TWEBDK 24.4. ME It. Aanvulling van liet Welhoek van Koophandel met bepalingen betreffende de firma en het wederrechtelijk gebruik maken van namen, enz. Nadat tot invoering van het Handelsregister reeds een wetsontwerp werd ingediend, heeft de minister van justitie, ook hier gebruik makende van de wenken der Staatscommissie tot herziening van het Wetboek van Koop handel, een wetsontwerp ingediend, houdende bepalingen betreffende do firma. De minister stelt voorop dat de grenzen der handelswereld zekere elasticiteit hebben, die in het leven zelf onzeker zijn. De wet, welke het leven tracht te beheerschen, moet dus voor deze elasticiteit de noodige ruimte aanbieden. Dit doel nu is alleen te bereiken, indien de wetgever zooveel mogelijk de vrij heid huldigt door ieder binnen te laten, die als het ware aan de poorten der handels wereld aanklopt om binnengelaten te worden, en een uiterlijk kenteeken aaDgeeft, waaraan men ieder, die met den koopman gelijk wil gesteld wordon, kan onderscheiden. Daarop is dan ook het ingediende wetsont werp ingericht. Beter is het dan ook, zegt de minister, htt stelsel van vrijheid te hul digen met vaststelling van zekere regelen om ordeloosheid en misbruik te voorkomen en daarvoor zal noodig zijn, dat in het Straf wetboek eene sanctie gevonden wordt voor de bepalingen der artt. 63 en 68 B. W., ruimte latende voor het wettig gebruik eener firmadat de wet als regel ieder vrylate in de keuze van naam, firma, bij het uitoefenen ▼an zijn handel, beroep of bedrjjf, maar tevens: dat uit een openbaar register blijke, welke namen en voornamen de firmanten hebben vol gens de registers van den Burgerlijken Stand. Het ingediende wetsontwerp is hiernaar ingericht. In aansluiting hiermede is een ontwerp in gediend, houdende aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met eene bepaling tegen het wederrechtelijk gebruik maken van namen, voornamen of firma's. Aan art. 435 Wetb. v. Strafvordering wordt toegevoegd: sub 4o. hij, die in een geschrift, ter zake van zijn handel, beroep of bedrijf wederrechtelijk een naam of voornaam voert, die niet in overeenstemming is met dien, welken hij krachtens zijne geboorte-akte bezit of krachtens inschrijving in het handels register als firma bezigt. Niet strafbaar s de vrouw, die den naam voert of aan haar eigen naam don naam toe voegt van den man, met wisn zy gehuwd is of wion8 weduwe zij is. Deze laatste wet treedt in werking op het- z lfdo -tijdstip als do wet tot aanvulling van hot Wetb. v. Kooph. betreffende de firma. G e in e n g- cl Nieuws. De plechtige ontgroening der nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps is nader bepaald op a. s. Vrijdag avond, 11 October. Van het muziekcorps van het 4do reg. inf. alhier is do staf n uzikar.t De Vries, na vier dagen verlof aangevraagd en verkregen te hebben, eigendunkelijk daarna weggebleven. Heden is het reeds de 10de dag, dat h\j langer wegbleef dan waarop hij recht had, zoodat hy als deserteur wordt aangemerkt. Zijn verblijfplaats is onbekend. Tegen tweo personen is door de politie alhier proces verbaal opgomaakt wegens beleediging en tegen één hunner bovendien wegens bedreiging met een mes, een politie-agont, tevens onbezoldigd rijks veldwachter, aangedaan. In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag werd door eene politie-patrouille aangehouden een man, by zich dragende een zak, waarin bleken te zijn eenige roode kooien en een paar klompen, welke door den aan gehoudene van twee verschillende schuiten waren ontvreemd. Tevens werden nog aangehouden