PERSOVERZICHT. De Stattrfaarcifrom&chryft aldus den stand van het P e r s o 11 e e l-vraagstuk De positie van onze Tweede Kamer zal by de behandeling van het Personeel niet benij denswaardig zijn. Op zichzelf zou men zeggen: een ontwerp om mot beide handen aan te grijpen, want na al de ontwerpen, die den druk verzwaar den, zou dit nu eens een ontwerp zijn, om den druk te verlichted. En toch, nu juist aarzelt olk bezonnen man. Want verlichting van druk nü zal op staan- den voet weer door minstens even sterke ver zwaring moeten worden gevolgd. De twee of, naar mr. Treubs berekening, de vier millioon, die het Rijk nu zou laten schieten, mo9t het, zonder uitstel, weer op andere wijs binnen zien te krijgen. Ze kunnen niet worden gomist. Het is niet, zooals men waande, dat de Bedrijfsbelasting door eon overschot dekken zou, wat van het Personeel afgaat; maar al wat afgaat van het Personeel, moet op andere manier worden gevonden. Daar komt bij, dat do druk juist niet weg gaat op het punt, waar do Bedrijfsbelasting dien gebracht heeft. Hij gaat af, waar hij lang niet het ergst drukte, on blijft, waar hij nieuw bijkwam. Ook staat voor de Gemeente financiën, ^8 dit Personeel doorgaat, alles op losse schroeven. Het zullen eiudelooze opcenten worden, die het denkbeeld van „opcenten" eenvoudig be- lachiyk maken. En wat nu nog het ergst van alles is: de Kamer gevoelt zich tegenover dit ontwerp zoo onvrfi. Zo kan het bijna niet op zichzelf beschouwen; want, of ze wil of niet, het kleeft aan het ontwerp-kieswet. Valt het Porsonoel, dan kan heel het Kabinet, en met het Kabinet de Kieswet, er om koud gaan, en zoo wordt de politieke toe stand steeds onzekerder. Of ook al 'viel het Kabinet er niet om, dan loopt men toch gevaar, dat de Kieswet, >an het oude Personeel geschakeld, schraler uitvalt, dan het geval zou zijn by aanneming van het ontwerp-Personeel. Zoo zou men dus om de Kieswet een Personoel moeten slikken, dat or om eigen verdiensten niet mee door kan. Niemand weet er dan ook peil op te trekken. Alle vastheid is in onze politieke positie zoek geraakt. Het „malaise" duurt niet slechts voort, maar klimt. En onwillekeurig gevoelt men heimwee naar den veel gezonder toestand, waarin we nu reeds geraakt zouden zijn, als men in '94 do electorale quaostie, ter wille van de toe komst van ons vaderland, niet bestendigd bad, maar uitgeluid. In een drietal artikelon, „do sociale politiek aan het werk", bespreekt de heer C. B. Spruyt in de Nieuwe Rottcrdamsche Courant de praeadviezen van do heeren Knuttel, Pierson, R9iger en Troub, op verzoek der Vereeniging voor do Staathuishoudkunde uitgebracht over minimum loon en maximum arbeids- t ij d. Ook van de onlangs gevoerde gedachten- wisseling tusschon de hoeren Levy en d'Aul- nis wordt een overzicht gegeven. De heer Spruyt verklaart zich geen voor stander van een regeling van loon en arbeids duur door de gemeenten. De bepalingen, door den Am8tordamschen Raad gemaakt, zyn z. i. het voorspel geweest van een reeks van werkstakingen, waarvan het einde nog niet te overzien is, terwijl industriöelen er op uit zijn hun inrichtingen naar elders te verplaatsen. De Amstordamsche Gemeenteraad had, meent do heer S., beter gedaan zulke gevaar lijke proefnemingen over te laten aan ge- moenten, waar de belastingen minder druk kend zijn en dorhalve de gemeentebelasting zonder overgroot bezwaar aanmerkelijk ver hoogd kan worden. Verkorting van den langen arbeidsduur in den zomer acht ook de heer S. wenscheiyk, zoowel voor de