jrcmengd Nieiiws. De werklieden der Leidseh© K toon maatschappij z(jn hedenmorgen met hunne vr uwen, ten getale van ongeveer 1200, op kooten van genoemde Maatschappij en der dirocti j persoonlijk, in do gelegenheid gesteld per afzonderlykon trein van den Staats spoorweg een bezoek aan Amsterdam en daar o. a. aan „Artis" te brengen. Hedenavond tussclien halftwaalf on twaalf uren komen zjj per oxtra-trein hier weer terug. Zondag 15 September hoopt P. Bavtlaar den dag te herdenken, dat by vóór 25 jaren bij den heer Prins, sigaren fabrikant, in dienst trad. Twee gebroeders O., wonende aan de Waard gracht alhier, hadden gisterna- middag hot ongeluk in de Heerengracht te Vrtller.. M., werkzaam bü de beeren Van W., trachtte beide drenkelingen op het droge te brengen. Eén van do twee was spoedig uit zijn bad verlost, maar met zijn broeder, die roeds in zinkenden toestand verkeerde, ging het niet zoo gemakkelijk, doch ook hy werd na eenige krachtsinspanning eveneens nog behouden op net droge gebracht. Gedurende doze week werden op „Rhynzigt" genomen 423 zwembaden door heeren en 39 door dames. Temperatuur van het water 17° Celsius. Te Valkenburg werd gisteren eene ring8tekerij to paard gehouden, waaraan 13 ingezetenen boven 16 jaar deelnamen. Door eene commissie, welke het feest had voorbe reid, waren 4 nette prijzen beschikbaar ge steld: hoofdstel met leidsels, paardedeken met buikriem, sigarenkoker met goudbtslag en portemonnaie met zilveron beugel. Achtereen volgens werden ze gewonnen door P. Van der Spek, L. Binnendijk, A. Bol en J. C. Van der Nagel. Hoewel Qmtrent alle deelnemers mag wor den getuigd, dat ze zich mot zeldzamen ijver er op toelegden den ring te bemachtigen, was W. Van Steijn daarin do minst gelukkige; zoodat hom naar voorvaderlijk gebruik als prijs werd toegewezen een pollepel. Loden van het muziekcorps der Leidscho schutterij luisterden door hunne kunst het feesc op, dat tot elks genoegen afliep. N.B. Bij deze gelegenheid is glashelder ge bleken, dat No. 13 geen ongeluksnummer is. De eorste-prys-winner toch had op den 13den Sept. bij loting getrokken No. 13. De wereld neme daar nota vanl Als een bijzonderheid kan wor den gemeld, dat bij de hoeren Van Zanten en Co. to Hillegom een pereboom voor do tweede maal in blooi staat. In den nacht van 9 op 10 Sept. 1895 zijn bü den landbouwer P. Kiebert, te Haarlemmermeer, Sloterweg DD., uit het zomerhuis, dat gesloten was, door inklimming door een opgeschoven raam ontvreemd 5 beddelakens, 8 sloopen, 2 vrouwenborstrokken, 2 vrouwenbroeken, 1 mam- on 2 vrouwen hemden en 1 kindorhemd, een nachtjak, 3 schorten, 1 boezeroen, 1 tafellaken. Van al het goed is hot beste uitgezocht, 't overige beeft men laten liggen. Daders onbekend. Een drenkeling on zijn hond. Aan de Haarlemmervaart, evon voorbij do gasfabriek te Amstordam, stond gisterochtend oen hond te janken. Eenige voorbügangors be grepen, dat er iets gebeurd moest zün. Spoodig een onderzoek instellend, bemerkten zij dan ook hot lijk van een man, die blykbaar bü het bongelen in de vaart was geraakt. Toen men het lyk op den wal had gehaald, wees tie hond den dragers den weg en bleek, dat do drenkeling thuisbohoorde in de Witte straat. {Centrum). In den Legmeerpolder onder Aalsmeer ontstond gistermorgen eon hevige brand. Do boorderü van de commissie tot droog making van de Logmeerplassen en bewoond door den heor Schoondermark, stond spoedig in lichterlaaie. Woning, stallen, een groote party hooi en meer dan veertig schelven onge- dorschto rogge zün binnen eenige oogenblikken een prooi der vlammen geworden. Men ver moedt dat de brand ontstaan is door over gewaaide vonken uit de püp der dorsch- machlne. