Tot secretaris der gemeente Voorhout is met ingang van medio S?pt. as. benoemd de heer J. J. Roovers Jr., te Breda. Te Hazerswoude is, dank zy den finan- tiëelen steun van mevrouw de wed. Visser van Hazerswoude, een fanfare-corps opgericht. Het achttal werkende leden komt eens per week in de openbare school onder directie van den A. Fortgens byeen, ten einde zich in de muziekkunst te bekwamen. De „Staatscourant" van 30 dezer bevat de by koninkljjk besluit goedgekeurde gewij zigde statuten van do voreeniging „Moederlijke Liefdadigheid", te Oegstgeest. De Indische begrooting voor het dienst jaar 1896, welke de minister van koloniën beloofde vroeger dan gewoonlijk te zullen indienen, is thans aan de Tweede Kamer gezonden. De Staatsbegrooting heeft den Raad van State verlaten. De nieuwbenoemde kolonel De Bock, laatstelijk luitenant-kolonel b|j het regiment grenadiers en jagers, is gisteren naar Amster dam vertrokken ter aanvaarding van het hem opgedragen commando van het zevende regi ment infanterie. De examens Engelsche taal z|jn te 's-Gravenhage afgeloopen. De totaal-uitslag is als volgt: Lager Ond., aangemeld 148 mann. en 137 vrouwel. cand.; niet opgekomen 6 m. en 7 vr. teruggetrokken 34 m. en 16 vr.; afgewezen 49 m. en 31 vr geslaagd 59 m. en 83 vr. Midd. Ond., akte aaangem. 19 m. en 29 vr.niet opgek. 1 vr.; teruggetr. 9 m. en 19 vr.; afgew. 8 m. en 6 vr.geslaagd 2 m. en 1 vr.; akte baangem. 6 m. en 6 vr. teruggetr. 3 m. en 3 vr.afgew. 1 m. en 3 vr.geslaagd 2 in. Naar de „Tel." verneemt, heeft de heer C. V. Gerritsen, lid van de Tweede Kamer, een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing van den eedsdwang b|j do aanvaarding van het lidmaatschap der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. In verband met de quaestie, dio weder met betrekking tot do promotion b|j hot leger is ontstaan, naar aanleiding van het passeeren van den hoor Seret, brengt de „Arnh. Ct." in herinnering hoe indertijd de afgevaardigden voor het district Arnhem, do hoeren Roosoboom en Kool, toen de t|jd hunner promotie naderde, hun mandaat als lid der Tweede Kamer neerlegdon, omdat z|j zeiven inzagen dat hun werkkring als afgovaardigde hen minder geschikt deed worden voor de taak, die op den hoofd officier rust. Uit eigen beweging keerden z|j tot het leger terug. Do ontwerp-gemeentobegrooting van Amsterdam voor 1896 sluit in ontvangst en uitgaaf met oen bedrag van f 13,832,597, tegenover f 13,821,950, het eindcijfer der vastgestelde begrooting voor het loopende dienstjaar. Te Scheveningen is in het „Oranjo-Hotel" afgestapt graaf Andor Feotitits, koninklijk Hongaarsch minister van landbouw. De wereldtentoonstelling te Amsterdam wtrd gisteren, behalve door de ministers van waterstaat en van justitie, de heeron Van der Sleyden en Van der Kaay, ook bezocht door den oud minister Van Tienhoven en door den Belgischen gezant b|j ons Hof, evenals eerstgenoemde twee hoeren, vergozeld van hun familie. Hot orkest van hot Concertgebouw zal zich hedenavond voor het laatst op het terrein doen hooron. Binnenkort, waarschijnlijk op 14 Sept., zal de tentoonstelling bezocht worden door 900 werk lieden der Leidsche Katoonmaatschappij met hun vrouwen, daartoe door de directie der fabriek in staat gestold. Met de volgende woorden spoort „Oud- Holl. Nieust." dé pdórtors van Oud-Hollandt aan, den 31sten Augustus hunne stede te vorsieren „lek oordeele het dionstigh don Poorters nog een mael opmerekzaera te maecken op de praghtighe konstvoorwerpen, ter waerde van 50 ende 25 Hollandts Guldens, dewelke do Iv geerlnghe deser Stadt heeft beloofd aen dengenen deweclke s|jn wooningh, op Sater- daga 31 Augusti, s|jndo de Gheboorto Dagh onser beminde IConinghinne, het schoonst ver- ciert