m m u Vernietiging van een politieverordening Bij konii klyk besluit van 10 dezer is, op do vooi lacht v.»n den minister van binnen- lrindfcchu zakwu, verniotigd art. 26a der alge- meeno politieverordening voor de gemeente Tilburg, waarbij verboden wordt: „aankondi gingen of andere geschreven of gedrukte stukken, geen gewone handelsberichten, be ken iniakingen van verkoopingen of verhu ringen zUnde, zonder vergunning van den burgemeester op openbare plaatsen aan te plakken, vast te hechten, te ventun, te ver spreiden of te koop aan te bieden." De verniotiglng is gegrond op de over woging. dat, aangezien art. 7 der Grondwet het recht waarborgt, om door do drukpers gedachten of gevoelens to openbaren, behou dens ieders verantwoordelijkheid voor de wet, het nomen van alle maatregelen, die binnen de grenzen van dat Grondwetsartikel ton aan zien van het orukken en verspreiden van geschriften genomen kunnen worden, eeno zaak is van algemoen Rijksbelang. Art. 150 der Gemeentewet schrijft voor dat plaatselijke verordeningen niet mogen treden in hetgoen van algemeen Rijksbelang Is, en derhalvo is bedoeld art. dier politie verordening hiermede in strijd. {Sis.-Cl). Wc AimcH^chc quaestio. De „Daily News" behelst alarmeerende be richten over tien toestand in Armenië. Een correspondent, voor wiens betrouwbaarheid het tlad kan instaan, seint uit Kars dat er tegenwoordig dicht bij Erzingian tooneelen voorvallen, die do gruwelen van Sasooen misschien ovenaren. De hoofdpersoon in dit drama is weer Zoki Pacha dezelfde die inder tijd een loger naar Sassoen afzoDd, met bevel deze streek uit to moorden. Do feiten komen in het kort hierop neder: Don 12den Augustus werd een Turksch kolo nel der gendarmen, die in gezelschap van eon Armeniër en oen Turkschen sergeant naar Erzingi n reisde, onverhoeds aangevallen door onbekende roovers, die in een ravijn verscho len lagen. De sergeant word gedood en de kolonel gewond; daarna kozen do roovers hot hazenpad. De aanval had plaats bij een groep van Armenische dorpen, collectief bekend als Kemakhs, zes urtn ten zuiden van Erzingian gelegen. Do kolonel doelde by aankomst to Erzingian bot geval mede, en de autoriteiten verklaarden, zonder verdere gegevens, dat de roovers moesten behooren tot oen bondo van oproerige Armeniërs uit Kemakhs. Dadelijk werden maatregelon genomen om hen te tuch tigen; tal van aanzienlijke Armeniërs uit do stad werden in liechtonis genomen, on een troepenmacht van 1000 man, bestaande uit infanterie, cavalerie, gendarmon en Baschi- bozocks, werd naar Kemakhs gezonden met hot gebruikelijke bevel om to plunderen. Deze bevelen worden thans met ijver uitgevoerd. Het geheelo district Kemakhs is omsingeld; vijf dorpen zijn reeds geheel uitgeplunderd en de bevolking is schandelijk mishandeld. Vier kloosters zijn in do asch gelegd. Den Arme niërs to Eizingian is de schrik om het nart geslagen en zy hebben aan do Franscho, Engelsche en Russische consuls te Erzoioen om bescherming gevraagd tegen hot wuisto krijgsvolk. De meer beschaafde Turken zijn or ztlf verontwaardigd over en zyn overtuigd dat Zeki Pacha zich nu onmogelijk hoeft gemaakt. Tot zoover de correspondent, wions bericht in hoofdzaak door esn Reuter-telegram uit Varna wordt bevestigd. De „Daily News" be toogt in een hoofdartikel, dat nu do tyd is gekornon voor een gemeenschappelijk optreden der mogendheden om de Porto te dwingen, Armenië onal hankiiyk te maken. Da sultan en un 3 raadgevers denkon nog altijd door uitstel to kunn n winnen, in de hoop, dat er iets ge nu.en zal, waardoor do aandacht van deze sch n alen wordt afgeleid. Maar lord