Gehoord de getuigen, die verschillende aan wijzingen in onderling verband beschouwende, achtte het O. M. de schuld van beklaagde bewezen en vorderde wegens strafbare poging tot diefstal in den voor de nachtrust be stemden tyd de veroordeeling van den be klaagde, K. P. W. Struis, tot zes jaren ge vangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. H. J. M. De Vries, betwistte ten stelligste dat be wezen is dat beklaagde en de inbreker éón en dezelfde persoon is; verzocht der recht bank alle behoedzaamheid in acht te nemen en alsr.og 2 getuigen te hooren, die belang rijke verklaringen in het voordeel van be klaagde zouden kunnen afleggen. Het O. M. wees op de intieme relation, waarin deze getuigen tot den beklaagde staan en verzette zich tegen eene schorsing van het geding. De rechtbank zal daaromtrent later beslis sen. Uitspraak over 8 dagen. Verder vorderde het O. M. voor twee ont- slagon winkelknechts van de Coöp. Vereeni- ging van „Eigun Hulp", aldaar, die zich twee malen een partijtje boodschappen hadden doen afgeven op éón bestelling en toen het eene partijtje ten eigen bate hadden verkocht voor f 7 (de bestelling bedroeg ruim f 10) negen maanden. Voor het gerechtshof te 's G r a- venhage werden gisteren door mr. G. M. W. Jellinghaus als verdediger van eene beklaagde de quaestie opgeworpen of een getuige, omtrent wien liet gerucht ging, dat hy Belgisch deserteur was en reeds gevangenis straf had ondergaan, wel onder eede mocht worden gehoord. Do verdediger vroeg schor sing der zaak en een onderzoek naar de waarheid of onwaarheid van het gerucht. Het Openbaar Ministerie verzotte zich daar tegen en het Hof bosliste, na in raadkamer te zijn geweest, dat de getuige onder eede zou worden geboord. De Scheveningsche bom „Sch. 293", schipper L. Don Duik, is gisteren met twee gebroken zwaarden van de harlngvisschery te Nieuwediep binnengekomen. De vangst beliep 300 ton haring. Voor een paar dagen namen w y een bericht uit „De Hollander" over betref- fonde een stiefmoeder, die haar kind dan willen laten verhongeren. Gelukkig is er Diet veel van aan en wat er nog gebeurde had plaats in Kljswyk en niet in Voorburg. Brand aan d e 1 st e Looierd wars- straat. Hedenochtend te ruim negen uren werd de brandweer te Amsterdam gealar meerd voor een grooten binnenbrand aan de lsto Looierdwarsstraat by de Elandsgracht. Hot brandende winkelhuis was onbewoond, doch in het sousterrain achter werden door den eigenaar, den timmerman H. Beets, eonige werkzaamheden verricht. Terwyi de hoer Boots zich in een andir vertrek boven bevond, bemerkte hy, dat rookwolken opstegen uit de benedenkamer en spo. dig daarop speel den de vlammen, oio licht brandbaar voedsel vonden in d9 nieuw geschil Itrde houten be timmeringen door don winkel en van daar door de opkamer. Ook laDgs den achtergevel van het huis werd het vuur naar boven overgebracht, zoodat ook op de tweede verdieping, welke alleen bewoond was, schade werd aangericht. De brandweer werkte uiet oen Vecbtkraan ge durende 20 minuten en was toen het vuur geheel meester. De winkel, de sousterrain- kamer en de opkamer brandden echter ge heel uit. Het huis was verzekerd. Gedurende eenige maanden achtereenvolgens zyn ontvreemd van de mail boot „Prins Htndrik" op het tentoonstellings terrein to Amsterdam, ten nadeele van don pachter der buffetten O. H. Reinst: 180 groote lepels, 227 id. vorken, 163 id. messeD, 71 kleine dessertlepels, 78 id. vorken, 45 id. messen, 720 theelepeltjes, alle op den stoel gemerkt „20" en van vernikkeld wit metaal 100 bier