gezondheid en welvaart van den werkman als voor de qualiteit van zijn werk. Doch de vraag rijst z. i. of die verkorting niet vorwacht kan wordon van de particuliere werkgevers, waarvan er reeds zoovolen mode begonnen zijn. Een langen arbeidsdag acht de schrijver oen veel kleiner ongeluk dan de werkloosheid in het meubelvak, het timmervak, do typo- graphie, de sigarenfabricage, gevolg van den aandrang tot loonsverhooging, in het leven geroepen door de Amstordamsche bepalingen omtrent loon en arbeidsduur. „Laat," zegt de heer Spruyt ton slotte, „laat do gemeenteraden der plaatsen, waar geest driftige en heetgebakerde „volksvrienden" aandringen op soortgelijke bepalingen als de Amsterdamscho, daarom zoo voorzichtig zijn deze zaak nog een paar jaar aan te zien. Misschien zijn dan do Amsterdamsche toe standen wel van dien aard geworden, dat het voorbeeld, door Amsterdam op 17 Januari 1894 gegeven, niet andors dan afschrikwek kend werken kan." Aan Ret Vaderland wordt geschreven: Onze duinen, die ons togen de golven van do zee beveiligen moeten, zijn ziek. Zy werden gevormd in een tyd, dat er goen schelpen gevischt werden. De schelpen ver weerden op het strand, hot schelpenpoeder woei door den wind met het stuifzand op een hoop en de duinen werden gevormd. Zoolang er geen scholpen gevischt werden, bleef dat schelpenpoeder opwaaien en bleef er steeds toevoer van schelpen- of kalk- poeder op de duinen. Door het hemelwater of regenwater, dat voortdurend op de duinen valt, worden de schelpenbestanddeelen uit gespoeld of geloogd, zoodat die vroeger sterke en vaste duinen nu langzaam in zandhoopen veranderen, die by vloed wegvloeien. Had men nooit schelpen gevischt, er zouden' altyd schelpenbestanddeelen of kalk op de duinen gevallen en wat door het regenwater was weggevloeid steeds aangevuld zyn. Geen ge ring procent kalk was in de oude duinen voorhandenhet was 40 procent en meer, geiyk nog onder zeer oud9 huizen te Scheve- ningen te vinden is onder de vloeren. ^ot nog toe is het geheele proces der duinvorming aan de wetenschap ontsnapt; men hoort de zotste en domsto stellingen ver kondigen. Het is te hopen, dat do oogon open gaan vóór het te laat is. De krytrotsen in Engeland erkent men te zgn van dierlyken oorsprong, maar by de opvattingen omtrent duinvorming wordt de gedachte, dat de zee dieren daarvan een groot deel voor hun rekening zouden hebben, verwaarloosd. Een ieder kan een doosje zand van achter het station-St and van de stoomtram Hol- landsche Spoor uit het midden van het ver graven duin weghalen en het laten onder zoeken door dr. Pareau of anderen. Dan kan men zich overtuigen, dat het nog een groot percentage kalk bevat in verschillende verbindingen. Nu haalt men de duinbouwstoffen weg met de schelpenvisschery. Terecht is door de Tweede Kamer ge vraagd, hoe het toch staat met het aanhan gige onderzoek. Maar in afwachting van de resultaten behoorde die visschery voorloopig verboden te worden. BesmetfcBijke veeziekten. In de „Staats-Ct." van heden is opgenomen een staat van do besmettelijke veeziekten in Nederland, gedurende de maand October 1895. Biykens dezen staat kwamen van mond en klauwzeer in het geheele Ryk voor 14 gevallen by het vee van 3 eigonaars. Voor kwaden droes zyn deze cyfers respectievelyk 3 en 2; voor schurft 99 en 12 voor varkens ziekte 172 en 101; voor miltvuur 21 en 13; voor kwaadaardig klauwzeer by alle dieren 78 en 8. Mond- en klauwzeer word alleen geconsta teerd in Zuid-Holland, Noord-Holland en Limburg. BUITENLAND. Frankrijk, De