N°. 10950 A0. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, S November. I Voor het akte-examen lager onderwijs i6 te 's-GravenhaüO geslaagd de heer W. Th. "Wanner, te Leiden. F" euilleton. EEN NOODLIED. Maauda» 4 November. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden. 1.10. 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grooter® lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nonuner bestaat uit DRIE Bladen. Eersle Blad. OUleiëele Kennisgevingen. Aan de ingezetenen van Sassenheim ie bjj pnblioatie bekend gemaakt, dat zij, die met St.-Nieelaaefeeet eone verloting willen houden, znlks met de noodige j opgaven eohnftelijk moeten aanvragen vóór of op Donderdag 7 November a. e., ten einde B. en We. daarop te doen b»ecbikken ingevolge art. 65 der Algtmeene Politie VerordeDiDg. Onder de advertentiön wordt tegen morgen avond, Zondag, in den Leidschen Schouwburg eene voorstelling aangekondigd (betgeen ook b\j aanplakbiljetten is geschied), aan welke voorstelling wat de opbrengst betreft een lief dadig doel, nl. voor een langdurigen zieke, is verbonden. De heer C. Van Proosdij, predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier (Hooigracht), is ernstig ziek, ten gevolge van op reis ge- ■vatte koude. Voor het examen in de vrije- en orde- oefeningen te Dordrecht zijn geslaagd de dames G. Cramer en A. C. Van der Pol, te Leidon. Wij tellen onder onze mede-ingezetenen ffjeen stadgenoot, die zich dichter noemt en ty menigeen ook als zoodanig bekend staat. Die Is» dichter, de heer N. Vyverberg, zal a. s. *-;yDinsdag 6 November zyn 25 jarig dichter- jubileum vieren in den foyer der Stadszaal, waarby zich ook eenige leden van het staf- muziekcorps der dd. Schutterij zullen doen hooren. Naar aanleiding van dit jubileum is zelfs eene feestuitgave verschenen met allerlei bydragen, waaruit wy de volgende „Beleefde Uitnoodiging" overnemen: „Komt, achtbre, dankbre kring van Vrinden, Door blydschap tot dit feest genood; Laat daar een vriendenschaar 2ich vinden, Die twist en tweedracht eeuwig doodtl En mocht by genen of by dezen, Een schaduw van geschil dan wezen, 5 Veroorzaakt door een valsch geschal; 9 't Wordt thans op dezen dag vergeten: Wy moeten allen broeders heeten; 'tZy vriendschap, vreê, vreugd, overal." Het herhalings-onderwys ter openbare lagere school in het dorp Woubrugge, dat in het begin van November zou aanvangen, zal wegens de onvoldoende deelneming niet doorgaan. De te Zegwaard gehouden collecte ten voordeele van de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland," tot ondersteuning van behoefligen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen kruis of van de Citadel-Medaille, heeft opgebracht de som van f 10. Gedurende de maand October zyn aan het Rykstelephoonkantoor te Lisse behandeld 1 193 t-.legrammen, t.w.ontvangen 88 en R oerzonden 105. Gedurende die ma.and van het vorige jaar bedroeg het aantal 140. Op het telephoonkantoor te Sissenheim werden gedurende de maand October 1895 behandeld 142 telegrammen, waarvan ver zonden 69 en ontvangen 73. Op het telephoonkantoor te Koudekerk werden gedurende dezelfde maand behandeld 73 telegrammen, namelijk 80 verzonden en 43 ontvangen. In de laatst gehouden vergadering van den Raad der gemeente Koudekerk werd de begroeting van bet dienstjaar 1896 vastgesteld in ontvang op f 9336.10'/, en in uitgaaf op f 9335.35. Ds. J. J. Van den Broek, predikant by de Herv. gemeente te Noordwykerhout, staat op het drietal voor Almeloo. Ten aanzien van de rijschool der bere den-artillerie, met ingang van 1 November opgericht, heeft de minister van oorlog o. a. bepaald dat de directeur van de rijschool voornoemd, als zoodanig, het gezag uitoefent, van corps commandant met uitzondering alleen voor zoo veel betreft het bevorderen tot hoogere gra den en het opleggen der straf van degrada tie aan het kader, by de ryschool gedetacheerd. De cursus vangt telkens aan op 1 Novem ber en duurt 2 jaren voor luitenants, onder officieren! en korporaals van de bereden-artil lerie, die aanleg bezitten om dienst te doen voor het africhten van paarden voor bereden- artillorie en 6 maanden