Burgerlijke Stand. wo er prijs op hem er hartelijk dank voor to zeggen. Eindelijk heeft onze ambtgenoot zich ook he- Iwat gelegen laten liggen aan de „Refuge". Sinds zijne oplichting vertuide hij de zware ta..k van administrateur met bewonderens waardige' zorg, en niet allien was lid voor deze taak volkomen berekend, maar hi) vuurde ook de medewerkers aan en maalde onop houdelijk propaganda voor oit blad, on dit a l '8 met een bescheidenh li, die de waarde zijner diensten verdubbeldo. Ttver.s kunnen we zonder ovorriryving getuigen dat wy voor een groot deel het succes d«r onderneming aan hem te danken hebben. Alvorens to vertrekken, heeft bü den wensch geuit, dat de „Refuge" getrouw zou blijven aan het programma en de bedoeling van zijne stichters, wier verlangen het was oen orgaan van onze Waalscho Evangelische Kurken in 't leven te roepen en een band te leggen tusschen die gomoonten en onze evangelische broederen hier te lande en in den vreemde. Met hem vragen wjj van GoJ o; s te willen inspireeren hoe to handelen, op 'at dit bescheiden blaadje bijdrage tot het welzijn der zielen en tct bevordering van Zijn koninkrijk. Op het oogenblik der scheiding spreken wij de hoop uit, dat de heer Nardi ons nu en dan een Brief uit Zwitserland zA doen geworden en wij smeoken den Heere onzen broeder, alsmede zijne lieve gade, te zegenen in het nieuwe werk, dat Hjj voor hen heeft weggelegd. Nog één woordRedacteuren en lezers, ook aan raej. Dj Rou'ot moeten wij den tol onzer erkentelijkheid betalen; zy toch deed in onze kolommen meer dan ééns goed geschreven artikelen, welke te°ens buiten kyf zeer bolang- ryk waren, vojrkomen. AVy hopen in haar eene vriendin tn eene correspondente te be houden. [Aan het bovenstaande, waaraan wi) op verzoek gaarne ook in ons blad eene plaats verleenden, kan zeker nog worden toegevoegd dat het vertrek van cun heer Nardi niet alleen door do leden zyner gemeente zal wor.len betreurd, maar ook door leden van andere gezindten, wuarbty by zich eveneens tal van vrienden en vriendinnen heeft weten te ver werven. Naar wij vernemen, Zdl de lieer Nardi a. s. Zondagmorgen voor de Waalscho gemeente zyne afscheidsrede houden. Red.] ÜU dc gtautalicgrootlng voor )§9G. Justitie. Mot het oog op den toenemonden wet. govendon arbeid wordt 4000 aangevraagd voor de bezoldiging van een nieuw ambtenaar aan het dopartement. Verder is voorgesteld ƒ1200 voor aanstel ling van een nieuwen adjunct-commies voor statistiek, lichaamsmetingen en casiers judi- ciaiies. De inrichling dier casiers en de metingen zal men trachten hier te lande zoo eenvoudig mogelyk te maken. Eip/Mwicwordt1 aangevraagd fi00 voor een mufk op de secretarie. Voor gevangenissen en gestichten is ƒ1274 aangevraagd. In byna alle gevangenissen kan aan do bewaarders een vrye Zondag of werkdag in do drie weken en oen gemiddelde arbeidstijd van ten hoogste 12 uren worden verzekerd. Voor drie bewaarders in de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch is f 1800 uitgetrokken, voor noodzakelyke uitbreiding van het onder wijzend personeel in de Ryksopvoedings- gestichten voor jongens by Deutichem en te Avureest f 2200, voor een meesterknecht voor de kleedermakery in de strafgevangenis te Rotterdam 800. Voor de stichting van een nieuw