensklaps iemand riep: „Het huis stort inl" En inderdaad stortten onder een donderend geraas allo zes huizen in. Eenige werklieden wisten zich te reddeneen twaalftal evenwel werd onder het puin bedolven. Onmiddellyk nun men maatregeien om de mannen te red den, waarin men vry spoedig slaagde. Drie hunner zyn ernstig gewond. Aan de Zuidkust van Noorwegen heeft een zware storm gewoed, die een aantal ongelukkon op zee heeft veroorzaakt. By Fredrikstad zyn tal van visschersbooten aan land gespoeldvoor zoover men weet, zyn zes visschers verdronken. Omtrent het lot der bemanning van vele booten verkeert men nog in het onzokere. In de nabyheid van Fredrikstad is een flosch aangespoeld, bevattende een briefje, meldende dat by den storm in de Noordzee den 29sten October de stoomboot „Kasan" met man en muis is vergaan. De „Agenzia Stefan i" verzekert, dat de woede tegen de Christenen in Noor- deiyk Syric steeds toeneomt. Uit de omgaving van Aleppo komen berichten omtrent nieuwe moorden. Verder wordt gemeld dat ook Kharput het tooneel is geweest van hevige onlusten, waarby 700 menschen om het leven zyn ge komen. De daar gevestigde Amerikaansche missio werd verbrand; de missionarissen zyn gered. Vermomde bandieten hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag het Franciscaner klooster van Bagnorea, in de provincie Rome, overvallen, met het plan het leeg te plunderen. De monniken, ten getale van meer can twintig, openden een krachtig geweervuur op de roovers, zoodat dezen de vlucht namen. Zondagavond ontstond in den schouwburg te Wezel eene paniek. In de pauze tusschen de 1ste en 2de acte vatte de aan den rand van 't tooneel aangebrachte bloemen- decoratie vuur. Door de hoog opflikkerende vlammen, cie in de papieren bloemen voedsel vonden, hevig verschrikt, sprongen alle be zoekers op en drongen naar de uitgangen. Onderscheiden officieren trachtten met hunne mantels hot vuur te dooven, wat hun ook gelukte. Op 't tooneel had men het ongeval ook opgemerkt, en liet daar het scherm zoo hoog mogelyk ophalen, om daardoor hot voort gaan der vlammen te beletten, De directeur droeg er 't zyne by om het publiek weer tot kalmte te brengen, en spoedig was men weer in staat en bereid om de voortzetting van het stuk te volgen. De laatste drager van den z. g. „Raupenhelm" (rupsenbelm) [de vroegere Btiersche helm met overliggende kam, die aan eene rups herinnen] is zeker wel een te Ber- lyn gevestig l Beiersch artillerie-officier op non-activiteit, die by alle gioote militaire ver- tooningen nog steeds in uniform verschijnt. Deze oud officier, wiens borst met het IJze ren Kruis Iste klasse versierd is, wil zich van zyn ouderwetschm helm, hoewel deze het 25 jarig jnblié reeds achter den rug heelt, niet meer scheiden, aangezien die helm zyn drager in menigen veldslag tegen vyandelyke sabelhouwen beschermd heeft. Ook uit deze officier zyne booge vereering voor keizer Frederik, in wiens gevolg hy zich by diena reis naar Palestina bevond, door veelvuldige bezoeken aan de laatste rustplaats des keizers. Ook keizer Wilhelm kent hem zeer goed. Onlangs, by een rytoer, liet de keizer zyn rytuig voor de woning van den oud officier stil houden, en onderhield zich op de meest vriendschappelyke wyze met dezen en zyne familie. BUITENLAND. Frankrijk. Naar aanleiding der arrestatie van Arton te Londen, wenschte de afgevaardigde Dufaure in do Kamer do politie geluk met haar weder- ontwaken. Zouden de geneesheeren, die Cor nelius Herz behandelen, ook niet zfin wakker te schudden? De minister president Bourgeois antwoordde dat de inhechtenisneming byna een toeval is geweest. De politie-prefect had onlangs een kennisgeving gekregen, dat Arton zich te Londen ophield; de regeering had toen order gegeven hem te arresteeren, en dezen keer was men geslaagd. Wat Herz betreft, hoopte de minister dat hy op dezelfde boot met Arton kon overgebracht worden; het zou niet aan do regeering liggen, als Herz zyn straf ontging. De prefectuur van politie verzekert, dat Arton Donderdag of Vrydag te Parfis verwacht kan worden. De uitslag van de huiszoeking te Londen wordt zorgvuldig geheim gehouden. De discussie eindigde met de aanneming van een votum van vertrouwen in het minis terie met 493 tegen 10 stemmen, eene meerderheid, zoo groot, als nog niet dikwyis in de Fransche Kamer is voorgekomen. Zelfs de „Figaro", die niet op de hand is van den heer Bourgeois, moet erkennen, dat de heer Bourgeois goed handelde, toen hy tot de inhechtenisneming van Arton over ging. Eet radicale ministerie heeft tot dusver by elke stemming de overhand behouden. Het aanhangige wetsontwerp betreffende de successie-belasting zal, nu de bepaling over de progressie is goedgekeurd, wel worden aangenomen. Wie weet, wat de heer Bour geois verder nog tot stand zal brengen, voor dat zyn uur is geslagen. De bekende anarchist prins Kropotkine, die tegenwoordig te Londen woont, moet het plan hebben opgevat om in het begin der volgende maand Frankryk te bezoeken en te Parys een reeks anarchistische lezingen te houden ten voordeele van het blad „Liber taire", dat door Sebastien Faure (naamgenoot van den president, doch goen familie) wordt uitgegeven. De gemeenteraad van Parijs