De 2de luit. F. G. Ri- sz, van het 4de reg. inf. te Gouda, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 8ste reg. inf. te Utrecht. Dj minister van binnenlandsche zaken heeft, vergezeld van mr. baron Van Ly den, referendaris, dr. Ruysch on dr. Van Andel, een bezoek gebracht aan de krankzinnigen inrichting Brinkgreve, te Deventer, aan „Veld wijk" te Enneloo, alsmede aan 's Heeren Loo. Naar het „Hbl." verneemt, zijn bij het ministerie van binnenlandsche zaken plannen in bewerking om de Geldersche gemeente Rheden, waartoe o. a. behooren de dorpen Velp, Steeg, Dieren, Rheden en Ellekom, te splitsen. De minister van marine heeft de plaatsing met 11 dezer van den officier machinist 1ste kl. J. Jongkee6, in de directie der marine te Hellevoetsluis, ingetrokken. Te Vlaardingen circuleert oen adres aan de Koningin-Regentes, waarin het verzoek wordt gedaan, zij het ook met wijziging van de bestaande wet, lo. de vergunning tot het hebben van een opslagplaats voor dynamiet op de punt van Rozenburg in te trekken, en het zooveel mogelijk daarheen te leiden, dat het aldaar aanwezige dynamiet ten spoedigste worde verwijderd; 2o. het vervoer van dyna miet door ons land, anders dan bi) kleino hoeveelheden, te verbieden. Te Arnhem is in den ouderdom van 85 jaar overleden de heer J. F. C. Kronen berg, emeritus-predikant bi) de Waalsche gemeente aldaar. Onder den naam van „Jan Oly" was hij indertijd oen geestig medewer ker aan „De Tydspieg 1". Het stoomschip „Bromo" arriveerde 4 Oct. van Batavia te Rotterdam; de „General" vertrok 2 Oct. van Durban naar Hamburg; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 Oct. Perim; de „Voorwaarts" arriveerde 4 Oct. van Batavia te Amsterdam; de „Borneo", van Java naar Rotterdam, passeerde 3 Oct. Sagrès; de „Telemachus", van Amsterdam orj Liverpool naar Java, arriveerde 4 Oct. to Port-Said; de „Merapi", van Rotterdam naar Java, passeerde 2 Oct. Ouessant; de „Soembing", van Rotter dam naar Java, vertrok 2 Oct. van Suez; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Oct. van Port-Said; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 6 Oct. van Boulogne; de „Java" vertrok 5 Oct. van Batavia naar Amsterdamde „Prins Hendrik" vertrok 5 Oct. van Amsterdam naar Batavia; de „Stentor" vertrok 5 Oct. van Amsterdam via Liverpool naar Batavia. Bij koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Haastrecht, J. Koeman, can jidaat notaris to Gouda. Aan den officier van gezondheid 1ste kl. bij do zeemacht S. A. Van Leer, op zijn verzo.k, met 11 dezer, ebrvol ontslag verleend uit der; zeedienst. Ecrbewyzcn ana schutterij-officieren. In het „Vaderland" deelt de heer Eysso- nius do Waal de reden mede, die tot zijn eervol ontslag als majoor a la suite der artil lerie-schutterij te 's-Gravenhage heeft geleid. Op 18 Juli verzuimde een onderofficier dor grenadiers de eorbewijzen te doen aan oen Isten luit. der artilRrio-schuttery. Des ge vraagd, gaf de onderofficier te konnen, dat hij den officier voor een inspecteur van politie had aangezien. De lu.tenant diende een klacht bij den majoor in, die deze op zijn bsurt zond aan den commandant van het reg. gro nadiors en jagers. De commandant achtte de reden, door den onderofficier opgegeven, aan nemelijk en dus de zaak niet strafbaar. In zijn antwoord sprak do heer Do Waal de wenscheiykheid uit, dat, waar zelfs eon officier van hot reg. gron. en jagers de moei- lykbeid erkent van het verschil, tusschen beide uniformen te zien, er theorie wordo gehouden over de uniform van een officier der art.