N°. 10923 Ponderdag 3 October. A". 1895 (Eleze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noninier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 2 October. 'IEP euilleton. Met scherpe wapenen. L LEIDSCH T) A (IET, ATI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posti, 1-40. Afzonderlijke Nommers °-05- PRIJS DER AD VERTEN T1ËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dlorgea verschynt het Leldsch Dagblad wegens het 3-October- icest des morgens te elf uren. Voor het bezorgen van adverlen-. tlBn bestaat gelegenheid des morgens van acht tot tien uren. DE UITGEVER. Ter viering van den gedenkdag van Leidens Ontzet zullen morgen, 3 October, alhier van wege de 3 October-Yereeniging, volgens den feestwijzer, de volgende feestelijkheden plaats hebben. 's Voormiddags te halfnegen: Koraalmuziek in het Park, door ruim 100 zangers met be geleiding van het muziekcorps der dd. Schut terij, onder directie van den heer C. B. Duyster Jr. Het muziekcorps aangeboden door HH. Officieren der dd. Schutterij. Programma: No. 1. Koraal: „Op een bede dag." No. 2. Psalm 9. - No. 3. Psalm 118. No. 4. Koraal: „Gode alleen zy do eert" No. 6. Koraal: „Nationaal loflied' No. 0. Wilhelmus. 's Voormiddags te 10 uren: Bespeling van het Carillon, door den heer R. H. Th. Van Leeuwen. Springen der fontein. 's Voormiddags van 8 tot 10 uren: Uitdee ling van brood en haring aan 2905 vrouwen In het Waaggebouw. (Ingang: Aalmarkt.) Uitdeeling van tabak, pijpen en bier aan 2579 mannen, in het gebouw der vereeniging „Nut en Genoegen." ^Ingang: Pieterskerk gracht.) 's Morgens te 9 urenEtalage wedstrijd. Do jury bestaat uit de heeren: T. J. Bouwmees ter, J. Van Dam, W. J. Lampe, C. R. Van Ruyven en C. W. H. Verster. Uitgeloofd z'yn: Fraaiheidspryzen één van f 40 en één van f 20. Gcostigheidspryzen één van f 30 en één van f 10. Tocpasseiyk op den feestdag één van f 10 en één van f 5. Elk deelnemer ontvangt een herinnorings- diploma. Te halftwaalf in de Stadszaal: Aanbieding van het Vaandel aan de 3 Oct.-Vereoniging, geschonken ter gelegenheid der 10 jarige feest viering, opgeluisterd door het muziekcorps der dd. Schuttery, kapelmeester de heer J. C. Geyp. Programma: lo. 3-October-Feestmarsch(lste uitvooring), opgedragen ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan der Vereeniging door J. C. Geyp. 2o. La Bénódiction des Poignards „Huguenots", G. Meyerbeer. - 3o. Krieger- marsch der Priester uit „Athalia." F. Men delssohn Bartholdy. Alleen leden der 3-October Vereeniging heb ben op vertoon van hun kaart persooniyk toegang tot de Vaandelaanbieding. 's Namiddags te half twee: Groote optocht van stedelyke vereenigingen met hun banieren. De stoet is samengesteld als volgt: Muziek corps der dd. Schuttery, eerewacht te paard, bestaande uit de heerenC. C. Tieleman, be stuurslid; F. Driessen, bestuurslid, J. Wil helmy Damsté, C. Th. Driessen, J. M. Helling en W. J. Suringar. Vaandel der 3-October-Vereeniging, gedragen door een vaandrig te paard. 2 rytuigen, waarin het bestuur der 3-October-Vereeniging. 