Het stoomschip „Gelderland", van Rot terdam naar Batavia, passeerde 13 Nov. Gibraltar; de „Rotterdam" arriveerde 14 Nov. van Nieuw-York te Amsterdam; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 Nov. te Atjehde „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar O.-Afrika, is 13 Nov. te Dar es Salem aangekomen; de „Koningin- Regentes", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 14 Nov. van Genua; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 14 Nov. Dungeness; de „Werkendam" arriveerde 15 Nov. van Nieuw-York te Rot terdam; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar "Vlissingen en Hamburg, arriveerde 13 Nov. te Napels; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 14 Nov Lizard; de „Urania" arriveerde 14 Nov. van Amster dam te Hamburg. Gemeenteraad van 5Eoeterwoude. Zitting van 14 November. Na opening deelt de Voorzitter mee, dat de heer Kors met kennisgeving afwezig ,is en worden de notulen gelozen en goed gekeurd, waarby de Voorzitter den secretaris een woord van lof brengt voorde zeer nauw keurige notulen. Ingekomen is een schrijven van mej. Dulle- mans en mej. Dobbe, berichtend, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aannemen, ver volgens het proces-verbaal van kasopneming by den gemeenteontvanger dato 29 Oct., toen in kas was /'8116.625, en ten slotte een missive van God. Staten, houdende goed keuring van het besluit tot onderhandscho verhuur van graslanden tot 1898, welke stukken alle voor kennisgeving worden aan genomen. Besloten wordt, op verzoek van B. en Ws. van Voorschoten, Ged. Staten machtiging to vragen tot wijziging der regeling met Voor schoten betreffende het toelaten van kindoren uit Zoeterwoude op de beide openbare scholen in eerstgenoemde gemeente. Thans betreft die regeling nog slechts de toelating op de school aan den Rijndijk onder Voorschoten. In verband met een missive van Ged. Staten, houdende vergunning tot het plaatsen van een paar lantarens meer aan het Studentenpad (Haagsche Trekvaart), deelt de Voorzittor mee, dat eerstdaags een aanvang zal worden gemaakt met het verplaatsen of plaatsen van lantaarns aan den Zoeterw. Singel en in de buurt van den Witten Singel. Ingekomen is een request van de eigenaren aan de Wilhelminastraat, waarin zij wijzen op den smerigen toestand, waarin die straat by regenachtig weer verkeert, en op het ge- brok aan verlichting, benevons op het gebrek aan samenwerking onder de eigenaren, om in dien toestand verbetering te brengen, om op grond hiervan den Raad te verzcekeD, deze straat in eigendom over te nemen. B. en Ws. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, op grond, dat de gemeente niet verplicht is, particuliere eigen dommen, in onbruikbaren staat vorkeorende, over te nemen. Do heer Endtz merkt op, dat het hier een moeilyko quaestie geldt, dat er veel vóór, maar ook togen inwilliging van het verzoek te zeggen valt. De Voorz. wyst nog op de wenschelykheid, om in de politieverordening op het bouwen ook bepalingen op te nemen voor die wogen, welke particulier eigendom zijn, doch waar van het publiek gebruik maakt, zooals deze, dat die wegen in goeden staat moeten wor den gebracht en onderhouden en daarop van politiewege controle worde uitgeoefend. Besloten wordt, bovenbedoelden eigenaron te berichten, dat do Raad in overweging zal nemen, de Wilhelminastraat over te nemen, indien deze in behoorlyken staat is gebracht door do eigenaren. Overoenkomstig het voorstel van B. en Ws., wordt besloten de tydelyko aanstelling van den wegwerker Verheul te continueeren tot primo Maart a. s. on dan tot definitieve aan stelling over te gaan. Besloten wordt, aan het personeel van de Kweekschool voor