N°. 10949 Zaterdag J3 November A". 1895 <§eze /Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 1 November. Feuilleton. 1 Het gevulg eener luchtreis. i LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon per 3 maandon. Franco per post Afzonderlijke Nommen 1.10. 1.40. PRIJS DER ADVERTENTrEE: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasscoren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. I B\j het te Dordrecht gehouden examen in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zijn geslaagd de dames C. D. Do Haas, J. E. Pillard, L. M. Kiewit en S. L. Kühlman, allen van Leidon. Voor het akte-examen L. O. is te I's Gravenhage toegelaten mej. H. A. Hoefman, te Leiden. Bij de Leidsche Spaarbank -werd in de [maand October ingelegd 43,070.41 en [terugbetaald 62,103.62», terwijl zijn afgege- [ven 66 nieuwe en geheel afgelost 49 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 10516 deelhebbers ^bedroeg einde October 1,975,707.43. By de door het departement van kolo- tniên gehouden aanbesteding was voor de levering van 3400 meter kardooasaai het minst ingeschreven door de firma P. Clos en [Leembruggen, alhier, voor ƒ1394. 's Rijks Ethnographhcb Museum heeft van den heer M. C. Schadee, controleur 2de klasse te Melaboeh, Atjeh's "Westkust, de volgende voorwerpeD, herkomstig van de WesUrafdeeling van Borneo, ten geschenke ontvangen: 1 weefgetouw, 2 gevlochten zak ken, 1 bambo?zen koker voor lont, 1 bam boezen kruitkoker, 1 vijzel met stamper, 3 rieten fluiten, 1 talisman, 2 gevlochten vrou wenmutsen, 1 houton polsring, 1 clarinet, 1 bamboezen fluit, 1 dubbele rieten fluit, 1 bamboezen kalkkoker, 3 slendangs, 1 muts, 1 man«je en 1 sirih mandje, 1 bamboezen koker met randjoes, 1 kralen borstsieraad, 1 panter huid als kleeding, 1 lanssteel, 1 ovaal houten doosje, 3 bamboezen pijlkokers, 1 houten beeldje, 1 snaarinstrument, 1 bamboezen koker met koperen mondtrom, 1 paar oorsieraden, 1 bamboezen mondtrom. I Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Sls.-Crt r De 1ste luit. W. J. Methorst, thans ge detachoerd b\) het 3de reg. veldart. te Bergen- op-Zoom tot het volgen van een cursus voor trekpaarden, is 1 Nov. van die d6tacheering ontheven en ingedeeld bi) het 2de reg. veldart. te Leiden. Ds. T. H. Woudstra, pred. bij de Geref. gomeento te Leiderdorp, is beroepen naar Charloi6 c. a. f Aan het postkantoor Warmond werd ge durende de maand October ingelegd 2776.81, verdeeld over 123 inlagen. Terugbetaald werd 928.44 Vi, verdeeld over 12 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 681. I Van af den dag dc-r openiDg (17 Oct.) tot op het «inde dezer maand werden aan het tel-phooakantoor te Warmond 18 telegrammen ontvangen, tegen 86 verzonden. Te Aalsmeer Is plotseling overleden de notaris Petrus Ledeboer. Door een korte, doch hevige ziokte werd bij op 61-jarigen leeftijd aan de zijnen ontrukt. Sedert 1878 aldaar werkzaam, heeft de heer Ledeboer in ruime mate gelegenheid ge vonden om voor zijne mede ingezetenen nuttig te zijn, o. a. door de stichting van de Mr.- Jacobus Tak-bewaar naai en breischool, de bloeiende sjaariank der vereeniging „Nut<n Genoegen", enz. In September 1889 door de liberale party in net district Nieuwer Amstel afgevaardigd als lid der Prov. Staten, word hy in Mti van dit jaar herkozen. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van bijna 77 jaren overleden jhr. J. F. W. D3 Geer van Oudegein, gep. luit. kol. der infanterie. Bfl de Ryschool te Amersfoort worden met 1 Nov. slechts cavalerio-officieren gede tacheerd en wel: de 1ste luitenants jhr. F. H. Roell en G. J. A. A. baron Van Heemstra, van het 1ste reg. huzaren; A. Simons en J J. Verkuyl Quakkelanr, van het 2de reg., en D. R Buma, J. M H. Ten Kate en de 2de luitenants C. J. J. Sixma baron Van Heemstra, van het 3de reg. Eene openbare algemeene vergadering van bet Nederlandsch Lancibouw-Comité is in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gehouden, onder voorzitter schap van den heer H. F. Bultman, president van dat lichaam, die in zyne openingsrede het overleden bestuurslid J. M. H. Merkel- bach herdacht en o. a. er op wees dat door de ijverigo bemoeiingen van den minister van buitenlandscho zaken do heropening .van do Fransche en Italiaansch« grenzen voor het Hoilandsche vee is verkregen, een maatregel, voor het Hoilandsche landbouwbedrijf vau belang. Besloten werd den minister van bui tODlandsche zaken dank te betuigen voor zyne ijverige bemoeiingen in dezen. De vergadering machtigde het dagelijkseh bestuur een meeting in het centrum des lands, bijv. Utrecht, byeen te roepen tot be spreking van het onderwerp „heide ontgin ning en grondverbetering", zullende do ver gadering niet voor rekening van liet Comitó bdtgd worden en naar de bedoeling van bot dageljjksch bestuur toogankelyk zijn voor ieder belangstellende in zake landontginning en daarmede samenloopendo vragen, derhalve eene opanfeare meeting, die niet zal leiden tot conclusion en zich zal bepalen tot eene algemeene bespreking en zulks ter voorko ming van overweldiging. Toch w«rd uit den boezem der vergadering in bedeaking gegeven een klein entrée voor de meeting te doen betalen, ter voor koming van eeno overstrooming door sociaal democraten. De vergadering liet verder de uitvoering aan het dagelyksch bestuur over. Verder werd o. a. medegedeeld, dat de minister van oorlog, die steeds een welwil lend oor aan de adviezen van het Comitó leende, b(j do aanbesteding der fourage in de voorwaarden wijziging heeft gebracht, in ver band met het advi«6, door het Comitó gege ven, en bepaaldelijk ook binnenlandsche haver heeft gevraagd. De heer Sickesz, lid van het dagelijkseh bestuur, sprak zijn leedwezen uit, dat over de reorganisatie van de Rykslandbouwschool en het tuinbouwonderwys, het Landbouw- comitó niet gevraagd is advies te geven. Aan den heer Breebaart werd toegestaan een uitspraak van het comité uit te lokken over de subsidiën voor rundvee. Dg heeren Van Weel en Fontein de Joi g Z'jq in de cama.issie voor beschermende rech ten benoemd ter vervanging van de heeren Ten Have en Bauduin. Het „Landbouw-Weekblad" zal voortaan daarvoor vatbare, door het comitó aan de Regeering gezonden missives bevatten. Ten aanzien van het wetsontwerp op de personeele belasting had het dagelijkseh be stuur voorgesteld een adres aan de Tweede Kamer te richten. Na lange ciscussie, waarbij Woek dat men in het algemeen de wet niet beschouwde als nadeelig voor den landbouw, werd met 18 tegen 12 stemmen besloten geen adres aan de Kamer te richten. Do heer Max Haan, te Nieuwstadt, in Lim burg, werd gekozen tot lid van het dagelijkseh bestuur, vacature-Merkelba h. Na uitvoerige discussie werd de wensche- Hjkheid uitgesproken tot oprichting van een diensttak voor landbouwingenieurs van Staats wege en besloten aan de Regeering uiteen te zetten den werkkring van dien diensttak in verhouding tot de bestaande takken. De Ryksschattors voor de belasting op het personeel te Amsterdam hebben een adres gezonden aan den minister van