N°. 10802 Maandag O September. A". 1895 feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 7 September. Feuilleton. Met scherpe wapenen. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COTJRAET: Voor Leidon per 3 maanden.l f 1.10. Franco por post i 1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PBIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt 0.05 berekend- Eerste Blad. Ollleiëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wothouders der gemeente Leiden herinneren bg deze aan belanghebbenden dat de vorordoning van 11 Juli 189 5, op het bouwen en eloopen, in werking is getroden en dat ex mplaren dier verordening ter Gomeonto- Secrot&rio verkrijgbaar zijn gesteld togen betaling van ƒ0.20 per stuk. Burgomeestor en Wethoudors voornoemd, Leiden, F. WA8. Burgemeester. 8 Bept. 1895. EIST, Ëecretarie. Met het oog op het hoogst nuttig karakter der instelling, vestigen wy er de aandacht op, dat, blykens in dit nommer voorkomende advertentie, de inschrijving van niouwe leer lingen voor het Genootschap Mathesis Scien tiarum Gonitrix" voor den a. s. wintercursus zal plaats hebben op Dinsdag 10 en Vrijdag 13 September, telkens des avonds van 7 tot 9 uren, in het gebouw der boogere burger school aan do Pieterskerkgracht. 's R\jks Ethnographisch Museum heeft van den heer A. J. Haakman, assistent-resident van Lahat, do navolgende voorwerpen, her komstig van Sumatra, ten geschenke ont vangen Twee gevlochten sigarenkokers, drie werpnetten. Aan den schenker is do dank der Regeering betuigd. Hedenmiddag ontvingen wij per Fransche mail do Bataviasche bladon van 7 tot en met 9 Augustus, alsmede de „Deli-Crt." alleen van 7 Augustus. In de afgeloopen week slaagden voor het Notarieel Staatsexamen, voor-het ttteode gedeelte o. a. de heer A. Van der Boon, te Leiden. Als curiositeit meldt „Caecilia" dat er twee dames (leerlingen van den heer Timmner, waarvan één uit Leiden) aan de eerste violen zullen plaats nemen in het orkest der Neder- landsche Opera-Van der Linden. De Staatscourant van 7 dezer bevat eene beschikking van den minister van binnen- landsche zakon, i. d. 5 dezer, tot samenstel ling der commissiön, die in bet najaar van 1895 belast zullen zijn met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, yan de wet tot regeling van het lager onder wijs. Voor Zuid-Holland zijn benoemd: Tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Rotterdamtot leden, de school opzieners in de arrondissementen Leiden, Schiedam, Ylaardingen en Gorkumtot ledon- plaatsvervanger8, de schoolopz:eners in het district 's-Gravenhage en de arrondissementen 's-Gravenhage, Woerden, Rotterdam (Noorde lijk), Rotterdam (Zuidelijk) en Sommelsdyk. In de jongstgehouden zitting van den gemeenteraad van Oegstgeest werd overgegaan tot de beöediging en installatie van de heeren J. C. Spaargaren, D. v. d. Putten, A. Juffer- mans en P. Kromhout. De Voorzitter sprak daarbij den wensch uit, dat zij don goeden geest, welken spreker in het korte tijdsver loop, dat hij aan het hoofd van den Raad staat, in dit college heeft aangetroffen, mede zullen continueeren, opdat deze moge blijven heerschon en steeds tot eene prettige, eene aangename samenwerking zal leiden tusschen den Raad, het Dageljjksch Bestuur en den Burgemeester. Ingekomen was o. a. eene missive van de Leidsche Duinwatermaatschappij, waarbij wordt verzocht vergunning te verleenen voor het hebben en houden van palen in den Leiderweg, met mededeeling, dat genoemde Maatschappij bereid is voor deze vergunning 50 te storten. Besloten werd de gevraagde vergunning tot plaatsing der palen voor den telephoon- dien8t in den Leiderweg te verleenen, be houdens de rechten van derden, onder voor waarde, dat jaarlijks eene recognitie van 1 per paal vtorde betaald. De begrooting van het 2de bataljon rustende Schutterij in Zuid-Holland voor het dienstjaar 1896 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 241. De heer Van der Spek zeido dat hy het wenschelyk zou achten om de slangen van de brandkranen, welke geborgen zijn in het brandspuitenbuis aan