Zeevaart, dat het eerst met zijn spuit hulp verleende by den brand by Weers, een premie van f 25 toe te kennen. Naar aanleiding van een schryven van B. en Ws. van Leiden, waarin dezen met het oog op do weinige brandweermiddelen, waarover Zoeterwoude in do zoogenaamde stadsgedeelten heeft to beschikken, een regeling verzoeken, waarby Leiden verlof wordt gegeven, hulp te verleonen by een eventueelen brand in die gedeelten, ontspon zich eon discussie tusschen den Voorzitter en den heer Enatz, die bezwaar had tegen betaling der kosten door Zoeter woude voor de hulp der Leidsche brandweer, waar Leiden hoofdzakelyk het oog heeft op zyn Practische Ambachtsschool. De Voorzitter deelde toen mede, dat pogingen in 't werk werden gesteld en nog zullen worden gesteld, om die hulp van Leidon ook voor andere eventueele branden in den omtrek van Leiden te verkrugen, en dat dienaangaande een voor stel in den Leidschen Raad zal worden gebracht. Do Voorzitter deelt vervolgons mode, dat in do plaats van den heer Boekee, adj.-brandm. de heer W. Verhoog tot commandeur by spuit 6 is benoemd. Vastgesteld wordt de legger der wegen en voetpaden, terwyi na beraadslaging met ge sloten deuren goedgunstig wordt beschikt op de verzoeken om restitutie Hoofdei. Omslag van de hh. W. F. en F. W. Van Wyk, mevr. Vosmaer en dr. Kuenen en de aaDslag van den heer W. Los van ƒ17 op 15 gebracht wordt. Het suppl. kohier H. O. wordt vast- esgteld tot een bedrag van 180. Besloten wordt tot af- en overschryving van enkele posten op de begrooting. Na mededeeling des Voorzitters, dat de herziene politieverordening in concept is op gemaakt, aan do Raadsleden een afdruk zal worden gezonden, om haar zoo spoedig mo geiyk te behandelen en 1 Febr. a. s. in wer king te stellc-n, wordt op voorstel van den heer De Lange in 't ontwerp-bouwverordening de bepaling betreffende de dikte der dracht- muren van een te bouwen huis in dier voege gewyzigd, dat in plaats van l1/,, 1 steens dikte wordt voorgeschreven voor gebouwen tot een maximum-hoogte van 8'/2 M.de bestaande bepaling acht spr. al te bezwarend voor de kas van hen, die laten bouwen. Op voorstel van den heer Lagerberg wordt echter nog bepaald, dat B. en Wszoo de omstan digheden dit eischen, van eerstbedoelde be paling kunnen afwyken. Na afhandeling der agenda bracht de heer Van Outeren rog rapport uit aangaande zyn onderzoek naar het al of niet noodzakelyko van beter drinkwater aan den Hoogen Ryndyk. Zijn rapport luidde dat de toestand daar onhoudbaar is. Op sommige plaatsen behtlpt men zich met sloot-, op andere met Rijnwater, dat bisr en daar een allesbehalve frissche kleur heeft. Ook was hem gebleken, dat het gros van het publiek op de verstrekking van gemeentewege van beter drinkwater zeer gesteld is. Onder dankbetuiging aan den heer Van Outoron, gaf de Voorzitter als zyn meening te kennen, dat het 't beste is, indien belang hebbenden zich por request lot den Raad wenden. Aan den heer Van Outeren werd opgedragen hieraan meerder publiciteit te geven. De heer De Lange wilde onderzocht zien, op welke voorwaarden water te verkrijgen is van de Duinwater-Maatschappy. Hy geeft aan positieve uilkomst de voorkeur boven de twij felachtige resultaten van het slaan van een nortonpomp. De Voorzittor zal een onderzoek instellen. Ten slotte nam do Raad het besluit, in den vervolge aan de IJsclub „Leiderdorp-Zoeter - woude"in plaats van een subsidie van f 10, een jaariyksche bydrage van GO to schenken voor de kosten van het afzetten der doorgangen onder de bruggen. De heer Van Outeren, van wien dit voorstel uitging, wees hierby op Leiderdorp, dat eveneens f 50 subsidie schenkt. Op voorstel van den heer Lagerberg werd aan deze subsidie de voorwaarde verbonden, dat de IJsclub op aanzegging der politie voor de veiligheid zorg draagt. Voorts niets meer to behandelen zynde, werd de vergadering gesloten. Academie-uien ptb. Leiden: Heden is alhier bevorderd tot arts de heer W. J. Bik en is goslaigd voor het doctoraal examen in do rechtswetenschap de heer A. De Stoppelaar; voor het candiiaats examen in do rechten de heer J. H. Jenny Weyerman. Groningen: Bevorderd tot arts do beeren J. Luining, cand.