Bekendmaking. Burgerlijke Stand. Do baron van Henri Poolman was uitstekend. Zonder te overuryvon maakte by er een aardig, sukkelig type van. De gouvernjur, Blasius, gespeeld door den heer Mulder, was goed. Des te meer verbaast het my dat de hoer Van Sprinkhuyzen van de rol van Bridaine geen letter begrepen heeft. Dat de Curó uit het oorspronkelijke (waarschijnlijk om niemand aanstoot te geven) veranderd is in een notaris, is alleen van belang voor den letterzetter; het karakter wordt er niet door gewijzigd en hoe iemand uit dat aardige, dankbare rolletje (de evenknie van Blasius) een zóó volkomen onbeduidende, kleurlooze, stokvischachtige verschijning kan te voorschijn brengen, als wij gisteravond te genieten krogen, is mjj een raadsel. Juffrouw Pluche en de kooraanvoerders, voor zoover verstaanbaar, waren bevredigend. Dat met het herhaald veranderen van tooneel in het oorspronkelijke geen gelijken tred is gehouden, was goed gezien. "Wat „les Précieusos ridicules" betreft (den Hollandschen titel vind ik te onuitstaanbaar om te gebruiken), de hoofdvraag, zoo niet de eenige, die wij hierbij stellen moeten, is: Was, wat wij te zien kregen, Molière? En die vraag moet ik beslist met „neen" be antwoorden. Poolman is een zeor knap acteur; reeds meermalen hebben wij daarop gewezen maar Molière spelen kan hy niet. Daartoe worden een fijnheid en hoogere humor ver eischt, die boven zyn krachten gaan, die bovon zyn genre liggen. Hy verviel dan ook in het bas comique en speelde met de prachtige woorden een moderne klucht; zyn Mascarille was een charge, zooals Molière zich daarvan nooit gedroomd heeft. Hy was en bleef knecht en deod geen enkele poging om een markies te scbynen. De heer Van Sprinkhuyzen was als Jodelet even styf als vóór de pauze. Ook den beiden Prócieuses kunnen wy niet veel lof toezwaaien. Waar geen geest aanwezig is, valt het moeiiyk dien van anderen in zich op to nemen en te voelen, moeilyker nog dien naar eisch te ver werken. En juist dio geest ontbrak. De beide dames deden wel hun best, maar het liet zoo koud; als Molière ons in zyne comédie niet móér gegeven had dan wy ditmaal te zien kregen, zyne schepping zou nooit onster- felyk zjjn geworden. Aan het slot werden de dansende paren begeleid met een menuet uit den Don Juan; zoo iets kan men gevoeg- lyk onder de flaters rangschikken! Ten slotte: Ut desint vires etc Wel hebben de krachten nog gedeeltelyk ontbroken, maar ook de poging moet reeds gewaardeerd worden. Hot groote en schoone te willen en zich daarop ernstig voor te bereiden, ook dat is onze belangstelling reeds overwaardig. Dat by zyn verder streven de zoo noodige steun den heer Poolman niet zal ontbreken, wenschen wy hem gaarne toe. In Leiden is hy bekend genoog om er steeds een welkome gast te zyn. 15 Oct. 1895. v. B. INGEZONDEN. Nogmaals: «lc ring met liet wapen van Van der WeriT. Aan het hier al meer besproken belangryke voorwerp (thans nog gedurendo eenige dagen in do Lakenhal te bezichtigen) is door de erfgenamen eeno kaart bevestigd, luidende]: „Zegelring, toebehoord hebbende aan Pieter Adriaansz. v. d. Werff, in leven Burgemees ter der stad Leyden gedurende