Door de inspecteurs van het genees kundig staatstoezicht in ons land wordt, naar men vernoemt, een wetsontwerp voorgesteld, waarbij de thans bestaande geneeskundige raden worden afgeschaft en vervangen worden door plaatsvervangende inspecteurs van genees kundig staatstoezicht. Deze plaatsvervangende inspecteurs hebben ongeveer dezelfde rechten en verplichtingen als thans de leden van de geneeskundige raden, doch ten opzichte van welke meer zal vaststaan dat het hun plicht is den inspecteur te helpen in de vervulling zyner taak. Hot aantal inspecteurs, dat zonder te grooto geldelijke opofferingen kan worden aangesteld, zal altijd te klein blijven, dan dat elk van hen aan gezondheidsbelangen van zuiver localen aard voldoende aandacht zal kunnen wijden. Aangezien in belangrijke gemeenten een gezondheidscommissie zeer nuttig kan werken en op de oprichting van dergelijke commission somtijds tevergeefs door de ge neeskundige ambtenaren werd aangedrongen, wordt het noodig geacht deze bij de wet voor te schrijven. Deze gezondheidscommissiën worden inge steld in gemoenten boven de 15,000 zielen, en daar, waar dat verder door Gedeputeerde Staten en den Gemeenteraad noodzakelijk wordt geacht, In het algemeen belang ver plichtend gesteld. Bovendien wordt onder leiding van den minister van binnenlandsche zaken een cen trale commissie gevormd, aan welko is opge dragen: a. de voorbereiding van hetgeen in de volgende vergadering van den gezondheids raad behandeld moet worden; b. het ontwerpen van het jaarverslag over de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht; c. het doen of laten doen van wetenschappelijke onder zoekingen betreffende het ondorzoek naar den staat der volksgezondheid, de bevordering van middelen ter verbetering daarvan, enz. Men acht dit wetsontwerp noodig, om do grooto vooruitstroving der hygiënscho woten- schap. Aan eon uitvoerig halfjaarlyksch verslag van do vereeniging „Nederland" te Leipzig, loopende van Mei tot November, is het vol gende ontleend: De Vereoniging had het genoegen door 50 personen in 57 keer bezocht to worden, t. w'. door 43 Hollanders, 4: Duitschers, 1 Italiaan en 1 Engelschman. De bezoekers der feesten Oijn hieronder niet medegerekond. Den 18Jen Mei werd besloten het veree- yiigingslokaal naar Cafó zum Bórsten Rtichs- kanzier, Ooethostrasse 9, te verplaatsen en de daar aangeboden 2 lokalen op 15 Juni fees telijk in te wijden. Den 22sten Juni werd be sloten lederen Dinsdagavond sociëteit in het vereenigingslokaal te houden. Het was ook op dezo vergadering, dat do eerste dames zich voor het lidmaatschap aanmeldden. De minister van marine heeft de luite nants ter zee 2de kl. G. L. H. Luyten en J. C. Van Druten, respectievelijk dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te "Willemsoord en te Hellevoetsluis, met 21 dezer op non- jtctiviteit gesteld en vervangen door do luite nants ter zee 2de kl. jhr. J. A. Van Geen on P. H. Cool. De minister van w., h. en n. heeft be paald, dat do ingenieur van den Rijkswater- etaat 2de kl. F. Doffegnies, thans by den algemeenen dienst van den waterstaat, met ingang van 1 Dec. a. r. zal dienst doen onder de bevelen van den hoofdingenieur voor de rivieren, op diens bureel te 's-Gravenhago. Het stoomschip „Ardjoono" vertrok 9 Nov. van Rotterdam naar Batavia; de „Ko ningin-Regentes", van Amsterdam naar Ba tavia, is 9 Nov. Kaap St.