bakjes, 4 pep^r- tn zoutstelletjes, 3 menuhouders, 3 presenteerblaadjes en eenige kurken met vernikkeld wit metalen knoppen. De commissaris van politie in de 3de sectie verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. Gistermorgen is aan de Polanca straat te Amsterdam een knaapje uit een zolderraam gevallen en dientengevolge over le;on. Een paar duizend diamantbe- werkers hadden zich gistermiddag verzameld op het Amstelvtld te Amsterdam. By groepen van 600 man trok men door verscheiden gedeelten der stad, waar juweliers en direc teuren van fabrieken wonon. Er haddon geen ongeregeldheden plaats, en de stoet werd niet gevolgd of voorafgegaan door politie. To Kampen is gistermorgen de opperman A. De "Wilde, werkzaam aan den bouw van een nieuw huis, van een vrfl aanzienlijke hoogte gevallen. HU bekwam inwendig zoodanige kneuzingen, dat hy nog donzelfdon avond is overleden. Do aannemer had zyn wuikvolk tegen ongelukken verzekerd. Als een merkwaardig en zeer bijzonder geval, wordt uit Bennebroek gemeld, dat aldaar een bloeiende hyacint op een aardapp lveld werd aangetrofl'eu. Voor liel hebbers is deze zeluzaamheid te zion in het cafe „do Oude geleerde Man", by don heer J. Unsen. Gisternacht zyn in een weiland aan den Varkenoordschon polder onder Rotter dam van zovon paarden de staarten afge sneden. Nla a r d e „N. R. C t." verneemt, is aan de uiroctie van het particulier droogdok onder Katendrecht het gebruik der terreinen door Burg. en "Weths. van Rotterdam opge zegd tegen 1 September 1897. Uit Winterswijk wordt aan de „N. R. C." gemeldWoensdag-avond, circa halfzes, is in het naburige Bocholt (Pruisen) een in aanbouw zijnde fabriek van vier verdiepingen ingestort. Ongeveer 30 werklieden zyn onder de puinhoopen bedolven, waaronder verschoi- dono, naar men vreest, zijn omgekomen of verminkt. Uit Wesel zijn 2 extralreinen met 200 militairen en alle beschikbare officieren van gezondheid uit die garnizoonstad, te Bochelt aangekomen om de verongelukten onder het puin der ingestorte fabriek vandaan te halen en den gekwetsten bijstand to verlec-nen. Tot op heden zfin 18 lykon gevonden. Steods vernam men van onder de puin hopen nog gekerm. Met kracht en beleid werken de kranige Pruisische soldaten, onder opzicht hunner officieren, onvermoeid voort om nog te redden wat te redden is. Voor het Hof te 's-Hertogenbosch is in appèl behandel! de zaak tegen M. Bongers, te Vlijmen, die wegens moord, op zijn huis vrouw gepleegd, door c.e rechtbank aldaar was veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twaalf jaren, tegen weli vonnis B. had ge appelleerd. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. J, Bake, bestreed het bewys van opzet, zoodat appellant z. i. tot een lichte straf zal moeten veroordeeld worden. Een visscher to Ammerstol ving dezer dagen in een vlouw een snoek, die 18 halve kilio's woog. In het Limburgsche dorp Genck hoeft verleden week eene boerenbruiloft plaats gehad, welko wel vermelding verdient. Het aantal gasten bedroeg 250 en er waren gebakken 40 wittebrooden en 290 Limburgsche vlaaien. Hierbij werden, benevens het rundvleesch, nog verorberd 4 hammen, terwfil hot bier rykelyk werd geschonken. 