het vermaarde beleg, thans in eigendom by Mej. L. P. C. Do Man, en do Heeron A. De Man en M. De Man, in bruikleen afgestaan." Wat my betreft, wyst echter he^ruüschild duideiyk, en wöl-degolyk op een vrouwen sieraad. By afdrukken (do ring is geömailberd, doch tevens kenneiyk als zegelring bedoeld) komt eerstvan Assendelft (het nü terecht omgewende stappend witte paard in rood), sn, als „II", hot Yan der Werff wapen. Het Gemeente-museum bezit reeds (volgens onder schrift) een „afdrukzel van een zegelring, door don Burgemeester P. Az. Van dor Werf gedragen waarin deszelfs wapen, en welker ring nog heden ten dage berust by den WelEd.Geb. Heer Mr. Gerard van Royen, Oudt-Schepen dor stad Delft". Genoemde Gerard Van Royon is in 1776 geboren en in 1801 gehuwd met Johanna Petronella Onderdewyngaard. Die afdruk (ook nïi in do kunstzaal aan wezig) geeft het Van der Werff blazoen te zien mèt holm, helmtooken en dekkleeden. - Wüar die ring zelf sedert belandde, is anderen en my onbekend. Nog de volgende aanteekeningen mogen hier ter opheldering eene plaats vinden: Piotor Adriaansz. Van der Werff is drie malen gehuwd geweest. Zyne eerste vrouw was Eva of Aafje Laurensdr., (hem drie kin- ders nalatende); daarna trouwdo hy Ida Van Tol (ook Oedo Van Tol genaamd), die kin derloos stierf. By zyn derde gemalin, Maria Duyst van Voorhout, had hy zes kinderen (2 zoons en vier dochters): 1. Frans (gehuwd met dementia Willomsdr. van Assendolft, gestorven zonder kinderen), 2. Adriaan (on getrouwd overleden), 3. Adriana (ongehuwd gestorven), 4. Geertruid, getrouwd (1608) met Bartholomew Willemsz. Van Assendelft (die XL in den Raad werd in 1614; „doch 1618 uit do Regeringe ontslagen is"). (Zfi hebben eeno dochter, Duifjo, nagelaten, in 1610 ge boren en in 1654 kinderloos overleden). 5. Barbara (ongehuwd gestorven) on 6. Clara Duyst Van de Werf, geborou 1 Jan. 1586, overleden 4 Maart 1659. Deze trad 8 Juli 1620 in den echt met Bartholomeus Jansz. Van Assendelft, wiens mo der was Lucia daasdr. Van Banchem. Hy was geboren 6 Jan. 1585 en stierf 18 April 1658. Zy hebben drie zoons nagelaten: Johan, Pieter en Adriaan Van Assendelft, die voor hunnen Grootvader (Pieter Adriaansz. Van der Werff) het „pragtig marmoren ge- denkteeken, door den vermaarden Verhulst vervaardigd in 't jaar 1661 in de St.-Pancras of Hooglandsche kerk opregten". Het mag nu vermoedelyk als uitgemaakt worden beschouwd, dat de ring werkeiyk een „Stukje Leidsche Geschiedenis" vertegenwoor digt en voor het Stedelijk Museum alhier belangrijk kan worden geacht. Vloeiden aanvankelijk de bydragen voor aankoop buiten verwachting, thans is nog niet eens een gezameniyk bedrag van f 200 ingekomen. Honderd-vijf tig gulden ontbreken dus nog. Tot en met 20 October is de bewuste riDg in het Museum geassureerd, en binnen een paar dagen keert hy dus wellicht tot de eigenaars terug. Echter, (het moet my van het hart) vele Leidsche Notabelen onthielden nog hun gewaardeerden steun. Van myne zyde meen ik thans genoeg te hebben ge daan. Komt het gevraagde geld, dat, (ik wil 't zeker niet ontkennen) zóór hoog te noemen is, niet tydig byeen, dan zal de ge meente Leiden