-Vincent gepasseerd; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 9 Nov. van Port-Said; de Spaarndam" vertrok 9 Nov. van Nieuw- York naar Rotterdam; do „Veendam" arri veerde 10 Nov. van Rotterdam te Nieuw- York; de „Zaandam" vertok 10 Nov. van Amsterdam naar Nieuw-York. By koninklyk besluit van 7 dezer zyn benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- sclien Leeuw, jhr. mr. C. J. Den Tex, te Amster dam, voorzitter der internationale jury van de Wereldtentoonstelling van het hotel- en reiswezen tot riddors in de orde van Oranje-Nassau, de heeren: N. Le Grand, te Amsterdam, W. C. De Vos, to Haarlem, leden, on K. A. Van der Weide, te Amsterdam, lid en penningmees ter van het uitroerend comitó der tentoon stelling; H. N. Roepius, te Parijs, gemachtigde van het uitvoerend comité dor tentoonstelling voor Frankryk; E. Breman, architect to Amsterdam, bouwmeester van „Oud-Holland"; H. Holwig Van der Vegt, te Bussum, lid van de commissie van bystand; tot ridder in do orde van Oranje Nassau, met do zwaarden, de heer A. N. J. Fabius, kapitein der artillerie, lid van de commissie van bystand der Wereldtentoonstelling voor het hotel- en reiswezen, en voorzitter van do commissie van „Oud Holland". Goedgekeurd, dat de heer E. Yernöde, burgemeester van do gemeente Voorschoten, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Do hoer A. C. F. R. Ockerse, arts, met ingang van 1 Dec. a. s., benoemd tot officier van gez. 2de kl. by do zeemacht. Benoemd by het wapen der art.by het 3de rogt. veld art., tot eersten luit. de tweede luit. G. Vogelaar, van het corps; by het 2de regt. vesting-art., tot kapitein, do eerste luit. C. G. Preuyt, van het 1ste regt. veld- art.; by hot 3de regt. vesting-art., tot kapitein, de eerste luit. J. H. A. Mysberg, van den staf der art., werkzaam by do constructie werkplaatsen; by bet 4de reg. vesting art., tot eersten luit., de tweede luit. H. Beyerman, van het 1ste regt. vesting artillerie. TWEEDE KAMER. By de algemeene beschouwingen in de afdeelingen der Tweede Kamer over het hoofd stuk Binnenlandsche Zaken vroegen eenige leden, of spoedig een voorstel omtrent eene wettelyke regeling van den tyd kon worden tegemoet gezien. Overlegging werd verzocht van de begrootingen van de gemeenten Op- sterland en Weststellingwerf voor 1895, zooals die zyn goedgekeurd door Ged. Staten van Friesland. Gevraagd werd naar het resultaat van het ondorzoek des Ministers omtrent de onbewoonbaarverklaring van woningen van minvermogenden.- In eene afdeeling werd gevraagd, of in de verschillende gemeente-verordeningen vol doende is gezorgd voor het voorkomen van brand en van ongelukken by brand. Over do vernietiging van gemeentelyke ver ordeningen werd uitvoerig van gedachten ge wisseld. Ten aanzien van de koepokinenting werd gevraagd hoe do Minister denkt over de denk beelden van den minister De Savornïn Lobman, ontwikkeld by het wetsontwerp tot gedeel- teiyke herziening van de wet van 4 Dec. 1872. Gaarne zou men vernemen, tot welko resul taten de overweging van don Minister heb ben geloid, met betrekking tot het Rykstoe- zicht op weeshuizen. Andermaal werd aange drongen op het nemen van administratieve maatregelen om vervalsching van obligation ten laste van gemeenten en waterschappen tegen te gaan. Het verleenen van eervol ontslag kwam ook ditmaal weer ter sprake en men vertrouwde dat de Rogoering by het geven van ontslag dit alleen dan eervol verleont, indien de ante cedenten van den betrokkene die qualificatie ten volle rechtvaardigen Door sommigen werd er ty den Minister op aangedrongen, zooveel mogelijk by benoemingen de voordrachten te volgen van de daaitoe bepaaldelyk aangewezen autoriteiten. Wat de artikelen betreft, werd o. a. ge vraagd hoe ver de bouw van de Statenzaal te Middelburg is gevorderd en of nog meer uit gaven