vrede is afgekondigd, (is gebannon), of waar men bande, rechtsprak. Het ttaat vast, dat in lateren tyd d* lotting, de hoogste recht sprekende vergadering in de Landschap, daar bijeenkwam. In hot landrecht van 1412 wordt 't gehucht B.illoo als zoodanig bepaaldelijk ge noemd. Ook was te Balloo noch een kerk, noch een andere plaats, waar de rechtspraak kon geschieden, zoodat men mag aannemen, dat in den Ballerkuil, althans vóór het einde der 14do eeuw, recht werd gesproken. Het bezoek der Koninginnen aan Drente nu heeft het denkbeeld doon ontstaan, om hun een voorstelling te geven, op welke wijze de rechtspraak in het grijs verleden van Drente daar in haar werk ging. Het lite rarische gedeelte van dezen arbeid is door de beeren mr. S. Gratama, rijks-archivaris in Drente, en dr. L. Knappert, predikant by de hervormde gemeente te Assen, gezamenlijk verricht; Richard Hol, die de repetities diri geerde, componeerde de koren en de muziek, en de inrichting van het terrein was naar do aanwijzingen van een verdienstelijk dilet tant op kunsthistorisch gebied, den heer J. M. M. Bitter, geschied. Het onderwerp der handeling (die ondersteld wordt plaats te bobben omstreeks het jaar 734) is oen aanklacht wegens landverrraad en broedermoord, een onzoenbaar feit, dat alleen met den dood of met nitstootiug kan worden gestraft. Tot behandeling van die aanklacht houden de bewoners der gouw Drente hot ding, het gerecht, welke verga dering een godsdienstig kaïakter had, waarom een offer voorafging. In het midden van den kring is de Z6tel van den rechter, voor deze gelegenheid vervaardigd naar het model van den marmeren zetel, welke Karei den Grooten als troon diende en nog in de Munster te Aken wordt bewaard. Naast den rechter, den leider aer vergadering, zitten de bijzitters op zoden banken. Daar achter de volksgenooten, die b\j het verhoor telkens teekenen van goed- of afkeuring geven; hier vormden dezen tevens het uit 60 personen bestaande koor, welks vierstemmigo zangen de handeling opluisterden. Ten behoeve van do Vorstinnen was in den kuil een paviljoen gebouwd, welks inrichting zooveel doenlijk in overeenstemming was ge bracht met de omgeving. In den grond gestoken speren droegen oen zwart baldakijn, terwijl de gebeole inrichting was bekleed met huiden van beren, wilde zwijnen, vossen, enz., kortom van die dieren, welke in vroegere eeuwen de Drentsche b03schen bevolkten. Een mostapijt was om het paviljoen gelegd en ook de zetels der Vorstinnen waren door mos omgeven. De koninklijke stoet hield op de Deurzen- brug stil, waar do burgemeester van Rolde, Jbr. H. v. d. Wyck, de Koninginnen in zijne gemeente welkom heette. Twee scholiertjes boden ruikers aan. Hierop werd de tocht naar den Ballerkuil voortgezet. Om de Hunebedden was een heining ge maakt, waarachter 300 kindoren hadden post gevat. ZU zongen den Koninginnen een lied toe en eon jong meisje uit hun kring bood, met een lichten hoofdknik, een mand aan van boombast, waarin erica-bloesoms waren geschikt. De burgemeester leidde Hare Majes teiten hierna om de Hunebedden heen, daarbij don Vorstinnen inlichtingen gevend. Daarna wandelden HH. MM. langs den grindweg terug naar haar rijtuigen, om zich te begevon naar den Ballerkuil, waar de Oud-Gormaansche rechtspleging zou worden vertoond, volgens don tekst van „By klim mende Zonne", samengosteld door bovenge noemde heeren. De heer A Reyding teekende de kostuums, naar oude voorbeelden. De voorstelling, die ongeveer een half uur duurde, had plaats wel niet onder stroo menden regen, maar toch onder een motregen. Dat was jammer; de zonneschijn zou zoo uitmuntend te stade gekomen