S.ilisbi ry hooft gesproken, hy hoeft zyne schepen achter zich verbrand en kan niet meer terug. De regeering der Fransche republiek, die in haar buitonlandsche politiek geen reke ning houdt mot gevoel, zou zich niet bij de oischon van Engeland hebben aangesloten, als zy deze niot uitvoerbaar en billyk had bevon den. Wat Rusland betreft, dit zou alleen de Armenische quaestio kunnen oplossen door den Turk uit Armenië te dryvon en daar de orde te herstellen; hot beoft er tot dusver de voorkeur aan gegoven, loyaal medo te werken met do Wostersche mogendheden, maar het wil niet eeuwig wachten. Men gelooft dat er aan de Armenische grens reeds ten voldoende Russische strijdmacht is om aan do quaestis een einde te maken; dit kan ochter zonder bloedvergieten geschieden door een krachtig en eendrachtig optreden der mogendheden. Intusschen wordt van andere zjjde gemeld dat hot geschil over Armenië waarschijnlijk 8po?dtg zal worden bijgelegd. De sultan hoeft aan de Engelsche, Fransche en Russisho gezmten een afschrift ter hand doen stellen van de nota, dezer dagen door hem «aan de vertegenwoordigers der Porte in andore landen gezonden. Geiyk men weet, werden in doze nota do concessies opgesomd, waartoe de Turksche regeering bereid is. Behoudens enkele bijzonderheden, strooken deze concessies in hoofdzaak met de eischon der mogendheden. Men verwacht daarom to Lonicn, dat weldra eene schikking zal worden getroffen, waardoor voor goed aan deze quaestio een eindo wordt gemaakt. Zoo sposdig mogelyk zal de Engelsche gezant in overlog treden mot de i'ransche on Russische gezanten, ten einde het laatste antwoord der mogendhed n vast to bellen. Gemengd. Nieuws. Naar het huis van bewaring te 's Gravenhage is overgebracht Gysbertns Van der Geer, uit Zoeterwoude, verdacht van poging tot moord op den burgemeester eier gemeente. Aldus melden thans de meeste bladen. Dit bericht zal echter \vel betrekking hebben op hetgeen wy reeds Dinsdag meldden, nl. dat door de gemeente-politie van Zoeterwoude aan de bevoegde macht te 's-Gravcnhage is overgeleverd oen berucht persoon te Zoeter woude, die een ingezetene van Benthuizen met een flesch op het hoofd had geslagon. Van een moordaanslag te Zoeterwoude is althans niets bekend. Door de politie te Leiderdorp is tegen verschillende winkeliers en rond- venters proces-verbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van do laatste ykletter. Een goede vangst. De heer G. Van der ByI, te Aarlanderveen, een vriend van visschen, ving dezer dagen in de Ring- sloot aldaar, binnen twee uren fyds, zes pond baars, waarvan het eerst gevangen exempiaar 8 ons woog. Het regiment huzaren is heden met vier verschillende treinen van do veld- oefeningeri in de provincie Utrecht in Den Haag teruggekeerd. Het laatste escadron met den staf en de muziek Kwam om twee uren in den namiddag aan. De Nederhndsche Gist- on Spi ritusfabriek te Delft, welke een niet onbe langryk godeelto van hare producten naar Engeland, Schotland en Ierland afzet, zal op de aanstaande internationale bakkory-tentoon- stelling te Londen onder anderen worden vertegenwoordigd door een Hollandsch9 brood-, beschuit- en banketbakkerij in werking. Deze tentoonstelling zal worden gehouden van 21 tot 28 September in de Royal Agri cultural Hall. De heer E. G. Verkade Jr., lid van de bekende firma Verkade Comp., te Zaandam, heeft de organisatie en exploitatie dezer bakkery op zich genomen; terwijl de afdee- ling banketbakkerij onder de leiding staan zal van den heer A. R. Stakebrand, te Arnhem. De bakkerij zelve wordt opgetrokken in Oud-Hollandschen styl naar eene teekening van