„Oud-Holl. Nieust." weet mede te deelen, dat de stede van Oud Hollanót na 1 November niet zal blijven voortbestaan. „Troosten wy ons met de gedachte, dat sy sal leeven oock na haren ondergangk in eene aengename herinneringhe by inwoonders so wel als by vremden en dat een plotse- linghe doodt vry verheevener is dan een kwynend voortbestaen," zegt de redactie. Aan den Omval, geraeenteNieuwer- Amstel, zat het vierjarig zoontje van C. H. by het water te spelen, toen een stoomboot voorbijvoer. Door de deining geraakte het kind te water en werd daarna tegen den wal geslingerd. Het overleed kort daarna. Te Katwijk aan Zee brachten 7 schokkers hunne visch aan wal en besomden van ƒ9.25 tot ƒ20.45. Vischprijzen: kleino tong 25 c., middeltongen 40 tot 60 c., groote id. 80 c. tot ƒ1, braad 1.25 tot 2.65 en schar 4 a 4.50 per mand. Voor garnalen wordt 2 a 2.50 per mand betaald. Twee knapen van nauwelijks 10 jaren, vertelt de „N. R. Ct.," kwamen Zaterdag-avond aan de bank van leening te Rotterdam om een horloge te beleenen. Dit trok do aandacht eener vrouw, die de politie waarschuwde, waarop beidon naar het bureau in de Lange Torenstraat werden gebracht. Daar bekenden zij het horloge ontvreemd te Rebben aan do "Wilhelminakade uit de kleeding van een aldaar aan den arbeid zijnden werkman. Door de politie te Amsterdam is gearresteerd een voerman, die aan de Nassaukado een 7-jarig meisje, wonende Sarphatiepark, met zijn bespannen vracht wagen had overreden. Het kind is naar het Wilhelmina-gastbuis vervoerd, alwaar de dood slechts kon worden geconstateerd. Volgens verklaring van getuigen ha«i de voerman aan het ongeval geen schuld, daar het kind dwars over den weg liep, en de voerman, hoewel hy daartoo allo krachten inspande, den wagon niet meer tot staan kon brengen. Amsterdam houdt openbare aan besteding voor den aanleg van het telephoon- net en de beide laagste inschrijverszyn Nederlanders. Rotterdam zal do levering van hot tele- phoonnet opdragen bij onderhandsche in schrijving en vraagt daarvoor prijsopgave uitsluitend aan buitenlandsche fabrieken (Maasbode.) De Oranjebon d van Orde neemt mot zijn Erica-Stichting in de Worminger mate by Apeldoorn do proef of het mogeiyk zy op goeden heidegrond aan een oppassend gezin een bestaan te verzokoren, indien een stuk grond ter grootte van ruim 4'/, HA. en daarop een uitmuntend gebouwde boerdery, ter beschikking van zoodanig gezin gesteld worden. Do proef wordt genomen mot vyf hoeven, byeengelegen langs den spoorweg op on geveer drie kwartier afstands van het dorp. Het eerste schot, in dit jacht- seizoen door een broodjager onder het behoor van Harlingen gelost, trof, in plaats van den haas, voor wien het was bestomd, iemand, aio bezyden den weg in het land werkte. De getrollene kreeg hagelkorrels in verschillende lichaamsdeelen, doch kwam er betrekkeiyk nog goed af. Vrydagmiddag brandden te Baar- wyk (Noord Brab.) af tweo llinke boerenwo ningen, ieder door 2 gezinnen bewoond. Een groote voorraad hooi en de gebeele oogst, be nevens byna al het aanwezige meubilair, gingen verloren. Slechts éón was verzekerd. De schade der anderen is buitengewoon groot. Oorzaak onbekend. Op de hofstede van den veehouder G. te Stolwyk staat een appolboom, welke by een onlangs plaats gehad hebbenden brand half verkoolde en al zy'n bladeren en vruchten vorloor, thans zóó ryk in bloei, dat de geheel van bladeren beroofde takkon op verscheideno plaatsen in een krans van bloemen steken. Het schip van den beurtschip- por August Van Rooy, to Rozendaal, varende op Rotterdam, is met eene lading suiker en granon, ter waarde van 30,000, in