dit kleinood moeten derven. U, «Mynheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw Dw. C. Verster. By don Wolod.Zeergel.Hoer BraaUenburg zag ik indertijd oen wapenbord, waarop ale lioofdwapeo, dat van do Van Toll's prijkte. Ook daarop is „Van Adrichem" als met di: geslacht verwant afgebeeld. Do lieer Braaitenbnrg zal dit bord nog st-ollig wol eens, ter bezichtiging, aan do LaliODbal willen zenden ter verifiëering. „Hoo of Van der Werff toch aan don „ölangen- loenw" als hclmtcekeo, kon zijn gekomen" werd mij ODlangs gevraagd. Mag ik - daaromtrent een „gewaagd" vermoeden nitc-n? Do Van 'Toll's waren aan do Van Adrichem's geparenteerd. En, wèl merkwaardig ie 't, dat dit geslacht hot- zelfdo staartkronkelend monstertje van gond op blauw voerdo, terwijl ook dit gele leeuwtje als helm- toeken tneachen een vlucht van blauw en goud boven Van der Wcrfl's echild prijkt (volgens een glasruit iu do Lakenhal.) UITL.OT1NGEN. Amsterdam15 October. Hedenochtend had in het lokaal „Odéon" ten overstaan van den notaris mr. J. F. Werthoim de uitloting plaats van de premie-obligation der Wereldtentoonstelling. Uitgeloot werden de volgende nummers met do daarby ge noemde premiën: 040,335 f 100,000; 149,840 f 25,000; 173,681 f 10,000; 159,114 f 10,000 on 161,852 f5000. Alle loten worden bovendien met f 5 af gelost. De Directeur van het Post- en Telephoon- kantoor te Warmond brengt ter kennis dat met ingang van 17 October het kantoor op de navolgende uren zal zyn opengesteld: Op Werkdagen: Spoortyd Plaatstyd 7.30-11.30 v.m. 7.50-11.50 v.m. 1 30- 3.30 n.m. 1.50- 3.50 n.m. 5.30- 7.30 a. 5.50- 7.50 a. Op Zon en erkende Feestdagen: Spoortyd Plaatstyd 7.30-8.30 v.m. 7.50-8.50 v.m. 12.30-1.30 n.m. 12.50-1.50* n.m. *Alleen Telephoondienst. Voor postwissels en quitantiön voortaan alléén op werkdagen van: Spoortyd Plaatstyd 8.40—11.30 v.m. 9.11.50 v.m. 1.30- 3 30 n.m. 1.50— 3.50 n.m Des avonds worden geen postwissels of quitantiön meer behandold. De Directeur voornoemd, W. Coens v. Senden. Gr e in e ïi g- cl TV i e ii w s. Behalve het gisteren vermelde briefje is te Katwijk aan Zee Zaterdag 11. nog oen fleschje aangespoeld, waarin het vol gend schryven was besloten: About 3 miles North of the Gull Light- Ship. August 15th- '95, My dearest Mother. This is the last letter I shall ever write to you. Our ship the Areltrusa sprang a leak going down channel. The captain says there is no hope whatever. Good bye dearest. Say good bye for mo to Father and Susie and Jack. Your loving Son, Tom Ritchie. Door den Rijksveldwachter P. Baggerman, opziener der jacht en vissehery, gestationneord to Zoetermeer, zyn in de afge- loopon week bekeurd zekere A. R., wonende te Nootdorp, die bezig was visch te vangen met een by de wet ongeoorloofd vischtuig, nl. een zoogenaamden zeeltklauw, en J. Van R., te Zegwaard, wegens visschen met een schakel te klein van mazen, en zonder akte of vergunning, alsmede P. Van L. en J. S., beiden te Zegwaard woonachtig, en A. V., wonende te Bleiswyk, allen wegens jagen zonder akte of vergunning van den eigenaar of rechthebbenden. In den afgeloopon nacht om streeks twee uren ontstond te Amsterdam een