Aan do Vrije Universiteit z\jn 19 nieuwe studenten ingeschreven, van wie 14 voor de theologische, 3 voor de juridische en 2 voor de literarische faculteit. De minister van oorlog heeft bepaal 1 dat zoolang to Yelp by Arnhem de aldaar heerschende epidemie (dysenterie) blijft aan houden, verlofgangers der militie te land niet onder de wapenen mogen komen, ook al mochten z(] daartoe krachtens bevelen van het departement van oorlog reeds zijn opge roepen. De 2de luit. der art. C. J. Breton de NJjs en die der inf. "W. L. Einthoven, beiden be stemd voor het leger in Ned. Indië, zullen den 12den Oct. a. s. per stoomschip „Lawoe' naar Batavia vertrekken en te Marseille scheepgaan. Te 's-Gravenhage is overleden de gepens. kapt. der inf. O.-I. leger J. N. A Van Barneveld. De Staten van Zeeland hebben gisteren tot lid van Gedeputeerde Staten gekozen: jhr. mr. De Casembroot (liberaal) met 23 stemmen. De heer Do Jonge (anli-rev.) bekwam 14 st. De heer De Casembroot heeft z(jn benoeming aangenomen. Op hun verzoek is tcrvol ontslag verleend als commies b(j hot departement van financiën aan de herren L. C. Clant en mr. K. H. Beyen, eerstgenoemde behoudens aanspraak op pensioen. De kapt. C. J. P. Kaub, van het 3do reg. veldartillerie, zal dezer dagen den mili tairen dier st met pensioen verlaten. Woensdag, b(j gelegenheid van den ver jaardag van raovrouw do wed. J. Kneppel- hout, haddon de moeste ingezetenen van Oosterbeek hunne vlaggen uitgestoken. Des avonds werd een fakkeloptocht gehouden, vergezeld door de feestcommissie, de zang- vereoniging, do gymnastiekvereeniging, de rederijkerskamer en tal van belangstellenden. Aan het kasteel „de Hemelsche Berg" aan gekomen, bood de president der feestcom missie, de heer A. Hilhorst, namens Ooster- beeks ingezetenen hartelijke gelukwenschen aan. Een familielid van de jubilaresse betuigde dank voor de ondervonden belangstelling. Aan fret hotel „Doornenkamp" werd de stoet weer ontbonden. Het voornemen bestaat uit de bijeen gebrachte golden een blijk van erkentelijkheid aan te bieden. Hoogstwaarschijnlijk zal dat bestaan in een marmeren beeldhouwwerk, te plaatsen in het zoo schoone park, als hulde voor hetgeen de familie Kneppelhout steeds voor Oosterbeok geweest is. Dj gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 24 dezer niet plaats hebben. Plet stoomschip „Kaiser" arriveerde 17 Sept van Hamburg on Amsterdam te Tanga; üe „Koningin-Regentes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Sept. Perim; de „Pollux" arriveerde 20 Sept. van Amsterdam te Piraeus; de „Rotterdam" vertrok 19 Sept. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw- York, is 19 Sept. Prawlepoint gopasseerdde „Drente", van Rotterdam naar Java, arriveer de 20 Sept. te Southampton; do„Kanzler",van O. Afrika naar Vlissingon en Hamburg, arriveerde 20 Sept. te Marseille; de „Tclemachus", van Amsterdam naar Java, vertrok 20 Sept. van Liverpool; do „Cyclops", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 21 Sept. te Port Saidde „Palinurus" vertrok 21 Sept. van Amsterdam naar Batavia; do „Prins Aloxandor", van Batavia naar Amstordam, vertrok 21 Sept. van Padang; de „Prinses Wilhelmina" vertrok 21 Sept. van Amsterdam naar Batavia; de „Stentor" arriveerde 21 Sept. van Batavia to Amsterdam. B(J