-arts, geb. te Noordbroek, en E. J. BuDing, cand.-arts, geb. te Wildorvank. Amsterdam: Vrydag 29 November a. s., des namiddags te 3 nren, zal dr. J. Ritsema Bos, benoemd tot buitengewoon hoo^leeraar in de ziekteleer der planten, zyn hoogleeraars- ambt openlyk aanvaarden met het uitspreken eenor rede iu de Aula der Universiteit. IDc toestand in Turkyc. De Duitsche keizer had Woensdag te Ber- lyn een langdurige conferentie met den Ryks- kanselier en den staatssecretaris van buiten- landsche zaken; des avonds ontving hy den Oostenrykschen gezant. Het onderwerp der besprekingen vormden de voorstellen van Oostenryk tot een overeenkomst der mogend heden omtrent do gemeenschappelijke houding tegenover de moeilykheden in Turkye. De bedoeling is, dat alle mogendhoden tegenover zekere eventualiteiten voor elk speciaal geval vooraf een afspraak maken en eventueele stappen gemeertschappeiyk ondernemen. Een rechtstroekscho practische aanleiding daarvoor bestaat nog niet. Het zenden van oorlogs schepen beteekent geen vlootdomonstratie, maar eenvoudig een maatregel tot bescher ming van Europeesche onderdanen. Het te Weenen verschijnende „Fremden- blatt", het officieuze orgaan van don minister van buitenlandsche zaken, verneemt eveneens dat de Oostenryk-Hongaarsche regeering tus schen de Europeesche regeeringen eeno ge- dachtenwisseling heeft uitgelokt betreffende een gemeenschappelyk optreden naar aan leiding van de moeilykheden, welke de tegen woordige toestand in het Oosten veroorzaakt. De Oostenryksche regeering is voornemens een eskader naar de Levant te zenden. De „Neue Freie Presse" deelt mede dat de Oostenryksche regeering er uitsluitend naar streeft, om do eensgezindheid onder de mogend heden te handhaven, zoowel wat betreft haar plannen ten opzichte van Turkye, als wat aangaat de middelen, die moeten worden aangewend om de orde aldaar te handhaven. De „Pesther Lloyd" en de „Nemzet" ver zekeren insgelyks dat een Oostenryksch es kader naar do Levant zal worden gezonden. Het doel van dezen maatregel is niet om op eenige wyze tegen de Porte op te treden. De regeering heeft dit besluit alleen genomen, omdat do staat van zaken in het Oosten dezen voorzorgsmaatregel noodig maakt. Uit Konstantinopel wordt geseind dat de Turkscho regeering besloten heeft haar voor nemen ten uitvoer te brengen tot het mobili- 8eeren van 120 bataljons. Generaal Vad Edöin zal naar Zeitoum worden gezonden. Voorts zyn 120 officieren van gezondheid by de 4de en 5de legercorpsen ingedeeld. Naar men zegt, zyn drie Katholieke pries ters te Malatia vermoord. De opstand in het district Houran is geheel van localen aard. De regeering te Konstantinopel heeft tevens bericht ontvangen, dat de ongeregeldheden te Sivas zyn veroorzaakt door een Armenischen priester, die tot den protestantschen godsdienst is overgegaan en de bevolking tot verzet tegen de autoritriten aanzette. Het Itallaansche eskader, dat onder bevel van admiraal Accini naar Smyrna zal worden gezondon, zal Dinsdag of Woensdag a. s. daar heen vertrekken. De Woener correspondent van de „Indépen- daDce Beige" beweert iets meer te weten be treffende het bovengenoemde voorstel, dat door den Oostenrykschen minister van buiten landsche zaken is