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Door het aanschrappen van een lucifer geraakten de kleederen van een kind van l'/jj jaar te Zevenhuizen in brand. Of schoon do vader terstond toeschoot om te blusschon, werd het zoo deerlük gewond, dat het den volgenden dag overleed. Ook de vader bekwam hevige brandwonden aan de handen. De gobouwon van het ministerie van watorstaat, enz. in Den Haag zullen van bliksemafleiders worden voorzien. Do voorgenomen deelneming van eone offieieron afdeelirig aan den deze maand in Den Haag te houden schermwed- stryd gaat wegens verschillende omstandig heden niet door. Gisteravond is do Schevening- sche vischhandelaar A. De Ldie met zün hondenkar van Delft kwam, op den Delftschen straatweg door drio kerels aangerand. Toen do oude man weigerde zün geld af te geven, werd hy mishandeld, doch op z(jn hulpgeroep schoten eonige menschen too en namen de aanranders do vlucht. De vuurwerkmaker G. Oostra, te Groningen, was gistermorgen bezig kruit to vüzelen, toen dit door een onbekende oor zaak ontplofte. Do kleeren van den man ge raakten daardoor in brand en het vertrek werd grootendeels verni&ld. Oostra sprong in een nabü'zünde sloot, waardoor de brand ge- bluscht werd. postra had verschillende hsvige brandwonden, vooral aan hoofd en armen, be komen. Hy werd ter verpleging naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd. Te Utrecht is door de politie opgespoord en aangehouden een schippers knecht, aie bekende mededader te zyn in oen diefstal van f 64, gepleegd onder Mydrecht by een arbeider, tydens diens afwezigheid. Tot die aanhouding heeft veel bygedragen een kastelein onder Uithoorn, by wien twee volwassen jongens gevraagd hadden een bank biljet van f 60 te wisselen. Hy wist nauw keurig hun signalement op te geven en door die aanwyzing werden beide daders opgespoord. De tweede was reeds vóór zyn makker in handen der politie. Inkwartiering. Men meldt aan de „Amsterdammer": To Hilversum kreeg do heer A. "Woensdag 4 Sept. jl. voor één dag een officier en een manschap in kwartier, maar bedenkende „dat een olficier, vermoeid en bestoven van de manoeuvres terugkoerende, liever op zyn gemak in een hotel zou wenschen uit te rusten, dan zich in een huiselijken kring meer of min to moeten geneeren", besteedde hy hem in een der beste hotels uit. De daarvan ontvangen rekening luidde: Wegens logies en pension en consumptie voor don WolEdelen Heer de van Sept. 4. 1 Bier en 1 oude klaar f 0.25 Diner met dessert2.00 7, fl. St.-Emilion1.00 V2 fl. Hochheimer1.25 72 fl. Chambcrtin1.50 1 Café, 1 anssette en 1 sig. 0.35 Logies en ontbyt,1.75 f 8.10 Af voor het biljet 1.00 Blyft^ 7HÖ A. heeft zich vast voorgenomen, by vol gende gelegenheid art. 10 der wet van 14 Sept. 1866, Stbl. No. 138, streng to handhaven. Te Echt is een 3-jarig kind, van den landbouwer W. B., al spelende in een ketel met gekookte melk gevallen en kort daarop aan do bekomen brandwonden be zweken. Door den onbezoldigden r y k s- veldwachter T. Ten Volde, te Lettele, werden op heeterdaad drie beruchte stroopers betrapt als jagende te zamen en in vereepiging onder de buurtschap Heeten. Twee hunner werden gevat en hunne geweren in beslag genomen. Do derdo ging op den loop. Zyn naam is echter