koninklijk besluit is pensioen verleend aan: K. Piepenbroek, f393] J. C. Maters, f 240; C. Heyberg, f 394. De heoren J. Do Koning en D. Van den Ent, met ingang van 1 Oct. a. s., benoomd tot buitengewoon adelborst b(j de Kon. Ned. Marine-Reserve. Met ingang van 16 Oct. a. 8. benoemd tot sumumorairs der posterijen en telegraphie: J. C. Yersluys, to Zevenbergen; J. Slot houwer, te 's-Gravenhago; M. In den Berken, te Alfen aan den Rijn M. W. Bos, to Arnhem; mejuffrouw A. J. O. De Ridder, to Nijmegen; K. E. A. Vries, te Helder; W. Koezen, te Zwolle; A. P. F. Duynstee, te's Gravenhage; P. Schmidt, te Velp; A. Van dm Eelaart, te Arnhem; F. Leinwebor, te Maastricht; mejuf frouw J. M. Ledeboer, te Deventer; J. C. Maas, te 's Gravenhage; J. H. Parker Verboom, te idem; J. S. Hussem, to Apeldoorn; B. J. E. Ten Brink, te Leeuwarden; M. A. J. J. Blankert, te Groode; J. G. Wuyster, te Lei derdorp; J. Renier, te Nieuwer-Anistel; P. J. N. Hofslag, to Amsterdam; H. A. M. Van Poppol, to Meersen; J. Ebrhardt, to Deventer; J. Do Wit, te Enkhuizen J. Ebens, te Hooge- zand, en A. Donkersloot, to Dordrecht. Do met verlof bier te lande aanwezige kapitein der infantorie van het leger in NeJ.-Indi", J. Zijlstra, op zijn verzoek, met iig ng van 1 Nov. a. s., eervol uit den mili tairen dien6t ontslagen, met toekenning van pensioen. KOLONIËN. BATAVIA, 14 en 15 Aug. Door den gouverneur-generaal van Ned.-IndiS zijn de volgende beschikkingen genomen: ivicl De,iarlcm i Verleend: Twee jaar ver- lo' raar Europa wegens '.iekto aan den contr. 1st" kl bij het Hintien). Bestuur op Java en Ma- doera G. G. L. Vou Freijburg. Bij don Waterstaat en 's lands B. O. W. Belast: Met de waarnoming der betr. van o r.. der '2de kl. en geplaatst in de residentie Ma- u.oen de ambt. op non-activiteit R. A. De Boer, Uitstel ijk opz. 1ste kl. Bij het kadaster in Ned.-Indië. Verplaatst: Van de kadastrale metingen in do residentie Krawnng naar de kadastr. met. in de res t'oerakarta, met standpl. Solo, de ambte naar op non-activiteit, gesteld tor beschikking van den dir. van Binaenl. Bestuur, laatstelijk land meter 3de kl. J. 11. Evelijn. van do kadastrale metingen in de residentie Krawang naar de kadastrale bewaring te Soora- baia de adjunct-landmeter der 3de klasse W. F. B. Broers; van de opuemiDgssoctie Tjitjalengka naar de kadastrale metingen in de residentie Soerakarta do adjunct-landmeter der 3de klasse F. J. A. Keuchenius van do opneiningssectie te Tjiandjoer naar de opnemingssectie te Tjitjalengka de adjunct-land meter der 3de kl. A. J. Vincent. In do residentie Palembang. Verplaatst: Van de onderafdeeling Rawas, nfdeeling Tebing-Tinggi, naar de onderafdeeling Pasemahlanden, afdeeling Lohas, de controleur der 2de kl. P. S. J. Einnnvan de onder afdeeling Ranaudistricten, afdeeling Mooara JDoea, naar de onderafdeeling Rawas, de controleur der 2de kl A. E. Holle Geplaatst: In do onderafdeeling Ranau districten de benoeuido controleur 2de kl. W. Th. Busschor. Bij den Waterstaat en 's lands B. O W. Overgeplaatst: van de residentie Poka- longan naar de residentie Soerakarta, ten einde als eerstaauwezend waterstaatsambtenaar op te treden, do opzichter der lsto kl. L. Spruyt; van de residentie Batavia naar do residentie Pekalongan, de opzichter der 3de kl. C'h. L. Breedt. T