kanton- gerechtgebouw te Tilburg is 22,600 geraamd. Een wetsontwerp zal worden ingediend tot bekrachtiging van eene ruiling met do ge- moente Haarlem tot het verkregen van terrein voor den bouw van een huis vau bewaring en van eene kleine strafgevangenis. Voor do ruiling en om met den bouw een aanvang te makon is f 25,000 uitgetrokken. De inrich ting, voor 72 gevangenen bestemd, zal naar voorloopige raming f 121,200 kosten. Marine. Uit hot vergelijkend overzicht betreffende do sommen, voor het materiöel der zeemacht on van 's Ryks marine-établissement aango- vraagd, biykt dat voor aanbouw, tuigen en uitrusten van nieuwe schepen, daaronder be grepen de artillerie- en torpedo-bewapening, wordt aangevraagd 3,670,300, zijnde ƒ250,850 moer dan voor 1895 werd toegestaan; voor herstelling en uitrusting van schepen in on buiten dienst f 1,121,700, zynde 1150 meer dan voor 1895 werd toegestaan; voor con servatie van reserveschepen en hunne uit rustingsgoederen 142,200, zynde ƒ11,800 minder dan voor 1895 werd toegostaanvoor aankoop, aanmaak en herstelling van mate rialen, goederen en voorwerpen voor den voorraad 557,600, zynde f 12,500 minder dan voor 1895 werd verleend; voor aan schaffing, wijziging en herstel van geschut, affuitage, projectielen, handwapenen, torpedo's, enz. behalve voor nieuwe schepen 2S9,500, zynde f 61,710 minder dan voor 1895 werd toegestaan; voor aankoop, onderhoud en herstelling van gereedschappen en werk tuigen, aanbouw, onderhoud en horstelling in eigen beboer van werfinrichtingen, werkvaar- tuigen en gebouwen f 369,390, zynde ƒ64,400 minder dan voor 1895 is verleend; voor algemeenen dienst en proefnemingon ƒ349,425, zyn-Je ƒ23,425 minder dan voor 1895. Het bedrag van 3,670,300, voor nieuwen aanbouw uitgetrokken, is geheel bestemd tot voortzetting van den bouw der drie by de vorige begroot ing toegestane pantserdek- schepen, type kruiser, genaamd „Holland", „Zeeland" en „Friesland". De minister geeft een uitvoerig overzicht van den toestand onzer marine-schepen en deelt zyn voornemen mode om de „Guinea" in co. s r»'atie te houden met bestemming om te zyner tyd de „Marnix" of een der andere logementschepen te vervangen. De „TQgor" en de „Anna Paulowna" zullen worden ver kocht ten bate der schatkist. Bet effende het onderwys by het Kon. Instituut voor do Marino to Willemsoord deelt de minister mede dat een door hem benoemde commissie zich onledig houdt mot do her ziening van het leerplan aan het Instituut. De regeling van het personeel dek of onder officieren en minderen werd herzien en meer in overeenstemming gebracht met de tegen woordige oischen van den dienst. Gaarne had de minister van financiön de finantioele positie verbeterd; voorloopig moest hy van dat denk beeld afzien, maar hy hoopt later daarop terug te komen. In bewerking is eene nieuwe regeling van het personeel van 's Ryks Stoomvaartdienst. Het voornomen bestaat om voortaan als regel artsen op te roepen voor indiensttreding als officier van gezondheid der 2de kl. en slechts by uitzondering studenten in opleiding aan te nemen. Aangaande de inrichtingen van de schepen geeft de minister een uitvoerig overzicht, even eens omtrent do kustverlichting en kust bewaking. Koloniën. Voor versterking van personeel aan het