te hebben weggenomen, dit weer hebben toe- genaaid i ii dat wel cp tijdstippen, die daar voor by voorkeur geschikt waren. Nog wordt gemeld dat wel is waar 8000 a 9000 gebruikte formulieren by de ver bouwing 00 zolder zijn gevonden, en dat deze geen zegel hadden, doch dat dit ook niet behoefde, daar het Oost Indische post wissels waren, die ncoit een postzegel krygen. Do gearresteerde assistent bode heeft be kend, de vermiste po-tzegels te hebben ver kocht aan een handelaar te 's-Gravenhage, maar ontkent ze zelf te hebben ontvreemd. IIy geeft voor gehandeld te hebben op aan drang van anderon, die hy niet wil verraden. Als medeplichtige is hy voorloopig in arrest gebleven en naar hot Huis van Bewaring overgebracht. De uitvaart of sluiting der We rJ ^tentoonstelling te Amsterdam gisteravond was gansch niet droevig. Tegen halfnogen verdrong men zich aan de drie ingangen. Het aantal bezoekers wordt geschat op 25,000, waarvan ongevoer 21,000 betalenden. Do byna volle maan blikte neder op de duizenden, die opgegaan waren om nog eon laatsten blik te werpen op do verlichte lynen van het hoofdgobouw, op het schip, op don olifant, op „Oud-Hollandt", kortom op alles, wat in do achter ons liggend© maanden aan ïoovelcn zooveel aangename oogenblikken bezorgde. De menschenma8sa schoof allereerst voort in de richting van „Afrika's Duisternis". Luid klepte de bel van den tooverschommel, hard draaide het orgel in dit gebouw; doordrin- gond steeg do lucht op van versche wafels en poffers, waaraan velen zich te goed deden. Daar knalde de eerste vuurpyi de eerste der duizend, die Pain Sons den laatsten avond nog zouden afsteken, om toch maar niets mede terug te nemen naar Londen, 't Is waar, men scheen zich verteld te heb ben, want met den besten wil kon men geen honderd vuurpijlen tellen. De reden lag hierin, dat de burgemeester van Nieuwer-Amstcl, op wiens gebied het vuurwerk terrein ligt, ter elf ier ure het afsteken van hooggaand vuur werk had verboden. Het vuurwerk was er niet minder om, zegt het „Hbl.," ook al verloochen den Pain Sons zich zelfs den laatsten avond niet als echte vuur- on rookmakers. Het boemde en daverde, het knetterde en siste nu een vurige telegraaf, dan draaiende zonnen; de Koninginnen in vuur afgebeeld, een reusachtig Nederlandsch wapen, tot slot een vurig vaarwelen een tot wedersiens Pain Sons schynen terug te willen komen, zy het dan ook zonder tentoonstelling. En daarna, geen grasperken of rasterwerk meer ontziende, stroomde de menigte door on langs don weroldbazaar naar do poorten van „Oud-Hollandt." Opnieuw geduw en gedrang, tot eindelyk het Marktplein één menschenmassa was. Wolff speelde wat men maar wilde en had veel succesmen juichte hem toemen huldigde hem met hoezees, van Haydn's Abschiodssymphonie" kwam niet veel terecht. Maar 't was er niet minder prettig om. Toen Wolff zyn laatsto „ronJe" deed, toen de klok ken van het Raadhuis en van de Nymeegsche Poort voor 't laatst klopten, stroomden de monschen achter do kapel aan, alsof zy nog ééns en voor het laatst wilden toonen „boo prettig dat was." En daarna stroomde „Oud- Hollandt" ledig.... „do ondergaDg der oude veste 1" Op do terreinen werd het gehos en gedrang voortgezet; do fakkeloptocht met schuttert) en marini.rs voorop zetto zich in beweging, gansch het terrein over, do lichtende fonteinen speelden voor de laatste maal haar kleurryk spelmen verdrong er zich om. En ondertusschen stroomden alle café's om de muziektent voller en voller van scheiden scheen men niet te willen weten g09do zaken worden nog gemaakt, na tal van dagen dat hot bittor en