heeft. De Rogbters woleke in dese Saeck uytspraeck doen sollen, koomen die D.igh ten half twee in de Stadt om to keuren. En hopen wy dat do Stadt by de occasie soo gewoldigh verciert magh syn dat dier gholyck nimmer is ghesen. Een yedor volge hierby syn eyghen methode, en sy niet door ghelyck doens lust bovanghen, daer sulx maer schadeiyck syn zou. Oock sullen kernspreucken so in onge bonden als gobonden styl voel tot verhoogingh der schoonlieydt konnen toedoen." Do minister van oorlog brengt tor kennis van belanghebbenden dat krachtens het kon. besluit van 21 Aug., to rekenen van 16 Sopt. 1895, z|jn ingetrokken: lo. het koninklyk besluit van 24 Juni 1874, houdende o. a. instelling van vierjarige en zesjarige enga gementen voor den militairen dienst in Oost- IndiO; 2o. het koninklyk besluit van 16 Sept. 1875 betreffende do toelating tot etn> drie jarige verbintenis voor genoemden dienst van gewezen onderofficieren; 3o. weder tyJelyk buiten werking is gesteld het koninklyk be sluit van 29 Juli 1S73, betreffende de deta cheering by het leger in Oost Indiö van Inge- lyfden by de mil.tie te land, en 4o. is bepaald, dat engagementon voor het leger In Oost-Indio voortaan zullen moeten worden aangegaan voor den tyd van minstens zes jaren, onder het genot van handgeld of gratificatie ten bi.dr.go van f 200 als maximum. Do minister van oorlog brengt in de Staatscourant van 3 dezer nader ter kennis van belanghebbenden, dat, ten gevolge van het bedanken voor zfine benoeraiDg tot cadet by de Cadettenschool, van een der jongelieden, voorkomende in de aankondiging in de Staats courant van 21 dezer, alsnog voor eene plaat sing by genoemde school in aanmerking komt, en wel voor den dienst hier te lande, G. H. O. W. Yan der Nagel. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor het tydvak van heden tot den dag, waarop hy zyne lessen als lector in de physi- sche chemie on de mathematische physica zal hebben aangevangen, benoemd tot assistent voor de natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Groningen, dr. C. H. Wind. De minister van marine heeft den adel borst 1ste klasse by de Koninklyke Nedor- landsche marine-reserve W. K. J. Uhlenbroek met 16 September a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Gier." Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 29 Aug. Prawlepoint; do „Prinses Wiihelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Aug. Ouessant; de „Prins Willem II", van West- Indiè naar Amsterdam, vertrok 29 Aug. van Havre. By koninklyk besluit is met ingang van 16 Sept. a. 8. benoemd tot commios der pos teryen van de vierde klasse, A. B. Yan Beers, thans surnumerair der posteryen; bevorderd tot commies der posteryen van de tweede klasse, W. Van der Heide, thans commies der posteryen van de derde klasse, en tot commies der posteryen van de derde klasse G. J. Somer, thans commies der posteryen van de vierde klasse. Goedgekeurd dat M. H. Kerckhoffs, burge meester van Spanbeek, is benoemd tot secre taris dier gemeente. Met ingang van 1 October a. s.lo. den meesterknocht by 's Ryks werf te Willems oord E. Faber eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleend; 2o. bevorderd tot meester knecht by 's Ryks werf te Willemsoord, de commandeur der scheepstimmerlieden by die werf J. Steinrath. Aan den kapitein-luitenant ter zee titulair L. Haremaker, inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting te Amsterdam, <ie titulaire rang toegekend van kapitein ter zee. Programma van Muziekuitvoeringen. CONCERT BEESTENMARKT. Zatordag 31 Aug., te halflicht, door liet Stafmuziokcorp* der dd. fiohut- torij. Directeur: do heer Juli. C. Geyp. No 1. Volksliederen; 2. „Do Koningin loov"'. Marech, Joh. C. Geyp; 