departement is aangevraagd 5000, noodig geworden ten gevolge van uitbreiding van den oienst, terwyl tevens door betere arbeids- verdeeling eene gewflzigdo indeeling der ambte naren by eenige bureelen onmisbaar is go- worden. Bovendien moet het bodieningsperso neel worden uitgebreid. Voor schryfloonen is 3000 meer geraamd, ten gevolge van ver meerdering der werkzaamheden. Voor meubi leering van de nieuwe vertrekken ten gevolge der uitbreiding van het gebouw is 4000 uitgetrokken. Eerst in den loop van 1896 zullen ze in gebruik kunnen worden genomen. Gr emengd Nieuws. Naar men ons uit Hillegom meldt, is aldaar in de kom der gemeente, in den nacht van Zondag op Maandag, door twee of meer personen inbraak met diefstal gepleegd. De sporen van deze diefstallen bewijzen onge kende brutaliteit, gepaard met koelbloedigheid. By don manufacturier Nippen is de portemonnaie met 8 uit zyn brookzak ontvreemd en by den varkensslager Baum eene waarde van ruim ƒ500 aan goud, zilver en geld. By den boek handelaar Kat heeft men de Iaden van de secretaire en linnenkast opeengestapeld en in eene binnenkamer nagesnuffeld, waarna de dieven zich hebben bediend van een glas brandewyn en het zich smakeiyk maakten door plaats te nomen in een leunstoel. De bewoners zeiven waren niet thuis. Het ont stoken lamplicht was door de dioven niet uitgedaan. De daders zyn onbekend. Nader wordt gemeld dat by den slager Baum vermist wordt een bankbiljet van 200, een muntbiljet van 10 en ongeveer 290 aan specie. Eene som van 400, die in de nabjjheid lag, bleef onaangeroerd. Verder zffn ontvreemd een goulen remontoir N°. 3G50, dameshorloge N°. 387.31, gouden on zilveren armband,medaillon met gouden ketting, Sjuwee- len oorknoppen en 2 granaten oorknoppen. By den boekhandelaar Kat, waar men zich evenals by Baum toegang heeft verschaft door middel van inklimming door vensters, die geeno goede sluiting hadden, worden vermist oenig geld en een effect. Uit het aanwezig zyn van 2 glazen, waaruit jenever was go- dronken, wordt afgeleid dat twee personen by de inbraak zyn betrokken. Door het wegnomen van een geheele ruit zyn de inbrekers voorts in het huis en do slaapkamer van den manufacturier Nippen binnengekomen, waar zy wel de portemonnaie met geld uit een broekzak hebben gestolen, doch een gouden horloge lieten liggen. Hier schenen de dieven of de dief in hunne werkzaamheden to zyn gestoord, nadat de vrouw des huizes ongeveer halfdrie door een harer kinderen uit den slaap werd gewekt en ten gevolge waarvan waarschynlyk de dief de vlucht heeft genomen. Door den officier van justitie te Haarlem en den burgemeester van Hillegom is een onderzoek ingesteld. Van den diefstal wordt verdacht iemand van 35 a 40 jaren, mot Vlaamschen tongval, bruinen of gryzen fantaisiehoed, muiskleurige ciemi-saison met fluweelen kraag, donkere broek, bruine sportschoenen, rossigen knevel en aankomende bakkebaarden. Hy is Zondag in het dorp gezien en gistermorgen te 5 uren 10 m. van Lisse naar Leiden vertrokken. Vanwege de Justitie wordt de volgende opgaaf van het vermiste gedaan Circa 500, -o. a. een bankbiljet van ƒ200, verder een gouden remontoir- horloge no. 3650 met ketting waaraan kapittel stokje; een gouden dameshorloge, remontoir, no. 3871 1S1 met zwart