gedaan. Volgens dezen correspondent luidt dit voorstel aldus: a. Geen der mogendheden zal, op welke wijze ook, op eigen hand iets in liet oosten ondernemen. b. Mocht het na onderling overleg noodig worden geoordeeld iets te doen, dan zal dit gemeenschappelyk door alle mogendheden worden gedaan. c. Elk der mogendheden zal een eskader naar de Turksehe wateren zonden. De onderh indelingen, die hierover worden gevoerd, beloven een gunstigen uitslag. Mocht het voorstel worden aangenomen, dan geldt hot voor Rusland, Frankryk, Duitsch- land, Engeland, Oostenryk-Hongaryo en Italië. CORRESPONDENTIE. Het vei slag der voorstelling in den Schouwburg van gister avond moest wegens plaatsgebrek tot morgen blyven liggen. Delft, 11 November. Graccn met weinig kooplust, prijzen gingen iets lager. Witto Tarwe ƒ5.60 a ƒ7.29 Roode 5.60 a (1.50, Rogge 3.75 a ƒ1.30. Zomorgerat ƒ3.— a 3.50, Cbovalier- ƒ3.90 a 4.80. Haver 2.20 a 2.10. uiuuwo Erwten ƒ4.90 a ƒ0.75. Bruim-boonen 9. - a ƒ10.50. Paardenooonen ƒ1.90 a ƒ5.2 Duivenbooncn 5.65 t f 5.85. Koolzaad ƒ0.10 a ƒ7.20. Zomur-Kooi zaad a Kanariezaad ƒ0.50 a 7.75 Hennepzaad ƒ7.a ƒ8. niks per HL. Delft, 11 Nov. Aan do Stadswaag gewogen van 7 tot 11 November: 304 achtaten en 8 5 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 8100 kilogrammen. Pits fi' a ƒ63 het vierde, j 1.2') a 1.57 »/5 het KG. Hoofddorp,(HaaTlommermeer). 4 November, ttitte Tarwe 0. - a ƒ0.30. 11 -ggo ƒ3.75 a ƒ4.2 Haver 5.25 a 5.7 j, Wintergiret ƒ3.50 a 3.75, Daiven- boooen ƒ5.50 a 5.75, Paardenboonen ƒ4.75 a ƒ5.— Brniueboonen ƒ9.a ƒ9.00. Groene Erwten ƒ4. a 7.25. Kaï.viezaad ƒ6.— a ƒ0.50 Karwejzaad 14.— a d 50. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 10 Paarden, 10 Hitten, 6 Koeien, 6 Vaarzen on 1 Graakalf. Schiedam, ld Nov. Notccring van do Makc- aare. Moutwijn 10-—, Jenever ld.idem Amst. proef ƒ15.50 per N'ed. vat en zonder luet, zooder de bolaatiug. SpooÜug-eotnmiaeic heden f 1.20 per ketel. Noteering van den Brandersbond. Moutwijn 9% a /97/g pof hoct. ct., zou lor faat en zonder belasting. Gemengd Nieuws. De heeren Warburg en Groenoveld, photografen aan den Stationsweg alhier, zyn zich nu ook gaan toeleggen op het ver- vaardigen van portretten op porselein in kleuren. Wy zagon zulk een kunstproduct en kunnen verzekeren dat het idee van photo graphic geheel verdwenen was, maar dat men integendeel een geschilderde afbeelding voor zich ziet. Zulk eene bewerking zal by velen zeker aftrtk vinden. Ze vormt bovendien eene smaakvolle wandversieriog. Hedenavond wordt aan de Haven, in een daartoe belangryk veranderd perceel, dat vroeger als koffiehuis dienst deed, geopend eene vleeschhouwery en spekslagery van de weduwe J. J. Maastricht en Zoon. Deze dub bele winkel ziet er netjes uit, is fraai eiken hout beschilderd en geeft een hernieuwd denkbeeld van de beroemde Hollandscho zinde ïykheid, een eigenschap, welke vooral in een zaak als deze een der hoofdvereischten is. Het kerkgebouw der Doopsge- zinde gemeente in de Pieterskerkstraat alhier zal in het vervolg met vier gaskachels wor den verwarmd. By het probeeren van een daarvan had eene gasontploffing plaats, echter zonder persooniyke ongelukken, maar alleen materiëole schade aan kachel en ruiten te veroorz.keD. Door de politie te 'sGravenhage is een vreemdeling aangehouden, genaamd Constantin Mavracardato. Hoewel hy dien naam aanvankelijk ontkende, moet de politie hem overtuigd hebben niet alleen dat hy zoo heette, maar eenige jaren geleden in België wegens oplichting tot gevangenisstraf is ver oordeeld, toen naar Frankryk vluchtte, doch door dit ryk weder aan België is uitgeleverd. Na het ondergaan van zyn straf leidde by een zwervend leven. Zyne aanhouding