1 rytuig, waarin de jury van den Étalage- wedstryd. Typographische Vereeniging „Lau rens Jansz. Coster", „Litteris Sacrum", „Nut en Genoegen", Kleeóermakersvereeniging „Eendracht door Vriendschap", Smeden- en Koperslagersvereeniging „Nut door Vriend schap", Schilders- en Behangersvereeniging „Steun zy ons Doel", Tabakwerkersvereeni- ging „Hulp door Vriendschap", Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak", L6id- scbe Fabriekarbeidersvereeniging „Eendracht maakt Macht", Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats", Leidsche Stoomweversvereeni- ging „Ondersteuning zy ons Doel", Werk lieden-Vereeniging „Eendracht zy ons Doel", Kappers- en Barbiers vereeniging „Hulp en Vriendschap". Muziekcorps van het 4de regiment infan terie. Na de hulde aan het Voorgeslacht in het Van-der-Werf-park sluit zich het Vaandel- comité in rytuigen hier by den optocht aan. Verder de Gymnastiek- en Schermvereeni ging „Sparta", de Leidsche Gymnastiek- en Scherm vereeniging „Hercules", „De Leidsche Zwemclub", Slagersvereeniging „Nut en Vriendschap", Tuiniers- en Bloemistenvereeni- ging „Door Eendracht verbonden", „Leidsche Wielrydersvereeniging", Leidsche Tooneel vereeniging „Talma", Tooneel- en Muziekclub „A. D. V. E. N. D. O.", Leidsche Tooneelver eeniging „Multatuli", Leidsche Wielryders vereeniging „All Right", MannenzaDgvereeni- ging „Kunst na Arbeid", Werkliedenvereeni ging „Ondersteuning zy ons DoeJ", Tooneel vereeniging „L'union fait la Force", Muziekcorps der Jagers. De optocht vertrekt precies te halftwee uit de Stadszaal en neemt den volgenden weg, waarby tevens de deelnemers aan den Etalage wedstrijd zyn aangegeven. (Gedurende den optocht worden de diploma's aan de deel nemers uitgereikt). BreestraatH. F. Hoosemans, galanterieën, Breestraat 103. M. Kooy, (buiten mede dinging), tabak- en sigarenhandol, Breestraat 121. Ytsma's boekhandel (v. Breda Vries man), Breestraat 156. Hoogewoerd: George v. d. Werf, tabak- en sigaren handel, Hooge woerd 8. R. De Wilde Rzn-, behanger en stoffeerder, Hoogewoerd 27. B. G. Dufrenne, coiffeur en parmufeur, Hoogewoerd 25. A. Somerwil Azn. (buiten mededinging), tabak- en Bigarenhandel, Hooge woerd 24. Watersteeg Nieuwe Rijn: W. F. v. Ingen Schenau, confiseur, Nieuwe Ryn 41. C. Wagenaar Jr., drogerijen, speceryen, chemi caliën, enz., Nieuwe Ryn 33. Koombrug: A. B. Timmermann, voorheen H. Mack, Dameshoeden, Botermarkt 4. Vischmarkt. Hoogstraat. Donkersteeg: Firma P. C. Nicola, Broodbakkerij, Donker steeg 7. J. v. d. Stok, Glashandelaar, Don kersteeg 4. Haarlemmerstraat: Wisbrun Liffmann, mode-artikelen, Haarlemmerstraat 116. F. Wessel, horloges en bybehoorende artikelen, Haarlemmerstraat 118. Kleedingmagazyn „de Stad Parijs," Haarlemmerstraat 126. F. J. v. Luyken H. J. v. Blaaderen, spek- slagery, fijne vleeschwaren, Haarlemmerstraat 138. C. Van Maastricht, vleeschhouwery, Haarlemmerstraat 238. Bakker steeg. Oude Singel: De Vries Stevens, gas- en waterleidingsartikelen, Oude Singel 198. Turfmarkt. Paardenstecg. Kor t-Rap m- burg: A. Ratelband Co., tabak- en sigaren- handel, Kort-Rapenburg 14. Breestraat: Gebrs. Snel, boek- en kunst handel, Breestraat 35. Diefsteeg-LangebrugJ. E. Heenk, bloemist, Diefsteeg, hoek Langebrug 14, (buiten mede dinging). Steenschuur. Van-der- Werf park (ingang Garenmarkt), alwaar het Vaandel-Comité het Bestuur der 3-October-Vereeniging en de deel nemers aan den optocht ontvangt. 's Namiddags te 3 uren: in het Van-der- Werf-park Hulde aan het Voorgeslacht, door ruim 100 zangers, begeleid door het muziek corps van de dd. Schuttery, dirigent de heer C. B. Duyster Jr. Programma: No. 1. „Oud Vaderlandsch Lied", Valerius. No. 2. „Hollands Glorie", R. Hol. No. 3. „Hymne", Kücken. No. 4. „Wilhelmus van Nassauwe." No. 5. „Wion Neerlandsch Bloed." Na de hulde: voortzetting van den optocht langs den volgenden weg: Rapenburg Oost zijdeKort Rapenburg, ApothckersdijkAal markt, Vischmarkt, Korenbrugsteeg, Breestraat, naar de Gehoorzaal, waar do stoet wordt ontbonden. 