financiën, waarbij zij verklaren dat bij het ontwerp van wet tot regeling der belasting op het perso neel, hunne positie als Ryksschatters zeer ernstig worat bedreigd. Zy herinneren dat hunne belooning, voort vloeiende uit de door do belastingschuldigen betaalde schattings- en tellingskosten, waar van zy slechts ruim een drie vyfde geieelto ontvangen, in do laatste jaren aanmerkelijk is gedaald, en zy hunne inkomsten by steeds klimmende eischen van den dienst en daar mede gepaard gaande meerdere werkzaam- boden, voortdurend belangryk zien achter uitgaan. Nu in het nieuwe wetsontwerp als beginsel i6 aangonomon om de schattings- en tellings kosten te doen vervallen, wordt daarmede bun middel van bestaan bedreigd, waarom zij ver zoeken dat by een nieuwe regeling van het personeel, do finantiöele belangen van hen, die gedurende oen aantal jaren den lande met yver en toewyding hebben gediend, niet uit het oog mogen worden verloren, en zy, by eventueele nadeelige gevolgen, op do een of andere wjjze zullen worden schadeloos gesteld. De minister van buitenlandscho zak»n, de gezanten van Frankrijk, Turkye, Baigie, Italië en de gezantscbaps secretaris van Italië, do heer Gregorio, bevonden zich gister#» aan hot station van 't Holl. Spoor te 's-Gravenhage o bi de douairière baronesse Sirtema van Gro- vestins, die den winter in Algiers gaat door brengen, uitgeleide te doen. Gisteren is aan den gemeenteraad van 's-Gravenhage verzonden het vroeger vermelde adres van Scheveningscho ingezetenen tot ondersteuning van het verzoek om subsidie voor den aanleg van een visschershaven. In een op 30 dezer door de makelaars Sarlet in de Pieter Kies straat te Haarlem gehouden veiling, brachten vier niet buiten gewoon fraaie Engelsche gravures van 1791, 1793 en 1796 den ongewonen prys van 285 op. Gelijk men weet, zyn Engelsche gravures uit dien tyd tegenwoordig zaer in trek en vooral in Engeland gezocht. (Eaarl. Ct.) Uit Arnhem wordt aan de „Zutf. Ct." gemeld Door do ijverige on volhardende bemoeiingen der commissie is de Arnhemsche Orkestver- eeniging voor Gelderlands hoofdstad behouden. Ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiè kunnen wor den gesteld twaalf onderwijzers, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de klasse by het openbaar lager onderwys voor Europeanen en daarmede gelykgestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zy, die in het bezit zyn der hoofdakte, van eene akte voor de Fransche taal en van eene akte voor de gymnastiek of vrye en orde oefeningen. Zy, die ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië worden gesteld, ontvangen: a. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van 500; b. vryen overtocht naar Batavia als Gouvernements-passagier der eerste klasse, c. q ook voor hun wettig gezin; c. een voorloo pig traktement van ƒ100 's maands, ingaande «et den dag van aankomst te Batavia. Zy, die voor uitzending wenschen in aan merking te komen, moeten zich vóór 1 Jan. 1896 aanmelden by het departomont van koloniën bij een op z^gel geschreven request. Van deze onderwijzers zullen naar Indië moeten vertrekken: drie met het stoomschip, dat uit Amsterdam zal vertrekken op 30 M«i 1896; drie met het stoomschip, dat uit Rot terdam zal vertrekken op 4 Juli 1896; twoe met het stooc schip, dat uit Amsterdam zal vertrekken op 25 Juli 1896; twee met het stoomschip, dat uit Rotterdam zal vertrekken op 29 Aug. 1896; één met liet stoomschip, dat uit Amsterdam zal vertrekken op 3 Oct. 1896; één met het stoomschip, dat uit