oegevoega: aan den chef der 5de water staats afdeeling voor de irrigatie-opnemingen in het gebied der Samplamrivior (Sitoebondo Bosoeki) de onzichter der 3do kl. Raden Soehoo Nasingo van de residentie Batavia. In de residentie Bantam. Overgeplaatst: van do afdeeling Pan- deglang naar de afdeeling Tjariogin metLaboean tot standplaats de opzichter der 3de kl. L. R. Albinus. Geplaatst: in de afdeeling Pandeglang de opzichter der 2de kl. M. J. Bausch. Do Gcweren-quaesMe. W(j hebben uit de „Limb. Koerier" het bericht overgenomen, dat de heer P. Fröre voornemens is, schadevergoeding te vorderen wegens het afspringen der geweren leverantie door eon in ons land op te richten fabriek. Naar aanleiding van dit bericht wordt aan het „Hbl." geschreven: „Het is inderdaad wenschel(jk dat de heer P. Frère zijne vordering instelle, opdat blfike, wie de eigenlijke schuldige is, die de onvol ledige opgaven en de onjuiste berekeningen heeft verstrekt, waarvan Syndicaat en Neder- landsche Regeering bijna de dupes W3ren go worden, als niet een bekwaam en eerlijk ces kundige, ter geschikter ure, door een nader onderzoek het tot-stand-komen der onder neming bad belet. „Tevens zal dan kunnen blijken, wie de uitvinder is der lasterlijke geruchten van om- kooperjj en kwade trouw, die zelfs in de Parijscho „Temps" (nummer van 15 dezer) weerklank hebben gevonden in eene corres pondente uit Nederland, waarin allerlei on juiste voorstellingen voorkomen." Manoeuvres by AaEsniecr. Hot bataljon infanterie, dat gistermorgen omstreeks halfnegen van Haarlem naar do manoeuvres by Aalsmeer is vertrokken, en op een sterkte is gebracht van 200 man, door aanvulling van manschappen uit Delft on uit Gouda, behoort tot de bewakings- troopen, deel uitmakende van de bezetting, bijwijze van voorposten. De taak aan, dat bataljon, waarvan de 1ste en 3de compagnie Aalsmeer en de 2de en 4de Kudelstaart be zetten, opgedragen, is om, versterkt met de noodigo artillerie, de forten Aalsmeer en Kudelstaart met bjjbehoorende veldwerken te verdedigen tegen een uit hot zuiden opkomende troepenmacht, bestaande uit eon bataljon grenadiers en jagers en eon bataljon van het 7de reg. infanterie. Eerstgenoemde afdeolingen worden in lood sen, daartoe door de genie ingericht, onder dak gebracht, de aanvalstroepen worden ge- kantonnoerd op verschillende plaatsen van den Westeinderpolder, dat is, zjj worden inge kwartierd bij de bewoners dier landstreek. Do verdedigingstroepen slaan onder bevel van den majoor der artilleiio J. J. C. Hin- loopen, de aanvalstroepen onder commando van den luitenant-kolonel der infanterie A. J. Prins, terwijl met do leiding van het ge heel is belast de commandant der stelling Amsterdam, de generaal-majoor K. Eland. Daar de oefeningen hoofdzakelijk bij nacht zullen plaats hebben, wordt daarbij gebruik gemaakt van zoogenaamde lichtballen, welke dienen om het oorlogsterrein te verlichten, waardoor de verschillende handelingen en bewegingen der troepen op grooten afstand te volgen zijn. Aan de oefeningen zal in do laatste dagen worden deelgenomen door marinesloopen. In den beginne hebben alleen terreinver kenningen en bijbohoorende bewegingen plaats, doch na den 24sten dezer zal do zoogenaamde oorlogstoestand in werking treden. Een groot deel