ernstige brand aan de Brouwersgracht, in het perceel No. 161, hoek Palmstraat, waar de bakkery van den heer J. A. J. Rauda is gevestigd. De brand werd veroorzaakt door het uit halen van de petroleumlamp, die zich in den oven bevond. Een dor gezellen liet de lamp vallen. Dientengevolge geraakte de brandstof by den oven in brand. Het winkelhuis, de bakkerij en de insteek kamer brandden geheel uit. De achterkamer en de zykamor bleven nog gedeeltelyk ge spaard. De inboedel was verzekerd voor f 5500. De heer Rauda was met zyn vrouw en kind ter ruste, maar kon nog bytyds gewekt worden. De bewoners der boven-verdiepingen, vier huisgezinnen, werden ook nog bytyds door de politie gewaarschuwd. Persoonlyke onge vallen kwamen niet voor. Aan de „Haarl. Ct." seint men uit Utrecht dat wel degelyk het ïyk van een soldaat gevonden is op de Zeisterheide, maar dat omtrent dit geval groote geheimhouding wordt betracht. Gistermiddag werd door den trein der St.-Sp., welke om 3.24 van Gronau naar Enschedee vertrekt, onder Lonneker een schiider uit Enschedee overreden. Hy was terstond dood. De man laat.een weduwe met kinderen onverzorgd achter. Mot een oud roeibootje voeren gisteren twee werklieden de Zaan over, toen, middon op de rivier, een groot lek in het schuitje ontstond. Eén der mannen sprong, toen de boot nog een paar meters van den kant was, te water en verdronk. De ander, die ook over boord sloeg, wist zich nog te redden. Toen gisteravond ongeveer zes uren de stoomtram ZeistDriebergenArn hem door het dorp Driebergen reed, geraakte, door 't schrikken van zyn paard, een 30-jarig koetsier aldaar van zyn rytuig onder de tram, die hem onmiddellyk doodde. Eerst na de komst van den burgemeester kon de tram verder gaan. De vorige w e o k verdronk te Yierverlaten (prov. Groningen) een zoontje van schipper Oostra, uit Aduard. Volgens de „N. Pr. Gr. Ct." hebben deze Oostra en oon andere zoon den jongen voor hunne oogen zien ver drinken, zonder een enkele poging tot redding aan te wenden. Toen Oostra zag, dat zyn kind in de diepte verdwenen was zoo deelt men mode riep hy den menschen, die bezig waron met het kind op te visschen, toe: „Als jy hem hebt, log hem dan daar maar neer, dan kan ik hem van avond halen!" De avond kwam, Oostra voer weder met zyne schuit voorby de plek, alwaar zyn kind verdronken was, informeerde, of meh hem gevonden had, en ging met zyne schuit door naar Aduard. Den volgenden morgen werd de knaap opgevischt. Naar aanlwidin? van de omstandigheden, waaronder Jan Oostra verdronken is, is door een ryksvoldwachter te Groningen proces verbaal opgemaakt. In zake het cassatieberoep van de administratie der belastingen tegen een ingezetene van Prinsenhage betreffende de belastbare grootte van vensters, concludeerde het Openb. Ministerie by den Hoogen Raad tot niet ontvankelyk-verklaring, omdat z. i. de beslissing van het hof te 's-HertogeDbosch, waartegen het cassatieberoep is gericht, eene zuivere vryspraak, gegrond op gebrek aan bewys, inhoudt, waartegen geen cassatie open staat. Ware het beroep wèl ontvankelyk, dan zou het O. M. zich scharen aan de zyde van de administratie, met welke het