N\ 10962 Maandag 18 November. A0.1895 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eersle Blad. Leiden, 16 November. Feuilleton. Jonkvrouw en Minstreel. C H DA&BL AD D PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 3 maanden. Franco per post t Afzonderlijke Hommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Zooals bekend is, bevindt zich nog steeds op het Utrechtsche Veer het zoogenaamde Commissarishuiyje, hetwelk gebruikt wordt door de Utrechtsche schippers. Het huisje verkeert in onooglyken toe stand en ontsiert de buurt, terwijl voor het gebruik geen huur of vergooding wordt be taald en het huisje nu en dan van gemeente wege wtrd opgeknapt. Reeds in 1875 is in den Raad de afbraak ▼an bedoeld huisje ter sprake gebracht, onder anderen omdat hot Commissariaat van het Veer tusschen Leiden, Woerden en Utrecht was opgeheven. Intusschen was destijds de meerderheid van den Raad voorloopig gestemd voor het behoud van het huisje, ook op grond dat het gemeenschappelijk jaagpad tusschen Leiden, Woerden en Utrecht nog in wezen was. Het komt B. en Ws. voor, dat er thans, nu al sedert geruimen tijd het gemeenschap pelijk jaagpad is opgeheven en het in Zuid- Holland gelegen deel aan de provincie Zuid- Holland is overgedragen, alleszins termen bestaan om tot de afbraak van het huisje over te gaan, zullende alsdan de schippers, die thans nog daarvan voor het bergen van goederen gebruik maken, op andere wijze in die behoefte moeten voorzien, hetgeen voor zeker in alle opzichten billijk kan worden ge acht, terwijl zij sedert tal van jaren zonder eenige betaling het huisje hebben gebruikt. B. en Ws. geven op grond van een en ander in overweging tot de afbraak van het zooge naamde Commissarishuisje op het Utrechtsche Veer te besluiten. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den heer H. P. Tb. Van Wensen, deelen B. en Ws. mede dat de zoon van adressant, H. I. J. M. Van Wensen, den 18den September jl. voor het laatst do lessen aan het Gymnasium heeft bijgewoond en sedert deze inrichting voor goed heeft verlaten, ter wijl er wel termen bestaan gunstig op het verzoek te beschikken. Zij geven mitsdien in overweging aan adres sant vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor zijn zood, vroeger leer ling van het Gymnasium, over de laatste drie kwartalen van den cursus 1895/96. Naar aanleiding van eenzelfde verzoek van den heer W. J. Tilanus geven B. en Ws. in overweging aan adresssDt, wegens vertrek uit de gemeente met 1 November a.s., terug betaling te verleenen van schoolgeld voor een kind, leerling der Jongensschool 2de klasse, en een kind, leerling aan de Leerschool, over de maanden November en December, tot een bedrag van vier gulden. Door den heer N. Vallentgoed Jr., Chr. onderwijzer te Katwijk aan den Rijn, is bij idres terugbetaling verzocht van schoolgeld voor de Kweekschool voor Onderwijzers, over de maanden Juli en Augustus, omdat hij den 26sten Juni jl. de school heeft verlaten. Vermits krachtens het Raadsbesluit van 15 Slot.) XI. Ansfridusdood. Dagen, weken, maanden, ja zelfs, jaren zijn onverpoosd heengesneld, met zich nemende het lief, dat den mond plooide tot een tevre den glimlach; mot zich voerende het leed, dat loms eene droeve schaduw over het gelaat wierp. Ansfridus is op het ridderwoord van Van Naaldwijk vrijgelaten. Vrij? O zeker, hij zag de bosschen weer, te lachende landouwen; hij blikte weer naar len wolkenloozen hemelhij hoorde weer het 'ogelenkoor, doch