dat het hoofdzakelijk daarom if, dat zy htm hebben geslagen. Geen teekenen, dat hy door de jongens geslagen was, z\jn, zoover ons bekend is, op Neerbosch aan hem gezien." Men schrijft uit Utrecht aan de „N. R. C.": Veel bekijks heeft hier het dage- lijksch transport van volwassen boomen, die door den boomkweeker Copijn van de Groene- kam naar het huis Tor Haar te Vleuten worden vervoerd om daar te dienen tot den aanleg van de lanen en het park, die het statige slot zullen omringen. Dit transport geschiedt in drie expresselyk daarvoor vervaardigde wagens, in eiken waarvan een boom ligt. Die wagens zijn zoo ingericht, dat de wortels, waaromheen nog een grooto kluit aarde zit, in een grooten ruimen bak rusten en dus gedurende het ver voer niet beschadigd kunnen worden. De boo men, nog geheel in hun bladerentooi, steken achter boven den wagen uit. De wagons, die, naar men zegt, per stuk duizend gulden heb ben gekost, gaan dagelijks tweemaal heen en weer, zoodat eiken dag zes boomen worden overgebracht. Wat de aanleg op deze wijze kosten zal kan men ongeveer nagaan, als men weet dat alleen het vervoer van iederen boom op twintig gulden berekend wordt. Te Gorkum is door een zwaar beladen wagen eene vrouw uit Dordrecht overreden, die na eenigo uren aan de bekomen kneuzingen is overleden. In de gemeente Asten heerscht hevig, inzonderheid onder de kinderen, de kinkhoest. Ruim twintig zyn er reeds aan bezweken, wat zeker veel mag heeten voor een gemeente van 3500 zielen. De „Deutsche Wochenzeitung" deelt mede, dat do bekende bankroetier Alfred Bingon zyn zaak in handen heeft gegeven van mr. J. A. Levy. Het blad voegt hieraan toe, dat deze rechtsgeleerde zich nooit aan twijfelachtige zaken waagt en concludeert daaruit, dat de uitlevering nog lang niet als een uitgemaakte zaak te beschouwen is. Het water van de Oder is in den nacht van Zondag op Maandag plot seling een vost gevallen, ten gevolge waarvan in de haven van Breslau etoombooten en zeilschepen aan den grond zijn geraakt. Als oorzaak van den sterken val wordt opgegeven, dat het water in de reservoirs aan den boven loop van de Oder wordt teruggehouden om op 15 October het gekanaliseerde deel der rivier voor het verkeer te kunnen openstellen. Een honderdtal leerlingen van het college der militaire weezen te Aranjuez is plotseling ongesteld geworden. Drie hunner zyn ernstig ziek. Uit Kopenhagen koraon ongun stige berichten over den toestand van koning Christiaan. Nadat d9 ongesteldheid, waaraan de koning in Augustus leed, was geweken, is er do laatste weken weer een verergering ingetreden, waarover men zich zeer ongerust maakt, met het oog op don hoogen leeftijd v?n den vorst. Roomsch - Katholieke zusters gaan oen hospitaal voor lepra-lyders te Nieuw- Orleans stichten. Catherine Carr uit Evans ville (Indiana) zal aan het hoofd der inrich ting komen. Het Politoama-theater te Mon tevideo is door brand geheel vernield. De brand ontstond na het einde der voorstelling, zoo dat niemand er b\j omkwam. De waarde van het gebouw wordt geschat op 12,000 dollars. BUITENLAND. Frankrijk. Prins Nicolaas, de Grieksche kroonprins, ls uit Parijs naar Kopenhagen vertrokken. Men beweert dat de prins Parijs eenigo dagen eerder dan zyn voornemen was heefc ver laten met hot oog op den ongunstigon toe stand van koning Christiaan van Denemarken, zijn grootvader. - De werkstaking teOarmaux duurt voort. Vooreerst bestaat er nog geen vooruitzicht, dat het spoedig tusschen do fabrikanten en do werklieden tot eene schikking Z3l komen. Op last van den minister van oorlog, zoo wordt uit Parijs gemeld, is een vroegere commissaris van politie, Schwarz, in hechtenis genomen onder verdenking van spioDnago. Hij, zijn vrouw en kinderen zyn allen gear