den architect H. G. Jansen, te Amster dam. De bediening in don winkel zal ge schieden door meisjes, gekleed in oud-nation.aal kostuum. Te Schiedam is proces-verbaal opgemaakt tegen een horlogemaker aldaar, die niet minder dan 12 borlog6s, een klok en een pendule, hom ter reparatie gegeven, in huizen van koop met recht van woder- inkoop heeft verkocht. Do bestellers van de poster jjen te Amsterdam zullen tegon den winter voor zien worden van een doelmatige overkleeuing. De tot dusver gebruikte korte mantel zal dan vervangen worJen door een lange gesloten overjas. AH). De commissaris van politie in do lsto afd. te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht van J. Leitz, lSjiren, laatstelijk schippersknecht op het Rynsclrp „Mannheim IV", oie als verdacht van diefstal van 486 mark ten naieele van den schipper van „Minnbeim IV" was gearresteerd, doch die 9 September jl. is ontsnapt. Gisteravond ontstond in het pakhuis van den beer Lyons Van Loon, aan den Haringvliet te Rotterdam, een binnenbrand, die zich een oogenblik zóó ernstig liet aanzien, dat de bewoners van het bovenhuis, de vrouw en kinderen van den uitstedigen Joh. Liesen, in veiligheid moesten gebracht worden. Het vuur werd echter door een vijftal handspuiten bel wongen. Terwyl de brandweer krachtdadig optrad en de hoofdlieden do leiding van de blusscliing op zich Damon, stroomde een talrftke volks menigte van alle zijden naar do plaats des onheils. Door liet gedrang, bierdoor ontstaan, viel aan de Nieuwehaven een vrouw te water, die spoedig door een spuitgast van spuit 1, die haar nasprong, en met behulp van een roeiboot, werd gered. Het te water vallen dezer vrouw deed anderen toeschioten om haar redding te zien, hetgeen oorzaak was dat een 20 jarig gen flecteerde van spuit 1, zekere J. Baars, wonende aan de Hugo-De- Groot-straat, door het opdringen te water viel. Ofschoon terstond pogingen in het werk ge steld worden om hom te redden, mocht dit niet gelukken. Eenige oogenblikken later werd zijn lyk opgehaald en de dood door dr. Ligte- rink geconstateerd. De brand, dio intusschen zijn hoogste punt bereikt bad, was om kwart voor elven ge bluscht, zoodat de overige aangerukte hand- brand- en stoomspuiten, zoomede de reddings brigade, geen hulp te verleunen haddon.(N.R.C.) Een tamelijk ernstige brand heeft gisteravond omstreeks halfnegen gewoed in do Govert Flinck-straat 160 te Amsterdam. Benedon in dit perceel is een depot van de broodfabriek „Ceros" gevestigd en de beide bovenverdiepingen waren bewoond door vier werkliedengezinnen. Do vrouw van den schil der W. F. Wienink, die één hoog achter woonde, had het ongeluk een petroleumlamp te laten vallon, met het gevolg, dat in een oogwenk haar geheele woning in lichterlaaie stond. Door het gegil der vrouw werden de buren opmerkzaam gemaakt op het gevaar; de bewoners van de eerste verdieping vóór konden nog bytyds do trap afkomen, en vrouw Wienink, die in hare verbouwereerdheid geen uitweg wist, werd in veiligheid gebracht door C. Janssene, den schoonzoon van den kaste lein Busschenhenke uit het perceel daarnaast. Haar man was uit do stad en de kinderen waren nog op straat. Voor de bewoners van de tweede verdieping, den timmerman Tiessoman en den schilder Van den Oude, zag het er hachelijk uit, daar de weg langs do trap versperd was door oen verstikkend en rook. Dezelfde Janssens kwam ook hun te hulp; hy spoedde zich naar de bovenverdieping van het belendende perceel, waar by uit hot raam eerst eon kind van Van den Oude aannam, en toen den man zelf hielp overklimmen. Een zekere S. N. Vrees vertelde dat hy Tiesseman en diens