bekend. Van het gebeurde is proces verbaal opgemaakt. Door W. Ensor te Kralingen is van H. M. de Koningin ontvangen f 65, om voor zyn gebrekkig zoontje een \^agen te kunnen koopen. Ten NoordOosten van het Vic- toria Nyanza-meer ia een Britsch handelaar vermoord door de inlanders. Zyn dragers werden gevangengenomen. In eon brief aan de „Novoya Vremya" schildert de -heer Acbumjan eenige gruwelen, door de Turken te Konstantiuopel waar genoemde heer als correspondent van de „Ardsagank" vertoefde tegenover de Armeniërs bedreven. Hy verhaalt dat de Tur ken een 24-jarig Armeniër in de gevangenis wierpen, maar hem vooraf het scheenbeen braken, opdat hy niot zou kunnen ontvluchten. Dat was echter nog niot genoeg; een ge broken been kon genezon. De politie ageDten wierpen dus den man op den grond en ver- brüzeldon het scheenbeen, door daarop met een zwaren steen te slaan. De regeering heeft den ongelukkige later uit de govangenis ont slagen. De moeder en oen zuster van den mishandelde zyn echter waanzinnig geworden; oen jongere zuster heeft zich van bot leven beroofd, zyn broeder is melancholisch gewor den. Do man zelf, die eertyds een uitstekende gezondheid genoot, zal waarschynlyk spoedig aan zyn vreeseiyke wond sterven. De heer Acbumjan vertelt nog drie andere afschuwwekkende voorvallen en beweert, dat hy houderden van deze gruweldaden niet ge hoord, maar zelf aanschouwd hoeft. Volgens m o d e d e e lin gen van het keizeriyk statistisch bureau zün gedurende 1894 in het Duitsche ryk 35 stoomketels ge sprongen; daarby kwamen 12 personen om het leven, terwyi het aantal gewonden 22 bedroeg. In do meeste gevallen was gebrek aan water de oorzaak van de ontploffing. In de speelzalen te Spa wordt het verboden geluksspel met behulp van paarlemoeren fiches gedreven, die door de spelers aan den ingang van de zaal gekocht v orden en by 't heengaan op dezolfdo plaats weder in geld omgezet worden. In den laat- sten tyd wisselde een Franschman by het heengaan iederen dsg gemiddeld 1500 franken van deze fiches, terwyl hy aan het spol slechts voor eenige franken deelnam. De directeur der bank deed daarvan aangifte by de justitie, en het bleek dat de Franschman voor een waarde van 60,000 fr. fiches van croupiers ontvangon en aan de kas verzilverd had. De croupiers deelden met hem de winst. De kapitein van het met eene lading traan uit IJsland te Tönsberg aange komen schip Helmdal" bericht dat de wal- vischvangst aan de IJslandsche kust in dezen zomer overvloedig is geweest. Verscheidene schippers hebben dubbel zooveel verdiend als in vorige jaren. De bladen van "W i b o r g (Finland) maken melding van een ontzettenden moord, door een meisje gepleegd op haar verloofde. Albert B. was sedert een half jaar ver loofd met Betty F., en reeds gedurende dat korte tydsverloop verweet zy hem her haalde malen zfln armoede. Toen eindelyk een ryk jonkman haar het hof begon te maken, overlegde zy met haren vader en haar moeder, dat Albert B. van kant moest wor den gemaakt. Dit plan werd uitgevoerd. B. werd naar het bosch gelokt, waar zyn bruid hem een strop om den hals wierp en de vader en de zoon hem worgden. Nadat deze daad gepleegd was, begaf het driotal zich naar huisdoch den broeder knaagde het geweten, waarom by zich by de politie heeft aangegeven. Uit Odessa wordt gemeld dat de cholera zich in het zuiden van Rusland uitbreidt. Tot Verpleging der zieken zyn op bevel der regeering barakken opgericht by de voornaamste