's Avonds te half acht: Groot avondfeest op het Schuttersveld, toegang tot het terrein door „Zomerzorg" en door „Zomerlust". Drievoudig Concert. lo. Muziokcorps der dd. Schuttery, directeurde heer Joh. C. Geyp, op het Schuttersveld. 2o. Stafmuziek van het 4de regiment infanterie, directeur: de heer W. Van Erp, op „Zomerzorg". 3o. Harmonie-kapel der jagers, kapelmeester de heer Joh. Borstlap, op „Zomorlust". Rondom de muziektent op het Schutters veld is er gelegenheid tot dansen. Spellen en kramen op het gereserveerde terrein: draaimolens, schiettent, slagmachine, poffertjes- en wafelenkramenvoorts: ballen tent, nogakraam, zang, poppenkast, enz., enz. Het feestterrein op het Schuttersveld is den geheelen dag voor het publiek geopend, met uitzondering van 6—6 uren. 's Avonds te halfélf: Groot, schitterend vuur werk, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der 3 October-VereeDiging te Leiden, vervaar digd door A. Gall, pyrotechnicus te Rotterdam. No. 1. Aankondiging van het vuurwerk, door knalsignalen, lichtzwervers, fonteinen en zwermpotten. No. 2. Het jaartal 10, in een luister van vuur en vonken, zich oplossende in zware kanonnades. l{o. 3. Draaiende fonteinwerken, met ben- gaalsche lichten versierd, omgeven door gouden en zilveren regens. No. 4. Windmolen, eerst stilstaand, daarna malend op een fond van briljante fonteinen. No. 5. Venetiaansche kleurenmozaïek, ver rassend te voorschyn tredende en in tintelende kleurenpracht uitstralende (geheel nieuw). No. 6. Kleurenspel, van vuurvederen en paarlen. No. 7. Levend vuurwerk, sensationeel (voor het eerst in 1894 door A. Gall in Nederland ingevoerd), een voorstelling gevende van den stryd tusschen een Koloniaal en een Balinees. No. 8. Reuzenvlinder op een bloembed, uit gekleurde zonnen en vuurlansen samengesteld. No. 9. Blinkende bengaalsche zon, om het feestterrein luisterryk te bestralen. No. 10. Groote slotapothóose, aan de feest vierende Vereeniging gewyd, prykende met de Initialen van het nieuwe Vaandel, omgeven door een eerevuur van gouden en zilveren regens, het geheel overgoten door Bouquetten, Vuurbloemen, en eindigende in een zwaar Bombardement. Tot afwisseling van het geheel zullen knalprojectielen, lucbtzwervers, serpenten, vuurbommen, zwermpotten en bouquetten ontstoken worden, terwyi vuurpylen, waar onder met pyrotechnische muziek en kant werk, de lucht zullen doorklieven. De Foestwyzer bevat verder nog tal van bijzonderheden, alsmede den tekst der liederen, welke in het Van-der-Werf-park zoowel 's morgens als 's middags zullen worden gezongen, alsmede de programma's der verschillende muziekuitvoeringen en*de namen der onderscheidene medewerkenden aan de feestviering. In „Café Suisse" alhier heeft de eerste, jaarlykscho algemeens vergadering plaats ge had van de Vereeniging „Afdeeling Leiden van de Zuid-Hollandsche IJsvereeniging." Uit het jaarverslag van den secretaris bleek voldoende dat de Vereeniging reden van bestaan heeft. Het aantal leden is reeds tot 377 geklommen en aangezien de contributie slechts 50 cents per jaar bedraagt, verwacht het bestuur dat dit getal dezen winter verdubbeld zal worden. De finantiëele toestand is eveneens gunstig. De balans sluit met een batig saldo. De statuten verkregen den 29sten April jl. de Koninklyko goedkeuring. By het