N9. 10959 Donderdag 14 November. A". 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven LEIDSCH DAftBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommersr 0.05. Van 1-6 letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. PRIJS DER ADVERTENTIËN: f 1.05. Iedere regel moor 0.17J. Grootere Voor het incasseeren bulten do stad Dit noiumer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 13 November. De damesvereeniging „Armenzorg" heeft hedenmiddag te één uur de verkooping van genaaide en gebreide kleedingstukken in het Nutsgabouw aangevangen. Nii eerst kan men zien over welk een uitgebreiden voorraad de dames te beschikken hebben, maar daardoor tevens ook hoeveel armen er gelukkig gemaakt kunnen worden I De goederen bestaan zoowel uit boven als onderkleederen, welke wy hier natuurlek niet by name behoeven te noemen. Genoeg zy het te verzekeren dat de ver scheidenheid zeer belangrijk is. Van luxe-artikelen kan hier uit den aard der zaak geen sprake zijn. Waar het hier voornamelijk op aankomt is: practisch nut en degelijkheid. En daarvoor staat de naam der vereeni- ging borg. Met genoegen merkten wy hedenmiddag reeds een vrjj druk bezoek op. De prijzen zijn niet hooger dan elders. Het bezoek wordt ook veraangenaamd door do wijze, waarop men in de gelegenheid ge steld wordt een kop bouillon, thee of choco lade te gebruiken, aangeprezen en aangeboden door lieve dameshanden. Dat de zaal morgen te klein blijke te zijn voor hen, die komen met het doel om te koopen maar dit werkelijk doen ookl Bijzondere vermelding verdient tevens dat de heer Van Beramel, behanger alhier, geheel belangeloos de zaal met vlaggendoek enz. smaakvol heeft gedecoreerd en dat door den heer Buurman, kweeker, even welwillend, eeno keurige verzameling van bloemen en planten is aangebracht, versieringen dus, welke te meer tot een bezoek nooden, vooral als het zonnetje zoo helder schijnt als van middag het geval was. Onze „vlokken"-schryver, de beer C. V., deelt ons nog mede, dat de besproken zilverets van Albrecht Dürer, [afkomstig (als duplicaat) uit het Rijksmuseum] aan den kunstschilder den heer Hijner (in Den Haag) toebehoort. Door diens welwillendheid toch kon dit juweeltje van graveerkunst voor belangstel lenden tijdelijk ter bezichtiging worden gesteld. Voor het akte-examen lager onderwijs is toegelaten mej. Ph. M. Van Egmond, teVeur, die ook geslaagd is bij het examen in do vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Voor de nuttige handwerken werd toege laten mej. M. I. Van Egmond, eveneens te Veur. Te Hoofddorp is tot bewaarschoolhouderes benoemd mej. M. Post, van Leimuiden. De infunctietreding is bepaald op 2 December a. 8 op welken datum de bewaar-, naai- en brei- school zal geopend worden, des voormiddags te negen uren. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Charlois door den heer T. H. Woudstra, te Leiderdorp. Men schrijft ons uit Rynzaterwoude, dd. 11 Nov.: Gelijk we reeds meldden, vierde het departement „Ryozaterwoude c. a." der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen den 8sten Nov. jl. het feest van zijn 75 jarig bestaan. Tijdens die feestviering werd besloten, ook aan de kinderen der openbare school een feestje te bereiden in het net versierde lokaal, dat door de zorg van een viertal jonge dames in een feestzaal was herschapen. Dit kinderfeest had heden plaats. De kin deren werden ruim onthaald, terwyl een zoon van den bekenden heer C. P. T. Bigot, daartoe welwillend uit Amsterdam overgekomen, be langloos de kinderen bezighield met het hou den van eeDige