N°. 10919 Zaterdag 38 September. A0. 1895 (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenI f 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit noininer bestaat uit TWEE Bladen. Ecrslc Blad. Officieel© Keuuisgevingen. Inkomstenbelasting 1895. Eursemeeeter on Wethouders van Leilen brengen in berit nering, dat met den 30sten Sept. e. k. de derde termijn vervalt van de Inkomstenbelasting en dat alzoo op den laten October e. t. minstens de helft va": den ainslag moet zijo voldaaD. Belai'gh» bbctden we rden mitBdien uitgenoodigd om, tor voorkoming van vervolgingskoston, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den gemeente-ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ltidc-D, F. WAS, Burgemeester. 26 Sept. 1895. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester Yan Sassenheim hoeft aan de ingezetenen bekend gemaakt, dat het inschrijvings register over 1895, met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, gedurende acht dagen, van 23 toe 30 Septemb.r a. e., tir gemeente-secretarie voor een ieder ter leziüg ligt. Leiden, 27 September. 's Ryks Etlinographisch Museum heeft van de Regeering van den onaf hankelyken Congo-staat do navolgende voorwerpen, her komstig uit verschillende streken van Centraal en West-Afrika, ten geschenke ontvangen: 4 pijpen, 10 aarden kruiken, 4 lepels, 3 aarden potten, 19 .messen, 1 vyzel, 1 mand, 11 rokken van vezels, 16 matten, 2 aarden pannen, 3 bekers, 3 mutsen, 1 paar lederen schoenen, 1 paar houten sandalen, 3 halssieraden, 3 braceletten, 9 armringen, 1 vingerring, 2 oor sieraden, 1 gordel, 6 beenringen, 1 kam, 1 haarpen, 1 aarden vat, 1 cylinder van riet, 1 doos, 1 scheermes, 1 waaier, 1 servet van vezels, 6 stoeltjes, 5 hoofdkussens, 7 manden, 8 kalebassen, 1 schepnet, 1 rattenval, 1 lemmet van oen houweel, 1 roeispaan, 5 soorten IJzeren geld, 2 tlaasbalgen, 1 aarden luchtkoker, 2 yzeren hamers, 1 gietvorm voor ringen, 1 yzeren priem, 1 weefgetouw, 1 spoel met katoen, 2 stukken geweven stof van vezels, 1 besneden riet, 1 monster hars, 4 lansen, 1 lansyzer, 3 houten bogen, 13 pyien, 1 patroontisch, 2 bijlen, 2 stukken, 1 yzeren gong, 6 tfommen, 2 guitaren, 1 tokkel- instrument, 2 bellen, 1 fluit, 1 pansfluit, proeve van snywerk, 14 houten beelden, 13 vezelschorten en een huis. Aan de genoemde Regeering is de dank der Regeoring betuigd. Naar wy reeds in ons vorig nommer meldden, is de gemeenteraad er gisternamid dag eindelyk in geslaagd tot lid der commissie van fabricage een z\jner leden te benoemen, die zich die keuze liet wolgevallen. De heer N. Stadhouder heeft zich, na de vele vergeefsche benoemingen, welke er op andere leden waren uitgebracht, over deze eerebetrokkirg ontfermd, welk biyk van op offering door zyne ambtgenooten met luid applaus werd tegroet. Bij koninklijk besluit van 26 dezer zyn, met ingang van 1 October a. s., benoemd tot curator aan do Rijksuniversiteit: a. te Leiden, mr. C. J. E. graaf Yan Kyla iat; b te Utrecht, mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelisweerd. c. te Groningen, jhr. mr. P. J. Yan Swinderen. Het bestuur van de Brandwaarborg- Maatschappij te Zoeterwoude heeft met de deelnemers de gewone jaarlyksche vergadering gehoucen. Uit het verslag der rekening over het afgeloopen dienstjaar bleek o. m. dat deze sloot met een batig saldo van f 1155.72 en dat de geheele bezitting der Maatschappij thans bedraagt p. m. f 9600. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren P. Kooloos, P. Van der Salm en A. Westhof, en in de plaats van den heer Th. Straathof Azn., die de gemeente verliet, werd tot bestuurslid benoemd de heer Jac. De Jong, in de wyk Gelderswoude. Tot tweeden voorzitter werd nog gekozen de heer P. J. Van der Poel, terwijl bij accla matie de heer A. Westhof tot lid in het dagelijksch bestuur werd benoemd. Het register van inschrijving voor de Nationale Militie, lichting 1896, gemeente Zoe terwoude, ligt aldaar ter secretarie met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst ter inzage tot en met 1 October. Benoemd is door B. en Ws. van Zoeter woude tot brandmeester van spuit No. 6 in de plaats van den heer Christiaanse de heer P. De Wilde en in de plaats van dezen tot adjunct brandmeester de heer C. Boekee. Beroepen is by do Ned.