De ontvangsten over het laatste jaar heb ben bodragen, met inbegrip V2n een saldo van 1893 groot ƒ3104.21'/2 de som van />754§.91i/2ï de uitgaven bedroegen ƒ3171.32, zoodat er een voordeelig saldo overblijft van ƒ4377.59y2. Aan de Erven Loosjes zal een subsidie worden verleend van ƒ600 ter tegemoetkoming in de kosten voor hot laten maken en doen verspreiden van eene proefaflevering voor het „Bulbilogium Harlemense" welk subsidie alleen dftn zal worden uitbetaald, ingeval bü gebrek aan genoegzame deelnoming, niettegenstaande de uitgavo der proefaflevering, het getal exem plaren, waarvoor is ingeteekend, beneden de vierhonderd blijft. Het voorstel van het hoofdbestuur, om den proeftuin in dit jaar niet te beplanten met het oog op de gebleken geringe deelneming, en een jaar te wachten, om daarna te oor- deelen of de proeftuin iu 1896 weder zal worden geopend, werd aangenomen. Door den secretaris werden vervolgens nog eenige medodeelingen gedaan omtrent de in Maart 11. gehouden tentoonstelling. Hij deelde mede, dat de uitreiking dor medailles zal geschieden tegelijk met do getuigschriften op de aanstaando Deeembc-r-vorgadering. Naar aanleiding van punt 9 verzocht de voor zitter eventueels voorstellen, in te dienen tot wijziging der statuten, tijdig te willen inzenden De afdeeling Noordwijk bracht met het oog hierop een andere verdeoling der contributie ter sprake, waarbij de afdeelingen moor zouden ont vangen. Tevens wonschte by, dat h&t Hoofdbe stuur wordt uitgebreid. Hij stolt zich voor, voor stellen van die strekking in da volgende ver gadering in behandeling te doen brengen. Bij de gebruikelijke rondvraag hadden nog gedachten wisselingen plaats over don meest ge- wonschtan naam voor het uit te geven plaat werk, waarna de vergadoring door den voor zitter word gesloten. In eane Vrijdagavond gehouden, zeer druk bezochte vorgadering van hot Delftsch Stu dentencorps, die van 7 tot 12 uren duurde, is het besluit genomen om ook voor de studenten aan do Indische inrichting do gelegenheid open te stellon, lid van hot corps to worden. De Senaat van het corps, dio het voorstel gedaan had, heeft in den loop, dien de dis cussion namen, aanleiding gevonden om zijn ontslag te nomen. Naar het „I-Ibl." nader verneemt, is in bovenbedoelde vergadering bijwijze van motie (dus bij óóne stemming) de wenschelykheid eener wetsverandering, bekend onder den naam Indische Quaestie, uitgesproken. In dezelfde motie heeft de vergadering don Senaat uitge- noodigd een ontwerp-corpswet op te stellon, hiermede overeenstemmende. Komt dus een dergelijk ontwerp corpswet voor de corpsvergadering, dan moet ovpr de Indische Quaestie nog e.ns als wetsartikel gestemd worden. De heer Ary Do Goederen, boekhouder to Tilburg, heeft zich met een adres tot de Tweedo Kamer gewend, waarvan de hoofd inhoud noerkomt op het volgende: „Dat het der Kamer moge behagen, zoo danige maatregelen te nemon, als daartoe kunnen leiden, dat ieder, zonder tusschenkomst van anderen, zich tot allo colleges der rechter lijke macht kunne wenden, ten einde daar z\jno vorderingen aanhangig to maken, of zich togen eene ingestolde rechtsvordoring to verdodigen." De heer De Goederen is hiertoe gekomen door de zeer onaangename