van het terein, waar de manoeuvres plaats hebben, wordt veronder steld te zijn g-ïnundeerd. Den 28sten September zullen deze oefe ningen geëindigd zijn. Het Haarlemsche bataljon infanterie be- reikto gistermiddag, na een kwartier rust te Hoofddorp, om ongeveer halftwee, zonder een enkelen achterblijver, het fort bij Kudelstaart, waar de manschappen dadelijk de voor hen bestemde kwartieren bezetten. De manschap pon zeiven liggen Daast elkander op stroo; de byhoorende onderofficieren in een viertal hokjes, die in de hoeken der loods zijn aan gebracht; anderen houden verblijf in tenten, tusschen do aarden wallen van het fort op gesteld. Met vergaan van dc „Edam." In ons vorig nommer zijn over de ernstige ramp, welke do Edam" heeft getroffen, reeds eenige bijzonderheden medegedeeld. Men weet dat de aanvaring bij dichten mist in den nacht plaats had. De vraag komt nu ter sprake, op wien de verantwoordelijkheid rust. Dj Londensche coirespondent van de „New- York Herald" deelt het volgende mede: „De officieren en de manschappen van de „Edam", die te Plymouth aan wal werden gebracht, waren aanvankelijk niet genegen uitvoerige mededeelingen te doen over het geen was voorgevallen. Toch kwamen wij te weten, dat de reis van Nieuw-York naar Europa zeer voorspoedig is geweest. Het weer was bijzonder gunstig, totdat de boot in het Kanaal aankwam. Toen kwam een dikke mist opzetten, waardoor kapt. Bruinsma werd genoodzaakt met halve kracht voort te stoomen. „Omstreeks één uur in den ochtend be merkte de officier van do wacht op de „Edam", dat een groote stoomboot zich in de nabij heid bevond. Terstond werd de stoomfluit in werking gesteld en werd last gegeven om terug te stoomen, maar het was te laat. De „Turkestan", een Engelsche stoomboot, veel grooter dan de „Edam", trof de Nederland- sche boot in de flank. Zoodra de „Turkestan" terug was gestoomd, bleek het dat de „Edam" zoo ernstig was getroffen, dat zij zich niet lang meer boven water kon houden." De heer Bruinsma", de commandant van de „Edam", werd natuurlijk na zijne aan komst op den vasten wal terstond geïnter viewd. De kapitein verklaarde dat hij zich, toen de aanvaring plaats had, op de brug bevond. Verder werden nog verklaringen afge legd door twee machinisten. „Ik was in de rust aldus zeide een der machinisten toen ik wakker werd door een hevigen schok. Met mijn kameraad vloog ik, in nachtgewaad, naar het dek. Daar zagen wij dat de „Edam" bij de machine-kamer door een stoomboot was getroffen. Zoodra de boot, wier voorsteven diep in de „Edam" was doorge drongen, terug was gestoomd, stroomde het water met grooto kracht het schip binnen. Wij zagen toen onmiddellijk dat het vaartuig verloren was. Mannen, vrouwen en kinderen, bijna geheel ontkleed, kwamen uit de hutten to voorschijn, maar de kapitein deelde hun mede, dat z(j nog tijd hadden om zich te kleeden. Geen hunner ging echtor weer naar beneden. Allen voorzagen zich zoo goed moge lijk van eenige kleedingstukken, die voor de hand lagen. Aldus gokleed - de moosten bloven in hun nachtgewaad werden de passagiers in de booten gebracht." Zoodra do agenten der N.