vrouw had gered en daarby zyn haar en baard had geschroeid. Er waren na afloop van den brand nog meer personen, die zich als redders aanmeldden, zoodat het den indruk maakte, dat er minstens een riozyn menschen met levensgevaar was gered. Zoo erg is het evenwol niet geweest. De brandwoer was het vuur spoedig mees ter met drie stralen op de Vechtleiding. De woning van Wienink is geheel uitgebrand, en de drie andere woningen voor een groot deel. Al de bewoners waren tegen brandschade verzekerd, behalve Van den Oude. Gelukkig dat de brand niet in den nacht is uitgebroken; dan zou het niet zonder persoon lijke ongelukken zijn afgeloopen; nu zyn een kat en een kanarievogel de eenige slacht offers. {EU.) De 14-jarige dochtor een er schippersfamilie is, mót een zuigeling op den arm, van de loopplank in de Oostenburger- gracht to Amsterdam gevallen. Spoedig nage sprongen door vader en knecht, redde men wel levend de kleine, maar de 14-jarige dochter was ver lronken. De hoer Cordang zal in Amsterdam blijven tot hy geheel genezen is van de wonJen, die hy by de wedstryden te Herne Hill heeft opgodaan. Zyn ontwrichte schouder heeft hom veel pyn veroorzaakt, doch is thans we.r vrywel in orde, maar met het been is het anders gesteld. Door een trapper van een der racers, aio achter hem reed, werd het vleesch diep ingedrukt, zoo Jat de groote open wonde ontstond, die aangenaaid moest worden. De geneesheer meent echter, dat Cordang aan het eind van dezj week wel weder goed op de been kan gaan, en wanneer hy dan een poosje rust neemt, zal onze wielerkampioen spoedig de oude zyn. {llbl.) Men schryft van Terschelling, dd. 10 September: Gisteren arriveerde hier per ss. „Zeemeeuw" de rechter van instructie te L euwarden, met den giiffier en den waarn. grillier, om hit oncerzook in zake de onge regeldheden by het sleopen der „Talisman" door de „Adsistent", bier voort to zetten. De geheelo equipage van genoemde sleepboot wcri in verhoor genomen. Hedenmiddag ver trok hot ss. weder naar Harlingen. To Krabbonbrug, onder de ge meente Vlïtc'htwcddo, alwaar de sluisdeuren vernieuwd worJen, is onder het htien onver wachts het heiblok gevallen op oenigo werk lieden. Twuo hui ner werden doo leiyk gewond en vier andere aroeiders bekwamen lichte kwetsuren aan hoofd en borst. Eerst laat in den namiddag konden de ongelnkkigon gonces- kundigj hulp bekome.'. Gisteren is uit Ned. - Indië te Breda teruggekeerd do jeugdige soldaat Van der Kolk, Bredanaar van geto.>rte, wiens beide beenen op Lombok zyn afgeschoten. Dd invalide draagt een kunst- en ten houten been en moet, om zich voort te bewegen, gebruik maken van krukken. To Baekhoven, gem. Sustoren (L.), kwam gisteren het 7-jarig dochtertje van W. W., dat met andere kinderen in het veld aan het vuurtje stoken was, met de vlammen in aanraking en bekwam zoodanige brand wonden, dat zy na korten tyd daaraan overleed. Hot Noorscho barkschip „Chris tiana" en het Engelsche stoomschip „William Storrs", van Rotterdam naar Cardiff, zyn 6 dezer by Bevozier met elkander in aanvaring geweest, ten gevolge waarvan eerstgenoemd schip is gezo .ken. Hot volk werd gered. De „William Storrs" is te Carciff aangekomen; of het stoomschip schade heeft bekomen, is niet bekend. De Nederlandse he cacao-fabri- kant Van Houten wil te B ilyn twintig cacao huizen oprichten, waar het volk voor 10 Pfennig een kop cacao kan krygen. Do eerste van die inrichtingen is geopend. Te Kuilenburg werden by het onweer van Dinsdag-avoni twee kinderen, een van 1 l/a on het andere van 13 jaren, door den bliksem getroffen. Het eerste kreeg eenige blauwe plokken op zyn lichaam, terwyl