resteerd in hun woning, rue du général Brunet, te Belleville. Er moeten militaire documenten zyn gestolen. Duitschlund. De instructie tegen do beide personen, die wegens la .dvorraad te Keulen zyn ge arresteerd, is gesloten en do zaak zal eerst daags voor het ryksgerecht in behandeling komen. In de laatsto dagen zijn nog twee andere spionnen en een boekhouder van de fabriek Gruson gevankelijk naar Leipzig gebracht. Italia. Te Rome acht mon het nu zeker, dat weldra in Oost-Afrika do oorlog tusschen de Italianon eu do A'oessiniërs een aanvang zal nemen. Van 7 October wordt aan de „Agencia Stefani", hot Italiaansche nieuwsbureau, uit Massowah gomeld: „Door de verspieders wordt medegedeeld dat koning Menelik met zyn troepon den marsch heeft begonnen. Het contingent uit H.*rar is op weg naar Schoa en ook Ras Mangascha ontvangt steeds ver sterkingen. Naar aanleiding van deze mede- deelingen heeft generaal Baratieri besloten, met zyn leger van Adigrat op te rukken, ten einde te beletten, dat do vyanden der Ita lianen zich vereenigen." Dit bericht wordt bevestigd door particu liere ttlegrammon, door eenigo der Italiaan sche bladen uit Massowah ontvangen. Gene raal Baratieri is met 4 bataljons inlandsche soldaten, een bataljon Italiaansche jagers en eenige batterijen uit Adigrat vertrokken. Men verwacht daarom to Rome weldra de tijding, dat de Italianen met Ras Mangascha's troepen slaags zijn geraakt. Volgens de „Fanfulla" wordt koning Carlos van Portugal den 18den October te Rome verwacht. Koning Humbert, de oom van den Portugeeschen vorst, zal dan naar Rome terugkeeren, ten einde zijn gast te ontvangen. Talrijk zyn de protesten, die de Paus naar aanleiding van de Septemberfeesten heeft ont vangen. De „Osservatore Romano" geeft de volgende cijfers. Er kwamen 3000 telegrammen van 600,000 personen, 15,000 gedrukte protes ten, 8000 briefkaarten, 2000 visitekaartjes, 600 brieven en tal van adressen. Onder de laatste was er een van Duitsche Amerikanen met 63,000 handteekeningen. België. Een circulaire van den Belgischen minister van arbeidswezen, Nyssens, aan de arbeids inspecteurs, wordt in België druk besproken. Den onlangs benoemden ambtenaren wordt daarin aangeschreven, niet alleen te letten op alle wettelijke bepalingen betreffende den arbeidsduur, de hygiënische voorschriften en de maatregelen tot voorkoming van onge lukken, maar ook een biljet met hun naam en adres in elke fabriek op te hangen, op dat de werklieden in de gelegenheid zyn hun bezwaren in een particulier onderhoud aan de inspecteurs mede te deelen. In de circulaire wordt opgemerkt, dat de werklieden in tegenwoordigheid van patroons of meester knechts hun klachten dikwijls niet durven uiten. In oen andere circulaire wordt den inspecteurs gelast, vooral de fabrieken, waar een gevaarlijke industrie wordt uitgeoefend, niet uit het oog te verliezen, en zoodra hun kennis wordt geven van een verzuim tegen de voorgeschreven maatregelen, krachtens hunne bevoegdheid op te treden. Beide circubires worden heftig aangevallen in eenige bladon der groot-inüustriëelen; men beweert dat het toezicht op deze wyze zal ontaarden in een bestendige verdachtmaking van de zyde der werklieden, en dat een der geiyko opvatting van het staatstoezicht in stryd is met de bedoeling der wet. Uit Brussel wordt het bericht tegenge sproken, dezer dagen door de Antwerpsche Matin" gemeld, dat de Congo-regoering, ten einde haar gezag te handhaven, genood zaakt is, nog 6000 negers onder do wapenen te roepen. Spanje. De Spaansche minister van oorlog, gene raal Azcarraga, heeft aan een journalist ver klaard, dat hij niet geloofde dat de opstand op Cuba binnen vier of vijf maanden gedempt zou zijn. Echter hoopt de minister, dat do vjjaudelykheden