hervorming in het Franscho ministerie van oorlog zal binnenkort by besluit worden bekend gemaakt. Er zullen drie afdeelingen worden geschapen. De genorale staf behoudt haar vroegere bevoegdheid, aan haar hoofd blyft generaal Boisdeffre. De nieuwbenoemde secretaris-generaal van het ministerie van oorlog, de heer Prioul, zal het oppertoezicht aanvaarden over het legerbestuur. Het kabi net van den minister van oorlog krfjgt het toezicht over het ambtenarenpersoneel; aan het hoofd daarvan zal generaal Jeannerod komen te staan. Dozo drie afdeelingen zullen van elkander onafhankeiyk zyn en h6t ge heele ressort omvatten. Gisteren kwam in de Kamer weer de verkiezing van een vice-president aan de orde, ter vervanging van den heer Lockroy. In do vorige zitting was men niet tot overeenstemming gekomen. De beide voor stellen, om do verkiezing uit te stellen tot Januari of de benoeming een maand later te do9n plaats hebben, werden verworpen, het eerste mot 285 tegen 232, het laatste met 212 tegen 147 stemmen. Derhalve kwam de zaak nu weer ter sprake. De uitslag der stemming was, dat tot onder voorzitter werd gekozen de heer Poin- caré, de gewezen minister van financiën, de candidaat der gematigd-republikeinen. De beer Poincaró verkreeg 213 van de 222 stemmen, dio werden uitgebracht. De aanhangers van het ministerie namen derhalve geen deel aan do stemming. Dui tscliland. De grenadior te Koningsbergen, die dezer dagen door eenige personen werd aangevallen en in zelfverdediging een dezer doodde en een twsede wondde, is „ter belooning voor zyn juist gedrag in een moeilijke omstandigheid" tot Oefreiter bevorderd en overgeplaatst in een ander regiment. De „Vorwiirts" heeft weder een merk- wairdige ontdekking gedaan. De dader van do mislukte aanslagen op het leven van keizer Wilhelm II en van graaf Caprivi, Theodor Reusz, is indertyd door do „Vorwiirts" gebrandmerkt als anarchist en aanbrenger en had uit dien hoofde het sociaal democratische blad aangeklargd. De aanklacht is, kort vóór het proces zou beginnen, inge trokken. Volgens de „Vorwiirts" heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken, de heer Von Köller, den anarchist een soort schriftelyk bewys gegeven, dat hy een eerlyk man is. Het blad belooft dit geschrift in het volgende nummer te zullen publiceeren. Italia. De „Matino" handhaaft de juistheid harer bewering, dat er ernstige verdeeldheid is ont staan tusschen den minister president Crispi en den minister van financiën, Sonnino. Men beweert zelfs, dat de minister der schatkist zal aftreden. Te Lercara de Freddi, een stad in de Italiaanscbe provincie Palermo, heeft een aardstorting in een myn plaats gehad. Vier personen zyn gedood en zes ernstig gewond. Boisjia. In den Senaat diende de heer Lejeune een wetsontwerp in, waarby wordt voorgesteld maatregelen te nemen, ten einde het hazard spel en het wedden by de wedrennen te be letten. Met algemeene stemmen werd besloten, dit voorstel onmiddellyk in behandeling te nemen. Een redacteur van den „Indépendant" te Gent is gistenfvond in de Twaalf kamer straat door drie kerels, men vermoedt werk stakers, aangerand. Hy kreeg een messteek in de hand en een geweldigen slag boven het oog. De aanvallers namen de vlucht langs een zystraat. Het parket doet onderzoek. De hertog van Orleans heeft Zondag avond Brussel verlaten en zich naar Neuren berg begeven. Groot-Brltauaidk Niet minder dan elf leden van den hoogen adel, als de hertog van Norfolk, lord Derby e. azyn by de laatste