het tweede door den schrik wartaal begon te spreken. By de spiegelgevechten, die in de buurt van Antwerpen worden gehouden, is de kapitein De Bongnie van zyn paard gevallen en eenige uren daarna overleden. Heden zou de Koning met heel do koninblyke familie het slot der oefeningen te Brasschaat by'wonen. Do gebroeders Balfour. Mr. Arthur James Balfour, de veelbelovende leider van het Engelsch Lagerhuis, die eens zyn oom lord Salisbury meer dan vervangen zal als leider van eene der groote staatkundige par tyen van Engeland, is de oudste van vyf broeders. Twee daarvan hebben door een ongeluk den dood gevondende een in Jamaica, de ander op een bergtocht by Cha- mounix. Van de beide overlevenden is de jongste broeder, Eustace James Anthony, een populair officier by de „Londensche Schotten", maar overigens weinig bekend, terwyl de oudste, Gerald Balfour, thans op hot staats- tooneel op den voorgrond getreden is, nu zyn oom hem het mooilyke ambt van staatssecre taris voor Ierland hoeft toevertrouwd. Mr. Gerald vervult tot dusver bet ambt met voel tact en schynt evmals zyn broeder Arthur op dezen moeiiyken post zijne politieke Sporen te zullen verdienen. Gisteren ontstond op de Beurs te Parys eene groot-: paniek. Plotseling viel een pistoolschot. Groote ontsteltenis; men vreesde overal bommen! Toen de gemoederen bedaard waren, bleek het, dat een beurs bezoeker een geladen pistool, dat by aan een vriend wildo toonen, had laten vallen, waar door het schot, afging. Do eigenaar zelf werd voor zyn onvoorzichtigheid gestraft, want het schot trof hom licht aan zijn been. De kogel deed, gelukkig, niemand verder kwaad. Te Madrid verkeert men nog in het onzekere, of de cholera al dan niet te Tanger heerscht. Een der Spaansche bladen deelt mede, dat zich daar dezer dagen weer twee choleragevallen hebben voorgedaan. Uit voorzorg heeft daarom de Spaansche rcgcc- ring, evenals de Engelsche autoriteiten te Gibraltar, vooreerst de ui-geschreven quaran taine-maatregelen gehandhaafd. Uit het officieel onderzoek blykt, dat zich to Grimsby geen enkel geval van cholera heeft voorgedaan. Te Morecambe, in Lancaster, zou gisteren de stoomboot „Express" naar Blackpool vertrekken. Een groot, aantal pleizierreizigers, die dit uitstapjo wilden mee maken, verdrong zich op de landingsbrug, toen deze plotseling bezweek. Vijftig per sonen, waaronder vole vrouwen en kinderen, geraakten to water. Twee dames en een jonge man verdronken. De overigen werden gered. Een Araerikaansch patriarch.— Met groote feesteiykheid is in Delaware County (Jowa) de 115de verjaardag gevierd van een farmer van Duitsche afkomst, Conrad ge naamd. De patriarch zat aan een feestmaal met zyne 80 jarige vrouw, 11 kinderen, 11 kleinkinderen en 34 «achterkleinkinderen. De aan de zuidkust van Klein- Azië gelegen havenstad Adalia is door een brand in vyf uren tytis grootendeels verwoest. 400 huizen, vier kerken en een moskee werden een prooi der vlammen. Meer dan 2000 men schen zyn dientengevolge zonder onderdak en kampoeren in het open veld. Het ergste is nog, dat deze menschen hun geringe have en goed door den brand verloren hebben en nu goheel van middelen ontbloot zyn om aan den kost te komen. De meer bemiddelde klassen der bevolking zyn namoiyk reeds vrooger uitgeweken naar het platteland, om de cholera te ontvlieden, die in Adalia is opgetreden. H u w e 1 y k f i n-d e-c y c 1 e. De ge schiedenis valt voor in een klein plaatsje in Frankryk. De burgemeester wil uitgaan en gaat in de trouwzaal zyn rywiel halen. Een wielryder en een N\ielrydster stormen de zaal binnen en vallen hom te voet. Hy: Trouw