mocht dit wel vrijheid ïeeten Mag de vogel zich vrij wanen, als de kooi wordt ontsloten en de vleugels hem zijn ont- aomen? Mag Ansfridus zich vrij noemen, nu seno wreede hand de vleugels zijner illusiön heeft geknot, nu zijn ideaal hem is ontroofd, au hem spottenderwijze is toegevoegd: zoek lene andere liefde? Goed, hij is de wereld ingegaan, zonder handdruk, zonder bemoedigend woord, zonder beilwensch. December 1892, regelende de heffing van schoolgeld voor de leerlingen der Gemeente lijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen, het schoolgeld per kwartaal is verschuldigd en daarin van geene terugbeta ling voor het tusschentydsche verlaten van de school sprake is, geven B. en Ws. den ge meenteraad in overweging afwijzend op het verzoek te beschikken. Blijkens bericht van de commissie van fabricage is de beschoeiing achter de infanterie- kazerne langs het Galgewater gedeeltelijk ver gaan en is gedeeltelijke vernieuwing daarvan dringend noodig, waarvan de kosten worden geraamd op ƒ300, terwijl verder door de commissie de wonschelykheid is uitgesproken om tevens het bouwvallige, tot niets dienende en voor een deel op de beschoeiing rustende schuitenhuis te doen afbreken. Herstelling van de beschoeiing is niet mogelijk zonder dat ook aan het bouwvallige schuitonhuis de noodige reparatie wordt aan gebracht, hetgeen, nu dit gebouwje in geener lei behoefte voorziet, eene onnoodige uitgave zou ten gevolge hebben. B. en Ws. geven daarom in overweging tot de bovenbedoelde herstelling der schoeiing en de afbraak van het schuitenhuis te be sluiten. Ten aanzieD van het verzoek van de afdeeling „Vooruit" van den Algemeenen Nederlandschen Timmerlieden-Bond, om den bouw van het Krankzinnigengesticht onder eigen beheer te doen uitvoeren, deelen B. en Ws. mede dat zij in overeenstemming met het gevoelen der Commissie van Fabricage van oordeel zijn, dat alleen werken van ge ringen omvang en onderhoudswerken geschikt zyn voor eene uitvoering in eigen beheer, doch dat tegen deze wijze van uitvoering wat het Krankzinnigengesticht betreft., overwegen de bezwaren bestaan, o. a. omdat het werk alsdan duurder zoudo worden on voor de uitvoering meer tijd zoude worden gevorderd. Zy geven mitsdien in overweging aan adressante te kennen te geven dat er bezwaar bestaat aan haar verzoek te voldoen. Aan den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat do brugwachter J. Kienjet den 7den April 1887 als zoodanig aangesteld, al sedert geruimen tijd zijne werkzaamheden niet heeft kunnen verrichten als zynde blykens inge sield geneeskundig onderzoek ïydende aan long- en keeltering. Op dien grond hebben zjj aan genoemden brugwachter tegen 1 December a. s. eervol ontslag verleend. Vermits hy nog geen tienjarigen dienst heeft vervuld en alzoo geen aanspraak op pensioen heeft, zouden or, huns inziens wel termon bestaan hem eenige tegemoetkoming te verleenen voor levensonderhoud met het oog op zyn slechten gezondheidstoestand. Zy geven uit dien hoofde in overweging aan J. Kionjet, tot wederopzeggens eene toe lage te verleenen uit de gemeentekas tot een bedrag van f 225 per jaar, zynde de helft van zyne bezoldiging ad 450 met ingang van 1 December 1895. Verder deelen B. en W. mede dat er ook by hen geen bezwaar bestaat tegen de inwil liging van het verzoek van den heet J. P. Bouma, om eervol ontslag uit de betrekking De wereld moest zyn vaderland worden. Neen, dat kon niet 1 Voor hem bestond slechts één vaderland, slechts