van oordeel is, dat vensters volgens de belastingwet zyn te beschouwen niet in de beteekenis van glasruiten, maar als ramen, dus met omlysting. Uitspraak 11 Nov. Zaterdag h a d t e B o c h o 11 o n d e r een grooten toeloop van ingezetenen en vreemdelingen de plechtige ter-aarde bestelling plaats van 10 der by de vermelde ramp ver ongelukte werklieden. De lykkisten waren in grooten getale met prachtige kransen bedekt. Men veronderstelt dat nu nog de lyken van 10 werklieden onder de puinhoopen bedolven liggen. Uit Keulen zyn pioniers aangekomen om het moeilijke opruimingswerk verder voort te zetten en te eindigen. Het terrein der ver- schrikkelyko ramp wordt dagelyks door tal van vreemdelingen bezocht. Het testament van een zonder- ling." In Odessa is een zonderling gestorven, die zyn ongeveer vier millioen roebels be dragend vermogen aan zyne vier niet in by- zonder schitterende omstandigheden levende nichtjes heeft vermaakt. Om de jonge dames niet te verwennen door het plotselinge bozit van zulk een groot vermogen, heeft hy bepaald, by het testament, dat zy, alvorens haar erfdeel in bezit te kunnen nemen, het bewys moeten leveren gedurende vyftien maanden in dienst bare betrekkingen gefeest te zyn, door don voorzichtigen erflater met name vermeld, en zich gedurende dien tyd goed te hebben ge dragen. Iedere dag van hare dienstbetrekking moet minstens twaalf diensturen hebben. Drie executeurs-testamentair zien toe op de uit voering van deze bepalingen. De vier dames hebben byna terstond nadat het testament geopend werd, hare diensten aangevangen, waaraan zy zich met grooten yver wyden. Tot dusver hebben zy, in den loop van twee maanden, 863 huwelyksaan- zoeken ontvangen; doch zy hebben verklaard hare hand slechts te zullen schenken aan zulke mannen, die een soortgelyken door haar voor te schryven proef doorstaan. Men meldt uit Charleroi dat Donderdag, eenige minuten vóór 4 uren, een verblindende bliksemstraal, gevolgd door een geweldigen donderslag, de bewoners uit den omtrek deed opschrikken. Onmiddellyk daarop viel eene wolk kagel- 8teenen neer, en tydens het korte, maar ge weldige onweer werd eene zeer duidelyk voelbare aarJschudding waargenomen. Te Marcinelle hoorde men de winkelbellen klinken en by vele inwoners vielen verschil lende voorwerpen van de schappen. In het gehucht Chenevièro viel de bliksem op een blok huizen en richtte groote schade aan. Een ernstig geval. Het drie jarig Mimietje is door het dienstmeisje haastig gekleed. Wanneer de moeder de kleine wil omhelsen en kussen, valt het kind languit op den grond. Aanstonds wordt de dokter per telephoon ontboden. Hy komt en richt het kindje op, om het te laten loopen. Mimi doet vruchtelooze pogingen en valt weer luid schreiend op den grond. „Een ernstig geval van verlammingverklaart de dokter en gaat aan de^schryftafel zitten om zyne voorschriften neer te schryven. „Kleed het kind uit!" be voelt hy; „ik moet zien welke zyde verlamd is. Met bevende handen ontkleedt de moeder het kind en.... slaakt een vreugdekreet; het lichtvaardige dienstmeisje heeft Mimi's beide beentjes in één broekspyp gestopt HILLEGOM. Getrouwd: A. C. Daaras