ondervindingen, die hij bij etn procedure heeft opgedaan. De procureurs te Breda weigerden hem bijstand, zoodat hij voortaan onmogelijk «enigo rechts vordering kan instellen of zich togon een ingestelde vordering kan verdedigen, zoolang de wet hem dwingt gebruik te maken van procureurs. Naar men verneemt, I estaat by de Tweedo Kamer hot voornemen, na afloop van do beraadslaging over de Indische be grooting hetgoen waarscbyniyk op het einde dezer week kan worden gesteld tot 12 Novoaibar a. s. op reces uiteen te gaan, en den by hare terugkomst do nieuwe regeling der personeel© bolasting terstond in behan deling te nemon. Ten aanzien van dit laatste punt zal in den loop dezer week het voorstel worden gedaan. Morgon, Woensdag, herdenkt de hoer J. Wys, predikant, verbondon aan het krank zinnigengesticht „Meerenberg", te Bioemen- daal, den dag, waarop hy vóór 25 jaren dit ambt aanvaardde. Vóór dien tyd was de heer Wy's als candidaat in Zeeland werkzaam en bekleedde hy van 2 Moi 1858 tot 1870 het predikambt te Oude-Niedorp. Don eerstvol- genden Zondag wordt het feost kerkeiyk gevierd. Te Sneek is eone vorgadering gehouden, om aldaar een christoiyk gymnasium op te richten. Het zal met 't begin van den vol gendon cursus waarschyniyk worden geopend. Men zogt dat de heer Van Hattem van Ellewoutsdyk do „Historische Galery" voor ƒ100,000 kocht. (Fad.) De „Sts.-Ct." bevat een ministeriëele beslissing, verbiedondo hot vervoer van her- kauwond© dieren en varkens uit een uitvoe rig omschreven gedeelte van de gemeente Berg en Terblyt. Het stoomschip „Arasterdam" vertrok 20 Oct. van Nieuw-York naar Amsterdam; de Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Oct. te Southampton; do „Kauzler", van Hamburg en Amsterdam naar O.-Afrika, vertrok 18 Oct. van Lissabon; de „Maasdam" ia 19 Oct. van Rotterdam to Nieuw-York aangekomen; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 20 Oct. Dover; de „Zaandam" vertrok 19 Oct. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Bun- desrath", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 16 Oct. te Marseille; de „Bulowayo", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok 19 Oct. van Dartmouth do „Prins Willem I" arriveerde 21 Oct. van Westlndië te Nieuw-York; de „Reichstag", van Hamburg en Vlissingen naar Oost Afrika, passeerde 19 Oct. Gibraltar; de „Juno" ver trok 19 Oct. van Algiers naar Amsterdam; de „Stentor", van Amsterdam naar Java, vertrok 19 Oct. van Liverpool. By koninkiyk besluit is eervol ontslagen uit den zeedienst de luit.-ter-zee 2de kl. T. K. Van der Weyde, op zyn verzoek, met 1 Nov. a. s. Bepaald, met wijziging van het koninkiyk besluit van 21 Aug. 1S95, dat het aan den kolonel K. M. Verschoor, commandant van het 2de reg. veld-art., toegelegd pensioen geacht most worden to zijn verleend krachtens art. 42, sub 2c, der wot van 28 Aug. 1851, en voorts met toepassing van art. 14 b dor wet van dezelfde dagtoekening, tot een bedrag van ƒ2100 'sjaars. „Talma." Eon vriend, dio mij mijn feilen toont. De zesjarig© Leidsche tooneelvereeniging „Talma" houdt niet van rusten. Ternauwornood heeft het wintersu/aocw (winter zelf is het nog niet) zyn intocht gedaan, of genoemde club geeft haren leden en donateurs reeds