-A. S. M. te Londen, de heeren Browne, Geveke Co., bericht hadden ontvangen van do r&tnp, welke de „Edam" had getroffen, seinden zij aan hun vertegenwoordiger te Plymouth, dat zij zorg moosten dragen voor de schipbreukelingen. Voor rekening der Maatschappij worden allen, ten getale van 94 personen, meest Nederlan ders en Duitschers, per trein naar Londen en van daar naar Queensborough vervoerd. Van Queensborough werden de passagiers door een der booten der maatschappij „Zeeland" naar Vlissingen gebracht. Ter aanvulling van hetgeen reeds over deze ramp is gemeld, diene bet volgende verslag van de „Standard": Toen kapitein Bruinsma zag dat zijn vaar tuig verloren was, verzocht hfi den schipper van den vischkotter „Vulture" in de nabij heid te blijven. Onmiddellijk gaf de kapitein last om de booten neer te laten. Terwijl de „Edam" steeds dieper zonk, werden alle op varenden in de booten gebracht. Van eono paniek was geen sprake. De reizigers, door den schok uit hun slaap gewekt, ston den, half gekleed, op het dek en werden grootendeels aan boord van de „Vulture" gebracht. Deze kotter was echter te klein om allen te bergen. Derhalve werden drie booten op sleeptouw genomen en door de „Beres- ford", met den kotter, behouden te Plymouth binnengebracht. Eerst toen alle opvarenden in veiligheid waren, verliet kapitein Bruinsma zijn post on begaf zich aan boord van de „Turkestan", Daar de gezagvoerder van dit vaartuig, welks voorsteven ernstig beschadigd was, toch de reis naar Cardiff wilde voortzetten, ging de gezagvoerder van de „Edam" over aan boord van de „Vulture". Of de schuld van deze aanvaring moet gesteld worden op rekening van den kapitein der „Edam", dan wel of deze te wijten is aan de zorgeloosheid van den commandant van de „Turkestan", zal waarschijnlijk niet worden uitgemaakt. Te oordeelen naar hetgeen door de Engel sche bladen over doze ramp wordt mede gedeeld, was kapitein Bruinsma op zfin post. Zoodra hij, op de brug staande, cene andere boot zag naderen, gaf hij terstond bevel om terug te stoomen. De vastberadenheid van kapitein Bruinsma en de kalmte, welke h(j betoonde, heeft er zeker veel toe bijgedragen, dat de aanvaring althans geen menschen- levens heeft geëischt. Bovendien wordt ver zekerd dat kapitein Bruinsma, ook wat de snelheid der vaart betreft, geen der voor geschreven voorzorgsmaatregelen heeft ver zuimd. Van de bemanning werden nog eenigen door den correspondent van de „Times" ge ïnterviewd, maar z\j konden niets naders over de oorzaak der ramp mededeelen. Ver melding verdient echter nog deze verklaring van de „Times": „De koelbloedigheid van kapitein Bruinsma en de bemanning van de „Edam" voorkwam eon paniek. Hoe groot, begrijpelijkerwijze, ook de ontsteltenis der passagiers was, werd de tucht volkomen ge handhaafd." Bij hun aankomst te Plymouth werden do schipbreukelingen, door de goede zorgen van den Noderlandschen vice-consul aldaar, den heer J. A. Bellamy, terstond in het Zeemanshuis onder dak gebracht en van kleederen voorzien. Haar werd toen dadelijk ook een goed maal opgedischt en mede lijdende menschen zorgden voor de vrouwen en kinderen voor kleederen. Volgens andere berichten had de „Edam", behalve de equipage van 60 man, 45 tus- schendekspassagiers aan boord, meerendeels Duitsche, Poolsche en Russische landverhuizers, die in Amerika vergeefs een bestaan hadden trachten te vinden; er waren 12 vrouwenen 8 kinderen bij. .Het is de derde maal, dat kapitein Bruinsma schipbreuk lfidt. Do „Edam" was voor f 205,000 verzekerd, waarvan f 20,000 eigen risico. Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: Chr. De Bruin geb. Koster Z. W. Kompier geb. Spollu Z. M. v. Rijn geb. Sax D. Overleden: G. De Groot Z. 10 j. Gehuwd: G. J. Van Zomeren en P. Göbel. AARLANDERVEEN. Bevallen: P. Ververs geb. De Greet D. BÜDEGRAVE. Bevallen: G. Calis geb. Amersfoort Z. S. Kaptein geb. Boutlmorn D. A. Bierhorst geb. De Leeuw Z. C. J. Nap geb. Van der hel Z. A. Van der Zwan geb. Van Dam Z. Uve lieden: A. Bier horst, echtg. van G. Van Halen, 44 j. BOSKOOP. Bevallen: A. Voskuilen geb. Hagendijk Z. L. Van Oosterom geb. v. Oosterom D. A Vun Gemeren geb. Van Poelgeest Z. M. Goudkade geb. Bakker D. Overleden - 0. J. Booi 6 m. HAZERSWOUDE. Gehuwd: L. Van Gorkum jm. 24 j. en B. P. Van Rooijen jd. 20 j. KATWIJK. Geboren: Jan, Z. v. IJsbrand De Wilt en v. Aaltje Nijeboer. Teunis, Z. v. Dirk Boesaard en v. Anuetje Van Duyvenbode. Adriana, D. v. Leondert Van Duyn en v. Maartje Van Rijn. Cornelia, Z. v. Ane Varkevissor en v. Marijtje Dubbelaar. Jacobus, Z. v. Jacob Guyt en v. Pietertje Wassonaar. Jacoba, D. v. Jan Klok en v. Willempje Zuijderduijn. Maartje, D. v. Jacob Van Duyn en Wijntje Kommelzwaal. Dirkje Cornelia, D. v. Teunis Kuyt en Alida Van Leeuwen. Overleden: Maartje Van der Bent 10 j., D. v. Willem Van der Bent en v. Neeltje Van der Plas. Een levenloos aangegeven Dochter van Hermanns Verdoes en Annetjo Van der Plas. Een levenloos aangegeven Zoon v. Genit Van dor Does en Dirkje Maria Van Zuilen. Boudewiju Schellingerhout 19 j., Z. v. Pieter Schelhugorhout en Tryntje Gravestein, ^te Aar- landerveen). Dirkje Maria Van Zuilen 83 j., echtg. v. Gerrit Van der Does. LEIDERDORP. Bevallen: C. A. Van der Wal geb. Oosterbout Z. H. M. Smit geb. Jansen Z. E. v. d. Meer geb. Rutten D. Overleden: G. Zirkzee, wednr. v. C. De Graaf, 65 j. D. W. Van der Wal Z. 2 d. Gehuwd: F. Th. L. Krets 22 j. en J. J. M. Van der Glas., wed. v. P. Voorzaat, '29 j. TER AAR. Bevallen: C. Van der Hoorn geb. Aarlman D. C. M. Uittewaal geb. Van den Dobbelsteen D. M. Van Beijcren Bergen Henegouwen geb. Otto Z. WOUBRUGGlv. Geboren: Cornells Bernard, Z. v. A. L. Wichers en v. S. A. De Jonge. Anton Marinus, Z. v. W. Buis en v. C. J. Van Kuilenburg. ZWAMiUERDAM. Bevallen: M. A. Sprey geb. Mulió Z. O v o r I e d c n: H. D. Boezaard Z. 5 j. RIJNSBURG. Geboren: Adnanus, Z. van Jan Heemskerk en Anna Heemskerk, Willem, Z. van Pieter Van Vliet en Wilhelmina v. d. Bosch. Overleden: Prijua v. d. haak, 6 m., D. van Teunis v. d. Haak en Kaatje v. d. Mejj. SASSEN UE1M. Gehuwd: Pieter Wilbrink, 25 j., met Maria Geertruida Marbus, 31 j. Geboren: Elisabeth* D. van A. Weijers en J. C. M. De Pauw. Anna, D. van Th. J. Van Tol en J. II. Voets. Martha, D. van L. Van Leeuwen on M. Van dor Horst, Hendrik, Z. van A. De Graaff en M. J. Van der WalJen. Gemengd Nieuws. W(j waren gisteren in de Haven alhier in de gelegenheid het nieuw gebouwde stoomschip van de Leidsche Stoomboot-Maat schappij „De Volharding" te zien, dat, hoewel reeds ruim drie maanden in de vaart tus schen Gouda en Alfen, voor het eerst te Leiden was gekomen. Het uiterlijk ziet er zeer aantrekkelijk voor het personenvervoer uit. Het dek, geheel met