N. KLOOTS, Winter-Artikelen. der Badinrichting Engelsche Anthraciet. I waaronder prachtige Rokken-, Doeken- en Lijfjeswol, Sigarenfabriek „Nederland" W. F. K. VERSTEEG, Openbare Verknoping, Hoogewoerd 175 - Donkersteeg 5, Verder ruimschoots voorhandenPIUIIA SA JETTEN. il Breikatoen, Garen- en Bandartikelen, Handschoenen in alle soorten. |i Wederverkopers en groote afnemers flinke korting. p i 1 1111. Artsen eu Semi-Artscn! Openbare Verkoopiug W°. 10959 Donderdag 14 November, A0. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. TARIEF BADHUIS TE LEIDEN, MART. M. ItOUW. Evenals gepasseerd jaar ruim voorzien van de beste ENGELSCHE ANTHRACIET der Gwaün-Gae-Curwen-Colliery-Co. Overtreft alle andere soorten. Alleenverkoop voor LEIDEN en OMSTREKEN: Boekdrukwerk M esjNT GROS. Magazijnen e Katoenbaai", Telephoonnummer 186 bericht de ontvangst van eene uitgebreide sorteering ii 1^1 waarop de Dames bijzonder worden attent gemaakt. If Ruim voorzien van alle soorten en wijdten ECHTE FRANSCHE GEZONDHEIDS- en RECHTHOUDENDE KORSETTEN- i Wollen en Tricot I Ondergoederen, Kousen, Sokken, enz. p| Voorradig alio soorten May's „Staffwasche", Boorden, Fronts en Manchetten. §j Alles prima quaiiteït tegen uiterst lage prijzen. 7914 171 PUT* Niettegenstaande de prijsverhooging der Wo! en Sajet, ben ik in staat mijne Ciiënteele nog tot uiterst lage prijzen in deze artikelen te bedienen Prijscourant van fijne Luxe-Zeepen. n Per dozijn met 15 pit, korting. Jrl. F. tloosemans, Meubilaire en andere roerende Goederen, F* euilleton. Jonkvrouw en Minstreel. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. f 1.10. Franco por posti 1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. BLOENflARRT 21. De prijzen zijn voor gewone warme of koude baden buiten abonnement per bad f 0.50. 1 abonnement van 10 baden 4.- 1 20 7.- 1 50 „15.- 1 100 „25.- Oneer deze priisopgaaf is begrepen het ge bruik van twee handdoeken BLOEMMARKT 21, Is geopend Maandag van 8 uren v.rn. tot 5 uren n.m. Dinsdag 8 5 Wo nsdag „8„ „»5„ Donderdag 8 „„5„ Vrijdag 8 9 Zaterdag 8 9 556 26 De Administrateur, IV. 13. I IA >1. Depót: Haarlemmerstraat 187. First Bate a 3 Cis., IJlgoed a 2J Cts. en La Crcma a 3 Cts., munten uit door geurigheid en pittigheid. Aanbevelend, MB. Adres voor de echte Friesche Heeren baai van TACONIS. 7828 12 7817 26 OUDE HEERENGRACHT lf>. sluit 1ste Hypotheken, tegen rente van af 33/,, pCt Inlichtingen geeft de Heer W. C. LENDE RINK, Beëedigd Klerk ten Hypotheekkantore te Leiden. 7430 7 wordt zeer netjes, vlug en concurreercnd afgeleverd door den Boekdrukker P. J. VAM SER LIMDEM, Alfen. 7339 5 in het Koffiehuis „Het Wapen van Zoeterwoude", bewoond door den Hoer L. ANGENENT, op Woensdagen 20 en 27 November 1895, telkens des voorm. te elf uren, ten overstaan van Mr. L M. J. H. KERSTENS, Notaris te Leiden, van 1. Een WOONHUIS, thans Winkel, in de Zuidbuurt, te Zoeterwoude. naby de R. K. Kerk, bevattende: 2 Kamers, Keuken, Kelder, Zolder en Bergplaats, benevens Tuin, samen groot ongeveer 4 aren, 35 centiaren. Verhuurd met een gedeelte van den Tuin, tot 1 Hei a. s., voor f 2. per week. 2. Een WOONHUIS, gelegen on ingericht als het vorige, benevens TUIN, samen groot ongeveer 3 aren, 30 centiaren. Verhuurd met een gedeelte van den Tuin, per 3 maanden ad f 2.50 per week. 3. Een WINKELHUIS, in de Weipoort, onder Zoeterwoude met Hooiberg, Schuren en open Erf, waarin sinds 30 jaren eene zaak in Lynkoek, Mesting en Kruideniers waren is gedreven, benevens drie ARBEIDERS WONINGEN, alles onder één dak, samen groot 7 aren, 81 centiaren. Het Winkelhuis is in eigen gebruik; de Arbeiderswoningen zyn verhuurd, eene per 3 maanden ad f 1.— per week en de beide overige ieder ad f 0.60 per week. 4. Een perceel WEILAND, gelegen iD de Weipoort voornoemd, samen groot 35 aren, 77 centiaren. In eigen gebruik. By den af>lag zullen worden gecombineerd: perceel 1 en 2 en perceel 3 en 4. Te aanvaarden, met gestanddoening der voorschreven huren, na de betaling der koop penningen, den 3den Januari 1896. Meerdere inlichtingen te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris. 7857 43 s» Er wordt in Frieslaod ter overneming aan geboden: eene florissante Uorp»prakiljk met Huls, Apotheek, etc. Br. fr. lelt. Z. a. d. Boekhandelaar J. G. BROESE, te Utrecht. 