moet in verband staan met eene buitenslands gepleegde oplichting. Voor het kantongerecht te 's-Gravenhage was gisteren gedagvaard een in het buitenland gediplomeerd tandarts ter zake dat hy, hoewel nog niet toegelaten tot de uitoefening der kunst hier te lande, tand heelkundigen bystand te 's Gravenhage had verleend. De inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht in dit gewest, dr. Menno Huizinga, bevestigde dat bekl. bovenbedoelde bevoegd heid mist. Het bleek dat bekl. als assistent werkzaam was by een te 's-Gravenhage gevestigd be kend tandarts, die hem dan ook in rechten bystond, en dat hy slechts vergunning had onder diens toezicht de tandheelkunde uit te oefenen. Nu was de tandarts op zekeren dag uit de stad en by die gelegenheid trok bekl. aan sommige personen, die zich ten huize van den tandarts kwamen aanmelden, eenige kiezen. Bekl. beweerde onbekend te zyn ge weest met de wettelyke bepaling, die hom het uitoefenen van zyn beroep hier te lande alvorens examen te hebben afgelegd, verbood. Het O. M. vorderde 25 boete. —Uitspraak over acht dagen. Te Rotterdam is een 17-jarige schoorsteenvegersjongen uit de dakgoot van een huis ter hoogte van de 3de verdieping op straat gevallen. Hy werd in hoogst be- denktlyken toestand in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Te 't Meer, by Heerenveen, is een 5 jarig meisje, dat zich naar de school te Knype zou begeven, by een der vele brug getjes, waarover het moest, neergevallen, en verdronken. Het zevenjarig zusje, dat iets. eerder van huis was gegaan, kwam wel in de school. De 18-jarige Jan De Groot, die Woensdagnamiddag uit het rechtsgebouw te Alkmaar tydens zyn verhoor ontsnapte, is nog denzelfden avond door twee Alkmaarsche agenten van politie te Castricum aangehou den en naar Alkmaar teruggebracht, waar by opnieuw in voorloopige hechtenis werd gesteld. Hy was doornat, doordat hij op zyne vlucht zyn weg door slooten had moeten nemen. Een bewoner van den Amstel- veenschen weg overkwam, volgens de „Echo", een der vorige nachten oen niet onvermake- lyk geval. Hyzelf werd nl. voor een inbreker in zyn eigen huis aangezien. Het geval heeft zich aldus toegedragen. Achter hem woont oen hoer, en die was drie, vier uren in den nacht hard aan het werk. Hy moest den volgenden morgen naar de markt te Hoorn en pakte nu zyne waren in. Do nachtwacht, die hiervan niets wist, kwam op zyn nachtelyke ronde daar voorbij. Hy ziet beweging op het land achtc-r het heerenhuis en hoort ook een verdacht geluid. Uit alle macht begint hy te schreeuwen „Boer! er zijn dieven by je; 20 willen by je inbreken. Kom er uit, er uiuiuit!" De vrouw des huizes wordt wakker door het geschreeuw, en hevig verschrikt, maakt zy haar echtvriend wakker. „Lieve Hemel, man! er zyn dieven; ze lreken achter in!" Deze, voor geen kleintje vervaard, springt het bod uit, trekt eenige noo zakelyke kle dingstukken aan, neemt een ikken stok en begeeft zich naar buiten achter het huis. N tuwelyks is by daar gekomen, of hy vo lt zich door een paar stevige armen omkneld. Juist wil hy losrukken en den aanvaller zyn stok duchtig laten gevoelen, toen hy door liet geroep van: „Ik heb hem!" dezen herkent als zyn buurman. „Nou, nou", voegt hy hem toe, „een beetje bedaard as je blieft. Ik dacht, dat er inbre kers waren". „En ik dacht", antwoordt de boer, „datj(j de inbreker was". Een oogenblik later lag de vermeende inbre ker weer rustig onder de dekens. Ook in do vorige week bloefin den kaashandel dezelfde gunstige stemming voortduren; de handel, voornamelijk in Goud- scho en Edammer kaas, was zeer vlug, tenvyl de pryzen van deze soorten nog een weinig omhoog gingen. De noteeringen van prima Goudsche en