3. Jubol-Onvertnro, Cb. Bach; 4. „Luntigo Briifler", Wale, R. Volletedc5. „La Vlo Parisienno", Fantaleio, J. Offenbach 6. Nederlandecho Kruispolka 7. Fant »isio uit do Opera „Carmon", G. Bizet; 8. „La Mousmó", Mazurka, L. O&nne; 9. „Untor dom Doppel Adler", Marsoli, F. WagDer. Uurgerffjke Stand. SASSl'lNHEIM. Go boron: Mnaiko, D. van C. v. d. Wilden en A P. J. Van Doorn. Theodoras Jacobus, Z. van If. Schrama on H. Duinhoven. Gerrit, Z. van F. Moolonanr en A. De Jong. Leendert, Z. van J. Moore en J. Do Groot. Elisabeth, D. van J. W. Burgineijer en C. Wester. Alula. D. van M. Bakker en G. Zwiers. Overleden: Johannes Van der Ploeg, 9 w., Z. van F. Van der Ploeg on J. De Groot. Ondertrouwd. Willem Jan Do Mik, 27 j., met Maria Wiihelmina Kort, 24 j. Pieter Wil brink, 25 j., mot Maria Geertruida Marbus, 31 j. Familie-Berichten uit verschillende bladen. GEHUWD: J. W. Van do Stolpe en J. M. Carelstroom, Rotterdam. BEVALLEN: F, G. L. A. Ten Boom geb. Point, D., Don Haag. J. P. C. Rambonnet geb. Brünings, Z,, N.-Amstel. M. Sandifort geb. Hameeteman, Z,, Ouddorp. W. C. Wagtho geb. Bijdondijk D., Apeldoorn. Mevrouw Van der Hurk geb. Do Froijtag, Z., Iloogeveen. J. M. Van Es geb. Boldoot, D., Rotterdam. OVERLEDEN: C. C. Van Leeuwen geb. Bosch, 72 j., Don Ilnag. J. J. F. Witmer, M., 54j. id. W. Bruijn Jz., M 78 j., Weesp. Wed. W. J. Fasot geb. Roomer, 81 j., Wi|k aan-Duin. C. Groot. Af., 27 j., Winkel. J. Nagel. V.. 71 j., Apeldoorn. J. Van der Keilen, M., 52 j., Rot terdam. J. A. Van Driel, V., 1G j., idem. Gr emengd Nieuws. Eene vrouw, die gisteravond om halfnegen van den overhaal aan de Oude Vest gebruik maakte, was met het uitstappen wel wat te vlug: doordat het vaartuig nog te ver van den wal was toen zy den stap waagde, viel zy te water. Spoedig werd de vrouw gored en by M., aldaar wonende, ingebracht. De door de Haagsche Recht bank aan den warmoezier, F. H. L. to Leiden, wegens mishandeling opgolegdo gevangenis straf van 4 maanden is hedon door het ge rechtshof verminderd tot 2 maanden. Bevestigd word het vonnis van 7 dagen, opgelegd aan den voerman A. P., wegens mis handeling van een brugwachter op de ophaal brug aan do Havon. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden den jongen man, die een dienstbodo in het Haagsche Bosch haar portomonnaie ont vreemdde, tot 3 maanden; den man, die uit een wagen op het spoorwegemplacement to L iden een party yzer stal en uit een pakhuis in do Koestraat te Lelden een pak lorren ontvreemdde, tot 6 maanden; den knecht te 's Gravcnhage, die zich op valsche quitantiën geld toeëigonde, aan z|iti patroon toebehoorende, tot 6 maanden; de vrouw uit Naaldwyk, dio een veldwachter aldaar be- leedigde, tot f 25 boete of 10 dagon. De toestand van den schilders- knecht P. G., te Alkemade, die verleden Maandag van eeno aanzienlyke hoogte viel, waarby hy inwendig een-go belangryke ver wondingen kreeg, mag bevredigend genoemd worden. Over een dag of voenien hoopt hy weder in staat to zyn eenig werk te verrichten. Door eene later onjuist geb le ken inlichting verkeerde de politie te 's Gra- venhage gistermiddag in de meening dat Alfred Bingen, de tweede der wegens be- drieglyke bankbreuk gesignaleerde firmanten van het huis Fratelli Bingen te Genua, zich in de residentie ophield op gemeubileerde ver trekken en deed zy een onderzoek in een woning in de Korte Houtstraat, hetgeen echter niet het gewenschte resultaat opleverde. Een door den burgemeester van Nederhor8t-den-Berg gesignaleerd minderjarig meisje uit die gemeente, dat in gezelschap van een slager heimelyk de ouderiyke woniDg had verlaten, is gisteren door de politie te 's-Gravenhage aangehouden en opgezonden. De schaker was tegelykertyd in handen der politie, doch daar zyne aanhouding niet gevraagd was, werd hy ontslagen. Inmiddels bleek hy in het heden versche nen politieblad wegens ontvoering van deze minderjarige te zyn gesignaleerd. Schending van ambtsplicht.