voor luitenants der vesting-artillerie, die voor onbepaalden tyd by de corpsen veld-artillerie gedetacheerd zyn. Personeel en paarden der bereden artillerie zyn op 1 Nov. by de nieuwe ryschool, thans gevestigd te Bergen-op-Zoom, overgegaan. Het provinciaal kerkbestuur van Drente heeft in zyne vergaderingen op 31 October en 1 November de heeren D. G. Goedhuis en J. Ten Bruggenkate, candidatenaan deLeidscbe universiteit, en D. Bax, candidaat aan de universiteit te Amsterdam, tot de evangelie bediening toegelaten. By de Ger. Kerken zyn door de classis Em- men toegelaten de candidaten van de Theol. school te Kampen, F. Diemer, B. J. Lamberts en S. Yeltman, die de beroepen hebben aan genomen naar Aalden, Sleen en Gees, on door de classis Leiden, G. Wielinga, van Kam pen, die de beroeping heeft aangenomen by de Geref. gera. te Katwijk aan den Ryn. De heer J. C. A. Soutendam is met ingang van 1 Januari benoemd tot adjunct directeur van het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam. Met het doel om de Ned.-Herv. gom. te Kerkwerve, in Zeeland, waar de heer H. J. Couvée sodert 1894 predikant is, aan een nieuw kerkgebouw te helpen in plaats van het bestaande, zeer oude, dat niet meer als zoodanig behooriyk kan dienen, is aldaar en te Zieriksee eene commissie gevormd, welke trachten zal door eene verloting van prachtwerken, gravures, enz., enz., of door bydragen, onafhankelijk van de verloting, gelden tot dat doel by'een te brengen. De gemeente Kerkwerve zelve heeft ook reeds eene som bye-;n, maar hare zwakke krachten schieten te kort om zonder hulp van anderen het gewtnschte doel te bereiken. De minister van binnenlands'.he zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de Rijks- hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus te Groningen. Jaarwedde f 1800. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 15 November a. s. aanmelden by den inspecteur van het middel baar onderwys, dr. A. T. Yan AkeD, te 's Gravenhage. In de jongste vergadering van de genees kundige inspecteurs werden vastgesteld het ontwerp van eene nieuwe wet, regelende het geneeskundig staatstoezicht, en eene nieuwe wet tegen besmettelyke zi-kten. Beide ont worpen zyn thans door den minister van binnenlandsche zaken aan de Geneeskundige Raden in de provinciën gezonden, om in de eerstvolgende vergadering te worden be handeld. Ook het corps schatters voor depersoneele belasting te Rotterdam heeft besloten, zich tot den minister van financiën te weDden met het verzoek, by de voorschriften tot uit voering van de eventueel aan te nemen wet op de personeele belasting hunne belangen niet uit het oog te vei liezen, en zulks met het oog op de diensten, door hen gedurende de in werking zynde tegenwoordige wet verleend. Maandag den 4den Nov. a. s. en volgende dagen zal een examen worden gehouden voor den rang van gezantschaps attaché Het examen zal plaats hebben in een der lokalen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Maandag 4 Nov. a. 8. wordt te Vlissingen verwacht het koninklijke Engelsche jacht „Yictoiia and Albert." Het jacht zal des namiddags te vier uren op do haven komen en aan de Zuiderponton gemeerd worden en Dinsdag morgen don koning van Portugal in schepen, die per mailtrein, komende van Berlyn, te 11 u. 36 min. aldaar arriveert. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zyn by de Nederlandsche Centraa-lSpoorweg-Maat- schappy plannen in behandeling, om mot in gang van 1 Jan. a. 8. het reglement voor het pensioenfonds ten behoeve van het vaste personeel dier Maatschappij zoodanig aan te vullen, dat tevens worde voorzien in de reeds lang gevoelde behoefte aan weduwen- en weezen-pensioenen. In eene te Delft gehouden vergadering der commissie van het Nationale Bakkersge zellen-fonds is met meerderheid van stemmen besloten, een Algemeen Nederlandsch Bak kersgezellen-Ziekenfonds op te richten. Het niet raadzaam oordeelende jeugdige militairen, die zich aanhoudend slecht ge dragen, te detacheeren by het algemeen depót van discipline, heeft de minister van oorlog bepaald, dat militairen beneden den leeftyd van 18 jaren voortaan alleen