weldra belangrijk minder zullen worden. De Spaansche regentes, koningin Christina, had gisteren te Madrid een onderhoud met den minister van oorlog, naar aanleiding van den opstand op Cuba Do koningin verklaarde, dat zy volkomen vertrouwen bleef stellen in maarschalk Martinez Campos, maar toch wordt het als zeker beschouwd, dat weldra weer een gouverneur voor deze kolonie zal worden aangesteld, belast met het civiele bestuur. Maarschalk Martinez Campos zal dan uitsluitend de leiding der krygsverrichting behouden. De bezetting van Tataan op de Spaan sche Soeloe-eilanden, die aan bet muiten ge slagen en naar Borneo gevlucht was, is achter haal 1 door den kruiser Marquis del Duro." Er ontstond een gevecht, waarby 18 der muiters gedood en do overigen in hechtenis genomen werden. Zeven hunner zyn door den krygsraad ter dood veroordeeld, welk vonnis onmiddellijk is voltrokken. Op do overige eilanden hotrsch rust. Gene raal Blanco keert binnenkort met de expeditie naar Manilla terug. Groot-Britaunl^b Lord Salisbury, de Eugdsche premier, is gisteren uit Normandië te Londtn terugge keerd. De minister reisde terstond door naar zyn buitenvorbiyf to Hatfield. Zyn tegenwoor digheid schynt derhalve te Londen nog niet vereischt te worden. Iemand heeft sehriftely'k aan lord Rosebery zyn raeening gevraagd over de quaestie van de afschaffing van het Hoogerhuis. In zyn antwoord gaf do gewezen premier te kennen dat hy nooit de afschaffing had verde igd, maar herhaaldelyk had voiklaard dat zoo iets naar zijn meening niet mogelyk zou zyn zonder een rovolutio. O.or de hervormings maatregelen van het tegenwoordig Kabinet ten opzichte van het Huis der Lorde wilde lord Rosebery zich niet uitlaten voordat by de ontwerpen zou hebban gezien. O ï'ielionl a nel* In Athene is uit Creta bericht ontvangen, dat daar een groote volksvergadering zal ge- houden worden, waarop annexatie door Grie kenland zal worden verzocht. De Athcensche bladen grypen de gelegenheid aan om by de regeering aan te dringen op party trekken van den toestand op Creta. Zy schryven nu weer druk over de historische rechten van Griekenland op Macedonië en Creta. Turkye. Do berichten uit Turkye luiden meer en meer verontrustend In een telegram, dat uit Servië is verzonden, omdat het aan een Turksch telegraafkantoor zou zyn geweigerd, leest men: De Muzelmannen roepen niet: „Weg met de Armeniërs!", maar„Weg met de ongeloovigenDe softa's en de mollahs der moskeeën onderscheiden zich door hunne woede. Na de eenparige protesten der mogend heden, die verlangen dat de ongeregeldheden op wettige wyze en niet door het publiek worden onderdrukt, heeft het gouvernement de mollahs genoodzaakt in hunne moskeeën V>rug te keeren. Verscheidene industriëele inrichtingen van Europeanen zfin vernield en vreedzame werklieden zyn vermoord. De be noeming van Kiamil-pacha tot grootvizier heeft aan den toestand niets veranderd. De Porte oefent geen macht uit. Het gezag van den grootvizier bestaat slechts in scbyn. Alle bestuur gaat uit van het paleis, dat de wer king van het gouvernement stoort. Te Kon- stantinopel staat de handel geheel stil. De Engelsche ambassadeur, zoo wordt uit Londen gemeld, heeft by den grootvizier aan gedrongen op dadelyke aanneming van het Armenische hervormingsplan. Lord Salisbury, zeide de ambassadeur, was volstrekt niet voor nemens ook slechts het geringste van zyne ei6chen op te geven. De gebeurtenissen der laatsto week hadden de treurige gevolgen van het talmen voor een ieder duideiyk gemaakt. Eene wisseling van nota's zonder dat eenig resultaat er van bekend werd, was niet vol doende om de Armeniërs gerust te stellen of het fanatisme der Mahomedanen te doen bedaren. De ambassadeur heeft aan den patriarch zyne sympathie