— De arrond.-rechtbank te Utrecht behandelde gisteren, Donderdag, (laatste zitting der kamer van vacantie) de zaak van den gewezen ge meente-veldwachter van Leersum, T. Heistra, thans in verzekerde bewaring, beklaagd van valschheid in geschrifte en gebruikmaking van die stukken, door bevelschriften, waarop ver schillende personen hun vanwege de gemeente toebehoorende golden konden ontvangen, met de namen dier schuldeischers te onderteekenen, en de daarop uitgedrukte sommen in ontvangst te nemen en niet af te dragen, maar die gel den voor zich te gebruiken, in 1894 en 1895 aldaar gepleegd. In deze zaak waren gedagvaard 37 getuigen. Niet onbelangryk waren de verklaringen van den burgemeester en den gemeente-ont vanger van Leersum. De eerste, de heer Spruyt, verklaarde dat bekl. als veldwachter te Leersum was aan gesteld, op gelyke wijze als de benooming van zyn voorganger aldaar had plaats gehad. Daarmee was vanzelf bekl. ook aangesteld als bode der gemeente; wel is hem als zoo danig niet de instructie ter hand gesteld, maar get. verzekert dat bij hem daarvan by zyne aanstelling in kennis heeft gesteld, met uiteenzetting dor daaraan verbonden plichten. Bovendien is bekl. nog aangesteld als deurwaarder by de plaats, belasting; als zoodanig heoft by dén eed afgelegd. Bekl. zou nogal misbruik van sterken drank maken. Bekl. ontkende de wetenschap gehad te hebben, dat hy gemeentobode was; de burge meester heeft hem dat nooit gezegd, althans by kan zich dat niet herinneren. De gemeento-ontvanger verklaarde ver trouwen gehad te hebben in bekl., dien by steeds als gemoentebode gebruikt heeft. Byna alle getuigen waren eensluidend in hunne verklaring, dat bekl. by hen was ga- komen met de vraag, of hy het geld maar voor hen zou meenemendan waren zy er af. Ook dit ontkende bekl., tevens volhoudende, dat hy al die gelden had afgedragen. De officier van justitie, mr. P. A. Smidt, ging uitvoorig na aan hoeveel misdryven van verduistering, vervalsching on gebruik making bekl. zich heeft schuldig gemaakt, en of by het gedaan heeft als bode, als ge- moente ambtenaar, waarby, volgens spreker, vaststaat dat in doze de schuld wettig en overtuigend bewezen is te achten, en bekl., waar hy vertrouwen geschonden heeft, hem geschonken in zyn complex van betrekkingen, schuldig is als ambtenaar (art. 44 Wb. van Stren om zyn schandelyke feiten een strenge straf verdient, volgens zyn eisch: gevango nisstraf van vyf jaar. De verdediger, mr. Van Regteren Altena, weerlegde die meening, achtte bekl.'s be noeming als bode niet wettig, zoodat hy als zoodanig niet schuldig kan zyn, en betoogde verder dat er geen ambtsplicht geschonden is. Wyzende op 't meesto wat niet bewezen was, of wel niet aan bekl. ten laste gelegd, bleef alleen diens schuld over de vervalsching van eonige quitanfcies (geen bevelschriften of gemeente-stukken) en achtte hy daarvoor een eisch van 5 jaren te hoog, vooral met het oog op bekl.'s zeer gunstig verleden. Uitspraak over 14 dagen. D e „N. Bred. C t." bevat het ver haal van een ooggetuige by den vreeselyken brand te Hooge-Zwaluwe. Daaruit blykt dat 35 huizen en schuren zyn verbrand en 40 gezinnen dakloos zyn. De schade wordt ge raamd op 200,000. De schryvor zegt o. a. dat de brandende plaats geheel beantwoordde aan den indruk, dien men krygt by het aanschouwen van gravures van aoor vyanden in brand gescho ten dorpen. „Op verschillende plaatsen stygen de vlam men ten hemel, met duizend vurige tongen kkkend aan al wat brandbaar is. Een donkere wolk van rook