zijn om den indruk dezer plechtige handeling te verhoogen. Intusschen, goen der oxecutanten liet het ontbreken «aan den goeden wil om de uitvoe ring te doen slagen, voor zoover de mensche- lijke wil da«artoo kan bijdragen. En het was voor allen eeno voldoening, dat gaandoweg het weer opklaarde; do regen hield op en op den terugweg brak de zon zelfs weer door. Dezen indruk zullen overigens allen wel uit den Ballerkuil hebben meegenomen, dat het toch maar goed is, dat de overoude Drentsche gewoonte obi to vergaderen tot behandeling van 'a lands zaken en tot het spreken van recht in de open lucht, niet is gobandhaafd en nu sedert eeuwen reeds verlaten is. HH. MM. woonden met groote belang- st Hing de voorstelling b\jzij betuigden bij herhaling hare ingenomenheid met hetgeen bun te zien gegeven was en lieten zich nader inlichten omtrent verschillende onderdooien der voorstelling. „Ik voni het prachtig mooi", getuigde do Koningin, toen zij zich met haro moeder geruimen tijd met de heeren Knappert en Gratama onderhield. Vervolgens ontboden de Vorstinnen Irmingarde, do profotes, mevrouw A. Van Holthe tot Echten geb. baronesse Van der Feltz; boide Majesteiten drukten haar tot dank de hand. Ook Liodulf, den rechter, mr A. H. Buechler, betuigden de Vorstinnen hare bowondering. Hierop keerden de Vorstinnen naar Assen terug. In het gouvernementsgebouw teruggekeerd, hield de Regentes te 2 uren receptie voor dames. Ongeveer 50 dames uit stad en pro vincie maakten daarvan gebruik. Na afloop dier receptie had in een der zalen van het gouvernonientsgebouw de aanbieding pleats van het huldeblijk der Drentsche vrouwen aan de Koningin: een schilderij, uitgevoerd door den heer Hamel, een Drentsch heidelandschap bij Anderen voorstellend. Op den voorgrond een kudde schapen, op den achtergrond, wat weggedoezeld in den horizon, bosch. Over de heide, die rechts eenigszins oploopt, heeft do schilder het weemoedig waas gelegd, dat de Drentsche landschappen zoo bijzonder aantrekkelijk maakt. Hier en daar in de bruin paarse hei plekken mos, hel geel zand, een boomgroepjo. De lucht is bewolkt. Het doek vormt in de prachtige vergulde lijst een waardig pendant van het bekende schilderstuk, dat der Koningin In Maastricht door „Momus" werd aangeboden. By de aanbieding sprak mevrouw Van Swinderen van ImhofF, echtgenoote van den gouverneur, oenige toepasselijke woorden. De jonge Koningin verklaarde met het geschenk bijzonder ingenomen te zijn. Om drie uren reden de Koninginnen op nieuw uit, om een bezoek te brengen aan het Museum van Oudheden in Drente. Dat bezoek scbonk den Koninginnen nog maals gelegenheid om kenni3 te maken met Drentsche merkwaardigheden, die in het museum in een klein bestek, maar in tamelijk grooton overvloed vereenigd zijn. Voor 't meerendeel zijn de voorwerpen die deze verzameling uitmaken, opgegraven uit den bodem van Drente, 't Is inderdaad verrassend hoeveel merkwaardigs daarin verscholen moet zfln, te oordeelen naar deze betrekkelijk nog weinige staaltjes van wat er uit te voorschijn is gehaald. O. a. is er een kano aanwezig, uit een boomstam uitgehouwen, aie midden uit het hoogveen aan het daglicht is gekomen. Wat spreekt dat voorwerp niet van reusach tige omkoenngen, die op do Drentsche boide, dat beeld van kalmte on rust, in den loop der eeuwen moeten hebben plaats gegrepen l Voorts werden de nieuwgebouwde kazernes bezichtigd, de Wilhelraina kazerne en ook de Emma-kazerne, hoewel dio nog niet geheel gereed is; het daar liggende detachement, uit Utrecht overgekomen om in don garni zoensdienst to voorzien in de dagen die het Asser garnizoen op manoeuvres is