ons, mynheer de burgemeester I Do burgemeester Hè? Wat? Wat bedoelt u? Hy: De schyn is togen ons, maar wy zijn onschuliigWy zyn geëngageerd! De burgemeester: Neemt u me niet kwalijk, maar ik zou graag willen weten.U bent allebei in mannekleeren. Wie is de bruidegom en wie is do bruid Hy: Ik ben de bruidegom. Zy (blozende): En ik de bruid. Hy: Haar ouders weigerden my haar hand.Vandaag ging zy met haar kamenier een tochtje maken.De luchtband van de kamenier haar rywiel is gesprongenZy heeft van de gtlegenheid gebruik gemaakt om naar my toe te ryden.En daar zyn we nu.Maar trouw ons nu ook gauw als het u beliefc.Misschien worden we achter volgd. De burgemeester: U trouwen!.... Dat is makkelyk gezegd Maar er moeten nog formaliteiten vervul! wordenu heeft papieren, machtigingen noodig Hy: O Hemel, dan zyn we verloren 1 (ziende dat do burgemeester een lintje van een wirhydersvereeniging in zyn knoopsgat heeft). Wywy zyn gered!.... U is lid van den T. C. F. De burgemeester: Ja. HyWy ook De burgemeester: Als dat waar is, kan ik niet weigeren, u te trouwen!Leden van den T. C. F. 1(by trouwt ze.) Hy: Meneer de burgemeester, wy biyven u eeuwig dankbaar! (Hy springt op zyn fiets, zyn vrouw op de hare en beiden zyn spoedig uit't gezicht. Een tydje verstrykt.) Een kamenier (opkomende in wieliydster- kostuum): Heeft u ze niet gezien? De burgemeester: Jawel. Ze zyn juist wegI De kamenier (wanhopig)Ik ben verloren! Ze zullen me wegsturen!En ik had me toch zoo gehaast met liet opblazen van rayn luchtband!.... In een spurt ben ik hierheen gereden! Wat zullen meneer en mevrouw zeggen?O Hemel, daar zyn ze al! (De ouders komen op, van onder tot boven bestoven, in wielryderskostuum). De vader: Waar zyn de rakkers? De moeder: Waar zitten ze verscholen? De burgemeester: Ik heb ze getrouwd. Do vader: Ik vervloek ze! De burgemeesterZo zyn al tien minuten weg. De vader: Al tien minuten? Dus om twee uren twee en twintig zyn ze hier vandaan gereden? De burgemeester: Ja. De vader (tot de kamenier): En de juffrouw ia om één uur vier en twintig van je weg gereden? De kamenier: Ja meneer. De vader (verrukt): Ze hoeft het uurrecord op den weg gesljgon! Het lieve kind!.... (Hy springt op zyn rywiel, vliegt naar het telegraafkantoor en zendt naar het naastby- zyndo plaatsje dit telegram: „Kom dadolyk terug. Ik schenk je vergiffenis.") Programma van Muziek uit voeringen. ZOMERZORG. Vrgdag 18 Sept., to ha'facbt, door het StafmozietcorpB van het 4de Regiment Infanterie. Directeur: de heer W. Van Erp.Eerste afJeeling: No. 1. Ilochzeiiauiarecha.d. „Sommernachts- trauui", MeodclïBoha; 2. Ouverture: „Euryanthe", Weber; 3. Allegretto a. d. 7e Symphonio (arr. W. Van Erp), Beethoven4. Fant&isiode l'Opóra„Mireille", Gounod. Tweode afdeoling: No. 5 a. Vorepiol, löto uitv., (arr. W. Van Erp), b. Malagueoa, c. Mau- rischer Marech, a. d. Oper „Boabdil", Moezkoweki; G. Fantaisie über Sebum an n'eche Litder Mann; 7. „Weaner Mddl'u," WaJzer, Ziohrer; 8. Fantaisie da Drame de Leoncavallo „Les PaiUaBiea", Van Erp. UITLOTINGEN. Antwc-rpoD. 21/-pcte.-premie- loten 1887. Trik'iing op 10 September 18.5. 