en G. Beukers. Geboren: Petronella Maria, D. van J. Wage- mans en H. M. Van Maris. Cornells, Z van G. Hoogkamer en N. Kuiper.Libbertus, Z. van J. II. Woudstra en G. Do Wagt. Marinus, Z. van M. Quintus en A. C. Cornelis. Margaretha Cornelia, D. van A. v. Bcekum en A. Broekmeijer. Overleden: Anna Maria Lensen 2 m. Petrus Johannes Adriaanse 2 m. Petronella Maria Wagemans 2 d. Sofia Van den Berg 60 j., echt. van P. Verhoeven. Maria Do Vries 2 m. Maria Louisa Fredorika Scholte 4 m. NOORD WIJK. Geboren: Margaretha Clasina, D. van J. De Haas en A. Koeman. Trijntje, D. van P. Plug en J. Amineraal. Elisabeth Heng drika. D. van J. Koelewijn en H. Verhoeven Gehuwd: Johannes Van Kan 26 j., en Cornelia Den Hollander 23 j. O v o r 1 e d o n Daniël Arents Van Leeuwen 78 j. Elisabeth Mourits 7 m. Theodorus Petrus Rietineyer 4 m. Jacob Zijp 18 d. VOORSCHOTEN. Geboren: Louisa Wilhol- mina, D. van J. v. Heusden en N. Oosterom. Albert, Z. van P. Zuiderduin en S. Mabelis. Overleden: Johanna Huberta Ammerlaan, 81 j., wed. van P. J. Ammerlaan. MarktberlohteiL BodegraYe, 15 Oot. Aangevoerd 227 wagens Ka au, 13,017 stuks, wogonde 67,306 KG. Prrja lste aoorfc Goudeoho 22.50 a ƒ26.50, zwaardore ƒ29.—,2desoort ƒ19.50 a 21.50 hieronder 14 wagens Derbykaas, pros 1ste soort f23.a 2de soort 19.a 20.50, 28 wagons Edammer Kaas, prijs lsto soort 27. a 2do soort 20.50 a 23.commissie wagon Leidsche Kaas: liet schip pond. Haudol zeer vlug. Rotterdam, 14 Oct. Op de veemarkt waron heden aangovoerd: paarden, veulens, 207 runderen, 148 vette kalveron, nuchtere kalvoren, 2414 schapen, 627 varkens, biggen, bok. De prezen van hot vee waren als volgt: rnndoreo lsto qual. 64 a o., 2de qnal. 58 a c., 3do qual. 52 a c., balveren lste qualiteit 85 a c., 2do qual. 80 a c., 3do qual. 72 a c.; schapen late qual. 60 a o,, 2de qual. 50 a c.; alles per KG.; varkens lste qual. 20 a o., 2de qual. 19 a c., 3de qual. 18 a o., Londen- Bcko 16 a 17 o., per Va KG. Handel over het ge heel redelijk vlug. Schiedam, 14 Ooi» Noteoring Yan do Make laars. Moutwijn ƒ9.25, Jenever ƒ13.25, idem Am.:, proef ƒ14.75 per Ned. vat en zonder fust, zouder do belasting. Spoeling-commissie heden ƒ0.80 per ketel. Notoering van don Brandorsbond. Moutwijn ƒ8.— a per hoot, ct., zonder fast on zonder belasting. Rotterdam, 14 October. Door allerlei voldtrlc d hadden de bouwlieden minder tijd tot dorachon on afladeü, zoodat de aanvoer hier kleiner was dun vorigen Maandag. De stemming over de markt was dan ook wat levendiger. Witte Tarwe werd meestal tot 10 a 15 cents ver- hoogiog vgfjkOcht. Al ging dat ook langzaam, zoo is toch "ïliesopgoruimd. INLANDSCHE GRANEN. Vla&m. en Zeouw., do beste ƒ6.50, ƒ0.70 tot ƒ6.90 dito dito middelb. 5.90, 6.10 G.30 Flakk. en Overm., de bosto 6.20, 6.40 „6.70 dito dito middelb. 5.70, 5.90 6. Mindere en geringe Boorton 5.5.25 „5.50 Yerkoopen per gewicht vODdon niet plaats. Roode Tar.ve met weinig aanbieding uit de Poldere. doch tot veel to hoogo vraagprijzen. Roggo woinig saDgoboden en prijshoudend verkocht. Zoeuwache en VI., naarqu&L, 4.10, 4.30 tot ƒ4.60 Overm. en N.