N°. 10908. Maandag 16 September. A0. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven F* euilleton. Met scherpe wapenen. DSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere rogel meer 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad. Finantiëele Kroniek. Aan alle genoegen komt een einde, zoo ook aan de genoeglijke stemming, waardoor de effectenhandel in den laatsten tijd zich kenmerkte. Aangezien men zoo langzamer hand zich weer was gaan gewennen om Nieuw- York naar de oo°en te zien en de opgewon denheid van daar ook op de Hollandsche speculatie was overgeslagen, was het dan ook niet meer dan natuurlijk dat bij de eerste teekenen van reactie, de Hollandsche gezichten een anderen plooi aannamen en de opgewekte stemming al heel spoedig voorbijging. Nu is het een bij de Amerikaansche speculatie getrouw verschijnsel, dat eene rijzing spoedig door een tijdperk van reactie wordt gevolgd, en het laatste gewoonlyk meer gevoeld wordt en van langduriger aard is dan het eerste. •Zulk een reactie komt getrouw, onverschillig of er voldoende oorzaak voor is of niet. Men kan nu ditmaal niet zeggen dat voor eene gewijzigde stemming niet eenige aanleiding bestaat, al wijzen de omstandigheden niet direct op invloeden van verontrustenden aard. De voortdurende onttrekkingen van goud echter aan de Amerikaansche schatkist en het voor uitzicht, dat binnen enkele dagen nog belang rijke bedragen zullen worden uitgevoerd, waren zeker wel in staat om de Nieuw-Yorker Beurs in gedrukte stemming te doen Louden. "Wel zal het goud-syndicaat er voor zorgen dat de voorraad in de schatkist weer voldoende zal worden aangevuld, doch dat is niet wat men gaarne wil zien. Het kunstmatig hoog houden van den goudvoorraad is niet iets, waarop de Amerikaansche handel wil blijven steunen. Alleen het intact blijven door een verbeterde handelsbalans kan aan den handel een vaster grond geven, en zoolang deze aangewezen is om te steunen op de kracht of bereidwilligheid van een syndicaat, is dit ©en herinnering, dat de handelsbeweging nog niet geheel den goeden koers uitgaat. Staatsleeningen blevon in weinig veranderde positie, met kleine dobberingen zonder meldenswaardige bijzonderheden. In Tabaksaandeelen ging weinig om, hoewel het aanbod tamelijk groot was. De jongste taxatiën vielen niet erg mee en omtrent de oogstverwachtingen luiden de be richten ook niet zeer gunstig. Over het al gemeen woidt een vrij grooto oogst van donkerkleurige tabak te gemoet gezien, het geen niet strookt met de tegenwoordig heer- schende vraag. Het weer in Indiê zou voor de tabakscultuur niet bijzonder gunstig zijn geweest. Do onaangename en zeer onzekere positie der houders van Duinwater-o bligatiën zal, indien geen onvoorziene hinderpalen zich voordoen, op bevredigende wijze worden ge regeld. In beginsel is met het gemeente bestuur van Amsterdam een vergelijk ge troffen, waarbij aan den Raad zal worden voorgesteld tot overneming der bezittingen der Duinwatermaatscbappij, voor een som van 12 millioen gulden, welk bedrag zou worden voldaan in den vorm van nieuwe 2,/2-pcts.- gemeente obligatiën. De zaak zou dus neerkomen op eene con versie der duinwater-obligation, waarbij voor oen 4-pcts. obligatie van 1000, 915 in nieuwe 2'/i pcts.-schuld zou worden uitge reikt, terwijl de oude 3'/a-pcts obligatiën met 865 der nieuwe schuld zouden worden af betaald. De omwisseling geschiedt dus niet rnet gelijke bedragen, zoodat du regeling niet geheel zonder eer.ige gtllelijke bypassing zal tot stand komen, daar toch de 2'/3pcts. obligatiën wel in ronde bedragen zuilen worden uitgegeven. Om deze overeenkomst mogelijk to maken, is het noocig dat vóór 30 October 95 pet. der obligatiehouders hun goedkeuring met het plan zullen hebben kenbaar gemaakt, zoodat spoedige aanmelding wenschelyk is. In aandeelen Ned.