- echutterjj. Do commandant der grenadiers trachtte langs vrier.Jscha^pelijken wog den heer De Waal te bewegen, zyn schrijven terug te trekken, doch deze weigerde, waarop eerst genoemde een klacht iudiende en het gevolg was een uitnoodiging van den minister van binnonlandscho zaken om volledige veront schuldiging aan to bieden aan den regiments chef der grenadiers. Daar de heer De Waal dit niet meende te kunnen doen, vroeg hy zijn ontslag, dat hem 1 Oct. werd verleend. Aan het slot van zijn schrijven geeft de heer De Waal als zijn indruk te kennou, dat öf de militaire autoriteiten, die in do zaak gomoeid zijn geweest, onvolledig zi)u inge licht, öf dat er bij het departement van bin nonlandscho zakon aanLiaing is govondon om to trachten een hoofdofficier der schutterij, die als oud-officier van het leger steeds heelt gewezen op het verkeerde van bestaande toe stan len, sp.ciaal bij de Haagsche schutterij, den mond to snoeren. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de Commissarissen der Koningin de volgondo circulaire gezonden: „Het is uit verschillenden hoofde wenscbe- lijk, dat, wanneer offleiereu of andere leden eoner schutterij meenen reden to bobben om zich als zocdanig te beklagen over personeD, tot de landmacht behoorende, zij hunne klachten of rapporten inzenden aan den com mandant der schutterij, door wien die dan overgemaakt kunnen worden aan den plaat selijken of garnizoenscommandant of wel aan den bevelhebber der militaire afdeeling, waar onder de schutterij behoort. „Ik heb mitsdien de eer, naar aanleiding van het daartoe door den minister van oorlog geJaan verzoek, u uit te noodigen, aan do commandanten der schutterij in uwe provincie in overweging te geven, bevelen uit te vaar digen, opdat bij onverhoopt voorkomende ge vallen, als hier bedoeld, door hunne onder hebbenden in bovenvermelden zin worde ge handeld." Een woelige avond tc Amsterdam, Gisteravond hadden zich op de Boommarkt eenigo duizenden menschen verzameld, naar aanleiding van eene oprooping „namens het comité van 46 Yakvereenigingen." Vooraf gegaan door eenige leden van dat comité, trok een geweldige menschenmassa ongeveer halfnegen langs een omweg naar den Dam en van daar de Damstraat in. Op den Vijgendam had een incident plaats, dat betrekkelijk nogal goed afliep. Eéti kar, met runderhuiden beladen, reed in vollen draf door de menigte heen, die onder bedreigingen het voertuig dwong tot stilhouden en de lantaarns van den bok vernielde. Een politie agent wist erger dingen te voorkomen. Echter was inmiddels van den St. Pietershal hulp gevraagd. Een zestiental agenten, onder bevel van een inspecteur, kwamen door de Dam straat aanrukken en ontmoetten daar een agent, die met uitgetrokken sabel en een bloedende wonde aan het hoofd, van den Vijgendam kwam. Hierin vond men aanleiding, oen charge met de 6abel te maken, die de menigte deed uiteenstuiven. De politiemacht trok toen af naar het bureau Oudebrugsteeg en de vluchtelingen verzamelden zich weder tot een stoet, die zich later mot de voorhoede, welke intusschen was doorgetrokken, in de Amstelstraat vereenigde. Onderweg werd het verkeer van rijtuigen en trams herhaaldelijk bemoeilijkt, doch verdere incidenten hadden daarbfi niet plaats. Op het Rokin by don Dam hieven de betoogers gefluit aan, terwyl oen detachement politie uit den Sc.