eene uitvoering, do 17de sedert haar bestaan. Dat geschiedde gisteravond in het schouwburg lokaal „Vondelhovon," waar naast het tooneol de fraaie banier te midden van een keurige planten- en bloemen-versiering prykte. Ofschoon op do kaarten en programma's als aanvangsuur het klokje van achten stond vermeld, was het toch reeds negen uren alvorens voor do eerste maal het scherm opging. Eerst na halfnegen vulde zich de zaal pas goad, zoowol van dames als heeren. Die er vóór dien tyd waren, konden nadenken over do schoono spreuk: „geduld is zulk een schoone zaak," en wat er vorder volgt. Tot afwisseling doden eenige musici een feestmarsch en andere nommers hooren. Voordat tot do opvoering van Gillissen'© tweebedryvig kluchtspel „Dio niet hooren wil moet voelen," werd overgegaan, werd voor een der medeworkende ledon do welwillend heid ingeroepen, omdat deze een ongeluk aan zyn linkerhand had gekregen, waardoor zyne mimiek niet kon zyn zooals zo wezen moest, en werden den aanwezigen eenige genoegiyko uren toegewenscht. En indordaad bezorgde genoemd kluchtspel den aanwezigen veel aangename verpoozing, want voortdurend zat men goed te lachen Is dit alleen de bedoeling geweest, dan zou do opvooring geslaagd kunnen beeten. Men vergete echter niet dat „Talma" zich eene „tooneol-vereeniging" noemt en dan moeten de eisclien hooger gesteld worden dan by eene haar jaarfeest vierende werklieden- vereoniging, welker leden alleen voor die go- legenheid één of meer stukj9s hebben geleerd. Daarom hadden wy in „Dio niet hooren wil" enz. meer gang gowenscht, minder styf- heid en meer vryheid van beweging op de planken, meer bekendheid met de rol. Al valt op goede oogenblikken te wyzen en amuseerde het publiek zich biykbaar goed, dat is niet voldoende voor eono de tooneelspaelkunst kc- oofenende vereeniging. Duidelyke uitspraak, welke niet in het platte al is het ook uit aardigheid mag vervallen, moet eveneens een der hoofdtrekkon zyn. De griffier ont- zeilde die klippen, want hy vervulde zyn rol zwygond. Viel er voor hem, mot het wetboek in de hand on staande by de echtscheieings- scöno, niets te zeggen? Heusch niets? Heel veel genoegen verschaften de Fat- coupletten door de gebroeders U., die er enkele moesten horhalen en waarvan de oudere een grooten krans en de nog heel jonge een ander, klein souvenir ontving, gepaard met een daverend en langdurig applaus- Ook de heer en dame, die „Vrouwlief is de baas" voordroogen, ondervonden veel by val. De tweede afdeeling was eveneens aan muziek, voordrachten en tooneelspel (,Dat's Engelsch'gowyd. De heer A. D. U. muntto in 't laatst© uit en de drie daarin medewerkende dames werden met bouquetten vereerd. De uitvoering werd met een bal besloten, dat laat begon, doch zeer geanimeerd moet zyn geweest. Onlwerp-Gcnicentebegrooting voor 1896. Aan het sectie-verslag en de beantwoording van B. en "Ws. is nog het volgende ontleend wat de inkomsten betreft: Volgn. 5. 