Jzn., MAGAZIJNEN IS, Humber-Rijwielen. steenkölënT LEIDEN. Haarden, Kachels, Fornuizen, Prima Bottin- ei Mtnol, Wed. K.DEGRAAFF, Be Nine Jams, 50 Cts. j. jot, Hooigracht 12-14. Telephoonnummer 113. Nieuwstraat 51 Leiden en Katwijk aan Zee. Haarlemmerstraat 187. Haarlemmerstraat 187. den geheelen Winter doorbrandende, PETROLEUMKACHELS, GASKACHELS. Turfkisten, Kolenbakken, Vuurschermen. Een flink WOONHUIS, C. A. J. JACOBS Co. Keukenmeid, ~TÉ HUUR. Vleeschwaren en Comestibles. Hooigracht 7. Marc 48. BoricHt. Marc 48. De gunstig bekende Engelsche Sajet „Hercules" Mare 48. G. L J, J&COllS CO. Mare 48. Bekroond: Gastentoonstelling Gouda 1892 Gouden-Zilveren Medaille. Landbouwtentoonstelling Leiden 1892 Bronzen Medaille. Grootste verscheidenheid Verbeterde Amerikaansche uit de Grootste en Beroemdste Fabrieken, welke mij den Alleenverkoop voor Leiden en Omstreken hebben opgedragen. Gelakte en <Jreëmailleei*(le BRAND- EN INBRAAKVRIJE KASTEN. To Voorburg heeft een stief moeder getracht zich te ontdoen van een vierjarig knaapje, door bet te laten verhon geren. Het kind was al begonnen zyn vinger tjes op te eten, toen der politie het geval ter ooren kwam. By gelegenheid van de a. 8. kermis zullen op Woensdag 9 October a. s. te Lisse •wielerwedstrijden worden gehouden. Het programma bestaat uit 2 nummers, t.w.: lo. Wegwedstrijd over 25 KM. voor leden van den „A N. W. B", voorzien van rijbewijs, om gouden, zilveren en bronzen medailles; 2o. Ringstekery op wieiers, om prijs en premiën. De inschrijving is opengesteld tot Maandag 7 Oct. a. s. Te Bode grave wordt Dinsdag 8 October a. s. een vrije paardenmarkt ge houden. Ind egemeente Wassenaarkwamen in de laatste dagen twee gevallen van besmette lijke varkensziekte (vlekziekte) voor. De aan getaste varkens zijn op last van den districts veearts verbrand. Men meldt uit Rotterdam: By het vergaan van de „Edam" zal de „Noder- Iand8ch-Amerikaansche Stoomvaart Maatschap pij" geen schado lijden. Dat stoomschip toch was niet haar eigendom, maar had zy, even als het stoomschip „Obdam", in huur. Twee harer stoomschepen, die, zooals inder tijd gemeld is, sinds lang uit de vaart waren genomen, heeft de Maatschappij thans ver kocht aan eeno Italiaanscho stoomvaartmaat schappij; naar men verneemt, te zamen voor f 700,000. Gerekend naar hetgeen deze sche pen bij den bouw gekost hebben, lydt de Maatschappij daarop een verlies van meer dan een millioen, en toch is zij met deze ver koopsom nog goed af, want de schepen waren ingericht voor passagiers, en konden dus al ee i die waarde hebbon voor een Maat schappij, welke zich op passagiersvaart toelegt. Thans heeft de „N.-A. S.-M nog ééne boot buiten de vaart. Voor de hoop op betere tijden schijnt zeer weinig grond te zijn. Om de concurrentie met buitenlandscho stoomvaartlijnen te kunnen vol ouden, zou de Maatschappij haar mate- riëol moeten kunnen vernieuwen. Een moei lijkheid toch, waarmede de stoomvaart steeds te rekenen heeft, is, dat bij den gestadigen vooruitgang van den ijzeren scheepsbouw een stoomschip spoedig veroudert, en niet enkel wat de gemakkelijke inrichting voor passa giers, maar ook wat snelheid van vaart en zuinig kolengebïriik betreft, by de nieuwere constructies achterstaat. De „N.-A. S.