gegaan, was dan ook volstrekt niet voorbereid op zulk een hoog bezoek. Ten slotte werd, na oen rit door het heerlyke Asser bosch (het Sterrenbosch) een bezoek gebracht aan de Buitensodöteit, waar HH MM. een poos ver; oefden temidden van de leden met hunne dame3. Wel mag deze namiddag welbesteed ge noemd worden. Aan het diner waren HH. MM. thans de gasten van den gemeenteraad van Assen, het werd wedor gehouden in de Statenzaal. Do burgemeester, ce heer Jolles, Kracht den feestdronk uit op de Koninginnen, waarna de Commissaris der Koningin bun uit naam der provincie een afscheidsgroet bracht. Op beide dronken antwoordde de Regentes namens hare dochter, nogmaals de gevoelens van erkentelijkheid vertolkende, die hon beiden bozielden. En hierraode was dit bezoek ten einde. Om 8 u. 55 m. verlieten HH. MM. Assen met oen extra-trein, die hen in snelle vaart in Zwollo alleen werd drie minuten gestopt terugbracht naar het Loo. Een heerlyke feestweek is voorbygegaan, die niets dan aangename herinneringen achterlaat. Het aandeel, dat Drente ontvangen heeft in den ordonrogen naar aanleiding van deze reis der Koninginnen, vindt men elders in dit nummer vermeld in de aan de Staats Courant ontleende berichten. Do Koningin heeft verder aan do echtge noote van den gouverneur van Drente oen gouden bracelet met edelgesteenten, aan zyn oudste dochter Haar portret en aan zyn jongste dochter een broche ten geschenke gegeven. Ook werden aanzienlyko giften geschonken voor armbestuur, politie, schuttery-muziekenz. De Koningin heeft aan den overste van de kazerne tweehonderd gulden gegeven om den manschappen een aangenarnen dag te bezor gen. Verder vroegen Hare Majesteiten of er ook gestraften waren, en toen dit bleek, ver zochten zy hen te ontslaan van hun straf, hetgeen natuuriyk geschieden zou. By haar bezoek aan de voorstelling eener Germaansche rechtspleging in don Ballerkuil werd vanwege de Koninginnen f 50 gegeven voor do arbeiders, die by de voorbereiding der voorstelling hunne diensten hebben be wezen. Als byzonderbeid wordt gemeld dat de Koninginnen in do verschillende plaatsen die Z\j op Haar tocht bezochten by de winkeliers belangryke bestellingen hebben gedaan om naar Het Loo op te zendeu. Hare Majesteiten lieten daarby verklaren dat zy dit gaarne deden om op de hoogte te komen van de quahteit der stoffen in do verschillende deelen des lands. Brio?en uit de Legerplaats, VIII. De Vrydag leverde voor ons, nl. de bivak - keerendo troepen, weinig bijzonders op. Het bivak te Zeisterheide werd nu betrokken door het 3de bataljon van het 4de regiment infanterie uit Haarlem, terwyi het 4de bat. op voorposten ging te Wallenstein. Dezen dag hadden wy ook een manoeuvre, die, eveneons begunstigd door fraai, hoawel wat warm wedor, duurde van ongeveer 8 uren 's morgens tot 6 uren 's namiddags. Het was, zooals ik reods geschreven heb, om 6 uren reveille, dus een uur later dan anders. Vandaar dat de manoeuvre ook iets later begon. Het terrein van het gevecht was do Zeisterheide en heel duideiyk kon men de verschillende bewegingen der troepen waar nemen. Des avonds had er in het bivak nog een kleine muziekuitvoering plaats door de kapel van het 4de reg. inf., op het terrein, gelegen tusschen de beide bivak6. Den volgenden morgen, Zaterdag, zou er een manoeuvre plaats hebben onder leiding van den luitenant-generaal Van Helden, inspecteur der cavalerie, en by deze manoeuvre werd uitsluitend gebiuik gemaakt van patronen met rookzwak buskruit. Onder zeer ongunstige omstandigheden ving die dag aan. Het uur van uitrukken was nauwelyks geslagen, of een hc-vige regen, vergezeld van donderslagen, terwyi