4/s gedeelte van do opbrengst der Ryksbelasting op het personeel in hoofdsom en opcenten. "Wordt gevraagd of er op vólocipèdes geen belasting kan gelegd worden. Men acht het zeer noodig, dat er eene ver ordening komt, waarby het snolryden op de straten verboden wordt, ter wille van de gevaren, hieruit voortkomende voor de voet gangers. Antio. van B. en TFs.Het heffen van belasting op vélocipèdes hoeft tot dusverre geen punt van overweging by ons college uitgemaakt. Het opnemen van eenige bepalingen omtrent het snel ryden in de Algemeene Politiever ordening zal worden overwogen by de'verdere herziening der Algemeene Politieverordening. Volgn. 11. Opbrengst voor banken of staan plaatsen in hallen, op markten en dergelyke openbare plaatsen. Een lid merkt op, dat met dezen post vooruitgeloopen wordt, daar de voorgestelde wyziging nog niet door den Raad is goed gekeurd. Anlw. van B. en Ws.Deze opmerking is juist. Inmiddels vertrouwen wy dat do Raad zich zal kunnen vereenigen met het inge diende voorstel tot wyziging van de heffing van marktgeld, wat do veemarkt betreft, en dat de gewyzigde heffing in werking zal kunnen treden in den loop van het volgend dienstjaar. Volgn. 23. Opbrengst van het gemeentelijk vergunningsrecht, bedoeld by art. 6 der wet van 28 Juni 1881, houdende wetteiyke be palingen tot regeling van den kleinhandel in storken drank, enz. Een lid vraagt of het aantal vergunningen niet kan worden ingekrompen. Een ander verzoekt te weten hoe het komt, dat de opbreDgst van het vergunningsrecht vermindert, of deze vermindering ook een gevolg kan zyn van het bestaan van geheime lokalen, waar getapt wordt. Antivoord van B. en TVs.: Tegen den zin van de houders van de vergunningen kan het aantal niet worden beperkt, met het oog op do overgangsbepaling der Drankwet. Inmiddels vervallen nu en dan vergunningen en wordt meermalen by de aangevraagde herschattingon de huurwaarde verlaagd, ten gevolge waarvan de opbrengst minder wordt. Voor zooverre bekend, wordt geen klein handel in sterken drank uitgeoefend zonder vergunningen. Volgn. 30 Ontvangsten resultaat van een afzonderlijk beheer. Men vindt het op 4,317,734 kub. meter geraamd verbruik van gas over 1895 wel wat gunstig en dan nog 3 pet. avanc© (ad 129,532 kub. meter) over 1896 geeft naar het inzien van een lid een cijfer, dat niet bereikt zal worden. Een ander lid oordeelt, dat dit cyfer niet te gunstig is. Antwoord van B. (n TVs.: BlUkens de Memorie van Toelichting op de begrooting voor 1895 was by het opmaken dier be grooting in Juli 1894 het verbruik voor 1895 geraamd op 4107814 M.3, terwijl by het op maken van do begrooting voor 1896 ten gevolge van vermeerderd verbruik do raming van 1895 kon worden vastgesteld op 43L7734 M.J, waardoor, ook in verband met de opbrengst der byproducten, do hoogere raming van do winst dor gasfabriek wordt verklaard. Ook kan uit den aard der zaak op eenig avance in 1S9G worden gerekend. Blykens ondervinding bedraagt de avance van de eerste 8 maanden in 1895 in ver- gelyking van datzelfde tyJvak in 1894 7c;/l0 percent. By hetzolfdo volgnornmer werd ook gevraagd naar het resultaat rnet het gasgloeilicht en of er bezwaar bestaat tegon uitbreiding. Krygon wy nog electrisch licht? Een lid brengt hulde aan de Commissie van de gasfabriek. Zy heelt evenals het vorig jaar nu eene specificatie gegeven van de bo- grooting der exploitatie van de gasfabriek, waardoor te zien is hoe men aan het geld komt. Antwoord van B. cn Ws.: "Wat het gas gloeilicht voor