EERITE K I TS UK. Avon dott ing van Woensdag 6 November. Ingekomen was ean schrijven van den heer Blydenstein, mededeling doende van z\)n ontslag als lid der Kanaer, wegens den toe stand van züno gezondheid. De Voorzitter zeido: Myne Heeren! U voor zeker evenals rnjj zal het innig leed doen te vernemen dat ons hooggeacht medelid, de heer A. J. Blydenstein, door den toestand zyner gezondhciJ zich gedrongen gevoelt zjjn ontslag te nemen. Door zijn deugdelijke adviezen en onafhan kelijk oordeel behartigde by de belangen van Land on Maatschappij. Zijn eenvoud, trouw en hartelijkheid doden hem de genegenheid verwerven van allen, die hem kenden. Moge de Almachtige zijn verdero levens dagen in alle opzichten gezegend doen zijnj Wij zullen hem nooit vergeten. (Betuiging van instemming). Een ingekomen missive omtrent het over lijden van jhr. C. Hartsen was reeds beant woord met een brief van rouwbeklag. Mededeeling werd gedaan van de wetsont werpen, laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen, waaronder de marinebegrooting en tal van regecringsbescheiden en adressen. De vergadering werd daarna gescheiden tot Vrijdag-middag. Cjt e 111 e 11 sr cl IV i e u \v s* Aan Leidens ingezetenen wordt de dank gebracht der medewerkenden bü de lief dadigheidsvoorstelling van Zondag 11., voor do wijze, waarop hun pogen werd gesteund. Het verslag der commissie gaf het volgend resultaat: inkomsten/"207.75, uitgaven/107.75; zoodat het batig saldo bedroeg f 100. Het drukwerk werd kosteloos geleverd en de hoogst noooige verteringskosten werden van verschillende zijden verstrekt. De gespecificeerde rekening ligt voor belang hebbenden ter inzago. In de gisteren gehouden open bare vergadering van den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, was o. a. aan do ordo het beroep van J. Boot tegen de beslissing van het gemeentebestuur van Woubrugge van 25 Juli 11., waarbij hem vergunning geweigerd is voor de oprichting van een scheepstimmerwerf tot het bouwen van ijzeren schepen en tot oprichting van eene smederij. Uit het over deze zaak door Staatsraad mr. De Neróe van Babberich uitgebracht rap port bleek dat de Hoofdingenieur van don Provincialen Waterstaat heeft geadviseerd de gevraagde vergunning onder voorwaarden te verleenen en dat Godep. Staten zich mot dat advies bobben vereenigd. Appellant kon slechts gedeeltelijk met de voorgestelde voorwaarden instemmen. Een paar reclamanten drongen nader hunne bezwaren aan. De Koninklijke beslissing volgt later. Naar men verzekert, kan, zoo er sprake is geweest van een aan de „Tel." vermeld onderhoud tusschcn een commissie van ridders der Militaire Willemsorde en den ter zake der postzegelszaak in bewaring ge steldón bode van hot departement van koloniën, ridder dier orde, dat bezoek slechts ten doel hebben gehad den verdachte onder het oog te brengen dat de leien van de orde zich nimmer op hun ridderschap kunnen beroepen, zooals de verdachte schijnt te meenen, tot het onthouden aan de justitie van inlichtin gen, waardoor haar onderzoek wordt be moeilijkt. Door deju8111 i e i8 aangehoud en en naar het Huls van Bewaring te's-Graven- hnge overgebracht Ruit Beverwijk, wiens aanhouding was govraagd ter zake van het houden eener loterij, waarvan de uitslag nooit bokend werd. Carré begint Zaterdag a. s. in den circus te Rotterdam z(jn voorstellingen, welke een maand duren, waarna hij naar Engeland oversteekt. Naar aanleiding van de vermelde klacht, door den heer Augustinus, van Am sterdam, to Haarlem ingediend, heeft de heer J. Koster den ofQcier van justitie verzocht, de klacht zoo streng mogelijk to onderzoeken, daar ze in do voorkomende beschuldiging