gemeenteraadsver kiezingen tot burgemeester van Sheffield, Liverpool en andere groote gemeenten ge kozen, hetgeen te opmerkelyker is, omdat de belangen der gemeenten en die der groote grondbezitters natuurlyk nogal eens in botsing kunnen komen. De nieuwe lord mayor van do City van Londen, Sir Walter Henry Wilkin, is geboren te Londen in 1892 en de zoon van een der grootste importeurs van gist in Londen. Hy oefende de rechtspraktyk uit, totdat hy aan het hoofd kwam van het handelshuis van zyn vader. Hy was in 1888 tot alderman benoemd en in 1893 tot sberif, en in datzelfde jaar verleende de koningin hem den titel van baronet by gelegenheid van het huwelyk van den hertog van York. Verscheidene groote machine-fabrikanten, niet by den scheepsbouw betrokken, hebben zich afgescheiden van don Bond van Patroons aan de Clyde en hun machinemakers kennis gegeven, dat hunne uitsluiting opgehouden heeft en zy den arbeid kunnen hervatten. Te Belfast duurt de werkstaking voort; echter worden krachtige pogingen aangewend om oen geschikt bemiddelaar tusschen beide partijen te vinden. De Engelsche gezant sir Philip Currie keert in het laatst dezer week naar Konstan- tinopel terug. Het antwoord, dat koning Prempeh, de Asbantynscbe vorst, heeft gegeven op het ultimatum, hem door de Engelscho rogeering gesteld, is nog niet bekend. To Londen wordt beweerd dat de koning heeft geweigerd, zich naar Lord Salisbury's eischen te schikken. Men maakt dit hoofdzakeiyk op uit de toebereidselen, die te Woolwich tot het uitrusten van een eskader worden gemaakt. Men acht het daarom waarsehyn- lyk, dat tot eene expeditie naar Koomassie zal worden besloten. OoiïtonrijU-llon^.-Mouarchle. Heden, Woensdag, zal de Weener gemeente raad weer een burgemeester kiezen. Volgens den Weener correspondent der „Frankfurter Zeitung" beeft de heer Lueger besloten, de benoeming niet aan te nemen, indien by weer tot burgemeester wordt gekozen. In het Huis van Afgevaardigden kwam deze zaak weer ter sprake. De anti-semiet Steiner verzocht de regeering om inlichtingen over de voorzorgsmaatregelen, welke zy had genomen naar aanleiding van de betooging, welke de anti-semieten willen houden. Men had namelyk beweerd, dat het garnizoen in de kazernes was geconsigneerd en de sol daten van scherpe patronen waren voorzien. Graaf Badoni, de minister-president, ver klaarde dat geen bevelen van dien aard waren gegeven, maar toch hield de heer Steiner zyno bewering staande. Dientenge volge zag de voorzitter, de heer Von Chlu- mecky, zich genoodzaakt, dezen afgevaardigde tot de orde te roepen, een besluit, dat door de meerderheid met instemming werd begroet. Op verlangen van graaf Hohenwart, den leider der Duitsch anti liberalen, werd zelfs be sloten, de woo-den van afkeuring, waarmede de president Steiner tot de orde riep, in het officiëele Kamerverslag op te nemen. To Weenen wordt reeds verteld, dat graaf Badeni zyn ontslag zal nomen, wegens het besluit tot niet-bekrachtiging van Luegers benoeming, dat keizer Fraps Jozef op zyn advies heeft genomen. Zoo ver is het nog niet, maar toch is het zc-ker, dat het minis terie over deze quaestie nog in ernstige moeilykheden zal komen. Ook in de Hongaarsche Kamer is de zaak- Lueger ter sprake gekomen, en wel naar aan leiding van de bewering, dat ook do Hon gaarsche regeering daarby haar invloed had doen gelden. In antwoord op deze interpellatie ver klaarde de minister-president, baron Banflfy, dat de Hongaarsche regeering zich met deze quaestie niet heeft ingelaten. Dat