Politie. Waarschnwing. Naar gemeld wordt, heeft de heer L. G. A. d'Hangest baron d'Yvoy, wegens gezond heidsredenen, eervol ontslag gevraagd als burgemeester der gemeente Ruurloo. De minister van binnenlandsche zaken heeft met ingang van den dag, waarop hy zijne betrekking zal aanvaarden, tot en met 31 Doe. 1895, benoemd tot assistent voor de burgerlijke bouwkunde aan de Polytechnische School te Delft, den heer J. J. L. Bourdrez, civiel ingenieur te 's-Gravenhage. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 15 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Oct. Carvoeiro; de „Anchises", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Oct. van Port-Said;de „Prins Willem III" arriveerde 12 Oct. van Suriname te Amsterdam; de „Rotterdam" vertrok 12 Oct. van Amsterdam naar Nieuw- York met 84 tusschendekspassagiers; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 12 Oct. te Marseille. Kamers van Arbeid. De Regoering heeft aan de Tweede Kamer het voorstel ingediend tot oprichting van Kamer* van Arbeid. By de samenstelling van dit ontwerp is rekening gehouden zoowel met de beide wets voorstellen, vroeger door de hoeren Schim- melpenninck v. d. OyeenPyttersen ingezonden, maar later vervallen of ingetrok ken, als met de wonken en opmerkingen, waartoe hot onderzoek daarvan in de afdee- lingen der Kamer aanloiaing heeft gegeven. Op de vraag of de oprichting van Kamers van Arbeid van overheidswege wenschelijk is, antwoorden de ministers van justitie en van waterstaat, dat wat zich reeds in ons eigen land heeft geopenbaard, voldoende is om naar middelen om te zien, ten einde te trachten, voor zoover de Regeering daartoe tyj machte is, eene goede verstandhouding tusschen pa troons en werklieden te bevorderen, misver stand te voorkomen, voortwoekerend wan trouwen tegen te gaan, verbitterende geschil len op te lossen, voor beide partijen noodlottige werkstakingen te verhoeden, en de overtui ging te vestigen, dat de belangen van beide partijen niet onverzoenlijk tegen elkander over staan, maar dat door onderling overleg en samenwerking maatregelen in beider be lang getroffen kunnen worden. Een dezer middelen acht de Regeering gelegen in de Kamer van Arbeid, eene in stalling, die in naburige Rijken, waar zij werd ingevoerd, reeds goeie vruchten heeft afgeworpen. De Regeering vermeldt vooral, dat destijds de meerderheid der toenmalige Tweede Kamer bij verschil van gevoelen omtrent do samenstelling, inrichting en taak dier licha men het instellen van Kamers van Arbeid wenschelijk achtte. Die instelling van Staatswege in het leven te roepon, is het doel van dit ontwerp. Na de redenen te hebben aangegeven, die aan eene regeling bij de wet do voorkeur doen geven, wordt in de toelichting het vol gende gezegd omtrent de moest wenschelijke organisatie der Kamers van Arbeid en om trent de werkzaamheden, welke aan hare bemoeiing behooren te worden opgedragen: De oprichting van eene Kamer van Arbeid geschiedt bij koninklijk besluit. Zy wordt opge richt voor eene gemeente of voor verschillende gemeenten, waar de behoefte daaraan is ge bleken en hare oprichting mogelijk blijkt te zijn. Het doel, hetwelk met de Kamers van Arbeid wordt beoogd, is de bevordering in onderlinge samenwerking van de belangen van patroons en werklieden. Te dien einde wordt aan die instelling opgedragen, vooreerst het verzamelen van inlichtingen over arbeids- aangelegenheden; ten andere, het dienen van advies aan Regeeiing en regeeringscolleges, wanneer er om wordt gevraagd of de Kamer uit eigen beweging