's Namiddags had het gewoon handschoon- loopen plaats, waarby een mooie prys door de bruid werd uitgeloofd. Uit Barneveld meldt men, dat T. v. B., die, zooals de vorige week is mede gedeeld, lydende was aan bloedvergiftiging, ten gevolge van het leggen van tabak op een wonde, reeds aan de gevolgen is overleden. Te Korten hoef heeft de kleer- bleekor v. D. het ODgeluk gehad van zijn hondenkar te vallen, ten gevolge waarvan hy inwendig zulke hevige kwotsuren bekwam, dat hy aan de gevolgen is bezweken. Te Gieteloo waren twee kinderen bezig met een gaffel noten van een boom te slaan, toen de gaffel een der jongens uit do handen viel en neerkwam op het hoofd van zijn broertje, wien de scherpe punten diep in de hersenen drongen. Du dood volgde bijna onmiddellijk. Aan de spoorweghalte Seppo (N B.), nabfi wachtpost 18, ter plaatse „De Zeggen," heeft men by het graven in de heide, diep in het zand, een schip ontdekt. Het schip is nog vry gaaf en was voorzien van anker en kettingen. Men vermoedt dat het aldaar terecht is gekomen by den St.- Elizabetbs-vloeJ. De burgemeester Van Hoeven heeft laat gegeven niets van de vondst te verwijderen. To Beerta (Gr.) kantelde gisteren in het Beertsttrdiep een schip, zwaar beladen met ijzer. Één der opvarenden, zekere Kuiper, smidsknecht, geraakte beklemd tusschen den kant van het schip en een yz.ren balk. Alle pogingen, om hem tijdig te helpen, mis lukten. De man laat een vrouw met zeven kinderen na. Te Buinen is de aldaar alom bekende trotsghe lindeboom, die, naar men zegt, geplant werd ter eere van den Munster- schen Vrede, op den door Falb voorspelden kritieken dag, ter aarde gestort. „Hy is gevallen", zoo lezen we in een der bladen, „de vriend van jong en oud". Wat al gedachten hebben aan zijn voet gespeeld! Hoeveel duizenden hebben onder zfin loover- dak een schuilplaats gevonden tegen regtn of feilen zonneschijn, of na volbrachten arbeid gerust op zyn krachtige wortelstammen. Hy was het middelpunt der dartele kinderspelen, de verzamelplaats der jongelingschap; aan zyn voet word den ouderen des Zondags hot merk waardigste dorpsuiouws medegedeeld. „Thans is hy gevallen en allen betreuren zyn heengaan." Voor Buinen was die dag inderdaad kriiiek. Een zeldzaam strafgeding is deze week te Berlijn behandold. Een schoen makersvrouw stond terecht wegens het over lijden van hare tweelingen, zeven weken oud. Zy was 's nachts opgestaan om naar de zuige lingen te kyken, die te zamen in do wieg lagen. Daar de handjes der kinderen koud waron, legde zy ze onder het dekentje, zoodat dit tot aan do kin reikte, 's Morgens vond zfl de kleinen dood: zy waren onder de deken geschoven en daar gestikt. De moeder werd nu vervolgd, omdat zy door onvoorzichtigheid den dood harer kinderen had veroorzaakt. De gehoorde deskundige, oen geneesheer, was van oordeel dat de arme moeder niet aan sprakelijk kan worden gesteld voor een daad, welke zy uit bezorgdheid had verricht, en dat zij, ^vermoedelijk zelf in slaperigen toestand, bezwaarlijk de gevolgen had kunnen voorzien. Het Openbaar Ministerie vroeg dan ook vrijspraak en zoo luidde eveneens het vonnis der rechtbank. Kerkelijke Bericlitea. Woubrugge: Ned.-Herv. gemeente. Zon dag-namiddag te 2 uren, ds. J. Nierstrasz, pret te L-iderdorp. Gereformeerden Zondag-voormiddag te 10 uren en 's namiddags te halfzeven, de heer W. A. Van Es, theol. docts. te Rotterdam. Ter afdeeling van den Nederlandschen Pro testantenbond zal Zondag-avond te 7 uren godsdienstoefening worden gehouden, waarbij als voorganger zal optreden ds. Schim Van der Loef, van Lr-iden. Benthuizen: Zondagnamiddag te 2 uren, ds. Keers, van Hazerswoude. Doops- beiiening. BUITENLAND. Frankrijk. President Faure gaf gisteren op hetElysée een diner ter eere van koniDg Carlos van Portugal en den Russischen grootvorst Con- stantijn. Allo ministers waren tegenwoordig, ook prins Lobanoff, de Russische minister van buitenlandsche