N°. 10947 Donderdag 31 October. A0. 1835 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 30 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post i 1.40. Afzonderlijke Hommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN": Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17.J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Morgen wordt in de Kunstzaal van het Stedelyk Museum alhier wederom eene ten toonstelling geopend van meer dan honderd lichtdrukken en afbeeldingen, betrekking heb bende op de Wereldtentoonstellingen van Par\js en van Chicago. Yoor bouwkundigen vooral kan deze expo sitie belangrijk worden geacht. Het gebouw voor de Nflverheid te Chicago, het grootste der wereld, door den architect B. Post te Nieuw-York ontworpen en 787 ▼oet breed, 1687 voet lang en 245 voet hoog, is er o. a. in beeld te zien. Hot heeft niet minder dan anderhalf millioen dollars gekost (d. i. 3,750,000 gulden). Deze verzameling, die veertien dagc-n ter bezichtiging blijft, werd welwillend afgestaan door de directie van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem. Het bostuur der handelsbedienden-vereeni- ging „Kennis is Macht", gesteund door leden en belangstellenden, is er in geslaagd aan de Yereeniging eene bibliotheek te verbinden. Ofschoon dit begin slechts een eerste, beschei den stap is, zal de bibliotheek by voortdu- renden en meerderen steun geheel aan haar doel kunnen beantwoorden. Indien de vele kantoor- en handelsbedienden hier ter stede gezamenlijk als lid der Vereeniging toetreden, zal de bibliotheek door de Vereeniging in staat gesteld worden, hare taak naar behooren te vervullen. Blijkens achterstaande advertentie is de bibliotheek van af 2 Nov. voor de leden geopend des Zaterdagsavonds van 8 tot 9 uren in het gebouw „Nut en Genoegen", ingang School steeg. Het Leidsch Studentencorps heeft be sloten een adres te richten tot de Tweede Kamer, ten einde aan te dringen op behoud van het Ethnographisch Museum voor Leiden. De 1ste luit. H. G. Yan Meurs, van bet 4de reg. inf. te Leiden, is benoemd tot officier voor speciale diensten by den staf van dat corps alhier. Bij koninklijk besluit van 26 dezer zyn tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd: dr. F. A. Jentink, voorzitter van het.3de internationale zoölogisch congres, in 1S95 ie Leiden gehouden, directeur van het Rijks museum van Natuurlijke Historie te Leiden; dr. A. A. W. Hubrecht, directeur van de Nederlandsche Dierkundige Vereeniging, hoog leeraar aan do Rijks-universiteit te Utrecht; dr. P. P. C. Hoek, secretaris van de Neder landsche Dierkundige Vereeniging, weten schappelijk adviseur in visscherijzaken bij het College voor de Zeevisscherijen. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 1 Oct., wordt morgen alhier ▼erwacht. Sedert jaren bestaat te Alfen aan den Rijn van het departement van het Nut een ziekenfonds, met annex ondersteuningsfonds, ter verschaffing van versterkende middelen. Aldoor is de inrichting in bloei to3genoraen; op het oogenblik zijn 913 worklieden met 211 kinderen leden van het fonds. Een voor stel van commissarissen om het reglement te herzien is nu opeens door drie genees- heeren, van wie twee aan hot fonds verbonden, beantwoord met een voorstel, waartoe zy als Nutsleden het recht hebben, om het fonds op te heffen. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad werd namens B. en Ws. medegedeeld, dat met de „Ned. Bell- Telephoon-maatscbappij" te Amsterdam tot stand is gekomen de regeling, dezer dagen vermeld, tot verlenging der concessie voor drie jaren. Deze mededeeling maakt het gerucht, als zoude de Raad deze geheele zaak in geheime vergadering hebben beslist en finaal afgedaan, tot een feit. Te 's-Gravenhage is in 84 jarigen ouder dom overleden de heer J. L. Von Leschen, gep. hoofdingenieur van scheepsbouw in Nederlandsch-Indië. Onder voorzitterschap van den heer S. J. Richard, Waalsch predikant te Amsterdam, werd gisteren in Den Haag geopend de eerste der bijeenkomsten van de „Conférence Evan- gélique Wallonne", een comité zonder vasten zetel doch dat ieder jaar in een andere gemeente (voor een paar jaren ook te Leiden) samen komsten uitschrijft en zich beweegt afge scheiden van de gewone