daarvoor zyn te wachten. Sommige leden drongen aan op hervorming of afschaffing der geheel verouderde schuttery. Sluiting der tap peryen op lotingsdagen werd gewonscht, zoo medo afdoend toozicht op de levensmiddelen en uitbreiding van veeartsenykundigo hulp. Streng toezicht werd gevraagd op de plaat sing van patiënten in krankzinnigengestichten en tegen het voorstel des Ministers om het voormalig groot arsenaal te Grave tot een gesticht voor rustige krankzinnigen in te richten werd van verschillende zyden bezwaar geopperd. In verschillende afdeelingen werd verhooging der traktemonten voor de districts-veeartsen biliyk en wonscheiyk geoordeeld. Wat het middelbaar onderwys aangaat, waren verscheidene ledon van oordeel, dat het onderwys aan de Hbogere Burgerscholen in het algemeen geon goede resultaten oplevert, noch ook kan opleveren. Meerdere steun uit 's Rijks schatkist aan enkelo industriescholen voor meisjes vond by velo ledon instemming. Ook met de verhooging van subsidiën voor Ambachtsscholen konden velen zich veree nigen. De wintercursussen vonden over het algemeen sympathie. Ook ditmaal werd weder van gedachten gewisseld over de schoolgeldheffing en de akte-examens. In overweging werd gegeven den duur van het scbrifteiyk examen voor de akte van hoofaonderwyzer te verlengen. Algemeen drong men er by de Regoeriog op aan, oen onderzoek to willen instellen naar de examenvragen, die onlangs in een dagblad artikel werden aangehaald. Verlaging der beurzen aan kweekscholen werd door enkele leden wenscheiyk geacht. Opnieuw werd aangedrongen op bezuiniging der examenkosten. Verscheidene laden hadden met leedwezen den post sub&idiéering der kweekscholen voor bewaarschool houderessen op deze begrooting gezien. Het gold hier het terugkomen op een besluit der Kamer, waartoe men, met hot oog op de politieke verhou dingen en omstandigheden, allerminst van dezen Minister het voorstel had verwacht. Vele andere leden verklaarden besliste voor standers te zyn van het voorstel des Ministers. Het subsidie van f 3000 voor de Haagsche Kookschool werd bestreden door hen, die geen staatsbemoeiing wensuhtan met het onderwys in de bereiding van volksspyzen en die meenden, dat zy, die door doskundigt) keukenmeiden klaargemaakte spyzen wenschten, de kosten van opleiding zeiven moesten betalen. Velen steunden daarentegen het subsidie in 't belang der volksvoeöing en do verspreiding der kennis van spyzen-bereiding onder de vrouwen en meisjes uit het volk. Door niet principieel tegen het subsidie ge kante leden werden echter verschillende be denkingen ontwikkeld, die evenwel door een aantal voorstanders niet werden gedeeld. In het verslag vindt men voorts afkeuring uitgosproken over polemiek, door een refe rendaris van binnenlandsche zaken gevoerd met do directie van het Mauritshuis over den museum-catalogus. Men vroeg wanneer de bouw voor een archief lokaal op Bleyenburg zal worden aan besteed en men keurde af, dat de bedienden van het Mauritshuis gedeeltelyk bezoldigd worden door aan de bezoekers den catalogus boven den kostenden prys te verkoopen. Nedcrlandselic Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De 25ste algemeene vergadering dezer Maat- schappy is te Dordrecht gehouden. De vergadering was goed bezocht. Met een kort woord opende de voorzitter, de heer W. D3 Beaufort, de vergadering, herinnerende aan het belangrijke feit, dat de Tweede Kamer met groote meerderheid de suppletoire begrooting voor 1895 had goed gekeurd, waardoor het tuinbouwonderwys meer vastheid heeft verkregen. Spr. hoopte dat binnen een niet te lang tydsverloop