de haven aldaar gezonken. Het grootste deel der lading (drie vierde) zit diep onder het water en is verloren. Oorzaak onbekend. Zaterdagnacht is de kruideniers winkel van de wed. Stüris, aan het Katerveer, doov onbekende oorzaak afgebrand. Het huis is geheel uitgebrand, de muren alleen zyn staande gebleven. Alles was ver zekerd. Ons wordt gemeld dat by het maken van don onderbouw voor de brug by Heusden aan den Noorderdyk een grondver schuiving heeft plaats gevonden, waardoor het Noorderlanihoofd aanmerkeiyk is ver plaatst on vooruitgekomen. Niettemin valt in het metselwerk geen enkele scheur waar to nomen. (N. R. G.) Een aardig goval had een Asser jager, A, M., dezer dagen in het veld by Schoonderloo. Na een tyd lang gejaagd te hebben, zette hij zich neder om een boterham te nuttigen, torwyl zyn hond in zyno naby- heid ook wat te peuzelen kreeg. Ondorwyi komt de landbouwor J. O. by hem mot de onnoozele vraag „waarom hy den haas niet doodschiet, die met den staart van zyn hond spoelt." A. M. kykt op en ziet onmiddeliyk achter zyn hond een dikken langoor liggen. Niet noodig te zeggen, dat langoor zyn onbe zorgdheid dadelyk moest boeten met zyn leven. Gedurende twee jaren had de wynhan lolanr T. De Haas als eenig liberaal lid zitting in den Raad van Onstwedde gehad en het lag voor de hand, dat, toen by de jongste periodieke verkiezingen do tyd van aftreden voor hom gekomen was, zyn canoidatuur ernstige bestryding zou ondervinden, vooral van anti-revolutionnaire zyde. O. a. verscheen er een strooibiljet van de kiesvereeniging „Nederland en Oranje", waar in candiaateu voor den gemeenteraad werden aanbevolen en waarin aan het slot werd mee gedeeld, dat men den heer Do Haas niet moest kiezen, omdat hy te partydig en te duur was en te afhankelyk van sommige heeren te Stads kanaal. Dit nu griefde den heer De Haas en hy diende een klacht in by den officier van justitie te Winschoten. Naar aanleiding hiervan stond Vrydag voor de rechtbank te Winschoten terecht de predikant by de Geref. gemeente te Musselkanaal, J. Buikema, di9 het strooibiljet had gesteld, doen drukken en verspreiden. Hoewel deze betoogde dat hy geenszins hot doel had gehad den heer De Haas opzelteiyk te beleedigen of to grieven, meende de officier van justitie dat de inhoud van het strooibiljet wèl grievend was voor den beer De Haas en vorderde hy de veroor- deehng van den predikant tot betaling eener boete van 25 of zeven dagen hechtenis. Uitspraak 4 October a. s. Te Beiien kon men dezor dagen twee oudjes van byna 80 jaren, nl. de arbei ders Sybrand lien en Jan Snoeibaard, nog zoo flink de zeis zien hanteereD, dat menig jonge kerel er een kykje aan mocht nemen. Zy maaiien achter elkander aan van den vroegen morgen tot den avond en behoefden nog voor den beste niet onder te doen. Koning Milan van Servië heeft besloten zich metterwoon te Weenen te ves tigen. De Iersche conventie te Chicago heeft een soort program opgesteld, waarin na de gewone heftige aanvallen wordt ver klaard, dat de onafhankelykheid van Ierland nog maar alleen met kracht van wapenen verkregen kan worden. De buitengewone warmte, welke dit najaar kenmerkt, kan ernstige gevolgen hebben. Dit blykt uit eone rechtzaak, welke dezer dagen te Londen werd behandeld. Een timmerman, een zekere Morrisoo, stond terecht wegens mishandeling van zyne vrouw. Als verontschuldiging daarvoor gaf hy op, dat hy, toen zyne vrouw hem een verwyt deed, zyn geduld had verloren, ten gevolge van do buiten gewone hitte. De rechter kon natuurlyk de geldigheid van dit excuus niet erkennen en veroordeelde den man tot eene geldboete. Als