hangt boven het dorp. De verschrikte inwoners trachten een en ander van hun huisraad te redden, loopen angstig en weenend hier en ginds, zoekend naar man, of vrouw, of kind, naar den ouden vader, de hulpelooze moeder. „Jammerkreten worden geslaakt en ver mengen zich met het geknetter der vlammen, het donderend omstorten van muren, het krakend inéënzakken van daken, het dof-dreu nend neerploffen van een schoorsteen." De brand ontstond in het hooiscliuurtje achter het huisje van L Knoop, naby do kerk, te halftien in den morgen. In een ommezien stond daar alles, óók het huis, in lichterlaaie. Verbysterd van schrik, zag men het aan; het was een ware hel. Geen 5 minuten later vatte het stroodak van een naburig gebouw vlam. Nog enkole minuten en een derde rookkolom kronkelde omhoog, om te verwaaien op den adem van den zuidwesten wind. Spoedig brak op verschillende plaatsen het vuur uit, terwyl de brandweer machteloos stond tegenover zooveel vuur. Spuiten rukten aan uit Made, Wagenberg en Lage-Zwaluwe. Feller woedt de brand. Acht, tion, twaalf huizen en schuren knetteren met hooge vlam men uit zwarte rookmassa's. Allen zyn op de been. Men tracht te redden wat te redden is. Wat ook gebeuregeen menschenlevens zullen te betreuren zyn. Kinderen, ouden, zwakken, worden geholpen en in veiligheid gebracht. Het vee wordt weggevoerd, voor zoo ver het niet losloopt. Veertien, zestien huizen, kleine en groote, staan in lichterlaaie. Schreiend en jammerend zien de bewoners het droevig schouwspel aan. Men sjouwt met stoelen en tafels, met bedden en ander huisraad. Dreunend over den weg nadert een nieuwe spuit. Al door meer huizen en schuren vatten vuur. Knallen worden gehoord. De hooipers brandt 1 Met ontzetting staren velen, van de omliggende dorpen toegesneld, de verwoesting aan. Op eenigen afstand is het, alsof heel Zwaluwe in brand staat. Kalm en majostueus steekt de kerktoren boven al dien jammer uit, on aangetast door hot vuur. De borbergiers krygen bevel van den burge meester om te sluiten. Een goede maatregel. Marechaussees bewaren de orde. Op een lorrie komt van Geertruidenberg de stoomspuit van 't garnizoen. Met den trein arriveert de tweedo spuit. De kranige soldaatjes der brandweer, onder bevel van den kapitein Olivier en den luitenant Wiegeld en Goram, komen mede. Vyf en twintig, dertig, moerdero huizenen schuren branden. Muren worden omvergehaald, schoorsteenen ploffen neer, daken zakken krakend inéén. Een verpestende stank ver spreidt zich. Op rywiel en in rytuig komen de menschen van buiten, de assuradeuren, de politie mannon, de journalisten, de nieuws gierigen. Een aantal spuiten geven water, dat sissend sust, niet dooft. Want hoog nog ryzen de vurige tongen; ver weg kleurt donker zich de hemel van den rook, overal klinken de kreten van ontzetting en de jammerklachten, kraken de daken, ploffen de schoorsteenen, vallen donderend neer de muren. Tegen vijf uron was men het vuur meester; op oen 50 tal plaatsen voerden de vlammen hun laatsten stryd. En als omstreeks zeven uren een detache ment soldaten uit Geertruidenberg onder bevel van den luitenant Wesseling het dorp binnen marcheert, geheel gewapend, in volle rusting, een deken over den ransel, dan is ae illusie volkomeneen dorp in oorlogstyd, half ver brand, platgeschoten door de projectielen uit zwaar geschut, de bevolking in beroering, zich verbazend over bet enkele huis, de enkelo scbuur, ongedeerd gebleven te midden der vuurzee. Van het grootste gedeelte wareh de ver brande bezittingen verzekerd. Byna alle binnen landsche assurantie-maatschappijen deelen in die schade. De meeste der verbrande huizen waren met pannen gedekt. Maar de schuren stonden daarby, gedekt door riet of stroo. De rieten