Twee vrouwen, overkuren w o- nende ia liet Jaffa, to Rotterdam, kregen gistermiddag woorden over een dukkeltjö, dat ket zoontje van de eene aai kit doch ter! j 9 van c!e andere zou hebben afgenomen. Het ging al spoedig op een schelder., waarey de ecno vrouw moest hooren, dat zy dronk. Zy riep daarop haar man er by. Deze ging de andere te lyf en mishandeldo haar. Toen dror.g hy haar woning binnen en eloeg ar stuk wat onder zijn bereik kvrarn. Do bur»n der mishandelde vrouw, nu voor haar partij trekkende, gooiden den woesteling op de straat. Hy kreeg daar nog een geducht pak slaag op dc-n koop too. Een landbouwer uit Moordrecht, gister middag in een gezelschap van kwartjesvinders verdwaald en medegelokt naar een tappery op de Hoogstraat, te Rottordam, werd daar binnen het half uur van ruim f 20 beroofd. Toen do man zyn geld terugeisebte, waren de lieden in een oogwenk verdwenen. De politie, wier hulp was ingeroepen, kon hen ook niet meer vindon. (A7. R. Gt.) Het R.-K. kerkhof te Rotterdam wordt binnenkort aanmerkelijk uitgebreid, daar het bestuur voor ongeveer f 20,000 in veiling heeft aangekocht het terrein, dat tusschen het oude en nieuwe gedeelte van het kerkhof gelegen is. Vroeger was dit terrein aangeboden voor f 50,000. Zooals onze lezers weten, zal morgen, Donderdagavond, de Amsterdamsche Tentoonstelling voor hotel- en reiswezen wor den gesloten. Voor Oud Holland is het vol gend programma vastgesteld. Om acht uren zal de heer Wolff met zyn kapel het eerste gedeelte van zyn afscheidsconcert spelen. Om negen uren is er een groot vuurwerk op het hoofdterrein en daarna zal het concert wor den voortgezet, dat besloten zal worden met de „Abscbieds-Syiupbonio" van Haydn. Daarna zullen eonige .ommegangen" met muziek en fakkellicht worden gehouden, waaraan alle poorters zullen deelnemen. Om elf uren worden onder de Nymoegsche Poort door de Oud Hollandsche kapel het „Dankgebed" van Va lerius en het „Wilhelmus van Nassouen" ge speeld en daarna trekken de poorters, voor afgegaan door een ander muziekcorps, dat buiten do Nymeegsche Poort staat, de Stad uit en Oud-Holland zal voor het publiek zyn gesloten. In de Kroost te Zeist is Maan- dag-morgon het lyk gevonden van een alleen wonend man, zekeren B., oud 70 jaren. Zater dag morgen hadden de buren hem nog gezien en met hem gesproken, doch toen Zondag en ook Maandag morgen do woning gesloten bleef en zy op hun herhaald kloppen g6en antwoord kregen, stelden zy de politie daar mede in kennis, welke bij hare komst den man dood naast een stoel by zyn bed vond liggen; blijkbaar was hy daar afgevallen. De heoren A. Rodenhuis en Marton Kingma, die bekend zyn als schaats kampioenen, hebben oen nieuwe soort tocht- schaats uitgevonden. Do firma Minkema, te Qnterlittens, in Friesland, heeft van hen de opdracht gekrogen om oie schaatsen naar do gegevens te vervaardigen. Het aantal krankzinnigen, in do krankzinnigengestichten hier te lande aanwezig, bedroeg op 1 Januari 1891, '92, '93 en '94 respectievtiyk6220, 6-130, 6582 en 6733. Te Haulerwyk is verdronken de booren^iocht J. Schagen. Waarschynlyk is by by duister weer in het kanaal geloopen. Een o weduwe, die Vrydagmorgon in haro woning in do Valkenburgerstraat te Amsterdam brandwonden bekwam, is aan de gevolgon overleden. Als gevolg van de mishandeling den jongen Robbemond aangedaan stonden gisteren vier verpleegden van „Neerbosch" te Arnhem terecht. Belil. bekenden de te laste gelegde feiten on zeiden het gedaan te hebben omdat Robbe mond appelen, die zy moesten bewaken, had gestolen. De jongen was aan eene zydo vol gens eigen verklaring en die zyner moeder bont en blauw geslagen. Hy wees de beide eersto beklaagden a3n als degenen, die geslagen hadden, de beide laatsten herkende