twee per sonen, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van eene winterjas in een huis van koop met recht van wederinkoop en dio jas onmiddellijk to geldo maakten. Tegen alle drie werd proces-verbaal opge maakt. Eonigo perceelen bouw- of tuin- land, groot ongeveer zeven H.A., liggende in den vóór eenige jaren dro'oggomaakten Pias- polder te Woubruggeen Zaterdag-avond publiek verhuurd (voor één jaar), worden toegewezen aan H. v. Luiing, aldaar, voor f 393.75. Het jachtrocbt in genoemden polder bracht f 10 op. Voor de Rotterdamsche recht bank hadden Zaterdag de pleidooien plaats in de zaak van de „Elbe" contra de „Crathie." Mr. E. E. Van Kaalte trad op namens de „Nordd. Lloyd" en concludeerde dat de schuld by de „Crathie" is en dus de vordering moet worden toegewezen. Mr. W. M. Reepmaker, voor de „Crathie" pleitende, meende dat oen veroordeelend vonnis niet zou kunnen vol gen. Uitspraak 6 Nov. a. s. Zaterdagnamiddag om halfdrie is een werkman, dio te Rotterdam bezig was met het lossen van kisten uit een schip aan de Leuvehaveu, met de kist, die hy droeg, over boord geslagen. De man, dio door de vallende kist ernstig aan hoofd en armen gekwetst Nvas, word door zyne medearbeiders uit het water gehaald, waarna twee politie agenten hem por raderbrancard naar het Ziekenhuis vervoerden. Als een byzonderheid meldt men uit Rotterdam, dat daar thans een genees kundige zyn recepten in de Nederlandsche taal schryft. In de Trouwsteeg te Rotterdam Is een man in de jenever gestikt. Te Spykenisse is oen 13-jarige knaap, als veehoeder in dienst by den heer E. Timmers, terwyl hy langs een dyk de koeien hoedde, door den bliksem getroffen en gedood. Gisteren is te Amsterdam door een drietal opgeschoten jongens een brutale diefstal gepleegd. Een vischkooper in de Scha- pensteeg had zich in een schuur in z(jn visch- kar te slapen gelegd, wat al zeer onvoor zichtig was, daar hy een betrekkeiyk aan- zieniyke geldsom by zich had. Terwyi hy daar zoo rustig lag te dutten, slopen drie jongens de schuur biDnen en ontroofden hem- zyn geldzakje met een inhoud van SO a 100 gulden. Tot de bende behoorde nog een vierde knaap, die als aandeel in de buit 24 gulden kreög. Deze evenwel, „geplaagd door zyn cons ciëntie", de uitdrukking is van onzen geloof- waardigen berichtgever bracht het geld aan den vischverkooper terug. De andere drie jongens worden door de politie gezocht. Van bevoegde zy de verneem t het „Utr. Dbl." dat de Senaat van het Utrechtsch Studentencorps naar aanleiding van eene dezer dagen plaats gehad hebbende onbehoorlyke behandeling van een novitius een gestreng onderzoek heeft ingesteld en een der schuldi gen met een schorsing van zyn corpslidmaat schap heeft gestraft, terwyl een ander, door te bedanken voor zyn lidmaatschap, zich aan een dergelyke straf heeft onttrokken. In den nacht van 2 op 3 Oct is te Soest inbraak gepleegd in de villa van den hoer J. F. C. Prince. Men vond des mor gens een dames schryftafel, geheel vernield en verbroken, op een bouwland achter eene heg langs den ryks-straatweg. De geheele inhoud lag verspreid. Een spaarpot met geld was er uit weggenomen en de inhoud geledigd. By nader onderzoek bleken tal van zilveren voorwerpen en kleedingstukken vermist. In denzelfden nacbt zyn door inklimming ontvreemd uit de woning van J. K. Van den Burg, timmerman aldaar, een tafelkleed en twee of drie nieuwe zwart zyden petten, ter- wyi uit eene schuur aan den Veenhuizerweg een rijwiel gestolen ia. Het schynt dat de dioven nogal ergens rondgekeken hebben; ton minste in eene open