-Pietershal langs de stille zjjde kwam aanrukken. Dit detachement maakte in de Beursstraat een charge met de sabel. Op den Dam was onmiddellijk daarop het werpen met blikken voorwerpen aanlei ding tot een nieuwe charge, die de menigte naar alle richtingen deed uiteenstuiven. Vooral op den hoek van Dam en Beursstraat, waar zich veel menschen, ook nieuwsgierigen, haddon opgehoopt, vielen ernstige klappeD. Een agent liep een bloedenden neus op; vele menschen geraakten onder den voet; tal van hoeden en petten moesten het in den strjjd ontgolden. Van toen af werd herhaaldelijk met steenen geworpen, wat weder tot nieuwe charges aanleiding gaf. Zelfs werden op den Dam bij de Kromelboogsteeg en in de Pa leisstraat bjj den N. Z. Voorburgwal gaten in de bestrating gebroken. De charges breidden zich o*er alle toegangen tot den Dam uit; voornamelijk door de Paleisstraat, de Kalver- straat, den Nieuwendyk en het Damrak. Op den N. Z. Voorburgwal en aan het gebouw „Zeemanshoop" werden ruiten ingeworpen, terwijl ook van een tram, die in do Paleisstraat stond, een ruit verbrijzeld werd. Verschillende arrestatiën hadden plaats, terwijl betoogers on agenten daarbjj gewond werden. Een agent kreeg zelfs een stomp of steen tegen het onderlijf, waardoor hy, ge steund door anderen, de hoofdwacht van het Paleis moest worden binnengebracht. "Wanneer tal van nieuwsgierigen door het optreden van de politie min aangename er varingen opdeden, hobben zy dat aan zich- zelven te wyten. Zoo zag men iemand op den boek van Dam on Nieuwendyk, die geen gevolg gaf aan het verzoek van een agent om door te loopen, en dientengevolge een slag met een sabel ontving, waardoor hy neder- stortte en door burgers moest worden opge holpen. Nog goruimen tyd, tot ongeveer kwart over elven, bleef het op den Dam en in de omlig gende straten woelig, tot dedri^detachementen politie naar de bureaux Oudebrugstoeg, St.- Fietorshal en Holsteeg inrukten. Gezegd dient to worden, dat de politie niet overging tot charges, dan na daartoe door steenworpen te zyn geprovoceerd. Een regenbui deed ten slotio de overblyvende groepjes menschen huiswaarts koeren. Dat degenen, die deze betooging op het getouw hadden gezet, daarmeo der zaak der stakende diamantbewerkers en sigarenmakers goed hebben gedaan, zal niemand durven beweren. De stakende werklieden mogen inderdaad wel zeggen: „Bewaar my voor myn vrienden, voor myn vyanden zal ik zelf wel zorgen." (A. H.) 349ste STAATSLOTERIJ. TrcS&küag van Zaterdag 5 October. VIJFDE KLASSE. ZEVENTIENDE LIJST. No. 759 ƒ1090 en premie ƒ30,000. No. 17017 ƒ3900. Pryzen van ƒ70. 170 1909 3506 4984 6023 11390 12799 16230 17482 652 2686 3328 g123 10187 116 77 13564 15710 17713 1371 2970 4174 6793 11173 12075 14582 17109 nieten. 96 1756 6149 7315 9215 11737 12957 16550 19567 207 2 36 6210 7626 9336 11s91 13134 65 20076 397 3220 6436 7718 94 0 12161 13299 17462 20161 486 '.'3 43 34 9s28 72 14573 13031 20353 626 s6u 6560 6214 10055 124 6 15141 18317 20436 135s 37cs 6j91 8545 1q743 12551 160s0 18502 20364 1466 5023 7221 9131 11066 95 1c369 19290 82 1671 33 48 9222 11477 12942 91 19432 16 LUst 6de klasse No. 16051 moet sjju 15251. Het sterfgeval aan boord van de „Maasdam." Men zal zich herinneren, dat de dagbladen voor eenige maanden een uit de te Hoboken (in de Vereenigde Staten van Noord-Auierika) verschynende „Observer" overgenomon ver haal bevatten betreffende een sterfgeval aan boord van het stoomschip „Maasdam." Huber- tus Jelkman, tweede kok, was op reis naar Nieuw-York ziek geworden en na aankomst aldaar overleden. De kok Cox deed aan de „Observer" verschillende mededeelingen, die dit blad in zyn nummer van 11 Juli publi ceerde en die zeer bezwarend waren zoowel voor den kap. Potjer als voor den scheepsdokter Bytrriog. O. a. zou de kapitein hebben ge weigerd, dat iemand Jelkman, die den tweeden dag reeds had geklaagd over pyn in het hoofd, oppaste, terwyl do dokter zou hebben gezegd, dat Jelkman niet ziek was, waarna deze geheel aan zyn lot zou zyn overgelaten. Te Nieuw-York zouden altyd volgens den zegsman van de „Observer" een aantal zeelieden laDgs do aanlegplaats van de „Maas dam" hebben rondgezworven met het voor nemen, wraak te nemen op den kapitein en een dokter, en het scheepsvolk hare veront waardiging hebben te kennen gegeven over de schandelyke behandeling, die Jelkman op reis zou hebben ondergaan. Nadat de Ned.