voordrachten, en hen met spel en zang een geruimen tijd vermaakte. Het was een waar kinderfeest, waarovornog lang in -deze gemeente zal gesproken worden, en alzoo een waardig slot der feestviering van het 75-jarig bestaan van het Nutsdeparte- ment alhier. De zwager, die gisteren aan het graf van den heer P. M. Spille namens de familie bedankte, was dr. W. K. J. Schoor. In de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal werd de algemeene beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van de perso- neele belasting voortgezet. De heer Van der Kun mocht aan den minister een woord van lof niet onthouden voor zjjn ontwerp, dat het raderwerk langen tjjd regelmatig zou kunnen doen loopen, wanneer de minister het anders gemonteerd had. Bij de proef zal het blijken niet de beloften in te lossen, bij de vermogens- en bedrijfsbelasting gedaan, dat bij eene herzie ning van het personeel compens itio zou gezocht worden voor die beno genoemde belastingen. Helaas, die compensatie is in dit ontwerp niet te vinden, omdat de minister slechts een te gering offer van de schatkist wil brengen en de winkels vrijlaat. Ook spr wilde een oogenblik stilstaan bij de finantieele gevolgen voor de gemeenten. Ook zyns inzjen8 zal de boel in de war loopen door het belastingjaar van Januari tot Januari te laten loopen; vooral met betrekking tot de heffing van de opcenten door de gemeenten. Dit ontwerp moest dan ook gelijk in werking treden met de regeling 7an de -jemeente- financiön. Daarna kwam spr. tot de aanslagen en in de eerste plaats tot de huurwaarde. Alleen dan kon hij zich vereenigen met de voorgestelde 8 pet., wanneer de tweede grond slag (de haardsteden) vervalt, 's Ministers betoog voor de vrijstelling der winkels noemde spr. al zeer zonderling en hij kon zich daar mede dan ook volstrekt niet vereenigen. De minister verdedigt de vrijstelling op grond van billijkheid, maar billijkheid is onbestaanbaar zonder rechtvaardigheid. En is het rechtvaar dig ben, wior druk groot is geworden, door de bedrijfsbelasting te laten betalen en de winkeliers vrij te stellen? Neen, de minister heeft het verband gebroken, gelegd by de vermogens- en bedrijfsbelasting. Daarom blijft de toegezegde compensatie die stilzwijgend gedane belofte achterwege. Dan aftrek voor kinderen liet spr. voor het oogenblik onbehandeld, om nog een enkel woord te spreken over de grondslagen. Eane belasting op de haardsteden is eene belasting op de hygiëne. De taxatie van het meubilair is willekeurig. De tijdelijke vrijstelling in moeilijke omstan digheden kon spr.'s goedkeuring niet weg dragen, hoe menschlievend do bedoeling ook is. Hij achlie het gevaarlijk om in de wet eene uitnoodiging te schrijven om niet te betalen. De he6r Van den Berch van Heetnstede wees er mede op, hoe by do behandeling der ver mogens- en bedrijfsbelasting compensatie is toegezegd bij de herziening van het personeel. In plaats van compensatie zal deze herziening eene verhooging blijken te zijn, vooral voor de meer gefortuneerden. Reeds nu kan men zeggen, dat onze dagelijksche wandeling is een gang naar het een of ander belasting kantoor (gelach). In 't breede bestreed spr. do verschillende grondslagen, die vooral voor den middenstand ongunstig zullen werken. De geheele voor dracht noemde hij een wisseltrekking op een nevelachtige toekomst, waaraan hy niet mededeed. Door de heeren Vermeulen en Kolkman is als amendement op het wetsontwerp voorge steld art. 80 als volgt te lezen: „Deze wet treedt in werking op een door Ons te bepalen dag, nadat de verhouding