by het algemeen depót mogen worden gedetacheerd na bekomen machtiging van den minister van oorlog. Omtrent het gebruik van munitie by weerbaarheidsvereenigingen beeft de minister van oorlog de bestaande bepalingen aange vuld met die, dat ook de patronen, die van rijkswege voor de oefeningen worden ver strekt, nimmer tegen betaling, in welken vorm on met welk doel ook, mogen worden ver schoten. De voorschriften betreffende het ver- leenen van bijstand en hulp door militairen zyn aangevuld met eene bepaling, dat, indien de militie-commissaris hot noodig acht tot handhaving der orde by de loting, de sterke hand in te roepen en by daartoe militairen requireert, de t6r plaatse aanwezige of wel de naast by zynde plaatselyke- of garnizoens commandant aan do tot hem gerichte aan vrage tot het verleenen van militaire hulp en bystand behoort gevolg te geven. De firma Martinus Nyhoff zal den llden November de boeken en plaatwerken veilen, uitmakende do bibliotheken, nagelaten door de heeren H. Kuiper Jr., taalkundige te Leiden J. E. Gacon, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhage; J. D. Viruly Pz., oud-wethouder te Delft; J. W. F. J. Van Eecke, arts, onder directeur van het patholog.-bacteriologisch laboratorium te "Weltevreden, en anderen, waarbij gevoegd is de verzameling over spiritisme van den heer A. J. Riko. Vanwege het ministerio van binnenland! sche zaken is aan allo vroedvrouwen in het geheele Ryk een exemplaar verstrekt van de door de „Inspecteurs voor het Geneeskundig Staatstoezicht" opgestelde „inlichtingen en raadgevingen aan vroedvrouwen omtrent de uitoefening barer praktyk" en strekkende tot vervanging van de bestaande „inlichtingen voor vroedvrouwen." Prof. Engelmann, te Utrecht, zal 30 December a. s. den deg herdenken, waarop by vóór 25 jaren benoemd werd tot hoog leeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Utrechlscbe universiteit. Zyn inauguratie rede hield hy 20 Maart 1871. In de maand October werd het Museum van Kunstnyverheid te Haarlem door 767 personen bezocht. Uit de aan het Museum verbonden boekerij werden 227 boek- en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. Wy brengen hier in herinnering, dat in ge noemde boekery gelegenheid bestaat voor hen, die op het gebied der kunstambachten werk zaam zyn, of hen, die de studiën der kunsten en ambachten beoefenen, kosteloos boek- en plaat werken te ontvangen. Daar zich by het gehouden referendum slechts 58 stemmen tegen het houden eener algeraeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers dit jaar verklaard hebben, gaat deze vergadering door. Zy zal worden gehouden te Zwolle op Vrydag 27 en Zaterdag 28 December a. s. By koninklijk besluit isa. bepaald, dat, met wyziging in zooverre van het koninklyk besluit van 13 Sept. 1895, de datum, waarop aan den beer P. C. Boelenkamp, op zyn verzoek, een eervol ontslag is verleend als lid er Permanente Militaire Spoorwegcommissie, wordt vastgesteld op 15 Sept. 1895; b. met ingang van 26 Oct. jl. benoemd tot lid van die commissie, de heer N. H. Nierstrasz, hoofdingenieur, chef van dienst van vervoer der Hollandsche IJzeren Sp oor weg maat- scbappy. Sts.-Ct Door de Regeering is eene commissie benoemd tot voorbereiding eener nieuwe rege ling betreffende het verlies van het lidmaat schap van de Nederlandsche Orden en van het recht om die Orden en andere eereteekenen te dragen. Deze commissie bestaat uit de heeren mr. F. W. J. G. Snijder van Wisst kerke (voorzitter), referendaris by het departement van justitie; L. F. G. P. Schreuder, referendaris by het departement van binnenlandsche zaken; J. P. Yan Rossum, luitenant ter zee lste kl.; mr. W. J. Wintgens, hoofdcommies aan het departement van oorlog; E. R. Van Wel doren baron Rengers, referendaris by bet departement van waterstaat, handel en nyverheid; A. E. Winckel, gep. luitenant kolonel intendant van het Nederlandsch Indische leger, terwyi aan de commissie als secretaris is toegevoegi do heer P. Pieters Wzn., adjunct-commies by het departement van koloniën. De Londensche correspondent van do 0N. R. Ct." scbryft dd. Woensdag: De eerste opvoeriog van „Trilby" in den Haymarket-schouwburg hedenavond is móór dan een gebeurtenis in de tooneelwereld, en heeft zelfs al het opzienbarende eener sensa- tioneele première te Parijs, wat hier oen zeld zaamheid bljjft. Reeds een maand geleden was elke plaats voor vanavond uitverkocht en do pachter van den schouwburg heeft een keus moeten doen uit oen hoop van aanvragen, driemaal grooter dan het getal beschikbare plaatsen. Daarbij komt, dat de eenige oevoor- rechten vrienden der pachters en journalisten waren. De heer Beerbohm Tree is niet ge zwicht voor de verlokkingen v*n Amerikaan- sche miJlionnairs en speculanten, die fabelach tige sommen moeten hebben geboien, en do prijzen zyn niet verhoogd. De manie voor „Trilby" is dermate, dat men nu twee maan den vooraf zyn plaatsen bespreken moet. Het is een geregelde Trilby-„boo u". Hst tooneel- 6tuk is een bewerking van den roman van George Du Maurier, den bekenden teekenaar in „Punch", die hier zyn eigen lotgevallen, toen hy nog kunststudent was te Parys, moet hebben afgemaald en daarby een succes en een roem heeft behaald, veel grooter dan ooit zyn schetsen in „Punch", meesterlik als zy zyn, hem hebben bezorgd. Het stoomschip „Deucalion", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 Nov. Bevezier; de „General", van Oost-Afrika naar Hamburg, arriveerde 1 Nov. te Adendo „Koningin- Regentes" vertrok 2 Nov. van Amsterdam naar Batavia; de „Prinses Sophie", van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 2 Nov. van Padang. By koninklyk besluit van 30 Cbt. jl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer S. E. Van Nooten, boek handelaar en uitgever te Schoonhoven. Verleend met ingang van 1 Oct jl. aan den i) -« Op een Octobernamiddag van het jaar 1855 zaten drie reizigers in Jiet veerhuis te Aarö- sund, om zich den tyd te verdryven, een partytje „zes en zestig" te spelen. Aarósund, Diet ver van Haderslebon aan de oostkust van Noord-Sleeswyk gelegen, was van oudsher een van de voornaamste inscho- piDgsplaatsen voor de reis naar het eiland FüneD, en wel naar het tegenoverliggende aardige stadje Assens. De afstand tusschen beide plaatsen bedraagt slechts vyftien kilo meter ongeveer. In dien tyd, slechts weinige jaren na den oorlog van 1848, dio met de nederlaag der Sleeswyk-Holsteinsche zaak geëindigd was, noemden de Denen het hertogdom Sleeswyk met groote voorliefde „Zuid-Jutland". De vroegere Sleeswyk-Holsteinsche ambtenaren waren voor het grootste deel afgezet en verbannen. Nu waren er in het land vele Deensche ambtenaren, die op elke wyze er naar streefden, het Duitsche element te onderdrukken. Velen van hen waren in het gewone verkeer zeer hoffelyk en vriendelyk, doch zelfs dezen ontstaken in woede, als door de Duitsche patriotten het schoons lied „Schleswig-Holstein meerumschlungen" aan geheven werd, dat door de Denen als het krygslled der Duiteche opstandelingen vreese- ïyk gehaat werd en dU8 streng verboden was. Vele onbezonnen of zanglustige Duit- sobers werden destyds wegens het zingen van genoemd lied veroordeeld. Een dag ge vangenis was gewooniyk de zachtste straf; soms ook werden drie dagen gevangenisstraf opgelegd. Het kleine stoomschip, dat geregeld hot verkeer tusschen Aarësund en ABsens onder hield, kon ditmaal niet op den vastgestelden tyd vertrekken. De machine was in het ongereede geraakt en men moest dit eerst verheipen, wat een vertraging van eenige uren veroorzaakte. De meeste reizigers wilden daarop bedaard wachteD, de drie kaartspelers evenwel niet; zy hadden daarom een zeilboot be steld, die hen over de Kleine Belt zou brengen. Eén van hen heette Martens, een reiziger in wynen uit Lübeck. De tweede, een eerzame kleermaker uit Kopenhagen, was voor een erfenis in Hadersleben geweest en nu-'op de terugreis. De dorde, een inwoner van Altona, Bendler geheeten, behoorde tot de vrye kunst; hy was musicus. Ook onder het kaart spelen vertelde hy o. a., dat hy voor de concert- en eohouwburgkapel in Tivoli te Kopenhagen geëngageerd was. Hy was een virtuoos op de cornet-A-piston. Zyn schoon blaasinstrument droeg hy in een lederen foedraal by zich. De DeeDsche kleermaker sprak