-Brab., 3.90, 4.20 4.40 Geringero soorten 8.50 „3.70 Gerst stil en mot kleinen aanvoer. De Winter- en Zomer- onveranderd. Ohevalier- 10 conts hooger. Vlaaru. on Zeeuwsche Wintor- van ƒ4.tot 4.20 Overmaa8Cbo on Flakk. 3.75 4. Afw. en miudoro eoorten 2.90 3.50 VI., Zeouw. en Flakk. Zomor- 3.30 3.75 Mindero qualiteit 2.75 3.10 Chevalier3.60 4.80 Voorts word verkooht per 100 Kilo. Goede qualiteit Winter- tot ƒ7. Middel dito 6.25 6.75 Middel Zomer- 5.50 6. Middel Chevalier- 6.50 6.60 Betore dito G.75 7. Havor tot vorigo prijzen verkocht. Blanke en wichtige qualiteit. van ƒ2.60 tot ƒ2.90 Zeeuwsche en andere inl. Voera.. „2.20 „2.50 Lichtoro dito dito 1.80 „2.10 Geringere soorten Voorts werd gedaan per 100 Kilo. Goede Voersocrtenƒ5.60 tot ƒ5.75 Mindere dito 5.5.50 Spelt ƒ2.50 tot ƒ3.—. Paardonboonen woinig aangeboden; prijzen on veranderd. Schapenboooen van ƒ5.tot ƒ6.30. Bruinoboonon, met voldoenden toevoer, werden meestal tot wat botcre prijzen genomen. Walcherschevan 9.25 tot 9.50 De beste Vlaam. en Zeeuw. 8.75 9. Ordinaire dito dito 8.20 8.50 Geringere Witteboonen werden dooréén 75 cents hooger coulant verkocht. Walcherschevan ƒ10.75 tot 11. Vlaam. en Zeonw., do beste. 10.25 10.50 dito dito ordinaire 9.75 10. Mindero en geringore soorten Van Blauwe Erwten werd do gewone aanvoer tot ƒ6.50 a 7.25 verkocht en voetstoots 5.tot ƒ5.60. Poiko kokers blijven zeer schaars en worden boven do noteering betaald. Schokkers van ƒ6.tot ƒ7.75. Koolzaad kwam niet voor. Hennepzaad 7.25 tot ƒ8. Kanariezaad zonder verandering. Het beste 8.25 tot ƒ8.60, middel-qualiteit ƒ7. tot 7.75 en geringere soorten ƒ6.— tot 6.50. BUITENLANDSCHE GRANEN. Tarwe werd in looo weinig aangeboden, stemming vast. Eene partij Witte Kurrachee werd lot li nken prgs van zolder genomen. Rogge met redelijken handol. Niouwo Helena stoomende tot ƒ106 dito zwaardere dito ÏÓ8 Jarige dito104 Bcssarabische102 104 Taganrog„98„„99 Novorossialc97 98 Nieuwe Odessa98 1Ó0 Nicolajoff100 102 St.-Petersburger „„94 dito zwaardere99 Gerst onveranderd. Nieuwe Zwnrtezeoƒ98 a 99 dito uit stoomboot 93 Odessa94 9$ Jarige Zwaitezee95 Douan stoomende98 94 Haver zonder beke de afdoeningen. Boekweit. Canada Oct./Novƒ145 dito Nov./Deo140 Liban Oct./Nov145 Boékwoitgrutten vast. Grove St.-Pctereborger ƒ220 dito uit stoomboot 215 Yoer-Erwten met meer handel op verlaagde prijzen en van ƒ4.25 tot 4.60 volgens qualiteit gedetailleerd. Mals flauw. Bonte Amerikaanscho97 tot 99 dito dito stoomende 93 94 dito dito October-aflading 93 94 Laplata92 93 Cinqantine131 132 BUITENLAND. Dultsohland, Prins Lobanoff, de Russische minister van buitenlandsche zaken, is door keizer Wilhelm te Hubertusstock ontvangen. Over hetgeen tusschen den keizer en den minister werd bespioken, is natuurlijk nog niets bekend. Alleen wordt uit Berlyn gemeld dat prins Lobanoff, terstond na zijn terugkeer, een telegram zond aan czaar Nicolaas, waarin hy zyne byzondere ingenomenheid betuigde over de hartelijke ontvangst, welke hem by den keizer ten doel viel. Volgens de „Norddeutsche Allgemeine Z9i- tung" bracht prins Lobanoff gisteren den Duitschen rykskanselier een bezoek. Prins Hohenlohe was echter niet tehuis. Vervolgons begaf de Russische minister zich naar het ministerie van buitenlandsche zaken, waar hy een langdurig onderhoud had met den minister, baron Von Marschall. Daarna bracht prins Hohenlohe prins Lobanoff oen bezoek ten huize van den Russiscken gezant. Woensdag keert de prins naar St.