zaken, die nog eenige dagen te Parys zal blyven. Vólgens de „Temps" zal waarschijnlijk dr. Duclaux, oudste assistent van prof. Pasteur, in diens plaats tot directeur van het Institut- Pasteur worden benoemd en dr. Roux tot onder directeur. De werkstaking te Carmaux duurt nog voort. Zondag a. s. zullen de socialisten te Parijs naar aanleiding van deze werkstaking eene bijeenkomst houden. Dan zullen o. a. als sprekers optreden de afgevaardigden Jaurès, Pelletan, Millerand, Guesde en Górault Richard. Duitschland. Gisteren hielden de Pruisische ministers te Berlijn eene bye&nkomst. Te Berlijn wordt verteld, dat in dezen ministerraad door den heer Von Küller, den minister van binnen- landsche zaken, een wetsontwerp ter tafel is gebracht, tot beperking van het recht tot het houden van openbare bijeenkomsten, blijkbaar met het doel, om de uitbreiding van het socialisine tegen te gaan. Sir Edward Malet, de Engelsche gezant te Berlyn, zal dezer dagen zijn post verlaten. Naar men weet, zal deze gr zant worden ver vangen door Sir Frank Laseelles, tot dusver vertegenwoordiger van het Hof van St.-James te St. Petorsburg. Sir Frank Laseelles zal heden uit St.-Petersburg vertrekken. Italië, In de Kamer van Italië heeft de gematigde afgevaardigde ToaMi voorgesteld, dat ook de 1 - den der provinciale en gemeenteraden den eed van trouw aan den koning en de grond wet moeten afleggen. Daartegen zyn dadelijk de radiral9 bladen opgekomen en de meeste scharen zich aan de zyde dor socialisten. Ronduit kwam de afgevaardigde Andrea Costa er voor uit, dat voor hem in deze quaestie republikeinen en anarchisten Ifidensgenooten waren, die men met alle krachten tegen de regeering moest bijstaan. Hfi zeide ook dat te Imola een comité van onderstand bestond, waarin socialisten, anarchisten en republi keinen eendrachtig naast elkander zitten, het geen niet verhindert dat andere anarchisten hem een reactionnair noemen. De naar het eiland Tremiti gedeporteerde anarchisten wei gerden 100 lire, die door hun geestverwanten te Buenos-Ayres waren bijeengebracht, uit de handen van Costa aan te nemen, omdat zy met een lid van het parlement Diets te doen wilden hebben. Ook de anti liberalen zyn tegen Toaldi's voorstel. De „Riforma", bet orgaan van den Ita- liaanschen minister president Crispi, komt op tegen het protest, hetwelk door Paus Leo is uitgevaardigd tegen de feestelijke herdenking van Rome's bezetting door de Italiaansche troepen vóór 25 jaren. Do „Riforma"' houdt staande, dat by de jongste September feesten niets is geschied, waardoor de Paus zich beleedigd kan achten. „Van eene vjj andigo demonstratie tegen de Kerk zegt de „Riforma" „kan geen sprake wezen." Bolgrië. De „Réforme" deelt mede dat nu door de nabestaanden van den Engelschen koop man Stokes, die in den Congo-staat door kapitein Lothaire werd terechtgesteld, tegen de Congo regeering een eisch tot schadever goeding is ingesteld. De Londensche advo caat Greene, die de belangen der familie Stokes behartigt, bevindt zich tot dat doel te Brussel. Het „Journal de Bruxelles*' spreekt het bericht van den Antwerpschen „Matin," dat de Congo Staat besloten heeft 6000 neger- soldaten onder de wapenen te roepen, tegen. Waar is alleen, dat de post aan de Lo3loeaba met een honderd man zal wordon versterkt, aangezien de onlusten zich daar hebben uitgebreid. Spanje. De studenten te Barcelona hebben zich weer aan ernstige ongeregeldheden schuldig gemaakt en verbrijzelden de ruiten in het universiteits gebouw. Deze ongeregeldheden worden veroorzaakt door