straatverlichting betreft, hert do ondervinding, dat het licht beter is dan van de gewone gaslantaarns, dat daarbij wel minder gas wordt verbruikt, doch dat door hot herhaaldelyk defect raken van de kousjes, deze wyze van verlichting nogal belangryke herstellingskosten vordert, waardoor do voor- deelen wegens minder verbruik van gas voor een groot deel te loor gaan. Vooral is dit laatste merkbaar op plaatsen, waar veel schudding is ten gevolge van het ryden dor tramwagens of door de slapheid van den bodem. Sedert eenigen tyd is een nieuw systeem in proof, ton einde de schade ten gevolge van de dreuning to verminderen. Het voor nemen bestaat om zoo mogelyk aan het stel sel van gasgloeilicht voor straatverlichting uitbreiding te geren. Een rapport van Commissarissen der gas fabriek, waarin hunne beschouwingen zyn opgenomen omtrent electrische verlichting, is in de Leeskamer ter inzage van de leden nedergelegd. Volgn. 32. Ontvangsten by de Commissie van Fabricage. Het trekt de aandacht dat de tapytkloppery telkens minder opbrengt, in 1S94 50, in 1893 62, in 1892 96. Afgescheiden echter nog van do flnantiëele resultaten, werd door een lid betoogd dat het toezicht op het kloppen van tapyten op straten en binnenplaatsen wel verscherpt mag worden. In het belang der hygiëne werd zeer aaabovolen maatregelen te treffen, dat de stof, ontstaande door het kleedtn kloppen en waarvan de nadeelen niet licht overschat kunnen worden, zoo min mogelyk hinder toabrenge. Scherp toezicht zou dus èn aan de hygiëne èfl wellicht aan de finantiëele resultaten ten goede komen. Anlw. van B. cn TFs.Eene herziening van het by Raadsbesluit van 21 April 1S92 vast gesteld tarief voor de onderhandsche verhu ring van de loods voor het uitkloppen van kleeden, enz. aan den Yestwal aan het einde der Oost-Havenstraat wordt in overweging genomen. By dat tarief is bepaald dat door de behangers, vallende in klasse A, 4 per jaar en voor die, gerangschikt onder klasse B, 2 per jaar betaald wordt. Ook in verband met eene betere contróle schynt het wenschelyk, dat het zoodanig wordt gewijzigd dat voortaan betaald wordt per kleed, dat uitgeklopt wordt. Yerder is by Yerordening van 27 Februari 1879 bovenbedoeld terrein aangewezen als plaats, waar klopperyen van tapyten kunnen worden opgericht zonder voorafgaande ver gunning van het Gemeentebestuur, met ver bod om elders in de gemeente dit bedryf uit te oefenen, op de nakoming van welke bepa ling streng wordt toegezien. Overigens wordt in overweging genomen welke wyzigingen in art. 13 der Alg. Politie verordening betreffende het reinigen van kar petten en andere stofverspreidende voorwer pen op straat noodig zyn. Marktberichten. Bödegrave, 22 Oct. Aangevoerd 217 wagons Kaas, 12,609 stuks, wogonde 54.599 KG. Prijs lste soort Gondsthe ƒ23.a 26.50, zwaardere 23.2de soort ƒ20.a ƒ22.Dorbykaas, prijs lsto soort 22.50 a 2de soort ƒ19.— a ƒ21.—j Edammer Kaas, prrjs leto soort 27.a 2de soort 21.a 23.Loidsche Kaas. .- liot eohippond. Handel zeer vlug. Vee. Aangevoerd: 4 vaarzen. Botterdam, 21 October. Do aanvoer was van de mee.-te artikelen maar beperkt en dit maakte do koopers wat vlngger. Witte Tarwo werd dooreen 10 cents booger be taald. De allerboste qnaliteit bracht nog iets boven de noteering op. INLANDSCHE GRANEN. Vlaam. en Zeeuw de beste ƒ6.70, ƒ6.90 tot ƒ7. dito dito middelb. „6.