koordje; een gouden armband van aan elkaar geschakelde tonnetjes; een zilveren effen armband met daaraan han gende sieraden, zooals arlequin, koffiekannetje, medaille, enz een medaillon met gouden ketting. Op het medaillon een qteen, daarin een heerenportret; twee juweolen oorknopjes met defecte en ongewone sluiting; twee granaten oorknopjes; 63n langwerpige grana ten broche, tenigszins defect; een gladde gouden haarring mot letters M. J. A. v. T.; een gouden broche met zilver; twee blauwe kinderarmbandj.s met goud; een blauwe kinderarmband met kapitelstokj.*; twee bruin leren portefeulles; verscheidene postzegels van 5 cent en 2'/2 cent. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Noordwyk aan Zee had als bad- plaats dezen zomer geen reden tot klagen. Ongeveer vierhonderd badgasten toch logeerden er, niet enkel natuuriyk in het „Huis ter Duin," maar ook in een ander hotel en by ingez .teDen van het dorp. Nu het zoo'n mooie herfst is, blyven er nog oenige gasten. Zooals bekend is, behoorden onder de bezoekers ook de Oostenryksche prinsessen, die een der bijgebouwen van 't badhuis betrokken en ter eere van wie eenige keeren op 't strand een mooi vuurwerk werd ontstoken. Arm meesters uit Noordelyk Haar lemmermeer hebben zich gewend tot de directie der suikerfabriek „Holland" to Halfweg met het verzo;k, thans en by de a. s. campagne voor de land- ea buiten werkzaamheden aan do beetwortelen, niet meer Brabantsche arbeijers te doen overkomen, doch weder werklieden uit de aangrenzende gemeente Haarlemmermeer, met uitzondering van enkelen, die minder gunstig bekond staan, te willen aannemen. Re3ds vroeger werd van particuliere zyde een golyk verzoek gedaan; wel zyn daarop eenige arbeiders uit de om geving in dienst genomen, doch de massa werd wedc-r uit Brabant ontboden; de houding, vroeger door de eigen arbeiders by herhaling tegenover de directie aangenomen, geeft haar aanleiding zoo te handelen. In het „Haagsche Dagblad" geeft een inzender het volgende „concept-regle ment op de vélocipèdes voor de bevoegde autoriteit". lo. Ryksbelasting ad 15, en voor de nering doenden de helft. 2o. Gemeentebelasting ad ƒ3. 3o. By het aanrijden van mensch of dier ƒ25 boete of 1 dag gevangenisstraf, en schadevergoeding. 4o. By het overrijden van mensch of dier 75 boete of 3 dagen gevangenisstraf, en vergoeding van schade en verplegingskosten, of gevangenisstraf; uit te spreken door den kantonrechter. 5o. Zichtbaar gemerkt zyn der rywiolen met letters of cyfers, in kleuren. De redactie teekent hierby o. a. aan, dat de geiykstelling van menschen en dieren zelfs voor dierenvrienden onvereenigbaar is! De ontslagen matroos, dieZater- dag-avond te 's-Gravenhage by zyn overbren ging naar het commissariaat van politie een revolverschot op een agent van politie loste, is gisteren naar het Huis van Bewaring over gebracht. By een horlogemakor te Delft werden Zaterdag avond 4 gouden remontoir- dames-horloges ontvreemd. Van eenige jongens van 7 en 8 jaar, die Zaterdag-middag op de Paardenmarkt te Delft speelden, klom er oen over het hek der infantorie-kazerne en nam eenige flaubert- patroontjes weg. E n van hen opende een patroon en stak deze met een lucifer aan, met het ongelukkig gevolg, dat hy de volle lading in het