N°. 10932 Maandag 14 October. A0. 1895 i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Femlleton. IDSCH BAG-BLAB PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers e 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TJLKN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Derde Blad. G e meng-d Nieuws. Vanwege de Vereeniging „Het Vaderland Getrouw," opgericht door oud-strijders der Zee- en Landmacht uit Ned. Indiö, zal alhier Maandag en volgende dagen eene collecte worden gehoudendeze collecte is door gene- raal-majoor Lanzing zeer aanbevolen en gene raal Vetter heeft het Beschermheerschap van deze Vereeniging aanvaard. De opbrengst is bestemd tot verzachting van het lot deroud- stryders, die voor de eer der Nederlandsche vlag in Indiè het leven hebben gewaagd en thans in behoeftige omstandigheden verkeeren. De dienstbode A. v. d. B., verdacht van diefstal van een zilveren horloge te Lei derdorp, is niet, zooals ons gisteren werd ge meld, aangehouden door den onbezoldigden ryksveldwachter A. Oudshoorn, maar door den ryksveldwachter P. Spanjer, gestationneerd te Leiden, die haar vervolgens ter beschik king stelde van den commissaris van politie alhier, tevens hulpofficier van justitie. Op het tel ephoonkantoor te Kou dekerk werden gedurende de maand September behandeld 106 telegrammen, nameiyk 52 verzonden en 54 ontvangen. De omnibus van S. Kek, van Hoofddorp op Amsterdam, is van eigenaar veranderd en zal a. s. Maandag door- "W. Grisnich in gebruik worden genomen. By het op 10 October gehouden vogelschieten by den heer P. Kaptijn, te Lisserbroek, Haarlemmermeer, zyn de pryzen behaald als volgt Eerste vogel: door den heer L. v. d. Lans te Zoeterwoude de bout, door den heer F. kerkvliet te Vogelenzang de kop en eeD vleugel, door den heer J. Zoetendaal te Noordwyk een vleugel, door den heer G. Warmerdam te Li8so de staart, door den heer A. Wyn hout te Lisserbroek de vlag. Tweede vogel: door den boer L. Zuiderduin te Noordwyk de bout, door den heer L. v. d. Lans te Zoeterwoude de kop, door den heer P. De Raat te Schoten een vleugel, door den heer Rodewyk te Roolofarendsveen een vleugel, „de Companie" te Haarlemmermeer de staart on door den heer P. De Raat de vlag. Te Aarlanderveen had, ten over staan van den notaris mr. C. Van der Lee, de aangekondigde verkooping plaats van vier kapitale bouwmanswoniugen mot aanhoorige getimmerten en ruim 137 HA. wei- en hooi land, gelegen by elkander onder Mydrecht en Zevenhoven. Geen der perceelon werd in koop toege wezen. Tydens afwezigheid van de be- woners is gisteravond te 's Gravenhage inge broken in een kleederenmagazyn aan de Gedemptegracht en, volgens opgave, ontvreemd een bedrag van circa 100 in geld en munt biljetten en een aantal gemaakte kleding stukken. De politie zoekt naar den dader of, hetgeen waarschijniyk is, de daders. Door de politie aldaar is aangehouden een persoon, verdacht op klaarlichten dag eenige wasschen te hebben ontvreemd van bleekers- karren. Een los werkman, mede aldaar, is door de politie aangehouden onder verdenking in een tappery een koloniaal van zyn horloge en ketting te hebben beroofd. Dinsdag-middag waren, naar „de Echo" meldt, te Amsterdam drie personen, waarvan twee huisvaders van groote gezinnen, voor hun pleizier uit visschen gegaan. Alle voorzichtigheid was in achtgenomen; zy waren op het IJ in een flinke boot, en in alle kalmte had men zeer genoegiyk gevischt. Was van hun kant alles voorkomen om ge vaar te loopen, niet alzoo deed de kapitein van „de Landbouw", want op een gegeven oogen- blik werd de boot midden in het IJ overvaren, en verkeerden allen in de boot, die door den schok eenigo malen omwentelde en eindeliyk omgekeerd bleef dry ven, in doodsgevaar. De drie mannen echter, het waren de in den dienst oud geworden fcrandwachts De Vries, Bulder en Kampmoier* bleken ook in dit ele ment zich niet door vrees te laten over meesteren. Opmerkeiyk was, dat, terwyi slechts een van do drie, Bulder, kon zwemmen, de anderen elkander met een aSandertje, hou