schuur naast de woning van den heer Prince is nog een kinderrijwiel weggenomen, dat men echter op den akker vond liggen naast het verbroken bureau. Het kantongerecht te Hilver sum heeft wegens overtreding der onlangs in de politie-verordening van Hilversum opge nomen verbodsbepaling betreffende het venten met bladen, veroordeeld: I. I. Samson tot een hechtenis van 2 dagen, en M. Van Gelder en A. J. Wildschut beiden tot vier hechte- nissen van één dag ieder. Ten gevolge van de maatregelen, welke genomen zyn om het pc-il op do Zoom te verhoogen, en van den Vrydag en Zaterdag overvloedig gevallen regen, hebben de suiker fabrieken te Bergen-op-Zoom het werk weder kunnen hervatten. Uit Zoelen (Geldorl.) wordt ge meld dat aldaar Vrydag morgen een orkaan woedde, die in korten tyd een groote schade aanrichtte: statig opgaande boom en knapten af, vruchtboomen werden ontworteld, zelfs menschen werden een eind weggeslingerd en tweo boerderyen werden in eene ruïne her schapen. Van het Nederlandsch brikschip „Elise Suzanne", kapitein Meyer, den 26sten Nov. 1894 van Rio Grande naar Liverpool vertrokken, is sedert dien tyd taal noch toeken vernomen, zoodat de familie vermoedt, dat de geheele bemanning haar graf in de golven heeft gevonden. Aan boord waren de stuur man R. De Vries, 23 jaar, de matroos J. Scholtens, 24 jaar, en de lichtmatrozen J. Billroth, A. M. Prins en A. H. Smit, allen 19 jaar. De eerste drie zyu van Groningen, de laatsten van Bolsward en Delfzyl. Schipper J. Vissor, van het 1 o g- gerschip „Marie Henriötto," gisteren te Vlaar dingen binnengekomen, rapporteert dat by 2 Oct. op bV 40' N.-B. eri 1° 38O. L. het te Groningen thuisbehoorend ijzeren tjalk- schip, genaamd „Martha Cornelia", in nood verkeorende aantrof. De lading was overge werkt en roer en zeilen waren defect. Onmiddeliyk werd van den loggor een toot met den stuurman P. Verhey en de matro zen D. Van Os en J. Harms bemand om de opvarenden te redden. Dezen waren schipper H. Wynstok met diens vrouw en 4 kinderen, do stuurman en 1 matroos. Het eerst werd de vrouw en het jongste kind (een zuigeling van 9 maanden) aan het lichaam der moeder vastgebonden langs een lyn met een reddingboot aan boord gehaald. Het overhalen per roeiboot moest namelyk worden opgegeven, doordien er zooveel zee stond. Vervolgens werd met groote moeite een kind van 4 jaar en daarna to geiyk de 2 andere kinderen op dezelfde wyzo aan boord gehaald; ten slotte de stuurman, matroos en kapitein. Het reddingswerk geschiedde, terwyl het reeds donker werd, by storm en regen. Tot den volgenden morgen bleef men in de nabyheid van het verlaten schip, waarna do stuurman van den logger en die van de tjalk nogmaals daarheen gingen, om nog eenige noodzakelyke goederen te redden. Ter stond nadat men het tjalkschip had verlaten, zonk dit. Het was geladen met steenkolen van Bonesse naar Weener aan de Eems. De opva renden der tjalk werden door die van den logger befderyk verpleegd. Voor eenige weken is gemeld dat de justitie te Keulen een onderzoek instelde naar een nieuw schandaal, dat in een krankzinnigengesticht zou voorgekomen zyo. Het betrof de opsluiting van een jongen man, die volstrekt niet krankzinnig was en eerst door toedoen van een zyner familieleden werd losgelaten. De „Frf. Ztg." deelt het geval nu uitvoerig mede. Daaruit blykt dat de heer Jos. Weber uit Keulen gedurende 57 maanden in het krankzinnigengesticht te Andernach is opge sloten geweest; toen hij eindelijk de vrijheid terugkreeg, liet hy zich onderzoeken door een psychiatrische autoriteit, prof. Finkelnberg, in