-Amerikaansche Stoomvaart kwam, by voel handel, een vrij aanzienlijke verbetering tot stand, voor namelyk in het leven geroepen coor betere samenwerking der Europeesch-Ameiikaan- sche lijnen. De Engelscko Maatschappijen zyn tot bet verband der Continentale toegetreden, zoodat bierdoor aan den meer dan twee jaren geduurd hebbenden tariofstrijd een einde is gemaakt. Niet alleen dat daardoor de passage- pryzen verhoogd zijn kunnen worden, doch ook het verkeer is in het laatste jaar wederom belangrijk gestegen. Do voornaamste tron van inkomsten, het grooto landverhuizers vervoer, moet evenwel nog zeer belangrijk toenemen, wil men tot de goede resultaten van vroegere jaren geraken. De Amsterdamsche Beurs heeft eindelijk het voorrecht gesmaakt, dat men haar niet geheel verstoken heeft willen laten van den tegenwoordigen goudgovenden handel in goud papierwaarden, door ook hier een dergelijk papiöi in te voeren, namelyk de aanieelen in de New-Golden Kopje-myn. Het moet al dadelyk gezegd, dat het mot deze nieuwelinge nog niet zoo erg voorspoe dig is gegaan, hetgeen misschien daarom gelukkig is, dat daardoor de invoer van nieuwe dergelijke waarden wellicht minder gemakkelijk zal gaan. En hiervoor nu bestaat wel eenige kans, wanneer men nagaat dat de nieuw ingevoerde aandeelen in bovenge noemde myn, die nogal met ƒ15 per pond strl. moesten worden betaald, reeds voor 12 a ƒ13 zyn verhandeld, terwijl over de solidi teit der onderneming reeds kwade noten zjjn gekraakt. Wel is natuurlijk een zeer gerust stellend antwoord verschenen, doch het valt in werkelijkheid heel moeilijk te beoordeelen, hoe de ware positie der onderneming is. Dat echter de stemming voor do nieuwe waarden te Amsterdam geheel afwykt van de houding voor mynwaarden op de Beurzen te Londen en Pary'8, is niet zoo heel erg bemoedigend. De waarschuwingen voor een ineenstorting in mynwaarden worden met den dag luider, doch de speculatie neemt mot den dag grooter omvang aan en zal misschien niet eer tot bezinning komen, voordat werkelijke moei lijkheden zich zullen hebben voorgedaan. In een der buitenlandsche finantiëele bladen leest men omtrent bovengenoemde mynaandeelen Te Londen is van do geestdrift voor mijn- waarden flink party getrokken om nog meer dere zoogenaamde goudmyn-maatschappijen op te richten, waarvan de innerlijke waarde van zeer twijfelachtig gehalte is. Onder deze „schitterende" ondernemingen wordt ook Golden Kopje gerangschikt. In pandbrieven North-Western Hypo theekbank waren de omzetten vry levendig, doch kon niettegenstaande geen vasto koers behouden blijven. Aandeelen Petroleum- bronnen vonden steeds een zeer willige markt. In verband met de gunstige resultaten, dio voor deze onderneming tot nu vermeld worden, Llyft voor de aandeel, n steeds grooto vraag bestaan, dio slechts tegen slygtnde koersen kan wordon bevredigd. Dq buitenlandsche fondst nmarkt levert weinig stof tot bespreking. Portugeesche cn Italiaansche fondsen tlyven in vaste houding. Do redenen voor eerstgenoemd fonds zjjn misschien meer geldend dan voor het tweede. Do ontvangsten van Portugal zyn zeker niet onbevredigend; de bericht, n over de Italiaansche financiën zfin voortdurend zeer met elkaar in tegenspraak. Verwonderlijk is het koersverloop der Spanjaarden, die