tamelpk goed Duitsch. De reiziger in wynen uit Lübeck, die Denemarken al meermalen be reisd had, was de DeenBche taal geheel machtig. De virtuoos uit Altona' daarentegen verstond het Deensch maar „zoowat." Hy kon echter uitstekend blazen. De heeren hielden op met spelen. De reiziger in wynen keek op zyn horloge en vroeg: „Heeft Olufs de boot nog niet klaar?" „Daar komt by juist aan!" antwoorddo de waard van het veerhuis. Inderdaad hoorde men zware voetstappen, on do schipper, een kleine, corpulente en breedgeschouderde man, met een rood gezicht en listige oogjes, kwam binnen. Hy was al vry bejaard. „Heeren, da boot is gereed 1" „Waarom heeft het zoo lang geduurd?" „Ja," sprak do Bchipper, eenigszins ver- legoD, „ik moest de oude boot nemon, en daar zy in langen tyd niet gebruikt is, moest ik haar eerst weer in orde brengen." „Waarom de oude boot?" „Omdat do nieuwe er niet is." „Waar is zy dan?" „Myn beide oudste zoons zyn er mede onderweg; zy brengen een paar heeren naar Arrö en komen morgen eerst terug." „Ib de oude boot dan wel betrouwbaar?" „Dat zou Ik denken, heeren I Myn vader en ik zyn er duizenden malen de Belt mee overgestoken." „Nu, dat moet dan wel een oude kaat zyn." „Ja, zy is ruim dertig jaar oud, en ook, ofschoon goed gekalefaterd, een weinig water zuchtig; maar dat schaadt niet." „Haha, een waterzuchtige boot neen, maar die is goedl" „Maar is dat niet gevaarlyk?" vroeg de Deensche kleermaker bezorgd. „Volstrekt niet, mynheer," antwoordde Olufs. „Het weinigje water, dat gedurende de reis van twee uur binnendringt, zou een kleine hond heel gemakkelyk by -het ontbyt kunnen opdrinken, als het nameiyk geen zout water was. En dan heeft Hannes ook het 8chepvat." „Wie is Hannes?" „Myn jongste zoon." „Dio by de deur daar?" „Ja. Kom eens hier, Hannes! Help de bagage van de heeren eens naar beneden dragen." De veertienjarige, eenigszins schuchtere joDgen nam den koffer van den virtuoos, zyn vader dien van den reiziger in wynen. De kleermaker had niets dan een reistasch, die hy zelf droeg. Daarop verlieten zy het veerhuis. Beneden aan de aanlegbrug lag de zeil boot een ruim vaartuig met twee masten vastgemeerd. De kleermaker keek onder zoekend in de boot en ontwaarde geen blank water op den bodem van het vaartuig. Alleen zag zy er hier en daar wat vochtig uit. Maar dat ia zoo dikwyis ook by andero booten het geval. Olufs en zyn zoon stapten in de boot. Ook de drie passagiers. Hannes zette de zeilen terecht. De hemel was door gryze wolken omfloered vooral ln het noordwesten, uit welken hoek de wind kwam, was hy zwartgrys. Het was tameiyk koel. 0verd3g had het eenige keeren flink geregend en bet was te denken, dat er dien dag nog wat water zou vallen. Op 't oogenblik echter regende het niet. „De wind is slechter geworden," zeide Olufs. „Ik geloof byna, dat het ditmaal oen half uur langer zal duren." „Dan komen wy dus niet vóór het vallen van den avond in Assens," merkte do reiziger uit Lübeck op. In goon geval 1 Nu, in October zyn de dagen ook al zoo kort." De schipper greep het roer. De boot schoot vooruit en zette direct koers naar het oosten. Soms zyn er in de Kleine Belt, evenals ook in de Groote Belt en in de Sont, heftige stroomingen, zelfs by een zwakken wind. Als langen tyd achtereen oosten- en zuid oostenwinden gohoerscht hebben, stroomt uit de Oostzee door de drie zeeëngten veel water,' 't welk terugstroomt, als de wind verandert. Het laatste was, by den noordwestenwind, nu het geval. Toen na ruim een uur meer dan de helft van de reis afgelegd was, konden do pas sagiers de werking dezer snelle strooming bemerken. Zy werden byna zeeziek, zóó werd de boot door de naar het zuiden schuimende golven heen en weer geschommeld. Nu ver toonde zich er ook wat water op den bodem van het vaartuig. ,Nu zie je 't, dat de oude boot water zuchtig is!" zeide de reiziger in wynen, tor- wyl hy naar het water wees. „De boot is werkeiyk lek," prevelde do kleermaker ontsteld. ,'t Heeft niets te heteekonen, hoeren 1", riep Olufs bedaard, terwyi hy oen versche pruim in den mond schoof. „Dat beetje water I" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1