Edammer soorten staan 2 a 3 gld. por 50 kilo hooger dan verleden jaar in Nov., zoodat in dit opzicht reden bestaat tot tevredenheid. De aanvoeren echter beginnen belangryk te verminderen en zullen dit nog meer doen, wanneer het ruwe, regenachtige weder der laatste dagen aanhoudt. Vele vee houders zyn reeds begonnen slechts eenmaal per dag kaas te maken en een gedeelte van de hiervoor te gebruiken melk af te roomen, waardoor wel de qualiteit van de boter ver betert, doch die van de kaas minder wordt. Dat dit over oenigen tyd op den prys van de kaas van invloed zal zyn, spreekt vanzelf. In de Alblasserwaard werd in de vorige week van 17 tot f 24 besteed, in de Lopi- ker- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van lste soort Goudsche van f 23'/2 tot 28, zwaardere tot 30, 2de soort 18 tot 2?/; Derby lste soort 23 tot f 24y2, 2de soort ƒ20 tot /22'/2; Edammer lste soort 25 tot 30, 2do soort f 22 tot f 24. Te Ede is eergisteren de 13 -ja- rige kleinzoon van den wethouder Van de Craats toven uit een molen gevallen, ten gevolge waarvan hij een been brak en zyn kakebeen geheel verbryzeld werd. Hij is naar het Diaconessenhuis le Arnhem overgebracht. Naar uit Maassluis gomeldwordt, is de loods Bouman, die aan boord was tydens het stranden van het stoomschip „Bordeaux", op de Maasvlakte, uit den dienst ontslagen. Over de grenzen! Een conduc teur der Staatssporen geeft in het „N. v. d. D." een oplossing, hoe het mogelyk is dat vreem delingen, door onze politie pas over de grenzen gebracht, nog denzelfden dag hun rentree in ons land maken. £)e veldwachter geleider van het transport brengt hen tot Zevenaar, alwaar hy voor elk hunner aan het loket een plaatskaart naar Elten neemt. Zyn er nu onder die personen luitjes, die liever Diet naar hun „Vaterland" terugkeeren, dan wagen zy den sprong uit den in volle vaart zynden trein en loopen als een haas het veld in. Naluurlyk geschiedt zulks alleen door de mannelyke vreemde lingen. De dames daarentegen gaan door naar Elten en worden aldaar door de Duitsche politie opgewacht. Deze vraagt haar naar de reden harer uitzetting en onderzoekt hare papieren. Blykt het, dat zy in Duitschland niets op haar kerfstok höbben, dan laat hy ze de vryheid om zich te begeven waarheen zy will9n. Eenigen harer gaan door naar hare „Heimath", terwyl de anderen met den trein naar Kleef en van daar via Kesteren of Arnhem weder naar Amsterdam gaan, alwaar men haar des avonds in de Kalverstraat, Damrak of Rokin kan ontmoeten. Sommigen harer zyn zelfs zoo brutaal om met den kee renden trein via Zevenaar naar Amsterdam te reizen, en 't. gebeurt dikwyls, dat zy met den terugkeerenden veldwachter geleider uit den trein stappen! Velen, die des morgens tegen tien uren te Amsterdam een z.g. „dievenwagen" het Sta tionsplein zien opryden, waaruit eenige„dames" en „heeren" stappen, zullen zeker niet ver moeden, dat zy de meesten hunner des avond6 weder in de Kalverstraat, enz kunnen ont moeten. Nieuws over vorst Von Bis- marek. Het derde deel van het werk van den bekenden Von Bismarck-biograaf, v. Poschinger, „Fürst Von Bismarck nnd die Parlamentarier," is thans verschenen. Het omvat de jaren 18791890 en behelst onder veel, wat reeds bekend was, ook menige tot nog toe niet algemeen bekende byzonderheid. Zoo booren wij onder meer op welke wyze prof. Schweninger er in geslaagd is, om vorst Von Bismarck te imponeeren. De doctor werd aan Von Bismarck door een lid van den Ryksdag aanbevolen en eerst wilde deze er niets van weten. Ten slotte wist men zyne toestemming op een of andere wyze machtig te worden en, zoodra het wooröeke „ja" was uitgesproken, trad doctor Schweninger, dien men in eene andere kamer bereid had