spoorwegstations. Men hoopt daardoor te voorkomen, dat de epidemie zich verder verspreidt. Ook heeft de regeering een aantal doctoren en verpleegsters naar ver schillende plaatsen gezonden. De regimenten, die in garnizoen liggen in de plaatsen waar de ziekte het ergst beerscht, zyn naar Jitomir verlegd. Men heeft bij PlaueD, in Saksen, proeven genomen met een toestel tot ver delging van nachtvlinders, wier rupsen veel schade aanrichtten. Door groote electrische lampen met reflectors worden de vliDders aangelokt en by duizenden door een gloei- toestel gedood. In Tirol w o r d t e e n i n z a m e 1 i n g gehouden voor een groot gedenkteeken voor Adreas Hofer, dat 400,000 gulden zal kosten. Koningin Louisa van Denemarken vierde Zaterdag haren 78sten verjaardag, om ringd door talryke leden harer familie. Zy heeft zes kinderen, 33 kleinkinderen en een aanzienlyk getal achterkleinkinderen. Onomstootbaar juist. Boer: „Luie kerel 1 Je bent niet waard dat de zon je beschijnt!" Knecht: „Daarom ben ik dan ook in de schaduw gaan liggen." INGEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur I Het woord „kunst"-beginsel heb ik alleen een min gelukkigen term genoemd omdat de toevoeging van kunst vóór een woord, in onze taal, van echt, iets onecht maakt. Vooral uit het tweede stuk van den Heer Banck blykt, hoe hemelsbreed die Heer en ik in opvatting en smaak verschillen. Als de Heer B. geen anderen kyk op de dingen heeft, en Toorop's „Broek in Water land", waarin het verkregen lichteffect door honderden werd bewonderd, door hem een mislukt Japansch lakwerk wordt bedoopt, jal dan moot ik eerlyk bekennen dat 't me spyt, dat hy zoo weinig kon genieten, of wel zich ergerde, waar zoovelen iets moois aan troffen. M y n oogen kan ik den Heer B. niet geven. Naar aanleiding van dien echten verlakker, die zün verven niet met olie, maar met was vervaardigde, wil ik citeeren wat indertijd aan iemand word geantwoord, die van Toorop's arbeid gezegd had: „ce n'est pas de la peinture". Deze heer werd aldus te woord gestaan: „Naar „ons inzien" zegt U van het werk van Jan Toorop „ce n'est pas de la peinturo" om zoo iets te zeggen, moet men zich nog weinig in moderne kunst bewogen hebben; U badt moeten zeggen „C'est de l'Art" of „Ce n'est pas de l'Art." Het schynt nu evenals iemand, die niots voor plastische kunst gevoelt en het eerste dat hy vraagt als hy voor oen schildery of teekening komt, is„Est ce que c'est de la cire ou du crayon? mais mon chor je crois c'est de la couleur a la thérébenthinemais mon cher, tu te trompes, c'est plutöt de la couleur a l'huile, tu vois bien n'est ce pas?.... Zeg, immers dat portret van die zittende dame in het wit.... C'est de la pemture a l'huile; cette figure est peinte avec un pinceau, mais je ne crois pas que c'est de la peinture quand une tète est peinte avec un pinceau. doit étre peinte avec unemais. mais.mais. Och! we zullen hier den goeden man niet lastig vallen. Toorop heeft een verbazende techniek, zoowel in zfin arbeiden met olie verf, zoowel in die met was of kryt of water verf of wat anders; doch het komt er op het inneriyke van den arbeid niets op aan, waar mee iets bewerkt is. Is het inateriëele iets biyvends? Heeft Göthe zelf niet veel, héél veel gezocht en ge- analiseerd „het licht", „de kleuren"? Als Göthe thans nog leefde en hy de resultaten der kleuren-divisie en de toepassingen er van (het zuiver Neo Impressionisme) als middel gebruikt zag, hy zou zeker in oxtaso