bitter slecht was gegaan. Ton slotte dunde do menigto op de laat- De beide jongelieden wisselden bezorgde blikken'. „Nou, Frits," ging Gottlieb voort, „je nieuwe betrekking bevalt my, en je behoeft niet te denken, dat ik myn woord niet houd." „Uw woord, mynheer Poblonz?" vro*g Frits nog verbaasder en byna angstig. „Ja, myn eerewoord, dat ik van nacht gegeven heb." „Van nacht?" vroeg Frits, torwyl hy een pas achteruit deed. Daarop ging by zacht tot Truitje voort; „Truitje, ik geloof, dat je naar den dokter moet gaan." „Acb, vader 1" begon dezo,nu op schreien- doD, angstigen toon, „lieve vader „Het is good, Truitje," antwoordde Gottlieb. „Wat scheelt jelui? Alles is goed. Ik houd myn woord en jelui kunt met elkander trouwen wanneer ge wilt." Na viel Truitje hem om den hals, schreide on lachte in één adem, Frits vatte zyn handen, drukte ze alsof by ze vermorzelen wilde en sprak sty ve phrasen van vertrouwen, dat hem vereerde en dat hy zou weten te rechtvaardigen als een braaf en eerlyk man. Het was niet vreemd, dat den armen, dien morgen toch al niet maatvasten Gottlieb het hoofd begon te duizelen. „Maar zeg nu eons, Frits," sprak hy, „hoo was dat van nacht? Hoe kom je zoo gauw woer uit Italië hierheen?" „Maar mynheer Pohlenzl Bezin u toch eens! Ik was nog nooit van myn leven in Italië. Hoe zou ik er dan vandaan komen?" „Wat? Ben jy dan niet koetsier op den grooten ooievaaar?" ste licbton doofden uit de tentoonstelling van 1895 behoorde tot het verleden. Men mag aannemen dat de tentoonstelling gedurende den geheelen tyd, dat zy geopend was, d. i. van 11 Mei lot 31 October, bezocht werd door ongeveer 9S0,000 betalenden, onge rekend degenen die gisteravond nog kwamen Oud Hollandt door 773,000, de Mailboot door 278,000, het doolhof door 117,000 bezoekers. Op de tramlyn DamWillomspark werden gedurende dien tyd ongeveer vervoerd 1,286,562 passagiers, tegen 739,645 in 1894. Door het drukko vreemdelingenverkeer hadden ook do andere lynen een veel grooter vervoer dan verloden jaar, zoodat de A. O.-M. een veel groo!er aandeel dan in 1894 aan de gemeento zal hebben uit te keeren. Yan de verschillende tocgangsbewyzen tot de tentoon stelling en tot de vermakelijkheden daarop, ontvangt de gemeento pl. m. 40,000. De stemming in den kaashandel was ook de vorige week zeer gunstig te noemen; de verleden week medegedeelde noteeringen, die voor Goudscho en Edammer 1 50 per 50 KG. hooger waren dan verleden jaar om dezen tyd, bleven gehandhaafd en de ter markt gebrachte partyen werden met zeer vluggen handel opgekocht. Er bestaat grond om aan te nemen, dat de thans besteed wordende pryztn voorsbands wel zullen biyven bestaan; de opkoopers toch schijnen ook dit jaar met de najaarskaas goed gewerkt te hebben, wat den speculanten aanmoedigt om te biyven koopen. In de Alblasserwaard werd in de vorige week 0.50 por 50 kilo meer besteed en liepen de pryzen van f 17 tot 23.50; in de Lopiker- en Krimpenerwaard werd 1ste soort Goudsche verhandeld tegen ƒ23 tot 26.50, met een paar gulden hoogere noteering voor zwaardere, 2de soort ƒ18 tot ƒ22; Derby lsle soort ƒ22 tot 24.50, 2de soort ƒ19 tot ƒ21; Edammer lsto soort ƒ24 tot ƒ27, 2de soort ƒ21 tot 23. Het „Utr. Dbl." werd in staat ge steld het eerste paar der „Rodenhuis-Kingma- tocht-schaats, vervaardigd door de firma Min- kema, te Oosterlittens (Fr.) en ontworpen door de hoeren Rodenhuis en Kingma, te zien. Deze schaats gelykt veel op de Noorsche schaats, doch zy is voel lichter. Daarenboven is zy minder wankel, wyl de afstand van de steunplaats tot het ys veel kleiner is dan by de Noorsche. Bovendien is het aan de firma M. gelukt do schaats in elkander te krijgen zonder soldeersel, in tegenstelling met do Noorsche schaats. Dit soldeersel laat by dio schaatsen vaak los. De R.