een Tuinbouwschool zal zyn ver rezen. De heer Heybroek, van Hilversum, bracht een woord van hulde aan het Kamerlid W. A. Viruly Verbrugge, voor de wyze, waarop hy de belangen van den tuinbouw heeft ver dedigd. (To'-juichingen.) De voorzitter stelde voor, dat de Maatschappy zich tot de Eerste Kamer wende met ver zoek, om goed te keuren, wat de Tweede Kamer in dit opzicht besliste. Daartoe werd besloten. Thans kwamen in behandeling de verschil lende voorstell.n der afdeelingen. Aangenomen werd het voorstel der afd. „Gooi- en Eomland", om de stationsterreinen zoo mogelyk door beplanting te doen ver fraaien. Het voorstel van „Deventer", een prijsvraag uit te sóhry ven betreffende de hulpmeststoffen, werd ingetrokken. De afd. „Boskoop en Omstreken" is van meening, dat de Mnatschappy een ruim en nuttig veld van arbeid zou kunnen vinden, als zy eenigszins den weg wilde bewandelen van de Kamers van Koophandel hier te lande en do Syndicale Kamer in België. Daarom stelde „Boskoop" voor, dat hot Hoofdbestuur hiertoe het initiatief neme. Het Hoofdbestuur zeide dat de afdeeling niet duideiyk te kennen gaf, wat zy w.l. Waar de afdeeling in haar toelichting spreekt van het door de te benoemen commission byleggon van geschilion tussehen handelaars onderling en handelaars en Maatschappyen, merkt het Hoofdbestuur op, dat zoomin de Kamers - van Koophandel ton onzent, als de Syndicale Kamer in België zich belasten mot arbitrage. Het hoofdbestuur wenschto dat Boskoops voorstel worde gesteld in handen eonor commissie, die dan in de eerstvolgende algemeene vergadering rapport uit kan brengen. De afgevaardigde van „Boskoop" zag gaarne overwogen de instelling van een zoogenaamd „zwart blad", waarin de slecbte betalers worden genoemd. De heer Krelage (Hoofdb.) vond, dat dit niet op den weg der Maatschappy ligt. De heer Yan Namen, van Zwyndrecht, wenschte door de commissie te doen over- wegon het richten van ccn verzoek aan den minister, om ce verzending van planten te doen bespoedigen boven andere voorwerpen. Het voorstel van het Hoofdbestuur, om de zaak commissoriaal te maken, werd aange nomen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren Krelage, Waldeck, Hey broek, Lunoman en Van Namen. Lang werd beraadslaagd over het voorstel der afd. „Dordrecht", dat de Maatschappy zich zou aansluiten bij de beweging tot ver krijging van een ministerie van land- en tuinbouw, en het hoofdbestuur gemachtigd worde te gelegener tyd zich te dier zake tot do Regeering te wenden. Het afwyzend praeadvies van het hoofd bestuur werd met 62 togen 4,4 stemmen aangenomen. Eveneens werden aangenomen de ongunstige praeadviezen van het hoofdbestuur op het voorstel van de afd. „Amsterdam", die eenige personen, werkzaam in de Nederlandsche koloniën, tot eere-leden wilde benoemd zien en op het voorstel van de afd. „Utrecht," die door het hoofdbestuur een commissie wenschte benoemd te zien om te onderzoeken, in hoever de vaste commissiën aan haar doel bean tv,-oord en. Op voorstel der afd. „Haarlem" werd be sloten een eere diploma met medaille uit te reiken aan J. Van Duren, die sedert 5 Aug. 1844 onafgebroken werkzaam is in de tuin bouwinrichting van de firma E. H. Krelage Zoon, te Haarlem. Het voorstel der afd. „Zaanstreek", om het aan het hoofdbestuur af te dragen deel der contributiën zoo mogelyk te verlagen of dit bedrag meer in overeenstemming met de draagkracht der afdeelingen te regelen, door daarvoor byv. te bepalen een storting van 40 pCt. der totale ontvangsten, werd buiten bespreking gelaten; de afdeeling kan het opnieuw indienen, als de statuten worden