-M." nu heeft geen enkel stoomschip meer, dat aan de tegenwoordige eischen voldoet, en de mid delen, om nieuwe schepen zich aan te schaf fen, ontbroken. Onder deze omstandigheden is voor deze eenmaal zooveel belovende onderneming geen vooruitzicht meer voor de toekomst. Gisteren stond te Amsterdam terecht een 22-jarig jongmonsch, wien men het r iet zou aanzien dat by zich schuldig heeft gemaakt aan oen gohoelo reeks vj.n oplichtingen. Do dagvaarding legt hem ten laste dat by omstreeks Maart, Mei en April 1S95 verschillende personen in die st heeft genomen als bode van do zoogenaamde Spaar- kasvereeniging „De Geest des Tyds", hen als w. a: borg verschillendo bedragen deed storten en deze bedragen zich ten deelo heeft toe geëigend Hy zou aan verschillende personen hebben medegedeeld, dat hy directeur was van die Spaarkasveiveniging, in welk geloof hy hon versterkte, door hun boekjes en reglemen ten der verdichte Vereenigiug to laten zien. Hot doel dor Maatsch.ippy was volgens be klaagde de verloting van meubelen onder de leden, die wekelijks 4 cents moesten stor ten. Voorts verzokerdo hy o. a. aan oen der leden, dat do Vereeniging reeds 900 leden telde. Voor elke honderd leden moer zou het loon van den bode met 50 ets. verhoogd worden. Was het ledental der Maatschappij tot 3300 gestogen, dan konden de btfden op een week loon van 15 a 16 gulden rekenen. Bekl. plaatste advertenties in eenige bladen en wist op deze wyze personen te vinden, die goed genoeg van vertrouwen waren, om aan al zyne mooie praatjes geloof te slaan Een van zyn slachtoffers gaf hy als waarborg voor hot gestort gold een spaarbankboekje, dat echter vervalscht was. Toen do gestorte waarborgsommen binnen waren en do boden niet anders dachten dan mot bun werkzaamheden te zullen aanvangen, bleek de directeur van „De Geest des Tyds" met de Noorderzon verdwenen. Gelukkig dat de justitie hem achterhaald heeft. Het O. M., by monde van mr. Baud, wees op het schandelijke van het gepleegde misdrijf. Gold van spaarzame, werkzame menschen moest strekkon om don directeur der zooge- naam'e Maatschappij, zeer eigenaardig „De Geest des Ty is" geheeten, in staat te stellen een lui, gomakkelyk lovonfje te doen leidon. Mr. Baud eischte tegon bokl. wegons ver duistering 3 maal, oplichting 2 maal gepleegd en wegens valschheid in geschrifte een gevan genisstraf van drio jaren. De verdediger, mr. L. A. Feschotto, pleitte verz chtonde omstandigheden en betoogde, dat bekl. op eon onkel punt dor telastelegging zon moeten worden ontslagen van rechtsver volging. Uitspraak over acht dagen. I Er hebben ongeregeldheden plaats gehad te AfTerden (Maas en Waal). Het volk was ontevreden, wyl er des Dins- dag namiddags om vyf uren hot was na- meiyk kermis niet meer gedanst mocht y wordenook had men een grief tegen een der rijksveldwachters, die Zondag te voren tor t voorkoming van een vechtpartij wat hardhandig i was opgetreden, en bovendien was men ver toornd op dezen politiebeambte, wyl hy eenigen tyd geleden tegen sommige inwoners van I Afferd?n proces-verbaal opgemaakt had wegens overtredingen van de wet op de jicht en visachery. i De aanwezige politie bestond uit drie rijks veldwachters, waaronder do onlangs beüoemde brigadier H. De Jong, uit Druton, en de mede nog sinds kort in de gemeente aanwezige gemeente-veldwachter P. Janse, uit Druten. Het volk was den geheelen avond zeer ru moerig en uitte van tijd tot tyd beleedigende uitdrukkingen aan het adres van den rijks veldwachter, togen wien de bovengenoemde vermeende grieven bestonden. De politio hield zich echter kalm en bedaard. Ongeveer middernacht drong het volk by het verlaten van een koffiehuis met geweld tegen do politie op en eischte van haar, dat zy het dorp zoude verlaten. Dit werd natuurlijk ge weigerd. De volkshoop groeide voortdurend ann en de politie, welke tegen deze overmacht van volk niet bestand zou kunnen zyn, moest zich nu bewegen in de richting van het dorp Deest. Op dezen tocht werd de politio hernaaldelyk met steeneu