-K.-schaats wordt door deze omstandigheid lichter en solider. Daarenboven heeft de R.-K.-schaats nog dit voor, dat ieder garnituur daaraan kan worden aangebracht, terwijl men ty de Noorsche schaats gebonden is aan één en hetzelfde garnituur. Last not least is deprys dor R.-K.- schaats veel lager dan die der Noorsche, ter- wyi de firma M. voor deze schaats staal heeft weten te vervaardigen, dat hard is als glas, doch nimmer krom trekt of barst, zelfs by plotselinge daling of verhooging van tempe ratuur. Dit laatstgenoemd gebrek kleeft vooral do Noorsche schaats aan. Nog dezen winter zal de schaats in den handel gebracht worden en by ys zal menigeen zich overtuigen van de goede hoedanigheden dezer schaats, ont worpen door onze beste kampioenen en ver vaardigd door een onzer beste schaatsfabri- kanten. De firma's Van Gink Co., De Gruyter's Stores, J. Leonard Lang en G. C. Lelsz te Amsterdam deelen aan het „A. H." mede, dat het hun gelukt is het Paleis voor Volksviyt te huren tot het inrichten van een Vélodróme d'hiverZy stollen zich voor, de groot© zaal met byzalen in te richten tot eene gelegenheid voor hen die gedurende den winter van het wislryden willen genieten en voor hen die het in den winter wenschen te leeren, ten einde in het voorjaar geheel gereed te zyn voor het toeren op den weg. Bovendien zullen grooto wielerfeesten, wed- „Och, mynheer Pohlenz, doe my nu een pleizier en wees verstandig I Zoo lang ik op een wagen ryd, heb ik er een paard voor en geen ooievaar. Ik zou er trouwens ook niet ver mee komen." Den ouden Gottlieb ging langzamerhand een licht op. Dus was alles, wat hy gezien en beleefd had, werkolyk slechts een droom geweest! Ook het eerewoord. Hy had aan een droombeeld zyn woord van eer verpand en behoefde het tegenover een huurkoetsier niet te houden. Het meest ergerde hem by dezo ontdekking, dat de reis zoo plotseling afgebroken was, dat hy niet eens Egypte en al de schoone zaken, die nog op het programma stonden, gezien had, dat hy in don slaap gesproken had en hy over het huweiyk nog eens nadenken wilde. Maar dat ging niet meer. „U hebt nu eenmaal ja gezegd, vader," verklaarde Truitje, „en daar is nu niets meer aan te veranderen." „Nu, Truitje," meende Gottlieb eindelyk, „trouw dan maar met elkander, maar ik stel êéne voorwaarde." „En die is, vader?" „Je brengt my eiken Zaterdagavond rander pens aan het station. Ik ben de reis op den grooten ooievaar nu eenmaal begonnen, ik wil haar ook voleindigen. Nou, wat anders?" Truitje en Frits namen de voorwaarde aan en de verloving kon nu eindelyk plaats hebben. stryden in liet fïguurryöen enz. plaats vinden. De groote zaal van het Paleis zal dus geheel gewyd worden aan de wielersport. Er zal gelegenheid zyn voor het bergen van rywielen, eene doorloopende tentoonstelling van ry wielen en alles wat daartoe behoort zal gehouden worden. In de opgave der aan het post- kar.toor te Amersfoort vermiste bankbiljetten is een fout geslopen. Do opgave luidt thans: 2 bankbiljetten elk van 40 D. Z. 2649 en D. P. 2173 en twee elk van 60 D. W. 5051 en D. F. 4487. Wat voor Leeuwarden een reden is om zich minder prettig te gevoelen, is voor Assen een aanleiding geweest tot feestbetoon. Gisteren arriveerde in laatstgenoemde ge meente de staf met twee bataljons van hot lsto regiment infanterie. Een groote vermeerde ring dus in garnizoen, voor de toekomst van Assen van niet geringe