goheel en al bozijden do waarheid is. Na de harddraverij achter hot Oude Slot op 23 October, was de heer Augustinus in het café „Montagno" te Haarlem. Daar kwam ook do heor De Jong, uit Blokzijl, en in bijzijn van den hoer Koster en anderen ruilden deze beiden van paard, zoodat „Ninus" het eigen dom werd van don heer Do Jong. Toen deze dus later aan hot „Posthuis" kwam met dat paard, werd het als zyn eigen dom beschouwd en werd geen bezwaar ge maakt dit aan zekeren Lijukamp, uit de Haar lemmermeer, mede te geven, toen deze het van den hoer De Jong, ook al in bijzijn van don hoer Augustinus, had gekocht. Diens paard, bij den ruil verkregen, „Flücb- tig", staat nog steeds in het Oude Posthuis. Dg rochtbank te Rottordam be sliste gisteren in zake do aanvaring van de „Elbe" en de „Crathie", dat het volledig be wijs is geleverJ, dat do aanvaring hoeft plaats gehad tusschen de „Elbe" en de „Crathie", terwijl de schuld daarvan lag bij de „Crathie". Mitsdien werden de gedaagden, Gordon c. s., eigenaars der „Crathio", veroordeeld aan de „Nordd. Lloyd" te vergoeden de geheele schade, geleden aan de „Elbe" en toebehooren met 6 pet. 's jaars van af den datum der aanvaring. Ieder dor gedaagden blijft aansprakelijk voor zijn deel der te vergoeden schade, waarvoor de „Crathie" executabel wordt gesteld. Bij niet-betaling heeft de „Nordd. Lloyd" het recht tot verkoop, terwijl de gedaagden voorts worden veroordeeld in de kosten van het geding en van de beslaglegging. Deze kosten worden op dit oogenblik be groot op f 3133.67'/,. Gisteravond omstreeks acht uren ontstond brand in een groentenhuis, Eerste Laurierdwarsstraat No. 16, te Amsterdam. Een kind van 13 maanden zat in een stoel bfi de tafel, en torwyl de grootmoeder zich even verwijderde om melk te halen, stiet het kind de petroleumlamp omver, met het gevolg dat het in een oogwenk door vlammen omringd was. Juist kwam de oud-brandweer man D. Ter Haak voorbü; het kind grijpen en in veiligheid brengen was voor hem het werk van een oogenblik, en daarna bluschte hü het vuur zoodat de brandweer bü hare komst hot zaakje reeds opgeknapt vond. Het is niet de eerste maal dat Ter Haak een menschenleven redt; met een vroegere redding, welke hü met levensgevaar volbracht, heeft hij reeds de bronzen medaille ver diend. Hbl Dinsdag stond voor de recht- bank te Alkmaar terecht de loodgieter L. Spiering, die vóór den brand op de kerk te Schagen werkzaam was. Hü werd beschuldigd van brand veroorzaken door onvoorzichtigheid. Hü had, zooals reeds vermeld is, een vlammend komfoor tüdens züne afwezigheid op de kerk laten staan. Er waren 15 getuigen gedagvaard. Do eisch was zes weken gevangenisstraf. De verdediger, mr. Kraakman Jr., te Alk maar, pleitte vrüspraak, of, zoo de rechtbank zich daar niet mee vereenigen kon, bet op leggen eenor boete, daar beklaagde bü even- tueelo hechtenis door stilstand züner zaak groote schade zou lüden. De ex- burgemeester van Oude- Pekela K. E. Dik is naar Breda gebracht, om aldaar zün straf te ondergaan. De rechtbank te Arnhem veroor- deeldo de vier tuinjongens te Neerbosch wegens mishandeling tot gevangenisstraffen van éón maand, veertien, zeven en zeven dagen. Do zaak Walraven, beschuldigd van opzettoiyk een West Indischen mail- stoomer in volle zee in de lucht te hebben willen doen springen, is door de rechtbank te Amsterdam, nadat de kapitein, de heer De Bruyne, was gehoord, weder voor onba paalden tüd uitgesteld, om kapitein Nieman, thans varende, als getuige te kunnen hooren. Do beklaagde werd op verzoek van zün ver dediger, mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, op vrije voeten gesteld. Do boterprjjzen