daartoe aanleiding vindt, en eindelijk het voorkomen en vereffenen van ge schillen over arbeidsaangelegenheden tusschen patroons en werklieden. Tot do taak der Kamers zal behooren: lo. het verzamelen van inlichtingen over arbeidsaangolegenheden. Is dit reeds noodig voor de vervulling van het tweede deel der aan de Kamers van Arbeid opgedragen taak, niet minder zullen de inlichtingen van nut zijn, indien geschillen over arbeidsaangelegen heden dreigen, en moeten worden voorkomen of reeds zijn ontstaan en de Kamer geroepen is die te vereffenen; 2o. het dienon van advies aan Regeering en regoeringscolloges; 3o. het voorkomen en vereffenen van ge schillen over arbeidsaangelegenheden tusschen patroons en werklieden; Het streven naar oen betere verstandhou ding tusschen patroons en werklieden zal inzondeiheid vrucht kunnen dragen, indien het aan de Kamers van Arbeid gelukt ge schillen tusschen hen te voorkomen en de ontstane geschillen inderminne te vereffenen. Eon zeer belangrijk deel van de taak, welke de Kamers van Arbeid heb1 en te vervullen, is het werk van den verzoeningsraad. Te dikwijls heerscht tusschen patroons en werklieden een onderling wantrouwen, dat de berechting van geschillen inderminne onmo gelijk maakt. Do verzoeningsraad heeft in de eerste plaats ten dool het ontstaan van geschillen te voorkomen en de ontstane ge schillen te vereffenen. Aan de beslissingen van den verzoeningsraad kan intusschen geen dwingende kracht verleond worden. De eenige maatregel, die ten deze kan worden toegepast, is van zedelyken aard en bestaat in het aangeven van de middelen tot verzoening en het bevorderen, indien nog noodig, van eene scheidsrechterlijke uitspraak en in het oponbaar maken van de verslagen van den verzoeningsraad. Stemt ééne der partijen niet toe in het uitlokken van eene arbitrage, waar de verzoeningsraad deze noodig oordeelde, of weigert, na een zorgvuldig en onpartijdig onderzoek, de party, die blijkbaar ongeiyk heeft tot herstel van de goede verstand houding mede te werken, dan biyft alleen het beroep op de publieke opinie over, die, op deze wyzo voorgelicht, eene niet te miskennen zedelyke macht uitoefent. In navolging van de ontwerpen der heeren Pyttersen en Schimmelpenninck v. d. O y e zyn de kamers samengesteld uit een geiyk getal vertegenwoordigers van patroons en werklieden. De vertegenwoor digers der patroons worden gekozen door de kiesgerechtigde patroons, die der werklieden door de kiesgerechtigde werklieden. Elke Kamer kan worden verdeeld in zoovele afdee- lingen als er bedreven of groepen van be dryven eene afzonderiyke vertegenwoordiging behoeven en behooriyk kunnen worden ver tegenwoordigd. De afdeeling wordt eveneens uit oen gelyk aantal patroons en werklieden samengesteld. Wordt eene Kamer in afdeelin- gen verdeeld, dan vormt zy den band tusschen de verschillende afdeelingen. Met het denkbeeld om de Kamer in te deelen in afzonderiyke sectiën van patroons en van werkheJen kunnen de ministers van justitie en waterstaat zich niet vereeDigen. Zy zyn van meening dat, werden de Kamers van Arbeid volgens dat stelsel ingericht, zy bezwaariyk zouden beantwoorden aan het doel, waarmede zy worden ingesteld het bevorderen van de belangen van de patroons en de werk lieden. De zeewering (e ichevcningen. De tyd der stormvloedon nadert, de muur blyTt uit en de schelpvisschers zyn weer aan den gang. Men ziet do laatste dagen wederom volle wagens de kostbare specie wegryden, soms moer dan een dozy'n, een winstgevende bezigheid voor de vrachtryders, als de bom men