-Amerikaansche Stoomvaart- maatschappy den Raad van Tucht voor de koopvaardyschepen had verzocht, deze zaak te onderzoekou hetgeen echter buiten de ter men der wet viel werd door den kok Cox een klacht togen kapitein Potjer ingediend, en na terugkomst van het schip werden in de zit ting van den Raad van Tucht van 2 September jl. als getuigen gehoord gezegde Cox, de scheepsbediende Boodemakers, de stuurman Crans, de kwartiermeester Barends, de scheeps dokter Byeiring en de beklaagde zelf. In hot licht der afgelegde verklaringen kreeg de toedracht der zaak een ander aanzien, daar enkele in de klacht vermelde feiten öf minder juist bleken te zyn voorgesteld, öf alleen op hooren zeggen gegrond te wezen, óf niet ge noegzaam vaststaande. Vandaar, dat na een tweede terugkomst der „Maasdam" door den Raad van Tucht nog eenige getuigen werden opgeroepen. Dat tweode getuigenverhoor voor den Raad van Tucht had gisteravond plaats in het Paleis van Justitie te Amsterdam. Alsnu werden gehoord deassistont-magazyn- moester Grolleman, de koksmaat Berkhout en de 6cheepsbakker Schmied. Uit het eerste getuigenverhoor was ge bleken, dat de overleden Jelkman, na eerst liebter werk to hebben gekregen, reeds spoedig na het vertrek der „Maasdam" buiten werk is gesteld, alsmede dat de kapitein Potjer later een bepaalde opdracht heeft gegeven tot oppassing en bewaking van Jelkman in bet hospitaal aan boord. Blyft de vraag, of de genomen maatregelen voldoende en doel treffend zyn geweest. Omtrent den toestand van het lyk bleek niet, dat het in dien toe stand heeft verkeerd, als klager, gedeolteiyk op hooren zeggen, wil doen voorkomen. De hierboven genoemde getuigen, die gister avond werden gehoord, deelden slechts weinig mede, dat nieuw licht op de zaak kan werpen. De „Tel." geeft slochts het bolangrykste van hun mededeelingen: Get. Grolleman bevestigde dat Jelkman loopende ooron had. Toen men een dag of zes in zee was, werd dokter Byering geroepen, die echter geon geloof scheen te hechten aan de ziekte. Jelkman was eenige malen uit zyn kooi gekropen of gevallen en schreeuwde vreeselyk. Get. heeft later aan het lyk ver wondingen geconstateerd; het waren geen open wonden, maar plekken. De dokter aldus verklaarde getuige voorts had zich nooit over den aard der ziekte uitgelaten; hy scheen ze als voorgewend te beschouwen, en ze voor luiheid te houden. Berkhout had er op aangedrongen den zieke op te passen, doch de kapitein had dit niet noodig geoordeeld. Berkhout, als getuige gehoord, verklaarde gisteravond o. m., dat, toen Jelkman stierf, de dokter by hem was. Do zieke lag buiten kennis op het dek en in het vuil. Gedurende zyne ziekte deed Jelkman erg vreemd; hy zong en vloekte afwisselend en ylde biykbaar. Get. Schmied deelde mede dat Jelkman, met wien hy drie reizen heeft gemaakt, altyd over pyn in het hoofd had geklaagd. Den derden dag van de laatste reis had Jelkman lichter werk gekrogen, en later was hy geheel buiten dienst gesteld. De genees heer schreef heete compressen op het hoofd voor; ook pillon, maar de bemanning raadde den zieke af die te gebruiken, omdat zy in het algemeen in dokters geen vertrouwen stellen. Getuige heeft Jelkman eenige malen gezien en merkte op, dat hy geheel bevuild was. De zieke was eerst niet bedlegerig en kwam meermalen op het dek. Geiyk men ziet aldus voegt de „Tel." hieraan toe is de zaak nog verre van op gehelderd, en zyn do verschillende getuigen verklaringen zeker nog niet volledig genoeg, om by den rechter een onwankelbare over tuiging te vestigen. Dat wy, zegt het blad, niettemin overgingen tot openbaarmaking van hetgeen wy van deze geheimzinnige zaak weten, vindt zyn grond hierin, dat langer zwygen wellicht aan verkeerde gevolgtrek kingen, die zoo licht door het publiek worden gemaakt, voedsel zou kunnen geven. Men schorte zyn oordeel op totdat de behandeling der zaak, die met de grootste nauwgezetheid wordt geïnstrueerd onder praesidium van mr. J. G. Vogel, voorzitter van den Raad van Tucht, geheel zal zyn afgeloopen, en houde inmiddels in het oog, dat wat tot dusver van de toe dracht van het gebeurde aan boord van de „Maasdam" is bekend geworden, het meer dan waarscbynlyk {maakt, dat Hubertus Jelkman aan een abces in de hersenen is overleden. Doch, hoe dit zy, in ieder geval mogen wy vertrouwen, dat oe onpartydige rechter ook in deze zaak de waarheid zal aan het licht weten te brengen en het recht doen zegevieren. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de laatste berichten uit Parys ver wacht men daar eerst den 7den of den 8sten October het telegram van generaal Duchesne, meldende dat de Fransche troepen Antana narivo hebben bezet. Men beschouwt het als zeker, dat de Franschen uiterlyk 1 October d9 hoofdstad hebben bereikt, maar natuurlyk zyn er eenige dagen noodig, voordat deze tyding te Andriba is aangekomen, want hst beiicht moet door boden van Antananarivo naar de kust worden gebracht. Inmiddels houden de Parysche bladen zich bezig met het bezoek van prins Lobanoff, den Rnssischen minister van buitenlandsche zaken. Naar men weet, bracht prins Lobanoff president Faure te Fontainebleau een bezoek en werd hem door den president het groot kruis van het Legioen van Eer verleend. De slotsom dezer beschouwingen is natuur lyk, dat prins LobanofPs bezoek weer een bewys is voor de goede betrekkingen, welke tusschen Frankrijk en Rusland bestaan. Daaraan valt dan ook niet te twyfelen. Wel licht zal de vriendschap tusschen Frankryk en Rusland weldra weer blyken, zoodra de politieke toestand in Oost Azië en Oost- Europa weer op den voorgrond treedt. Eenige voorname bankiers te Parys heb ben een som van 53,000 franken byeengebracht voor de soldaten op Madagascar. President Faure heeft aan den Russi- schen minister prins Lobanoff het grootkruis van het Legioen van Eer verleeud. Do werkstaking van Carmaux duurt onveranderd voort, en tot dusver is alles rus tig gebleven. Het socialistische kamerlid Jau- rès bevindt zich te Carmaux, om den werk stakers een hart onder den riem te steken, maar niettemin gaan steeds meer werklieden aan den arbeid. Jaurói en zyn collega Gérault Richard heb ben opnieuw een protest aan den minister president Ribot gezonden; zy zeggen daarin, dat de stad Carmaux is overgeleverd aan de willekeur van den prefect, die de vergaderin gen der weiklieden ontbindt en gemeene zaak maakt met de directie der glas lazery. Het protest eindigt aldus: „Voor het laatst, mynheer de minister, brengen wy u deze fei ten onder het oog, en wy stellen u verant- woordelyk voor de gevolgen." - nu overal op zijn volle diepte is gobra ht, tn dat alle schepen van acht meter diepgang of minder het nu kunnen passeeren. De minister Von Bötticher heeft den nieuwen waterweg zorgvuldig geïnspecteerd. België. Aan het „Journal de Liège" wordt gemeld: „De koning is verrukt over de ontvangst, hem door de Paryzenaars bereid, en over de houding van het Fransche Kabinet. Aan ver scheidene personen uit zyn omgeving heeft hy zyn groote