Waalsche gemeente. Op voorstel van den president werd een telegram met broederlijken groet gezonden aan de Nationale Evangelische Conferentie, die op dit oogenblik ia Frankrijk bijeen is. Hierna werd het voorzitterschap aange boden aan en aanvaard door ds. Lacheret, waarna de secretaris, de heer Jean Lafon, conigc mededeelingen deed over do werkzaam heden van de „Conférence" ten vorigen jare, waarbij hl) een hul Je invlocht aan de verdien sten van het vroegere comité lid, predikant Nardi, onlangs te Leiden afgetreden. De heer J. J. Knapp, Waalsch predikant te Grpningen, behandelde een godsdienstige studie. In de bijeenkomst van heden waren onder anderen aan de orde een rapport van den heer W. C. Quarles van Ufford over de geschie denis en het werk der christelijke unies en eon rapport omtrent de Evangelisatie van Holbndsche zeelieden en Ylaamscho werk lieden te Duinkerken. Onder de ingekomen stukken, waarvan gisteren de Schiedamsche Raad kennis nam, was een voorstel van B. en Ws. om wegens het tekort van den vorigen ontvanger tegen den heer P. J. Van Dijk van Matenesse den oud-burgemeester een vervolging in te stellen, welk voorstel werd ter visie gelegd. In de maand Maart 1896 zal plaats heb ben een vergelijkend onderzoek van candi- daten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van den Rijkswaterstaat. Tot deelneming worden alken toegelaten zij, die op I Januari 1896 het 21ste logons jaar reeds en het 30ste levensjaar nog niet z(jn ingetreden. Aanmelding vóór 1 Februari 1896 aan het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijver heid, met een op zegel geschreven verzoek. Voor nadere bijzonderheden en voor het programma van het examtn zie men de Staats-Crt. No. 255. Te Rotterdam heeft zich een comité gevormd, dat besloten heeft een „grooten onderlingon tooneelwedstrijd" uit te schrijven. Alle tooneel-vereenigingen in Rotterdam en omstreken worden daartoe uitgenoodigd. De prijzen voor drama zijn: Prijs van uit nemendheid: gouden eere-medaille mot eere diploma; eerste prijs, verguld-zilvoren medaille met diploma; tweede prijs, zilveren medaille met diploma; derde prijs, bronzen medaille met diploma; vierde prijs, bronzen medaille. De prijzen voor blijspel zyn: eerste" prijs, verguld zilveren medaille met diploma; tweede pry's, zilveren medaille met diploma; derde prijs, bronzen medaille met diploma; vierde prijs, bronzen medaille. Yoor den besten liefhebber een verguld zilveren medaille met diploma. Yoor de beste liefhebster een verguld-zilveren medaille met diploma. „Aan vereenigingen, welke geen prijs hebben behaald, doch door hunne uitvoering in aan merking komen, wordt een „prachtig diploma" toegekend," zoo zegt de circulaire, waarin deze tooneelwedstrijd wordt aangekondigd. Den vereenigingen, welke wenscben deel te nemen, wordt verzocht vóór 1 November hare opgave te doen, met vermelding van naam en adres der Yereeniging, bij den heer Jac. Huyser, Goudscheweg 75, Rotterdam. By koninklijk besluit van 28 dezer fs de gepensionneerde luitenant-generaal jonk heer G. M. Verspyck, adjudant-generaal van H. M. de Koningin, benoemd tot Kanselier der Nederlandsche Orden. (Sts.-Ct.) De minister van marine heeft den offi cier van adm. 2de kl. J. W. Broers, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, met 16 Nov. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van adm. 2do kl. F. Bezemer. In de gisteren gehouden vergadering der Vereeniging tot beoefening van Overijselsch Regt en Geschiedenis zijn tot leden benoemd de hh. R F. C. baron Bentinck tot Buckhorst in Den Haag, dr. J. H. Gerritzen, predikant te Dedemsvaart; G. T. Haspels, predikant te Colmschate; J. G. Talen, leeraar aan de R. H. B.-school te Zwolle; mr. O. J. E. baron van Wassenaer-Catwijck te HattemJ. H. Wis- selink, lid der Prov. Staten van Overhel, te Haaksbergen. Ingelanden van den Grooten Yeenpolder in Weststellingwerf (Fr.), die den voorzitter, den heer Bartolotti Renders, als zoodanig ontslagen wilden zien, hebben nu aan Gedepu teerde Staten verzocht, om niet alleen den voorzitter, maar ook het bestuurslid den heer Schreur te ontslaan, waarvoor, naar het oor deel van de adressanten, voldoende redenen bestaan. Te Drunen hebben een negental inge zetenen zich gewend tot H. M. de Koningin- Regentes, verzoekende vernietiging van het Raadsbesluit van 3 September, waarbij de hoer A. A. Klijn tot wethouder is benoemd. Da voornaamste grond, waarop dit request steunt, is dat bij de loting, noodzakelijk ge worden door het staken der stemmen, de briefjes niet zijn gedaan in een bus, zooals het reglement van orde bepaalt, maar in eene glazen flesch. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Oct. van Genua; de „Werkendam" is 29 Oct. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Bellerophon", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 28 Oct. te Perim; de „Kaiser" vertrok 28 Oct. van Zanzibar naar Ylissingen en Hamburg; de „Manica", van Amsterdam naar Kaapstad, arriveerde 27 Oct. teGravesend. - Bjj koninklijk besluit van 26 dezer is goed gekeurd dat do in de provincie Limburg op te richten winterschool zal worden gevestigd in de gemeente Sittard. Het directoraat over deze inrichting wordt tijdelijk opgedragen aan den Rykslandbouw- leeraar voor Limburg. Voorts zijn benoemd: tot leeraar aan die school C. Bulder, te Averoest, en met ingang van 1 Nov. a. s. tot leeraar aan id. L. Van Kempen, te St.- Geertruid. Benoemd F. G. Stael tot burgemeester dor gemeente Bokstel. Benoemd: Met 1 Nov. a. s., tot burge meester van Haarlemmerliede en Spaarn- woude, jhr. W. Ph. Teding van Berkhout, en lot burg. van Amby, A. H. Hennus; met 3 Nov. a. s., tot burgemeester van Bokhoven, J. Versteeg, secretaris dier gemeente; met 5 Nov. a. s., tot burg. van Opperdoes, B. Baggerman van Houweninge; met 8 Nov. a. s., tot burg. van Da Lier, H. C. Th. Cramer, secretaris dier gemeente; met 10 Nov. a. s., tot burg. van Benthuizen, C. L. J. Bos; met 14 Nov. a. s., tot burg. van Roden, F. F. E. Borger, on tot burg. van Rolde, jhr. H. Van der WJJck, beiden secretaris dier gemeenten. Benoemd: lo. tot plaatsvervanger van den districts-veoarts, wien 's-Gravenhage als stand plaats is aangewezenmet 1 Nov. a. s., de veearts A. Van Leeuwen, te Leiderdorp; mef 20 Nov. a. 8., de veeartsen J. C. Van der Slooton, te 's-Gravenhage, en A. J. Yan Velzen, te Schiedam; 2o. met 21 Nov. a. s. tot plaats vervanger van de districts-veeartsen, wien Utrecht en 's-Gravenhage als standplaatsen zijn aangewezen, de veearts H. Anker, te Oude water. Mr. J. Tonckens Jzn., met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot burg. der .gemeente Eelde, met toekenning van eervol ontslag als burg. der gemeente Zweeloo. Met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot burg. der gemeente Brandwijk, P. Pruis, secretaris der gemeenten Molenaarsgraaf en Brandwijk. Met ingang van 1 Dec. a. s., aan jhr. G. L. C. H. Baud, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burg. van Aalten. Toestemming verleend aan J. E. Immink, burg. d6r gem.. Buiksloot, om van 1 Nov* a. s. tot 1 Mei 1896 binnen de gem. Nieuwer- Amstel te wonen. Bij den plaatseiyken staf, tot 2den luit., plaatselijk adjudant te Yenloo, benoemd de «ergeant G. A. J. Rovers, van het 2de regt. infanterie. Mej. N. F. E. Filet, laatstelijk onderwijzeres 2do kl. bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelykgestelden in Nederl.-Indië, thans met verlof hier te lande, op haar verzoek, wegens physieke ongeschikt heid, met ingang van 1 Nov. a. s., eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. 's REjks Etlinograpkiscli Museum. Het bestuur van het „Koninklijk Neder- landsch Aardrijkskundig Genootschap" heeft in zake de hangende quaestio van het nieuw te bouwen Ryks Ethnographisch Museum, een adres, reeds vroeger by den minister van binnenlandscho zaken ingediend, in afschrift aan de leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal verzonden. In dit adres wordt den minister verzocht: lo. het daarheen to willen leiden, dat voor genoemd museum een gebouw worde opge richt, waarin de byeengebraebte voorwerpen veilig zyn geborgen en behoorlijk kunnen worden geplaatst en tentoongesteld; 2o. dat by de inrichting van dat gebouw gelet worde: a. op de hoogere eischen, welke men nu reeds en in de toekomst zeker nog meer aan zulk een museum zal stellen; b. op do behoeften van het hooger onderwijs, zoodat het daarby een hulpmiddel zy; c. op