7429 6 Concurrentle-Zeep per stuk 5 Cts. Zephyr Kozen Dulcinea Universal Eau de Cologne Favorite Dranfe aux Violette» l.ellc Melk ÏO io ÏO IO ÏO 15 15 15 35 Dcic jficcpcn t.ijn alle recr zacht, fijn geparfumeerd en zonder cenlgo schadelijke Iieslanddeelen. verkrijgbaar 7728 25 103 Breestraat. om contant g?'d, op 01X804« 19 M.VFMKEIt a. s., des morgens te iO «ren, voor den huizo „Zy lr us t" aan rien Oltemweg, teNoord- wfjk, ten ovtrstaan van den Noiaris L. A. T. BINNENDIJK, van: als: Salon-, Penant-, IVascli- en Werk tafels, Spiegelkast, Trunieau, Canapé, Secretaire, Stoelen, Spiegels, Pendnle, Klok, Kastjes, Bedden met toebehooren, Ledikanten, Platen, Prachtbybel, Mangel, Fornuis, Kachels, Klee- den, Karpetten, Lampen, Fornuis- ketels, Vruclitenpers, Koper-, Klik-, Idzcr-, Glas- en Aardewerk en hetgeen meer te voorschyn zal worden gebracht. Te bezichtigen daags te voren, des namid dags van 12 tot 4 uren, en 's morgens vóór den aanvang der verkooping. 7829 24 6) Daar staat de fiere Helmigius Yan Els- bone in druk gesprek met de trotsche elolvrouw Horstine Van Lindenheim. Hier merkt gy den kloeken De Leur van Egmond op naast de tengere Judica Van Staverode, terwyl de lieftallige Mabilia Van Stavenisse op ongedwongen wijze praat en lacht met den bekenden ridder Van Naaldwyk, wiens streng oog vlamt onder het hooge voorhoofd en wiens volle baard hangt tot ovor de borst, waarop het met goud geborduurde sleutel wapen van Waddings veen prykt. Vlak in zijne nabijheid ziet ge de onbeduidende gestalte van Gerolf Van Hegeldaele, iemand met weinig sympathiek uiterlijk, mot niet den minsten zweem van heldhaftigheid, en naast hem peinzende, afgetrokken, in gedachten verzon ken de bekoorlijke Josepha Van Roozen- beecke. Peinzende, ja want in gedachten toeft ze in Dordrecht, waar ze een jongeling heeft ontmoet, die op haar gemoed een geweldigen indruk maakte; een jongeling, met wie.i ze in 't diepste geheim oen mondgesprek heeft gehad, waarvan de echo nog in hare ooren klonkeen jongeling, schoon, innemend van uiterlijk, wiens donkere oogen voor haar eene ideale wereld hebben geopend, wiens vurige taal de bloem der eerste liefde in haar hart heeft doen ontluiken. Ze verwijlde bij Ansfridus, den troubadour, die vooral op deze feesten als minstreel wilde tegenwoordig zyn. De schoone Josepha, ryk door de nalaten schap haars vaders, de rijke Josepha, wier bezit zoo vurig begeerd werd door Gerolf Van Hegeldaele, om met hare schatten te pralen en te schitteren, de bekoorlijke nicht van den Ambachtsheer van Waddingsveen, voortdurend levende in de grootste weelde, geëerd, gevierd, bemind, aangebeden door de bloem der ridderschap, zy had van al die adoratie afstand gedaan, om hem eenmaal, zoo ze hoopte, als gade ter zijde te staan, hem, die uit den stand der lijfeigenen, der poorters, och, waartoe het verheeld? uit den stand der paria's was voortgekomen. Dat er in het gemoed van Josepha iets buitengewoons omging, hadden velen van het gezelschap bemerkt, doch, trots hare koele, hare afgemeten houding tegenover Van Hegel daele, kon natuurlijk niemand met zekerheid iets zeggen van de onder edellieden nooit gehoorde verstandhouding eener edelvrouw met.... een zwerveling. Waarom ook? Had Josepha ooit aanleiding gegeven, om dit te doen vermoeden? Neen, wat zij in die ideale oog6nblikken van liefde en min elkander hadien toegefluisterd, was alleen door hen beiden, was door hun God vernomen. Zij had met verrukking geluisterd naar die sonore 6t9m en hij had met reine sympathie de oprechtheid harer liöfde op haar gelaat gelezen. Zij had hem glimlachend bestraft, toen hy „jonkvrouw" zei, en hem had het als engelen- muziek in de ooren geklonken, toen ze die onvergetelijke uitdrukking uit haren mond deed parelen: „Noem my Josepha; ik zal u Ansfridus noemen." Nu ze daar zoo stond, te midden van het gezelschap, dacht ze er over na, hoe te moeten handelen, a's Ansfridus eens mocht verschijnen. Zou ze eerlijk zijn en niet hui