hy niet. Het O. M. deed by het requisitoir uitkomen dat hier een mishandeling onder jongens had plaats gehad, waartoe de hoer Van 't Linden- hout Diet alleen geen bevel had gegeven, maar waarvoor hy zelfs niet verantwoordelyk kon gesteld worden. Het gedrag van bekl. berispende, die met hun vi .ren oen kleinen jongen hadden mishan deld, eisebte het O. M. tegen de beide eersto bekl. 1 maand, tegen do beide laatste 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak 5 November. By den brand der Herv. kerk te Schagen ontstond het vermoeden, dat door het op het dak der kerk onvoorzichtig omgaan met vuur voor het gloeien der soldeerbouten, aoor don loodgieter L. Spiering, aldaar, de brand was ontstaan. Genoemde Spiering is thans gedagvaard om Dinsdag 5 November voor de rechtbank te Alkmaar te verschynen, als beschuldigd van hot veroorzaken van brand door schuld. 15 getuigen zyn opgeroepen om in deze zaak gehoord te worden. Dat e r n i e t t e s p o 11 e n v a 11 m e t do overtreding van de wet op de besmette- lyke veeziekten, kan blyken uit bet vonnis van het kantongerecht te Onderdendam, gowezeu tegen een landbouwer te Rasquert, wegens het niet doen van aangifte en het niet afgezonderd houden van aan besmottelyke vlekziekte lydende varkens, waarbij deze veroordeeld is tot 2 geldboeten van f 20 ie:er, of 10 dagen hechtenis veer olko fceetc, met verbeurdvorklariag van het hy ontvanger der gemoento Bafoe gedeponeerd bedrag van f 931.50, zynde de opbrengst der in beslag geiomen aa daarna geslachte varkens, alsmede de tvreo in beslag genomen wagens. Een perseen, te Boksmeer gear- resteerd als verdacht van valsch geil teTegelen te hebben uitgegeven, heeft niet alleen bekend zich daaraan te hebben schuldig gemaakt, maar ook dat hy het valsche geld vervaar digd heeft. Twee doer de politie te Maastricht op vormoedon van kerkdiefstal te "Wyk Maas tricht gaarrosUrde personen hebben hun mis drijf bekend en ook dat zy de daders zyn van den kerkdiefstal onlangs te Gronsveld gepleegd. Het ontvreemde is op hunne aan- wyzing te Wyk Maastricht onder den grond teruggevonden. Nog zyn niet allo lyken onder de puinhoopen der fabriek teBocholt gevonden. Deze week werden vier lijken ontdekt, zoodat er nog naar vyf gezocht wordt. De eigenaar der fabriek, de heer Beekman, is in hechtenis; hy wilde tegen een waarborg van 1 millioen mark vrygolaten worden, maar dit is ge weigerd. In het Hongaarsche vlek Hodmezu- Vasarhely is een bende giftmengers ontdekt, welke medeplichtigen had in Buda-Pesth. De bende, aan het hoofd waarvaD eene vrouw staat, verzekerde vreemdo personen by be grafenisfondsen, vergiftigde de verzekerden en streek de uitkeering op. Tot dusver zyn tien gevallen aan het licht gekomen; zes personen zijn reeds gearresteerd. De vereeniging „lo Musée Social" te Parys, die ten doel hoeft de verbotering van den toestand der werklieden uit stoffelyk en zedelyk oogpunt, hoeft twee prysvragen uitgeschreven, waarop antwoorden ook van niet-Franschen worden ingewacht. De eerste prfisvraag, die vóór 31 December 1896 be antwoord moet worden, betreft: het aandeel in do winst; de tweede, waarvoor men den tyd heeft tot 31 December 1897, heeft tot onderwerp: vereenigingen van werklieden en werkgevers. Do antwoorden mo.ten in het Fransch geschreven zyn. Uitvoerige pro gramma's zyn voor iedereen to verkrygen aan het bureau van de „Société du Musée Social", te Parys, 5 rue Las-Cases. De „Daily News" bevat een brief uit Trebizonde over de vreeselyke moorden op 8 October. De schryvor, voor wiens waar heidsliefde de redactie instaat en die een ooggetuige was van de tooneelen, welke hij bescliryft, toont aan dat de moorden eenige dagen voorzien waren, en dat de vali wei gerde de personen in hechtenis te