voor de Armeniërs laten verzekeren en hem medegedeeld, welke stappen Engeland, in overeenstemming met Rusland en Frankryk, had gedaan. Er bestond geen twyfel meer aan, dat tot de uitspattingen der Kurden en softa's tegen geheel onschul dige, weeilooze Armenische familiën in Kon- stantinopel door agenton van het paleis was opgehitst. In Rusland ziet men den toestand zeer ernstig in. De „Novoje Yremja" zegt dat uit een politiek oogpunt de demonstratie der Arme niërs hinderiyk was voor de mogendheden, maar zy zullen de Porte er op wyzen, dat zy door hare misslagen en eigenzinnigheid er aanleiding toe heeft gegeven. Wanneer in de hoofdstad, waar evenveel Christenen als Mahomedanen wonen, zulke schandalen kun nen voorkomen, zullen in Armenië nog erger gruwelen zyn toegelaten. De toestand kan niet blyven, zooals h\j is. Men moet niet vergeten dat de Armenische quaestie een deel is van de Oostersche quaestie, die voor alle Europeescbe mogendheden een bestendig gevaar is. De drie mogendheden, die de be langen van het Armenische volk verdedigen, verdedigen eene rechtvaardige zaak. Niet hare schuld zal het z(jn, wanneer zij worden gedwongen, maatregelen te nemen, die zy tot nog toe hebben vermeden. Wanneer de Porte niet luistert naar vriondschappeiyken raad, dan loopt zy gevaar de werking van krachtiger optreden te ondervinden. Uit Konstantinopel verneemt de „Standard" nader dat de spanning nog steeds even groot is. De handel staat stilonder de Armeniërs heerscht een paniek, zy zoeken een toevlucht in de kerken en durven die niet verlaten. Het bericht, dat vele Armeniërs in zee zyn geworpen, wordt bevestigd; verscheidene lyken, onherkenbaar geworden door het verblyf in het water, zyn aangespoeld. Japan. Een gevolg van de bezetting van Formosa door de Japanners" zal zyn de oprichting van goed ingerichte meteorologische stations op dat eiland on op rio Pescadores. De Engelsche astronoom Doberck te Hongkong en pater Chévalier, directeur van het aan de katholieken toebehoorend observatorium te Shanghai, heb ben er zich herhaaldelyk over beklaagd, dat zy by e.-n naderenden taifoen op geen tele- grapbische berichten uit Formosa konden rekenen, waardoor hun stormbcrekeningen meer faalden dan noodig was. Vooral de Pescadores zyn door hun ligging in dit op zicht hoogst belangryk. Toon voor drie jaren de Engelsche postboot „Bokhara" by de Pescadores vergaan was, zeide de directeur van het observatorium te Shanghai dat het ongeluk niet gebeurd zou zyn, als de naderende taifoen hem van de Ptscadores bericht was geweest. Zuid-Afrika. Te Bloemfontein is eene vergadering ge houden, waarop professor De Vos oenige belangstellenden in de zaak dor Hollandscbe taal in Zuid-Afrika ontmoette. Professor Do Vos zei dat de belangstelling in do Hollancsche taal in de Kaapkolonie sterk toenam en dat men ook fluks in do zaak begon to werken. Er waion minstens drie partyen. De eene wilde Afrikaansch tot schryftaal maken; de andtr yverde voor zuiver Hollaudsch en een derde party nam een positie tusschen die twee in. Elkeen ging op zyn eigen manior te work en er bestond gevaar voor verwarring by al die belangstelling. Daarom, meende hy, zou het goed zyn als vertegenwoordigers van die verschillende partyon elkander konden ontmoeten om tot een algemeenen grondslag te geraken. De vergadering was eenparig ten gunste van zulk een maatregel en er werd "overeengekomen dat een comité zou worden gevormd om in de zaak te werken en een schema te trekken ter behandoling op een te houden congres. Als een geschikte plaats voor een centraal-congres werd aan de hand gegeven Colesberg en als de boste tyd werd genoemd de aanstaande April-vacantie. De pro fessor beloofde de quaestie in de Z.