-Herv. gem. te Aalsmeer ds. De Zwart, te Ouderkerk aan den Amstel. Gisteren had ten Raadhuize te Alkemade de aanbesteding plaats van het maken eener nieuwe ophaalbrug en het vernieuwen van twee bestaande ophaalbruggen in en by den weg door Roelof-Arendsveen. Ingekomen waren 9 inschrijvingsbiljetten, zijnde van: M. Den Ouden, te Haarlemmermeer, voor f 3670, G. Van der Wal, te Oudshoorn, voor f 2598, C. Luik, te Haarlemmermeer, voor f 2234, P. Vrijburg, te Oud-Ade, voor f 2125, D. Yan Esse, te Woubrugge, voor f 1960, M. Schoe- maker, tt Oude-Wetering, voor f 1918, C. Zoet, te Oude-Wotering, voor f 1906, C. Boers, te Hazerswoude, voor f 1825, en H. Verby, te Woubrugge, voor f 1820. Het werk, dat over twee maanden moet worden opgeleverd, is gegund aan den laagsten inschrijver. De begrooting bedroeg f 1883.73s De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal a. s. Zaterdag niet plaats hebben. De loting voor de Nationale Militie, lichting 1896, zal voor de gemeente Lisse gehouden worden te Sassenheim, op Maandag, 14 October a. s., des voormiddags te llJ/t uur. Op Dinsdag, 15 October d. a. vzal ter gemeente secretarie gelegenheid worden go- geven tot het bekomen van een getuigschrift voor vrijstelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon. Het aantal lotelingen bedraagt 21. Voor de gemeente Sassenheim zal deze loting plaats hebben op Maandag 14 October a. s., des namiddags te twee uren, in het hotel „Bruine Paard" aldaar. De loting zal voor de samengevoegde ge meenten Woubrugge met Rynzaterwoude, gehouden worden te Woubrugge, op Woens dag 16 October a. s., 's namiddags te 2'/t uur, ten Raadhuize aldaar. De Tweede Kamer kwam gisternamiddag te kwart voor vieren bijeen. Mededeeling werd gedaan van de ontvangst der commissie tot het aanbieden van het adres van ant woord, door H. M. de Koningin Regentes, en van het door H. M. der commissie gegeven antwoord. De Voorzitter deed mededeeling van ver schillende ingekomen ontwerpen, o. a. de be grooting voor het burgerlijk pensioenfonds en van de Surinaamsche begrooting. De Voorzitter deelde mede dat de centrale afdeeling besloten heeft, na de aan de orde gestelde ontwerpen, doch niet vóór a. s. Dins dag, het sectie onderzoek der Staatsbegrooting aan de orde te stellen. De heer De Savornin Lobman achtte het beter, eerst den 8sten October met dat sectie- onderzoek een aanvang te maken. Thans hebben de leden zich niet genoegzaam kunnen voorbereiden. De Voorzitter kon met dat voorstel niet meegaan. Z. i. bevatten de ontwerp-begrootin- gen niet zoovele nieuwe punten, om het denkbeeld van den heer Lohman noodzakelijk te doen achten. De heer Bahlmann ging daarentegen met den heer Lohman mee. Spr. wees er op, hoe in de volgende week het onderzoek der finan- tiëele ontwerpen arbeid genoeg zal verschaffen. En de begrooting kan tot gewichtige be schouwingen aanleiding geven. Het voorstel van den heer De Savornin Lohman om het sectie onderzoek der begrooting eerst den 8sten October aan te vangen, werd aangenomen met 34 tegen 23 stemmen. Daarna is de vergadering gescheiden. I)e afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs de heeren T. Mackay, Bool, Pjjttersen, Cremer en Plate voor de wetsontwerpen: tot verhooging van hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1895; tot nadere wyziging der wet van 20 Juli 1870 tot regeling van het veeartsenykundig staats toezicht en de veeartsenykundige politie; tot grensveranderlng tusschen de gemeenten Utrecht en de gemeenten De Bilt, Jutfaas en Oudenryn en het wetsvoorstel van den heer Gerritsen tot wyziging van art. 71 der wet van 6 Juli 1860 en art. 39 der wet van 29 Juni 1851en de heeren Beelaerts van Blokland, De Kanter, Goekoop, Van Deinse en Lely over de wetsontwerpen betrelfende toe kenning van rentolooze voorschotten uit 's Ryks schatkist voor den aanleg van stoomtram wegen; onteigening voor een spoorweg van Schagen naar Wognum; verhooging van hoofd stuk IX der Staatsbegrooting voor 