nemen, die de menigte aanzetten om de Armeniërs te vermoorden. Niet een van do moordenaars is gearresteerd of ontwapend, maar daarentegen zyn een menigte Armeniërs in de gevangenis geworpen. Een telegram uit Konstantinopel meldt dat daar berichten zyn ontvangen van een vree- selyko uitmoording te Baihurt, aan den weg van Trebizonde naar Erzeroom. De Turken staken de huizen, scholen en schuren der Armeniërs in brand en schoton op de men- schen, die voor de vlammen vluchtten. Een aantal Armeniërs verbrandden levend en vele vrouwen werden scbandeiyk mishandeld. In bet geheel werden 150 Armeniërs vermoord. Toen men den gouverneur om hulp smeekte zond hy drie gendarmen, die natuuriyk niets vermochten tegen de dweepzieke menigte. Nieuwe moorden hebben plaats gehad te Gumoah Dagb, by Trebizonde, en een offi ciéél Turksch bericht gewaagt van „rustver storingen" te Zoitoun en Marash. "Wat men daaronder te verstaan heoft, is duidelyk als men zich herinnert, dat ook de vreeseiyke slachting in Trebizonde zoo is betiteld. De correspondent van de „Ind. Beige" be weert, dat de tegenwoordige onlusten in het Turkscho ryk worden verwokt door do Arme niërs, die in by na alle gevallen de aanvallers zyn. Bovendien zyn de berichten over de „bloodige botsingen", die de Engelscbe bladen mededeelen, volgens dezen berichtgever geheel en al geput uit de verbeelding der vertellers. „Men weet", seint liy, „dat er foitelyk oen bureau voor het verspreiden van valsche ge ruchten en vertelsels bestaat, met het doel om de Armenische beweging gaande te houden of om den scbyn te verwekken, dat in het Ottomaansche ryk anarchistische toestanden heerschen." De correspondent van het Belgische blad verzekert dat de opgewondenheid langzamer hand wykt, en de opstootjes, die nog voor vallen, uitzondering en geen regel zyn. Voor postzogelliefhebbers enz. De aanvoerder van de Zwarte Vlaggen op Formosa, Lioen Juog Fou, heeft postzegels en banknoten uitgegeven. De postzegels zyn van 3, 5 en 10 candsrons en van 2 en 5 centimes, en de bankbiljetten van 5, 10, 20, 30, 50, 100 en 500 dollars. Eene ontploffing te Londen. Maandag-avond had eene ernstige ontploffing plaats in een huis in Narrow street, in de nabyheid van het Strand. Het huis, waarin do ontploffing geschiedde, werd geheel ver nield, terwyl de aangrenzende perceelen groote schade leden. Na de ontploffing geraakten de overblyfselen in brand. Men vreest dat dertien menschen door dit ongeluk het leven hebben verloren. De oorzaak der ontploffing is niet bekend. Do trein van Parys, die gister avond te Toulouse moest aankomen, is by het station La Guépie in botsing gekomen met een trein, dio van Toulous9 kwam. - In den Faryschen trein bevonden zich do socialistisch# afgevaardigden Górault-RicharJ, Viviani en Jaurès, die, na huns© orerwiasiug in de Kamer, op weg waren naar Carmaux. De heeren Géraull-Richard en Viviani bleven ongedeerd, maar de heer Jaurès ontving eeno wor.de aan het hoofd. Een der conducteurs verloor het leren en bovendien werden nog eenige reizigers gewond. Volgens andere berichten werden twee passagiers gedood en achttien gewond. CORRESPONDENTIE. - Naar aanleiding der in de jongste Raadszitting gebrachte openbare hulde over de vryze, waarop de wandelplaatsen alhier worden onderhouden, vestigt v. I. do aandacht op den Zoeterwoudschen Singel, een wandelweg, welke ook Leidsch gemeente eigendom is, doch „onbegaanbaar wegens do modder en het vuil, welko daar heerschen." Kerkelyke Berioiiteu. Woubrugge: GereformeerdenDonder dag, 31 October, (Hervormingsdag), 's avonds te halfzeven, ds. Schuurman, pred. te Alfen. Burgerlijke Stand van Leiden, van 24 lot en met 30 October. BEVALLEN: P. J. Knotter geb. v. Wijngaarden D. J. Kret geb. v. d. Velden