beteekenis. De gemeente heeft zich daarvoor opoffe ringen getroost en zal zich deze rog moeten getroosten, o. a. voor uitbreiding van één of meer scholen, maar daartegenover staan voor haar ook groote voordeelen. Door het uitsteken van vlaggen hadden de ingezetenen blUk hunner vreugde gegeven. Aan het station waren gistermorgen te halftwaalf de commandanten van het garni zoen en van de schuttery, de kapitein der marechaussee, officieren der schuttery, van de genie en der infanterie en het muziekcorps der d.d. schuttery aanwezig, om het nieuwe garnizoen te begroeten. Op het Stationsplein was het 4de bat. inf., reeds te Assen in gar- Dizoen, opgesteld. Nadat het muziekcorps het „Wien Neer- landsch Bloed" had gespeeld by het binnen komen van den trein en de begroeting had plaats gevonden, marcheerden de troepen, met het muziekcorps der ad. schuttery, naar het stadhuis. Op het stadhuis werden de nieuwe officieren in de met planten en groen versierde vestibule door den burgemeester in ambtsgewaad, de wethouders, den secretaris der gemeente en de leden van den Raad ontvangen. Op het bordes van het stadhuis staande, hield de burgemeester een toespraak, waarin hy de nieuw© burgers welkom heette, waarna de kolonel Hofstede het woord nam, om dank te zeggen voor de feestelijke ontvangst. Eenige porsonen, betrokken by het Zondagavond te Wy'chen gebeurde, zyn gedagvaard voor den rechter van instructie by de rechtbank te Arnhem, op 2 November. De door een hagelschot gedoode spoorwachter J. D. moet wel degeiyk een dergenen zijn geweest, die den gescheiden echtgenoot G. aan de woning van diens Quders eeno s«reDade met ketelmuziek brachten, en zou dus niet uit nieuwsgierigheid ter plaatse zyn gekomen. Door de duisternis geraakte de wed. O., enkele d&geh geleden, in een der grachten van het landgoed „de Bruine Horst", onder Luntoren. Do palfrenier van mevr. Reiger, opmerkzaam gemaakt door het blaffen der honden, bracht haar in bewusteloozen toestand op het droge. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepen; zy is echter aan de gevolgen overleden. Te Willemsoord brak by het op de helling draaien van de torpedoboot „Batok" plotseling een stalen kabel, ten gevolg© waar van een opzichter en twee werklieden werdon gekwetst, de opzichter, Limonard genaamd, zóó ernstig, dat zyne overbrenging Daar het Marine-hospitaal noodzakelyk was. De werk lieden konden naar hunne woning word©n geleid. Door eene ongehuwde dame is te Zutfen eene zoogenaamde „Sarepta stich ting" in het leven geroepen, die in de vol gende maand in gebruik zal worden genomen. De schenkster directrice met nog zes andere ongehuwde vrouwen zullen deze stichting bewonenvoor elk zyn twee kamers met keuken ingericht. Het doel is, om aan die vrouwen, welke overigens voor zichzelven kunnen zorgen en die door de directrice wor den aangewezeD, hot genot van vrye woning te verschaffen. Op het strand van Terschelling te Oosterend, is aangespoeld het lyk van den passagier Baitbold en van nog een passagier, die omgekomen zyn by het verlaten van de Duitsche stoomboot „Thasos", verleden week naby dat eiland gezonken. De schipper H.Kuehn, uitWil- leskop, vader van een talryk gezin, is eergiste ren met zyn oudsten zoon, die dezo week aan de loting zou deelnemen, onder Zevenhuizen dood in zyn vaartuig gevonden. De man, die met 2 zyner jongens op weg was met een lading steenen, sliep met den oudste in de roef. Beiden zyn, tlykbaar door den kolendamp, die geen uitweg vond, gestikt. Het „Nieuws v. d. Dag" deelt mede, dat een nader onderzoek omtrent het bericht van een op de Zeisterheide