gestaan hebben. „Das ist gesund und wirkt gesund." Dit alles, geachte Heer, heeft niets met het essentiëele van een „Morceau de pemture" te maken. Véór alles moet het wezen „du Beau dans l'Art" en hooger zal „le Beau dans l'Art" wezen, wanneer de ziel van het werk sterker, grootscher, dieper-intiem of diviner op ons werkt." En met dit citaat neem ik van den heer Banck afscheid. U, Mynheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, Leiden, Uw Dw. 14 September 1895. C. W. H. Verstbr. BUITENLAND. Frankrijk. De lord-mayor van Londen vertoeft nog steeds te Bordeaux en maakt van daar uit stapjes in da omstrektnoveral, waar b\j komt, j wordt by druk gefêteerd. Tegen Zondag heeft by een uitnoodiging aangenomen van den Paryschen gemeenteraad voor een feestmaal in het Stadhuis. Aan dit banket zal ook worden deelgenomen door de ministers Leygues en Hanotaux, den Engel- schen gezant lord Dufferin, de afgevaardigden van Parys en de leden van het bureau van den algemeenen raad der Seine. Enkele Fransche bladen beoordeelen het bezoek, dat president Faure, naar men zegt, by gelegenheid der kroning van keizer Nico- laas II aan Ruslaad zou brengen, niet zeer gunstig. De „Gil Bias" beweert dat de presi dent onmogelyk de kroning zou kunnen by wo nen en wel, omdat hy in den stoet achter alle regeerende vorsten, zelfs achter den koning van Servië en den vorst van Montenegro zou moeten gaan. Dat acht het blad in strijd met de waardigheid van Frankryk. De Fransche minister van openbare werken heeft met het oog op de vele spoor wegongelukken besloten een commissie te be noemen, bestaande uit ingenieurs en spoorweg ambtenaren, ten einde een onderzoek in te stellen naar don toestand van het rollond materiëel en de maatregelen om spoorweg rampen te vermyden. Te Algiers is de Fransche stoomboot „Shamrock," van Majunga, aangekomen. De „Shamrock" heeft 654 zieken aan boord, uit Madagascar tot herstel naar Frankryk gezonden. Te Nancy is een anti semiotische ver gadering gehouden, die in een groote vecht- party overging. Twintig personen werden in hechtenis genomen, doch later weer in vrijheid gesteld. Duitsohland. Aan het ontwerp van een Burgerlijk Wet boek voor het Duitsche Ryk wordt thans door de Staatscommissie de laatste hand golegd. De commissie is thans bijeengekomen om de invoeringswet te ontwerpen. De indiening by den Ryksdag wordt in het voorjaar van 1896 te gemoet gezien. Met de financiën van den antisemiet Ahlwardt schynt het slecht gesteld te zyn. Hy klaagt dat by zyn partyorgaan, het „Volks recht," wekelyks 250 mark moet; reeds heeft hy 5000 mark op het blad toegelegd en nog komen er geen abonnés. Daarby zyn de ont vangsten uit de door hem vervulde spreek beurten byna tot nul gedaald, ten gevolge van de bestrijding der pers. Niettemin blyft hy vol moed en kracht en hy kondigt aan, dat hy spoedig daarvan het bewijs zal leveren. Zou by nieuwe documenten hebben opge scharreld De schilders van Berlyn hebben het plan opgevat tegen het volgende voorjaar een alge- meene werkstaking te beginnen, ten einde vast stelling van een minimumloon te verkrygen. Keizer Wilhelm heeft Woensdag en Donderdag groote overwinningen behaald by de manoeuvres in Pommeren. Do zuide- ïyke legercorpsen, die Woensdag onder zün leiding stonden, drongen de noordelyke terug over de geheele linie. Den volgenden dag nam by de leiding der noordelyke party op zich en behaalde ook toen de over winning. Het socialitische blad „Die Volkswacht", dat