I). S. M. v. Daalen geb. v. Weeren Z. M. Taverne geb. Blansjeo D J. Tcijn geb. Gorree Z. J. Starkenburg geb. v. d Steen D. A. M. Goudsmit geb Cobcn 1). J. Nievaart geb. Bey Z. J. Bekooy geb. De Vos D. J. S. v. Ulden geb. Pocliejoè D. M. v. d. Bogaard geb. Micreinet D. E. P. Robbers gob. Mieremet D. A. lluter geb. Frankbuyzen Z. S. Lau geb. Versnij Z. W. Teske geb. v. Stricn Z. L. v. d. Ouweelcn Sob. v. Leeuwen D. C. W. Gnocchi geb. v. d. rift Z. P. S. C'rama gob. Laman D. G. v. d. Kaay geb. Sloos D. G. Plu geb. v. Gclderen L>. J. P M. Franke geb. De Pioo D. G'. Nieliot geb. Sira Z. L O. v. Dissel geb. Groot D. \V. De Man geb. Biesot D. 11. G. Bergers geb. Cornelissen Z. W. M. v. d. Woerd geb. Noest Z. F. J. A, J. Liogendoorn geb. v. Beusekom D. GEHUWD: J. li. Sierat w. en W. C. Vreeswijk w. P. H. J. Vreeburg jm. en J. Duindam jd. J. IT Thiol jm. en S. Lepelaar jd. OVERLEDEN: C. Van der Steen m. 77 j. W. F. Arbcaw Z. 2 m. A. v. Groeuingen geb. v. Straten w. 82 j. J. Roozendaal w. 81 j. D. 0. Van der Blij Z. 3 m. I. Van der Linden Z. 12 m. K. Do Bruin Z. 2 m. J. M. G. Ilclenklaken D. 3 j. C. M. Smit geb. Le Feboro v. 63 j. [P. Ue Wekker Z. 3 m C. A. De Groot Z. 4 m. L. Klinkhamer Z. 19 m. M. De Raadt geb Kol ij n v. 34 j. S. Van der Keur geb. De Tombe d. levenloos. HAARLEMMERMEER. Bevallen: K. Haan geb. Schutter Z. M. Planting geb. Swart Z. K. Bos geb. Hilders Z. en D. C. Van Damme geb. Kroezen Z, M. Mantel gob. Van Krimpen D. E. M. Verheul geb. Koopman Z. M. C. Bijnsdorp geb. Van Bruggen D. A. Mnusse gob. Coorn levenl. D. G. Koopman geb. Bom. D. Ondertrouwd: K. Bakker ea G. Brand. P. Gouweleeuw en E. Kres. Getrouwd: C. Doekes en M. A. Los. Overleden; M. Pylman 1 m. J. Aalbers- berg 77 j. C. Boelhouwers bijna 73 j. UITLOTINGEN. 8 peta. Loten der Hongaareche IlyputlieekLauk te Bndi-Peath van 1891 a tl. luO. Trtkkirg v*n '25 October 1895. Betaalbaar 25 Januari 1896. Serie 2701 110. 95 100,000 kroaeD, s. 3235 no. 29 4000 kr., 267 no. 45, e. 1234 no. G8, e. 1G46 10. 59 elk 2000 kr., s. 219 no. 19, e. 228 no. 23, e. 750 no. 35, e. 1575 no. 19, a. 1G21 no. 12. s. 1684 no. 36, e. 1794 no. 44, s. 187S no. 95, a. 22G7 no. 11, a. 2356 no. 25, e. 2357 lo. 99, e. 2430 i o. 60, e. 2643 no. 89, e. 2904 no. 25, e. 3491 no. 74 elk •100 kr. Mot premio van 20 lcr. a. 1748 no». 1100. Voor aflossing mot 100 11. e. 493 noe. 1 100. BUITENLAND. Frankrijk". President Faure ontving gisteren den heer Ribot. De minister maakte op het Elysêe zyne opwachting, in zyne qualiteit van mi nister van financiën, ten einde den president in te lichten over den finantiëelen toestand. Immers by het bosluit, dat de heer Faure zal nemen by do keuze van een nieuwen minister president, zal hy in do eorste plaats rekening moeton houden met de begrooting voor bot jaar 1896, welke zoo mogelyk, nog in dit jaar mo.t worden afgedaan. Het is daarvoor noodig, dat de president zich den stqun verzekere van een minister van finan ciën, die genegen is de begrooting over te nemon, gelijk deze door den heer Ribot, in overleg met de begrootings-commissie, is vastgesteld. Gistermiddag had de heer Faure een lang durig onderhoud met den heer Brisson, den voorzitter der Kamer. Verder werd geen van de leiders der politieke partyen op het Elysée ontvangen, wegens het diner, dat de heer Faure gaf ter eere van koning Carlos van Portugal. De heer Ribot en alle andere leden van het afgetreden ministerie woonden dit feestmaal by. Aan geruchten over do keuze, welke de heer Faure zal doen, is natuuriyk goen ge brek. Behalve de heer Bourgeois (radicaal), worden nog genoemd als vermoedelyke mi nister presidenten de heeren Dupuy, Poincaré, en Do Cavaignac. Mon verwacht dat in elk geval do heer Hanotaux minister van bui- tenlandsche zaken zal