uitblyven. Welke schade op die manier aan het strand berokkend wordt, doet er niet toe. Sinds hoe lang is nu reeds een com missie aan het onderzoeken naar do beteekenis van de schelpen voor de zeewering Wanneer komt het rapport, dat öf aanleiding kan geven den schelpenroof voorloopig te verbieden, öf op goede gronden kan verklaren, dat de vrees ydel is? Moge het hier niet zyn: terwyl de commissie beraadslaagt, gaat do zeewering verloren. (Pad). Gemengd Nieuws. Het is dezer dagen 40 jaren dat het bektnde magazyn van heeren- en kin- derkleoding van den heer M. Cahen alhier be staat. Geiyk men weet, werden er sedert dien tyd door genoemden heer ook dergelyke groote magazynen opgericht te Breda en 's-Gravenhage. De firma, die de eerste was in ons land, welke op groote schaal de heeren-confectie ter hand nam, werd opgericht in het jaar 1855. Het geduld van hot verbazend groot aantal dergenen, die gisteravond in straten en langs grachten alhier de komst van den fakkeltocht verbeidden, werd op een zware proef gesteld, want eerst om over tienen verliet de stoet als gebruikelyk is, behalve met fakkels, met muziek van het vierde, tal van banieren en vaandels, geës- korteerd door huzaren en begeleid door politie en eone groote, zingende vóór- en achter hoede volks den Schouwburg aan de Oude Vest, waar de plechtige inauguratie der 95 nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps in allen ernst en met veel opgewektheid tevens had plaats gehad. De vry lange stoet, waarvan de jong stu denten niet het minst luidruchtige deel uit maakten, leverde vooral d&n een schoonen aanblik op, als hy beschenen werd door kleurig bengaalsch vuur, en dit werd, mèt klein vuurwerk, kwistig van studenten- en andere bovenkamers ontstoken. De vastgestelde weg werd afgelegd en schoon, droog, frisch herfstweer begunstigde den ommegang, na afloop waarvan het spoedig echter weer begon te regenen. Als altyd by zulke gelegenheden, vielen er zoo nu en dan conflicten, evenwel van geen al te ernstig of gevaarlyk karakter, voor. Ter gelegenheid van het 40 -ja rig huwelyk van den heer Zaalberg, gingen hedenochtend om halfnegen met een extra- trein de arbeiders zynor fabriek naar Amster dam, alwaar de Tentoonstelling, het Panop ticum en het Ryksmuseum zouden bezocht worden. Elke werkman boven de 16 jaar ontving by deze gelegenheid f 3 en die daar beneden f 1.50. Gisteravond tegen halfzes is te Schiedam de 12-jarigo N. M. Bouwman, spelende aan den Rotterdamschen dyk, er afgegleden en met de stoomtram, die juist daar ter plaatse voorbyreed, in aanraking gekomen, waardoor hy een diepe wond aan het hoofd en eenige lichtere kwetsuren aan schouder en knie bekwam, en drie vingers van de linkerhand byna geheel werden ver- bryzeld. Uit Deventer wordt gemeld, dat de IJsel sedert een paar dagen langzaam wassende is. De schippery hoopt spoedig weer met volle ladingen te kunnen varen. Het aangekondigde wielercorso op het terrein der Tentoonstelling te Amster dam gaat wegens het aanhoudend ongunstige weder niet door. Men meldt aan de „N. R. C t." uit Kuilenburg van 10 October: Heden in den vroegen morgen is alhier afgebrand de boerenplaats van W. Jimmink c. sbewoond door J. De Gens, staande naby de groote Keeten. Een doofstomme knecht kwam in de vlammen om. De geheele inboedel is verbrand. Alles was verzekerd. Op het apoorterrein bt) Arnhem zyn gistermorgen twee goederentreinen op el kaar geloopen. Eenige wagens zyn verbryzeld, doch gelukkig is niemand gewond. De man, die als directeur eener gefingeerde Spaarkasvereeniging (gedoopt „De Geest des Tyds") verschillende verduisteringen en oplichtingen pleegde en deswege verleden week te Amsterdam terechtstond, werd gis teren tot twee jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Woensdag omstreeks halftwee brak er brand uit in een boerenplaats onder Almenum, bewoond door B. Witteveon. Aan blusschen viel niet te denken. De schuur en een groote voorraad hooi werden vernield en orie varkens kwamen in de vlammen om. Hut woonhuis, hoewel beschadigd, bleef be houden. De brand moet veroorzaakt zyn door vonken uit een kachel In den Houtrakpolder z(jn ver brand twee schuren, dienende tot stalling en borgplaats, en twee schelven hooi en stroo (9000 en 2000 K.G van de wed Van Bado- gom. Twee varkens en 40 kippen zyn ver brand. De brandspuit van Ryu land heeft dienst gedaan en bescherm ie ae naby staande wo ningen. Alles was verzekerd. Men meldt uitZuiddorpe aan de „Tel.": In den nacht van Woensdag op Donder dag stuitten een zestig smokkelaars met ruim 20 stuks hoornvee onder de Belgische gemeente Wachtebcke op twaalf commiezen onder aanvoering van den luitenant (sectie chef). Hot duurde niet lang of het eene schot na het andere werd gelost, met het gevolg dat de smokkelaars de vlucht namen, achter latende vier koeien. Een rund werd doodge schoten. Het gelukte den commiezen den smokkelaar Roeland van Zuiddorpo te arres teeren, die gevankolyk naar Gent is gevoerd. Te Haarlem is een slagers knecht in hechtenis genomen, die zich ten nadeele van zyn patroon had schuldig gemaakt aan verduistering van ongeveer f 200, door hem op valschelyk onderteekende quitanlièn by klanten ontvangen. De Belgische en Franscho politie hebben to Brussel oen goede vangst gedaan. Een internationale dievenbende, uit 35 leden bestaande, die in den laatsten tyd in Belgiè, Frankryk en Italië groote diefstallen van geldswaardige papieren in bankiershuizen pleegde, is in hechtenis, genomen. Voor meer dan een millioen aan geldwaardige papieren zyn ontdekt. Onder de (gevangenen bevinden zich verschillende verdachte bankiers. De Fransche commissaris van politie Cocheret is te Brussel tot het- onderzoeken van deze geruchtmakende zaak. De waarde der gestolen papieren wordt op vier millioen franken geschat. De kryg6raad te Havanna heeft den rebellenaanvoerder Amezaga ter dood veroordeeld en het vonnis onmiddeliyk laten voltrikken Een andere aanvoerder, Ri-mbal, ia tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld Te Madrid zyn weer berichten ontvangen uit Tanger, volgens welke de cbo lera in Marokko nog blyft heerschen. Te Tan ger breidt de epidemie zich niet uit, maar te Tetuan zyn in vyf dagen tyds 226 ziektege vallen voorgekomen, waarvan 85 met doode- lyken afloop. Uit Nieuw'York wordt gemeld dat de stad La Paz in Beneden Californië door een orkaan grootendeels is vernield. La Paz heeft 4000 inwoners. In de omstreken van Laibach, de hoofdstad der Oostenryksche provincie Stier marken, is gisteren weer een vry hevige aard schok gevoeld. Gedurende de laatste twee maanden was daar geen aardbeving voorge komen. Iemand, die onbekend wenscht te blyven, heeft aan de universiteit van New- York de som van 250,000 dollars gegeven voor het bouwen van een nieuwe bibliotheek. Twee mailtreinen van den Penn- sylvania-spoorweg zyn by het station Manor Woensdag-avond in botsing gekomeneen passagier werd gedood en velen kregen ernstige kwetsuren. Een uiterst brutale straatroof is Woensdag in Oxford street te Londen ge pleegd. Een net gekleed jonkman greep eene jonge dame ruw om het middel en nog voor