den Marendyk, te bergen in een daarvoor te maken kastje meer in de nabijheid dier kranen, waarop werd besloten, dat de Voorzitter omtrent een en ander op neming zal doen. Ook te Koudekerk had de installatie en beöediging plaats van de nieuw benoemde raadsleden en werd de heer A. Dorrcpaal herbenoemd als wethouder en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Door Gedeputeerde Staten is de rekening dier gemeente dienst 1894 vastgesteld in ontvang op 9689.05'/, en in uitgaaf op 8540 85, dus met een batig slot van 1148.20'A- Te Hillegom legden de heeren P. H. Van Waveren Lz., S. Uitendaal, T. Lommerse en K. Van Bourgondiën in handen van den Voor zitter de bij de Grondwet en de Gemeentewet gevorderde eelen af, waarop de Voorzitter hun do behartiging van de algemeene belangen der gemeente, waarvan zy gedurende de ver streken zittingjaren blijken hadden gegeven, opnieuw aanbeval. Ingekomen waren o. a. de volgende stukken: Missive van Ged. Staten, begeleidende hunne beschikking in zake het beroep van den heer H. H. Van Waveren en de dames J. H. P. en H. F. Veegens tegen hunne aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1895. Missive dat voor het jaar 1894 aan de ge meente, bijwijze van voorschot wegens 30 pet. vergoeding in de kosten voor het lager onderwijs, zal worden uitgekeerd 2049.165. De begrooting der rustende schutterij, vast gesteld tot een bedrag van ƒ241, werd goed gekeurd. Voorloopig werd vastgesteld do gemeente- rekening over 1894. Aangeboden werd de gemeente-begrooting voor 1896, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van ƒ29,229.935. De weth. de heor H. H. Van Waveren deed verslag van zijne bemoeiingen omtrent het bouwen van een yshuis, waarvan do kosten zouden bedragen, indien dit van steen werd opgetrokken, 1300 en van hout 850. Daar hy zijne opinie nog niet had te kennen gegeven vóór of tegen een kelder te zijn, boval hij deze zaak ter ernstige overweging aan, daar ijs, tot alle doeleinden bruikbaar, voor lagen prijs te Haarlem of te Leiden verkrijgbaar was. De Raad achtte een goeden ijskelder voor de gemeente gewen6cht, doch meende dat een kelder of huis niet zooveel geld behoefde te kosten, en tegen veel lageren prijs wel te maken zou zijn, waarom hy besloot een commissie uit zijn midden te benoemen, ten einde daaromtrent inlichtingen in te winnen in andere gemeenten. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren A. Topper, S. Uitendaal, J. v. Waveren Pz. en G. V. Van Zanten. De vergadering werd hierna gesloten en gevolgd door eone met gesloten deuren. Het door B. en Ws. van Oegstgeest gesloten inschrijvingsregister der nationale militie lichting 1896 bevat 39 namen. Op de vijfde lijst van de zeventiende jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel la „De Standaard" komen o. a. voor Aarlan- derveon met Nieuwkoop (Zuideinde) met een bedrag van ƒ85.68; Noord wijk aan Zee (Herv. kerk) met 9.50. De minister van w., h. en n. heeft bepaald het Rijkstelegraafkantoor met telephoondienst te Lisse zal, met ingang van 8 dezer, open zijn als volgt: op werkdagen, van 8 tot 11 u. 30 m. voor-, van 2 u. 30 m. tot 4 on van 6 u. 30 m. tot 8 u. 30 m. namiddags; op Zon- en feestdagen, van 7 u. 30 m. tot 8 u. 30 m. voor- en van 12 u. 30 m. tot 1 u. 30 m. namiddags (spoortyd). De koning van Wurtemberg zal by zyn bezoek aan onze Koninginnon de volgende week op „Het Loo" vergezeld zyn van de koningin en van zyne dochter prinses Pauline. De besturen der Broodbakkersgezellen- vereenigingen „0n6 Genoegen" en „Ons Be ginsel" te Amsterdam stellen voor de 10,000, door don heer J. C. Van Marken aan de bakkersgezellen geschonken, te bestemmen voor een to stichten Nederlandsch Bakkors- ziekenfonds. Men verneemt dat de heer Van der Staal van Piershil, gezant van Nederland by het Turksche hof, vergezeld van zyne echtge- noote, binnen enkele dagen naar zyn post zal terugkeeren. Naar aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, wil de gemeenteraad van Nieuwe-Pekela de betrekking van secretaris niet aan den bur gemeester, die in plaats van den heer' Dik benoemd zal worden, opdragen, terwyi de Commissaris der Koningin de twee betrek kingen vereenigd wenscht. Men vreest dat dit geschil tot een eenigszins gespannen ver houding aanleiding zal geven. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. fregat „Atjeh", onder bevel van den kapt. ter zee C. H. Cornelis8en, op zyne reis naar Oost-Indië 6 dezer Dungeness gepasseerd. Aan boord was alles wel. Men deelt uit Arnhem mede dat de nieuwe wet op den invoer het gevolg heeft gehad, dat aldaar in de maand Augustus 1895 f 35,000 meer werd opgebracht aan rechten dan in Aug. 1894. De jonge Sam. Sarluis, van Den Haag, gaat binnen een paar weken voor omstreeks éón jaar zyne schilderstudiën te München voortzetten, ten einde zich daarna in Weenen blyvend te vestigen. De minister van koloniën zal in het begin der volgende week van verlof aan zyn departement terugkeeren. Voor don Hoogen Raad is beéedigd als advocaat en procureur mr. R. Del Carnpo, genaamd Camp. Dr. Blooker te Amsterdam heeft voor het ambt van wethouder, waartoe hy deze week door den gemeenteraad benoemd werd, bedankt. Er is dus nog een vacature in het gemeentebestuur. De gemeenteraad komt Woensdag a. 8. byeen tot het doen van eene nieuwe keuze. Vanwege 's Ryks waterstaat is in het licht gegeven een verslag over den stormvloed in December van het jaar 1894, die vooral de Zuid- en Noord-Hollandsche kust zoo teis terde. De generaal majoor Kool, chef van den generalen staf, en de hem toegevoegde kolonel van dat dienstvak Snyders, hobben zich van Den Haag naar het terrein der manoeuvres in Utrecht begeven. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeono kennis, dat do heer B. H. De Waal, consul-goneraal der Nederlanden te Kaapstad, aan zyn departement voor belang hebbenden te spreken zal zyn op Dinsdag 10 en Woensdag 11 September a. s., des voor middags van 10 12 uren. StsCt.) Aan de Kamer is ingediend een wetsont werp tot verhooging der Waterstaatsbegrooting voor 1895 met 50,000 voor ysopruiming, 130,000 voor herstel van winter- en storm schade, ƒ25,000 voor opruiming van schepen, 5500 voor verbreeding van den Ryksstraat weg op den dyk van den polder Bevershoek onder 'a-Gravendeel en op den ringdyk in den polder Nieuw-Bonaventure, en ƒ50,000 voor het nieuwe postkantoor to Amsterdam, met het oog op den aankoop van terreinen voor een centraal-bureel voor de pakketpost aan de De-Ruyter-kade (ad 65,000), waarin de werkzaamheden voor de verzending der post pakketten zullon plaats vinden, terwyi van daaruit de bestelling van de goederen van de pakketpost van Amsterdam zal geschieden. De minister van marine heeft den adelborst lsto kl. by de Konioklyke Neder- landscbe Marine Reserve F. W. Hiddinga, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Schorpioen", met 16 dezer van zyn plaatsing aan boord van dien bodem ontheven. Gisteren werden de Groote of St. Bavo's- kerk en het Stedelyk Schilderyen-museum te Haarlem bezocht door den Franschen minis ter van koophandel Lebon, vergezeld door den chef van diens kabinet, den heer Du Vivier, de heeren Botton en Góiard Jordon, kabinets-attachés, den heer Blanc, prefect van hot departement des deux Sèvres, den heor d'Anglis, consul-generaal van Frankrijk te Antwerpen, den heer Ancelot, president der Fransche afd. op de Amsterdamsche tentoon stelling en de heeren Picard, commissaris- generaal en Bouverd Chardon, architect der Parysche tentoonstelling van 1900. Gedep. Staten van Gelderland beschik kend op het bezwaarschrift van den burge meester van Apeldoorn tegen de toelating van den oud-zouaaf Th. Banken als lid van den Gemeenteraad hebben het besluit van den Raad van 13 Aug. jl., waarby tot toelating van genoemden Banken besloten was, gehand haafd. Het eenige, door den burgemeester aange voerde argument, „dat het in Appeltern van algemeene bekendheid is, dat Th. Banken indertijd als zouaaf in vreemden krygsdienst is geweest," wordt door Ged. Staten geen voldoend bewys geacht, dat genoemde per soon zich zonder toestemming des Koninj.8 in vreemden krygsdienst hoeft begeven