-A. repu bliek eveneens ter sprake te brengen met de hoop op samenwerking. (Expr.) Sladagascar. Ofschoon de Fransche regeering nog geen bevestiging heeft ontvangen van het bericht, dat Antananarivo door de Fransche troepen is genomen, behoeft men aan de juistheid daarvan niet te twjjfelen. Reeds 26 September werd uit Antananarivo aan de „Pall Mall Gazette" geseind: „De Fransche en Mal- gassische legers zyn in het gezicht van de hoofdstad, en het kanongebulder wordt hier duideiyk gehoord. De Malgassische soldaten stroomen de stad binnen." Daaruit biykt 'dat de vyand, of althans een deel zyner troe pen, op het gezicht van de Franschen den af tocht heeft geblazen en spoedig daarop volgt het bericht dat de stad op 27 September ge nomen is. Deze tyding werd door boden van koningin Ranawalo op 30 September te Vitomandri (aan de oostkust, ten zuiden van Tamatave) aangebracht en kwam van daar over Port Louis naar Londen. Het telegram voegt er by, dat de ministers en het Hof gevlucht waren naar de Amnositra's en de Batsileo's. Dat de Fransche regeering nog geen bericht heeft van generaal Duchesne, is geen wonder. Het nieuws kan eerst negen dagen later te Andriba bekend zyn, en als het uit Majunga getelegrapheerd is, duurt het nog drie dagen voordat men het te Parys weet. Hieruit volgt dat het officiëele bericht op zyn vroegst heden kan aankomen. Officieus is gisteren te Parys ook het tele gram ontvangen, uit Port St.-Louis, de hoofd stad van het eiland Mauritius, door boden naar de kust gebracht, dat de voorhoede der Fransche troepen Antananarivo heeft bezet. Generaal Duchesne heeft derhalve het doel van zyn tocht bereikt. Het laatste telegram, vóór do aankomst der Fransche troepen te Antananarivo te Londen ontvangen, is gedagteekend 25 Sept. Dit bericht luidt aldus: „Eene woedende volksmenigte deed een aanval op het Engelsche kerkhof, vorbry- zelde de lykkisten en verminkte de lyken. Het leger der Hova's is by Ambohimanga door de Fransche troepen zeer in de engte gedreven. Men kan van Antananarivo de Fransche soldaten en de Hova's duideiyk zien. Naar men vertelt, zyn afgezanten ge zonden naar generaal Duchesne, ten einde met hem onderhandelingen aan te knoopen." Ambohimanga, de laatste versterking der Hova's, ligt ten noordwesten van Antana narivo, slechts een paar kilometers van deze stad verwyderd. De hoofdstad is gebouwd op een hoogen heuvel, zoodat men van daar het gevecht by Ambohimanga kon volgen. Zooals trouwens^ te verwachten was, hebben de Hova's ook daar geen ernstigen tegen stand geboden. Nu komt de vraag aan de orde, of het den bevelhebber der Fransche troepen zal gelukken, zich zoolang te handhaven, totdat koningin Ranavolo er van overtuigd is, dat zy vrede moet sluiten. De inwoners der hoofdstad zeiven zyn volstrekt niet te vreden over het bestuur van de koningin en haar raadslieden. Waarschynlyk zal derhalve generaal Duche3ne te Antananarivo niet zoo ongunstig worden ontvangen, als men uit de proclamatie der koningin zou opmaken. In elk geval kan men nu weldra nadere berichten verwachten over hetgeen verder in Madagascar zal gebeuren. Vermoedelijk zal koningin Ranavolo wel genoodzaakt worden, zich naar Frankryks eischon te schikken. KOLONIËN. BATAVIA, 7-10 Oct. Gedurende de rois van Batavia naar Belawan is volgeus de „Deli-Crt." de eerste stuurman van het stoomschip „Van Riebeeck" door een der inlanders van de bemanning zwaar ver wond. De stuurman is te Medan in het hospitaal opgenomen en de dader bevindt zich in de gevangenis te Laboean. De chef van het station der Staats spoorwegen te Socrabaia werd den 7uen dezer blykens een telegram aan de „Loc." over reden door een locomotief. Een zyner beenen werd verbrijzeld en hy is thans opgenomen in het hospitaal. Do „Deli Crt." vernam, dat