een gedeelte der studenten, die op deze wfize willen protesteeren tegen de schorsing van den hoogleeraar De Buen door de regee ring. Deze beweging vindt echter by alle stu denten geen bijval. Ten minste in eene ver gadering, door de anti-liberale studenten be legd, werd geprotesteerd tegen dergelijke ge welddadige demonstraties, welke door hen op rekening worden gesteld van de lib ralen. De studenten te Madrid daarentegen zonden een telegram naar Barcelona, ten einde hun instem ming te betuigen met dit protest tegen het besluit der regeering. De Parysche „Temps" deelt de voor waarden mede, waarop de (reeds mesrmalen besproken) schikking is getroffon tusschen de Spaanscho regeering en de groep, welke vrordt vertegenwoordigd door de „Banquö de Paris et des Pays Bas." Aan de Spaansche regeering zal een voor schot worden verleend van 75,000,000 peseta's, waarvan 25,000,000 zal worden uitgekeerd op 1 November, 25,000,000 op 1 December en 25,000,000 op 1 Februari a. s. De schat kistbiljetten, door den minister van koloniën in overleg met den minister van financiën ondertt-.ekend, zullen betaalbaar zyn bij de finantiëele vertegenwoordigers der Spaansche regeering te Parys en te Londen, tegen eene rente van 5 pet., mat een '/a pet. commissieloon. Groot"Bi>ltannl3k Eergisteren werd eene vergadering gehou den van het comité der „London Short Sea Traders Association". Zeven reeders, vertegen woordigende de voornaamste reeders der En gelsche havens, waren tegenwoordig en keur den het adres goed, hetwelk zal worden ge zonden aan lord Salisbury en waarin wordt aangedrongen op de noodzakelijkheid tot het herplaatsen van den vuurtoren op den Hoek vaD Holland, welke in den storm van Dec. 11. is weggeslagen. Het tegenwoordige vuur op dit punt wordt zeer onvoldoende geacht en levert voor de scheepvaart een ernstig gevaar op, dat zoo spoedig mogelyk uit den weg moet worden geruimd. Op deze hoogte moesten ook betere signalen voor mistig weer worden geplaatst. De reeders spraken den wensch uit, dat lord Salisbury zyn invloed bjj de Nederland- sche regeering zou gebruiken, om verbetering t9 krijgen in het lichtstelsel in den nieuwen waterweg; doch dat elke stap zou worden gedaan met inachtneming der meeste égards tegenover de Nederlandsche regeering. G r okenl and. Ook op Creta komen dagelijks moorden voor, zoowel op Mabomedanen als Christenen, zonder dat de moordenaars worden vervolgd. De positie van den gouverneur, Kara Theo- dori pacba, is zeer moel-yk. Do Mahomedanen zfin tegen hem ingenomen, omdat hy een christen is eu de militaire macht en de geld middelen, waarover hij kan beschikken, zyn geheel onvoldoende. In het stadje Klima is eene vergadering van duizenden ontevredenen gehouden en klachten werden aan de vertegenwoordigers der Europee sche mogendheden gezonden. De vertegenwoordiger der Grieksche regeering ant woordde dat Griekenland op het oogenblik zich niet kon inlaten mot deze quaestie, omdat het in de eerste plaats aan eone regeling zyner financiën moest denken, maar wanneer de Armenische quaestie ernstige verwikkelingen veroorzaakt, is het de vraag, of Griekenland toch niet een poging zal doen om zich van Creta meester te maken. Voor de Armeniërs hebben de Grieken vol strekt geen sympathie, maar daarom zullen zij niet verzuimen van eene gunstige gelegen heid party te trekken en zoo zij zich rustig houden, is er veel kans, dat zulk eene ge legenheid zich aanbiedt. Intusschon neemt de opgewondenheid te Athene met den dag toe; de taal van de pers wordt steeds uitdagender. Op het eiland