de belangen van hen, die onderzoe kingen op ethnographisch gebied, in verband met de aardrijkskunde, wenscben in te stellen, opdat het daartoe de noodige gelegenheid biede; d. dat tevens, door een doeltreffende inrich ting van het museum, de belangen worden behartigd van handelaars en industriëelen, en in het algemeen van allen, die met een ander doel dan het instellen van zuiver weten schappelijke nasporingeD, inlichtingen wen- schen te verkrijgen omtrent leven en bedrijf van minder beschaafde volken. Internationale telephoon. De lynen van de telephoon tusschen ons land en België zullen den lsten November worden opengesteld. De telephoon-bureaux der groepen Antwerpen Boom en Brussel Hal Nyvel Vilvoorde, alsook alle privaat inrich tingen, welke over een dubbelen draad beschik ken, en alle abonnés van die netten, zullen direct met alle abonnés en alle publieke stations van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Dordrecht kunnen correspondeeren. Voor den beursdienst zullen te Rotterdam, Amsterdam, Antwerpen en Brussel boden aan gesteld worden, belast met het waarschuwen van do personen, met wie een telephoonge- sprek gevraagd wordt. De beschikbare en onverdeelbare tyd voor een gesprek is 5 minuten; gedurende den beurstyd (11 u. 41 tot 3 u. 41 's middags) 8lecht3 3 minuten. De Nederlandsche prijs voor een gesprek van 5 of 3 min. is f 1.45 en f 43.50 voor een maand abonnement, reebt gevende op een dagelyksch gesprek van 10 minuten binnen vooraf bepaalde uren. De abonnemenlsaanvragen moeten minstens acht dagen vóór de aansluiting verlangd wordt ingediend worden by den directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam of aan het buroau der telegraphio te Brussel, terwyi .de geabonnoerden van locale telephoon netten binnen Nederland hunne aanvragen moeten richten tot de Nederlandsche Bell-Telephoon- Maatschappy. Vee-uitvoer. De klacht over de onwelwillende houding der Bolgische Regoering tegenover ons, in een der voorloopige verslagen over de Staatsbegrooting vooi komende, heeft in België de aandacht ge trokken. De „Ind." maakt er haar Regeering een verwyt van, dat er langzamerhand een zoo onaangename verhouding tusschen beide landen ontstaat. België heeft door zyn pro tectionisme en zyn sluiten der grenzen voor Hollandsch vee schuld daaraan en de „Ind." vreest, dat wy ons wreken zullen door de hangende ontwerp-tractaten (over de grens landeryen en het kanaal van Ter-Neuzen) te verwerpen. Nu Frankryk zyn grenzen voor bet Hollandsch vee weder heeft geopend, behoort, meent het blad, België niet achter te blyven. Vermeldenswaardig is zeker ook het vol gende: De Belgische minister van landbouw, De Bruyn, zeide onlangs tot een deputatie van slagers, die hem om opheffing van het verbod van invoer kwanun verzoeken, dat de prys van het vee in 1895 steeds dezelfde is ge- bloven na hot sluiten der grenzen. Dit klopt niet met hetgeen de „Moniteur du Commerce beige" mededeelt. Uit de officiëele statistiek is nl. gebleken dat in 1894 de prys voor levende ossen varieerde van 64 tot 90 centm. per kilo, terwijl die in 1895 was van 75 tot 99 centm., dus gemiddeld 10 centm. meer. Het kasboek der militaire slachtery te Brussel geeft aan, dat in 1894 de kosten van de voor den troep geslachte beesten waren 1,1083 fr. en in 1895 1,3362 fr., dus onge veer 22,5 centm. meer per KG. De vermeerdering in prys voor de beesten, voor den troep bestemd, wordt ongeveer 30 centm. per KG. dat is byv. voor een os van 400 KG. een vermeerdering van uitgaven van 120 fr. werd de tracheotomie toegepast. De Löfflerscne bacterie word in 26 pCt. der gevallen ty de gasthuizen gevonden, slechts in 660 gevallen door gewone artsen onderzocht en ty lOpCt. van ontdekt. Yan de 6626 zieken genazen -86'/2 pCt., in die der gasthuizen waar gewooniyk de ernstigste gevallen worden no- handeld 80'/2 pCt., by de overige 91 pCt. Yaak werd bet serum alleen gebruikt als de ziekte ernstig werd. Wat de uitwerkiüg betreft, wordt van 4871 gevallen opgegeven dat by 55'/2 pCt. genezing volgde, by 31 pCt. wordt het gunstig verloop genoemd als waarscbynlyk aan het serum toe to schryven; by 13'/, pCt. werd geen baat gevonden. De toepassing wordt in 4544 gevallen ge- lieel