rechter-oog kreeg en dat wellicht zal moeten missen. De andere jongens kregen eenige kwetsuren aan handen en beenen. Weer is in een tydoiyk onbe woond huis te Amsterdam inbraak gepleegd, narneiyk in de woning van den heer Dyck- meester, Vondelstraat 7. Do dieven hebben zich toegang verschaft, door over liet yzeren hekje aan de Vondel straat in den tuin te klimmen. Na het huis te zyn binnengekomen, hebben zy alle kamers doorzocht en alles overhoop gehaald. Do dioven hebben echter weinig van hun gading gevonden. Slechts enkele met zilver gemonteerde voor werpen wordeu vermist. De brandkast konden de dieven niet open krijgen. Waarschynlyk is do inbraak gepleegd in den nacht van Zaterdag op Zondag. Da schade worJt door verzekering gedekt. In den avond van den 2 lsten September is te Amsterdam op de stoep van hot perceel Keizersgracht 672, gevonden een kind van hot mannelyk geslacht, naai gis 5 maanden oud en gtkieed als volgt: een wit ka.oenen hemdje, een dito geweven borstrokje, een neteldoek halsdoekje, een wit geweven slaapmutsje, eon luier van servetg03d, een oude baaien luier, een bandje om het Jyf, een paar witte wollen kousjes, een paar nieuwe schoentjes vaa geel leder, een rose gebloemd jurkje; om den hals was geslagen een stuk van een oogjesluier en om het hoofd een witte wollen doek, terwyl het geheel was gewikkeld in een ouden vrouwerok met strepen en zwart gewerkten rand. De commissaris van politie in de 3de sectie 2deafdeeling, bureau Feröinaod-Bolstraat No. 8, verzoekt hun, die inlichtingen omtrent de herkomst van dat kind kunnen geven, zich te willen vervoegen aan opgemeld bureau. De groote weldadigheidsver- loting te Utrecht gaat, naar het „U. D." meldt, niet door. De tot dusverre ingekomen schenkingen in geld en pryzen zullen zoo spoedig mogelyk aan de belanghebbenden worden teruggezonden. Twee suikerfabrieken te Ber gen-op-Zoom hebben, wegens gebrek aan water, den arbeid moeten staken; de derde zal spoedig genoodzaakt zyn hetzelfde te doen De arrondissementsrechtbank te Maastricht veroordeelde gisteren J. W. Mommers, banketbakker te Borgerhout, thans gedetineerd te Maastricht, wegens het ver vaardigen en uitgeven van valsche vyffrank- stukken en nikkelen 10 centimes stukken, tot 4 jaren gevangenisstraf. Onveiligheid ten plattenlande. Men schryft uit Budel aar. de „Limb. Koerier": De landbouwer Van den Bulck woont wat afgelegen, omtrent de grenzen der naburige gemeente Nylen, met zyn vrouw, een elf-jarig zoontje en een achtjarig dochtertje. Woensdagavond omstreeks 11 uren ont waakte hy ten gevolge van een ongewoon gerucht en stond op. Doch een viertal kerels versperden hem den weg; oen dezer loste een revolverschot en kwetste Van den Bulck aan den schouder. Dan wierp men hem een zak over het hoofd en bond hem op zijn bed. Zyne vrouw werd op gelyke wyzo behandeld. De dieven dwongen daarna den landbouwer te zeggen, waar hunne kinderen sliepen, en dezen werden msgelyks op hun bed vastge bonden. Twee kerels bleven de gebowlenen bewaken en dreigden hen te dooden, indien zy het waagden te roepen of te schreeuwen. Zij dwongen hen de plaats aan te wyzen, waar hun geld lag. Do dieven hebben een groote som gelds buitgemaakt, alsook juweelen; zy hebben zelfs een spaarbankboekje medegenomen, een