daken dragen schuld van de enorme uitbreiding van dezen brand. Ook to Nijmegen heoft gister- nacht een groote brand gewoed. De brand is vermoedelyk tusschen twee uren en halfdrie uitgebroken. Toen de klok begon te luidtn, stond het gebouw der zeep- ziedery van do firma Gebrs. Dobbelmann reeds in vier zyden in lichterlaaie. Op welk punt van het getouw de brand is ontstaan, ligt in het duister, terwyl ook de oorzaak van de ramp absoluut niet te raden valt. In de fabriek toch worden met vuur en licht de uiterste voorzorgen in acht genomen en iederen avond doen twee op zichters door het gansche gebouw do ronde, om te zien of alles in orde is. Dat is'óok Woensdag-avond geschied, en ten overvloede heeft te kwart over zevenen (de werktyd duurt tot zeven uren) de hoofdopzichter het geheele gebouw geïnspecteerd en ni6ts by- zonders opgemerkt. De brandweer stond by haar komst te drie uren voor een vuurpo:-!, wiens uitbreiding de bewoners van het Protestantsche Weeshuis met hun brandbluschmateriöel reeds hadden trachten te beperken. Maar de by voeging van water moost hier juist de verkeerde uitwer king hebben, nu allerlei vloeibare en licht brandbare stoffen, als oliën en vetten, het voornaamste voedsel der vlammen uitmaakten. Het werk der brandweer bepaalde zich dus hoofdzakeiyk tot bescherming van omliggende gebouwen, eene taak, dio te moeilijker was, nu een vry sterke, aanvankelijk u.t Weste- lyke, later uit Oostelijko richting komende wind de vlammen tot hoog boven de daken der omliggende perceelen opjoeg. Het kapitale heerenhuis van den heer W. Th. Piel9, gren- zendo aan de Oostelyke zyde van de zeep fabriek, vatte al spoedig vuur en was in een ommezien van het dak beroofd. Hoewel het vuur zich tot hot dak beperkte, ia het inwendige van het huis door water schade erg geteisterd. De heer P. had huis en inboedel verzekerd. Een vreoselyk, maar een grootsch schouw spel bood de brandendo zeepfabriek aan. Zóó helder was do omtrek verlicht, dat men ge- makkelyk do wijzers kon onderscheiden van de Grooto Torenklok, op minstens 200 meter afstand van de fabriek. Nog in het midden der Smidstraat, ongeveer op 170 pas, voelde men de hitte van den vuurgloed. Zoolang de wind aanhield en de fabriek niet geheel was uitgebrand, bleef het gevaar voor de buurt bestaan, voornamelijk door de vonken, die over de daken heenvlogen en tot in Lent neervielen. Een oogenblik zelfs dreigde brand te ontstaan in het dak van het café Wildenbeest, over de Waal. De bewoners slaagden er echter in, dien brand in zijn begin te stuiten. Groot was het gevaar voor de Lagemarkt en omliggende straten. Daar vielen vuurbollen neder ter grootte van een vuist, om op den grond nog een tyd te blyven doorbranden. Enkele dier bollen schenen in de lucht te ontploffen. Tusschen vier uren en halfvyf liep hot gerucht, dat het graanpakhuisder firma Weyers in brand stond. Nauwelijks had men het smeulende dak van bovengenoemd pakhuis voor algoheele vernieling beveiligd en was een begin van brand aan de sigarenfabriek van den heer Lorentz bemeesterd, of de vlammen sloegen op uit het pakhuis der wed. A. Van Roggen Zoon, aan de Lage markt, tevens uitkomende aan den Waalwal, hemelsbreed misschien 200 meter van de Brouwerstraat gelegen. Hier vond het vuur voedsel in overvloed en in een minimum van tyd was het perceel uitgebrand. De groote voorraad koloniale waren, tabak en andere artikelen ging verloren of is bedorven door water* of vuur. Gebouw en magazijn-voorraad waren beide verzekerd. In Nymegen is by menschengeheugenis een dergelyke brand niet voorgekomen. Welke kolossale voorraad zeep verloren moet zyn gegaan, kon men gisteren zien aan het groote riool, dat in de Waal uitloopt. Dit riool voerde den geheelen