heeft den wensch uitgesproken dat de Compagnie géné rale des Omnibus ook gerekend moge wore en tot de instellingen, waarvan het directeur schap of administrateurschap onvereenigbaar wordt verklaard met het parlementair mandaat. De commissie voor de Parysche wereld tentoonstelling van 1900 is andermaal onder voorzitterschap van den nieuwen minister van koophandel Mesureur byeengekomen, en heeft het plan goedgekeurd om 60 millioen op te nemen door de uitgifte van obligatiön die den houder verminderden toegangsprijs, verlaagd spoorwegtarief en eon lot in de lotory zullen ver schaffen. Do Staat en de Parysche gemeente raad zullen elk voor de helft deelnemen in de dan nog ontbrekende 40 millioen franken. De Fransche Volksbond tegen drank misbruik hoeft, na een belangrijke rede van den afgevaardigde Siegfried (die o. a. aan toonde dat het alcoholverbruik in Frankryk sedert 1S30 is gestegen van 1.12 tot 4.04 lit9r 'sjaars per hoofd en het getal drankhuizen van 1 op 113 tot 1 op 84 inwoners) een commissie benoemd, die, met andere vereni gingen, oen wetsvoorstel zal ontwerpen tot beteugeling van het misbruik en dat ontwerp aan de Kamer zal doen aanbieden. Drie Kamerloden hebben in die commissie zitting» In het Fransche departement Douts is de republikein Raimbaud tot lid van den Senaat gekozen. Spanje. Te Madrid werd dezer dagen verteld dat de Spaanscbe regeering voornemens is onder handelingen aan to knoopen met de leiders van den Cubaanschen opstand, ten einde eene schikking tot stand te brengen. Maarschalk Martinez Campos zendt nu een telegram, waarin do juistheid van dit bericht wordt ontkend. Het is dan ook niet aan te nemen dat de Spaansche regeering, na alle opofferingen, welke zy zich reeds heeft getroost, nu nog zal overgaan tot het toestaan der concessies, welke zy eerst heeft geweigerd. Van het kabinet Canovas, dat nu aan het bewind is, is een dergelijk besluit zeker niet te verwachten. De nadere berichten omtrent den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in België bevestigen den eersten indruk, dat feitelyk de overwinning is verbleven aan de katholieken. In die gemeenten, waar de meerderheid der kiezers aan hunne zyde is, zyn zy natuurlijk in het onbetwiste bezit van het gezag gebleven, en dat is in de overgroote meerderheid der plattelandsgemeenten het geval. Maar in de stedeD, waar zij nu niet meer alleen de liberalen tegenover zich hadden, zooals vroeger, is door de toepassing van het gedeeltelijke evenredigheidsstelse), dat in de nieuwe wet is opgenomen, in de meeste gevallen de kracht van de oppositie gebroken; de katholieken zyn daar nu door een krachtige minderheid vertegenwoordigd en doordat zij tegenover zich hebben tegenstanders van verschillende richting, die ieder voor zich vertegenwoordigd zyn naar evenredigheid van het door hen uitgebrachte stemmencyfer, zullen zy meestal de beslissing in handen hebben. Dat evenredigheidsstelsel kan zeer eigen aardig werken. Een voorb3eld daarvan levert Antwerpen. Daar hadden van de 52,000 stemmen, die werden uitgebracht, de liberale candidaten ruim 25,000 stemmen en de katho lieke ongeveer 700 minder. De socialisten, die afzonderiyke candidaten haddon gestold, bekwamen slechts een paar duizend stemmen en kwamen daardoor by de verdeeling van de zetels niet in aanmerking, doch aan hun afzonderlijk optreden hebben de katholieken het te danken, dat van hunne candidaten nu 15 gekozen zyn, tegen 16 van d6 liberalen. Den volgenden Zondag moeten de arbeids- en ny verheidsraden nog een paar leden kiezen, en daardoor zal de verhouding waarschynlijk worden 18 katholieken en 17 liberalen, zoo dat de katholieken, hoewel feitelyk de min derheid onder de kiezers, de meerderheid zullen hebben in den gemeenteraad. Hier volgen nog van enkele gemeenten de opgaven: Brussel 13 liberalen, 10 katholieken, 8 socialisten. Van de voorsteden koos St.-Josse ten Noode enkel liberalen, Laeken 13 libe ralen en 6 anti-liberalen, Molenbeek 10 libe ralen, 7 socialisten en 8 anti-liberalen, Saint- Gilles 13 radicalen en socialisten, die samen gingen, 7 liberalen en 5 anti-liberalen. Gent 12 liberalen, 10 katholieken, 8 a 9 socialisten. De burgemeester Lippens is niet herkozen. Luik 12 katholieken, 10 liberalen, 9 socia listen. Op deze vier hoofdplaatsen was de belang stelling voornamelijk gericht en de uitslag aldaar levert tevens een maatstaf hoe deze eerste proef met het nieuwe stelsel is uit gevallen. Het ongelukkigst zyn de radicalen geweest. Op enkele plaatsen na, waar zy met anderen samengingen, zyn zy er schiernergens in geslaagd om een deel der hunnen in den ge meenteraad te brengen; waar zy op eigen kracht waren aangewezen, verwierven zy geen genoegzaam stemmencyfer, om by da verdeeling in aanmerking te komen. In Hene gouwen en Luik schynt het succes van de socialisten minder groot geweest te zyn dan werd verwacht. Den liberalen, die het ver lies van hunne alleenheerschappy in de meeste groote steden hebben te betreuren, is het daarentegen meegevallen dat zy in een aantal stedelyke en plattelandsgemeenten in de Waalsche provinciën overwinningen hebben behaald, waarop zij haast niet gerekend hadden.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2