tusschen de Rijks- en gomeentelyke financiën nader bij de wet zal geregeld zijn." Naar men verzekert, moet het thans een uitgemaakte zaak zijn, dat de heer Voormolen hoofdcommissaris van politie te Rotterdam blijft. Gisteren moet de heer Voormolen weder een onderhoud met den minister van justitie gehad hebben in zake zijn overplaatsing naar Amsterdam en moet hjj, volgens de „Tel.", andermaal beslist geweigerd hebben, een der gelijke benoeming te aanvaarden. Naar ook de „N. R. Ct." verneemt, heeft de heer Voormolen gisteren den minister van justitie verzocht, hem nret in aanmerking te doen komen voor de betrekking van hoofd commissaris te Amsterdam. Naar men verneemt, komt nu voor de be trekking van hoofdcommissaris van politie aldaar thans ernstig in aanmerking de heer Allard, kapitein der marechaussee te Roer mond. De leden van de Tweede Kamer der ge- avanceerd-liberale party hielden gisteravond een club vergadering in het gebouw dier Kamer. Voor de instandhouding der Nederland- sche opera te Amsterdam is thans in het geheel ƒ7700 bijeengebracht. Te Rotterdam is overleden de heer P. Van Cappelle, onder-directeur der gemeente- gasfabrieken aldaar, bewerker van het gunstig bekende werk over de „Electriciteit." By de betrokken gemeentebesturen in Het Bildt is ingekomen eene aanvraag van de heeren J. Holland Co., te Rotterdam, om concessie voor den aanleg eener stoomtram van Leeuwarden over Stiens, de Bildtdorpen, Wier, Berlikum, Beetgum en Marssum. H. D. H. de prinses van Bentheim Steinfurt wordt den 18den November a. s. voor eenige dagen op het Loo verwacht. Morgen, Donderdag, wordt voor enkele dagen ook op het Loo verwacht de luitenant generaal jhr. Verspyck, adjudant-generaal van H. M. de Koningin en kanselier der orden. Tot griffier der Staten van Groningen is benoemd mr S. Sybinga, chef ter griffie te Groningen, met 41 van de 43 stemmen. Men schryft uit Tiel aan de „Tel.": Toen de vorigo commandant Van "Wessem het Tielsche schuttery-corps ontbond, gevoelde men eerst recht het gemis van die vereeuiglrig Thans zou er volop stof tot juichen zyn, want onze stad telt thans twee muziekverenigingen, ware het niet, dat jn verdeeldheid voor ons, Tielenaars, geen voordeel kan liggen. Eén corps zou kunnen bloeien, twee moeten door gebrek aan krachten vergaan. De oorzaak van het ontstaan der vereni ging „Viyt en Volharding" naast het Stedelyke Muziekcorps ligt in de schrale belooning, die de leden van dit corps ontvangen. Het hoogste salaris bedraagt 75 per jaar, het laagste 30. Voor dat salaris moet men: lo. repetee- ren (thans 6 uur per week); 2o. uitrukken met de schuttery; 3o. tien volksconcerten geven. De belooning krimpt dan tot 22 en 9 cents per uur. De ontevredenen, die meenden dat van de 2300, waarover het corps beschikt, hoogere salarissen konden betaald worden, hebben bovengenoemde vereniging opgericht. Kapel meester is de heer Stoetzer, oud-kapelmeester van het corps van het Koloniaal Werfdepot te Harderwyk. In de Staatscourant van 13 dezer is opge nomen een koninkiyk besluit van 11 dezer, waar'oy de Pupillenschool te Nieuwersluis wordt opgeheven, met ingang van 1 Jan. 1896. Tot rector van het Utrechtsch Studenten corps is in de plaats van den heer A. G. A. ridder van Rappard, die als zoodanig bedankt had, gekozen jhr. H. A. Van Karnebeek. De minister van bi.inenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, in 1895/96 belast met het afnemen van do practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad No. 222), zal zitting houden op Maandag 25 November a. s. en volgende