voldoening te kennen gegeven. Van het staatkundig doel zyner reis weet men nog niets, doch de vele byeenkomsten, welke de koning heeft gehad'met den heer Hanotaux, geven recht tot het vermoeden, dat dit doel zeer belangryk was. De echte opgewektheid, door den koüing betoond, doet gelooven dat hy geslaagd is in de opdracht, welke hy zichzelf gaf ter wille van den Congostaat. Men heeft beweerd dat de koning aan Frank ryk de hulp vaD inlandsche troepen heeft aangeboden om den Mahdi te verslaan en Khartum te verovereD, doch dit was niets anders dan een verzinsel, en als men mag gelooven wat in Congoleesche kringen wordt gezegd, dan was het doel van 's konings reis een geheel ander en schynt het, dat interna tionale akten hierover weldra meer licht zullen doen opgaan." Groot-BritannlSi De terechtstelling van den Engelschman Stokes in den Congo staat is nog niet opge helderd. Nog steeds wacht men op het rapport der Congoregeering. Do Berlynsche correspon dent van de „Times" beweert to weten, dat do Dnitsche regeeri .g, oordeel9n'Je naar hetgeen reeds over do zaak bekend is, zich heeft aan gesloten by het protest, hetwelk de Engelsche regeering tegen het besluit van kapitein Lothare heeft ingediend. Te Brussel is daarvan nog niets bekend. Het zal zeker nog wel eenigen tyd duren, voordat doze quaestie zal worden uitgemaakt. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat een Engelsche expeditie, met het stoomschip „Barrosa" uitgezonden om den rebel M' Baruk te tuchtigen, diens kamp heeft verwoest, maar M' Baruk zelf wist te ontsnappen. Er is nu een detachement matrozen van de „Phoebe" afgezonden om hem te vangen. Koningin Victoria van Engeland, die volgens de „Voss. Ztg." binnenkort naar Italië zal gaan, zal op de terugreis naar Engeland tien dagen te Coburg vertoeven. Duitscliland, Een correspondent van de „Daily News" heeft van een diplomaat het volgende over den toestand in Duitschland gehoord: „De Sedan-feestvieiing wai te B rlyn uit sluitend officieel; het volk nam alleen uit nieuwsgierigheid er deel aan Elders was het juist het tegendeel; alle standen vierden vol geestdrift feest. In diplomatieke kringen wer den de feesten beschouwd als een koud stort bad voor Frankryk, maar wat den keizer betreft, is zyne populariteit niet grooter ge worden; het Duitsche volk vertrouwt hem hoe langer ho9 minder, on vreest dat in geval van oorlog hy zyn eigen inzicht zal volgen, zonder raad of controle te dulden. In ieder geval maakt deze vrees de Duitschers van oorlog afkeerig. Generaal Waldersee te Altona en generaal Haeseler te Straatsburg zyn de eenige militaire aanvoerders, in welken zoowel het leger als het volk volkomen vertrouwen stellen, terwyl de onstuimigheid van den keizer wordt gewantrouwd. „Niet alleen de Duitsche, maar ook de vreemde, te Beriyn geaccrediteerde diplomaten klagen, dat de keizer omringd is door hove lingen en dwepers, aangevoerd door graaf Philip van Eulenburg, ambassadeur te Wee- nen, en zyne vier broeders, die hem vleien, totdat hy zich voor almachtig houdt. Kolonel Dietrich Von Hülsen, de eenige, die de waar heid durfde spreken en van wien ce keizer haar wilde hooren, is als militair attaché naar Weenen gezonden, hetgeen wil zeggen, dat hy in ongenade is gevallen. „Er bestaat bovendien geen twyfel meer aan, dat aan prins Heinrich, den pas benoemden schout-by nacht, verlof van een jaar is ver leend, omdat by het niet eens was met den keizer over de organisatie der marine." Uit St.