Godesberg, dio verklaarde dat hy geestelyk volkomen normaal was. Wat de jonge man in die inrichting heeft moeten verduren, zou anders voldoende geweest zyn om iemand werkelyk krankzinnig te maken. Uit Ri o-d e-J a n e ir o wordt aan de „Central News" geseind, dat daar eene samen zwering is ontdekt tegen het leven van pre sident De Mora9S. Naar men beweert, zyn eenige hooggeplaatste civiele en militaire ambtenaren daarby betrokken. In een hoogoven te Esch, in Luxemburg, heeft een verschrikkelijke ont ploffing plaats gebad. Een luchtdrukmachine, die pas was aangekocht tegen den prys van 160,000 Mk., is gesprongon. Er waren geen werklieden aanwezig; slechts twee personen werden gewond door een weggeslingerd stuk staal. Do materiëele schade wordt op meer dan een half millioen fr. geschat. Te Kimberley, in Zui d-A f r i k a, is een groote bende diamantdieven gevat, waarop de politie reed6 lang het oog had. Men vond in hun bezit voor een belangryke waarde aan gestolen diamanten. Een looper van het „Crédit industriel et commerciel" te Parys is voor een bedrag van 95,000 fr. bestolen. In de „Banque des Pays autrichiens" zat hy op oen bankje zyn beurt af te wachten om geld te ontvangen; zyn portefeuille, met een koperen ketting aan zyn jas bevestigd, lag op de tafel. Een deftig gekleed heer naderde hem en vroeg hem den weg naar een andere Bank; de looper gaf de verlangde inlichtingen en verloor gedurende een paar minuten zyn portefeuille uit het oog Die tyd was voor een compere van den deftigen heer voldoende om zich van den kostbaren inhoud meester te maken. Toen de looper bemerkte wat er gebeurd was, waren de beide gauwdieven verdwenen. In de vorige week hebben te Berlyn elf personen terechtgestaan wegens diefstal en heling van biervaten, op groote schaal gepleegd. Zeven der beklaagden wer den van 3 tot 15 inaanden gevangenisstraf veroordeeld, de vier anderen, waaronder eenige bierbrouwers, enkel wegens gebrek aan vol doend bewys vrijgesproken. Men leest in de „Berliner Bör- sen Ztg.": Door de jury der Algemeene Ten toonstelling van uitvinoingen en nieuwigheden te Munchen is het eere-diploma der gouden medaille toegekend aan de „Deutsche Gas- glühlicht Aktiengesellschaft" voor het gas gloeilicht van dr. Auer, met de uitdrukkelyke vermelding: „als voortreffelykste verlichting van den tegenwooraigen tyd." Een medisch student uit Berlyn is te Potsdam in hechtenis genomen wegens inbraak. By zyn arrestatie werd hy in het bezit gevonden van een kostbaar tapyt en andere voorwerpen, die hy in de woning van een officier had gestolen. De gemeenteraad van Nimes biyft volharden in zyn stryd tegen de regee ring, welke het verbod van echte stierenge vechten wil handhaven. Na heftige debatten heeft hy besloten op 27 October of op 1 of 3 November zulk eon bloedig- gevecht te doen houden en daartoe een aanbod aangenomen, waarby tevens 10,000 franken worden toege zegd voor een weldadig doel, en wel voor do soldateD, die uit Madagascar zyn teruggekeerd. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 6 October. P. Van der Bijl jm. 27 j. eu M. E. Florijn jd. 24 j. P. L. "Wïllinge Prins jm. 29 j. en L. P. C C. De Gaay Fortman jd. 30 j. J. Plu jm. 24 j. en II. Van Grjzen jd. 21 j. W. Kleer jm. 32 j. en J. Van Steenwyk jd. '28 j. W. Van der Linden w. 38 j. en W M. Bavclaar jd. 30 j. J. Tallaux jm. 29 j. en J. Van den Hout jd. 30 j. J. C. Molenaar jm. 25 j. en H. Schoenmaker jd. 25 j. HILLEGOM. Bevallen: J. Lommerse geb. Strig D. I- Wouterloot geb. Wolters Z. A. H. Goemans geb. Koop D. P. Teeuw