een staaltje van de verbitte ring, waarmedo do stryd op Cuba van weers- zyden wordt gevoerd, wordt door de „Impar- cial" medegedeeld, dat by een der laatste schermutselingen tusschen do Cubanen en de Spaanscbo troepen een officier der vry wil- ligers, die zich by de Spanjaarden hebben aangesloten, handgemeen geraakte met zyn zoon, die by de Cubanen diende. De zoon schoot zyn vader dood. To Berlyn is het proces begon nen tegen een ambtenaar van de intendance, Carl Bock, die den intendant te Koningsbergen beschuldigt van belangryko verduisteringen ten voordeele van zichzelf on zyne onderge schikten. Bock staat wegens laster terecht, doch heeft aangeboden het bewys te leveren van do waarheid zyner beschuldigingen. De rechtbank heeft besloten eonige generaals en hooge ambtenaren der intendance te Konings bergen te doen ondervragen. Afdoend bewys van bekwaamheid. Tooneeldirecteur: „In het nieuwe stuk wordt gy langs een trap van 30 treden naar beneden geduwd; zie je kans dat zonder onge lukken er af te brengen?" Tooneelspeler: „O, zeker, ik heb immers vroeger als reiziger particuliere klanten be zocht." UurgerUjke Stand van Leiden. Eerate huwelijksafkondiging van 29 September. Mr. B. Formijno jm. 28 j. en A. M. A. Van der Litli jd. 22 j. L. Jansen jm. 24 j. en M. Paddist jd. 21 j. H. Floore jm. 18 j. en A. Binnendijk jd. '20 j. A. De Been jm. 20 j. en C. Honsbeek jd. 23 j. J. P. Van Beukoriug jm. 24 j. en M. A. A. Van Noort jd. '21 j. 0. Brussee jm. 20j. on M. L. Van der Wildt jd. 18 j. 11ILLEGOM. Bo vallen: H.SmitStynman Z. A. M. Van den Berg—Does Z. Ondertrouwd: A. U. Daams en G. Boakers. Overleden: J. F. Van Wnveren 20 j. L1SSE. G o b o r e u Doortje, D. v. 0. Aangeen- brug en D. Van der Worlt. Jacoba, D. v. J. Meijer on J. Nulkons. Simon, Z. v. J. Van Voorst en 0. Moolenaar. NOOEDWIJK. Ge boron: Jannetje, D. v. C. v. d. Niet en J. Wassenaar. Jannetje, D. v. P. Korbée en G. Hazenoot Hendrika Anna D. v. T. P. Alkeniade en A. Van Stijn. Johanna Petronella, D. v. J. Buschmau cn M. C. Van der Geest. Dirkjo, D. v. B. Van Duin en M. Spaanderman. Trijntje, D. v. C. Duindam on L. v. d. Niet. Over loden: Laurontius Joliannos Van Houten 85 j., wednr. v. Catkarina Slats. Elisabeth Maria Bloijswijk 28 j. Arie Spaanderman 13 d. VOORSCHOTEN. Geboren: Sara Cornelia, D. v. C. Do Jong en G. C. v. Oosten.?Cornelia Johanna, D. v. C. Angelbeok en A. Van Dam. Overleden: Wühelmiua Kerkvliet 46 j., echtg. v. P. M. Nouwons. ZEGWAARD. Geboren: Thomas, Z. v. Thomas Dorst en Adriaan Slierendrecht. Familie-Berichten uit verschillende bladen. Gehuwd: H. J. Van Roijen en jkvr. J. J. M. R. Von Heinrich O-Morovicza, Temesvar. N. S. Al iens on J. C. Van Gordt, Den Haag. A. Hoerma van Voss en C. C. Hiebendaal, Elden. J. B. Rnuppe en M. J. Hammann, Naarden. Bo val Ion: H. G. Beaufort Eiokhom, Z. Haarlem. C. Brunt Luther, D. Woorden. A. A. A. Coomans Van Bekum, D. Goes. A. Grans Kreliug, Z. Rotterdam. M. Schade Van Stranten, Z. idem. M. Drukker Traub, Z. Nijmogen. O ver lode u: J. B. Blok. m. 62 j., Den Haag.Wed. C. C. Gips Pelctier, Hilversum. A. E. Rapp Ebling, 51 j. Utrecht. H. Van Dijk, m„ 59 j., Arnhem. H. J. 0. Meijer, in., 27 j., Goor. M. NieburgKok, 51 j.,Langeruigo weide. Wed. C. Van Balen Vervoorn Van Os, 75 j., B akel.G. C. De Ruiter, v., 32 j., Sloterdyk. BUITENLAND. Frankrijk, Koning Leopold is Zaterdag-avond om negen uren uit Parijs vertrokken. De koning ging naar Chantilly, ten oinde den hertog van An male te bezoeken. Prins Lobanoff, de Russische minister van buitenlandsche zaken, is Zaterdag te Parys aangekomen. De minister zal daar acht dagen blyven. Hy