zonnetenten overspannen, is ruim en notjes en biedt achter de machinekamer zitplaatsen voor zeker 150 personen. De achterkajuit is netje9, luchtig en ruim. Wat de vóórkajuit aangaat, deze, beneden het dek, is een ruim, prachtig ingericht salon met weelderige kus sens en hoog van verdieping. Eene gemakke lijke trap geeft daarheen toegang. Do toegang tot deze trap, omgeven door een sierlijk hekwerk, bevindt zich in een keurig ruim deksalon en dit is juist het geen deze boot van hare zusteren'onderscheidt. Dit deksalon is ruim, rondom met spiegel glas omsloten, en geeft zitplaatsen voor 30 personen, die een uitzicht gonieten eveDgoed als op het dek. Bovendien zijn buiten rond en vóór dit salon, gemakkelijke; bankon aan gebracht. De machinekamer ziet er keurig uit en geeft ons een goeden dunk van do bouwmees ters de heeren Botje Enzir.g Co. te Gro ningen. Heel wat personen, zoowel dames als heeren, maakten van de gelegenheid, om die boot te bezichtigen, gebruik. In het begin dezer maand had de heer P. Van Es zjjn herstelplaats van gas-, water «toom- en biergeleidingen (dus ook zijn fitterszaak) verplaatst naar de Hooge- woerd No. 16. Toen was hij eerst met zijn winkel nog niet gereed, wat nu wel het ge val is. Zijn net magazijn is wel een bezoek waard. Wat op het gebied van verlichting, verwarming, enz. betrekking heeft, vindt men hier in ruimen voorraad aanwezig, evenals een nieuw artikel, waarvan hij den alleen verkoop heeft en dat onbreekbaar gasgluei- lichtglas genoemd wordt. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" genomen 206 zwembaden door heeren en 26 door dames. Temperatuur van het water 16° Celsius. Te Oegstgeest had gisteravond omstreeks halfacht een treurig ongeluk plaats. De van Haarlem komende stoomtram was de Kanaalbrug en de Kerkbuurt gepasseerd, om aan het tolhek nabij het koffiehuis van den heer Koot te stoppen. Na enkele passagiers uit- en ingelaten te hebben werd de tocht naar Leiden vervolgd, doch inmiddels was de negenjarige Johanna Star, zonder dat dit door conducteur of machinist werd opgemerkt, gaan zitten op de achterste, uitstekende ijzeren tree van een wagen 1ste klasse. Eenige kinderen liepen bovendien naast de tram mede, doch konden dit wegens de toe nemende snelheid niet langer volhouden en gaven het loopen op. Een jongen echter hield het langer vol, doch zag tevens dat het op de treeplank zittende meisje opeens, nadat reeds ongeveer 130 meter waren afgelegd, voorover viel of zich uit angst wegens de groote vaart van den trein voorover had laten vallen, ten einde zoo vqn de tram te komen. Het gevolg was dat het kind met den volgenden wagen 2de klasse in aanraking kwam. Op het hooren van een harden gil, werd dadelijk gestopt en het bleek toen dat een der beenen van het meisje tot evon onder de knie door de wielen verbrijzeld was. De ongelukkige kleine werd in de tram opgenomen en ondor toezicht van den ge meente-veldwachter M. naar Leiden vervoerd, bij aankomst alwaar ze per draagbaar van het station der Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij verder naar het academisch zie kenhuis werd overgebracht. Ook wegens het vele bloedverlies is de toestand van het kind zeer zorgwekkend. Te Rijnsburg doet zich het merk waardige geval voor, dat een wilde kastanje