bestuur bestaat het voornemen zoo mogeiyk a. s. winter een langer traject te exploiteeren. De heer Steffelaar werd als voorzitter herkozen, terwijl de heer G. Gerlings als bestuurslid werd gekozen in de plaats van den heer Van Herwerden, die bedankt heeft. Het be stuur voor 1895—'96 is samengesteld als volgt: C. T. Steffelaar, voorzitter; A. F. H. Van der Stok, secretaris; J. P. Riedel, penning meester; L. H. Vyzelaar, algemeen secundus, en E. Kruisinga Dz., R. F. C. Wilhelmy Damsté en G. Gerlings, leden. Behalve de heer H. Witte, vierde gisteren nog een ander verdienstelijk ambtenaar een feest van langdurige dienstvervulling. De heer J. J. Taffijn, sedert 1888 amanuensis van het Rijks-herbarium, was gisteren mede ge durende een tydvak van 40 jaren in ambte- lyko betrekking aan genoemde Ryks instelling verbonden. Van verschillende zijden ontving ook deze jubilaris betuigingen van sympathie en belangstelling met zyn ambtsfeest. Zyne superieuren, prof. dr. W. F. R. Suringar en dr. J. G. Boerlage, onderscheidenlijk directeur en onderdirecteur van het herbarium, als mede collega's, deden hun gelukwenschen aan den heer Taffijn van verschillende stoffe lijke bowyzen van waardeering vergezeld gaan. - 's Ryks Ethnographisch Museum heeft van den heer P. C. Baerveldt, commissaris der Transvaalsche Republiek op de tentoonstelling te Antwerpen, de navolgende voorwerpen, herkomstig van Transvaal, ten geschenke ontvangen: 1 Zoeloeschild, 2 bijlen, 1 knots, 4 assegaaien, 1 oorlogstrom, 1 hoofdsieraad, 1 gordel, 1 dansrammelaar. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. - Hedenmiddag ontvingen wy per Neder- landsche mail de Bataviasche bladen van 30 Augustus - 3 September. - Aan het postkantoor Leiden en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maanden Juli, Aug. en Sept. inge legd f 123,905.96, terugbetaald /"67,893 39s. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 10,579. Aan het postkantoor te Wassenaar werd gedurende het derde kwartaal 1895 ingelegd f 3239.47; terugbetaald f 1692.48. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 483. Aan het postkantoor te Noordwyk en de daaronder ressorteerende hulpk werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd f 3293.46 terugbetaald f 1548.04. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 851. - Men schrijft ons uit Noordwyk: Een Rotterdamsch predikant zou Zondag jl. voor de gemeente van Noordwyk-Binnen optreden tegen het voor den aanvang der godsdienst oefening bepaalde uur was het schoone kerk gebouw dan ook met toehoorders gevuld. Maar, o teleurstelling voor de schare: de spreker verscheen nietl Het rytuig, dat den WelEerw. van het Leidsche station zou af halen, keerde ledig weer; dominee was niet uit den trein gekomen. Later werd echter vernomen dat dominee wel te Leiden was aangekomen, maar het rytuig niet had ge vonden, dat vóór den toegang van het station stond. HeD ziet het, ieder heeft zyn onbewaakt oogenblik. Men kan, zelfs meermalen, groote reizen, misschien wel naar het verre Oosten, ondernomen hebben en toch by een toebtje van Rotterdam naar Noordwyk zyn doel niet bereiken l De heer P, J. v. Baarda, zendeling van het Utrechtsch Zend.