herzien. In plaats van de aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren J. D. Oudewater, Jac. P. R. Galesloot en T. Knopper, niet herkiesbaar, werden gekozen de heeren D. E. Bouman te Utrecht, H. Groenewegen te Amsterdam en Jac. Smits te Naarden, met 97, 85 en 84 van de 105 uitgebrachte stemmen. Arnhem werd met 58 stemmen, tegen 40 op Enkhuizen, gekozen als de plaats voor de volgende algemeene vergadering. De winter- byeenkomst zal te Rotterdam samenkomen en de vriendschappelyke byeenkomst op een nader aan te wyzen plaats. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op 9 November 1895, ten overstaan van L. J. C. A. Gordon, notaris te Leiden. Drie woonhuizen met schuur en tuin aan den Morschsingtl, Nos. 9, 8 en 7, in bod f 4000. Kooper de heer P. J. Van Venetie. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Gaarne wenschte ik in Uw geacht blad, naar aanleiding van het verslag van den gemeente raad van Noordwyk, tot verduidelyking mede te deelen dat ondergeteekende reeds in de zitting van Maandag gezegd had niet dan zeer noodo mede te zullen gaan om van de f 50,000, door aflossing eener hypotheek beschikbaar gekomen voor gemeente werken, te gebrui ken; daarom achtto ik het niet noodig dit Donderdag nog eens te herhalen; van daar myn stilzwygen. Ook meen ik te moeten mededeelen dat voor ieder, die niet geheel op de hoogte der gemeente-financiön is, de ge meente eenige jaren geleden eene geldleening van f 70,000 heeft gedaan en ik daarom overwegend bezwaar heb die f 50,000 geheel of gedealtelyk voor andere doeleinden te ge bruiken dan alleen voor schuldaflossing. Nu klinkt hot wel vreemd geld te leenen als men geld heeft, zoo..ls de Voorzitter beter achtte, maar de bedoeling daarvan is, daarby eene jaarlyksche aflossing te bepalen; in dit geval kan ook evengoed het voorstel van den heer Van Konijnenburg zyn nut hebben. U, Mynheer de Redacteur, dankzeggende voor de opname, Hoogachtend, Uw dien. C. Alkemade Sen. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam ni et aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. l)e paniek aan de Parijsche Beurs. De ongunstige stemming te Weenen, Ber- lyn en Londen is natuuriyk, behalve, gelijk men weet, op de Bsurs te Amsterdam,ook op de Pary* sche Beurs niet zonder terugwerking gebleven en in het. byzonder was dit verloden Zater dag merkbaar, vooral by do opening der Beurs, toen een paniek ontstond en de koersen een geweldige daling ondervonden. Zoo vielen Ottomaansche Bank op 505, gaconv. Turken op 19, Rio Tinto op 400, en was de daling der mijn waarden niet minder gevoelig. De Turksche waarden werden het meest getroffen, omdat menigeen, die belangryko posten heeft loopen, er de voorkeur aan geeft, reeds nu zyne positie te regelen, liever dan eene tweede liquidatie af te wachten, zoo noodlottig als dio van ultimo-October, zegt de „G'öte européenne." Da andere buitenlandsche wTaarden werden evenmin gespaard. Italiaansche rente was aangeboden tot 85, Spaansche buitenlandsche tot 64'/8; 4 pets. Braziliaansche tot 69.50 en do markt voor Fransche bank waarden onder vond den terugslag van deze algemeene paniek, waardoor duizenden worden bedreigd. Intusschen hebben die lage koersen niet lang stand gehouden; vele koopen van houders hadden plaats en er ontstond oene betera stemming, hoewel de koersen nog ver beneden die van den vorigen dag bleven. Het valt niet te ontkennen, dat een der voornaamste oorzaken van de paniek gelegen is in de vrees voor staatkundige verwikkelin gen in het Oosten, eene vrees, waartoe, vol gens de Parijsche bladen, de houding der