chelen? Zou ze het illustre gezelschap bekend maken met de geheimen van haar hart? Zou ze dan niet, na een storm van verontwaar diging, als eene overtreedster der wetten, waaraan de edelvrouwen waren onderworpen, terstond van hier worden verwijderd? Helaasvan de zjjde harer vrienden, harer ken nissen, ja, van hare bloedverwanten wachtte haar, 't kon niet anders, een leven vol smaad, vol verachting, vol leed, vol ergernis, maar daarentegen klonk haar het leven aan de zijde van Ansfridus als een vol, heerlijk ge dicht van de reinste poëzie, als eene vriende lijke pastorale in den schoonen, in den opge- wekten majeurtoon, als de toon uit eene Eolusharp, waarin de adem der liefde de snaren Yan het gevoelig hart doet tiillen. En lang behoefde ze niet te kiezen. Als by intuïtie gevoolde ze, dat de ridder Van Hegeldaele haar uitverkorene moest worden; wellicht op hoog bevel van haar oom Van Naaldwijk, die zich vleide, door dat huwelijk verbonden te worden met een der edelste geslachten uit den omtrek. Zyne macht, zijne eer, zija aanzien, zijne grootheid zouden toe namen en zyne nicht Josepha was daartoe het aangewezen medium, - zijn belang stond op den voorgrond en hy vroeg dus niet, of zyno nicht gelukkig zou zyn, ook niet, hoe vele bittere en bittere tranen in de stille burcbtzaal van 't slot Hegeldaele zouden ge stort worden over vervlogen dagen van geluk. Juist gaven deze gedachten wellicht aan Van Naaldwyk die ongewone opgewekt heid, die vroolyke stemming, waarmede hy zich met de gasten onderhield en waarmede hy zich onder hen bewoog. Hy sloeg geon acht op zyne droefgeestige nicht, die gedwon gen was de wet der gastvryheid te eer biedigen en dus het wreede spel moest spelen, dat deze eischte. Althans ze sprak, vaak schynbaar ongedwongen, met Gerolf, ze lachte zelfs, maar het gesprek miste alle harteiyk- heid en in den glimlach was niet de minste zweem van vertrouwelykheid te bespeuren. Onverwachts werden een paar forsche slagen op de burchtpoort vernomen. Een page diende een troubadour aan, die verlof vroeg, zyno gaven aan het hooge gezelechap te doen hooren. Josepha's plotselinge blos bleef voor enkelen, waaronder Gerolf, niet onopgemerkt, en als by instinct vermoedde de ridder onraad. Hy ontzag zich evenwel wyseiyk, in 't minst niet op die gelaatsverandering te zinspelen, maar nam zich toch streng voor, nauwkeurig op te letten, of tusschen Josepha en den zanger eenige verstandhouding bestond. Zoo ja, dan zou hy Van Naaldwyk bytyds van een en ander behoorlyk inlichten. Op de mededeeling van den page volgden eenige oogenblikken van stilte, daarna stem men van goedkeuring en eindelijk het ver lof, dat den minstreel gaarne gegeven werd. Deze aarzelde niet lang met binnen te komen, 't Was Ansfridus, met wien we reeds kennis hebben gemaakt. Goen zweem van verlegenheid, ook niet van eenige slaafsche onderworpenheid kon men by hem bespeuren. Met bevalligen zwier wierp hy den vollen haardos naar achteren en, naar voren tredende, groette hy met eene eerbiedige buiging het edele gezelschap. Edele vrouwen, roemryke edelliedenzoo begon hy, hoort gy allen naar myn vertelling, zooals die naar waarheid, naar alle getrouw heid door my zal worden gedaan. Luist u t met aandacht naar het aangryp<jnd verhaal, dat u een man zal noemen, op wiens naam Holland trotsch mag zyn en wiens dappere daden het verste nageslacht zal eeron. Geen romance, geen ballade geef ik u, maar onvervalschte waarheid. Ik zal den man bezingen, die streed mot den moed eens berg- lesuws, die vocht met de dapperheid eens krhgsgods. Gy, edele ridders! die uit het schoone Kennemerland hierheen zyt getogen, gy zult uw hart hooger voelen kloppen, want ook enkelen uwer voorouders hebben gestreden onder de vaan van den roemryken Witte van Haomstede, den onversaagden zoon van den vyfden Floris. Zoodra de ridders dezen naam hoorden noemen, stonden ze als één man van hunne zetels op, om hun hoogen eerbied voor den kloeken Haemstede te betuigen, tevens als een bewys, dat de mededeeling van den troubadour met het meeste welgevallen werd vernomen Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5