antwoord was dan ook te verwachten, want er bestaat geen enkele reden waarom de Hongaarsche minister zich zou mengen in dezen twist, die uitsluitend de stad Weenen en de Oostenryksche regeering aangaat. Te Praag is het tot ernstige ongeregeld heden gekomen by de begrafenis van een lid der Omladina, Cizek, die zelfmoord heeft ge pleegd. Op het kerkhof waren omstreeks 10,000 menschen byeen; een vrouw droeg op een kussen een keten en een hangslot, de Omladinisten zongen een verboden lied. Toen de politie daaraan een eind wilde maken, werd zy met een hagelbui van steenen be groet; de menigte werd met de blanke sabel uiteengeslagen en een aantal personen werden in hechtenis genomen. Spanje. De minister van oorlog laat het gerucht tegenspreken, dat maarschalk Martinez Campos van Cuba naar Spanje zal terugkoeren. Mar tinez Campos zal ook verder de leiding van de krygsverrichtingen op Cuba behouden. Voorts wordt nog gemeld dat de minister van financiën het optreden van den maar schalk, zoowel wat de politiek als wat de krygs verrichtingen betreft, goedkeurt en zich heeft verklaard ten gunste van het invoeren van liberale hervormingen op het eiland Cuba. Turkije. Een buitenlandsch consul, die pas te Kon- stantinopel is aangekomen, schildert de streek tusschen Erzeroem en Trobizonde af als een volslagen woesteny. Allo Armenische steden en dorpen, welke hy doortrok, lagen in puin; overal zag hy hoopen onbegraven ïyken, en langs den weg vrouwen en kinderen in jam merlijken toestand, die zyn hulp inriepen. In Erzeroem en in de onmiddellyke nabyheid zyn meer dan duizend menschen vermoord de komst van Shakir-pacha herstelde de orde, maar hy kwam te laat om de moorden te voorkomen. De gezanten te Konstantinopel zyn, volgens den correspondent van de „Times," overtuigd, dat in geheel Klein Azië het leven der Christe nen gevaar loopt. Het gevaar spruit hoofd zakeiyk voort uit de valsche voorstelling, welke men van het hervormingsdecreet heeft gegeven, alsof dit een maatregel zou zyn, ge nomen in hot belang van de Christenen ten nadeele der Mahomedanen. Deze voorstelling heeft in de provincie ingang gevonden en daar da stemming tegen de Christenen verbitterd. Te Konstantinopel is het anders; daar verlangt de revolutionnaire party, die het stelsel veraf schuwt, dat door den tegenwoordigen sultan is ingevoerd, een grond wettigen regeerinps- vorm, waarin de christenen naar verhouding hun aandeel zouden hebben. Van die zyde dreigt den christenen geen gevaar. Als een bewys, dat men niet alles wat uit Turkye wordt bericht, als waarheid kan aan nemen, deelt de correspondent van do „Stand ard" te Konstantinopel mede, dat hy met vergunning van den sultan een der leiders van de hervormingspartij, Izzet Effendi, van wien men beweerd had dat hy in ae gevan genis was geworgd, in zyn kerker heeft opgezocht. Izzet betwistte ooit gefolterd te zyn. Hij wordt met verschooning behandeld en ontvangt op bevel van den sultan goede voeding. De correspondent heeft er zich ook persoonlyk van overtuigd, dat de laatste te richten van arrestatiën in massa verzinsels zyn. In den ministerraad te Konstantinopel is gisteren besloten, dat strengere milit.ire maatregelen zullen worden genomen in die wyken der stad, waar do Armeniërs voor nemens zyn weer betoogirgen te houden. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van het voornemen der Armeniërs, om weer tot eene manifestatie over te gaan, in den zelfden geest als die, wolke voor eenige weken tot zoo ernstige ongeregeldheden aanleiding gaf. De Russische gezant had gisteren een onder houd met den Armenischen patriarch. De patriarch gaf den gezant geruststellende ver zekeringen. De Staatsraad Yzgel-Bey heeft den sultan gisteren een rapport gezonden, waarin hy eene aanklacht tegen de Kamerheeren indiende. Nadat, by zyne verklaringen onder eede had bevestigd, werden vyf der Kamerheeren door den sultan ontslagen Dit besluit, waarop door de openbare meening reeds lang was aangedrongen, heeft een goeden indruk gemaakt. Men hoopt dat het ontslag door andere dergelyke maat regelen zal worden gevolgd Bulgarfi©, In welingelichte kringen to Belgrado wordt verzekerd dat geen lid der Russische keizer- lyke familie als peet zal staan by den doop van prins Boris van Bulgarye, omdat de Bulgaarsche oxarch niet erkend is door de Orthodoxe Kerk. In dit geval zou vorst Ferdinand voornemens zfin, koning Alexander van Servië te vragen peet te willen wezen. Vorst Ferdinand ontving te Sofia gisteren de deputatie uit de Sobranje, die hem het adres van antwoord op de troonrede over handigde. In antwoord op de toespraak van den voorzitter dezer deputatie verklaarde vorst Ferdinand, dat hy het volkomen eens is met de volksvertegenwoordigers, wat betreft de eischen, welke de regeling van de kerkelyke zaken in Bulgarye noodig maakt. Vandaar dan ook, dat hy, zoolang hy de regeering voert, steeds heeft medegewerkt met het ministerie, ten einde de nationale Kerk in eere te herstellen. „Ik ben" aldus liet vorst Ferdinand zich uit „vast besloten, om myn zoon Boris, die na my den Bulgaarschen troon zal bestijgen, te laten opvoeden in dezelfde beginselen, waarvan de eerbied voor de nationale Kerk de grondslag is. Zelfs ben ik bereid, onmid dellyk over te gaan tot deze opoffering, die van my wordt gevergd. "Want natuurlyk is het voor een overtuigd Katholiek eene pynlyke opoffering, om prins Boris tot lidmaat der Orthodoxe Kerk te laten herdoopen. „Niettemin" aldus ging de vorst voort „zal ik my schikken naar den wensch, door de leden der Sobranje uitgesproken, zoodra het my is gelukt, de groote moeilykheden, waarmede ik te dezen opzichte te kampen heb, te boven te komen. Overigens ben ik er van overtuigd, dat do hordooping van den kroonprins weldra een voldongen feit zal worden.". Deze toespraak van den vorst werd door de leden der deputatie met betuigingen van groote geestdrift begroet. China en Japan, Er is melding gemaakt van dl bokrachtiging van het tractaat tusschen China en Japan over de ontruiming van het schiereiland Liao Tong. Uit Washington wordt nu nog gemeld, dat beide regeeringen zyn overeengekomen de extra-vergoeding, welke China voor het teruggeven van dit schiereiland nog moet betalen, vast to stellèn op 30,000,000 taels. Deze som moet den 16den November betaald worden. Zoodra de Japanners het geld hebben ontvangen, zullen zy terstond Liao Tong en Port-Arthur ontruimen. Be toestand in Hleln-Azië. Blykens de laatste berichten uit Londen is de tyding bevestigd, dat het gebouw der Engelsche zendelingen by Jeruzalem door de Mahomedanen is aangevallen. De zendolingen ontkwamen, maar de bedienden werden ver moord. Deze aanval geschiedde te Nablus (het oude Sichem) een dertigtal niyien ten noorden van Jeruzalem gelegen. Ook de verdere berichten uit Klein-Aziö blyven nog zeer onbevredigend, zegt een telegram uit Konstantinopel, en de algemeens indruk is, dat een tusschenkomst van de mogendheden volstrekt noodig zal zyn om verder bloedvergieten te voorkomen. Men gelooft niet dat de