geworpen, en toen twee hunner met stoenworpen waren geraakt, gelastte de kloeke brigadier: „Front, vuur!" Acht revolver schoten werden gelost, welke echter niemand echynen te hebben getroffen. Het doel werd toch in zoo verre bereikt, dat het volk, wel nog niet terstond, maar langzamerhand uiteen ging en zich verspreidde. Woensdag is door den burgemeester, met den kantonrechter van Druten, op do plaats zelve een uitgebreid onderzoek ingesteld. Ten gevolge daarvan zyn tweo personen een 56-jarig arbeider uit AfTerden en een 17-jarig jongmensch uit Druten in hechtenis ge nomen. Deze zullen naar de gevangenis te Tiel worden overgebracht. Op de steenfabriek van den heer M., op Rotsoord, to Utrecht, trachtten Woens dagmorgen een paar aldaar werkzaam zynde opgeschoten jongens, die het niet naar hun zin schenen to hebben, hun makkers te be wegen om het werk to staken. Toen dezen daarvan echter niet wilden weten, maakten de beide knapen zich daarover zóó boos, dat zy moedwillig al de in do werkkamer aan wezige, reeds gereed gemaakte voorwerpen kort en klein sloegon, waardoor den heer M. een niet onbeduidende schado werd toege bracht. Behalve dat de daders onmiddellijk werden ontslagen, zullen zy zich eerlang boven dien ook nog voor de rechtbank hebben te verantwoorden, aangezien van het voorge vallene reeds aangifte is gedaan. UD.) Men vertelt (aan een Belgisch blad) dat de secretaris van het Chineesche gezantschap te Londen eene collectio fi tsen heeft, bevattende 126 bicycletten, 5 tandems en 47 driewielers. De predikant by de Gereform. gemeente te Musselkanaal, J. Buikema, die den 27sten dor vorige maand voor de recht bank te Winschoten terechtstond wegens be- leediging van den wynhandelaar T. Do Haas, te Stadskanaal, in een door hem gestel] en op zyn verzoek gedrukt en verspreid strooi- bi'jet ter g legenhoid van de verkiezing van raadsleden in de gemeente Onstwudde, en tegen wien een boete van f 25 of 7 dagen hechtenis werd gevorderd, werd gisteren door genoemde rechtbank vrijgesproken. De recht bank overwoog dat speciaal het ten laste ge legde opzet iot beleodiging ni.t was bewezen Te Willigo-L angerak word de zoon van don landbouwer C. De H., al Jaar, door een toeval getroffen, juist toen hy in een schouw, met bagger geladen, wilde stappen, om zo te los?en. D ardoor geraakte hy in het water en ofschoon hy spoedig door W. E. daaruit gehaald word, Heek lat dat do levensgeesten reeds geweken waren. Woensdagavond word teDiemon do 15-jarige boerenarbeider H. Brandsma j zoodanig door een paard getrapt, dat hy Donderdagmorgen aan de gevolgen is overleden. Eonigo dagon goluden had de arbeider T. Van Beek, te Barneveld, het ongeluk zyne hand te stooten. Toen het wondje begon to zweren, volgde hy den hem gegeven r.iad op, om er een pruim tabak op te leggen. Dientengevolge ontstond bloedvergiftiging en kreeg de man een arm zoo dik als zyn been. Yermoedeiyk zal do arm moeten afgezet worden. De eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, graaf Bernstorff, heeft ter gelegenheid van het huwelyk zyner oudste docht'.-r alle bewoners, boven de 16 jaar, van dat eiland tot een diner in het badhuis uit- genoodigd. Ruim 300 „eilanders" uit allen rang en stand namen daaraan deel. Een ge animeerd bal volgde. De ongeregeldheden, die dezer dagen te Konstantinopel plaats hadden, schy- nen ernstiger geweest te zyn dan eerst werd gemeld. Ten minste, volgens den correspon dent van het „Berliner Tagoblatt" te Konstan tinopel werden van de Armeniërs, die, naar men weet, voor do woning van den patriarch eene betooging hielden, 30 gedood en 175 gewond. Van weerszyden werd