Creta heeft men zich in een groote volks vergadering zelfs verklaard ten gunste van een inlyving by Griekenland. De dagbladen verlangen van de regeering, dat van den tegenwoordigen toestand op Creta party zal worden getrokken en gebruik zal worden gemaakt van de gunstige gelegenheid om Griekenlands historische rechten op Macedonië en Creta te doen gelden. Het panhellenisme heeft bier in de laatste dagen groote vorde ringen gemaakt. Turkije. Ofschoon de Armeniërs door huüne onbe raden demonstratie 2ichzelven hebben ge schaad, zal Turkye er weinig voordeel uit trekken. De uitbarstingen van het Mabome daansch fanatisme hebben duidelyk de gevaren getoond, die den Curistenen onder het tegen woordig bestuur boven het hoofd hangen. De vertegenwoordigers der mogendheden hebben in eene zeer duidelyke nota die geva ren den Sultan onder het oog gebracht. De „Neue freie Presse" verneemt uit Kon stantinopel, dat de nieuwe grootvizier Kiarail- pacha den SultaD heeft geraden de eischen van Engeland, Frankrijk en Rusland met be trekking tot Armenië toe te staan, maar^dat het twyfelachtig is, of de Sultan daaraan zal gehoor geven. Zoo hy weigert, zou weder een andere grootvizier worden benoemd. De Armenischo winkels te Konstantinopel blijven gesloten. Vele Armeniërs, oDgeveer 1800, vertoeven nog altyd in de kerken. Zon dag omringde de politie eene kerk, om den- toevoer van levensmiddelen te beletten; later werd die maatregel ingetrokken. De Armeniërs willen de kerken niet verlaten, voordat de ambassadeurs hunne veiligheid waarborgen. De „Daily Chronicle" meldt dat de kawas van den Armenischen patriarch, wien door de politie een geleide was geweigerd, door het gepeupel is vermoord. In het huis van den gewezen grootvizier Dschewad-pacha werd een Armenische bediende door de Turksche dienst boden van den pacha gedood. Wolff's telegraphisch bureau meldt omtrent de g^bourtenisgen te Konstantinopel boven dien het volgende: Na de betreurenswaardige voorvallen van Maandag van de vorige week hadden in de drie daarop volgende dagen on nachten op onderscheidene plaatsen bloodige botsingen plaats. By die botsingen zyn over de tweehonderd menschen gedood. De Euro- peesche dokters constateerden dat de wonden van de hun voorgelegde dooden en gekwetsten waren toegebracht met stokken, steenen, mes sen en houweelen; enkele slachtoffers waren geworgd. Het gerucht, dat honderden dooden en gewonden in de voorstad Kassim Pasja in zee zyn geworpen, is niet bevestigd. Tot dusver zfon slechts twee lyken aangespoeld. De gruwelen van Maandag zijn veroorzaakt door de Armeniërs, want zy deden een vreed zame betooging, met de wapenen in de hand. De Turksche bevolking van de aangrenzende wyken en de softa's stonden echt«r, dat is uitgemaakt, gereed om bun ge'oofsgenooten te hulp te snellen. De onvoldoende kennis der onlangs indtrhaast en gebrekkig verste kte politie en gendarmerie en de instructies, gaven aanleiding tot de gewelddadigheden van Maandag. De slachting op den volgenden dag werd niet alleen voroorzaakt door dweepzucht en ophitsing, maar ook door de ontevreden heid, die ouder verscheidene klassen van de Turksche bevolking te Konstantinopel bestaat, ten gevolge van tal van nieuwe en achter uitgegane plaatselyke toestanden. Andere drijfveeren waren persoonlyke wedy ver, afgunst en haat en veeten van plaatselyken aard, eindeiyk roofgierigheid en de ruwe driften van het grauw. Madagascar. De Fransche ministerraad heeft eindelyk ook een depeche ontvangen uit Majunga, gedateerd 10 October, waarin wordt medege