geweer en een revolver. De dieven hadden een venster met een boomstam ingeslagen. Het parket is ter plaatse geweest en heeft een onderzoek in gesteld. Het is der Londensche politie nog niet gelukt, eenig spoor te vinden van den man, die de juweelen der bekende actrice mevrouw Langtry heeft ontvreemd. Alvorens naar het vasteland/te vertrekken, had mevrouw Langtry haar juweelen, ter waarde van 500,000, by de „Union Bank" gedeponeerd. Toen de actrice haar eigendom opeischte, waren de juweelen reeds afge geven op vertoon van een schriftelijk bewys, onderteekend Lily Langtry. Het handschrift der actrice was zeer nauwkeurig nagemaakt, maar de onderteekening was niet in orde, daar mevrouw Langtry Lillie heet. Indien de politie den dader en de juweelen niet kan opsporen, komt do vraag aan do orde, of de directie der Bank verplicht kan worden, het bedrag der gestolen juweelen te vergoeden. De rechter zal deze lastige quaestie moeten uitmaken. De „New-York Herald" ontvangt uit Boriyn het bericht van een eigenaardig geschenk, dat keizer Wilhelm aan czaar Nico- laas heeft gegeven. Hot bestaat uit oen alle gorische teekening, dat de gemeenschappelyke interventie van Duitschland en Rusland ten behoove van Japan tot onderwerp heeft en waarvan de schets door den keizer zelf ont worpen is, terwyl de uitvoering door den schilder Knackfuss is bezorgd. Vrouwon als uitvinders. Het patentbureel te Washington heeft een lyst samengesteld van aan vrouwen verleende uitvinderspatenten, die tot 1 Maart 1895 bygewerkt is. Hot patentbureel werd by de wet van 10 April 1790 opgericht. Negentien jaren later werd het eerste patent verleend aan eene vrouw, die van eene methode om stroo met zyde of garen te weven patent nam. Zes jaren later volgde een tweede patent van een korset. Eerst van 1828 af werden er meer patonten aan vrouwen ver l9end; in 1862 was het aantal tot 14 in één jaar gestegen. Yan toen af schynt zich het uitvindingstalent van do Amerikaansche vrouwen sneller ontwikkeld te hebben. In 1892 steeg het getal tot 60, in 1880 tot 92, in 1872 tot meer dan 200 en in 1893 tot ruim 300. Het grootste aantal der patenten heeft betrekking op voorwerpen van kleeding en op keukengereedschappen, verder op meubelen en toestellen voor verbranden, wasschen en reinigen. De overgroote meerderheid der patenten heeft betrekking op verueteringen van bestaande toestellen; slechts weinige uitvindingen zyn geheel nieuw. HILLEGOM. Bevallen: M. A. Meltert geb. Waasdorp D. A. L. C. Van Waveren geb. Halm Z. C. Van Dijk geb. Klujjt Z. Overleden: Petrus Mooijekind 24 dagen. Cornelia Steen voorden 74 j., wed. van A. Zeestraten. HAARLEMMERMEER. Bevallen: E. Van 't Hof geb. ltobijn D. T. De Vries gob. Schuuring Z. K. Van Alaaron geb Poldervaart D. 11. Overboek geb. Nieuwen nu ij/.en Z. - M. De Koter geb. Kempe Z. A. Pijlman geb. Thuis D. J. Kolle geb. Westendorp Z. G. Van Es geb. Poll D. C. Van Son geb. Lammers D. J. Af. Van der Putte geb. Ruigrok D. J. Schalk geb. Baartman Z. A. Hoogkamer geb. A an Elswijk D. U. Van Bentlieim geb. Van Elswijk Z. A. M. De Berg geb. Nootman Z. G. v. d. Berg geb. De Reus D. P. Kamper geb. Burggraalt' 1>. N. Knibbe geb. Oussoren Z. G. Van der Fange gob. Van der Heijde Z. Ondertrouwd: G. De Vries en C. Speijers. W. W