-genootschap, met verlof alhier vertoevende, heeft do gemeente zeer aan zich verplicht door, hoezeer natuuriyk geheel onvoorbereid, den dienst te leiden. De hoer v. Baarda gaf een blik in het zendingswerk 81) Plotseling droog hst morgenlicht door de boonren, zooals dat in Afrika onder den Equator altyd gebeurt, en verlichtte een vertiek, waarin rust en vrede waren terug gekeerd. Guy Oscard lag in zjjn veldstoel en sliep. Achter bem op den grond lag do doodo uitgestrekt. Jozef, minder sterk van zenuwen dan die forsche jager op groot wild, was klaar wakker en stond op, zoodra het dag was. Ook hy was nu kalmer geworden. Hp had te dikwyls reeds den dood van aan gezicht tot aangezicht gezien, om hem by het volle zonlicht nog te vreezen. Z(j begroeven Dumovo onder de reusachtige palmen van Msala, de voeten naar den stroom gekeerd, dien by tot den zynen had gemaakt, alsof hy daar gereed lag om weer op te staan, wanneer men hem zou roepen, om een van de verwonderlyke tochten te gaan ondernemen, waarmede hy nog vereenzelvigd wordt op Afnka's Westkust Terwyl zy hem lieten neerzinken in zyn enge rustplaats, werd het laken, dat hem be dekte, even door den wind opgelicht, en op het gelaat van den doode vertoonde zich nu een mystieke grijns, alsof zyn oog iets zag, dat voor hen nog verborgen was. Misschien was dat wel zoo. Misschien zag hy het Simiacine- Plateau en wist by nu, hoe hy ten laatste toch had gezegevierd, want daar ginds op dat tafelland in het hart van Centraal-Afrika bevond zich onder den blooten hemel een waar knekelhuis 1 Terwyl hy als een hond door zyn folteraars werd nagezeten, langs de helling van het Plateau naar benoden werd gejaagd, liet hy hun een erfeDis achter, die meer zon vermogen dan de scherpste messen; dieper zou treffen dan het scherpste staalde kiem van de vreeselyke slaapziekte 1 Met zyn laatste reis nog had hy zyn ouden roem gehandhaafd. In twintig dagen had by den afstand afgelegd van het Plateau naar Msala; alleen voortsukkelende, verblind, ge wond, ziek en tallooze malen had de dood hem bedreigd. Met bewonderenswaardige vol harding had hp nacht en dag voortgeroeid, zonder zich eonige rust te gunnen, over den gladden stroom, terwyl de gevaarlyke microbe van de slaapziekte langzaam door zyn aderen kroep en zich vermenigvuldigde. Hy was altyd bang geweest voor die besmet ting, zooals monechen dat meer zyn voor een ziekte, die hen eindeiyk aantast; en toen hy haar had, herkende hy baar eerst niet. Hy leed zulke duldelooze pynen, dat haar symp tomen hem ontgingenhy was zóó geschokt, zóó verlamd door den grenzenloozen angst, waarin hy had verkeerd, dat slechts één ge dachte hem bezielde: hy wilde vooitlvoort! Wel had hy een afschuwelyke erfenis aan zpn folteraars achtergelaten, en voordat hy de rivier nog had bereikt, wae het reeds doodstil op het Simiacine-Plateau. En zoo laten wy Victor Dumovo te Msala achter. Zyn zonden werden er met hem begraven onder de beide reusachtige pal men; ook het geheim van Maurits Gordon! Wy verlaten het gevloekte kamp. Ver weg, aan het hoogere gedeelte der Ogowe-rivier, aan den linkeroover, verheffen ziob nog twee reusachtige palmen en houden er de wacht. In hun schaduw kan men de verbrokkelde muren zien van een gevloekt huis, dat lang zaam begint te verdwynen onder den weelde- rigen groei van grassen, heesters en slinger planten. XXXIX. Een verzachtende omstandigheid. Eén ding etaat bij mij va t Voor God. gericht zalt gij een geheel andere nite, r&ek vernemen. In een flauw verlicht vertrek in de bungalow van Loango waren twee vrouwen den ganschen nacht bezig geweest. Nu, daar de dag was aangebroken, had één van de twee zich neer gelegd, afgetobd door het waken en uitgeput door