Rotter dam zal vertrekken op 7 Nov. 1S96. Verdere byzonderheden vinden belangheb benden in de Staatscourant van 1 dozer. De minister van koloniën heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hy het (door de Kamer verworpen) wets ontwerp, houdende wijziging van do tarieven van in- en uitvoerrechten in Nodorlandsch- Indië, krachtens machtiging van de Koningin- Rogentes, heeft ingetrokken. In by voegsels der Staatscourant van 1 dezer zyn opgenomen de beschrijvingen en afboeUiigen van fabrieks- en handelsmerken, waarvan de inschrijving overeenkomstig artt. 5 on 23 der wet van 30 September 1893 (Stskl. 146), beeft plaats gehad by het Bureau voor den industrióalen eigendom. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, vertrok 31 Oct. van Genua; de „Veenaam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 31 Oct. Prawlepoint; do „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passaerde 31 Oct. Lizardde „Prins Frederik Hendrik", van West Indië naar Amsterdam, passeerde 31 Oct. Ouessant; de sSmeroo", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 30 Oct. Wight; de „Telemachus", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde vóór 30 Oct. te Singapore. By koninkiyk besluit is de gepension- neerde kapitein ter zee G. A. Van der Mie den benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Benoemd voor het tijdvak van 1 Nov. 1895 tot en met 31 Juli 1896 tot leeraar aan de Ryks- hoogere burgerschool te Roermond, rar. J. K. Tasset, advocaat procureur en kanton- rechter-plaatsvervangur aldaar. Aan den adelborst 1ste kl. P. Eschauzïer, op zyn verzoek, met 1 dezer, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Met ingang van 1 dezer benoemd tot direc teur van het post- en telegraaf kantoor to Hoorn jbr. A. H. J. Bowier, thans oirecteur van het postkantoor aldaar. Aan J. Van Steeter, gewezen directeur van de strafgevangenis te Arnhem, verleend een pensioen van 1224 'sjaars. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer J. C. A. Walraven, die als kassier-generaal van de Nederlandscho Bank eervol ontslag hoeft gekregen. Gr e in e ïi gr cl Nieuws. Het aantal bezoekers van den Acadomietuin alhier bedroeg in de maand October nog 364. De rechtercommissaris voor de instructie van strafzaken te 's-Gravenhage wenscht te worden bekend gemaakt mot de verblijfplaats van V. Rombach, 65 jaren, laatst gewoond hebbende te Leiden; hy loopt met schilderijen en andere voorwerpen, zegt die te willen verloten en biedt voor die verloting loten te koop aan; by beloo!t dan dat do verloting binnen weinig9 dagen zal plaats hebben en dat hy den uitslag der verloting zal komen mededeel-n. Zy, die loten kochten, vernamen evenwel niets meer van hem. Hy moet als verdachte worden gehoord. Voor den Haagschen kanton rechter verschonen gisteren eenigë boterhande- laren, beklaagd van overtreding van de boter- wet. Tegen hen werden toeten van 3 tot ƒ10 geëischt. Eén der beklaagden voerde tot zyne ver ontschuldiging aan, dat de overheid zelve de handelaren in verzoeking brengt door.... het slappe toezicht. Daarom meent men straffe loos den lieden kunstboter voor natuurboter in de hand to kunnen stoppen l Gelyk wy gisteren reeds ver meldden, is de vermoedelijke dader van dtn diefstal van gebruikte postzegels op West- Indische postwisselformulieren aan het depar tement van koloniën ontdekt. De assistent bode d. Z. aan het departement is in zyne woning gearresteerd. Het blykt nader dat de diefstal met groot overleg is gepleegd, daar de formulieren