je goedrog doodgewoon moed inspraken en, .hoewel zin kende; zich nog poogden vast te klampen aan de onzeker dobberende boot, Vooral Bulder toonde zicb een goed kameraad. Ofschoon nog lydende aan de gevolgen van een gebroken arm, zwom hy naar zyn maats en greep nu dsns Sandertje en dan weer De Vries even omhoog; hy was zoo op zyn gemak, dat hy, toen er redding kwam, al zwemmende uitriep: „Neem my maar het laatst". Die redders kwamen in eene boot van een daar liggende aak en op de sleepboot Betsy", wier kapitein zeer lofwaardig de in gevaar verkeerenden opnam en aan wal bracht. Toen werden ze buitengewoon welwillend opgenomen door de eigenaars van het volks- koffiebuis „De Hoop". Hier werden zy van droge onder en boven- klceren voorzien, zelfs van schoenen, en werd hun een hartige dronk verstrekt. Door de havenpolitie is proces-verbaal tegen den gezagvoerder opgemaakt. Omtrent de ramp te Bocholt wordt uit Winterswyk, d.d. 10 Oct., aan de „Zutf. Crt." het volgende medegedeeld: Het terrein der ingestorte fabriek spin- nery van de heeren Frans Beckmann Co. to Bocholt biedt een treurig beeld dor ver woesting. Van het vier verdiepingen hooge gebouw, dat ten naasten by tot aan de bo- kapping gereed was, is het middengedeelte gisternauü idag met donderend geraas plotse ling ingestort, waarby zware yzeren pilaren als glas zyn afgebroken en de zwaarste yzeren balken als twygen werden gebogen. De voor muur schynt den 8terken druk van het zware bovenwerk van steen, yzer en beton niet te hebben kunnen dragen. By de catastrophe, die geheel Bocholt met ontzetting vervul Je, zyn helaas nog meer menschenlevens te be treuren, dan aanvankeiyk gedacht werd. Hedenmorgen waren 9 dooden en 11 gewon den gevonden, terwyl 15 tot 20 werklieden nog worden vermist. Naar alle waar- schyniykheid zyn deze vermisten allen onder de zware brokken steen en ijzeren balken verpletterd, zoodat hot getal dooden zeker een 25 zal bedragen. Hartrosrende tooneelen hadden plaats, toen na het bekend worden van de verschrikkelyke ramp een ieder zich naar het terrein des onheils spoedde. Tusschen het hulpgeroep en het kermen der zwaargewonden hoorde men het angstig geschrei eener vertwyfelende moeder met hare 5 kinderen, die onder de verongelukten haren man zocht. Een werkman, die bijna ongedeerd werd te voorschyn gehaald, smeekte om hulp voor zyn broeder, een vader zocht zyn zoon en te midden dezer tooneelen van gejammer en ellende boden geneeskundigen en geosteiyken hulp en bystand, terwyl hon derden behulpzame handen het reddingswerk voortzetten. Een jong werkman heeft zich door een koenen, doch levensgevaarlyken sprong uit de 3de verdieping kunnen redden. Tegen 8 uren 's avonds kwam een extra-trein uit Wesel met militairen, die thans nog het opruimingswerk met spoed voortzetten. Te 3 uren hedenmiddag had men van de ver misten nog geen enkelen gevonden; men was echter genaderd tot de plek, waar men ver- scheidenen der verongelukten dacht te vinden Ook de jeugdige directeur der spinnery, de heer Sommers, heeft by de ramp het leven verloren. We hoorden verzekeren, dat voor den bouw van het thans ingestorte gedeelte der fabriek meer dan 20 waggonladingen yzerwerk noodig waren geweest, terwyl voor het betonwerk van hot geheele gebouw ruim 300 waggonladingen kies- (grof zandsteen) zijn gebruikt. Een Engelscb ingenieur, archi tect der fabriek, zou'hedenmorgen in arrest zyn genomen. Een vermist soldaat. Sedert de laatste groote manoeuvres op do Zeister- heide, den 9den Sept. gehouden, werd oen soldaat van het 7de reg. inf. vermist. Nadat men, ondanks alle nasporingen, niets van den vermiste kon ontdekken, meende men dat hy met pak en zak gedeserteerd was. Thans loopt het gerucht en het „A. H." geeft het dan ook alleen als zoodanig dat veldwachters geheel toevallig het ïyk van den man in een der vele kuilen op de Zeisterheide gevonden hebben. De ongelukkige zou door het vallen in een kuil zyn beeu gebroken hebben en den hongerdood ge storven zijn. Men schryft uit Deventer aan het „Vad.": Mej. Zoegers Veeckens, muziekonderwyze- res te Haarlem, die beweert inderty 1 benoemd te zyn door het bestuur der Muziekschool aldaar tot leerares aan dia school, welke be noeming echter zou zyn ingetrokken, heeft genoemd bestuur gedagvaard tot betaling van een schadevergoeiing van 1000. In de Friese he gomeente Oost stellingwerf was het vro?ger gewoonte, dat de verveners de ondergronden, die na de ver graving der veenspecie overbleven, van de eigenaren konden koopen. Dat geschiedt nu niet meer. De eigenaren dier venen, de hh. compagnons der Opster- landsche en Ooststellingwerfsche vaarten en venen, houden thans die ondergronden aan zich. Ze laten ze in 't winterseizoen, als het weder zulks toelaat, door arbeiders diep om spitten en daarna met dennen bepoten. Deze bosch cultuur staat bekend als productief, ter wyl de bewerking aan vele arbeiders werk en daardoor brood geeft. By de landbouwers Breebaart en Van der Byl, te Waverveen, zyn rogge- proefvelden aangelegd. Verkoop by opbod van oen.... kerkhof. Wanneer er niet ter elfder ure nog tegenbevel komt, zal men te Kalamazoo, Michigan, een veiling kunnen bijwonen, die waarschyniyk eenig in haar soort is. Het kerkhof van Mountain Home, oen van de schoonste en best onderhouden© van die streek, zal nameiyk aan den meestbiedende verkocht worden, omdat de Maatschappy, waaraan zy behoort, geweigerd heeft grondbelasting te betalen, dewyi zy meent dat kerkhoven niet belastbaar zyn. De fiscus is echter van een andere meening en heeft op den doodenakker pandbeslag laten leggen met het doel hem onder den hamer te brengen, opdat uit do opbrengst de verschuldigde belasting kunne worden aangezuiverd. Te Münchon zfin twee wielryders, dio in snelle vaart uit een zystraat kwamen aanrollen, in botsing gekomen met een hollend paard voor een sjees. Éón van de wielryders kwam onder bet paard te liggen on kreeg een zware wond aan hot hoofd en een riobebreuk, terwyl het paard zóó zwaar gekwetst werd, dat het moest vvord-n afgemaakt. De andere wiolryder kwam tegen dc sjees aan en moest met zyn lotgenoot in het ziekenhuis opgenomen worden. Dinsdag is van een wagen in den sneltrein uit Keulen door een schok by Pont-Sainte-Maxence de as gebroken, zoodat de reizigers in den grootsten angst verkeerden, vreezeude dat de wagens uit het spoor zou den slaan. Een Belgisch officier uit Namen is daarop uitgestapt en den geheelen trein langs op de loopplanken naar de locomotief gegaan, om den machinist te waarschuwen. Deze hield stil, de gebroken wagen werd af gehaakt en de reis voortgezet. Eene ware ovatie werd den officier by de aankomst te Parys door zyn medereizigers gebracht. De Italiaansche re geering h eeft op het Luganomeer twee torpedobooten ge bracht, ten einde den smokkelhandel tegen te gaan. Mot hunne krachtige oleclriscbe zoek lichten verlichten zy de Zwitsersche kust en de oppervlakte van hot meer, die dan onder zocht worden door douanebeambten aan boord der booten en gewapend met verrekykers. De „Dóbats", die dit staaltje van slimheid mededeelt, voegt daaraan toe, dat ook op het Maggioremeor deze maatregel wordt ge nomen, die vry wel overbodig is, daar de smokkelhandel het meest over de bergen worct gedreven. Een gelukkig stadje. Het stadje Liobertwolkwitz, by Leipzig, viert dit jaar een eigenaardig jubileum, dat menige zustergemeente baar benyden zal. De bewoners van Liobertwolkwitz hebben zoomin burger- ïyke als kerkelyke gemeentelasten te beta len. Zy zyn in dien gelukkigen toestand ge komen, dank zy hunne spaarbank, welker overschotten hun nu reeds twintig jaren voor de betaling van gemeentelasten vry waart en, naar zich laat aanzien, nog vele jaren vry- waren zal. Een vreeselyk ongeluk wordt uit Rusland gemeld. Een vlot, waarmede Zaterdag 200 fabriekswerkers en -werksters de Oka overstaken, is omgeslagen en ten groot aantal personen verdronken. Tot dusver zyn 32 jyken, waaronder die van 25 vrouwen, gevonden. Gemeenteraad van S-Ssenhclm. Voorzitter; ie Burgemsester. Alle leden zyn tegenwoordig. Na opening der vergadering leest do secre taris de notulen van de vorige vergadering voor, welke worden goedgekeurd en vast gesteld. Komen ter tafel: lo. Een besluit van God Staten, houdende vaststelling der gemeente-rekening over 1894. 