—, „6.20 «6.40 Flakk. en Overm., de boste 6.40, 6.60 6.80 dito dito middelb. 5-80, 6.6.20 Mindere en geringe soorten 5.20, 5.40 5.60 Verkoopon per gewicht vonden niet plaats. Dooie Tarwe werd nog weinig aangeboden. Pry- zea vast. Rogge meestal 10 cents lager verkocht. Zeenwöche en VI., naarqual., ƒ4.10, ƒ4.25 tot 4.50 Overm. cn N.-Brab., «3.90, „4.10 „4.30 Geringere soorten 3.50 3.60 Gerst werd in alle eoorten prijsbondond verkocht; alletn de gewone on miodere qnaliteit Winter- moest iets lager afgedaan worden om te kannen opruimeD. Vlaam. en Zeeuwscbe Winter- van 4.tot 4.20 Ovormaasctio oj Flakk. „3.75 „4. Afw. cn mindere Boorten 2.90 3.50 VI., Zeeuw, eu Flakk. Zomer- 3.30 3.75 Mindere qualiteit 2.75 8.10 Chevalier3.60 4.80 Ook werd verkocht por 100 Kilo. Goedo qualiteit Winter- tot ƒ6.90 Middel dito 6.25 6.60 Mindcro dito 6.C.20 Doorsnee Zomer- 6. Goedo Chevalier- 7.— 7.25 Middel dito 6.50 6.80 Haver bracht meestal 10 cents hooger op. Blanke en wichtige qualiteit. van 2.75 tot ƒ3. ZeeuwBcbo on andere ml. Voera.. „2.40 „2.60 Lichtere dito dito 2.— 2.25 Geringere eoorten Voorts word gedaan por 100 Kilo. Goedo Voer ,ualitcit5.75 tot 5.90 Gewone dito 5.40 5.60 Spelt 2.50 tot ƒ3. P. ardenboooen van ƒ5 10 tot ƒ5.40. Schaponbooi.ou van ƒ5.tot ƒ5.30. Brnim-boonon mtt kleine aanvoer en gretige koopers, dooreen 50 cents hooger. Walchorechevan 9.75 tot 10. De beuto Vlaam. en Zeeuw. 9.25 9.50 Ordinairo dito dito 8.75 9. Geringere Witteboonen waren zocr weinig aan de markt eu werden die tot 60 cents a ƒ1.verhooging ving genomen. Wnlclierechevan ƒ11.75 tot ƒ12. Vlaam. on Zoenw., de boete. 11 '25 11.50 dito dito ordinairo 10.75 11. Mindero en geringere soorten Blauwe Erwten werden in de puiko soorten tot ƒ8.en soms daarboven verkocht. Goode qualiteit v«n ƒ6.25 tot 7.25. Voetstoot ƒ5.tot ƒ5.60 volgens qnaliteit. Schokkers van ƒ6.tot ƒ8. Koolzaad zond-.r aanvoer. Hennepzaad ƒ7.25 tot f8.—. Kanariezaad stil onveranderd. Hot beste ƒ8.25 tot ƒ8.60, middel-qualiteit ƒ7. tot 7.75 en geriugero soorten ƒ6.— tot ƒ6.50. BUITENLANDSCHE GRANEN. Tarwo werd weder vast op prye gehouden on er was meer kooplust voor nf to laden partyen. De offertes daarvan waren echter niet zeor uitlokkend, vooral nu aan den Ryu betere prijzen bedongen kunnen worden. Rogge bleef meestal onveranderd. Heleaa van 72/73 Kilotot ƒ100 dito Nieuwo106 108 dito dito stoomendo 104 108 Holdaucr104 106 dito Btoomcnde 102 103 Odessa96 98 Taganrog98 100 N colajeff100 102 dito 95 97 St.-rotersburger94 100 Gerst z er vast. Nieuwe Znartezoc. tot 98 a Odessa95 98 dito stoomendo93 „96 Taganrog„92„„94 dito stoomendo93 94 Haver onveranderd, stil. Boekweit in flauwe stemming. Eoekweiigrultea vaster. Grove St.