de bliksem onophoudeiyk het kamp verlichtte, deed zich voelen. Een geruimen tyd hield die regen aan en wel tot ongeveer halftwaalf, nu en dan even droog, om met de noodige stort buien terug te keeren. Na 12 uren hield de regen op, doch de zon, die zich toen liet zien, gaf zulk een kracht, dat de warmte wel wat te benauwd werd. De zon stak verschrikkelyk. De bataljons zouden Zaterdag van plaats veranderen en wel naar de omstreken van Zeist verhuizen. Het 3de en 4de bataljon zou een bivak betrekken, gelegen op 20 minuten gaans van Zeist. Het 2de bataljon was in verschillende nood-kwartieren en gedeelteiyk by do ingezetenen, en het 1ste bataljon in zyn geheel te Zeist ingekwartierd. Tusschen 4 en 5 uren arriveerden de ver schillende bataljons van het manoeuvre-terrein in de gemeente Zeist, waar allen hun plaats werd aangewezen. Veel vermoeidheid was by de terugkomst van den troep te bespeuren, waarvan voor een groot gedeelte de natte kleeding ook wel oorzaak was. Zy,die to Zeist werden ingekwartierd, waren natuurlyk spoedig in hun kwartier, dewyi de bivakplaateen niet al te ver van Zeist ge legen zyn. Hot w«as oen heele drukte in het stille dorpje Zeist met al die militairen, wa«aronder zeer veel officieren. Het was den geheelen dag eon geloop en gedraaf van belang, terwyl de telkens terugkeerende troepen aan alles nog het noodige leven byzetten. Verscheidene ing<.zjtenen waren dan ook op de beeo om het komen en gaan der troepen te zien, en welwillend werd ieder, die naar zyn kwar tier vroeg, terecht geholpen. Ook het 3de en 4de bataljon waren spoodig op bun bestemming en dat met lust werd aangevallen op het middagmaal, dat bestond uit verduurzaamd eten (volksspys), is wel te begrypen; to meer, daar bovenbedoeld eten zich uitsteken i laat smaken en ieder nog een stukje vtrduurzaamd vleesch daarby ontving. Ook in het bivak hoersebte de noodige gezelligheid; een aantal tenten van particu lieren bracht daar het zyne toe by, en ofschoon de troepen een zwaren dag achter den rug hadden, bleek het meerendeel vroolyk en welgemoed te zijn, voorzeker tevens in bet vooruitzicht Zondag ia den waren zin van het woord van den rustdag te genieten. P S. Betreffende hot ongeluk, eon milicien overkomen by den marsch van Laren naar Zeist, zy nog het volgendo gemeld: De compagnies kar van de 2de comp. van het 3de bataljon van het regiment uit Haarlem marcheerde van de legerplaats te Luen naar Zeist. By het dorp Laren brak de boom da- kar. Ten einde dit te verhelpen, werd bedoelde boom met een ijzer, tor dikte van een vinger, bevestigd. Dicht bü Zeist passeerde hun een wagen. Hiervoor uitwykonde, was de ruimte te klein. Do milicien De Vr., van bovenbedoelde compagnie uit Haarlem, door de uitwyking te weinig ruimte krygende, kwam te dicht by de compagnies-kar, met het gevolg, dat het yzer hem regelrecht over het bovenste gedeelte van het dybeen heenging en aan den anderen kant daaruit stak. Met behulp der andere soldaten werd hy daarvan afgehaald en naar de ambulance te Zeist (legerplaats) vervoerd en den volgenden dag naar Utrecht getrans porteerd. Zyn toestand is zeer bevredigend en wanneer het blykt dat er geen edele deelen beschadigd zyn, is hy zeer spoedig hersteld. Gr emengd Nieuws. Een mannelyk persoon stapte gistermiddag alhier aan de Kaiserstraat in de overhaal, welke de gemeenschap onderhoudt tusschen Leiden en den Witten Singel. Op dezen Singel gekomen, had hy er geen zin in om hot verschuldigde transportgeld van één cent te betalen; wel wilde hy echter weer terug, maar aangezien de toegang tot de pont hem thans werd ontzegd, ontkleedde by zich, begaf zich