voormiddag het vet zeepsop af. Zoowel de fabriek als de daarin aanwezig© goederen zyn verzekerd. Een treUrigen aanblik levert de fabriek thans op. Het kapitale gebouw, waarin deze industrie door de firma Van dor Heyden werd gevestigd eri dat door den ondernemenden heer Th. Dobbelmann successievelyk werd vergroot, zoodat het op 't oogenblik een aanzienlyke ruimte beslaat, vertoont thans niet anders dan eon rookenden puinhoop, welke nog door politie en militairen wordt bewaakt. Groot is de schade voor de firma Dobbelmann, die hare afnemers by duizenden telt. Maar te bejammeren is deze ramp ook voor de zestig werklieden, die by haar een bestaan vinden. In den laten avond van Dinsdag ontstond door het omvallen van oen nachtlampje in het Huis van Barmhartigheid te Ermoloo een be gin van brand op eeno der bovenkamers, welke spoedig gebluscht werd, maar waarby oene vrouw, die verpleegd werd, zoodanig gebrand werd, dat zy aan de gevolgen is overleden. Uit Schagen meldt menDe Protestantsche kerk en toren staan in brand; men vreest voor de omliggende perceelen. Gistermiddag ontstond een felle brand door het broeien van hooi in de boerdery van don heer J. M Schophorst, te Meppel. De geheele behuizinge is uitgebrand. Een paard kwam ook om. Een correspondent te Gorkum meldt dat bet bericht, uit de (a.-r.) „Nederl." overgenomen, dat een paar landloopers door de politie zyn aangehouden, als de vermoe delijke stichters van den noodlottigen brand aldaar, onjuist is. Wel wordt alles in het werk gesteld om gewaar te worden of er werkelyk kwaadwilligheid in het spel is; van eene aanhouding is ovenwei volstrekt geen sprake. Aankondigi n gon van buiten- landsche loteryen zyn in Noorwegen niet toe gelaten. By verzendiüg worden zy aan do afzenders teruggezonden. De aanslag to Parjjs. De toe stand van den heer Jokowitz, het slachtoffer van den aanslag, tegen baron Adolphe De Rothschild beraamd, blyft gunstig. De kans vermeerdert dat de patiënt het rechteroog zal behouden. De dader is np^.yiet gevonden Wel is te Rouaan een brief in besLag genomen, geadres seerd aan baron De Rothschild te Parys. Het couvert, door den heer Girard onder zocht, bevatte twee blaadjes karton, waar- tusschen zich een onschadelyk rood poeder bevond. De brief was gefrankeerd met een postzegel van 15 centimes De politie ge looft dat zy aan eeD misplaatste grap moet denken. Prins Von Bismarck heeft in de jaren 1830 tot 1832 het gymnasium „zurn Grauen Kloster" te Berlyn bezocht Tot her denking van dit feit hebben zyne mede scholieren, na bekomen vergunning van den magistraat van Berlijn, aan do voorzyde van den tuinmuur van het gebouw een gedenk steen van cararisch marmer laten inmetselen, met inschrift van Gothische, vergulde letters. Een trein met 780 bede va art- gangers, op weg van Poitiers naar Lourdes, is Maandagnacht aan het station van Bor deaux in botsing geweest mot een machine, ten gevolge van een verzuim van *en wissel- wachter. Een conducteur werd vorpKttord; een geestelyko. die zyn hoofd buiten het portier stak, werd gekwetst. Op het hulpgeroep der reizigers stopte de treindo losse machine was half omvergeworpen. Na een uur kon de reis naar Lourdes worden voortgezet. Te Antwerpen is bericht ont vangen, dat de sleepboot „Neeltje", eie twee schepen op sleeptouw had, by Orsey door de Duitsche postboot „Elisabeth" is aangevaren. Do botsing was zeer hevig. Een der gesleepte vaartuigen zonk en stremt de scheepvaart, terwijl de tweede zwaar beschadigd werd. De stoomboot „Brenda" uit Antwerpen is by Sbumshu-Kunles op een rots geloopen en vergaan. Slechts een deel der bemanning werd gered. Het aantal slaehtsoffers is niet nauwkeurig bekend.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2