in een gesloten kast geborgen waron in doozen, waaromheen koord was gebonden, dat met een cachot van den amb tenaar van dienst verzegeld was. De dader moet op zeer behendigo wyzo van onderen het koord hebben losgesneden en na de zegels ISof.) I „Mynheer Michael," riep Gottlieb verschrikt uit, „wij zullen het evenwicht verliezen. Ga toch zitten I Ga toch zitten. Mjj gaat het goed. Ziet gy Biet, hoe de ooievaar al wankelt?" „Wees maar niet bang. Ik weet wei, wat ik doen mag en wat niet. Ik ken mijn machine", antwoordde de heer Michael. „En waar gaat het nu heen, mijnheer Michael? Openhartig bekend, zou het my zeer aangenaam zyn, ale wy eens rustten en ergene eens wat gingen eten." „Voor alles is gezorgd, beste Gottlieb. Precies om negen uren twoe minuten komen wy op de groote pyramids in Egypte aan. Gy weet toch, Gottlieb, wat dat zyn, de pyramiden by Kaïro? De oude pyramiden hebben daar zoovele duizenden jaren doelloos gestaan, nu hebben zy eensklaps weer be- teekenis als viiegstation gekregen. Op het platform van de pyramiden van Cheops zullen wy onlbyten. Daar is een station." „En dan?" „Dan gaat het door Egypte en over de Roode Zee naar Jeruzalem; van daar over Klein- Azië naar Athene en Konstantinopel en over den Balkan door Hongarije naar huis. Des namiddags 3 uur 51 minuten zjjn wjj weer terug. De volgende maal gaat het een anderen kant uit, naar Amerika, met een klein uit. stapje over Groenland naar de IJszee en over de Noordpool en Zweden terug." Zoo praatte de heer Michael, toen Gottlieb eensklaps bemerkte, hoe het gezicht van den koetsier, den jongen Malhuber, veranderde. De anders zoo frissche, blozende jonge man werd opeens zoo wit als kryt. Alle bloed scheen uit zijn gezicht geweken, zyn oogen stonden strak in het hoofd en zyn handen beefden als die van een grysaard. Daarby zig Gottlieb, hoe Frits den grooten ooievaar in de diepte stuurde, in plaats van rechtuit, zoodat de machine met de snelheid des blik sems naar beneden suisde. Iu ds volgende minuut moesten zy in do zee liggen en waren allen met elkander verloren. „Frits, Frits I" schreeuwde hjj bem toe, „wat doet gy? Wy zpn allen verloren! Naar boven, m«t naar benedenl" „Wat gaat gü mi) aan?" antwoordde de j >nge man onverschillig. „Wat gaat my de heele wereld aan? Ik wil er nists meer van weten. Als ik Truitje niet mag hebben, raakt my de gansche wereld niets. Weg er meel" Nog een oogenblik en zij moesten iu de zee vallen. „Stuur naar boven, Frits 1" schreeuwde Gottlieb in doodsangst, „stuur naar boveD, je zult Truitje hebben." „Uw eerewoord en voor getuigen!" riep deze terug. Myn woord van eer. Frits, hier, da heer Michael is getuige. Hy weet, wat dat wil zeggen. Myn eerewoord, je zult Truitje hebben." Nu ging de ooievaar weer naar boven. Gottlieb herademde; hy was, naar het scheen, gered van den dreigenden ondergang. Doch zyn voldoening hierover bereikte maar al te sposdig een wreed einde. Het was, toen de groote ooievaar over het eiland Siciliü vloog met een snelheid van twintig tot dertig kilometer in de minuut, dat met even groote snelheid een andere machine, van het zuiden komend, de baan van den ooievaar kruiste. In een oog wenk waren de beide machines by elkander. Uitwyken was onmogelyk, de vreeseiyke cata strophe onvermydelyk. In doodsangst klemde Gottlieb zich aan zyn korf vast. Nog een seconde en met een verschrikke- lyk gekraak stortten beide machines met ge broken vleugels iD de diepte en, naar het den armen Gottlieb onder het vallen toescheen, in den krater