omge komen soldaat het vermoeden heeft bevestigd dat het geheele verhaal een praatje is geweest, ontstaan uit een samenkoppeling vaü ge ruchten en bespiegelingen. Yan den ongeveer honderd voet hoogen watertoren der fabriek „Perseverentia", te Harlingen, viel een Duitsch werkman van de stelling. Met een gebroken kaak, een schedelbreuk en een paar gebroken ribben werd hy naar het gesticht tot ziekenverpleging gebracht, waar zyn eerste vraag was, nadat hy tot bewustzyn was gekomen, „of hy soms gevallen was'Naar omstandigheden maakt de patiënt het vry wel. NR. C) Volgens opgave van Bureau Veritas zyn in de maand September veron gelukt 54 zeilschepen, als: 4 Duitsche, 8 Amerik., 16 Engehche, 1 Braziliaansch, 2 Deensche, 3 Fransche, 1 Grieksch, 1 Neder landsch, 1 Italiaanscb, 2 Japansche, 9 Noor sche en 6 Zweedscho. In dit getal zyn 2 schepen begrepen, die als verloren worden beschouwd, wogens gemis van tyding. Voorts zyn in dezelfde maand vergaan 14 stoom schepen, als: 2 Duitsche, 5 Engelscho, 1 Nederlandsch, 4 Japansche, 1 Noorsch en 1 Zweedscb. Een ware watersnood heerscht in het kroonland Krain; sedert tientallen van jaren heeft liet water er niet zoo hoog gestaan. Van alle zyden komen Jobstijdingen; het ge vaarlijkst is de toestand der boeren in het Laibacher moeras, die in de hanebalken hunner woningen moesten vluchten, waar men hen slechts moeilyk met schuitjes kan Bereiken. Te b e g i n n e n m e t N o v e m b e r z a 1 van Sydney maandelyks een stoomboot naar Manchester vertrekken voor het overbrengen van bevroren vleescli, boter, kaas en gevo- gelto. De eerste boot, de „Gulf of Siam," zal 40,000 geslachte schapen overbrengen. Een wandeling om de aarde. De Duitsche journalist Von Renngarten, die 27 Aug. 1894 zyn lange wandeling aanving, is 9 Oct. 11. te Taschkend in TurkGstan aangekomen, na een marsch door Rusland, den Kaukasus, den Trans Kaukasus, Perzië, de Transkaspische provincie, Bokhara en Turkestan, een wandeling van omstreeks 4000 Engelsche mylen. Van Taschkend zal by zyne reis voortzotten óf naar "Wladiwostock, öf naar Kamscbatka. In het eerste geval zal hy zich te Wladiwostock inschepen naar Japan en San- Francisco en van daar naar Nieuw York wandelen. Als by zyne route over Kamschatka neemt, zal hy zijne schreden richten naar Alaska en vervolgans naar Nieuw-York. Van Nieuw-York zal by oversteken naar Lissabon en van daar verder wandelen naar Riga. Hy denkt driejaren noodig te hebben voor deze reis. Tot nog toe is de onvermoeide wandelaar niet ziek geweest, maar hij hoeft veel in ge wicht verloren. Het is zyne gewoonte, het schoeisel te bezigen, dat gebruikelyk is in de landen, welke hy doortrekt. Te Schwibisch Gmü'nd, in "Wur* temberg, is een stoomketel van de stads- waterwerken gesprongen. Drio^ arbeiders werden geheel verpletterd en één dood in het water geslingerd; vyf werklieden zyn ernstig gewond. Het universiteitsgebouw te Richmond mot de beroemde koepelgalerij en de kostbaro boekerij uit do nalatenschap van president Jefferson, is een prooi der vlammen geworden. De Turksche conversieleening. Uit Parys wordt aan de „Frf. Ztg." geseind In tegenspraak met geruchten van politieke verwikkelingen in Konstantinopel, wordt van welonderrichte] zyde verzekerd, dat de aan leiding tot de daling der Turksche waarden foiteiyk in overlading der Parysche markt is te zoeken. De overeenkomst betreffende de conversie der Turksche douaneltening en der raccordementsleening is geteekend, waarby de Ottomanische Bank samengaat met de Duitsche Bank. De Porte heeft daarop reeds een voorschot ontvangen. De schynbare