-Petorsburgerƒ218 tot ƒ222 Voer-Erwten tot vorigo prijzen Terkoopbaar. Maïs in wat betere stcmmiDg. Bonte Araerik^anecho97 tot 99 dito dito stoojiende 93 94 dito dito Oclober-afladiDg 92 94 Goeie Lapl&ta92 94 Cinqantino 131 132 Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 20 October. J. H. Sier.it vr. 66 j. en TV. C. Vreeswijk vr. 45 j. P. H. J. Vreeburg jm. 21 j. en J. Duindam jd. 22 j. M. G. J. Julsing jni. 27 j. en W. M.J. Van der Vaart jd. 22 j. J. H. Thiel jd. 21 j. en S. Lepelaar jd. 19 j. J. S. Van Braam jm. 23 j. en E C H. Harders jd. 23 j. L. J. Breet- velt jm. 26 j. en E. Bonte jd. 28 j. J. Van Mcurs jm. 29 j. en M. C. Draaisma jd. 27 j. F. C. D. Buddingh jm. 29 j. en J. Swanenburg jd. 29 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: Petrus Van Leeuwen, jm., 25 j., en Catha. Meerleveld, jd., 22 j. Getrouwd- D. J. Heg, wedn. van S. Visser, 35 j., en Joha. Vcrweij jd., 26 j. Geboren: Johanna Hendrika, D. van Jacs. Huisman en Joha. Elizabeth Woltemath. Johannes Maria, Z. van Pr. Jan Litjcns en Rosa. Ma. Franca. Van don Donk. Gerrit, Z. van Pr. Van Klaveren en C'orna. Zandbergen. Overleden: Kind van Ths. Van der Aart en Coma. Van Veen (levenloos.) NOORDWIJK. Geboren: Keeltje, D. van L. De Jong en J. Smit. Gerrit, Z. van A. Plug en N. Smit. Wilhelmus, Z. van W. Van Rijn en E. Van der Zon. Gehuwd: Teunis Obdam 21 j. en Adriana Maria Van Haaster 23 i. Gerardus Johannes Mavijt 23 j. en Apolonia Van der Post 26 j. Overleden: Wilhelmus Franciscus Steen- voordeu 3l/o m. Johannes Wassenaar 8 m. RIJNSBURG. Geboren: Margaretha Cornelia Johanua, D. van Johannes Wouters en Cornelia Van de Nomveland. ZOETERWOUDE. Geboren: Jan Arie. z. van Vonk on J. Vermond. Adrianus, z. van W. A. Zandvliet en M. Tijssen. Hendrik, z. van B. Hoppan»!- en D A. Rouwcrd. Johanna Sophia, d. van W. J. I.ampc en S. II. Ginjoolen. Krijn, z. van A. Van den Berg en E. Mattaar. Margaretha, d. van W. Kurrels en M. lleeieu. Overleden: Adrianus Zandvliet, 2d. Engelbertha Apolonia Overmeer 4 j. Gr e mengd Nieu ws® TVy deelden gisteren mede dat voor de Haagsche rechtbank zich te verant woorden had een veehandelaar uit Leiden, beklaagd van meineed in een hem betreffende zaak van boedelscheiding wegens ocbtschoiding. Toen het getuigenverhoor was afgeloopen, werd aan den knecht gelegenheid gegeven, om zich nog eens te bedenken, en nu legde hy- eene' verklaring af,'die het O. M. aanleiding gaf, om zyn requisitoir tot schorsing cn inhechtenisneming terug te nemen. Voor den veehandelaar vorderde het O. M. wegens meineed 3 jaren gevangenisstraf. Mr Jellinghaus trachtte aan te toonon, dat bekl. geen verduistering gepleegd heeft en dus ook geen valsche verklaring kan hebben afge legd. Voorts ontwikkelde pleiter eenige beden kingen tegen de dagvaarding en concludeerde tot vrijspraak. Te Katwjjk is een scherpschut ters vereeniging, „Hollandia'opgericht. De burgemeester, de heer T. A. O De Ridder, is beschermheer geworden. Uit Noordwijk schrjjft men dat aldaar dezer dagen tal van handen bezig zyn met het poten der bloembollen, in de hoop dat de tulpon een hoogeren pry's tegemoat gaan dan dezen zomer het geval was. Het aantal kweekers is echter enorm en dat is niet in 't belang van do waarde der fcolleD, want deze moeten dan maar voor eiken prys weg. Dit jaar heeft men massa's tulpenbollen vernietigd, in de hoop hierdoor eene ryzing in prys te zullen erlangen. Tusschon negen uren eu halftien gisterochtend ontwaarde men een sterke gas- lucht in hot meubelmagazyn van den heer P. Amiabel Jr. aan do Hooistraat te 's Graven- hage. Toen de bediende hierop met licht langs de gasleiding een onderzoek instelde naar een verondersteld lek, vatte de in het vertrek opeengehoopte gasmassa vlam, die, hcewel door de spoedig aangerukte brandweer in korten tyd gebluscht, niet onaanzienlijke schade aanrichtte aan de geëtaleerde salon- en boudoir meubelen. De bediende en de heer Amiabel en diens gezin kwamen met den schrik vry. Do arrond.