dagen te Amsterdam. De Staatscourant van 13 dezer bevat nu ook de kennisgeving van den minister van buitenlandsche zaken dat blykens telegraphisch bericht van Hr. Ms. minister-resident te Bern, de invoer van vee uit Nederland in Zwitserland over de Fransch-Zwitsersche grens tot nader order is toegestaan. Volgens een hier te lande ontvangen particulier telegram is tot resident van Batavia benoemd de heer Van Ravenswaay. By dit bericht teokent het „N. v. d. D." het volgende aan: „Nu zyn er twee residenten van dien naam, de een, H. W. Van Ravenswaay, vroeger secretaris van Binnenlandsch Bestuur, laatste- ïyk resident van Pekalongan en eerst onlangs van veilof teruggekeerdde tweede, B. H. H. Van Ravenswaay, resident van Madioen. „Hoogstwaarscbyniyk is de eerste bedoeld. „Uit dit telegram volgt, dat de tegenwoor dige resident van Batavia jhr. J. G. O. S. Von Schmidt auf Altenstadt (sedert 5 Sept. 1892 in functie) is afgetreden. „Ook, zonder er meer van te weten, brengt men deze mutatie in verband met de uit de mailberichten bekende opium-perkara, ten gevolge waarvan de assistent-resident van politie, de heer K. A. Schneider, ontslag heeft gevraagd uit die betrekking." Het stoomschip „Admiral" vertrok 9 Nov. van Durban naar Rotterdam en Hamburg; de „Oengaran" arriveerde 12 Nov. van Batavia te Rotterdam; de „Prins Willem II" arri veerde 11 Nov. van West Indië te Nieuw-York; de „Salak", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 12 Nov. vanPort Said; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, passeerde 12 Nov. Ponta da Guia; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Nov. Sagrès; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Nov. te Genua; de „Obdam" arriveerde 12 Nov. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Rotterdam", van Nieuw- York naar Amsterdam, is 12 Nov. Lizard gepasseerd; de „Titan", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 9 Nov. van Algiers; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, is 12 Nov. Wight gepasseerd. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op 15 en die van den minister van w., h. en n. op 16 dezer, zullen niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is benoemd by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot militair apotheker der 2de klasse, de apotheker C. T. Leusden, geboren te De Bildt. Gemengd Nieuws. Dezer dagen ontving weder eene dame te 's Gravenhage een brief uit Spanje, waarin de schryver vertelt dat hy eenige jaren geleden een schat van zeshonderd duizend franken in een kisje in de omstreken van die stad had begraven, en nu relation trachtte aan te knoopen om dat geld terug te krygen. De schryver doet een omstandig verhaal aangaande die 600,000 franken. Volgens zyn brief was hy vroeger bankier te Parys, speculeerde ongelukkig, vluchtte naar Holland, waar hy zyn restantje?! van 600,000 franken onder den grond stopte, omdat hy weer moest vluchten. Later werd hy gepakt en thans meldt hy in de gevangenis te Barcelona te zitten. Hy belooft by terugvinding van den beweerden schat !