2o. Eene missive van J. De Zwart, hou dende dank etu ging voor het aan hem toe gekende jaarlykscho pensioen van ƒ00 als lantaarnopsteker der gemeente. Doze missives worden voor kennisgeving aangenomen. Da voorwaarden, waarnaar door B. en Ws. zal worden aanbesteed do levering van petro leum voor de straatverlichting en van brand stof voor de school en het Raadhuis, gedurende het winterseizoen 1895/96, worden vastgesteld. Ingevolge artikel 203 der Gemeentewet wordt den Raad aangeboden de door B. en Ws. opgemaakte B?grooting voor 1S96. Met algemeene stemmen wordt besloten do Begrooting en Memorie van Toelichting gedur nde 14 dagen ter secretarie ter visie te leggen, den Raadsleden ter inzage to zenden en in eene volgende vergadering te behandelen. Ten slotte komt aan de orde de benoeming van een gemeente arbeider. De Voorzitter doet mededeeling van de sollicitanten, die zich voor de vacante be trekking hebben aangemeld. Op de door B. en Ws. opgemaakte voor dracht zyn geplaatst: Hendrik Hoogervorst en Johannes Schrama, beiden arbeiders, wonende te Sassenheim. By opening der stembriefjes biykt dat H. Hoogervorst met vyf stemmen tot ge meentearbeider wordt benoemd, terwyl één stem was uitgebracht op J. Scbrama en één biljet blanco was. Ni' ts meer te behandelen zyndo, wordt do vergadering coor don VoorzitUr gesloten. Met scherpe wapeueu. 94) Gestalte en trekken, verstand en hart, alles hadden die twee gemeen. „Men kan zich vergissen," begon Jack, „en zyn hart aan de vorkeerde schenken." Sir John bracht haastig de hand voor zyn lippen. „Ja," zeide hy daarop vry onduideiyk, „en intu8schen geen oog hebben voor de andere, die die liefdo zoo waard zou wezen." Jack keek hem scherp aan, als had hy niet goed gehoord of misschien ook wel hem niet best begrepen. „En geen oog hebben voor de andere, die die liefde zoo waard zou wezen." „De andere?" „Jocelyn Gordon," zeide de oude heer nu zeer duidelyk. „Jocelyn Gordon is je liefde ten volle waard." Jack haalde de schouders op en plaatste zich onwillekeurig zóó, dat de gloed van het vuur niet langer zijn gezicht bescheen. Daarop antwoordde hy„Ik weet dat sedert achttien maanden, maar het was te laat." „Waarom zou het daarvoor te laat zyn?" merkte Sir John heel wys aan. „Al waart ge beiden al veel ouder, dan zou het nog niet te laat zyn. Ik heb het al langer geweten dan jy, myn jongen! Ik merkte het al voor twee jaar." Jack keek vol verbazing in dat oude, scherp zinnige gelaat. „Hoezoo?" vroeg hy. „Wel, ik merkte boe lief ze je had aan do manier, waarop zy jouw naam uitsprak. Ik wist het gesprek zóó te leiden, dat zy het dikwyis doen moest, en iederen keer, als je naam over haar lippen kwam, verried zy zich." Jack schudde ongeloovig het hoofd. „Geloof me," ging Sir John voort, „het is niet te laat. Ik biyf daarby." Beiden zwegen nu en waren in gedachten verdiept. Dezelfde gedachte hield hen bezig, maar op zeor verschillende wyze, daar zy veertig jaren in leeftyd verschilden. „Ik kan by haar toch niet aankomen met myn malle geschiedenis," hernam Jack; „zy wist, dat ik met Millicent zou gaan trouwen „Een vrouw begrypt juist zoo'n malle ge schiedenis veel beter dan je denkt," antwoordde Sir John. „Toen ik nog jong was, dacht ik er net zoo over als jy. Ik verbeeldde me dat de man, die een meisje ten huweiyk vroeg, geen verleden mocht hebben. Dat heeft zyn grens. De vrouw ziet scherper dan wy en begrypt onze vergissingen beter. Zy beziet de zaak van alle kanten, terwyl wy slechts aan onze gekwetste ydelheid denken. Soms moeten wy, manneD, haast gelooven, dat zy het nog zoo kwaad niet vinden, wanneer de man eens heeft misgetast, omdat zy dan veiliger op hem kan rekenen. De roman van een vrouw is heel anders dan de onze beter durf ik wel zeggen; het gaat by haar dieper, zy is niet zoo zelf