Porte, zelfs met den besten wil, in staat zou zyn de Koerden te betengelen, die nog steeds voortgaan met moorden en plunderen in dö oostelyke pro- vinciën. Wel heet het, dat de regeering voor nemens is 120,000 man tegen de Koerden in het veld te zenden en zoo noodig nog reservctioepen op te roepen, maar by den slechten staat van 'sryks finat ción is het zeer de vraag, of de regeering dit voornemen kan uitvoeren. Deze geduchte plannen zyn trouwens moei- lyk te rijmen met de optimistische voorstelling, die in de officiëele berichten gegeven wordt van den toestand in Klein-Azio. Het laatste officiëelo nieuws luidt als volgt: „Dank zy den krachtigen maatregelen van do keizerlyke autoriteiten, zyn do ongeregeld heden en oproeren die in zekere provinciën van Klein-Azië waren uitgebroken en die veroorzaakt werden door de intriges van eenige Armenische agitatoren, byna overal onderdrukt. De orde is nu hersteld in al de districten dia onlangs het tooneel van ge vechten en botsingen waren; bovendien zyn voorzorgsmaatregelen genomen om de rust te handhaven". In lynrechte tegenspraak mot deze officiëele lezing, komen by voortcuring berichten van nieuwe onlusten, laatstelijk weer t* Mush. Ook zyn nadero byzenderheden ontvangen over den opstand der Druzcn in Haoeran (in Syrië). Het heet dot zy ten getale van 12,000 ruiters tegen de Mahomedanen opruk ken en op hun tocht tweo dorpen verwoest hebben. Jn all-rijt zyn N zam-troopen ont boden en ook da Redifs zfin opgeroepen. Terwyl te Konstantinopel door sommigen de toestand als e nstig wordt beschouwd, ge- looven anderen dat men hier te doen heeft inet de dikwijls voorkomende twisten over het wei ion van vee. De sultan maakt zich het meest ongerust over den toestand in Arabic, want Arabië is de meest wondbare plek van zyn ryk. De nieuwste tydingen gewagen van etn gevecht naby Senha tusschen de Tursehe troepen en de Arabieren, waai in dertig man sneuveldan. De sultan, van i-lla kanten bedreigd, heeft last gegeven om nog méér troepen der reserve onder de wapenen te roepen, maar dit be sluit is nog niet ten uitvoer gebracht, wegens de groote kosten, die daarmede gepaard gaan. KOLONIËN. BATAVIA, 9-10 October. Met het oog op een in het volgend jaar verwacht tekort aan ambtenaren by de rechteriyke macht, heeft de regeering aan den directeur van justitie een opgaaf gevraagd van in Indië bfj ander* takken van dienst werkzame gepromoveerden in do rechten. By besluit van 5 dezer is het personeel van den Raad van Justitie te Soerabaia voor den tyd van zes maanden vermeerderd met een lid. In de „Javasche Ct." zyn afgekondigd de wotten tot aanleg van een spoorweg van Fort-de Koek naar Payacombo en van Taiik naar Soerabaia en Kali mas. Traktements-verhoogingen zyn o. a. aac de ondervolgende heeren verleend: H. Siebers, hoofdingenieur van scheepsbouw by het marine établissement te Soerabaia, de tweede jaarlyksche verhooging van 50, waar door zyn traktement thans is gebracht op ƒ1100 's maands. A. J. V. Giesberger, ingenieur werktuig kundige 1ste kl. by idem de 4de of laatsto jaarlyksche verhoogïng van 50, waardoor zyn traktement op 1050 is gebracht. J. H. De Heer, ingenieur lste kl. voor het vak van scheepsbouw, gedetacheerd by het departement van marine, de tweede jaarlyksche verhooging van ƒ40, waardoor zijn trakte ment thans gebracht is op 830 's maands. Aan den wetenschappelyken adviseur voor de koffiecultuur dr. Burck is een spectie-reis opgedragen naar Midden-Java.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2