te water en bereikte zwemmende den overkant, waar hy een politie agent in de armen liep, die hem beval zich te kleeden en hem daarna arresteerde. De wed. T., wier gedrag, geiyk men weet, sedert eenigen tyd zóódanig was, dat men ging twyfelen of hare geestvermogens wel in orde waren, is, na een paar dagen in het CecUia-gasthuis alhier verpleegd te zyn geweest, naar het krankzinnigengesticht te Delft overgebracht. Gistermiddag zou zekere S. S., te Hillegom, een geweer afschieten, om het te beproeven, met het ongelukkig gevolg, dat het vuurwapen uit elkaar sprong, de scherven hem tegen het voorhoofd terecht kwamen en het rechteroog totaal uit de kas verwyderd werd. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door dokter De Roer. Men achryft ons heden uit Lisse: De afdeeling Oegstgeest en Omstreken der Hollandsche Maatschappy T3n Landbouw opent Woensdag 11 September a. s., des voor mid dags te elf uren, eene tentoonstelling van vee, zuivelproducten en voortbrengselen van land en tuinbouw. Aan den ingang van het dorp worden op een gunstig gelegen terrein van het hotel „De Witte Zwaan" de runderen, schapen en varkens tentoongesteld, de voortbrengselen in een daaraan grenzend lokaal. Er zyn ingeschreven 140 inzendingen, waar van 48 stuks rundvee van de voornaamste veehouders uit dezen omtrek, die veel belang stelling zullen opwekken, wyi er keurig vee zal worden ingezonden. Het muziekcorps van de Leidsche Schuttery zal op het feestterrein van des voormiddags 11 tot 's namiddags 4 uren eene matinóe musicale geven. Na afloop der tentoonstelling wordt in het dorp eene ringryderfi gehouden door jeugdige paren. Moge prachtig weder dit landelyke feest begunstigen! Broodnyd, jenever en een oude vete over achterstallige schulden aan familie leden brachten J. De L., scbeepsjager uit Alfen, er toe om een anderen schuitenjager aldaar, zekeren G., eens duchtig onder handen te nemen. Toen hy op 3 Juni jl. het zoontje van G. op het jaagpad langs de Gouwe aantrof, een schuit jagende, sneed hy eerst de jaagiyn door en kwam daarna met uitgetrokken mes op G. toe en gaf hem, onder bedreiging dat hy hem het hoofd zou afsnyden, eenige sneden over het gelaat. Natuuriyk bleef eene vervolging niet uit en had De L. zich heden voor do Haagscho rechtbank te verantwoorden. Om hem voor goad dezo woeste streken eens af te loeren, vorderde het O. M. zyn veroordeeling tot negen maanden gevangenisstraf. Verder vorderde het O. M. voor een arbeider uit Al Rn, die aldaar eenige yzeren voorwerpen ontvreemdde toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, 1 maand; voor een bakker te Leiden, die alhier uit het gemeente plantsoen een achttal rozen plukte en die aan zyn meisje cadeau deed, 7 dagen; voor een ververeknecht te Delft, wegens wederspannig- heid, 2 maanden en voor een werkman te Delft, wegens het opruien tot een str.ifb.aar feit, 1 maand; vcor een tnindersknecht, die te Loosduinen oei arbeider mishandelde, 14 dagen vooreen werkman uit Oegstgeest, dio een ploegbaas te Leiden mishandelde by een versghil over loonuitbetaling, 5 dagen. Uitspraak in al deza zaken over 8 dagen. By een ongeval met een rjjtuig Zaterdag-middag jl. in de Schevoningsche boscbjes, veroorzaakt door het op hol slaan van het paard, wegens het breken van den kinketting, werd de heer V., uit Voorburg, die met zijne nicht in het rytuig gezeten was, met het hoofd zóo hevig tegen een boom geslagen, dat een schedelbreuk daarvan het gevolg was. Overgebracht naar het ziekenhuis, is de heer V. in deze inrichting overleden. Ook de dame bekwam vry ernstig letsel, evenals de koetsier K. In den loop der vorige week