-rechtbank te Utrecht heoft veroordeeld: C. B. en R. H., won. te Barwoutswaarder, bokl. van diefstal van 2i eonden, te Linschoton, d6n lsten bekl. tot gevangenis van 3 maanden; de 2de bekl. werd vrijgesproken. Hoe groot het verkeer is tusschen de beide Maasoevers te Rotterdam bleek gister- voormiddag, toen de Koninginnebrug tusschen halfelf en elf uren geopend was. Aan de zyde van de Van-dor-Tak-straat stonden ruim 150 met paarden bespannen wagens te wachten, eene reeks vormende tot in de Boompjes, terwyi aan do zydo der Sti'Itjosstraat ruim 80 bespannen wagens stondon. Al dez9 voer tuigen moesten de brug passeeren. De opbrongst van den bazaar, in den Doelen te Rotterdam gehouden ten bate van de Noiorlandscbe Zendingsveree iglng, wordt op nagenoeg f 8000 geschat. Zyn de geruchten, die in de laatste dagon le Amsterdam de ronde doen, waar, dan zal hei finantiëele resultaat der jongste worela-tontoonstelling voor hótel- en reiswozen, evenals dat van zoo menige ten toonstelling, weder teleurstellend zyn, ondanks de omstandigheid, dat de hooge pryzen van de promie loten niet behoeven te worden uitgekeerd, daar verreweg het grootste aantal dezer loten niet werd geplaatst. Men spreekt van een niet onbelangryk tekort, zóó zelf6, dat aan de leveranciers van de voorwerpen der andere lot?ry, met een gouden zuil ter waarde van ƒ100,000 als hoofdprys, zou zijn voorgesteld, op de verkooppryzsn der voor die loter\j aangekochte voorwerpen met een belangryke reductie genoegen te nemon. UD.) Er loopt tegenwoordig ioderen dag een extra-trein, beladen mot suikerbieten, uit Friesland naar Breda. Na de gewone treinen komt een trein met ledig materieel 's avonds ongeveer halftwaalf te Leeuwarden uit Breda aan om beladen te worden. De spoorweg beambten noemen dezen trein den „P. trein". Door den Groningschen kanton- rechter zyn vrygesproken de officieren van hot Leger des Heils, die waren gedagvaard wegens het houden van oen optocht zonder vergunning van den burgemeester. De kanton rechter overwoog, dat de vraag: wat een optocht is, geheel afhankelyk is van de omstandigheden en dat in casu de omstan digheden zoodanig waren, dat men daaruit moest öpmaken, dat men hier met met een optocht te doen had. Op grond van die over wegingen werden de beklaagden vrygesproken^ De beslissing van don kanton rechter te Bergen-op-Zoom, waarby de direc teur der stoomroomboterfabriek te Wouw en een arbeider werden ontslagen van rechts vervolging wegens het verrichten van open baren arbeid op Zondag, is door den Hoogen Raad gehandhaafd. Door den kantonrechter te Alk- maar werd iemand, beklaagd van het ver sperren van een openbaren waterweg, door het aanbrengen van een balk dwars daarover, van rechtsvervolging ontslagen op grond, dat tydens die versperring het bedoelde watei dichtgevroren was en er dus van het versperren

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2