armerdam en L. Giosbergon. G. Reijnders en Al. Boom. Gehuwd: K. Roodenburg en P. Yerkuyl. W. Staring en G. 11. Schalk. Overleden: Al. M. Huisman 8 m. J. Pieters 3 w. J. J. Verbuist 12 d- W. Beeta 7 w. L Veltrop 5 w. N. W. Wamsteker IS d. NOORDWIJK. Geboren: Neeltje, D. van B. Cramer en A. Al. Plug. Jacob, Z. van P. v. d. Lippe en B. Schrier. Arie, Z. van C. De Haas en E. Vink.Karei Joban, Z. van C. Af. Grnlle- mans en C. B. v. Konijnenburg. Jacob, Z. vaa L. Zijp en C. Hartman. Gen uw d: C. Zuidhoek 25 j. en C. Koeman 22 j. T. J. Huij, 20 j. en A. rarlevliet 20 j. Overleden: J. H. Zwetsloot 6 m. H. C. Hakker 5 w. L. Cramer 16 j. ZEGWAARD. Gehuwd: Arie Verkaik 40 j., wedn. van Maria Baitenweg, en Maria De Vrij. jd. 26 j. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. M ar*l£tt>e:rïoliten* Bidegrave, 21 Sept. A&uTsvoörd 251 wagens Kaas, 19 8(52 etuke wegende 259 KG. Pry-i 1ste soort Goudaohe 23.a 25.51), zwaardere f 30. 2desoort f 19.50 21.hieronder '2 i wagons Dorbykaaa, prya lsto 6oort ƒ23.50 a 2de soort f 20 50 a 22. 83 wagens Edammer Kaas, prgs lsto eoort f 26.50 a 2de soort ƒ21.a ƒ22.50, commissie f wagen Latdsche Eaae bet oohip- pond. Handel matig. Vee. Aangevoerd: 21 biggen. Schiedam, 23 Sept. Noteoring van de Mako- laars. Moutwyn ƒ9.Jenever ƒ13.idom Amst. proef ƒ14.50 per Ned. vat en zonder fast, zonder do belasting. Spoeling-commissie heden ƒ0.80 per ketel. Noteoring van den Brandersbond. Moutwijn Ê'/j a per hcot. ct., zonder fust en zondor belasting. Rotterdam, 23 September. De aanvoer was heden m&ar matig; alleen Bruineboonea werden ruim aan geboden. Voor Nieuwe Witte Tarwe bestond goede kooplust en ru mde dio tot ongeveer 25 cenls vorlioogiDg vrij coulant op. Extra puike qualitoit werd boven de notecring betaald. Jarige ondervond weinig attentie meer. INLANDSCHE GRANEN. N. Vlnam.en Zeeuw., de boste ƒ6.10, 6.30 tot 6.50 dito dito middelb. 5.65, 5.90 6. Flakk. ou Overm., de beate „5.90, G.10 „6.30 dito dito middelb. 5.50, 5.70 5.S0 Mindere en geringe soorten „5.20 „5.40 J. VJaameche en Zeouwsohe 6.75, „6 6.30 Flakkeesche en O ver ui. 6.40, 5.60 6. Mindere en geringe qual. 4.80 6.20 Oanada Yerkoopon per gewioht voüden niet plaats. Roode Tarwe mot klein aanbod en tot betere prijzen verkocht. lïoggo was er weinig. Men betaalde 15 a 20 cents verhoogiog. iiooie qualitoit boven noteering verkocht. Zoeuwscbe en VI., naar qual., ƒ4.—, 4.20 tot ƒ4.40 Overm. en N.-Brab., „3.75, „4.4.20 Geringere soorten 3.40 8.GO Gerst ecbuars. Van de Wict.r- was de qualiteit dooréóu wat b.ter; prijzen dooréén 15 cents booger. Zimer- onveranderd en Chevalier-goed prijshoudend. Vlaam. en Zeeuweche Winter- van 4.tot f 4.20 Overmaascbo e i Flakk. 3.75 4. Afw. en mindere eoorten 2.90 8.50 VJ., Zoenw. en Flakk. Zomer- 3.30 „3.75 Mindere qualiteit 2.75 3.10 Chevalier3.50 4.75 Voorts werd verkocht por 100 Kilo. Goede qualiteit Winter- ƒ6.75 tot ƒ7.— Gewone dito6.40 6.60 Mindere ditoG.6.20 Gewone Zomer„5.75 C.10 Chevalier- volgens qualitoit 6.00 7. Haver ging wat beter van do baud. Blanke en wichtige qualiteit. van f 2.60 tot 2.90 Zeeuweche en andore inl. Voers.. „2.20 „2.50 Lichtere dito dito 1.80 „2.10 Geringere soorten Voorts werd gedaan per 100 Kilo. Voereoorlen5.tot ƒ5.60 Spelt f 2.50 tot ƒ3.