zyn te Katwyk aan Zee en te IJmuiden aan gekomen 10 bommen en 1 logger, met vang sten van 260 tot 360 kantjes pekelharing. Haringpryzen: volle f 12 a f 12.75, maatjes f 9 a f 10.40 per ton. By hot hevige onwoder, dat Za terdag-morgen het prachtige weer der laatste dagen onderbrak, is oen der beste koeien van den stalhouder M. Van Dyk, te Noordwyker- hout, door den bliksem gedood. Eveneens ontlastte zich boven de gemeente Zegwaard een zwaar onwoder, gepaard met zwaren stortregen. Ook is de bliksem ge slagen in de bouwmanswoning, bewoond door J. A. Van Straalen in verschillende vertrekken waren splinters en 6tukken kalk afgeslagen, terwyl een oogenblik het geheele huis met rook stond, doch zonder brand to veroorzaken. Zeven personen, die in de woonkamer aan wezig waren, alwaar de bliksem insloeg, bleven allen ongedeerd. Ook werd op hetzelfde oogenblik een der boomen, staande langs den Bleiswykschen weg, door den bliksem geheel verbryzeld. Uit Landsmeer wordt gemeld, dat ook boven die gemeente een hevig or.weer, gepaard met heviger» regen, lostbarstte. De bliksem sloeg in een hooiberg, toebehoo rende aan de wed. Bakker, die, de hooiberg nameiyk, verbrandde. Door het krachtig op treden der brandweer mocht het gelukken, de omliggende perceelen te behouden. Het hooi was tegen brandschade verzekerd. By het hevige onweer, dat Zaterdag voormid dag boven 's Hertogenbosch woedde, sloeg de bliksem in de woning van den heer Vlamings, ryks-veearts aldaar, gelukkig zonder andere dan eenige materiëele schade aan den schoor steen te veroorzaken. De bowoners kwamen met den schrik vry. Manoeuvres by onweer. Toen de troepen zich op 7 dezer van Amersfoort op marsch begaven naar de manoeuvres, sloeg de bliksem juist achter den regiments-com mandant der cavalerie in de colonne; een wachtmeester en drie huzaren werden op den grond geworpen en lagen, evenals de paarden, bewusteloos ter aarde; naar het hospitaal overgebracht, konden drie militairen betrekkelyk spoedig weder naar hun corps terugkeeren. Eén hunner, ondervraagd naar de onder vonden gewaarwordingen, antwoordde dat hy plotseling buiten bewu6tzyn was geraakt, geen pyn had gevoeld cn eerst te bed, in het hospitaal liggende, weer besef kreeg van hetgeen er met bem was voorgevallen. Toen had hy een sterken zwavelsmaak in den mond en stramheid door de leien, doch kon in don middag weer te voet naar zyn kwar tier terugkeeren. Het ongeluk is ook wat do paarden betrof gunstiger afgeloopen .dan de aan vankelijke berichten deden verwachten. Zaterdag-avond omstreeks half tien moest een werkman aan de gasfabriek te Delft meer licht verschaffen; door een verkeerden draai aan de hoofdkraan verkeerde de geheele stad eensklaps in duisternis; hoewel spoedig hersteld, gaf hot ongeval tot vele komische incidenten aanleiding. Zaterdag-namiddagiste Rotterdam een werkman, die op een eteekwagen vier balen ryst van het stoomschip „Aiion," lig gende in de Binnenhaven, langs twee planken vervoerde, met wagen en al to water geraakt en in do diepte verdwenen. Men meldt uit Haarlem: De oxploi- tatie van het Brongebouw zal ook na afloop van het seizoen in de wintermaanden worden voortgezet. Het plan beslaat, er concert» n en operetten te geven. Het badhuis zal spoedig voor het publiek worden geopend. By den gisteron op het terrein der wereldtentoonstelling te Amsterdam ge houden wielerwedstryd is in het nommer van den „uurwedstryd" de derde prys behaald door den heer W. Z. Van der Mey, van Leiden. Deelnemers warenDo Ha**, Beisenherz Lura, Witteveen, Vrouwes, Doornekamp en v. d. Mejr. Deze wedstryd was één en al zegepraal voor Witteveen, die, in