1895; overeenkomst met Duitschland betreffende de verbetering van den waterweg tusschen den IJsel on de Ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder. H. M. de Koningin Regentes bezocht gis termiddag het Huisarchief van H. M. de Koningin, dat gevestigd is In bet bureau van hot Kroondomein 3an hot Noordeinde. De inspecteur van den geneeskundigen dienst van het leger was gisteren voor dienst verrichtingen te Gouda. De erfprins Yon Wied, die nog in het badhotel te Domburg logeert, gaat Zaterdag of Maandag naar Scheveningen, alwaar zyn moeder, de prinses Von Wied, vertoeft. Volgens het „Haagsche Dagblad" is nu reeds voor een enkel schildery van Bosboom byna even zooveel geboden als de som, waar voor de Maatschappy „Arti" de geheele His torische Galery opruimde, plus het geheele legaat van don heer Vos, waaronder niet minder dan 27 Rochussens, plus een groot aantal teekeningen men spreekt van 300 indertyd ten bate van het weduwen- en wee- zenfonds van „Arti" door de leden byeenge- bracht. Op voordracht van den minister van bin nenlandsche zaken i3 by koninkiyk besluit van 26 dezer aan het hoofdbestuur der ver- eeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", gevestigd te Utrecht, tot ondersteuning van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille, machtiging verleend tot het houden eener collecte door het geheele Ryk in de maand October dezes jaars. Sts.-Ct By koninkiyk besluit van 21 dezer is bepaald dat bij afzonderlyke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld de luitenant ter zee der 2de klasse A. J. Gooszen en zulks ter zake van zyn gehouden gedrag by het vermeesteren van eene prauw op den Lampaggerwol op 16 October 1886. By konnikiyk besluit van 14 dezer, opgenomen in de „Staatscourant" van 27 dezer, is op de voordracht van den minister van financiën bepaald, dat art. 1 van het koninkiyk besluit van 10 Jan. 1886 wordt gelezen als volgt: „De directeur der Staatslotery stelt vóór of by de aanvaarding van zyn ambt een borg tocht van f 50,000." De luitenant-generaal Van Helden is met Jöilof naar het buitenland vertrokken. Geduimde zyn afwezigheid wordt de betrek king van gouverneur der residentie waarge nomen door generaal majoor Doorman, com mandant van de tereden artillerie. H. M. de Koningin-Regentes heeft gister namiddag in audiëntie ontvangen den hoer Gleichman, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In den ouderdom van ruim 78 jaren overked te Utrecht de beeldhouwer E. F. Georges. Hy was een leerling van Royer. Van zyno hand is o. a. het standbeeld van koning Willem II te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 25 Sept. te Mar seille; de „Palinurus", van Amsterdam naar Java, arriveerde 24 Sept. te Liverpool; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 Sept. Ouessant; de „Smoroe" vertrok 25 Sept. van Batavia naar Rotterdam; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 26 Sept. van Boulogne vertrokken; de „Veendam", van Rotterdam naar Nieuw York, is 26 Sept. Lizard gepas seerd; de „Bundesrath" vertrok 21 Sept. van Mozambique naar Rotterdam en Hamburg; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Sept. van Suez; de „Prins Willem II" vertrok 26 Sept. van Amsterdam naar West-Indië. Krankzinnigengesticht op „Endegeest." In de Staatscourant van 27 dezer is op genomen een koninkiyk besluit van 16 dezer (Stbl. 161), waarby aan het bestuur der ge meente Leiden wordt vergund op het lanigoed „Endegeest," gemeente Oegstgee3t, een ge sticht voor krankzinnigen op te richten. In het gesticht, bestaande uit drie pavil joenen voor mannen, drie paviljoenen voor vrouwen en de noodige dienstgebouwen en ziekenpaviljoenen, mogen niet meer dan 350 krankzinnigen, 175 mannen en 175 vrouwen, verpleegd worden. Zonder goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken mag noch in de lokalen, noch in hunne bestemming eene verandering gemaakt worden, die invloed heeft op de plaatsruimte of den aanvoer van versche lucht in de voor de verpleegden bestemde dag- of nachtverblyven. De geneeskundige behandeling der ver pleegden wordt opgedragen aan ten minste twee