in Friesland daalt hard. Beliep hü voor twee weken nog fob per vat van -10 Kg, op de gisteren te Sneek gehouden botermarkt was f 44 de hoogste prüs. Do prjjzen van het rundvee in Friesland zün sedert do heropening der Fran- sche grenzen per 6tuk circa f 15 gerezen. Een groot aantal Fransche kooplioden kocht meer dan 800 etuks kalveren en ander rundvee, vooral ook kalfkoeien voor den aanfok. Deze ryzing der prüzen komt vooral den huurboeren te stade, die, daar do tyd van pacht betalen, 12 Nov., aanstaande Is, moeten afzetten. Maandagmorgen werd uit do sloot aan de Vier Winden, te Wormerveer, opgehaald het l|jk van een 5 jarig meisje. Het kind was eenige oogenblikken te voren ongemerkt uit de oudorlüke woning ontsnapt en toen eenigo buren op het hulpgeschrei van een 14-jarig zusje toesnelden, was het reeds te laat. Een inwoner uit Holten, die in een coupé niet-rooken gerookt had, is door den kantonrechter te Deventer veroordeeld tot eene boete van f 3, subsidiair 3 dagen hechtenis. Zóó duur zullen den eerzamen landman zoker zün „rookertjes" nog wel nooit gekost hebben. De metselaar P.Okhuizen, van Kortenhoef, die de vorige week te Hilversum van een steiger viel en daarbü een schedel breuk bekwam, is aan de govolgen van den val overleden. Op do banken van de vierde klasse der ryks h. b.-s. to Leeuwarden heeft eergisteren plaats genomen een 27-jarig meisje uit de prov. Groningen, waar zy onderwüzeres was. Zü had vroeger het eind-diploma aan de rüks h. b.-s. met drie jarigen cursus te Heerenveon verkregen. To Leeuwarden is eene 23-jarige dienstbode gearresteerd, die zich had schul dig gemaakt aan diefstal van eene portefeuille met 300 aan bankpapier, die haar huisheer op een tafel had neergelegd. Er bestaat ver moeden, dat zü in denzelfden dienst en ook in vorige diensten nog meor diefstallen heeft gepleegd. Zü heeft den oerstgenoomden dief stal volledig bekend. Zü zou in het huwelyk treden en wenschte het geld voor hot op to richten huishouden te gebruiken. Een van verlof terugkeerend artillerist uit Amersfoort, die in den laatsten trein uit Utrecht in slaap was gevallen, ont waakte even nadat de trein 't station Soes terborg was voorbygestoornd. In de meening, dat hy reeds Amersfoort gepasseerd was, sprong hy, eer zün medereizigers het hem beletten konden, uit den in volle vaart zynden trein en werd later bewusteloos op den weg gevonden. Militaire geneeskundigo hulp, uit Amersfoort ontboden, constateerde dat de onvoorzichtige alleen een paar lichte kneu zingen had bekomen. Bü de feesten te Worth is de aan dacht weder zeer gevallen op het eerst voor korten tyd in Duitschland ingestelde corps der „Meldereiter" of ordonnance-cavalerie. Terwül bü de andore armee corpsen deze detachementen eene uniform hebben, welke aan die der armee-gendarmen herinnert, is het detachement, dat in den Elzas ligt, ge kleed in witte huzaren-attila met roode tres sen. Men zegt dat de keizer opzettelijk deze uniform heeft voorgeschreven, om den Elzas- sers, die zeer op huzaren gesteld zün en wier nationale kleuren in de uniform zün toe gepast, te believen. De „Meldereiter" zün bestemd om berich ten der hoogere officieren aan den troep en onder dezen onderling over te brengen. Zü bestaan uit uitgelezen manschappen uit alle cavalerie regimenten - en worden bijzonder voor dien dienst voorbereid. Do behoefte deed zich aan dit corps ge voelen, omdat de generaals niet altijd een voldoend aantal adjudanten bü de band had den, met het oog op de groote afstanden, waarover het gevecht zich tegenwoordig ver deelt. Do in het oog vallende uniform is volstrek! geen nadeel, daar men deze manschappen "niet dan in de