deeld dat Antananarivo, na een schitterend treffen, 30 September is bezet. Den lsten October werd over den vrede onderhandeld, welko onderhandelingen des avonds ten einde werden gebracht, onder voorbehoud, dat zy door de regeering der republiek moeten worden goedgekeurd. Generaal Metzinger is benoemd tot gouver neur van Antananarivo. De regeering heeft een gelukwensch gezon den aan generaal Duchesne en zyn troepen. Het protectoraat, hetwelk Frankryk tot dusver op het eiland Madagascar uitoefende, zal worden gehandhaafd. Alleen zal dit be schermheerschap eenigsziDS worden uitgebreid. Koningin Ranavolo zal op den troon blyven, maar de eerste minister zal verbannen worden. Men gelooft dat het krediet van 75,000,000 franken, hetwelk deze expeditie is toegestaan, voldoende zal wezen om de uitgaven te bestryden. Uit Parys worden nog eenige bysrcziaer- heden medegedeeld over de plannen der Fransche regeering ten opzichte van Mada gascar. Generaal Metzinger, die tot gouverneur is benoemd, zal een ye-oolte van het expeditie corps te Antananarivo te zyner beschikking houden, want men acht het noodig, dat de stad voorloopig nog door een sterk Fransch garnizoen bezet wordt. Verder zullen onmid deliyk maatregelen worden genomen, ten einde de gemeenschap met de kust te ver zekeren. Tot dat doel zal de weg van Anta nanarivo naar Majunga bewaakt worden door de neger troepen uit Senegal, die van daar naar.Madagascar zyn gezonden. Zoodra de officiëele tyding van de inneming der stad te Parys was ontvangen, zond do minister-president Ribot een telegram aan generaal Duchesne, ten einde hem geluk te wenschen met het behaalde succes. Tevens werd den generaal daarin medegedeeld, dat hem het grootkruis van het Legioen van Eer is verleend. Verder wordt de aftreding van den eersten minister bevestigd. Generaal Duchesne achtte het ontslag van dezen minister, die zich steeds zeer heftig tegen de Franschen heeft verzet, onvermydolijk, omdat, met het oog op zyn hoogen leeftyd, niet te verwachten is, dat hij voortaan eene andere politiek zal volgen. Overigens zal de toestand dezelfde blyven, behoudens natuurlyk de bevestiging van Frankryks protectoraat, waarvan koningin Ranavolo, overeenkomstig het advies harer raadgevers, tot dusver niets wilde weten. Telegrammen» MADRID, 10 October. Volgens de bladen is er sprake van, dat de regeering voor nemens is, 16 trans-atlantische stoombooten te laten bemannen, met het oog op den kustdienst in Cuba. Voorts wordt beweerd, dat het plan bestaat, om twee gepantserde schepen der marine te laten hervormen tot oorlogsschepen van het öieuwste model. Da „Imparcial" beweert dat door de Spaansche regeering deze maatregelen zyn gtnomen naar aanleiding van het besluit der Veroenigde Staten, om de Cubanen als oorlog voerende party te erkennen. MADRID, 10 October. De regeering erkent de juistheid van de mededeeling der bladen dat besloten is tot het wapenen van een aantal trans atlantische stoombooteD. Deze maatregel is echter uitsluitend genomen by* wijze van voorzorg, tot beveiliging van de transportschepen, waarmede de troepen naar Cuba znllen worden vervoerd. p KONSTANTINOPEL, 10 October. Het aan tal der personen, die by de jongste onge regeldheden het leven verloren, wordt geschat op 400. Tot dezen bebooren 85 Turken. Men is er van overtuig J, dat sultan Abdoel Ha raid de beste bedoelingen heeft, maar men geeft de schuld aan zyne raadgevers. Indien de sultan geen anderen weg volgt, worden nieuwe moeilijkheden verwacht

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2