van de 70 bedevaartgangers, die eenigen tyd geleden uit Deli naar Mekka vertrokken, slechts ruim 20 zyn teruggekeerd. De overigen vonden daar het einde van hun aardsche loopbaan. De Weeskamer to Semarang kondigt aan, dat binnenkort - vermoedelyk in de tweede helft van de volgende maand door haar zal worden verkocht een beschilderd doek, hoog 4 49 M. en breed 6 48 M., voorstellende den slag van Samalangan in het jaar 1877, ooispronkelyke waarde f 9000, welk doek uitstekend geschikt kan worden geacht voor tooneelscberm, wandversiering eener groote cantino of andere militaire inrichting dan wel voor tentoonstelling als anderszins. Volgens de „Loc." zal de heer P. H. Van Hengst, resident der Lampongscbe districten, in de volgende maand 's lands dienst vaarwel zeggen. Hy zal dan zeven jaren reshentzyn en den lande dertig jaren hebben gediend. Traktementsverhogingen. De tyd, gedu rende welken de onderwyzer 3de kl. J. Brink zal werkzaam zyn aan de H. B.-S. te Soera- baia, telt mee voor de aan zyn betrekking van onderwyzer verbonden verhoogingen by eventueelen terugkeer tot het lager onderwys. De „Soer. Crt." meent met zekerheid te weten, dat de plaatselijke commandant van Soerabaia, overste Lutje, een binnenlandsch verlof van een maand heeft aangevraagd, ingaande met Octobor, om daarna den dienst voorgoed te vtrlaten. De kri6 met gouden gevest, bezet rret diamanten en toebehoord hebbende aan nu wylen den Radja van Lombok, is door de Regeering aan het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen ter bewaring afgestaan. Verschillende hoog in de ranglyst staands kapiteins van het Indische leger, die m©|; verlof in Holland zyn, nemen, zooals voorte durend uit de couranten kan biyken, ver-, lenging, in de hoop vóór hun terugkeer naar Indië nog hoofdofficier te kunnen worden, Het zal den heeren langzamerhand echter, wel duidelyk worden, dat zy in het jaar 1895 in dat opzicht hun verwachtingen niet te hoog moeten spannen, want er is byna geen be.^ weging in de ranglyst. Als naar gewoonte wordt de actie van 1894 door een sterk© reactie gevolgd. (Java Bode.) Naar de „Loc." verneemt, is de heer Van Hamel, adjunct-adviseur voor de koffie cultuur, op hooger last aan het zoeken naar gronden in een der naby Semarang gelegen residenties,' geschikt om er een landbouwkolonie op t© vestigen. Hoewel de residenten, die er op gehoord zyn, verklaard hebben dat in hun gewesten geen geschikt terrein voor dat doel aanwezig is, schynt er toch nog eenige twyfel te bestaan, welken de adjunct adviseur Van Hamel nu moet oplossen. Het „Soer. Hdbl." van 5 September meldt: Gisteravond kwam hier met den laatsten trein aan een gewezen opvarende van het 8s. „Ardjoeno", dat onlangs van Tjilatjap naar Nederland vertrokken is. Die opvarende, zekere De Jong, was ziek en gleed uit van do reeling, toen de „Ardjoeno'*, den 9den van de vorige maand de reede van Tjilatjap uit gesleept werd. De Jong heeft het schip toen nog eenigen tyd nagezwommen, doch eindeiyk begaven hem zyne krachten en kwam hy terecht ergens op het eiland Noesa Kambangan, waar hy door een naar Tjilatjap terugkeerenden loods opgepikt werd, De Jong heeft na zyne redding zich tot het bestuur van Tjilatjap gewend, dat hem een onderkomen en vervolgens vrye passage her waarts verleende. De assistent-resident voor de politie liet^ hem in het verblyf naast de woning van den schout van den Oodjong opnemen, en het noodige verrichten voor zyne kostelooze opzen ding naar Nederland. Tevens is aan de agenten der „Rotterdamsche Lloyd" verzocht te be richten, dat De Jong nog onder de levenden behoort, aan de reedery in Nederland. De Doordzaak Schrok. Het „Soer. Hand." heeft vernomen datemr* G., de raadsman der Soerabaiasche Bank- en