n daardoor zyn Nederlanderschap zou liobbo i verloren. Door den minister van oorlog is, op verzoek van een der betrokken kerkbesturen, bepaald, dat aan Israëlietische militairen der landmacht, die met aan de strengere tucht by het algemeen depót van discipline onder worpen zyn, en die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent wenschen te vitren, daartoe gelegenheid zal worden gegeven door vrijstelling van dienst of het verleenen van verlof: aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaats wonen, vryatelling var. dienst voor het Nieuwjaars feest, van en met 18 tot en met 21 Sep tember a. s. voor den Grooten Verzoendag, van en met 27 tot en met 28 September a. s.; voor het Loofhuttenfeest, van en met 2 tot en met 12 October a. 8. Aan de overigo militairen zal een verlof verleend worden van en met Woensdag 18 Sept. a. s. tot en met Zondag 13 Oct. d. a. v. Onder de veehouders te's Gravenland en Kortenhoef wordt een adres getoekend aan den minister van biunenlandsche zaken, waarin verzocht wordt vergoeding uit 's Ryks schat kist voor do schade, door de veehouders ge leden door de maatregelen ter beteugeling van hot mond en klauwzeer; meer in het byzonder eene hoogere toelage voor het verplicht op stallen van hun vee. Het stoomschip „Gedé", van Rotterdam naar Java, passeerde 6 Sept. Ponta-da Guia; de „Jason", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 2 Sept. van Algiers; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 7 Sept. te Suez. 49) Hy was een verkwikkeiyke verschoning, die eenvoudige, vastberaden Oscard. Hy hield zich niet op met een vloed van woorden, maar ging stil voort op den weg, dien hy voor zich had gekozen. Zyn heel© houding scheen te zeggen: Ik ga naar Afrika; ga als 't u belieft uit den weg! Drie minuten vóór negenen, dat wil zeggen anderhalf uur later, zat Guy Oscard in den sneltrein naar Plymouth. Hy had geïnformeerd en was te weten gekomen, dat een boot te Dartmouth om negen uren zou uitzeilen. Daarom had hij eerst nog het volgende telegram verzon den aan den agent van de Lloyd-company te Plymouth: „Heb de beste stoomboot gereed dadeiyk af te varen de Banyan African steamer op te vangen vier uren in den morgen. Geen ko3ten ontzien." Terwyl de trein in de duisternis reeds in beweging geraakte, wachtte in het sombere huis in Russell Square den knecht, die den port had opgedronken en zich juist weer ge kalmeerd begon te gevoeleD, een tweede schrik. Een rytuig, met twee paarden bespannen, hield voor de deur stil en de bel ging over. De deur werd geopend door zyn collega, een zeer eigenaardig type, die weldra een sohrede achteruit deed om ©en dam© door te laten, „Mynheer Oscard?" vroeg zy kortweg, toen ze binnenkwam. „Vertrokken, Miss," antwoordde de knecht styf, wetende dat er schilletjes van walnoten hier en daar op zyn vest lagen. „Hoe lang geleden?" „Een anderhalf uur, Miss." Millicent Cbyne, die er bleek en betrokken uitzag, liep verder het huis in. Toen ze de deur van de eetkamer half open zag staan, trad zy, door den knecht gevolgd, het statig vertrek binneD. „Mynheer Oscard heeft me dit briefje ge zonden," hernam ze en haalde oen gekreukt stuk papier te voorschyn; „hy zegt, dat hy van avond nog naar Afrika vertrekt. Verder niets. Waarom is hy naar Afrika vertrokken?" „Terwyl hy aan tafel zat, ontving hy een telegram, Miss," antwoordde de knecht, die wereldwysheid genoeg bezat om te begrypen, dat er ten minste wel een kleinigheid in aan tocht zou zyn. „Hy gooide zyn servet weg, Miss, en zeide: „Ik ga naar Afrika. Kom en help me pakken."" „Heb je by geval het telegram ook ge zien?" vroeg Miss Chyne. „Wel, Miss, eigeniyk gezegd heb ik het niet gelezen." Toen Millicent het briefje van Guy Oscard ontving/ was zy hevig geschrikt. Een telegram, dat hem naar Afrika ontbood en wel zóó dringend, dat hy zich zelfs den tyd niet had gegund, om zyn middagmaal te nuttigen het kon niet anders, of er moest een vreese- ïyk ongeluk zyn gebeurd iets met Jack Meredith l Plotseling verdween alles uit Miss Millicent Cbyne's wereld alles, behalve