werd aan bet station ontvangen door den heer Hanotaux, den minister van buitenlandsche zaken, met wien hy een lang durig onderhoud had. Het eeuwfeest der litbographie wordt to Parys gevierd met eene tentoonstel)ingaop het Champ de Mars, die Zaterdag door den heer André Lebon, minister van handel en nyver heid, is geopend. De tentoonstelling is in ^wee deelen ver deeld, het eene gewijd aan de lithographic als industrie, het andere een retrospectieve tentoonstelling, waar men aanschouwelyk ziet voorgesteld hoe de litbographie zich van het laatst der vorigo eeuw tot op onze dagen geleidelijk ontwikkeld heeft. Prins Lobanoff, de Russische minister van buitenlandsche zaken, is, geiyk reeds is gemeld, van Contrexeville naar Parys ver trokken. De minister, die daar eene week zal blyven, wordt vergezel) dcor zyn nicht, mevrouw Okolyceanyi a'Okolonicsna, de echt- genooto van den Oostenrykschen gezant te 's-Gravenhage. Duitsohland. Het gerucht, dat de nation aal-liberalen in den Rykstiag het initiatief zouden nemen van een nieuw ontwerp tegen de socialisten of tegen den „Umsturz", wordt door de „Natio nal Ztg." niet geloofd, want gesn enkelo party kan zich geroepen achten dez9 taak, die alleen op de regeeriug zou rusten, op zich to nemen. De „Nat. Corr." verklaart hot gerucht be slist te kunnen tegenspreken. Uit Brunswyk was het bericht verspreid, dat de zoon van den hertog van Cumberland in Duitschland een Duitsche opvoeding zou krygen, ten einde geschikt te worden om den troon van Brunswyk te bostygen, en dat de hinderpalen, die de troonsbestyging der Welfen in den weg stonden, overwonnen zyn. De „Köln. Ztg." echter verklaart ten stelligste, dat Pruisen in hot min6t niet geneigd blykt te zyn, den troon van Brunswyk uit te leveren aan de Welfen. Te Berlyn hechten de bladen nogal ge wicht aan het bezoek van den Russischen minister van financiën, den heer Witte. Van officieuze zyde werd verzekerd, dat de heer Witte uitsluitend naar Berlyn is go komen, ten einde daar een bekend genees heer te raadplegen, maar deze mededeeling vindt geen onvoorwaardeiyk geloof. Nu althans meldt de Berlynscbe correspondent van de „Frankfurter Zeitung", dat de minister voor nemens is met eenige voorname Berlynsche bankiers in onderhandeling te treden over het sluiten eener leening. Byzonder geloofwaardig klinkt dit bericht niet. Toch verdient het wel vermelding, als bewys van do redenen, welke worden gezocht om het bezoek van den Russischen minister te verklaren. Het „Berliner Tageblatt" wydt een arti kel aan het bombardemont van Straatsburg, ter herdenking van de capitulatie dezer vesting vóór 25 jaren. Den 28sten September 1870 werd Straatsburg aan de Duitsche troepen overgegoven. Xtaua De Kamer zal niet vóór den 20sten November byeengeroepen worden. De hervorming der belasting op roeronde goederen is, zooals iedereen verwachtte, een verzwaring der lasten geworden. Velen moeten twee- of driemaal het bedrag betalen, dat zy vroeger verschuldigd waren. De meesten ver klaren dat zy niet in staat zyn de belasting te voldoen. Er heersebt groote ontevredenheid tj Rome. Te Triöst bobben de jongelieden terecht- ge- taan, die wegens een demonstratie op den vooravond van de Septemberfeesten in hech tenis waren genomen. Tien der beklaagden, allen jongelieden van deftigen huize, die ge roepen hadden: „Weg met den Paus!" en ongeregeldheden hadden bedreven, werden tot één a tweo maanden gevangenisstraf veroor deeld. Generaal Baratieri, de commandant der Italiaansche troepen in Erytrea, is plotseling daarheen teruggekeerd. Het vertrek van dezen generaal, zegt de correspondent