vermoeienis en angst, zoodat zy gelukkig dof was geworden en nu op haar bed voor eenigen tyd den slaap had gevonden. Terwyl Marie sliep, hep Jocelyn Gordon zacht door de kamer, nu eens vooruit, dan weer achteruit, met den kleinen Nestorius in haar armen. Het kind zou wel sterven! Hy lag in de armen van de vriendelyke Engelsche vrouw, in zyn katoenen hemdje, als oen klein bruin hoopje met zeer bewoegiyke ledematen. Het was verschrikkeiyk heet. Den dag te voren was het dreigend weer geweest; en toch was er den ganschen nacht geen droppel gevallen. De geheele natuur scheen naar regen te snakken 1 Jocelyn was steeds in beweging, om zoo doende de lucht te verplaatsen en den kleinen ledematen, die van koorts gloeiden, koelte toe te waaien. Zy was nog geheel gekleed, want Marie had baar 's avonds uit haar salon ge roepen, en sedert was zy met haar by het kindje gebleven, dat nu met het wollige hoofdje tegen haar borst heen en weer schoof, als wilde het daar verlichting zoeken voor de inwendige drukking, die de jonge hersentjes ondervonden. Een zendeling, die eenige kennis van ge neeskunde scheen te bezitten, was er ook by gekomen en had de vrouwen naar vermogen met raad en daad bygestaan. Omstreeks mid dernacht was hy vertrokken, de kleine zieke aan haar zorg overlatende. Maurits was tot tweemaal toe op zyn toenen de kamer binnen geslopen, had met kwaiyk verborgen angst naar het kindje gekeken en daarop de moeder woorden van hoop in het oor gefluisterd, die Blechts bewezen hoe bedroefd weinig verstand hy van zulke zaken had. „Het manneke is beter", had hy gezegd, „heuach! Kyk eena, Marie, hoe zyn oogjes schitteren. Maar verduiveld heet is hy, 't arme ventje 1" Hy stond er onhandig medelydend by. „Kan ik ook iets voor je doen, Jocelyn?" vroeg hy daarop en ging heen, dankbaar dat by zich van die ellende kon verwyderen. Marie was al versteend. Zy scheen wel alle gevoel te hebben achtergelaten in een andere phase van haar bestaan, die door een dicht gordyn van het tegenwoordige was gescheiden. Zy was geduldig en bedaard, maar bad er niet zoo goed den slag van met het kind om te gaan als Jocelyn Hielp hier in de zieken kamer misschien een rykero ondervinding by het vervullen van plichten, die ieder oogen blik overbodig konden worden? Wist Marie misschien, dat Nestorius heen zou gaan, en gevoelde 7,y zich nu als verlamd? Was Jocelyn beter in staat hem te suBsen, omdat een onge schreven wet nu eenmaal wil, dat zy, die ons het meest liefhebben, niet altyd het beet geschikt zyn om ons te verplegen? Toen het kind eindeiyk in slaap geraakte, was het in Jocelyns armen en lag het daar in die volkomen losse houding, welke aan slapende kinderen en slapende katjes zoo'n aantrekkelyke bevalligheid verleent. Marie boog zich over hem heen totdat haar donkere wang byna Jocelyns blank, Engelsch gelaat aanraakte. „Hy slaapt", fluisterde zy. En met haar groote, donkere oogen keek zy Jocelyn door dringend aan, ais wilde zy weten of de armen, die dien kleinen last droegen, misschien voel den, dat dit de laatste slaap moest zyn. Jocelyn knikte haar ernstig toe en ging voort met haar zacht schommelende bewegingen, zooals vrouwen onder dergelyke omstandig heden doen. Nestorius bleef doorslapen en eindeiyk had Marie zich uitgeput neergelegd. Zoo kwam het, dat Jocelyn by het aanbreken van den dag zich zacht door de kamer bewoog, met den slapenden Nestorius in de armen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1