-Peters- burg terug. Keiztr Wilhelm zond Zondag uit Huber tusstock aan den stadhouder te Straatsburg het volgende telegram: Ik vernewn zooeven uit de bladen het bericht van den afschuwe- lyken moord, gepleegd op den fabrikant Schwartz, te Mülhausen Ik verzoek u, uit myn naam en uit dion der keizerin, aan de onge lukkige weduwe myn innigste deelneming uit te spreken. Opnieuw een offer van de revolutionnaire :oweging, door do socialisten veroorzaakt. Dat myn volk zich toch wilde vermannen I Wilhelm. Italia, Te Rome zyn nog uitvoeriger berichten ontvangen uit Massowah betreffende het eerste gevecht tusschen de Italiaansche troepen en de voorhoede van Ras Mangascha's leger by Delra Ailat. Volgens de „Agencia Stefdni" werden de Tigrynen volkomen geslagen. Hun aanvoerder werd gewond en gevangengenomen en ver volgens werd het legerkamp, dat daar door de weerspannige inboorlingen was opgericht, veroverd en verbrand. Tevens wordt er by- gevoegd, dat Ras Mangascha's soldaten ge wapend waren met Fransche Gras-geweren, in 1S94 te Saint-Etienne vervaardigd. Men verwacht dat generaal Baratieri, ge bruik makende van dit eerste voordeel, de krygsverrichtingen nu krachtig zal voort zetten, ten eindo het gezag der Italianen in Tigre en Abessiniö op vasten grondslag te bevestigen. Een nader telegram van generaal Baratieri bevestigt dat de legermacht van Ras Man- gascha geheel uiteengejaagd is. Mangascha is gevlucht op den berg Rogaret. Men ver volgt de opstandelingen. Het evenwicht op de Staatsbegrooting is verzekerd. Derhalve zal de regeering in de aanstaande Kamer-zitting goen nieuwe finantiëele voorstellen indienen. Wanneer de Kamer weer zal byeenkomen, is nog niet vastgesteld, waarscbyniyk echter niet vóór half November Noorwegen. Het nieuwe ministerie is benoemd. Tot leden van de afdeeling van den Raad van State te Stockholm zyn benoemd de heeren Gram Haugland en Swedal. Verder zyn be noemd tot minister van eeredienst de heer Sverdrup, minister van financiën Kildal, mi nister van binnenlandsche zaken Engelhart, minister voor i.en arbeid Nielsen, minister van oorlog Olsen, hoofd van het departement van revisie Stang Lund. Tot president is benoemd de heer Hagerup, tot nog toe lid van de afdeeling van den Raad van State t« Stockholm. Oostenrjilr-Honff.-Monttrohle. Keizer Frans Jozef is te Agram gisteren aangekomen. De keizer werd vergezeld dcor den Hongaarsclien minister baron BanfFy en graaf Khuen-Hedervary, den Ban van Croatië. De keizer werd door de bevolking met luide toejuichingen ontvangen. De burgemeester heette den keizer welkom. In antwoord op zyn toespraak verklaarde de keizvr, dat hy groot belang stelde in den vooruitgang van Croatië en Slavonië. Het doel van keizer Frans Jozefs reis naar Agram is, de feestelyke opening by te wonen van het nieuwe nationale theater, dat daar is gebouwd. De vorige schouwburg

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2