gebruik gemaakt van vuurwapenen, zoodat ook van de Turken 5 officioren en eenige soldaten het leven vorloren. Men beweert dat de Armeniërs het eerst hebben geschoten. De houding der Turksche politie agenten en soldaten wordt zeer geroemd. Zy poogden de Armeniërs te verdodigen tegen de volksmenigte, welke hen onder aanvoering van de Softa's, do studen ten, aanviel. Het doel, waarmede de Armeniërs byeen kwamen, was den patriarch verlof to vragen tot het aanbieden van een adres aan den grootvizier. De patriarch was afwezig. Toen trokken de Armeniërs, ten getale van onge- veor 300, meest goed gekleede en m6t revol vers en messen gewapende mannen, naar het paleis van den grootvizier. Daar werd hun de toegang geweigerd. De politie dreef de menigte uiteen en nam een groot aantal Armeniërs in hechtenis, waarby zy zeer ruw te werk ging. De vluchtende Armeniërs werden daarna door het volk aan gevallen. Dit is de lezing, welke wordt gegeven door den correspondent van de „Standard," die be weert dat de Armeniërs opzettelyk deze ongeregeldheden uitlokten, ten einde de aan dacht op zich te vestigen. Dit is te afkeurenswaardiger, daar de po gingen van Engeland te hunnen gunste vruch ten beginnen te dragen. De resultaten der onderhandelingen zyn wel erg vertraagd door de weifeling van de Porte en het wantrouwen der andere mogendheden, maar als de Arme niërs nog een weinig geduld hadden gehad, kon de sultan zich genoodzaakt hebben gezien de eischen van lord Salisbury toe te staan. Volgens den eenen berichtgever werden by 't gevecht tusschen de politie en de Armeniërs 30, volgens den anderen meer dan 200 Ar meniërs gedood. De waarheid zal' wel nooit blyken. Zeker is bet echter daarover zyn alle correspondenten het eens dat in de Turksche hoofdstad, vooral onder de Arme niërs, nog steeds groote gisting heerscht. Het aantal der Armeniërs, die te Konstantinopel wonen, wordt op 200,000 geschat. Sultan Abdoel Hamid belegde terstond een ministerraad. De uitslag was, dat de groot vizier, SaïJ-Pacha, van zyn post werd ontheven. In zyn plaats werd, geiyk reeds is gemeld, Kiamil-Pacha weer tot grootvizier benoemd. Volgens nadere berichten wordt de toestand te Konstantinopel voortdurend ernstiger. Mag men den correspondent van de „Daily Chro nicle" gelooven, dan heerscht er een waar schrikbewind, en kan alleen de tegenwoordig heid van een vreemde krygsraacht de drei gende anarchie voorkomen. In de straten van Pera en Galata ziet men niets dan militaire patrouilles en gendarmen, die gevangenen naar het politiebureel brengen. De anders zoo volle koffiehuizen zyn verlaten. Alle winkels sluiten en de Armenische scholen zyn voor een week gesloten. De bladen mogen alleen een officieel verslag van het voorgevallene publiceeren; daarin heet het, dat de patriarch verantwoordeiyk is voor het uitbreken der onlusten, ofschoon dit door de feiten weerlegd wordt. Het officiéél ver slag eindigt met de verklaring, dat de veilig heid en rust gewaarborgd zfin onder de hoogo auspiciën des sultans. Ondanks deze officiëele verzekering heerscht de grootste ontsteltenis in het paleis. De cor respondent der „Standard" zegt, dat de sultan sinds Maandag niet naar bed is geweest en niet kan slapen. De regeering beseft dat de crisis gekomen is, en vreest dat andere revolutiODnaire partyen zich by de Armeniërs zullen aansluiten. Sinds de Grieksche revolutie hoeft te Konstantinopel niet zulk een schrik bewind geheerscht. De Turken hebben hun gewone barbaarsch- heid aan den dag gelogd by het onderdrukken der woelingen. Een Grieksch looper van het Britschs consulaat te Konstantinopel heeft bericht, dat hy