biyven, wie ook aan het hoofd van het nieuwe kabinet moge op treden. Anderen zyn van meening dat de minis- teriëele crisis byna onoplosbaar is, daar de meerderheid welke het kabinet Ribot ten val bracht, zelf niet in staat is te regeeren. Ingeval Bourgeois de opdracht tot vorming van een kabinet weigert, heeft, meenen dezen, de meeste kans een ministerie Loubot, waar van alle ministers behalve Ribot en Trarieux deel zouden uitmaken. Volgens vertrouwbare inlichtingen verdeelde baron Reinach uit der' gelden der Zuiderspoor- wegmaatschappy een bedrag van 800,000 fr onder twee en dertig leden van hot Parlement. Hiervan zyn tot nog toe negen namen bekend gemaakt, die der overigen worden overal ge fluisterd. Ten gevolgd van het besluit der Kamer zullen deze 32 heoren allen gereohtelijk ver volgd worden. Kenmerkend is het f«it, dat de naam van den heer Christople, dio docr den minister ran justitie Trariaux aa lang aarzelen werd genoemd, deer de meeste bladen V6rzwc-gen is, omdat doze bladen van h t „Credit foncier", waarvan Christople directeur is, jaargelden kryg-n. In finantiëele kringen wordt gezegd dat do heer Cbristopls het directeurschap van het „Crédit foncier" zal neerleggen. De Fransche regeering bevindt zich in geldverlegenheid van bijzonderen aard; zij weet niet wat zy doen zal mot de 238,000 fr. die China betaald heeft als schadeloosstel ling voor den moord op den reiziger Duireuil de Rhins. Deze laat nog wel een broeder en een oom n3, maar hij leefde met die bloed verwanten in onmin en had hen onterfd. "Waarschijnlyk zal de som ten deele besteed worden om do kosten dor ongelukkige expe ditie en het uitgeven der resultaten te dek ken, ten deele tot hot oprichten van een naar Dutreuil te noemen stichting ten bato der nagelaten betrekkingen van ontdekkingsreizi gers tenzy de Kamer, zooals door anderen gewenscht wordt, besiisse dat het bedrag in de kas van hst Aardrykskundig Genootschap gestort zal worden. Het vonnis tegen den anarchist Bouteil he die den 26ston Sept. was veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, omdat hy do be kende „bom" in de Bank-Rotschild, in de iue Lafitte geworpen had, is in hooger be roep bevestigd. Te Gent gingen 400 spinners en spinsters van Baertsoen en Buysse gistermorgen in werkstaking, omdat do patroons weigeren een meisje, dat Maandag weggezonden werd wegens verwaarloozing van haar getouw, terug to nemen. 500 andere werklieden van dezelfde fabriek kunnon daardoor niet voort- werken. Deze werkstaking, alsmede die van do metaalbewerkers, wordt met het oog op de gemeenteverkiezingen in de hand gewerkt door de socialisten. Do schadeloosstelling welke do Belgische Staat heeft uit te keeren aan de slachtoffers van het spoorwegongeluk by Ottignies, be draagt ongeveer drie millioen francs. Ziedaar een klein staali je, zegt de „Inaépen- dance," van hetgeen do Zondagsrust zooals die door onze regeering is georganiseerd, ons reeds kost en nog kosten zal. Do Kamer van Koophandel te Bru3ssl heeft een feestmaal aangeboden aan de leden der Fransche, Belgische en Nederlandsche comités van de tentoonstellingen van 1895 te Amsterdam, 1897 te Brussel en 1900 te Parys. Spanje. Blykens de berichten van maarschalk Cam pos oordeelt by possimistisch over den toe stand op Cuba, daar de ongewoon lange regentyd alle operatiën verhindert. Men maakt zich te Madrid langzamerhand vertrouwd met het denkbeeld, Cuba t9 zullen verliezen. De heer Sagasta heeft onlangs by een onderhoud met do koningin-rogentes ver klaard, dat de liberale party het ministerie Canovas zal steunen in den strijd tegen de tegenwoordige koloniale en binnenlandsche moeilijkheden. Hy heeft zich echter beklaagd dat de regeering der overheid reeds verlof heeft gegeven om de algemeene verkiezingen voor to bereiden en de liberalen fel te bestrfiden. De liberale leider had een wapenstilstand tusschen beide partyen wenschelyker geacht zoolang de toestand op Cuba nog niet ge regeld is' De Spaansche kanonneerboot „Antonio Lopez" is op de Diana-bank, by Kaap Verde, Bahama-eilanden, aan den grond geraakt. Men vreest dat het schip verloren is. OostourijU-LIaiiir.