gestadigun gang achter zyn pacemakers rijdend, alle deelnemers ver scheidene malen lapte. Vrouwns en Beisen herz gingen er het eerst aautoen Lura en Van der Mey. Dezen bleven oaarna geruimen tijd goed achter Witteveen hangen, maar een twintig minuten ging het Lura (die ook al heel wat achter den rug had) te hard en hij bleef weer achter. Hy wem in 't geheel niet minder dan vijfmaal gtl.ipt, telkens meer en meer ontmoedigd door het uitbundige gejuich van het publiek, terwyl hy bovendien minder afwisseling van gangmakers had dan Witteveen. Doornekamp was wel is waar driemaal gelapt, maar haalde op 't laatst goed op, zoodat by een vry goede tweede werd. Van der Mey viel zeer mede. Hy werd dorde. Beisenherz had het, door kramp, moeten opgeven. Er bad nog een incident plaats, dat gelukkig goed afliep. Op een zeker oogenblik nl. sprong met een knal als een pistoolschot de voorband van den tandem Martens-Helwig, die Da Haas pacede. Zy vielen uit do baan, maar kwamen er, evenals hun rijwiel, vry goed af. De Haas reed daardoor echter ook uit de baan en toen sprong ook zun voorband. Ook hy bezeerde zich slechts weinig, maar zyn voorwiel was geheel stuk. Do uitslag was: No. 1 Witteveen (39,870 M.), No. 2 Doornekamp (38,912), No. 3 Van der Mey (38,402); Lura was vierde. Pryzen: kunstv. van 60, f 40 en f 20. Bovendien kreeg Witteveen de gouden record-medaille, daar hy zyn eigen record (38,298 Mhad geslagen, terwijl zy alle drie een zilveren medaillo kregen, omdat zy meer dan 32 KM. hadden gereden. De man, die de bom wierp in de bank Rothschild te Parys, heeft zyn naam nog niet willen opgeven en heeft alleen ver klaard, dat by 33 jaren oud is. Hy beweert van goede familie te zyn, die hy door het noemen van zyn naam in opspraak zou bren gen. H(j is naar het „bureau anthropomé- trique" gebracht, waar de verschillende metingen hebben plaats gehad, en vervolgens is hy gephotographeerd, eerst met ontbloot hoofd en face en vervolgens met het hoofd door een hoed gedekt. Men vermoedt dat hy medeplichtigen heeft, daar het vry zeker is dat by de bom niet zelf heeft gemaakt. Door een der Parysche bladen wordt ver teld, dat de politie het spoor heeft gevonden van een anarchistisch komplot, maar volgens den Paryschen correspondent van de „Indé- pendance Beige" zyn deze praatjes ongegrond. Wel meent de correspondent, dat de politie reeds voldoende gegevens heeft verkregen om de indentiteit van den schuldige te kunnen bewyzen. Te Parys is Zaterdag morgen te zes uren weer een bom gevonden, nu op een vensterbank van het gebouw der mairie du Temple. De lont w.as gedeelielyk afgebrand. De bom werd gevonden door een beoiende van het bureau, die baar uit de vensterbank nam en onder een fontein plaatste, waar hy haar met water bespoot. Nadat de commissaris van politie gewaar schuwd was, werd bericht gezonden aan den directeur van het stedeiyk laboratorium, den heer Girard, die onroiddellyk het wagentje zond, dat uitsluitend gemaakt is voor het vervoer van bommen. Tot boden hebben de nasporingen dor politie nog niets aangaande den dader van den aanslag aan het licht ge bracht. De inhoud van het voorwerp een blikken bus is nog niet bekend, maar de politie vermoedt dat ook deze bus daar is geplaatst met het doel om eene ontploffing te ver oorzaken. Wellicht heeft het vinden van dit voor werp aanleiding gegeven tot de geruchten, welke betreffende het komplot te Parys in omloop zyn. De in hechtenis genomen anar chist Llyft pertiment weigeren, eenig afdoend antwoord te geven op de vragen, welke hem door den rechter van instructie worden gedaan.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2