in den laatsten tyd vrij bclangryk zyn vooruitgegaan. Hoofdzakelijk zal dit wel moeten worden toegeschreven aan speculatie- manoeuvres te Parjjs, alwaar, toen de eerste daling met kracht begoD, zich een verbazenje contramine handel ontwikkelde. Nu Spanje m6t do Banque de Paris en het huis Rothschild eene nieuwe leening heeft aangegaan, werd daarin een goed motief gevonden om de speculatie uit hare contramine positie te ver- dryven, en hierin schynt men vry wel ge slaagd. Dit is wel de oorzaak der rfizing, waarbij toch do beoordeeling van deninnerlyken toestand niet zoozeer in aanmerking schynt te komen. Van de reeds vroeger melding gemaakte plannen eener conversie der Douane Turken kan nu met zekerheid gemeld worden dat binnen korten tyd do houders dor 5 pctc.-obligatiën ter aflossing of conversie zullen worden opgeroepen. De nieuwe uitgifte draagt 4 pet., doch 'tis nog niet vastgesteld tegen welken koers z|j ter omruiling zal worden uitgegeven. Met veel sympathie wordt deze conversie die oogenscbynlyk voor Turkye eene rente besparing zou oplevereu niet begroet, waarvoor alleszins goede gronden bestaan. De Zuid-Amerikaansche markt hield zich bijzonder flink, zoowel voor Mexico en Brazilië als voor Uruguay was veel kooplust op te merken. De geheele Amerikaansche Spoor- wegmarkt was een weinig in de war en zeer onder den indruk der reactie, welke van Amerika uitgaat. Voor de vtr«»nderde stem ming zyn verschillende oorzaken aangegeven: hoofdzakelijk het uitvoeren van goud en de minder gunstige berichten der Amerikaansche handelsbeweging. Hoewel voor sommige soor ten, zooals D e n v e r s, W e s t. N.-Y. P e n n- sylvania, Chicago Erie, do grond toon der markt zeer vast bleef, konden zy toch aan de algemeene beweging niet het hoofd bieden. Chicago- Erie soorten ondervonden bijzonder veel belangstelling, hetgeen niet te verwonderen is. Aandeelen en Inccmo bonds Missouri waren ongunstig gestemd, ten gevolge der minder gunstige berichten omtrent den katoenoogst. De tijding, dat de receivers der Union- Pacific de uitbetaling der achterstallige coupons en aflossingen der Equipment- bonds hebben toegestaan, was aanleiding dat laatstgenoemde obligatiën meer gevraagd waren. Rijnlandiche Bank. Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Volgens de wet op do grondbelasting moet de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen om de 20 jaar worden herzien. Dat twintlgjuig tijdvak verstrijkt 31 December a. s, zoodat viór 1 Januari 1896 eene nieuwe schatting zou moeien plaats grypen. De vorige Regeering wildo zich daartoe niet bepalen en stelde een geheel nieuwe wet op de grond belasting *oor, waarbij de belastbare opbrengst, zoowel der gtbouwde als der ongebouwde eigendommen, aan eene periodieke herziening word onderworpen, met dit verschil, dat de heiziening voor de gebouwde eigendommen iidero tien jaar zou geschieden en de onge- bouwdo slechts by gebleken behoefte. Deze Regeeiii g het ft dat ontwerp niet op nieuw ingediend. Zy acht den tijd nog niet gtkomon voor de regeling van de periodieke ht mening van de ongebouwde eigendommen. Eeno partiëele of geleidelijke herziening ware onbiilyk. Een algemeene herziei ing, zoo kort na de peraequalie niet gerechtvaardigd, te minder omdat do herziening van de onge bouwde eigendommen thans zou dreigen to stuiten op hoogst ernstigo bezwaren, die den goeden uitslag van het werk in groot gevaar zouden brengen, ni. dat zou blijken dat de dan vast te stellen belastbare opbrengst zou bljjken r.iet onbtlangiijk te verschillen