van de „Frankfurter Zeitung", doet nu reeds zyn ge volgen gevoelen, want in den ministerraad, die Zaterdag werd gehouden, deelde de heer Crispi mede, dat eene verhooging der koloniale begrooting met 3,000,000 lire noodig is. Op voorstel van den minister van oorlog werd besloten, voorloopig slechts eene vermeerde ring der begrooting met 1,000,000 lire toe te staan. Groot-BrltannlSb De „Daily Chronicle" meent te weten dat de regeering oen wetsontwerp tot wyziging van het Hoogerhuis zal indienen. Het zuiver erfelyke beginsel van het Hoogerhuis zou worden afgeschaft. De leden zouden gekozen worden op eene der twee volgende manieren. Zooals de Schotsche leden van het Hoogerhuis verkozen worden: door hunne mede-pairs. Het Huis zou dan minder groot in aantal zyn en het gehalte zou verbeteren. Anders zou een zeker gedeelte der pairs door het Lager huis worden aangewezen. Do bevoegdheid der kroon om iemand tot pair te verheffen zou blyven, maar daardoor zou geeno ziiting in het Hoogerhuis worden verkregen. Een pair zou dan ook zich voor het Lagerhuis beschik baar kunnen stellen. Indien de helft van het Hoogerhuis door de pairs zelf of door het Lagerhuis of door beide gezameniyk verkozen werd, dan zou de andere hellt uit gemeente raden, districtsraden, of uit personen, door deze raden aangewezen, gerecruteerd worden. Als opvolger van sir Joseph Renals is tot Lord-Mayor van Londen voor het volgende jaar gekozen sir Walter Wilkin. In Britsch Centraal-Afrika zyn onlusten uitgobroken. De inlanders, die aan de kusten van het Nyassa-meer wonen, hebben gepoogd een Britsch zendingsstation in brand te steken. Een nieuwe expeditie is uit Mombassa naar Takunga vertrokken. Oosteurijk-Honff.-Monarohiet Heden zal, ten minste volgens bet „Neue Wiener Tageblatt," het keizerlyk decreet wor den uitgevaardigd, waarby keizer Frans officieel aan graaf Badeni de vorming van een ministerie zal opdragen. Het is bekend dat het kabinet feitelyk al kant en klaar is. De eenige moeilykheid en deze is de voornaamste blyft de vraag, hoe de Poolsche staatsman met zyn anti liberaal ministerie in het Huis van Afgevaar digden de meerderheid zal vinden, welke hy noodig heeft. Nog steeds is graaf Badeni in besprek met de leiders der Duitsch-liberale party. Eene beslissing is nog niet genomen. De liberalen hebben den aanstaanden mioister president de voorwaarden doen weten, waarop zy ge negen zyn het ministerie te steunen. Mochten deze conditiën niet worden aangenomen, dan zullen de liberalen graaf Badeni en zyn ambt- genooten ten krachtigste bestryden. Dit is op het oogenblik de stand der zaak. „Tot dusver" zegt de Weener correspondent van hot „Berliner Tageblatt" „is de kans zeer gering, dat het tusschen den minister en de liberalen tot een vergelyk zal komen." Blykt dit bericht juist, dan kan ook dit nieuwe kabinet niet meer wezen dan dat van graaf Kielmannsegg, een overgangs ministerie, waarvan geen enkele afdoende hervorming te wachten is. De gezondheid van den Oostenrykschen aartshertog Frans Ferdinand, den vermoede- ïyken opvolger van keizer Frans Jozef, is iets beter geworden. De aartshertog, die, naar men weet, aan eene vry ernstige long aandoening lydt, zal voorloopig in Tyrol blyven en vervolgens den winter in Egypte doorbrengen. Spaujo. Te Madrid hebben de gczamenlyke offi cieren van de land- en zeemacht een officier door het lot aangewezen, om voldoening te vragen voor een artikel in het dagblad „Madrid" over de Spaanscho marine. De schrijver van het artikel woont te Oviedo en daarheen heeft de gekozen officier zich met twee col lega's begeven. üutfla.nct. In het eerste