-Petersburg wordt het gerucht bevestigd, dat keizer Wilhelm met een brief aan den Czaar een schildery gestuurd heeft, dat de gemeenschappelyke belangen der Europeesche beschaving tegen het gele ras allegorisch voorstelt. In diplomatieke kringen spreekt men van vertrouwelijke pogingen, door het Engel sche kabinet te Weenen en te Rome gedaan, om zich met behulp van de Oostersche politiek uit het lastige isolement te redden, waarin het zich voor het oogenblik tegenover Frankryk en Rusland bevindt. De Chineesche regeering heeft aan Duitscblaad, behalve schadevergoeding, be straffing beloofd van de personen, die het Duitsche zendelingstation hebben overvallen. Troepen zyn uitgezonden om deze belofte te vervullen. Het is trouwens waarschynlyk dat reeds een aantal oproerlingen gearresteerd waren. Voor de plaats van den Duitsehen ge zant te Kopenhagen Von den Brinken, die aan Nederlands hof graaf Von Rantz&u zou opvolgen, is de Pruisische gezant te Hamburg Von Kiderlen Wachter aangewezen, naar de „Nordd. Allg. Ztg." meldt. De commissie van toezicht op het Kaiser- Wilhelm-Kanaal maakt bekend, dat het kanaal Spanje* Alweer zyn te Madrid telegrammen ont vangen uit Havana, waarin melding wordt g .-maakt van govecltten tussclim de Spaan- scho tro-p.-n en ae Cubanen in de provincie Matanzas. Ook deze gevochten bepaalden zich hoofdzakelijk tot schermutselingen, van geen belang voor den defiuitieven uitslag van den stryd. Verder wordt nog uit Nieuw-lrork gemeld, dat de Spaanscho rageoring heeft besloten, aldaar een agent aan te stellen, aan wien zal worden opgedragen, juisto berichten te zenden over hetgeen op Cuba voorvalt. Den Spaanschen gezant te Washington, Senor Du- puy de Lóme, is opgedragen, een vertrouwd persoon daarvoor aan te stellen. Tot dusver kwamen, naar men weet, uit Nieuw-York uitsluitend tydingen, welke gun stig waren voor de Cubanen. Men kan zich derhalve voortaan ook voorbereiden op be richten uit Nieuw-York, welke gunstig luiden voor de Spanjaarden. Tot dusver had men naarvan te Madrid het monopolio. Maarschalk Martinez Campos is te weten gekomen, dat eenige rechters en overheids personen op Cuba in verstandhouding ston den met de opstan ielingen. Hy heeft hen geschorst en laat ze gerochtelyk vervolgen. OostourjjU-lIoutf.-Monnrchle» In twee plaatsjes in het Hongaarsche komitaat Arva (ten zuiden van de Beskiden) zyn opstootjes geweest op den lsten October. Een troep boeren drong het bureel van den burgerlyken stand binnen, scheurde de regis ters stuk en joeg den ambtenaar de deur uit. Het gerecht gaf last, desnoods met geweld, te zorgen dat de ambt-maar zyn plicht kon doen. Een paar voorname personen worden beticht, de boeren te hebben opgeruid, on zyn in hechtenis genomen. - Volgens een bericht uit Weenen zyn de onderhandelingen over het Bulgaarsche han delsverdrag afgebroken, nadat Bulgarye's voor stellen betreffende het douanetarief door Oos- tenryk voor onaannemeiyk waren verklaard. Japan. Berichten uit Russische bronnen stellen de positie van Japan zeer onguustig voor. Volgens die berichten heeft de Russische regeering opnieuw stappen gedaan te Tokio om de ontruiming van het schiereiland Liao- tong te verhaasten. De Japansche regeering had evenwel nog geen afdoend antwoord ge geven. De invloed van Japan in Corea - altyd volgms dez lfde berichten neemt steik af, terwyl het aanzien van RuslanJ daar by den dag stygt. Slechts coor geweld kan Japan in Corea zyne positie handhaven, maar op den duur is dit onmogelyk. Op Formosa zyn reedp 60,000 Jap msch9 soldaten en voortdurend wc den versterkingen gezonden om de door epids miscbe ziekten getroffenen te vervangen. Een beslissende slag tegen de insurgenten is spoe dig te verwachten. Aan hun hoofd staat de aanvoerder der Zwartvlaggen Li-Yoen-Foeh.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2