uiterste noodzakelükheid in de gevecbtslinie zal zenden, omdat men ze anders op het beslissende oogenblik niot meer heeft. Ook overigens is men m den laatsten tüd van de vrees voor schelle kleuren van de uniform teruggekomen, daar thans, by de ver dragende geweren, de kleuren, op den afstand, waarop men kan vuren, niet meer te onder scheiden zün. De aanvoerders hebben daaren tegen een troep met duidelijke onderscheiding» kenmerken beter in de hand. Voor do rechtbank te Stuttgart heeft een winkeljuffrouw terechtgestaan wegens verduistering van gelden. Bü het ver hoor bleek, dat de juffrouw, behalve haar pension, een salaris kre. g van 10 mark (zegge zes gulden) per maand. De rechtbank hoeft dan ook de lichtste straf opgelegd, overwegende dat de moreele verantwoordelükheid voor het misdrijf op den patroon rust. De burgemeester eener kleine stad in Duitschland werd in eene eigenaardige procedure vrügesproken. Het betrof processen verbaal wegens overtreding der verordening op de honden. Wanneer een agent van politie zoodanige overtreding constateert, wordt zün proces-verbaal door den commissaris van po litie nagozien, doorgezonden aan de secretarie en door deze in handen van den burgemeester gesteld, die ze dan voor „gezien" moet tee kenen en ter opname in het register weer aan do secretarie moet teruggeven, om ze dan weer naderhand „ten fine van afdoening" terug te krijgen. In ruim zestig gevallen nu had de burge meester het over zich kunnen verkrijgen om, wanneer hy geen termen voor een vervolging vond, de processen-verbaal.... eenvoudig in de prullenmand te wefpsn! Deswege werd tegen hem eeno vervolging wegens ambtsovertreding en „vernietiging van oorkonden" ingesteld. Do beklaagde gaf to9, dat hij de processen- verbaal in de snippermand geworpen had, niet tegenstaande hü ze aan de secretarie had moeten terugzenden. Het „Landgericht" overwoog, dat de han deling objectief beschouwd strafbaar was, daar door de vernietiging der akten eene latere controle der handelingen der politie beambten onmogelijk werd, terwyl de burgemeester als ervaren ambtenaar had moeten weten, dat men officiëele stukkon nietzoo maar in de prullenmand gooit. Het sprak hem echter vry, overwegende dat het opzet ten deze niet was gebleken. Burgerlijke Stand vail Leiden, van 31 Oct, tot en mot 6 Nov. BEVALLEN: J. J. Rijcersveer geb. C'orneliu9 Z. C. S. Catiju geb. v. llulto D. M. T. Kok gob. Frcdriks Z. P. B. v. d. Kam geb. Do Waal D. H. v Eijgen geb. De Haas Z. S. C. Niesten geb. Schouten D. M. J. v. Onzen geb. Gilden I). G. Do Groot geb. TijmsZ. J. Stikkelorum geb. Laterveer D. J. Stakenburg geb. Staffeleu Z. C. v. Mastrigt geb. La Bree D. M. G. Doovc geb. Kempers Z. E. Boom geb. v. Draa- nen D. A. Ilamerling geb. v. d. Burg Z. C. Groenendijk geb. v. Leeuwen Z. -— M. C. llarcclis geb. Monneo Z. W. Simons geb. Ouwerkerk Z. M. v. Duuren geb Momminga D. C. Piket geb. v. <J Dos Z. C. E. Kiebeek geb. Pout D. J. De Winter geb. Verhoogt Z. K. v. IJlden geb. v. Tongeren D. J. v. Zijst geb. Sijpestijn Z. GEHUWD: S. Zijlstrn jm. en G. H. Kuis jd. W. 11. Taflijn jm. en J. Jansen w. N. Brands jm. en M. Verbiest jd. J. FJaman jm. en J. Slegtenhorst jd. B. Bos jm. en C. E. Schneider jd. I. De Tombe jin. en S. Van Kan jd. J. Langozaal jm en J. M. Van der Linden s. OVERLEDENM. Zuidiik Z. 7 j. - C. Do Wolf D 5 j. D. M. Van der Klis D. 5 m. G Meyer W. 87 j. P- Hakkenberg M. 55 j. P. Heus geb. Bulloman V. 52 j. YV". Sierat geb. Geeben V. 22 j. M. C. Uiterdijk D, 13 d C. J. M. Wijteuburg geb. Lijsso W. 86 j W. Speijer geb. Rosenberg W. 84 j. J. Oostenrijk W. 84 j. D. C. Barnhoorn geb. Verhoeven D levenl. C. Heijmans D. 4 j. M. Van Dalen geb. Bek V. 67 j. J. C. Rij6bergon geb. Dobbo L). levenl. A. E. T. Kraak geb. Sebutz W. 47 j. Koord-Zuid-Hollaudsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. Opbrengst in October. 