—. Paardenboonen waren weing gezocht; van ƒ5. tot ƒ5.20. Schapeuboonen ƒ5.26 tot 6.60. Bruineboonen met rnimen aanvoer. Het beste ge deelte werd tot ruim vorige prijzen uitgezocht; daarna verl'-iuwde de kooplust. Walchorscbevan 9.70 tot 10. De beste Vluam. en Zeeuw. 9.20 9.50 Ordinaire dito dito 8.75 9.— Geringere7.8. Witteboouen met ruimeren aanvoer en tot wat betero pryzen verkocht. Walcherachevan ƒ10.tot ƒ10.50 Vlaam. en Zeeow., do beste. 9.75 10. dito dito ordinaire 9 25 9.60 Mindere en goringoro soorten Bluuwo Erwten waren op de kook van 6.50 tot 7.25 te plaatsen. Het meerendeel werd echter weder afgekeurd. Voetstoots ƒ5.tot ƒ5.40. Schokkers van ƒ6.50 tot 7.50. Koolzaad zonder aanvoer van beteokenis. Hennepzaad 7.25 tot ƒ8. Kanariezaad stil op vorige prijzen. Het boste ƒ6.25 tot 8.60, middel-qualiteit ƒ7.-— vot ƒ7.75 en geringere soorten ƒ6.— tot ƒ6.60. BÜ1TENLANDSOHE GRANEN. Tarwe werd booger betaald. Er ie nu weinig meer disponibel. Rogge werd een paar guldens hoo,er verkocht. Jarige Helenaƒ108 tot ƒ113 Nieuwe dito102 105 Bulgaarscho„„110 St.-Petersburger92 95 dito zwaardere 100 Tangarog„97„„99 Be8sarabiecb996 99 Nicolajef stoomoude105 Gerst schaars en vast. Nieuwe Nicolajef94 tot ƒ96 dito stoomende 93 94 Odessa04 97 stoomende „92 „93 Haver nog even stil. Boekweit op levering traag. Boekweitgr.iitcc. Grove St.-Potersburger werden tot ƒ208 en Middel dito tot ƒ194 gedaan. In voor-erwten ging zeer weinig om. Mais in loco schaars. Bonte Amerikaansche93 tot ƒ100 dito d.to stoo.nendo 98 Douau94 97 Nororoeisk88 90 Laplata91 92 Botterdam, 23 Sept. Op de veemarkt waren beden aangevoerd: paarden, veulens, 226 runderen. 120 vette kalveren, nuchtere kalvereD, 1952 schapen, 419 varkens, biggen, bok. De prijzen van hot vee waren als volgt: runderen lsto qual. 32 a 32 /s c., 2de qual. 29 ys a 30 c., 3do qual. 28 a 23i/j c. kalveren Ifte qualiteit 421/3 43 c., 2de qual. S9'/9 a 40 c., 3de qual. 35 a35'/f e.; schapen late qual. 27 a 27,/j c., 2do qua!. 25 a 25i/s c-5 zaiglaminoren 29l/s a 30 c., varkens lst-e qual. 21 a 2U/s c., 2do qual. 20 a 201/9 c- 3d6 qtial. 19 a a 191s c-, alles por KG. Handel vlug. Londen, 23 Sept. Ter veomarkt zijo aangevoerd; runderen 2100, eehapen c-n lammeren 12000, kalveron 20, varkens 20. Pryzen: boste Runderen 2/9 a 4/8, Schapen en Lammeren S/8 6/9, Kalveren 2/8 a 5/4. Varkens 2/6 a 3/9. Louden, 23 Sept. Friesche Boter 96 a 100 ah. BUITENLAND. FranUrfilt. In Frankryk schynt naar aanleiding van het terugz-nden van zieke soldaten van Madagascar een geschil te zyn ontstaan tusschen den minister van oorlog en den minister van koloniën. De laatste sprak een bericht der dagbladen tegen, dat hy het over brengen der zieken naar het eiland Reunion had verhinderd, door 9 fr. verplegingskosten per dag en per man te eischen. Daarop keerde de minister van oorlog, generaal Zur Linden, nog des nachts na de groote wapenschouwing by Mirecourt naar Parys terug en dreigde met zyn ontslag. De minister president Ribot slaagde evenwel er in, den generaal voorloopig tot bedaren te brengen. Met betrekking tot de quaestie van Mada gascar schynen dus in de regeering drie uit- eenloopende richtingen te zyn: die der minis- teriën van oorlog, mari-.e en koloniën.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2