Engelsche pers aanleiding geeft. Er werd in den verderen loop van den dag vrywat voor belegging gekocht, maar er zou toch meer zyn omgegaan, indien men niet door die vree9 ware teruggehouden. Men hoopt nu, dat van regeeringswege weldra verklaringen zullen worden afgelegd, waardoor het publiek wordt gerustgesteld. Niettemin worden aan zienlijke verliezen geledende markt is geducht geschokt en hoewel de tegenwoordige lage koersen wel geschikt zyn om tot koopen uit te lokken, houdt het bestaande wantrouwen de koopers terug. De minister president, de heer Bourgeois, heeft een onderhoud gehad met den heer Verneuil, den nieuwen gevolmachtigde der agents de changeom over den tegenwoor- digen toestand van de Beurs te beraadslagen. Men spreekt van eene tusschenkomst om de dalende beweging tegen te houden, en zeker is, dat het huis Rothschild, zoowel dat te Parys als de firma te Londen, reeds ver leden Zaterdag is tusscbenbeide gekomen om de paniek te bezweren. De houding der Fransche 3 pCts. was volkomen raadselachtig, zegt de „Cöte euro péenne", want de zwenkingen tussehen de uiterste kosrsen van 99.60 en 99.85 gedurende de officiëele uren van de Beurs, en de sluiting op de laagste koersen van den dag (99.55) zyn in lynrechte tegenstelling met de talryke kooporders voor dadeiyke levering, welke slechts tot de koersen van 99.80 a 100 kun nen zyn uitgevoerd. De aandeelen van het „Crédit foncier de Franco" waren byna de eenige, die ontsnapten aan de byna algemeene paniek. Deze werd nog vermeerderd door de mededeeling, waarvan de pessimisten druk gebruik maakten, dat de Zaterdag onder voorzitterschap van president Faure gehouden kabinetsraad besloot, den kruistocht, welke jaariyks door eene divisie van het eskader der Middellandsche Zee in de Levant wordt gemaakt, met één maand te ver vroegen, wegens de gebeurtenissen in Turkye. De „Indépendance beige" laat zich als volgt uit: De berichten, welke wy de geheele afge- loopen week uit Parys ontvingen, waren eiken dag van steeds ontmoedigender aard. Het schynt dat de verlaging, welke de internationale waarden heeft getroffen en waardoor ook do myn waarden werden medegesleept, zulk een wantrouwen heeft doon ontstaan, dat de ter- mynzaken op de open maikt volkomen st 1- stonden en dat slechts op dadelyke levering zakon werden gedaan. De daardoor veroor zaakte toestand is overgeslagen tot 6ene paniek. De koopers, die hunne positiën niet langer te Parys konden liquideeren, namen hunne toevlucht tot do Londensche Beurs. De ontzaglyke massa stukken, aldus op die markt geworpen, vond wel is waar nemers, doch de koersen ondervonden natuuriyk den terugslag van die onophoudelyke verkoopen. Wanneer men de oorzaken nagaat, welke tot de bedoelde paniek hebben geleid, dan bespeurt men al dadelyk, dat de open markt te Parys te gemakkelijk gastvrijheid heeft verleend aan die waarden, welke nergens anders een onderkomen konden vinden, en dat, eenmaal op de Fransche markt toege laten, daarin aanzienlyke sommen zijn vast gezet, die men moeilijk weder kon losmaken. Daarby komt, dat de „reports", welke gedu rende geruimen tyd zeer gemakkely'k waren, plotseling uiterst bezwaariyk en zelfs in som mige gevallen onmogelyk werden. Vandaar min of meer gedwongen liquidation, welke ten slotte de geheele markt hebben gedes organiseerd. Het is te hopen, dat zy spoedig haar evenwicht zal herstellen, en dat men er in zal slagen een einde te maken aan het wantrouwen, dat dreigt haar tot in hare grondvesten te schudden. De staatkundige berichten hebben insgelyks gediend tot voorwendsel om te verkoopen, zelfs op termyn. Ea