halfjaar van 1895 bedroe gen de gewone inkomsten in Rusland Rb. 528,129,000, tegen 496,218,000 in het vorige jaar. Do gewone uitgaven beliepen Rb. 510,512,000, tegen 447,931,000. De buitenge wone ontvangsten waren Rb. 148,495,000, tegen 15,S96,000; de buitengewone uitgaven Rb. 268,299,000, tegen 11,136,000. In het cyfer der buitengewone ontvangsten is de opbrengst uit de realisatie der 3y2-pcts-goud- leening begrepen. De vermeerdering der bui tengewone uitgaven is veroorzaakt door de volgens ukaso van 3 Maart 1895 bevolen overdracht aan het wisselfonds der Ryksbank van Rb. 89,483,000 metaal, welke na beta ling van Rb. 1,125,000 aan het fonds der Ryksbank ontnomen zilver in crediet valuta Rb. 157,573,000 uitmaken; bovendien werden Rb. 87,644,000 tot afkoop van 5-pcts spoor- weg-oblïgatiën gebruikt. Vereeuigde Staten. Do republikeinen in de Vereenigdo Staten kunnen het nog niet eens worden over de keus van een candidaat, die by den aanstaan den stryd om het presidentschap tegen presi dent Cleveland, den candidaat der democraten, in het kryt zal treden. Tot dusver werd het waarschynlyk geacht, dat de heer Harrison, Clevelands voorganger, weer als candidaat zou optreden. Dit schynt echter niet waar te zyn. De „New-York He rald" verzekert nu, op grond van mededee ling van haar correspondent te Indianapolis, waar de heer Harrison woont, dat de gewe zen president geen roeping meer gevoelt om weer zyn intrek te nemen in het Witte Huis te Washington. Over het algemeen acht men de kans het gunstigst voor de republikeinen, nadat dezen by do congres-verkiezingen in het Huis van Afgevaardigden eene zoo aanzicniyke meer derheid hebben verkregen. China. Men seint uit Honkong: De Chineesche autoriteiten doen al het mogelyke om het onderzoek naar de gruwelen ïn Kucheng op niets te doen uitloopen. Veertig gevangen Chineezen zyn in vryheid gesteld zonder goedkeuring der consuls. De heer Mansfield, consul van Engeland, is door Chineesche sol daten beleedigd. De consuls overwegen of zy naar Foechow terug zullen keeren. De Congo-staat. De Congo-regeering heeft uit Lissabon nadere berichten ontvangen over den opstand, die in Luluaburg is uitgebroken. Daardoor wordt het bevestigd dat in Augustus de inboorlingen in het district in verzet zyn gekomen, maar tevens wordt er bygevoegd, dat de heer Michaux, de districts-commissaris, met 200 manschappen den Belgischen post te Lulua burg weer heeft bezet. Volkomen geruststellend luiden deze mededeelingen dus nog niet. Telegrammen. YOKOHAMA, 28 September. Een aanslag is gepleegd op den eersten minister, graaf Ito. De misdadiger is gevangengenomen. Het was een der leden van een vereeniging tegen de vreemdelingen. NIEUW-YORK, 29 September. De uitvoer van goud in de afgeloopen week bedroeg 2,617,837 dollars, waarvan 2,606,000 dollars naar Hamburg en 11,837 dollars naar West Indië. De invoer van koopmansgoederen in de afgeloopen week vertegenwoordigt eeno waarde van 9,756,904 dollars, waarvan voor 2,838,354 dollars aan geweven stoffen. PEKING, 29 September. De Engelscho regeering heeft een ultimatum gericht tot de Chinetsjhe regeering naar aanleiding van de Christen moorden in de provincie Szechuen. Engeland verlangt dat de keizer van China binnen 14 dagen eene proclamatie uitvaardig®, waarby de onderkoning dier provincie van zyn ambt wordt ontzet. Geeft de Chinoesche regeering geen gehocK aan dezen eisch, dan zal de bevelhebber van het Engelsclie eskader in Oost Azië tot krach tiger maatregelen overgaan. LEIDEN, 30 September. De Leidsche werklieden zangvereeniging „Kunst na Arbeid" hield gisteravond in de groote zaal