in de voornaamste gevangenis der stad vier gedoode Armeniërs en acht gewonden zag binnendragen en bevel hoorde geven, de gekwetsten te dooden. Dezen werden daarop vermoord. Men bemerkte toen de tegenwoor digheid van den looper en verwyderde hem. Dergelyke staaltjes worden er meer verhaald. Overigens is gebleken dat de politie niet voorzi: n was van schorpe patronen, en dat haar uitdrukkeiyk bevolen, was alleen met het plat van de sabel te slaan en met de kolf van het geweer. De ergste gewelddaden zyn door de Softa's en door het Turksche gepeupel gepleegd, zonder dat de politie dit verhinderde. De gezanten der vreemde mogendheden hebben by de Porte een collectief -protest ingediend tegen de vervolging van de. Chris tenen, en hebben in de meest krachtige be woordingen geëischt, dat oogenblikkelyk maat regelen worden genomen om de gevaren, die de Christenen dreigen, af te wenden. De Armenische bisschop van Erzeroem heeft aan lord Salisbury een telegram gezonden, waarin hy de hulp van Engeland inroept voor zyn volk. „Elke dag uitstel, heet het daarin, kost het leven aan honderden menschen. Moeten wy wachten totdat Armenië ontvolkt is door vuur en zwaard? Het geheele Arme nische volk wendt zich in zyn wanhoop tot u en roept luide om genade en mededoogen. Help ons, of wy vergaan 1" DeRussische regeering heeft te Lugansk een electro dynamische patronen- fabriek geopend, die per jaar ongeveer 100,000,000 patronen voor een klein-kaliber- geweer zal kunnen afleveren. De millionnair Bösenberg te Leipzig, eigenaar van een groote boekbindery, heeft zelfmoord gepleegd. De firma Bösenberg doet uitsluitend in gezangboeken en geldt als de eerste in deze branche in Europa. Te Tyldesley, in de nabyheid van Manchester, heeft eene ontploffing plaats gehad in de Wellington-myn. Er bevonden zich 107 werklieden in de myn, maar de meesten konden zich nog redden. Toch verloren ook by deze ramp weer vyf mynwerkers het leven. Vervolg der Advertentiën. STOOMBOOTDIENST Van af Maandag 7 October eene Boot bnlten dienst. Diensten, gemerkt met B, worden niet gedaan. GEBR. HAKKER. 6785 7 TE HUUR of TE HOOP: met Tuin, Bergplaats, enz. en verdere gemakken. Fr. br. lett. C D Boekh. J. C. VAN DILLEN, Noordwyk-Binnen, en daar te be vragen. 6775 6 zwaar gewicht, per knot 13 Cents. IVIave 48. 67S4 7 Mare 48. Mevrouw HOOCEN8TRAATE2V, Steen- schuur, vraagt tegen 1 November: eene be* kwame, nette liefst R.-K. Brieven onder No. 6772 aan het Bureel van dit Blad. 7 TE HUUR aangebodenongeveer twee Hect aren IjAWD (Weiland, dat een jaar met Haver is beteeld), uitmuntend geschikt voor Bloem* bollen-CuItuur, voor den tyd van één. jaar of langer, a 20 Cents per Rynlanfc sche Roe. Te bevragen by D. KOUDIJS Sr te Noordwykerhout. 6778 IQ DHLPOT der te Kampen. Men vrage de geurige merken: Ml REINA, a 3 Cts. SIN RIVAL, a 2£ Cts. 6776 20 EL CAPRICHO, a 2£ Cts. DE TABAKSPLANT, a 2| CtB. DORA, a 2 Cts. ONZE KONINGINNEN, a 2 Cts. Kalme sorteering, ook in Sigaretten^ Aanbevelend, MART. M. KOUW. Geld. Rookworst 50 Cts. p. pd., 11 Cts. p. ons. Leverworst 30 7 ENZ., ENZ., 6787 14 ONTVANGEN Gron. Koek. Haagsche Theebeschuitjes. n is, zoolang de voorraad strekt, nog vooi! denzelfden prys verkrygbaar. Per Knot a 21 Cts. 3 Kootten 2© Uilsluitend te bekomen: 6783 14 Wederom in lossing: eene lading prima qnalltclt HACHELKOLEtf. Afgehaald van het schip /"0.60, thuisbezorgd f 0.65 per HL. Ligplaats van het schipUtrechtsche Veer, by de Kraaierstraatsbrug. 6788 10 J. J. ncfljr. Bestellingen worden ook aangenomen by T. «I. HVfJ, LiCvendaal 74 en 76. MET DE 6790 151}

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 10