tegen spraak uit Konstantinopel wordt daardoor verklaard, dat de Ottomanische Bank bij deze conversiezaak geen verbindende verplichting overnam, maar zich een optie voorbehield, zoodat een oogenblikkelijk uitstel van de zaak geen afstel beteekent. BUITENLAND. Frankrijk. Do heer Bourgeois had gisteren conferenties met verscheidene staatslieden. Daarna begaf hy zich naar het Elysée en deelde den heer Fauro mede, dat hy zich in staat achtte een ministerie te vormen. Voor zoover toen bekend was, zou de heer Bourgeois optreden als minister van binnen- landsche zaken. Verder werden genoemd als ministers de heer Ricard voor justitie en ©eredienst, de heer De Cavaignac voor oorlog, de heer Lockroy voor marine en de heer Berthelot voor onderwijs. Verder zouden waarschyniyk ook de heeren Mesureur, Guyot Dessaignes en Combes deel uitmaken van het ministerie. De portefeuilles van landbouw en buiten- landsche zaken zyn nog niet toegewezen. De heer Hanotaux had gisteren een onder houd met president Faure en deelde den president mode, dat hy blyft by zyn besluit, om geen deel te nemen aan het radicale kabinet, dat de heer Bourgeois wil vormen. Ondanks dit besluit van den minister van bui tenlandsche zaken heeft de heer Bourgeois zyne pogingon nog niet opgegeven. Het zal hem echter niet gemakkelyk vallen, een minister van buitenlandsche zaken te vinden, in staat om den heer Hanotaux te vervangen. De heer Hanotaux grondde zyn weigering op den eiscb, die door den heer De Cavaignac was gesteld betreffende de wyziging van het tractaat met Madagascar. De Cavaignac wenschte, dat Madagascar by Frankryks kolo niale bezittingen zou worden ingelyfd, ter- wyl daarentegen de heer Hanotaux het pro tectoraat wil handhaven. Tevens achtte de minister het verkeerd, dat de heer De Cavaignac zou optreden als minister van oorlog. Immers, na het ongunstige rapport, door hem onlangs in de Kamer over de oorlogsbegrooting uit gebracht, zou zyn optreden als minister van oorlog onder de officieren zeker geen gunstigen indruk maken. De generaals Saussier en Boisdeffre hebben reeds gedreigd hun ontslag te nemen, indien De Cavaignac benoemd wordt. De leden der uiterste linkerzyde hielden eene vergadering onder leiding van den heer Goblet. De byeenkomst eindigdo mat het be sluit, dat deze party elk ministerie zou steunen, hetwelk bereid is de inkomsten-belasting tot stand te brengen en volkomen licht te geven betreffende hetgeen in zake den Zuid-Ooster spoorweg is voorgevallen. Ook generaal Zur Linden, de minister van oorlog, heeft reeds medegedoeld, dat hy in geen geval minister wil blijven. Waarschyn iyk zal de gewezen minister nu worden be noemd tot commandant van het 14de leger corps te Lyon, in plaats van generaal Voisin, die wegens zyn hoogen leeftyd in December op non-activiteit moet worden gesteld. Inmiddeh wordt de lyst der candidaten die voor een minister zetel in aanmerking komeir, met den dag grooter. Daarentegen meldt de Parysche correspondent van de „Iniépendance Bflge", dat de heer Peytral, die zich eerst bereid verklaarde als minister van financiën op te treden, zich nu hesffc teruggetrokken. Vandaar, dat de heer Paul Doumer, de radicale afgevaardigde van Auxerre, als de aanstaande minister van fiuanciën wordt genoemd. DuitschlaiidL In de Maandag gehouden zitting van den Kolonialen Raad kwam de slavenquaestie in Duitschlands bezitingen in Afrika ter sprake en werd er op gewezen dat zich te Zanzibar en Temba talryke slaven bevinden, en dat, volgens Engelsche bladen, de karavanen vrou wen en kinderen, die door Duitsch gebied naar de kust worden