van den Etna. Een door merg en been dringende kreet ontsnapte aan zyn lippen, en met handen en voeten klampte hy zich met inspanning van al zyn krachten aan den korf vast. Elke spier beefde van inspanning en wanhoop pats, een vreeselyk gekraak en lawaai. IV. „Heb ik het niet gezegd I" hoorde Gottlieb zpne vrouw woedend roepen. „Hy zal nog uit het bed rollen I En dat komt alleen van die verwenschte runderpens. Nou, je krygt 's avonds nog eens weer runderpens 1" Nog bevende van angst en badende in zyn zweet, keek Gottlieb verbluft op. Hy lag in bed, maar in een belachelyke positie. De bed plank was bezweken en naar beneden ge gleden, en hy lag met de kussens op den grond. Hoe was dat gekomen? Had hy de geschiedenis met den ooievaar altebts ge droomd? Dat was toch onmogelykZóó beider en duidelyk, zóó grootsch en waar had hy alles gszien, alsof hy het grypen kon. En dat alles zou niet waar zyn? Een droom? Zyn vrouw liet hem geer. tyd om langer te philoaopheeren. „Maak nu maar dat je opstaat, Gottlieb", zeide zy op verdrietigen toon. „Wat kyk je vreemd, alsof jo uit den hemel gevallen waart? Is dat niet een BChande? Het is byna tien uren en de jonge Malhuber zit al een half uur op je te wachten." „FritB?" vroeg Gottlieb verwonderd. „Ja zeker. Hy wilde je spreken, maar ver zocht my, je niet in den slaap te storen, en nu heeft hy zoo lang gewacht." Gottlieb betastte met beide handen zyn hoofd, om zich te vergswissen, of het er nog was. Het hoofd was merkwaardig heet, tong en gehemelte waren droog, het bewustzyn was niet al te helder. Do vyf borrels van den vorigen avond werkten nog na. Maar hy zeide niets en wist ook waarom I Want vrouw Pohlenz had den mond op de rechte plaats en Gottlieb had respect voor haar. Hy trachtte zich dus in alle kalmte te oriënteeren. Hst waa hem aangenaam, dat hy, in plaats van in den vuur- muil van Etna, in zyn bed ontwaakte; maar hoe dat alles in zyn werk gegaan was, dat was hem niet duidelyk. Hy kleedde zich zoo gauw mogeiyk aan, om Frits te woord te staan. Deze was immers overal by geweest! Hy dacht van hem iets naders te vernemen over hetgeen hemzelven nog een raadsel was. Ook had hy er nog eenige notie van, dat hy den koetsier zyn eerewoord gegeven had, in Truitjes huwelyk met hem toe te stemmen, maar over't geheel bouwde hy toch op de hoop, van den jongen Malhuber te vernemen, hoe de zaken nu eigenlyk stonden. Toen hy de woonkamer binnentrad, wa3 Truitje verdacht vriendelyk. Zy bracht hem de koffie, zag toe, wat bem ontbrak, en zeide eindeiyk zelfs: „Wat ziet u bleek, vader u is toch niet onwel?" „Frits," meende Gottlieb voorzichtig, „hoe is het nu eigenlyk? Vertel eens De jonge man, in Zondagsgowaad en in een ongewoon plechtige stemming, meende natuuriyk, dat Gottlieb van hem wilde woten, hoe hy zich d» teskomet voorstelde, en begon een lange geschiedenis te vertellen van eeuwige liefde en trouw, en dat hy wei is waar arm, maar ecriyk en flink in z()n werk was, en de wereld voor hem open stond, on dat hy meende, een vrouw te kunnen onder houden. Gottlieb schudde nadenkend hot hoofd en prevelde nu en dan slechts: „Nou, wat anders?" De jongelieden, die als 't ware aan zyn lippen hingen, wisten niet, of dat een ja of een neen was. „Maar, zeg eens, Frits," begon Gottlieb eindolyk, „hoe bon je aan je niouwo betrek king gekomen?" Truitje en Frits zagen elkandor vorwon- derd aan. „Aan myn nieuwe betrekking?" vroeg de koetsier verbluft. „Ja, op den grooten ooievaarl"

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1