met de werkelijke opbrengst. Bovendien ziet deze minister van financiën niet de onmogelijkheid in om de grondbelasting op bevredigende wyze te regelen zonder inniger verband tusschen de belasting op de gebouwde en de onge bouwde eigendommen. De minister meent zich dus vooiloopig te moeten beperken tot het voordragen van eene regeling, die zich tot eene heiziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen bepaalt. Ter tegemoetkoming aan de bezwaren tegen de herziening in 1874 en 1875, is de samen- steil.ng van hot met de schatting belaste personeel, zoowel als de methode van schat ting, thans geheel anders geregeld als in do wet van 1873. Deze wet bepaalde voor alle gebouwde eigendommen een zelfde wijze van schatting. Thans wordt voorgesteld verschil lende methoden toe te passen op verschillende soorten van gebouwen. Voor de eerste categorie van gebouwen, de woonhuizen, niet tot hoeven behoorende, is het stelsel der wet van 1873 behouden, doch steeds wordt de belasting opbrengst uit de huurprijzen afgeleid. Vo.r de tweede categorie: gebouwen, die niet of slechts voor een klein gedeelte tot woning dienen, wordt de belasting-opbrengst bepaald op zes percent der verkoopwaarde, en voer de derde categorie: de gebouweD, kennelijk voortdurend bestemd om grootendeels te dienen met gronden, waarop landbouw, veeteelt, enz., wordt gedreven, gebracht te worden op 'ói/i percent. Het 8chatting8werk zal worden opgedragen aan speciale colleges van zetters, bestaande behalve uit den voorzitter uit twee, of waar dit door de schatting der tot hoeven be- noodigde gebouwen noodig mocht zijn, uit drie leden en plaatsvervangers, waarvan éón lid en éón plaatsvervanger zal worden benoemd door de rechtbank in de hoofdplaats van het district en de overige leden en plaatsvervangers worden aangewezen door Ged. Staten. De voorzitter en zyn plaatsvervanger zullen wor den benoemd door den minister van financiën. De vorige herziening kostte ƒ949,241,94. Thans zullen do kosten lager kunnen zijn, daar in veel gevallen bet lydroovend bezoek aan de te schatten perceelen kan worden vermeden. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van het op- poetsen van Thorbecke's standbeeld te Am sterdam, herinneren wy ons wat E. Texier in zyn „Voyage pittoresque en Hpllande" schreef. Hy verhaalt daarin: „In 1672 benoemde de Raad van Rotterdam een stedelyken zwaardveger, die hoofdzakelijk belast was Erasmus (het standbeeld) te schuren, als ware by een braadpan. Gedurende ver scheidene» jaren blonk het beeld van den grooten schrijver, dank zij den ijver van den ambtenaar, met oen glans, die het zeer goed zou hebben doen uitkomen op een kachel of in oen Hol landsche keuken; men begreep evenwel een weinig laat, dat men met zooveel zindelijk heid niet kon voortgaan, dan ten nadaele van de gelijkenis en den uiterlykon vorm, en de zwaardveger werd van zyn ambt ontzet". Ook in de „Souvenirs d'Allemagne", van Górard de Nerval wordt van deze legende gewag gemaakt. (Arnh. Ct) Toen Donderdagavond destooin- tram om balfelf van Deutichem naar Tortor,g vertrok, en bij den Deutichemschen lol kwam, bemerkte de machinist, dat de tolboom, cie anders altijd open is, afgesloten was. Aan stoppen was niet meer te denken, de boom werd aan stukken gereden en een paar glasruiten werden verbrijzeld. De politie doet onderzoek, daar het ongeval aan kwaadwil- l'gheid wordt toegeschreven. Ten gevolge van het inslaan van don bliksem zyn ongeveer 100 kub. meter turf, toebehoorende aan de Maatschappij Helenaveen, gemeente Deume, door