Handelsvereniging, naar Malang vertrokken is in verband met de Polaman-zaak. Volgens hetzelfde blad zyn alle inlandsche getuigen plechtig beëoJigd in de missigit, naai men beweert, als een gevolg van eenige af gelegde verklaringen, welke zoo belangryk zyn, dat de Justitie meent geen middel te mogen verwaarloozen om zekerheid te ver\ krygen omtrent de volkomen juistheid daarvan, vooral omdat zy zeer bezwarend moeten zyn voor den verdachte. Ook hieruit blykt weder hoe dwaas de bewering is van enkelen, dat de Justitie met overijling in deze treurige aan gelegenheid te werk is gegaan. Civiel Departement. Verplaatst: In de res. Preanger-RegeDtschapen: Van do contr. afd. Tjika- djang naar de contr.-afd. Zuid-Bandoeng, afd. Tjitjalcngka, de contr. 2de kl. J. C. Schmsil van Kranijenoord. Geplaatst: In de contr.-afd. Tjikadjang, df contr. '2de kl. P. D. Mens Fiers Smeding Gesteld'- Ter beschikking van den asa.-res. van Tjitjalengka, de adsp.-con r. J. B. Prins. In de res Oostkust van Sumatra. Belast: Tijdelijk met het bestuur over do onder afd. Padang en Bcdagei, tegelijk met dat over zijn eigen onder-afd., de contr. van Serdang, A. L. Kamerling. In de res. Zuider- en Oostor-afd. van Borneo. Geplaatst: In de onder-afd. Boentok, afd. Doesonlandon, de contr. 2do kl- A. II. Spaan. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen: Bevorderd: Tot hoofdopziener op f 125 's maands L. Nieuwkerk Jr., thans opziener op f 100 's maands; tot opzieners op/100 's maands A. B. 11. Neijs, C. A. Scbaegen, than3 opzieners op f 75 'smaand9. Overgeplaatst: Van Sampang (Madoera) naar Pidioe (Bali en Lombok) do hoofdopziener L. Nieuwkerk Jr. vd.; van Batavia naar Sampang (Madoera) de opziener A. B. Jj. Neijs vd; van Semarang naar Laboean Hadji i Bah en Lombok) de opziener C. A. Schaegen vd. W e i' k z a am gesteld: Als verificateur 2de kl. P. J. De Neijs, thans ontvanger; als ont vanger F. G. A. Akker, thans vei ificateur 2de kl. Geplaatst: Te Batavia, de verificateur 2de kl. P. J. De Neijs vd.; te Cheribon, de ont vanger F. G. A. Akker vd. Bij den Post en Telegraafdienst. Ontheven: Van hel beheer van het kantoor te Tebingtinggi (Deli) en overgeplaatst naar Medan, de commies ode kl. J. 11. Manz. Benoemd: Tot chef van liet kantoor Tebing tinggi (Deli), de commies 3 kl. E. R. Baros te Medan, Departement van Oo. log. V e r 1 o e n dEen twee jarig verlof naar Europa, wegc-ns ziekte aan den ofli. van gez. 2de kl. Dr. T. F. \V. Van Hasselt. Bevorderd: Bij het wapen der infanterio. Tot luit-kol. dc majoor G. E. E. Wilken; tot majoor, do kapiteins G. M. N. Van derNoordaeu L. T. II. Granen; tot kapitein de eerste luitenants W. G. Van Haasbergen. met verlof in Nederland, J. A. A. Dommeis, gedetacheerd in Nederland, K. M. De Jager, W. G. Smith, W. A. Oudomans en G. A. L. Marchand; tot eersten luitenant do tweede luit. E. 0. Grampré Molière en W. Detering, met bepaling dat de kapiteins W. C. Smith en J. A. Uudemans ook in hun nieuwen rang gehandhaafd blijven in hun tegenwoordige betrekkingen; tot eersten luit. bij liet wapen dei; genie, de tweede luit. C. J. Schleijer. Verleend: Een maand verlof naar Malang, wegens ziekte, aan den lsten luit der art. te Soerabaia (geëvacueerd van Bali), G. L. Van der Waarden; een maand verlof naar Lawang wegens ziekte, aan den kapt. der art. te Makasser, J. W. Hoffman. Departement van Marine Overgeplaatst: Van het stoomschip .Flamingo" op de .Zwaluw", de gezaghebber 2de kl. L. H. E. Hariet; van het stoomschip -Zwaluw", op de „Flamingo", de gezaghebber 2de klasse J. Visser; van het stoomschip „Arend" op de „Zwaan" de '2de stnnjv man L. F. Nix; van het stoomschip „Zwaan", op de „Arend" de 2de stuurman H. J. F. Bothmeijer.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2