44ecrieèn: 818 17861 23953 29382 40157 48298 55153 12133 3243 18733 25081 31547 41324 48615 5506 63050 5336 19160 27154 31668 426C3 49740 57740 63489 6670 19742 28247 32522 44610 49922 59722 63849 10669 21819 23658 21:27 47174 C4629 610.6 72238 14396 22987 23689 85568 Premiën: 8er. 44640 nr. 19 fr. 15000 Ser. 35568 nr. 17 fr. 150 19742 18 2500 35568 13 153 41324 6 10C0 40157 n 24 150 10669 11 500 42663 12 150 18735 9 600 48.98 16 150 818 14 150 48515 21 150 17301 4 150 49922 4 160 19160 23 150 59722 3 150 22987 11 150 62433 20 150 27154 11 150 68150 17 150 27154 25 150 63439 8 150 2S658 4 150 63849 16 150 31668 n 16 H 150 Mot fr. 110 de overige nummers, vorvat in bovon- gODoemdo 44 serieêD. Betaalbaar 1 Juli 1896. BUITENLAND. Frankrjjk. Eerst nu is met zekerheid de indentiteit vastgesteld van den man, die den aanslag wilde plegen in het kantoor vanbaron Rothschild te Parys. Hy heet niet Bolay, gelyk eerst werd gezegd, maar Bouteilhe. In de woning zyner moeder, die te Parys woont, werd een huiszoeking gedaan, maar daar werd niets byzonders gevonden. Hy is volgens de „Dóbats" anti-semiet. Zyn vader was tydens do Commune in 1871 majoor by do troepen daarvanzyn moeder, thans weduwe, wordt onderhouden door twee ongehuwde dochters, van wie de etne by de posteryen en de andere telephoniste is. Bou teilhe heeft bekend dat een kameraad de bom heeft gemaakt. President Fólix Faure is naar H&vre teruggekeerd, na eerst te Parys een minister raad te bobben bygewoond. De heer Faure maakte den mioister van oorlog, generaal Zur Linden, zyn compliment over de uitste kende houding dor troepen by de manoeuvres. Zondag a. s. zal de president naar Fon- tainebleau gaan. Van daar zal hy zich den J3don September begeven naar Remiremont toi by woning der groote revue, waarmede de legeroefeDingen worden besloten. De Lord-Mayor van Londen is nog te Bordeaux. Ter eere van Sir Joseph Renals werd in het stadhuis een feestmaal gegeven, waarby ook de minister van justitie, do heer Trarieux, aanwezig was. De minister deelde toen mede, dat de Lord-Mayor voor zyn terugkeer tot ridder van het Legioen van Eer zal worden benoemd. België. To Erussol is een internationale conferentie van bibliografen gehouden. Zy heeft zich ver klaard voor de algemeene toepassing van het decimale stelsel, ook by particuliere boeke- ryen en lees ibliotheken. Dit stelsel dat in Amerika reeds algemeenen ingang heeft gevonden bestaat hierin, dat de boekwer ken worden gerangschikt naar cyfers. Alle vakken van kennis te zamen worden daartoe ingedeeld in lö klassen van 0 tot 9; elke klasse weder in 10 afdeelingen en zoo verder; zoodat byv. de cyfers 610-619 de genees kunde omvatten in al hare onderdeelen. De aanwyzing van boekwerken wordt door deze indeeling zeer gemakkeiyk gemaakt. Verder werd de wensch uitgesproken, dat een internationale unie tot stand kome tot oprichting van een bibliographisch centraal- buroau. De Belgische regeering zal worden uitgenooöigd zich tot dat doel tot de andere landen te wenden. Verdtr zal worden gestreefd naar gelykheid van wetgeving omtrent het deponeeren van boeken, enz. (voor het auteursrecht). Eindelyk is besloten een internationaal insti tuut voor tibliographie op te richten, dat een eigen orgaan zal uitgeven. In de gisteren gehouden zitting van het landbouw-congres te Brussel werd ge sproken over hetgeen kan gedaan worden tot voorkoming van de tuberculose onder het vee, den kwaden droe6 en de besmetteiyke longziekte. Het congres vereenigde zich met de con clusie van den Franschen afgevaardigde Nocard, die betoogde dat de kwade droes alleen met goed gevolg kan worden bestreden door het geregeld gebruik van malleïneter wyl hy de toediening van tubercolme aan beval als het eenige afdoend middel om de tuberculose te genezen. Ten slotte werd ook een voorstel aange nomen tot het sluiten eener internationale conventie, tot het bestryden van besmette- lyke veeziekten. Oroot^BfltannlIb In October a. s. zal te Londen een anar chisten-congres worden gehouden. De anar chisten in alle landen zyn uitgeuoodigi deel

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2