brand vernield. By de commissie tot inzameling van gelden voor de visschers in Barradoel en Het Bildt, die in de stormen van den laatsten winter hunne netten verloren, is ruim 3700 gulden ingekomen, waaronder 800 gulden 58) „Ik zou zoo zeggen, juffrouw," sprak hy half verlegen, „dat uw leven daar niet zoo heel gelukkig heeft kunnen zyn. Dat is nu eenmaal zoo met sommige menschen, al is het, voor zoover men dat kan nagaan, hun schuld niet." „Ik heb mfin verdriet en zorgen, zooals andere menschen," antwoordde zy zacht. „Ik zou zoo zeggen, dat uw huwelijksleven niet zoo gelukkig kan geweest zyn als als u verdient, juffrouw. Maar u hebt dat vlugge, lieve goedje daar. Ik houd van dat goedje. Ik ben nu wel zelf niet getrouwd geweest en heb er dus niet veel verstand van, maar toch geloof ik, dat zulk een goedje, vooral als ze zoo aardig en vlug zijn een vrouw heel gelukkig kan maken." „Ja," antwoordde zy met een flauw lachje. „Allang dood.... bun Pa?" »Hy is niet dood." «O, dat wist ik niet.!" En Jozef trachtte zyn begrijpelijke verlegen heid te verbergen door een floke teug te nemen van zyn bitter bier. „Hy heeft maar opgehouden naar my of zyn kinderen om te zien," ging Marie voort. Jozef schudde het hoofd, maar of dit moest te kennen geven, dat hy zoo iets niet kon gelooven of wel dat hy medelyden met haar -had, zeide hy niet. „Ik hoop," hernam hy, om van het onder werp af te komen, „dat de kleintjes goed gezond zyn?" „Ja, dank ul" Jozef stiet zyn stoel met opmerkelyk veel kracht achteruit en streek met den rug van zyn hand voldaan over zyn knevel. „Dat noem ik een stevig maal," zei hy met een vriendelyken lach, „en ik dank er u zeer voor." Met den tact, dien men menigmaal niet aantreft onder een beter kleed dan hy bezat, kwam Jozef nooit meer terug op dat gedeelte van Marie's bestaan, dat als een wolk over haar scheen te hangen; integendeel, hy was er steeds op uit het beklemmend gevoel van zorg, dat op haar drukte, te verdryven, en slaagde daarin zoo goed, dat Jack Mertditb, die half dood, half slagende op zyn legerstede neerlag, af en toe een vreemden, hem onbe kenden lach hoorde. Nauwelyks was de zon aan den hemel, of Jozef was alweer op zee, en stoomde m6t een kustboot naar St.-Paul-de-Loanda. Hy ver zond een telegram naar Maurits Gordon in Engeland, om hem te melden, dat Guy Oscard hen had ontzet, en ging er toen op uit om geneeskundige hulp te zoeken. Met een jongen discipel van JEsculapius keerde hy weldra naar Loango' terug en zette er zich nu toe met een eigenaardige energie zyn meester op te passen. Meredith ging bedroevend langzaam vooruit, maar vooruit ging hy. De dokter, die veel verstand had van de vreemde ziekte aan de Westkust, bleef twee dagen by hem en be loofde toen eens in de week terug te komen. Hy liet behooriyko aanwyzingen achter en verklaarde uitdrukkelyk aan beide verplegers, dat het herstel zeker zeer langzaam zou zyn, zóó langzaam, dat hun ongeoefend oog h6t nauwelyks zou bemerken. Meredith had op dit oogenblik wellicht geen geschikter zieken verpleger kunnen hebben dan Jozef. De man had een militaire discipline over zich, die bier licht beter was dan vrouwelyko overreding. „Bouillon, mynheer 1" kondigde hy aan, wel zesmaal daags op onverstoorbaar dezelfde wyze. „Alweer? Neen, hoepel op! Ik kan niet." „'t Is zoo verordineerd, mynheer," was onveranderiyk Jozefs antwoord, en gewoon lyk was by in staat een schrifteiyk bevel te toonen. Die beide mannen, heer en knecht, waren zoo aan militaire tucht gewoon ge raakt gedurende het beleg, dat de gedachte