Jack Meredith. Een oogenblik vergat zy zichzelf. Zy liep naar de kamer, waar Lady Cantourne bezig was de familie-juweelen op haar kleed te bevestigen, toonde haar het briefje en zeide, naar adem hygende, dat ze terstond naar Guy Oscard ging. Lady Cantourne, een vrouw van de wereld, zeide geen woord. Zy voltooid© slechts haar toilet en toen het rytuig voor de deur kwam, stapten beiden er in en reden even naar Russell Square. „Van wie was het?" vroeg Millicent. „Van iemand, die zich Gordon noemde, Miss." „En wat stond er in?" „Wel, Miss, ik heb het u al gezegdik heb het niet gelezen. Maar ik geloof, dat er stond „Kom dadelyk." Dat heb ik gezien." „En wat nog meer? Toe, gauw wat." „Ik geloof, dat er iets io stond van iemand, die was ingesloten, Miss. Iets van oen Denver, geloof ik. Neenl Wacht eens: dat was het niet, het was iets anders." De knecht had niet zoo maar het restje van den port opgemaakt, Guy Oscard had er zelfs geen droppel van gebruikt; het hoofd van dien waardigen ge dienstige was dan ook niet helder moer. „Stond er geen woord in van mynheer 08cards compagnon, myn - heer Meredith?" vroeg Millicent, terwyl zy op de klok keek. „Ja, Miss, die naam stond er ook in, maar hoe weet ik niet." „Er stond toch niet in, dat hy Millicent zweeg en haalde met moeite adem „dood was, of iets van dien aard?" ,0, neen, Miae.^ „Dank jel Het spyt me, dat wy mynheer Oscard niet meer hebben aangetroffen." Zy keerde zich om on naar Lady Cantourne terug, die haar in haar rytuig wachtte. Terwyl zy haar tweeden extra-dans danste met een nieuwen kennis, om vier uren in don morgen, verliet Guy Oscard Plymouth onder een fijnen, kouden regen. Op de brug van de stootende boot naast Oscard stond een bekwame loods, dio het Kanaal goed kende en den weg der verschillende stoombooten aldaar even goed als een jager het spoor van een haas in een stoppelveld. Dus ving hy de groote stoomboot op, voordat deze den Atlantischen Oceaan instoomde, en weldra kwam dan ook Guy Oscard behouden te LoaDgo aan. Hy had het telegram nog in den zak en ging niet naar het kantoor van Maurits Gordon, maar regelrecht naar de bungalow. Jocelyn trad hem met een vreugdekreet tegemoet. „Ik dacht niet, dat u zoo spoedig hier zoudt kunnen zyn," zeide zy. „Wat voor tydmg heeft u?" vroeg hy, zonder een oogenblik op haar woorden te letten. Hy behoorde tot die menschen, die weinig woorden gebruiken, omdat zy gewoon zyn snel te handelen. „Hier," antwoordde zy en reikte hem het briefje over, dat Jack Meredith aan Marie te Msala had geschreven. Guy Oscard las het met de grootste oplet tendheid. „Dat was, naar den datum te oordeelen, verleden Maandag zeven weken byna twee I maanden geleden," prevelde hy half by zichzelf. Hy hief het hoofd op en keek naar buiten. Er stond zorg op zyn gelaat te lezen. Jocelya wendde haar oogen niet van hem af „Byna twee maanden," herhaalde hy. „Maar u gaat toch?" smeekte zy en er was iets in haar stem, dat hem trof. „Natuurlijk ga ik." Hy keek haar strak aan, met iets vragends in zyn rustig oog, en wie weet wat hy in de hare las 1 Misschien was zy dit oogenblik niet op haar hoede. Misschien ook begreep zy dien man en oordeelde zy dit niet noodig. Niet zonder aarzeling legde hy zyn hand op haar arm. Er was byna iets vaderiyks ic zyn houding, dat zoo goed paste by zyn hoelo persoon. „En wat meer is," ging hy voort, „ik zal er wel voor zorgen, dat ik er bytyds ben. Ik heb een kolossaal respect voor dien Meredith. Als hy zegt, dat hy het vier maanden kan uithouden, levert hy het hem ook wel zes. Er is geen tweede als hy; wanneer by e nmaal iets op zich neemt, brengt hy het zeker tot een goed einde ook." Zyn wyze van geruststellen was nu juist niet handig en zy doorzag het misschien wel zy begreep heel goed, dat by niet minder bezorgd was dan zy, maar zyn komst was voor haar de grootste geruststelling. Hierdoor kwam er, om zoo te zeggen, verandering in de moreele atmosfeer nu zou men direct op het doel afgaan zoo iets kende men niet op de Westkust van Afrika. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1