oiischadeiyk, in 60 schadeiyk genoemd; by 82 onzeker. Yan de genoemde 60 genazen echter nog 42. De slotsom is, dat by de overgroote meer derheid aer gevallen naar het oordeel der berichtgevers door serwmtoepassing genezing zeker of waarschynlyk is teweeggebracht. Behalve huidaandoeningen en gewrichtspijn, zyn geön nadeelen of ongunstige verschynselen waargenomen als bykomendo gevolgen der behandeling. De verdere toepassing wordt te meer aanbevelenswaardig genoemd, omdat thans door het toezicht van Staatswege op de bereiding van serum de vrees voor de twyfelachtigo qualiteit van het middel nage noeg is opgeheven. AR.) Seru m. Yanwege de Pruisische regeering is een onderzoek ingesteld over de toepassing van het serum tegen diphthcrüis tot het eind van 1894. Daarby was aan de geneeskundigen een reeks van vragen ter beantwoording toe gezonden, uitvoerig voor de gasthuizen en beknopt voor de gewone praktyk. Do vragen waren zeer eenvoudig gesteld, om duidelyke antwoorden uit te lokken, en in verschillende gevallen werden nog nadere inlichtingen ge vraagd. Uit Beriyn kwamen 605 antwoorden; uit het geheele land 1349 (meer dan lOpCt. van het getal artsen), en wol over 6626 ziektegevallen, waarvan 2460 in gasthuizen. Yan 5153 gevallen v/ordt opgegeven dat Vj licht waren en 52 pCt. ernstig. By 13 pCt. Gremengd Nieuws. Verleden week 's avonds werd zekere E. K., veenbaas te Hillegom, met paard en rytuig aan den Ringdyk by Hillegom door vier personen aangehouden, van den wa gen getrokken en in de Ringvaart geworpen, waaruit hy zich zwemmende wist te redden. Paard en wagen waren inmiddels verdwe nen, doch zyn later teruggevonden door de ryks- veldwachters Hellendoorn en Yan Heumen. De daders van deze euveldaad zyn bekend. Tijdens het onweder werd jongst leden Maandag avond eene koe van den land bouwer C. Zwetsloot, to Hoogmade, in do weide door hot hemelvuur doodelyk getroffen. Te Noordwyk is het Flora-park, waar in het voorjaar van 1896 eene tentoon stelling van bloeiende bol- en knolgewassen zal gehouden worden, nu geheel volgeplant. De verdeeling van het terrein alsmede de aanleg van de perken is, in overleg met de regelings-commlssio, door den heer D. Grulle- mans, bloemist aldaar, verricht. De tentoonstelling zal ongeveer zes weken duren. De perken zyn fraai ingedeeld en be loven, als het weer medewerkt, veel schoons. Groote lintvormige perken zullen als het ware eene staalkaart geven van ce groote verschei denheid in kleuren en soorten. (Hbl.) Dezer dagen hield do commissie tot het verstrekken van kostelooze baden aan arme schoolkinderen te 's-Gravenhaje eene vergadering, met het doel te onderzoeken, welke resultaten de pogingen tot medewerking van do zyde der hoofden, onderwijzers en onderwyzeressen der kostelooze en byzondere scholen hebben opgeleverd. Uit de antwoorden op de aan genoemde onderwyzers en onderwijzeressen gerichte circulaire om medewerking bleek, dat zich een zeer groot aantal kinderen tot het be komen van een kosteloos bad had aangemeld. Echter werd de commissie teleurgesteld door den finantiëelen toestand; de kas bleek slechts toereikend om aan een 60 tal kinderen gedurende de zes wintermaanden een koste loos bad te geven, waarna zy, wannetr geen flinke finantiëele steun hen helpt, met haar nuttig en zoo noodig werk zal moeten eindigen. Een jongeling van Aalsmeer, die dezer dagen te Haarlemmermeer voor de nationale militie had g loot, bond zyn nummer aan een postduif, welke hy had medegenomen. De duif vloog snel naar huis terug en bood schapte aan de ouders, dat hun zoon had vrygeloot. Gisteravond brachtenruim 50 Delftsche studenten te Rotterdam weer op schudding teweeg. Uit verscheidene cafés moesten zy met geweld verwijderd worden. By hun vertrek, omstreeks elf uren, was er eene taliyke politiemacht aan het centraal station. Zondag ochtend werd te Rotter dam een 21-jarige surnumerair by de poste rijen bewusteloos op zyn bed gevonden, ten gevolge van het ontsnappen van gas uit do leiding. De pols van den jonkman was nau welijks meer waar to nemen. Allerlei middelen, om het bewustzyn op te wekken, bleven lang vruchteloos; eerst den daarop volgenden nacht slaagde men daarin.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1