om de orders van den dokter niet op te volgen geen oogenblik by hen scheen op te komeD. Nestorius, de kleine, dikke, stille Nestorius, kwam, volgens den wensch van den zieke, dikwyU in de kamer. Als hy met moeite de steile trappen was opgeklommen, een werk, dat groote inspanning vorderde van armen, beenen en kin, stapte hy ernstig de kamer binneD, zonder een zweem van een groet. Sommige groote geesten ge voelen zich verheven boven die nietigheden. Het onderzoek van den patiënt kostte hem slechts eenige minuten. Dan placht hy te zeggen „een misse boel," op een eigenaardige, werktuigiyke manier de woorden herhalende, die hy van Jack Meredith had opgevangen, den avond van diens aankomst. Nadat hy die diag nose had gemaakt, begon Nestorius voor den zieke al zyn schatten uit te stallen. Op zichzelf waren deze van geringe waarde; allerlei steentjes, een broeksknoop, twee schelpjes en een groote, glazen stop vormden als het ware do basis van zyn collectie, die naar omstan digheden toenam of verminderde. Sommige voorwerpen noemde hy by hun naam, andere duidde hy slechts aan door het uiten van een enkel byvoeglyk naamwoord, zooals dat meer gebeurt tusschen mannen, die geen schat van woorden noodig hebben om elkander te be- grypen. Enkele voorwerpen schenen in zyn oog zulk een waarde te hebben, dat zy zich zelf best aanbevalen en hun eigen weg in de wereld wel zouden vinden. Deze hield hy om hoog met een ernstig gezichtje en beschouwde hy met ingenomenheid. „Nog nooit van myn leven, Nestorius," merkte Meredith soms ernstig aan, „en ik heb er een boel gezien, maar nog nooit zag ik zoo'n mooie stop van een Worcester-sausflesch." Soms klauterde Nestorius ook op het bed, als de mo8quito-gordynen open waren, en rustte dan uit van den arbeid; als een klein opgerold hoopje lag hy daar dan heel rustig neer. Wan neer eindeiyk de zachte stem van zyn moeder hem riep, pakte hy sdoI al zyn bezittingen byeen en verliet de kamer. Op den drempel stond hy dan nog even stil, den vinger in den mond, en herhaalde angstig kykend: „een misse boel." Daarop ging by dan naar beneden met een ernstig, geheimzinnig lachje. Yriendelyke buren bezochten de bungalow tn welmeenende, maar onhandige zendolingen lieten er godsdienstige, naargeestige traktaatjes achter, zeer geschikt, naar zy meenden, voor een ziekenkamer, maar Jozef, Marie en Nesto rius waren de eenigen, die werden toegelaten in het stille vertrek. En al dien tyd viel de regen by stroomen neer, nacht en dag, morgen, middag en avond, alsof de sluizen des hemels by vergissing waren opengelaten. „Gezond zeker," merkte Jozef aan, „maar miserabel vervelend." En hy schudde het hoofd tegen de laag- dryvende wolken met een verontschuldigend lachje, dat hy gewoonlyk over zich had, als hy iets in de Voorzienigheid vond af te keuren. „Weet u, wat ik zou willen, juffrouw?" vroeg hy op zekeren avond plotseling aan Marie. „Neen." „Wel, ik wou, dat ik daar juffrouw Gordon opeens de kamer zag binnenkomen dat hebben we noodig. Die perkamenten jongen heeft wel geiykwy vorderen al heel langzaam. Langzaam 1 Langzaam is eigeniyk het woord niet vorderen ook al niet dat zeg ik er vanl Hy ligt maar te bed en het beste wat hy doen kan, is eens een grapje maken met Nestorius. Niets kan hem schelen, zyn eten 't minst van alles; en een man, die niet om zyn eten geeft, is er slecht aan toe!Ja, ik zal nog een pannekoek nemen, als 't u blieft. U bakt al heel luchtige pannekoeken, heel luchtig, - dat moet ik zeggen." {Wardl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9