boom, staande by een blok huizen dor Gebr. Van Itcrson, dit jaar voor de tweede maal in bloei staat. Voor de vacante betrekking van gemeente-arbeider te Sassenheim hebben zich 24 sollicitanten aangemeld. In zake de berooving in de Nes te Amsterdam is door de rechtbank aldaar vonnis uitgesproken. De hoofdbeklaagde Kemmerich (toegevoegde verdediger mr. Rud. B. Benjamins) werd vrij gesproken van alle hem ten laste gelegde berooviog, maar veroordeeld wegens mishan deling, onz. tot gevangenisstraf voor den t\jd van één jaar en drie maanden, onder aftrek van 8 weken, in voorarrest coorgebrachfc. De ei8ch was vier jaren. De tweede, derde en vierde beklaagden (toe gevoegde verdedigers mrs. C. A. Cosman, Bergsma en Hamstra) werden veroordeeld wegens mishandeling, de tweede tot 6 maan den, de beide laatste beklaagden tot 1 jaar, onder gelijken aftrek wegens het voorarrest. De eiach was 1 en 2 jaar. In de vest achter den molen „Do Victor" te Amsterdam werd gisteravond het lijk opgehaald van een jongetje van 5 jaar. De ouders van den drenkeling zijn niet bekend. In den Varkenoordschen polder op de grensscheiding Rotterdam-IJselmonde is gisteravond een loods, bewoond door 10 polderwerkers, een prooi der vlammen ge worden. Niets was verzekerd. Toen Woensdagmiddag te Breda een dienstbode een zoogenaamd petroleum- toestel wilde vullen, sloeg de vlam op de petroleum over, met het noodlottig gevolg, dat de kleeren van het meisje in brand ge raakten. Op baar geroep daagde spoedig hulp. Zij had echter reeds zulke hevige brand wonden bekomen, dat zij, niettegenstaande de geneeskundige hulp, gisteren overleden is. Gistermiddag is de lste luitenant der veldartillerie, baron Van I., te Utrecht terwijl bij bozig was met op het sportterrein zijn paard in het springen over hindernissen te oefenen, gevallen, zoodat hij zich zeer ernstig bezeerde en slechts met de meest mogelijke omzichtigheid por raderbaar naar z\jne woning kon worden vervoerd. Het paard, dat op hol was gegaan, werd spoedig gegrepen en tot staan gebracht. (U. D.) Men schrijft aan de „Tel." uit Lamswaarde (Zeeland): Sedert Zondag-avond werd uit de ouderlijke woning vermist C. D., een meisje van omstreeks 30 jaren. Dien dag had ze zich nog verhuurd bij een boer te Clinge en na het doan van een paar bood schappen in den omtrek harer woning is ze niet meer gezien. Gisteren vond een landbouwer haar drijvende in een watergang zijner weilanden. Onmid dellijk stelde hy den burgemeester van Honte- nisse met zijn vondst in kennis, die weldra met de rijkspolitie ter plaatse was. De dokters konden slechts den dood constateeren door verstikking; het l\jk had een touw om den hals. Omdat geen enkel teeken van geweld, onder welken vorm ook, zichtbaar was, de kleeding volmaakt in orde, de gouden ring nog aan den vinger, is het Diet zeker, of hier een misdrijf is gepleegd. De justitie te Middelburg is per telegraaf ontboden. De justitie uit Dordrecht is gistermiddag naar Sliedrecht overgekomen en heeft een onderzoek ingesteld omtrent den noodlottigon dood van het zevenjarig doch tertje van den heer H. K. De tienjarige P. De G.f die, naar men meldt, opzettelijk met een brandendeu lucifer het kleed van het kind in brand moet hebben ge-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2