te Breslau verschynt, is op last der poli tie in beslag genomen, wegens een artikel over den Duitschen keizer, naar aanleiding van z\jn bekende rede tegen de socialisten. Italië. Volgens de „Stampa" zal generaal Bara- tieri van koning M3nelik van Abessinië de ontwapening der troepen, de uitlovering van Ras Mangatia, den afstand van Tigre en Agame en de erkenning van de souvereiniteit van Italië over Abessinië eischen. Weigert de koning deze voorwaarden aan te nemen, dan zal de generaal een inval doen in Asmahar on Choa en met kracht den stryd tegen Menelik voortzetten. Do koning heeft een bezoek aan Homburg gebracht, waar by herbaaldelyk den prins van Wales bezocht. By eene van die samen komsten waren ook twee Russische groot vorsten aanwezig, die in genoemde badplaats vertoeven. Op het nabygelegen Friedrichshof bracht de koning aan keizerin Frederik een bozoek. Velen houden het er voor, dat ook dit uitstapje van koning Leopold met de Congo quaestie in verband staat. Koning Leopold van België is te Brussel teruggekeerd en woonde gisteren, gelyk we reeds meldden, den ministerraad by, waarin over den toestand in den Congo-staat werd gesproken. Volgens de „Indépendance beige" kwam in deze byeenkomst de quaestie ter sprake, in hoever de Belgische officieren, die by de Congo-troepen dienen, nog beschouwd moeten worden als behoorende tot het Bel gische leger. De uitslag was, dat uitdrukkelyk werd vastgesteld dat den Belgischen officier.en, die naar den Congo zyn gezonden, uitsluitend een tydeiyk verlof is verleend. Do officieren biy ven in dienst van het Belgische leger. Het werd noodig geacht dit feit op d6n voorgrond te stellen, naar aanleiding van de mededeelingen der buitenlandsche bladen, dat België en de Congo staat feiteiyk nu reeds zyn vereenigd, en wel op grond dat Belgische officieren met de aanvoering der Congo troepen zyn belast. Naar het heet, is in dozen ministerraad ook de bekende quaestie betreffende de terecht stelling van den Engelschman Stokes ter sprake gekomen. Daarover kon echter geen besluit worden genomen, want tot dusver is het rapport der Congo regeering nog niet ontvangen. Overigens geeft de dood van Stokes den bladen nog steeds stof tot gissingen. Da Engelsche pers handhaaft haar standpunt dat Stokes ten onrechte werd opgehangen, terwyl de Belgische bladen kapitein Lothaire, die daartoe het bevel gaf, verdedigen. Te Parys is de openbare meening over het algemeen op de hand van de Congo- regeering. Ook daar gelooft men niot, dat dit geschil ernstige moeilykheden zal ver oorzaken. Noorwegen. De Noorsche marine-commissie heeft beslo ten tot den aanbouw van twee pantserschepen van het „Svea"-type. „Svea" is de naam van het eerste van een geheele reeks Zweedsche pantserschepen van middelbare grootte, die reeds gerepd zyn of nog gebouwd zullen worden. De prys der schepen van het „Svea"-type is 3 millioen kronen per stuk. In Noorwegen wenscht men echter pantserschepen, die den Zweedschen de baas zyn, en daarom is besloten, aan elk der nieuw te bouwen schepen 4 mil lioen kronen ten koste te leggen. Groot-Brltanni^ Als opvolger van Sir Frank Lascelles, die, naar men weet, in plaats van Sir Edward Mallet is benoemd tot Engelsch gezant te Berlyn, zal de heer O'Connor, nu gezant te Peking, worden aangesteld tot vertegenwoor diger van het hof van St.-James te St.-Pe- tersburg. De rajah van Cochin (Britsch-Indië) is overleden. Oostonriih-Honff.