Let verdient zeker de aandacht, dat de mynwaarden in de algemeene daling zyn medegesleept, hoewel zij niets te maken hebben met de Oostersche politiek. Na deze onaangename zyde van den toe stand te hebben aangetoond, moet gewezen worden op de omstandigheden; welke oen gunstigen invloed op de markt kunnen hebben. In do eerste plaats komt daarby in aanmerking het besluit der Fransche regeering, om binnen kort een wetsontwerp in te dienen, waarby het parket gemachtigd wordt om stukken van 25 fr. te verhandelen. In de tweede plaats zyn de laatstelijk uit Johannesburg ontvangen be richten van gunstiger aard. De Parysche correspondent van do „Kóln. Ztg." zegt: De „zwarte Zaterdag" is voor'oy, maar zyn gevolgen voor de beurs wereld zyn nog niet te berekenen. Men kan daarom ook niet zeggen, of de dalende beweging der jongste weken met de Zaterdag ontstane algemeene en groote verlaging is afgesloten. De afreke ning over het ongehoorde koersverschil staat nog voor de deur. Men zal mo;ten afzien van het verder op nemen van speculatieve fondsen, welker innerlyke waarde toch niet is vast te stellen. Moeilyker is het vraagstuk betreffende de Turksche staatspapieren, waarmede de Otto maansche Bank nauw is verbon ien. Men zal deze instelling tot eiken prys moeten be houden, wanneer niet de gevolgen nog nood- lottiger zullen zyn. Do correspondent ziet ook voor andere Beurzen dan de Parysche nog motiiyke dagen te geir.oet en meent dat alleen ae Duitsche daardoor niet zullen wordnn aangedaan Blijkens een telegram uit Par^s verzekert men dat ten gevolge van een onderhoud hetwelk de minister van financiën, Doumer, met verschillende financiers had, heden eon conferentie zal plaats hebben van de vertegen woordigers der groote kredietinstellingen, waarby naar middelen zal gezocht worden, welke zouden kunnen strekken om der Parysche Beurs weder haar gewoon voorkomen te verschaffen. De toestand ln Turkije. De crisis, waarin het Turksche ryk tegen woordig verkeert, geeft aanleiding tot allerlei verontrustende geruchten. Zelfs wordt be weerd dat de Engelsche en Italiaansche regee ringen reeds eene overeenkomst hebben ge troffen over de wyze, waarop zy zullen oytre den, indien Turkye te gronde mocht gaan. Volgens een der dagbladen te Rome heeft het Italiaansche ministerie bovendien een document ontvangen, waarin de Engelsche regeering tot in byzonderheden haar plan mededeelt betreffende eene eventueele ver deeling van het Turksche ryk en van de Italiaansche regeering een spoedig antwoord op dit voorstel verlangt Dit bericht doelt op hetgeen is gemeld over Engelands plannen ten opzichte van Turkye. Men beweert zelfs dat Lord Salis? bury heeft voorgesteld, het Turksche ryk te verdeelen. Van officiëele zyde is daarover nog niets bekend. Daarentegen wordt in een telegram uit Rome aan de „Polit. Korresp." gezegd, dat de toestand in Turkye geen ernstige ver wikkelingen doet vreezen, daar de mogend heden bezield zyn met vredelievende bedoe lingen. De bewering, dat Engeland met It lië afzonderiyk zouden optreden, is éénvoudig een onderstelling. Te Parys is Zaterdag morgen, onder voor zitterschap van president Faure, een minister raad gehouden. De minister van buitenlandsche zaken deed mededeeling van de laatste uit Konstantinopel ontvangen depeches. Onder de mogendheden heerscht volkomen eenstem migheid omtrent de houdiDg, met het oog op de gebeurtenissen in Armenië aan te nemen. Op voorstel van den minister van marine heeft de Fransche ministerraad besloten, dat de jaarlyksche kruistocht, welke door een

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2