1S94 1895. Verecbil. Reizigera. 7104.81s f 7139.85s f 35.54 Goederen1379.21s 1472.94 93.72s Te zamen vor7. f 8483.53 f 8612.79s f -f- 129.26s Vorigo maanden 77022.71 79951.39s 2928.68s Vorv. eed. lJan. f 85506.24 f 88564.19 3057.95 Diversen 6310.23 6126.60 183.63 Totaio opbr. ƒ91816.47 f 94690.79 f 2974.32 Per dag-küom. f~ 10.786 f 11.124 f (L33ÏT BUITENLAND. Frankrijk. Te Parys was gisteren de betaaldag der verschillen van de ultimo-liquidatie. Deze verschillen zün enorm, vooral voor Turksche fondsen, Spanjaarden en goudmynaandeelen. Desniettegenstaande hebben alle groot© huizen betaald, behalve het aanzienlyke coulisse-huis Gerson. Men zocht nog of cr een middel was, dat het heden zyn zakon regelt, anders vreest men, dat vele anderen zullen wordtn mede- gesleept. Aan de Beurs was weinig handel, echter zonder daling der koersen; rnen was zeer gespannen omtrent den toestand vaD heden. De berichten over verandering in de diplomatieke vertegenwoordiging van Frankryk moeten onder voorbehoud worden opgenomen. Mtn verzekert althans, dat het gerucht, als zou Herbette, gezant te Berlyn, worden terug geroepen, onjuist is. De heer Bourgeois heeft den chef der „Süroté générale", Poireson, opgedragen, zich naar Carmaux te begeven en hem rapport uit te brengen over hetgeen zyns inziens tot bylegging van het bekende geschil kan worden gedaan. De heer Poireson is gisteren reeds uit Parüs vertrokken. Door het optreden van den heer Ber- thelot als minister van buitenlandsche zaken moet voorzien worden in het ambt van secretaris van de Academie van Wetenschap pen, tot dusver door dezen geleerde vervuld. Volgens do „Figaro," die het ministerie maar niot met rust kan laten, heeft zich als sol licitant voor deze betrekking aangemeld de afgezette minister van Madagascar, RHni- lararivony, die president Faure verzocht hem dezen post te gunnen. Te Parys is plotseling overleden de hertog van Harcourt, voorheen lid der Kamer. De hertog behoorde, tüdens het president schap van maarschalk Mac Mahon, tot de toongevende leilers der monarchisten. In 1881 verliet bij voorgoed het politiek tooneel. De hertog, die door een beroerte werd ge troffen, bereikte den leeftyd van 60 jaren. De „Petite République" meldt dat voor de Fransche marine een aantal stoom-vor- kenningssloepen zyn besteld. Deze booten zul len elf meter lang en zoo noodig als torpedo booten gebruikt kunnen worden. Men zal zo verdeelen over de pantserschepen en kruisers op verafgelegen maritieme stations. In Frankryk is de opbrengst der indi recte belastingen in October 1,025,900 fr. be neden de raming gebleven, maar 1,709,200 fr. meer dan i:i October 1S91 geweest. £>ui tschlaud, Een noodzakelyk gevolg van de byeenroe- ping van den Duitschen Ryksdag tegen 3 Dec. zal zyn, dat ditmaal evenmin als in het vorige jaar, toen de Rüksdag nog tweo dagen later byeenkwam, vóór het einde des jaars veel yan den wetgevenden arbeid zal kunnen worden afgedaan, want reeds na een paar weken zal de Kerstweek de werkzaamheden afbreken. Eerst na Nieuwjaar zal voor de vertegenwoor diging van het Duitsche Rük de eigenlüke werktyd beginnen. "Waarscbynlyk zullen dan ook wel woerde klachten zich herbalen over den geringen werklust, die den leden aan den dag leggen, want in geen parlement komen de leden slechter op dan in het Duitsche. Zoolang de Ryksdag bestaat, is daarover geklaagd, en in steeds toenemende mate; drie jaren geleden werd door den voorzitter van den Ryksdag