dat deze van den schrik was bekomen, had de aanvaller haar kostbaar gouden horloge gerold en was hy in een zystraat verdwenen. Twee voorbygangers zetten hem na, maar mo:sten de vervolging opgeven, daar hy wel dra uit het gezicht was. De Londensche detectives, die belast zyn met het onderzoek van den grooten diefstal van zilverstaven aan het Pancrassta- tion gepleegd, hebben een belangryke vondst gedaan. Zy hebben een brief ontdekt gericht aan den gevangen medeplichtige Bailey en geschreven door een by hen zeer goed beken den dief. Deze heeft, geiyk gebleken is, met een deel van het gestolene Londen verlaten. Eenige agenten van Scotland Yard zyn op weg gegaan om den dief op te sporen. Het Galici8che dorp Wyszatycze, het eigendom van den Ryksdagafgevaardigde Krainsky, is byna geheel afgebrand. Van de 300 huizen is niet veel meer over. Ook moe ten enkele bewoners in de vlammen omge komen zyn. De schade wordt op één millioen florynen geschat. Uit de villa van den Belgischen schilder Frans Simons, naby Antwerpen, zyn vyftien kostbare schilderyen gestolen. De gedane keuzo moet den kenner teekenen. Alle naar Amerika en Engeland gaande stoomschepen worden streng bowaakt. Op de i n t e r n a t i o n al e kunstten toonstelling te Venetië is tot nu toe voor 293,396 franken verkocht. In verschillende provinciën van Cuba hebben zware onweders gewoed, gepaard met slagregens, die overstrooming6n veroor zaakten. Vele huizen en tabaksplantages zyn vernield. Een groot aantal personen is omge komen. In de provincie Pinar del Rio alleen zyn 45 ïyken gevonden. De schade beloopt eenige millioenen. Volgens de „New-York Herald" bedraagt de thans gerechtelyk vastgestelde nalatenschap van wylen Jay Gould 82,900,000 dollars, of ruim 207 millioen gulden. Te Lorain aan bet Eri e-m eer is by gelegenheid der eerste-steen-legging van een kerk een plankier ingestort, waarop onge veer 1000 toeschouwers hadden plaats ge nomen. Vyf hunner zyn gedood, velen werden gewoni, waarvan elf doodeiyk. Romero R u 1 i o, minister van bin nenlandsche zaken van Mexico en schoonvader van den president Phorphyrio Diaz, is aan de gevolgen van eene operatie gestorven. De kroningsjapon der keizerin van Rusland is te Parys besteld. Het kleed wordt met paarlen en goud versierd en zal niet minder dan 18,000 gulden kosten. Te Seoul, de hoofdstad van Korea, is de rust hersteld. Aldus wordt uit Yokohama gemeld. Tevens wordt er byge- voegd, dat het paleis des konings door Japansche soldaten wordt bewaakt. De vermiste vrouwen. Naar men uit Renkum meldt, wordt te Doorwerth nu de Ryn een zeldzaam laag peil heeft bereikt en vele kribben grooton deels droog liggen, door de Ryks- en Gemeente politie aldaar weder gedregd naar het lyk van Sara Juet, de vermiste vrouw van den bekende De Jong. Ofschoon de waterstand hiervoor zeergunstig is, heeft dat dreggen tot dusver evenmin als vroeger eenig resultaat opgeleverd. ltamp in de Tulpstraat te 's-Grayenhage. Evenals gisteren te Kotendrecht, is heden ook te 's Gravenhage een perceel ingestort. Dit ongeval, dat eon menschenleven eischte, gobeurde van ochtend in de Tulpstraat No. 61, een zystraatje aan den Loosduinschenweg. Het hmsj gelegen aan het einde der straat, aan den hoek van een sloot, die door een schutting van den weg is afgesloten, bestond uit een koetshuis en één bovenverdieping, bewoond door den timmerman P. C. Diercks, zyn vrouw en vyf kinderen. Even halfaoht bracht een vreeselyk gekraak, een donderslag gelyk, en het rinkelen van glas- en aardewerk groote ontsteltenis in de omgeving