-Monarohle^ Te Weenc-n wordt nog steeds gesproken over het bezoek, dat de Poolsche stadhouder van Galiciö, graaf Badeni, te Praag heeft ge bracht., Het is reeds medogedeeld, dat graaf Badeni daar een onderhoud had met graaf Thun, den stadhouder van Bohemen, oen van de leiders der Duitsch-antiliberale party. Men meent daaruit te mogen opmaken, dat eene schikking op handen is tusschen de feudale party en de Polen, welke als grondslag moet dienen voor het vormen eener meerderheid in het Huis van Afgevaardigden, waarop graaf Badeni, indien hy als minister-presidmt optreedt, zal kunnen steunen. Te Praag had graaf Badeni ook een onder houd met den heer Bilinski, den directeur der Staatsspoorwegen. Vandaar het gerucht, dat do heer Bilinski ia uitverkoren om als minister van openbare werken in het aan staande kabinet op te treden. Verder wordt te "Weenen nog verteld, dat de heer Gautsch minister van onderwys zal worden. De heer Gautsch, aie tot de Duitsch antiliberale party behoort, vervulde dit ambt reeds voor eenige jaren. Eene beslissing over de definitieve oplos sing der crisis wordt niet verwacht, voordat keizer Frans Jozef uit Stettin te Weenen is teruggekeerd. Spanje. Te Volez, in de Spaansche provincie Malaga, is weer een vrij hevige aardschok gevoeld. Ernstige schade werd daardoor niet veroor zaakt. Te Madrid is een telegram ontvangen uit Tanger, waarin weer melding wordt ge maakt van nieuwe ODgeregelaheden in Noord- Afrika. Op don 2den September werden ge vechten geleverd tusschen eenige Kabylen- 8tammen, waarby van weerszyden ernstig© verliezen werden geleden. China, De „Daily Telegraph" verneemt uit Shanghai dat do Britscbe consul te Wenchoofoo, in ofe provincie Chekiang, gesteenigd is door het gepeupel. Dit was door opruiende geschriften tegen do Engelschen opgehitst, met voorkennis van de autoriteiten. Serriëb Koning Milan van Servië heeft nu besloten niet naar Servië terug te keeren. De ex-koning zal zich nu voorgoed te Parys metterwoon vestigen. De bagage van den vorst is reeds uit Belgrado verzonden, verpakt in 140 kisten. Koning Alexander is nog to Biarritz by zyne moeder. Wanneer Alexander naar Belgrado zal terugkeeren, is nog niet bepaald. Even min is er nog iets naders bekend over de huwelyksplannen, waarmede deze reis in ver band werd gebracht. Nu weer wordt door de „Figaro" verteld, dat Koning Alexander in het huwelijk zal treden met de oulste dochter van den groot hertog van Mecklemburg Schwerin. Do groot hertog is gehuwd met de Russische groot vorstin Anastasia, dochter van grootvorst Michael, den oud-oom van Czaar Nicolaas. Alle leden van den raad van beheer der Servische lotery zyn ontslagen. Het verschil tusschen Servië en Oosten- ryk Hongarye over den invoer van varkens is vermoedelyk uit de wereld. Toegestaan is het doorvoeren van Servische varkens door Hongarye naar Italië. De varkens, die voor de consumptie in Hongarye bestemd zyn, zullen nog aan een quarantaine van acht dagen worden onderworpen. Bulgarije. De overheid te Sofia heeft een aanklacht ingediend tegen het dagblad „Narodni Prawa", het orgaan van Radoslawof, wegens het open baar maken van een artikel, waarin dreige menten tegen het leven van prins Ferdinand voorkomen. De Bulgaarsche minister van financiën, de heer Geschoff, is naar Londen vertrokken. Men beweert dat deze reis in verband staat met het voornemen van vorst Ferdinand om in overleg met eenigo Engelsche bankiers eeno leening te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2