één oord, waarin hy zich gelukkig en tevreden gevoolde, slechts ééne plaats, waar hy zyne idealen kon zien ver- wezeniyken. Dat vaderland, dat oord, die plaats was het hart van Josepha. Uit dat vaderland was hy verdreven, en een balling gelyk zwierf hy rond, eenzaam en verlaten, altyd het hoofd omwendende, altyd omziende, om zyn verschrikkelyk verleden te aanschouwen. Ja, hy is de wereld ingegaan, zingende, terwyi zyn hart treurde; juichende, terwyl zyn gemoed in heftige beweging waslovende, waar hy zyn levenslot vervloekte. Weer zong hy met zyne sonore stem zyne romancen, zyne balladen, die gloeiden van liefdevuur; die, helaas! niet voor hem, maar voor anderen do bloemryke levenspoort openden. Weer fluis terde hy zyne lieflyke verhalen, helder en klankvol; weer verhaalde hy van roemvolle wapenfeiten; weer vertelde hy van helden moed en van heldengrootheid. Wat was hem echter eer en roem! Wreed had hy gevoeld, dat niet hy het recht had om te leven, dat wil zeggen om te minnen, om lief te hebben, zooals zyn hart hem ingaf; op smarteiyke wyze was hem getoond, dat anderen verre boven hem stonden en hy als paria gedoemd was in het stof te kruipenen zyn brood te bedelen. En - 't is en blyft eene waarheid, dat het van 3de onderwyzer nan de Jongensschool 2e kl. zo} at zy den gemeenteraad in overweging ge ven b*-t gevraagd ontslag eervol te verleeneD, overeenkomstig het advies van het hoofd der school met ingang van 7 December a. s, Naar wy vernemen, zal h6t met 1 Januari a. s. 25 jaar geloden zyn, dat de heer N. Brouwer zyn betrekking als hoofd eener openbare lagere school alhier heeft aanvaard. Zooals by de behandeling van de gemeente- begrooting voor 1896 werd medegedeeld, is een aanvang gemaakt met het instellen van oen onderzoek aangaande eene eventueele oprichting van een abattoir voor deze ge meente. Met dat onderzoek zyn door B. en Ws. belast de gemeente-architect en de inspecteur der vee- en vleeschkeuring. Met het oog op het verzamelen van de noodige gegevens wordt het wenschelyk ge acht dat eenige abattoirs, in Duitschland ge legen, door genoemde ambtenaren worden bezocht, zynde reeds door hen bezoeken ge bracht aan de abattoirs te Rotterdam en te Amsterdam. Onder de in het buitenland gelegen abat toirs komen in do eerste plaats in aanmerking die te Kleef, Krefeid, Wezel, Bonn, Coblenz, Bielefeld on Munster. Onder mededeeling dat voor het bezoeken van voornoomde plaatsen waarscbynlyk een tyd van 10 a 12 dagen zal noodig wezen, en dat do kosten daarvoor geraamd worden op f 200, geven B. en Ws. in overweging hen te machtigen het bovenbedoeld plaatselyk onderzo k door genoemde ambtenaren te doen instellen, zullende alsdan te zyner tyd een voorstel worden ingediend tot verhooging van het betrekkelyk artikel der begrooting. Do afdeeling Leiden en Omstreken van den Nederlandschen Protestantenbond hield gisteravond in het Nutsgebouw de gewone November-vergadoring. Prof. "Van Manen deelde aan de vergadering mee dat het bestuur hem tot voorzitter be noemd had en dat hy die taak had aan vaard, met vertrouwen op de hem wolbekende welwillendheid van de leden. Tot bestuursleden werden gekozen (vac. ds. v. d. Loeff) de heer J. C. Zaalberg en (vac. de heer R. Moquette) de heer P. F. Rollandet. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat 't bestuur dezen winter eens een proef wilde nemen om in plaats van gelegenheid tot dobat, zooals 't meestal plaats had, gelegen heid te geven tot het indienen van vragen, waarover 't bestuur zal beslissen of zy ter bespreking geschikt zyn, terwyl het dan zal trachten een of ander te vinden, die op dio vraag een antwoord zal geven. Daarby zal dan gelegenheid zyn om van gedachten te wisselen, op het zoogen. debat. Vragen voor de vergadering in Januari zullen vóór 13 Dec. by den secretaris of voorzitter onderteekend moeten worden ingeleverd, terwyl de naam of de namen van onderteekenaars niet aan de vergadering bekend worden gemaakt. Het bestuur hoopt op deze wyze do byeenkomsten in aantrekkelykheid te verhoogen. De heer Schim v. d. Loeff gaf daarop een vershg ten beste over de Algemeene Ver gadering, onlangs to Zwolle gehouden. Met gevoelig menschenhart niet méér gewond kan worden dan door het smartelyk gevoel eener meerderheid, die naar goedvinden kan ver nederen en verpletteren, onder welken vorm dit ook moge geschieden. Maar ook even waar is het, dat het hart steeds trekt naar die plaatsen, waar het zwaar, innig, diep on veel heeft geleden. Zoo was het ook met Ansfridus. In die verre streken, waar hy zich bevond, waar een heerlyke zuiderhemel zich boven zyn hoofd uitspreidde, waar bergen zich kleurden in een zilverwaas, waar wouden wenkten en beken ruischten, waar schoone valleien van rust en kalmte spraken - in die verre oorden sprak de natuur wel in eene reine, lieflyke taal tot den zanger, maar de weemoedige klanken, waarmede deze streken hem tot zich riepen, wekten den lust by hem op, om nogmaals den grond te betreden, waar het somber monument van zyn verleden stond opgericht. Hy kon den aandrang niet langer weerstaan en hy is hierheen getogen, om ook hier te biyven. Eene reis, zwaar en moeiiyk, een gebogen hart, een rusteloos jagen, een voortdurend streven, vaak gebrek ïydend, immer door droefgeestige gedachten gekweld, dat alles te zamen genomen, had zyne gezondheid onder- mynd en het eenmaal forsche lichaam had daaraan geen weerstand kunnen bieden. Ziek en afgemat, koortsig en zwaar ver moeid, kwam hy op een avond aan in de genoogen werd naar de aangename en boeiende mededeeling geluisterd. Intusschen vorderde het uur van den avond zoo ver, dat ds. Van Kleeff, die eene bydrage had beloofd en daarvoor ter vergadering was opgekomen, zoo grootmoedig was om voor te stellen zyne bydrage dezen avond niet meer te houden, en zoo edelmoedig, om aan te bieden op een der volgende vergaderingen als spreker op te treden. Het eerste vond men wel jammer, maar toch eigenlyk wegens het vergevorderde uur beter, en het laatste nam men dankbaar aan. De secretaris vroeg aan de leden, die een exemplaar van rNieuw Leven" aan de com missie van het Wykgobouw wilden afstaan, daarvan aan bom kennis te geven, terwyl de exemplaren aan de huizen afgehaald zullen worden. Reeds is een 14-tal exemplaren aangeboden. Aan t slot der vergadering kwam de heer Kouw nog eens op 't niet houden van de debatavonden terug, die hy zoo nuttig vond, waarop do voorzitter antwoordde, dat 't bestuur niet meende dat zy niet nuttig waren, maar meende, dat zy niet zoo nuttig waren, als bet zich voorgesteld had. Trouwens, by in dienen en beantwoorden van vragen, zooals de heer Chavannes opmerkte, is dobat niet uitgesloten. En op de vraag van den heer Kouw of de vrager zelf ook zyn vraag moest beantwoorden, antwoordde de voorzitter dat de bedoeling niet was, immers by deze proefneming ging men uit van do vooronder stelling, dat iemand, die een vraag deed, die deed om daarop van een and6r licht te ont vangen. Daarna