geconstateerd, dat in de 66 vergaderingen van die zitting slechts 13 keeren meer dan de helft van do afgevaardigden tegenwoordig was geweest. De leden van den Ryksdag nemen hun mandaat onbezoldigd waar. Zoolang de Ryksdag bestaat, is de vraag of aan züne leden eene vergoeding zal worden toegekend voor den arbeid, dien zü verrichten ten be hoeve van het Ryk, een onderwerp van stryd tusschen den Ryksdag en den Bondsraad. Reeds de constitueerende Ryksdag van den Noordduitschen Bond waaruit na het ge denkwaardige jaar 1870 het Duitsche Ryk is ontstaan sprak zich uit ten gunste van het toekennen eener vergoeding aan hare leden. Sedert dien tyd is het voorstel met langere of kortere tusschenpoozen telkens opnieuw ingediend en steeds met groote meerderheid aangenomen; maar de Bondsraad heeft de be krachtiging van dit besluit consequent gewei gerd, en nog zeer onlangs, in züne vergade ring van 24 October, heeft de Bondsraad wederom züne bekrachtiging onthouden aan een dergeiyk besluit, dat in de vorige zitting van den Ryksdag genomen was. By de verkiezing van een lid voor den Duitschen Ryksdag, die gisteren te Dortmund werd gehouden, werd de sociaal-democraat Lütgeuau gekozen. De candidaat der socia listen verkreeg 24,033 stemmen, t9rwyi zyn tegenstander, de nationaal-liberaal Möller, 21,305 stemmen op zich vereenigde. Yolgens de Beriynsche „Post" heeft de bekende Duitsche reiziger, dr. Karl Peters, onlangs benoemd tot gouverneur van het district Tanganika, in Duitsch Oost-Afrika, dit ambt neergelegd. Yoorloopig zal de heer Peters op non activiteit worden gesteld. Italia, Het is nu bepaald dat de Italiaansche Kamer den 21slen November weer zal byeen- komen. Dan zal terstond weer de oude stryd be ginnen tusschen de heeren Crispi en Giolitti. De heer Giolitti, de gewezen minister-presi dent en Crispi's felste tegenstander, heeft reeds ter openbare kennis gebracht, dat hy, onmiddeliyk na de hervatting der parlemen taire werkzaamheden, weer eene interpellatie zal houden over het bekende geschil. De „Riforma" deelt echter mede, dat de heer Crispi dezen aanval niet zal afwachten, maar onmiddeliyk alle documenten betreffende de beschuldigingen, die tegen hem ztfn in gebracht, ter beschikking van de Kamerleden zal stellen. Indien dit waar blykt, zal dan toch eindelyk deze langdurigen twist tusschen de beide staatslieden worden uitgemaakt. Groot^Brltanuïë, Gistsren hielden de Engelsche ministers in Downing street een vergadering. Naar men zegt, werd deze ministerraad belegd, ten einde te spreken over den toestand in Armenië en het goschil met Venezuela. Er werd geen besluit genomen. Heden zullen de ministers tot voortzetting van de beraad slaging weer byeenkomen. Te Londen is nog geen antwoord ont vangen van den koning van Kumassi op het Engelsche ultimatum. Het stilzwyg.en van koning Prempeh wordt in Engeland ais een weigering opgevat, en de toebereidselen voor de «xpeditie worden yverig voortgezet. Koning C.irlos van Portugal is na geen gemakkeiyke reis want in het Kanaal woei een halve storm te Sheer- ness aangekomen. Van daar is de koning onmiddeliyk vertrokken naar Londen, waar hij in Buckingham-palace zyn intrek zal nemen. Het avondfeestmaal te Londen van den Natalschen agent-generaal ter viering van de voltooiing der spoorweglyn tusschen Natal en do Transvaal is goed geslaagd. De heeren Beelaerts van Blokland, Oyens en Van de Wall Bake waren aanwezig, evenzoo de consul- generaal White. Chamberlain hield een wei sprekenden toost op Zuid-Afrika, waarbij hy de hoop uitsprak, dat Zuid-Afrika's Staten bond een inleiding mocht zyn tot „imperial federation". Do minister zeide dat hy de spoorvvegconferentie