/j van het geld of 200,000 franken aan de dame te zullen geven. Zy moest dus maar spoedig antwoorden aan een vertrouwd vriend van hem, die het zaakje voor hem zou opknappen. De dame stelde de politie met het schry ven in kennis. Zaterdag is naar het ziekenhuis te Rotterdam gebracht een kind van 2 jaren uit do Leeuwenlaan, dat in den slaap door een rat op verscheidene plaatsen gebeten en gewond was. De wonden zyn uitgebrand. Naar de „Haarl. C t." verneemt, heeft de justitie zich in het laatst der vorige week naar Krommenie begeven, alwaar vol gens loopende geruchten eene vrouw pogingen zou hebben aangewend om haren echtgenoot te vergiftigen. Het onderzoek moet echter tot dusver geene aanleiding tot eenigerlei arrestatie hebben gegeven. Uit Ridderkerk schryft men aan de „N. R. C": Vanwege H. M. de Koningin Regentes ont- viDg de 88 jarige oud-stryder A. Plaisier een bankbiljet van vyf en twintig gulden. Dit sommetje komt den ouden man, die van den gulden, welken de diaconie der Her vormde gemeente hem elke week geeft, moet leven, uitstekend te pas. Het „H.blad" verneemt dat de Amsterdamsche expediteur Beudeker, die goederen, welke aan hem toevertrouwd waren, achterhield, in hechtenis is genomen. De politie te Amsterdam beeft gisteravond een inval gedaan in een lokaal in de Warmoesstraat, waar gelegenheid werd gogeven tot hazardspel. Tegen den houder werd proces verbaal opge maakt, terwyl de hoofdrechercheur Batelt zich heden nader met een onderzeek in deze zaak onledig hield. Het gasverbruik daar ter stede is steeds verminderende. In de afgeloopen twee maan den is 84,000 MJ. minder gas verbruikt dan in de beide overeenkomstige maanden van het jaar 1894. Een nog onbekend gebleven reiziger nam Maandagavond, by gebrek aan ruimte in het Hotel Coomans, te Rotterdam, zyn intrek ten huize van den oberkellner van dat hotel in c'en Houttuin. Gisternamiddag, nadat men herhaaldelyk geklopt, doch vergeefs op antwoord gewacht had, vond men hem dood in bed liggen. Door vergif had de onbe kende een einde aan zyn leven gemaakt. Zyn lyk is naar Crooswyk vervoerd. Over het gedrag van een mili tairen wielryder heeft de „Tel." onlangs het volgende medegedeeld: „Eenige officieren zyn allesbehalve gesticht over een militairen wielryder, die, in hun ge zelschap zynde, niet van zyne plaats opstond, toen een dronk gewyd werd aan H. M. de Koningin. Hem werd natuuriyk verdere omgang met de officieren ontzegd". De heer P. L. Thierens, secretaris der Yereeniging van Militaire Wielryders, geeft van de zaak, die in dit bericht bedoeld wordt, e6ne andere lezing. Tydens de manoeuvres in September 1891, zegt hy, kregen eenige leden van de Leid- sche studenten-weerbaarheidsvereenigingPro patria", die deze manoeuvre medemaakten, hoogloopende onaangenaamheden met een militairen wielryder (een Amsterdamsch stu dent), die eveneens by deze manoeuvre inge deeld was. Een en ander gebeurde in den tuin van het hotel Bennekom, en geen offi cier was hierby tegenwoordig. Nadat men den wielryder allerlei hatelykheden had toe gevoegd, zeide men hem: „je moet met ons op de gezondheid van H. M. de Koningin drinken 1" waarop zy ten antwoord ontvingen: „met jelui wil ik op niemand drinken". Op byzondere wyze werd deze gebeurtenis later geïllustreerd. De een wist het nog mooier en o.erdrevener voor te stellen dtn de ander, zooals gewooniyk met dergeiyke verhalen geschiedt, terwyl men het nu daarby nog doet voorkomen alsof het dit jaar tydens de manoeuvres heeft plaats gehad. Hy geeft verder toe, dat eenige personen in het corps zyn gekomen, wier gedrag be wezen heeft, dat zy niet in bet corp3 thuis- behooren. Verreweg de meeste leden echter zyn jongelui, die met lust en yver hunnen dienst in manoeuvre-tyd vervullen en wien niets te veel is, ja, er zelfs eene eer in stel len, zooveel mogelyk hunne diensten te pres toeren. Gisternacht viel teRozendaal de conducteur der Staatsspoorwegen P. V., by aankomst van den goederentrein N°. 