zuchtig als wy. Een vrouw kan vergeven en vergeten. Een lieve vrouw doet dat zelfs graag." Jack antwoordde niet. Sir Johns hoofd zonk op de boist; de oude zwakke oogen tuurden in het vuur. Hy had met overtuiging ge sproken, op grond van een wetenschap, die in geen booken te vinden is, maar die hy lang zamerhand in het leven had vergaard. „Wil je me een plezier doen?" vroeg hy eindelyk weer. Jack verschoof zyn stool, maar antwoordde niet. Zyn vader scheen dit niet van hem te verwachten. Daartoe kende hy zyn zoon veel te goed. „Wil jy," ging hy voort, „naar Afrika gaan en die malle geschiedenis aan Jocelyn ver tellen net zooals ze gebeurd is?" Er volgde een lange pauze. De oude ver sleten klok op den schoorsteenmantel knarste even en sloeg toon zes uren. „Ja," antwoordde Jack eindelyk, „ik zal gaan." Sir John knikte met een zucht van ver lichting. Hy had dus niet tevergeefs gewacht 1 Eensklaps richtte hy zich in zyn stoel op en hernam: „Ik heb veel gezien in myn leven, hier en in verre landenen ik heb opgemerkt, dat de gelukkigste paren gewoonlyk lieden waren, die al begonnen te denken, dat het wel wat laat kon zyn. De romannetjes van de jeugd passen het best in de boeken. Gewoonlyk zyn ze niet geschikt voor het alledaagsche leven; daarin kunnen ze niet lang duren." Jack scheen niet te luisteren. „Eén raad nog," vervolgde Sir Johnverlies nu geen tyd meer en ga dadeiyk op reis." „Goed," antwoordde Jack. „Over een maand by voorbeeld, als uw gezondheid wat beter is." Sir John spande alle krachton in, beurde hot hoofd flink op, wierp de schouders achteruit en zeide toen op kribbigen toon: „Mijn gezondheid is best, dio laat niets te wenachen over. Ik begin myn jaren te voelen, natuuriyk, dat is immers te verwachten, als men eenmaal de de zestig is gepas seerd I „C'est la vie."" Hy maakte een lichte beweging met de hand. „Neen," ging hy voort, „ga nu hoe eer hoe liever." „Ik vind het zoo naar u alleen te laten," zeide Jack nog eens. Sir John lachte een weinig verdrietig. „Malligheid", zeide hy; „ik ben immers ge woon alleen te zyn? Heb ik niet altydalleen geleefd? Je zoudt me zoo'n plezier doen door zoo gauw mogelyk je passage te nemen." „Van avond misschien?" „Ja, van avond l Het kantoor sluit om halfnegen. Je kunt het net nog doen vóór het eten." Jack stond op en liep naar de deur. Aar zelend, met tegenzin byna, ging hy heen. „Tob toch niet over my", riep Sir John hem achterna„ik ben gewoon alleen te zyn." De deur was achter Jack al toegevallen, toen de oude man die woorden nog eens herhaalde. Het vuur begon weer laag te brandenhet ging byna uit; de duisternis in de kamer nam hand over hand toe; het vuur stortte rammelend in; doofde meer en moer uit, maar de oude man dacht er niet aan eens op te scheppen. „Ik ben gewoon alleen te zyn", mom pelde hy met een weemoedig, half cynisch lachje. XLV. Een telegram. Boo kon het andere loopen? Gij hebt me geroepen en ik luietorde naar uw stem. „Ik heb gehoord, mynheer, dat juffrouw Mario ik meen mevrouw Durnovo naar haar volk te Leonie is teruggekeerd." Dit zeido Jozef tot zyn meester, op zeko- ren namiddag in de maand Maart, eenigen tyd geleden. Zy waren aan boord van de „Bogamayo", een flinke stoomboot, die in volle vaart Afrika's Westkust naderde. Do kapitein berekende dat hy tusschen halfzeven en acht uren in den avond te Loango zou ankeren. Er waren slechts zeven passagiers aan boord, en voor het gemak van allen, had men het middagmaal een uur vroeger dan gewoonlyk gebruikt. Jozef was nu druk bezig met het inpakken van de kleeren van zyn meester in een byzonder ruimo hut. De eige naars van de boot hadden het de moeite waard geoordeeld het den ontdekker van de Simiacine by deze gelegenheid zoo aangenaam te maken als do omstandigheden slechts toe lieten. De tyding van deze belangryke vor.dst was intusschen wereldkundig gowordon en had naar Afrika's Westkust een zwerm go- lukzoekers gelokt, die hoopten ditmaal het. Land van Belofte gevonden te hebben. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9