gebracht, in werkelijkheid slaven zyn. Verlangd werd dat den ambte naren de strenge onderdrukking van den slavenhandel tot plicht zou worden gesteld. De directeur Kayser noemde de beweringen in de Engelsche bladen valsch; hy zeide dat alle noodige maatregelen waren genomeD en dat hoogstens enkele personen konden wor den gesmokkeld, nooit echter slaven in groo ten getale. In België schynt het voornemen te bestaan, de wettelyke Zondagsrust in te voeren. De minister van arbeid heeft reeds gedelegeerden uitgezonden om een onderzoek in te stellea in Duitscbland, Zwitserland en Oostenryk, waar de wettelyke Zondagsrust bestaat, en in Engeland, waar door de gewoonte do Zondcg is geworden tot een rustdag. Verder is den inspecteurs van den arbeid, den arbeidsraden en den gouverneurs der provinciën in België opgedragen do vraag van de Zondagsrust te bestudecren en van de resultaten rapport uit te brengen. Groot-Brltannië^ De „Times" zegt in een ho >fdartikel over de verloving van Prinses Mand van W.eios met haren neef prins Karei, den tweeden zoon van den Deenschen kroonprins, dat de prinses hot zeldzame voorrecht heeft een huweiyk uit liefde te sluiten. Het f it dat deze ver bintenis vry is van eiken zweem van invloed der raison d'ctat, z il hare populariteit ont- zagiyk verhoogen, daar hnweiyken uit lisfdo tot de dierste tradition oer Engelschen be- hooren en zy gaarne het koninklyk huis de nationale gewooDte zi ij volgen. Ook de „Daily News" is zeer ingenomen met deze verloving en pryst de voortreftolyke hoedanigheden der prinses en do opvoeding, die zy van har© ouders ontving. Turkye. Volgens bericht heeft de Porte een rond- schryven gezonden aan hare vertegenwoor digers in het buitenland, waarin verklaard wordt, dat de Armeniërs de jongste onlusten in de provinciën verwekt hebben. Da orde is thans hersteld, behalve in het district Baiburt, waar een bende van 400 gewapende Arme niërs de Mahomedanen bedreigt. Uit officiëile bron wordt verder bericht dat in de omstreken van Zeitun 26,000 Arme niërs in opstand zyn gekomen. De Turksche regeering is vast besloten alle wanordeiykheden, hetzy ze van Turken of van Armeniërs uitgaan, te onderdrukken en de oproerlingen met de uiterste gestrengheid te bestraffen. Ook de gouverneurs, die de bevelen uit Konstantinopel niet opvolgen, zul len zwaar gestraft worden. Volgens mededeeling van de Turksche legatie te 's-Gravenhage is van den gouver neur generaal ad interim van Bitlis etn tele gram ontvangen, meldende dat de Armenische oproerlingen, ten einde grooter uitbreiding te geven aan de wanordelijkheden, die zy hebben uitgelokt, allerlei verontrustende geruchten verspreiden met het kennelijk doel de Muzel mannen te tergen. Na hun koopmanschappen van waarde in veiligheid te hebben gebracht, hebben zy waardelooze voorwerpen uit hunne winkel3 op straat geworpen, om aan eene plundering door de Turken te doen gelooven; zelfs heb ben zy eenige gebouwen in brand gestoken. Verder is te "Weenen een nader telegram ontvangen uit Konstantinopel, waarin wordt gemeld, dat door de Porto 50,000 manschap pen, tot de reserve beboorende, en 16 batal jons Redifs, ter sterkte van 20,000 man schappen, onder de wapenen zyn geroepen. Ten gevolge van dezen maatregel zullen de Turksche troepen in Klein Azië worden ver dubbeld en zal den autoriteiten de macht worden gegeven, om vordere ongeregeldheden, die nog mochten voorkomen, te onderdrukken. Cougo. De „Etoile beige" deelt weer tydingeiv mode uit den Congo staat. Volgens deze berichten is de toestand in

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2