2884, uit den bagagewagen, met het ongelukkig gevolg, dat het linkerbeen werd overreden na dadeiyk verleende eerste hulp werd op neming in het gasthuis noodig geacht. Voorname gasten. In de ge vangenis te Maastricht houden thans verbiyf oen jonkheer en een baron, beiden Belgen. De eerste wordt verdacht van aanranding der zeden, de laatste van diefstal. Uitlevering van Gebr. Bingen.— Het vervoer der Italiaansche bankiers Gebr. Bingen, wier uitlevering door onze regeering is toegestaan, zal plaats hebben op Maandag 18 en Woensdag 20 dezer. Alfred Bingen wordt Maandag van Amsterdam, Gustav Bingen Woensdag van Rotterdam naar de Belgische grens gebracht. De Italiaansche regeering heeft van do Belgische en do Fransche het recht van parcours ten aanzien van de beide uitgeleverden verkregen. Op Belgisch grondgebieJ zullen zy nu door de Belgische poi;tie, op Fransch grondgebied door de Fransrh'j politie worden begeleid, om aan de Italiaansche grens door d6 Italiaansche politie te woraen overgenomen. Een grap? - De redactie van de „N -Br. Ct." he.fc den volgenden brief ont vangen „Ik, ondergeterkunde, wil gevloekt zyn, als ik met den a. Sinterklaasavond, tusschen 610 uren, niet 3 meisjes cn 2 vrouwen in Ginneken vermoord en in 12 stukken kap, desnoods onder de oogen van de politie. Het moet en zal gebeuren. „JACK THE RIPPER No. 2. „U mag waarschuwen, maar helpee doet 't niet. De 5de December '95 zal ieder heugen, die in Ginneken woonachtig is." De brief is mot oer notte, duidelyke hand geschreven. Het blad vindt, oi het een aardig heid is of niet, den schryver in ieder geval een gevaarlyk mensch. Indien de Belgische minister van landbouw wist, hoeveel veo dageiyks België wordt binnengesmokkeld, hy zou niet langer aarzelen de Belgische grenzen voor onzen gezonden veestapel te openen. Dag op da^ kan men langs Rozendaal transporten van IC tot 20 6tuks over de grenzen zien brengen, waarvan geen cent in Belgiö's schatkist komt. Onze berichtgever zegt zich niet aan overdry- ving schuldig te maken, wanneer hy de waarde van het in de jongste veertien dagen gesmok kelde vee op ruim ƒ30,000 schat. Hoe het mogelyk is, met koppels van 10 tot 20 stuks best vee ongehinderd in België te komen, zal ook voor velen een raadsel zyn. Wel wordt door de eigeniyke invoerders, die zich echter buiten schot houden, aan de dryvers van 50 tot 100 franken per beest uitbetaald, doch waar zitten de commiezen? Hbl Niet-gangbare munt. - Nu in het buitenland vele muntspeciën buiten omloop zyn verklaard, tracht men deze stukken in ons land voor gangbaar geld uit te gevm en kan men dus niet te voorzichtig wezen by het aannemen dezer vreemde munt. Het zyn vooral de frank- en vyf frank-stukken, dio in België niet meer gangbaar zyn en slechts waarde hebben als oud zilver. In Noord- Brabant zyn reeds velen hiervan de dupe geworden en het is zeer wel mogelyk dat deze ongangbare munt in ruimer kring ver spreid zal worden. Te Breda is er de aan dacht der justitie reeds op gevestigd. De Engelsche zendingspost naby Jeruzalem is door het gepeupel aangevallen; de zendelingen wisten te ontvluchten, maar eenigen hunner bedienden zyn vermoord. Deze missie is gelegen te Nablus (het oude Sichem), 33 myien ten noorden van Jeruzalem. Op de vertoogen van den Britschen zaakge lastigde te Konstantinopel heeft de Turksche regeering onmiddeliyk aan den vali van Jeru zalem geseind om den zendelingen alle mogelykc bescherming te verleënen. In een kolenmyn teBlackwell, by Alfreton (Yorkshire) heeft gistermorgen een ontploffing plaats gehad. Van de 82 mynwerkers, die zich in de groove bevonden, werden er 7 gedood.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1