-Moaarchle» In de gisteren door den gemeenteraad te Weenen gehouden zitting werd de heer Lueger tot burgemeester gekozen. De heer Lueger is de bekende leider van de anti-semieten te "Weenen. Toen by voor eenige maanden door den gemeenteraad, waar do anti-semieten grooten invloed bezaten, tot onder-burgemeester werd gekozen, nam do burgemeester, dr. Prix, zyn ontslag. De regee ring maakte toen gebruik van haar recht om den raad id ontbinden en schreef nieuwe verkiezingen uit, terwijl inmiddels het be stuur der hoofdstad werd gevoerd door oen regeerings commissaris, baron Von Frieseck. Do uitslag dezer verkiezingen was, naar mon weet ongunstig voor de liberalen. Da anti semieten behaalden eene aanzienlijke meerder heid. Vandaar dan ook, dat de zitting van den niauwe gemeenteraad is begonnen met do verkiezing van den anti semietischen dry ver tot burgemeester. Dr. Lueger hield daarop eene redevoering, waarin hy zyn program ontwikkelde Hy ver klaarde dat by niet de belangen van een enkele party, maar van de geheele bevolking zou behartigen. Hy wees op het overwegend Duitsch karakter van de stad Weenen. Indien de keizer zyne verkiezing bekrachtigt, zal hij den post van burgemeester aanvaarden. Tu. lx ij e. De van Konstantinopel uit meest door de Londensche bladen verspreide geruchten over samenzweringen togen den sultan 'van Tur kije, gevangenneming van ministers, execu tién in massa van Jong-Turken, enz.T zyn door de Turksche gezanten by buitenland- sche hoven nadrukkelijk tegengesproken, en het orgaan van den Duitschen rijkskanselier, de „Nordd. Allg. Zeitung", heeft hetzelfde gedaan. j De uit vertrouwbare bron vloeiende berichten or#r h«t voortduren van de zoogenaamde Armenischo woelingen zjjn bedroevend gv.-i.oeg os het zou te betreuren zyo, wanseor men ce roods i:-i Europa door do gebeurtenissen in het go'oiod van de Porte heerschasde onge rustheid nog door het verspreiden van kwaad- Tfillige geruchten zou vermeerderen. De „Neue freie Presse" hoeft intusschen den indruk, dat dit inderdaad het geval schijnt te zyn. Do campagne, die in Engeland tegen do Porte gevoerd wordt, heeft, sedert de hervormingen in Armenië werden toegestaan, slechts een anderen vorm aangenomen. Vroeger was 't het ongetwijfeld betreurensv,'aardige wanbe heer in Armenië, dat de stof tot aanvallen leverde, en sedert is 't do onder de Maho- medanen heerschende opwinding, die daar voor dienst mo,t doen. Zeker laten de toe standen in Konstantinopel en in Turkye over 't algpmeen veel te wenschen over; de onder ce M^homedanen heerschende ontevredenheid over de aan de Armeniërs toegestane her vormingen vindt ook in de zich nog steeds herhalende, tegen de Armeniërs gemunte bloedige aanslagen uiting. Maar aan den anderen kant kan den Turken een hooge achting voor het gezag van den sultan niet ontz3gd worden en wordt hun een fijn poli tiek instinct met recht toegeschreven; en het is daarom te betwyfelen, dat de Turksche bevolking van Konstantinopel iets zou kunnen ondernemen, wat het gezag van den Grooten Heer zou kunnen doen wankelen of do aan leiding zou kunnen zyn tot eene tusschenkomst van Europa en zoo tot den ondergang van het Ottomaansche ryk. Ook mag niet worden verge ten, dar, al staat het slecht met de handhaving van het gezag yan den sultan in de meer verwijderde streken van zyn gebied, hy in de hoofdstad genoegzame