van Zuid Afriia hier ge- noeglyk saamgekomen zag en sprak de ver wachting uit, dat zy als vrienden de geschillen daarginds uit den weg zou ruimen. De heer Beelaerts van Blokland, gevolmach tigde der Transvaalsche Republiek, beant woordde den minister met een betoog voor een verzoeningsgezind en harmonieus samen gaan van Natal en de Transvaal wegens do voltooiing hunner spoorweglyn. Hy toonde aan dat do Engelsche en HoJlandsch9 belan gen in Zuid-Afrika met voordeel kunnen samenwerken en las een in het Hollandsch gesteld officiéél telegram .uit de Transvaal voor, waarin Krijgers regeering de voltooiing der spoorweglyn tusschen Natal en de Trans vaal toejuicht en de verwachting uitspreekt, dat deze niet alleen de böide landen, maar geheel Zuid-Afrika tot zegen zal strekken. Dit telegram alsook de rede van den heer Beelaerts werden levendig toegejuicht. De welsprekende toost van Chamberlain bewoog zich alleen over algemeenheden. (V. R. C.) Gelyk reeds is medegedeeld, kunnen de eigenaars der scheepswerven te Belfast het niet eens worden met hun werklieden, die eene loonsverhooging vragen van 2 shilling per week. Voor drie j. ren ontvingen zij dat loon, maar toen werden de loonen verlaagd, omdat de werkgevers verslaninUn, niet méér te kunnen geven. Nu evenwel beweren de werklieden, dat de patroons wel in st. at zyn het boogero loon te betalen en staakten uvn ar eid, toen de patroons weigerde 11. D ze weigering was hierop gegrond, dot zy lomr eten hadden afgesloten, gebaseen op >.u 1 igera loonen, die tot dusver WtrJen beta 1 Derhalve konden zy, zonder nadeel te lijcen, co loonen niet woer op de vorige hoogte brengen. De eigenaars der scheepswerven aan de Clyde hebben geen geschil met hun werk lieden. Integendeel, onlangs stonden zy zelfs eene aanmerkelijke loonsverhooging too. Niet temin zyn de patroons te Glasgow, Johns town en Paisly voornemens, de werkgevers te Belfast by hun stryd tegen de werklieden te steunen en besloten zy hun scheepswerven te sluiten. Indien dit plan ten uitvoer wordt gebracht, zal men derhalve eene werkstaking zien dei" patroons. Oostonrjïli-Hong-.-Monarchle, De Weener correspondent van de „Daily News" beweert te weten, dat keizer Frans Jozef heeft geweigerd, zyne bekrachtiging te verleenen aan de benoeming van den heer Lueger tot burgemeester van Weenen. Mocht dit bericht waar blyken, dan blyft den anti semieten, die de meerderheid in den gemeenteraad bezitten,'toch niets anders over, dan óf een strooman tot burgemeester te kiezen, die ten slotto toch Luegers in structies moet opvolgen, óf Lueger telkens te herkiezen, totdat do keizer eindelyk zijne benoeming heeft bekrachtig-1. De Croatische Landdag heeft besloten, den afgevaardigde Ruszics voor 15 dagen het recht tot bywoning van do zittingen te ont zeggen. Dit besluit werd genomen wegens de heftige wyze, waarop deze afgevaardigde, naar aanleiding van de bekende ongeregeld heden, die tydons het bezoek van keizer Frans Jozef te Agram voorvielen, zich tegen den gouverneur baron Khuen-Hedervary uit liet. Uit Ellischau wordt gemeld, dat dezer dagen eene aanmerkeiyke verbetering is ge komen in den toestand van graaf Taaffe, den gewezen Oostenrfkschen minister-president. Turkye. Toongevende kringen meenen, zoo wordt uit Konstantinopel van Dinsdag gemeld, dat de Ottomaansche Bank, welker werkeiyk ver lies op rond 116,000 pd. 8t. wordt geschat, buiten gevaar is, ofschoon de crisis en hare gevolgen zich voor de Bank en de Turksche finantiëele en handelsmarkten, waarvan de vroegere door buitengewone behoeften voor de demping van den opstand in Klein-Azië

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2