geb. Smit D. M. Rusman geb. Van Stein D. Pb. Van Leeuwen geb. Waterschoot Z. A. Timmers geb. Trompslager Z. E. V an Lierop geb. Van den Berg Z. W. J. A. Gerritsen geb. Van de Laar schot Z. Ondertrouwd: D. J. Hey, wedr van S. Visser, en J. Verweij C. A- DeRegten M. Rasman. NOOKDWIJK. Geboren: Petrus Franciscus, Z. v. F. v. d. Berg en II. Aardenburg Adrianus Petrus, Z. van P. J. Mink en M. Lagerwerj. Wilhelmus Johannes, Z. v. P. Hoogeveen en C. v. d. Plas. Theodora en Jacoba, Ds. van \V. C'aspers en A. Van Kesteren. Hendrika. D van L, Steenvoorden en Th. v. d. Werf. Pieter, Z. v. J Barnhoorn en E. Do Koning. Arie, Z. v. D. Duyndam en J. Plug. Cornells, Z. v. A. v. d. Wiel en J. v. Roon. Overledeu: Alida Van der Zwan 7 m. Gerardos Wilhelmus Passchier 4 m. NOORDWIJ KERHOIT. Bevallen: A. C. Van t-chie geb. Zandvliet D. G. Wesselin^geb. Van Hemert D. M. Van Kampen geb. Prins Z N. Kortekaas geb. Koster D. C. II. Heems kerk geb. Hoogduin D. A. Van Diest geb. Van der Laas Z. P. Verdegnal geb. Immerzeel Z. Overleden: J. Van Schooten 25 j. Wedu. A. Heemskerk, echtg. van Ca. van Scuie. J. B. Van den Bosch 3 w. H. Kortekaas ld. A. Van Schie 76 j Wedn. C. Steenvoorden, echtg. v. L. v. Elk. H. C. Van Hemert 3 w. VOORSCHOTEN. Geboren: Carolina Hen drika, D. v. E. J. Teske en H. Van Iterson. INGEZON DE IN". De ring met het wapen van den Burgemeester Tan der Wcrff. Door de welwillendheid van de tegenwoor dige eigenaars is, in eene in de Kunstzaal van het Stedeiyk Museum opgestelde vitrine, thans een voorwerp te bezichtigen, dat de aandacht van elk rechtgeaard Leidsch burger ten volle verdient, nl.die gouden, fraai- geömailleerde zegelring, waarvan hier reeds sprake was, en die, m. i., Leiden niet meer mag verlaten. De prys, die door de erven geüischt wordt, blykt echter te hoog voor 't budget van het Stedelyk Museum. En nu is myn vraag: hoe kan dit kleinood voor het Leidsche Gemeentemuseum tóch worden behouden Het Al te groote droombeeld, dat één ge fortuneerd Leidsch burger tot den aankoop besluit, laat ik hier bykans geheel varen. Zullen vermoedelyk de leden van de „Com missie voor de bewaring van Voorwerpen van "Waarde of belangryk voor de Oudheidkunde en de Geschiedenis der kunst" de handen ineenslaan, of zal wellicht eene algemeene collecte, hier ter stede gehouden, leiden tot 't beoogde resultaat? Kan worden aangeklopt by de vereeniging „Rembrandt" of mag worden gerekend op den steun van de „3-October- Vereeniging" Ziel ik uit slechis een paar denkbeelden. Als ik Leidens burgery attent heb gemaakt op dezen merkwaardiger» ring, dan acht ik my voor de toekomst verantwoord. Want allerminst zou ik willen dat den tegenwoordigen conservator van 't Stedelyk Museum in de toekomst het verwyt voor de voeten zou kunnen worden geworpen, dat hij niet tijdig de aandacht op genoemd belangryk voorwerp had gevestigd en deze ring nader hand ontijdig in Amerika, Engeland of elders belandde. Indien ve.le Leidenaars een luttel offer bren gen, kan stellig deze fraaie, en, met de ge schiedenis onzer Veste zoo nauw in verband staande ring voor <ms Museum behouden bly ven 1 U, Mynheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw. Dw. C. W. H. Verstek. Leiden, (Conservator van het Stedelijk 6 Oct. 1895. Museum vde Lakenhal") BUITENLAND. Franiirfih. De vereenigde afdeolingen van het „Institut de France" hebben den tweejaarlykschen prys van 10,000 franken voor den besten weten- sohapprlyken arbeiq uit do laatste tien jaren (ditmaal op h^t gebied van de natuurkundige wetenschappen) toegekend aan den heer Raoult, te