middelen by de hand hoeft, om iedere beweging onder de Muzel- mansche of Christelijke bevolking met kracht te onderdrukken. Het garnizoen van Konstan tinopel bestaat tegenwoordig uit 26 bataljons voetvolk, 28 escadrons ruitery en 39 batteryen, ter gezamenlyke sterkte van 18,000 man; rekent men de technische en de specialo corpsen er by, dan stijgt dat cyfer tot 25,000 man. Gevaar voor ernstige rustverstoringen is dus althans in de hoofdstad niet te duchten, al moet men verwachten dat de door 't toestaan van de hervormingen in Armenië ontstane onrust nog geruimen tyd zal nawer ken. Niet alleen zal de Mahomedaansche be volking nog in lang niet tot rust komen, maar ook de invoering van de beloofde hervormingen zal niet vanzelf gaan. Het zal misschien jaren duren voordat zy volledig zyn tot stand gebracht, en daarby moet niet alleen worden gedacht aan de spreekwoorde lijke langzaamheid der Turksche overheid, maar ook aan den tegenzin der bevolking Zoo zal bijv. tot do ontwapening van de be volking in de Armenische vilajets de bevol king niet goadschiks medewerken. BulgarJJ©. Het bericht der opneming van het zoontje van den vorst van Bnlgarye in den schoot der Grieksch-Katholieko Kerk heoft zich niet bevestigd; Zondag heeft dio plechtigheid althans niet plaats gehad. Misschien komt het er later toe; maar de bezwareo, die de gemalin van den vorst uit een godsdienstig oogpnnt daartegen heeft, zullen zeker wel met te over winnen z'yn, wanneer er geen kans bestaat, dat deze stap kanbydragen tot de verzoening met Rusland, dio vurig door den vorst wordt gewenscht. Daarop echter bestaat weinig kans, te oordeelen naar een geschrift, dat onlangs onder den titel „Boris of Arsenio?" verschonen is en dat een bijdrage tot de oplossing van de Bulgaarsche quaestie bevat, van de hand van een scbryver, die blykbaar met de Russi sche staatkunde volledig vertrouwd is. Daarin wordt betoogd, dat de dynastieko quaestie en de verandering van art. 38 der grondwet be trekking hebbende op den godsdienst van den vorst, do voornaamste hinderpalen zyn tegen eene verzoening met het czarenryk. Deze be letselen kunnen noch door de herkiezing van vorst Ferdinand, noch door den overgang van zijn zoon, prins Boris, tot het orthodoxe ge loof en zelfs niet door de aanneming van dit geloof door vorst Ferdinand uit den weg ge ruimd worden. Het eenige, beste en door het algemeen belang geboden middel tot oplossing van de Bulgaarsche quaestie zou, volgens de meening van den schryver, zyn de vrywillige afstand van den troon door prins Ferdinand van Coburg-Gotha voor zich en zyne na komelingen; met aardsche goederen ryk ge zegend, zou deze dan aan de zyde van zyne jonge gemalin, van zorgen bevryd, een genot vol leven kunnen lyden. Voor den schrijver baart de keuze van een opvolger geen moei- lykheiddien heeft men maar voor 't grijpen in het zoontje van den eersten wettig ge kozen vorst van Bulgarye, vorst Alexander van Battenburg die den in de Bulgaarsche geschiedenis merkwaardigen naam Arsenio draagt. De verkiezing van Arsenio tot vorst van Bulgarye, die aan de zyde van zyne moeder in de orthodoxe religie voor de vorsten taak zou worden opgeleid en na het vol brachte 18de levensjaar de regeling zou overnemen uit de handen van hot regent schap, dat tot zoolang ingevolge art. 27 van de grondwet het bewind in zyn naam voeren zou, prijst deze scbryver aan als de beste oplossiDg van de dynastieke quaestie. Vorst Ferdinand van Bulgarye, die esnigen tyd te Varna heeft doorgebracht, is met zyne gemalin te Sofia teruggekeerd, ten einde de opening bij te wonen van de Sobranje, welke op morgen, Donderdag, is bepaald. Men verwacht dan nadere me::eöeelingen van ce

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2