geneeskundigen, die gevestigd moeten zyn in eene woning op het terrein van het krankzinnigengesticht en buiten het gesticht geene geneeskundige praktyk mogen uit oefenen. Zoolang het aantal verpleegden niet meer dan 200 bedraagt, kan de geneeskundige behandeling aan ten minste éón geneeskundige zyn opgedragen. Gemeenteraad van Zoeterwoude. De gisteren gehouden zitting, reeds te tien uren aangevangen en eerst te ongeveer twee uren geëindigd, werd, geiyk we reeds gisteren in een kort overzicht meldden, hoofdzakeiyk in beslag genomen door de behandeling der gemeentebegrooting voor 1896. Vooraf waren als naar gewoonte de notulen door den secretaris gelezen en goedgekeurd, nadat daarin, op verlangen van den heer Endtz, de wensch des Voorzitters, door dezen by ge legenheid der installatie van de nieuw gekozen Raadsleden uitgesproken, wordt weergegeven, dat de leden, gekozen door de oppositieparty van het stadsgedeelte, de belangen der geheele gemeente zullen behartigen. Voorts had de benoeming plaats van mej. D. A. Dobbe tot onderwyzeres aan de school Heerenstraat en van mej. C. Dullemans tot onderwyzeres in de nuttige handwerken aan de school in het dorp, terwyi de datum van In-functie treding voor beiden bepaald werd op 1 Oct. a. 8. Met eerstgenoemde dame stonden op de voordracht de dames Ladage te Leidon en Van Vliet te Haarlemmermeer, omtrent wie even gunstige getuigenissen van Met scherpe wapenen. 73) -at De eerste van alle was natuuriyk een ont dekking, welke men van een vrouw kan verwachten, namelyk van de gevoelens, die Millicent Jack toedroeg. Lady Cantourne wist nu al een jaar, dus byna zoo lang als Sir John er belang in stelde, dat Millicent .Tick liefhad. Tevens ontging het haar niet, dat Millicent zich vernederde, ja, wegwierp door zich nu door den een, dan door den ander het hof te laten maken, ja zelfs door ver scheidene heeren tegelyk; door Guy Oscard in het byzor.der en door vele anderen in ge ringere mate. Lady Cantourne moest toezien, hoe, wat in den man goed kon genoemd worden, door een ydele vrouw meedoogenloos werd vertreden en door het siyk gehaald. Maar de oude vrouw was een wereldscbe dame en juist daarom wist zy, dat het leven van een jong, mooi meisje niet zelden ver geleken kan worden met een heerlyken tuin, waarin door de omstandigheden het onkruid welig opschiet, zonder daarom nu juist altyd het betere geheel te verstikken. Zy wist, dat ook in Millicents tuin, te midden van heel veel onkruid, een teeder plantje. Millicents liefde voor Jack, niet was ondergegaan. Wer- kelyk, zy had hem lief! Noem die liefde zooals ge wilt: modern; chic; „fin de siècle"; „up to date" of hoe men het tegenwoordig ook gelieve te noemen, het was liefde, maar.... een zeer goedkoope, een zeer opper vlakkige liefde tevens; een liefde, die niet in staat was een weinig ydelheid ten offer te brengen. Ter wille van den man, dien ze liefhad, let welniet alleen van denman, wien ze haar woord had gegeven, maar van den man, dien ze ook liefhad! kon Millicent het genot niet prysgeven van aan haar ydel heid te voldoen ten koste van haar zedigheid en reinen zin. Dat griefde Lady Cantourne. Zy was zeer toegevend en byzonder ver standig, die oude dame, die zelve lang, heel lang geleden een groote fout had begaan; maar Millicent speelde met vuur, zy moest haar gedrag wel laaghartig vinden; het jonge meisje scheen te veel op haar toegevendheid gerekend te hebben. Terwyl ze daar zoo neerzat, ging de bel over; als door een tooverslag verdween de uitdrukking van bekommering van haar gelaat en er bleef slechts die scherpzinnige, vrien- deiyke blik op achter, dien men in de Lon- densche kringen van haar gewoon was. Toen Jack Meredith daarop de kamer binnentrad, heette zy hem met een vriendeiyk lachje welkom. „Eer we elkander de hand reiken, moet gy me vertellen, of ge al by uw vader ge weest zyt." „Gisteravond ging ik er direct van het station naar toe. Hy was de eerste menscb, dien ik in Londen sprak, behalve den koetsier." Nu reikte zy hem de hand. „Ge weet wel," ging zy voort, zonder he. aan te zien zelfs zorgvuldig vermydende die to doen „dat het leven veel