werd de vorgadering gesloten. Na afloop daarvan ontving de secretaris al aanstonds eene vraag, die mogelyk tot be antwoording in de Januari vergadering ge schikte stof zal aanbioden. Werd het vorig jaar wegens gebrek aan leerlingen te Noordwykerhout geen herhalings- onderwys gogeven, dit jaar schynt dit alweer het geval to zyn. Men deelt ons mede dat de beide graf zerken te Noordwyk-Binnen thans rechtop aan den kerkwand zyn geplaatst. Het is nietge- makkelyk geweest deze loodzware steenen gevaarten te verplaatsen, één er van heeft o. a. een dikte van 35 cM., deze wordt half in den muur gemetseld. Ineen dier graf kelders zyn nog oenige overblyfsels gevonden, die echter byna geheel waren vergaan; in het stof heeft men echter vier platte zilveren knoopjes ontdekt; op de achterzyde komt een sleuteltje en het cyfer 6 voor. Het is natuurlyk niet zeker, ofschoon ze onder die zerk van Floris van den Bouckhorst en Janne van Schagen gevonden zyn, dat deze op het gewaad daarvan hebben geprykt, omdat de zerken reeds verlogd zyn. Intusschen mag het yvorig kerkbestuur en den notabelen van Noord wyk een woord van erkentelykheid niet worden onthouden. Het gegeven voorbeeld, in 't belang der kunst, vinden ook elders navolging I Ons wordt gemeld dat er onlangs eene „Vereenigiug van Nederlandsche Schelpkalk fabrikanten" is tot stand gekomen. Deze ver eeniging, welke bereids de Koninklyko goed keuring op hare statuten zal aanvragen, stelt taveerne van meester Maarten. De goede her bergier kon zyn oogen niet gelooven, in den oinnentredenden persoon den vluggen, lenigeD, ólóganten minstreel van weleer te zien. Doch nauweiyks had hy daarvan de zekerheid, of aanstonds was hy bereid alles te doen, wat mogelyk was om den zanger ter hulp te komen. Helaas 1 zyne moeiten, zyne zorgen mocht hy niet beloond zien. Ansfridus word met den dag zwakker en zwakker en lang zou 't niet duren, of de sombere dood zou den nobelen jongeling weldra wenken, hem naar de doodenstad te volgen. Laten wy het toeval noemen of niet, maar juist in deze dagen was Josepha als pleeg zuster geroepen by een paar ernstige zieken in de nabyheid der „Sint-Hubertus." Wat was natuuriyker dan dat Maarten, van de tegen woordigheid der geestelyke zuster onderricht, Josepha aan de sponde van Ansfridus wilde doen verschynenl Wie zou beter dan zy de zorgen voor den kranke op zich willen nemen I En zoo geschiedde het. Moeiiyk is het de gemoedsaandoeningen te omschryven van de jeugdige non, toen ze den eenmaal geliefden zanger daar op het leger zag uitgestrekt, met de doodskleur op het gelaat, met de handen als tot een laatst gebed samenge vouwen, met de oogen halfgesloten en tus- schenbeide namen prevelend, die voor Josepha onverstaanbaar en onduidelyk waren. zich ten doel de behartiging van de onderlinge belangen der Nederlandsche schelpkalkfabri kanten; het bevorderen daarvan by ue Regee- ring, Provinciale en Gemeentebesturen e. a. de bevordering van de ontwikkeling der schelpkalkindustrie in Nederland. Staande de vergadering, onlangs gehouden traden reeds verschoidene fabrikanten tot den bond toe, terwyl nog van velen toezegging om lid te willen worden is ingekomen. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heerenB. Berends Bzn., te Dedemsvaart, B. J. Feen- stra, te Sneok, J. M. Van Houten, lid der firma Van Houten en Zillesen te Leiden, A. N. De Lint te Delft, firma M. Mees te Gro ningen, G. Schutte J.Fzn. te Amsterdam, P. Van der Wallen te id. en Van der Wallen Cie. te Rotterdam. Aan de Russische legatie te 's-Graven- hage is gisteravond het bericht ontvangen dat HH. Keizerl. Majesteiten de Czaar en de Czarin eene dochter is geboren. Ter gelegenheid van deze blyde tyding wapperde heden de keizerlyke vlag van de woning van den Russischen gezant in hot Korte Voorhout. Mej. C. Vermeer, te Haarlemmermeer, is benoemd tot onderwyzeres te Zandvoort. Na bevestiging door zyn vader, prof. D. K. Wielonga, van Kampen, hoopt de naar de Ger. Kerk van Katwyk aan den Ryn beroe pen candidaat G. Wielenga, Zondag 24 No?, a. s. aldaar zyn intrede te doen. Dr. F. E. Daubanton, proJ. te Amster dam, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Herv. gem. te Rotterdam. Gisteren is jhr. mr. Van Eys, benoemd minister-resident by het Rumeensche hof, van Den Haag naar Bucharest vertrokken ter aan vaarding van zyn diplomatieken post. In eene te 's-Gravenhage gehouden ver gadering van de regelingscommissie voor de in 1896 aldaar te houden Huygenstentoon- stelling is, ter vervanging vail den heer A. J. Servaas van Rooijen, benoemd tot voor zitter dier commissie de heer L. Wichers aldaar. Wegens het aftreden van den heer Servaas van Rooyen hebben de heeren R. H. Driessen en D. F. Van Heyst ontslag genomen als leden der regelingscoramissie. De rechterlyke macht hoett gisternacht een groot verlies geledon door don plotselingen dood van mr. F. F. Karseboom, officier van justitie te Alkmaar. De vlucht van een ge vangene, uit het raam van het parket, heeft hem zoodanig aangegrepen, dat hy, thuis komende, door eene zenuwberoerte werd over vallen en kort daarna overleed. Zyn heengaan zal in wyden kring diep worden gevoeld, niet het minst door de stad zyner inwoning, alwaar hy gedurende ruim 12 jaren heeft gearbeid, en waar aan menige vereenigmg zyn groote gaven van verstand en hart zyn ten goede gekomen. Hy was steeds werkzaam en uiterst humaan, en zyne nagedachtenis zal in hooge eere blyvon. Te Haarlem is overleden de heer J. Ruy- senaars, bloemist en algemeen hier te lande en in Belgiö bekend wegens buitengewone be kwaamheid In het vervaardigen van bouquetten en bloemstukken. Op byna alle tentoonstel lingen ontviDg hy medailles en meestal vielen Haar werk als pleegzuster zou hier niet van langen duur zyn; dat gevoelde ze wel. Ze nam een fleschje met opwekkend vocht en sprenkelde daaruit een weinig op de lippen van den zieke. Ansfridus opent het oog en blikt de non in het gelaat, 't Schynt op dit oogenblik of geheel zyn leven, geheel zyn verleden hem als één groot tafereel wordt ontrold, kleurryk zelfs, schoon om te aanschouwen, en welks glans, welks poözie geboren wordt uit haai, die naast hem zit. Biykbaar kost 't hem geene moeite zich op^ te richten, en 't is, alsof hy tot op hot laatste oogenblik alle energie, alle veerkracht heeft bewaard, die nog even een blos over de wangen jaagt, nog even eene tinteling van levensvreugde over het gelaat werpt, nog even het donkere oog doet stralen van geluk. Josepha! klinkt het van zyne lippen. Meer niet. Maar in 't uitspreken van dien onkelen naam lag eene wereld vol gedachten, lag een groet aan het verleden. Zacht valt Ansfridus neer. Eene rilling gaat door het lichaam, een zucht ontsnapt den mond de taak van den zanger hier op aarde ia afgeloopen. Met de hand, die eens het verbond tus schen hen beiden bezegelde, sluit Josepha het oog, dat haar zoo vaak vol liefde had aangestaard.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1