Grenoble, bekend wegens zyn geschriften op het gebied der natuurkunde. President Faure bracht Zaterdag een be zoek aan den Russischen grootvorst Constantyn, die thans te Parys is. Koning Carlos van Portugal is te Parys aangekomen en heeft daar zyn intrek geno- mtn in het Bristol-hotel, hetzelfde hotel waarin ook koning Leopold van Belgis gedurende zijn jongste bezoek aan Parijs zyn intrt-k had genomen. De „Temps" wy.it een hoofdartikel aan het bezoek van den Portugeeschen vorst, ton einde hem welkom te heeten ia Frank- ryk8 hoofdstad. Onmiddeliyk na zyne aankomst bracht de koning president Faure oen bezoek in het Elysée, waar hy met de gebruikelijke eerbewyzen werd ontvangen. Vermoedelyk zal koning Carlos een week te Parys bly ven. DuitseïilaiKÏ* Volgens de „National-Zeitung" is de finan- tiëelo toestand van het vorstendom Waldeck niet gunstig. De begrooting voor het volgende jaar wyst een tekort aan van 400,000 mark, welke voor rekening komen van de Pruisische regeering, die de geldmiddelen van het vor stendom bestuurt. In het vorige jaar bedroeg dit tekort 310,000 mark. Groot-BrltannlS» Naar men weet, was de volgende zitting van het Lagerhuis voorloopig bepaald op 18 November. Nu echter is door koningin Victoria, op advies van Lord Salisbury, een decreet uit gevaardigd, waarby het Parlement tot 23 December wordt verdaagd. Er bestond dan ook geen ookele reden, waarom eene buiten gewone najaarszitting noodig zou wezen. Waarschynlyk zuilen de afgevaardigden, tenzy er nog iets byzonders mocht gebeuren, wel niet byeenkomen vóór Februari van het vol gende jaar, de gewone tyd voor de opening der zitting. Oo«tenriik-Hoiijr.-3Ionarohle. Het „Fremdenblatt" verklaart het bericht onjuist, dat verandering zou komen in het Oostenrijkscb-Hongaarsch gezantschap te 's-Gravenhage en dat Zaleski in de diploma tie zou gaan. Uit Weenen wordt gemeld dat men daar dezer dagen het aftreden verwacht van graaf Thun, als stadhouder van Boheme. Op dringend verzoek van het Hongaar- sche ministerie heeft de Oostenryksche minis ter-president den invoer van varkens uit Hon- garye naar Weenen verboden. De Hongaarsche regeering heeft den door voer van Servische varkens naar Rumenié en Italië toegestaan. Er zyn strenge maat regelen bevolen ter bewaking van de trans porten. De burgemeester van Berlyn, de heer Zelle, vertoeft te Weenen. Zyn eerste bezoek aldaar gold den heer Yon Friebeis, den regee- rings commissaris, die met het bestuur der Donaustad is belast, zoolang er geen burge meester is. Weldra zal, zoodra de nieuwe gemeenteraad byeenkomt, de anti-somietische leider, dr. Lueger, tot burgemeester van Wee nen worden gekozen. Spanje. De minister van oorlog, door een redacteur van een der dagbladen geïnterviewd, ver klaarde, dat weldra weer 25 bataljons naar Cuba zullen worden gezonden, tot verster king van de troepen van maarschalk Martinez Campos. De correspondent der „Inaépendance beige" te Madrid deelt mede, dat de Spaanscho ministers van financiën en koloniën het eens zyn geworden met den vertegenwoordiger der „Banque de Paris et des Pays-Bas" aldaar over het sluiten eener leening. „Deze bank aldus heet het „zal der Spaansche regee ring een voorschot verschaffen van 50,000,000 peseta's in goud. Als onderpand daarvoor zullen dienen de Cubaansche bons var. 1890, onder waarborg van den minster van financiën." Te Madrid is het gerucht in omloop, dat by de Cubaansche ku6t weer een Spaan sche kruiser, de „Conde del Venadito", is vergaan, en wel op gezag van een telegram, door den „Heraldo" uit Havana ontvangen. De