to kort is om met zyn eigen vader te twisten. Ten minste kon het wel eens te kort biyken te zyn om zoo'n geschil weer by te leggenddér sc'auilt het gevaar. Zy ging weer zitten en verschikte even den rok van haar zyden kleed met een be vallige beweging; een gewoonte, overgebleven uit de dagen van weleer. Jack Meredith kromp inéén. Het was hem niet ontgaan, hoezeer zyn vader was veranderd en Lady Cantourne versterkte hem in die overtuiging. „Ik ben niet begonnen," antwoordde hy. „Ik geef toe, dat ik myn vader beter had dienen te kennen. Ik had met hem moeten spreken voordat ik Millicent vroeg. Dat was een fout van my." Lady Cantourne keek plotseling op. „Wat was een fout van u?" „Dat ik niet eerst zyn opinie heb gevraagd." Zy keerde zich naar de tafel, waarop zyn briefje lag, nam het peinzend op en sprak toen „Ik dacht, dat ge misschien hadt bemerkt, dat ge een andere fout hadt begaan uw engagement." „Neen," antwoordde hy. Geen spier bewoog zich op Lady Cantournes gelaat. Er vertoonde zich geen teeken van verlichting, evenmin van teleurstelling. Zy keek alleen naar de klok. „Millicent kan ieder oogenblik thuiskomen," hernam zy; „zy is gaan ryden." Zy vond het niet noodig er aan toe te voegen, dat haar nicht was gaan ryden met een beel jong officier van de garde. Lady Can tourne zou nooit onaangenaamheden in de wereld brengen, uit een soort plichtbesef, of wel uit de eene of andere verkeerde beweeg reden, die daarop geleek. Sommige menschen vinden, dat er weinig dingen zyn, die ver dienen geheim gehouden te worden, waartegen men kan inbreDgon, dat nog meer dingen het vertellen niet waard zyn. Zoo beschouwde Lady Cantourne misschien wei dit geval. Zy begonnen ten minste over andere zaken te spreken: over zyn verbiyf in Afrika, zyn succes met de Simiacine, waarvan de kranten nog vol waren, totdat eindelyk de bel weer overging en Millicents stem beneden in de gang werd gehoord. Lady Cantourne stond dadeiyk op en ging naar beneden, om haar nicht te vertellen, dat Meredith in 't salon was, en liet hem daar wachten; alleen. Weldra ging de deur open en Millicent trad haastig de kamer binnen. Zy wierp hand schoenen en zweep neer, het kwam er niet op aan w&dr, en vloog hem tegemoet. „O, Jackl" riep ze uit. Dat alles ging haar heel lief af. Het had iets poëtisch over zich, maar, terwyl zyn armen haar nog omvatten, keek zy het venster uit. „Zou hy haar misschien hebben opgemerkt?" zoo vroeg zy zich af, toen ze daar kwam aanryden met dien heel jongen officier Daast zich. „En, Jack," ging zy voort, „weet je dat al de kranten over je schryven? Ge zyt heel beroemd geworden. En ben je heusch zoo ryk als ze beweren?" Er was iets, dat Jack Meredith een weinig hinderde, al deed het hem nog juist geen pyn. Hy was het best te vergelyken by een man, die zich verbeeldt in een diep water te zwem men en opeens den grond voelt. „Ik meen hierop gerust neen te kunnen antwoorden," zeide hy. En van dit byzonder practische punt uit gaande, maakten zy plannen voor de toekomst; wat er nog duister in mocht zyn, vulden zy aan met al de wysheid, die een minnend paar hierby ten dienste staat. Lady Cantourne liet hen omstreeks een uur alleen; in dien tyd, zoo dacht zy misschien, konden zy samen de schoonste luchtkasteelen opbouwen. Daarna trad zy de kamer weer binnen, gevolgd door oen knecht, die de thee binnenbracht. Zy was een te verstandige vrouw, te goed bekend met de plotselinge veranderingen, die plaats kunnen grypen in het gemoed en hart van den mensch, om zelfs een woord te reppen voordat de jongelui er haar aanleiding toe gaven. Het waren geen linksche, verlegen kinderen, waarmee zy te doen had. Misschien bedacht ze ook wel, dat het geslacht, waartoe zy behoorden, niet te rykeiyk bedeeld was met fijn gevoel. Zy kon wel eens mistasten. Jack Meredith begon het eerst. „Millicent," zoo begon hy, zonder een zweem van verlegenheid, „heeft er nu in toegestemd ons engagement publiek te maken." „Lady Cantourne knikte veelbetoekenend. „Ik geloof, dat zo daar zeer verstandig aan doet," antwoordde Z(J. Er volgde een pauzo. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1