ge houden, terstond in Bismarcks kamer binnen. Drie dagen later, to9n de staatsman van eene spys, die hem door Schweninger verboden was, wilde eten, nam deze het bord voor zyn neus weg en wierp den inhoud door het raam in den tuinDat hielp. Zeer interessant zyn v. Poachingers mede- deelingen hoa het Duitsche Ryk tot stand kwam. Bismarck deed nameiyk het volgende verhaal aan een Ryksdagafgevaardigde by een der bekende „Friihschoppen." „Aanvankeiyk kon ik myn ouden meest'r moeilyk tot bet aannemen van het keizerschap bewogen. Als Keizer, zeido hij, moet ik doen, wat de anderen willen, als Koning ben ik heer en meester. Als Koning ben ik geboren, ik weet wat ik als zoolanig heb, wat ik als Keizer zal hebben, weet ik niri. Het ging hem als een jongen luitenant uit oud-alellyk geslacht: die laat zich liever „graaf" dan „luitanant" noemen. Hy, Bismarck, had nu, om, in deze aangelegenheid, waar i y niet alleen de vorsten, maar ook tot op z kere hoogte zijn meester tegen zich had, koning Lodewyk. van Beieren te winnen, aan dezen geschreven, dat, zooals de stand der dingen was, hy eventueel er in zou moeten toestemmen, dat de koning van Pruisen in zekeren zin bevelen in Beieren zou hebben te geven, en dat het dan toch veel beter w.is dat aan den keizer van Duitschland dan aan den koning van Pruisen too te sta 11. Den brief had Bismarck aan de eettafel in zijn hotel geschreven daardoor was hy ook niet geheel in den vorm geweest, het papier was niet onberispelijk geweest en het schrift had ge vloeid. Zoo had hy den brief aan graaf Holnstein, den opperstalmeester des konings, moeten meegeven. Koning Lodewyk had, toen graaf Holnstein by hem amkwam, aan- gezicht^pyn gehad en hem eersr ni:t willen ontvangen. Daarop had gra «f Eolnstein hom luten zeggen, dat hy een brier" van Bismarck had, en daarop had koning Loicwyk geroepen: „nu, breng hem da 1 maar hier!" Dj koning had den brief gelezen, zich hem ten tweaden en derden male laten voorlezen en toen ge meend: „Ja, zoo is het: de koning van Pruisen moet keizer van Duitschland worden Daarop had hy aan Bismarck het ontwerp voor een brief gevraagd, dien hy aan den koning van Pruisen wilde schryven; Bismarck had hem het concept gezonden, koning Lodewyk had het goedgekeurd en het schryven aan den koning van Pruisen verzonden. Dit laatste was trouwens reeds bekond, maar de nadere byzondeTheden worden door v. Poschinger voor het eerst medegedeeld. BUITENLAND. Frankrijk. Gisteren kwam de Kamer weer byeen. De heer Hughes interpelleerde de regeering over de beschuldiging, welke in het open baar is uitgesproken tegen de bestuurders der Panama maatschappy, dat by deze onder neming 35,000,000 franken verduisterd zyn. De minister van} justitie RcarJ beant woordde deze interpellatie en verlangde dat de Kamer zou overgaan tot de orde van den dag. Het voorstel van den minister, om deze zaak niet verder te hespreken, werd aange nomen met 440 tegen 5 stemmen. Vervolgens kwam do interpellatie aan de orde van den heer Dumas (den republikein- sriien afgevaardigde van Ariègo) over do anarchisten-wet. De heer Dumas stelde voor, dat de rechtspraak, in zake delicten, niet in geschrifte, maar door woorden begaan, weer aan de jury zou worden toevertrouwd. Het debat over deze interpellatie eindigde met het aannemen van een votum van ver trouwen in de regeering. Dit besluit werd genomen met 347 tegen 87 stemmen. By verscheidene leden van den Raad van Bestuur der Zuider Spoorwegmaatschappij zyn op last van den procureur der Fransche republiek papieren in beslag genomen, die moeten dienen voor het nieuwe onderzosk in deze zaak. By geen der politieke personeD

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2