teweeg. Het huisje was ingestort en naar de noordzyde in de sloot gevallen, by het ineenzakken de moeder en vier kinderen de vader was reeds naar zyn werk en een jongetje bevond zich buiten de deur mede voerende. Daar lag het gezin onder het puin bedol ven, beklemd tusschen den zymuur en het plafond der bovenverdieping, onder een regen van houtJelen en steenen, die nog verder naar beneden vielen. In een oogwenk was het werkliedenperso- neel der fabriek van gastoeatelleu van den heer George Wilson, wiens werf aan het ingestorte personeel grenst, op de plaats des onheils. Oogenblikkeiyk vingen de werklieden het reddingswerk aan onder persooniyke lei ding van den heer Wilson en zfin zoon. Men hoorde van onder den steenenhoop het gekerm der kinderen. De eerste maatregel, die doel trof, was het optillen van het plafond, dat het gezin bedekte. Dit werk werd door het personeel met behulp van touwen vol bracht. Zoodra de zoldering op den waterkant over eind was gebracht, zag men de lichamen zich onder het huisraad en beddegoed bewegen. Twee kleinen werden zonder noemenswaardig letsel van onder de steenen te voorschyn gobracht; twee anderen waren aan borst en arm gekneusd. De armo moeder lag bewegingloos met het gelaat in de sloot, het hoofd verborgen onder matrassen en dekens en gaf geen teeken van leven meer. De vrouw werd dood in een nabygelegen woning gedragen en men ver moedt dat zy in het water gestikt is. De vier kinderen werden ter verpleging by de buren opgenomen en spoedig kwam ge neeskundige hulp opdagen. De dokter kon slechts den dood der vrouw bevestigen. Weldra verscheen ook de brandweer, die eenige veiligheidsmaatregelen op het terrein der instorting gelastte. Wat den toestand van het perceel betreft, daarvan is alleen staande gebleven het houten beschot van het koetshuis, waarvan ook de zolder instortte, die echter in zyn verderen val gestuit werd door een rytuig, dat zich in den stal bevond. Het paard en een bok werden later door de brandweer uit het achtergedeelte naar buiten gebracht. De bouwvallige toestand van bet gebouwtje wordt toegeschreven aan de aanwezigheid langs het perceel van de vuile sloot, die de fundamenten heeft ondermynd. Dit water be hoort aan den huizenkant aan de eigenaren der daarlangs gelegen perceelen en voor de andere helft aan een openbaar lichaam. De bewoners vertelden dat reeds herhaalde malen 'de demping van dien poel zou gevraagd zyn. Yan de hechtheid van het perceel krygt men ook geen gunstigen indruk wanneer men ziet hoe byna elk deel van de woning by het omslaan losraakte, zoodat zoldervensters, deur- kozynen, ramen enz. over het water dryven. Alles is van den scheidingsmuur afgerukt, alleen is de helft van het keukentje gespaard gebleven, dat als het ware aan den grens- muur is blyven hangen. Nog in een droeviger licht komt deze ramp wanneer men weet dat de daarby omgeko men moeder eerst 9 dagen van een ziekbed was opgestaan en haar pasgeborene juist gis teren was begraven. Alle hulde trouwens ten volle verdiend wordt gebracht aan het beleid, dat de heer Wilson en. zijn personeel by het reddingswerk heblen aan den dag gelegd en waardoor ern stiger gevolgen ten opzichte van de personen die onder de muren terecht kwamen, zyn voorkomen. Den toestand der kindertjes, die eenige kwetsuren aau hoofd en armpjes vertoonden, oordeelde di. Erkelens niet ernstig, zy zyn by familieleden ondergebracht. Vanwege de bouwpolitie zyn maatregelen genomen om het overhellende gedeelte van den gevel te stutten. Nader wordt ons nog het volgende gemeld: De