regeering heeft evenwel nog niets daarvan vernomen. Men vertrouwt daarom te Madrid, dat het praatje ongegrond zal blyken. Da nieuwe versterkingen, welke naar Cuba gezonden zullen worden, zullen den 5den November vertrekken. De krijgsverrichtingen zullen zich voorloopig bepalen tot het blokkecren der kusten, blyk- baar ten einde te beletten, dat c'en Cubanen versterkingen uit de Vereenigde Staten worden gezonden. Mad agascar. Blykens een gisteren te Parfis ontvangen telegram, den 22sten September uit Antana narivo afgezonden, heeft koningin Ranavalo een proclamatie uitgevaardigd, waarby zy het leger der Hova's van lat hartigheid beschuldigt. De koningin weigert de stad te verlaten. De Hova:s gaan voort met weerstand te bieden. Men is bezig den waarnemingstoren te slechten. De vreemdelingen kunnen nu cie stad niet meer verlaten. Op last der regeering mogen geen dragers daarvoor hun diensten aanbieden. Oost-Afrika. Volgens e n telegram uit Massowah heeft generaal Baratien, de commaniant der Ita- liaansche troepen in de koJonie Erythraea, wegens de dreigen ie housing, welke het opperhoofd der inboorlingen in Tigre, Ras Mangas ha, aarmeemt, zich ge-noo ziakt ge zien, de militib soldaten onder oe wapenen te roepen en een kamp op te richten, ten einde een eventueelen aanval der Abeósiniërs te kunnen weerstaan. KOLONIËN. BATAVIA, 4 6 September. (Fransche mail.) Naar de „Loc." verneemt, zyn vanwege het Gouvernement pogingen aangewend by het Semarangsch Stoombootveer en het Nieuw Semarangsch Prauwenveer tot het inhuren van eea kleinen stoomer, om op de reede van Ampenan sleepdiensten te verrichten. Deze pogingen zijn echter niet met eon gunstigen uitslag bekroond, daar de havenbootjes niet geraivSt kunnen worden. Het lijk van den te Singapore overleden Chinees Kwik Sioe Goei is met het stoom schip „Deucalion" te Semarang aangebracht en per tram dadelijk naar Koedoes vervoerd. Kwik Sioe Goei laat als opiumsmokkelaar een groeten naam na, zegt de „Loc." De majoor der infanterie M. W. C. Van den Brandeler by de Ude afieeling van het Departement van Oorlog gaat wegens ziekte met een tweejirig verlof naar Europa. Met genoegen verneemt het „Soer.Hand.," dat mr. Kool, voorzitter van den landraad te Loomaojang, weder geheel is h-rsteld en der halve niet met buitenlandsch verlof zal be hoeven te gaan. De te Semarang, als commandant van het subsistentenka Ier, verleden jaar werkzame, doch sedert gepensionneerde kapitein der in fanterie Van Mourik, is de vorige maand te Amsterdam hertrouwd en ten gevolge van zijn huwelyk als medevennoot opgenomen in een bloeiende industriëele zaak. Ziedaar dus een gewezen Indiër, zegt de „Loc.," die anders dan in de levensverzekering zyn kost verdient. De moord op mevrouw Sclirok. In het nummer van den 2den dezer van het „Soer. Hand." komt in het bericht voor, dat de heer Schrok den moord op zyne vrouw bekend zou hebben; het nummer van 3 dezer weerspreekt echter dit bericht aldus „Het gisteren alsemeen verspreid gerucht, dat de heer Schrok gisteren bekend zou hebben, is niet bevestigd en schynt onjuist te zyn." Volgens een telegram aan de „Loc." wordt het onderzoek 's morgens en 's avonds onver poosd voortgezet; do Justitie betracht in de zaak de meeste geheimzinnigheid. Echter weet men mede te deelen dat de heer Schrok, na confrontatie met twee huis bedienden, die by een der schouten geïnter neerd zyn, bekend heeft, aan den moordenaar, Kassan Radji, last gegeven te hebben het misöryf te plegen. Als belooniDg werd hem

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2