van het „Hotel du Nord", aan de Beestenmarkt (Steenstraat), eene buitenge wone huishoudelyko vergadering, welke voor de Vereeniging van zeer veel gewicht was. De Voorzitter toch herinnerde er in zyne openings- en sluitings-toespraken aan, dat door eenigo donateurs, kunstlievende leden en hunne dames een comité was gevormd om der Vereeniging een vaandel aan te bieden, daar z;j anders op den 3den October a. s. aan den te houden vaandel-optocht gevoeg lijk niet zou kunnen meedoen, want wel was zy uitgenoodigd, maar een banier bezat ze niet.' Thans was het belangryke oogenblik aan gebroken, waarop zy er een zou krygen, en dat niettegenstaande de Vereeniging nog geen twee jaren oud is. Dat de belangstelling der leden groot was, bleek wel daaruit, dat overdag door velen by den heer Hnnnekens aanzoek was gedaan om het vaandel even te mogen zien; doch zo werden beslist allen onvernchterzake afgewezen. De voorzitter wenschte den talryk opgeko men leden met hunne vrouwelyke huisgenoo- ten dezen avond veel genoegen en was er zeker van dat ook ditmaal evenals op elke vergadering kameraadschap, een onge dwongen, gezellige toon weer zouden voorzit ten, waardoor de liefde tot de zangkunst zoo- zoor bevorderd wordt. De avond zou verder worden doorgebracht met het houden van luimige voordrachten, met de uitvoering van enkele muzieknommers en het zingen door het koor van eenige liederen, tot het comité het oogenblik mocht gekomen achten, om tot de aanbieding van het vaandel over te gaan. Spr. hoopte echter dat het geduld met op een te lange proïf zou worden gesteld. Aan dien wensch werd voldaan, want toen, na een pa3r muziek en andere voordrachten, het koor op het platform was getreden, ten einde zich eveneens ti doen hooren, verhief zich ter zyde van het tooneol de heer J. A. J. Wendel, om zich als president van het \aandel comité van de hem opgedragen eer volle taak te kwyten. Hy deed dit met eenige welgekozen bewoordingen, waarin hy hulde bracht aan den yver dor leden van de nog zoo jeugdige Vereeniging, en aan de vriend schap en het genot, op de vergaderingen ondervonden, waardoor do sympathie voor de Vereeniging steeds meer en meer toenam. Als blyk van de waardeering en belang stelling van zoovelen bood hy der club nu de banier aan, waaronder de leden zich in het vervolg kunnen scharen, en hy hoopte dat zy haar onbesmet zouden houden. Zy mochten er trotsch op zyn, maar niet hoog moedig. Een daverend applaus steeg er op, toen het omhulsel, dat haar nog bedekte, van de banier vi-1 en het prachtige kunstwerk want dit is het - zich aan ieders oog vertoonde. Op een donkerrooden fluwe.len ondergrond zyn de gul Jen letters, de naam en htt jaartal der Vereeniging aangebracht, omgeven door een eveneens gulden krans van bladeren, terwyi het geheel ryk is bewerkt met dito garnituur en franje en kwasten. Boven op den standaard prykt de zinnebeeldige harp. Het vaandel is afkomstig uit het atelier van den heer A. A. Knuyver, te 's-Gravenhage. Na de fanfares, enz. was de vereenigings- voorzitter, de hoer J. Bremer, de tolk der leden in het uitbrengen van den harteiyksten dank. Al mocht deze Vereeniging onder de be staande zanggezelschappen een der voornaam^ ste plaatsen gaan innemen, de leden zullen daarop niet hoogmoedig worden, maar met trots zullen zy opzien naar de schoon© banier, welke zooveel voor hen beteekent, omdat er de werkman, die na volbrachte, soms zware dagtaak nog een p3ar uren kan vinden om aan de zangkunst te wyden in het algemeen en „Kunst na Arbeid" in het byzonder door gehuldigd worde"

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2