sloot waarin het perceel aan de Tulp straat stortte, is onder uitsluitend beheer van Delfland. Het is een modderpoel, waarop alle riolen van den Loosduinschen weg, van af het kruispunt van de tram tot de Loosduin- sche brug, uitloopen. Delfland gelast tweemaal per jaar den eigenaren van aan de sloot gren zende perceelen om het water schoon te maken. Zoowel de vorige eigenaar als de tegen woordige, die een maand geleden het pand had aangekocht, zouden op den wrakken toestand van het gebouw gewezen zyn, daar de buitenmuur een scheur vertoonde. Door de politie is kennis genomerj/an de getuigen verklaringen te dien aanzien. Het jongetje, dat het meeste letsel bekwam, behoorde niet tot het gezin, maar is het kind van een huurkoetsier uit de Twentstraat, die den ondergelegen stal in huur had. In September jl. werden door mr. J. Vrolik by een ingezetene alhier kamers gehuurd, doch het bevreemdde den verhuurder, dat ge noemde heer slechts eenmaal die kamers be zocht en boveniim in gebreke bleef de huur te betaler. By informatie bleek al spoedig, dat de huurder in andere plaatsen als een slecht betakr bekend Rtaat, op wiens goede ren dan ook beslag moest worden gelogd. Te Amsterdam als advocaat ingeschreven, werd hy op eigen verzoek als zoodanig geroyeerd. Hy behoort tot eene Rotterdamsche familie en woont thans by zyne moeder aldaar. Men zy dus voor hem gewaarschuwd. Leiden, 12 October 1895. BUI TENLAND. D11 t «chianti. - De sociaal-democratische partydag te Breslau heeft met 153 tegen 63 stemmen het agrarisch program der commissie verworpen. Tegen Liebknecbt is, om zyn openingsrede, een instructie geopend De redacteurs der dag« bladen, die hot gedeelte uit de rede, dat betrok king had op hetgeen hier en- daar door den keizer is gezegd, hebben openbaar gemaakt, zyn eveneens voor den rechter van instructie gedagvaar J. Een journalist uit Hannover is om hetzelfde motief in hechtenis genomen De directeur der Duitsche Ryksbank, d6 heer Robert Koch, herdacht gisteren den dag, waarop hy vóór 25 jaren als beambte by deze Bank in dienst trad. In Mei 1890 werd dB heer Koch, als opvolger van den heer Yon Dechend, tot directeur benoemd. BelglA. Te Berlyn wordt beweerd dat de Duitsche regeering nog steeds met belangstelling den uitslag volgt van het onderzoek, hetwelk door de Congo regeering is ingesteld in zake de bekende terechtstelling van den Engelsch- man Stokes door kapitein Lothaire. Graaf Alvensle'oen, de Duitsche gezant by het Bel gische hof, is naar Berlyn vertrokken, naar men zegt, naar aanleiding van de zaak-Stokes. Voor de juistheid dezer mededeeling bestaat echter geen grond. Volgens de „Inuépendance Beige" eischt do familie van den heer Stokes een schade vergoeding van 1,000,000 franken. Oroot-BrltanniS» Uit hot rapport over hot Britsche lege* biykt, dat het leger den lsten Januari 1895 in het geheel 222,151 officieren en manschappen telde, waaronder 7694 officieren. Het kolonialo leger was 5042 man, de reserve 82,674 man sterk. Van het geheele leger werden in het afgö loopen jaar twee manschappen gestraft met de doodstraf, zeven anderen met Eva nslang gevangenisstraf en 8134 met gevangenisstraf Wegens dronkonschap moesten 27,715 worden veroordeeld, een even groot percentage als in 1893. Oo^tenrijk-Hong.-Monarohl®» Een eigenaardig diplomatiek geschil is tus schen OosteDryk en Italië gerezen. De Oos tenryksche politie heeft aan de grenzen geweigerd de briefkaarten in Oostenrijk te laten circuleeren, welke door Italië, ter ge-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2