N°. 10891 Ditisdag 27 Augustus. A0. 1895 <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leidei:, 26 Augustus. Feuilleton. Met scherpe wapenen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenI f 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlyke Nommersi 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. 's Rijks Ethnographiscb Museum alhier heeft van den beer S. Wiggers, te Salyer, de navolgende voorwerpen, herkomstig van de Salter-eilanden, ttn zuilen van Celebes, ten geschenke ontvangon. (Geïnventariseerd als serie 10080.) Twee modellen van prauwen. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Voor de hoofdakte zyn geslaagd de hoeren B. Van der Hoeven, van Leiien, en E. F. Hendriks, van Noordwijk. De weleerwaarde heer H. Pieterse, van Zoeterwoude, den 15den Augustus tot priester gowgd, is benoemd tot kapelaan te Ouddorp (Noord-Holland). De Commissaris der Koningin heeft een bezoek gebracht aan de gemeente Voorschoten. Van den toren, het Raaahuis en verschillende particuliere woningen wapperde de driekleur. Aan het Raadhuis wtrd Zijne Excellentie door den burgemeester en de wethouders ontvangen. Na eenigen tijd op hot Raadhuis to hebben vertoefd en de verschillende lokaliteiten daarvan bezocht te hebben, waarty Zijne Excellentie vooral op de socretario goruimen tijd door t bracht, ten einde inzage te nemen v^n boeken en registers, tot do gemeente-administratie f behooronde, werd een bezoek gebracht aan de openbaro school Te ongeveer twaalf uren vertrok Z. E. naar de gemeente Veur. In plaats van den heer S. P. Van der Hoogt, onderwijzer aan de openbaro lagere school in de Heerenstraat, to Zoc-terwoudc, aio door zic-kte verhinderd wordt zijne betrek king waar te nemen, is door B. en Ws. tijdelijk aangesteld de heer J. Th. Rinkema, te Leiden. De aanbesteding tot verbouwing van het post- en telegraafkantoor hier ter stede kan weldra tegemo.t gezien worden. Het bestek wordt gereed gemaakt nu de p'annen definiti.f zyn vastgesteld. Het telegraafkantoor wordt verplaatst naar de Bloemmarkt. Van de gemoentebegrooting 1896 voor Den Haag zyn de eindcijfers: inkomsten: gewone f 4,014,712.24'/a, buitengewone f 1,059.800, totaal f 5,074,512.24 '/2. - Uit gaven: gewone: f 4,014,712 24'/2, buitenge wone f 1,059,800, totaal als voren, maar als onvoorzien is uitgetrokken f 32,838 80. De tela-.tingen zijn voorgedragen als volgt: 40 opcenten op het gebouwd, 10 op het onge bouwd en 71 75 op het personeel; hoofde lijke omslag naar een percentage van 2.4 pCt. evenals voor het loopende jaar, waardoor in 1896 de opcenten op het personeel van 71 op 75 worden gebracht. Een aanzienlek ingezetene der residentie, de heer John F. Loudon, is in den ouderdom van 74 jaren plotseling aldaar overleden. De overledene, die in 1821 te Rotterdam werd geboren, was kamerheer van wijlen Z. M. den Koning en stond bij de hoogste standen der hofstad in groot aanzien. De kunst verliest in hem een barer hechtste steunpilaren. De heer P. Da Carpentier Wildervanck Jr. is opnieuw voor den tijd van één jaar be noemd als tijdelijk leeraar aan het gymnasium te Ti el. Te Hengeloo (O.) is de 60ste algomeene vergadering der Nederlandsche Botanische Vereoniging gehouden. Met het oog op het 50 jarig bestaan dier vereeniging, was de zaal van het hotel „Araelink", waar de ver gadering plaats had, feestelijk versierd. De voorzitter, prof. dr. W. F. R. Suringar, uit Leiden, herdacht in zijn openingsrede do merkwaardige feiten uit de geschiedenis der vereeniging en wees er op, dat do vereeniging in bloeienden toestand verkeert en zich in de algemeene waardcoring mag verheugen. Hij deelde verder mede dat de commissie uit de Koninklijke Academie voor het Korthalsfonds Let thans daartoe beschikbare bedrag in bandon van de vereeniging heeft gesteld tot onder steuning van de uitgave van het Nederlandsch Kruidkundig archief, en dat prof. dr. C. A. J. A. Oudemans, oud-voorzitter der vereeniging, züne belangryko Inlandsche en Exotische Herbaria aan de vereeniging had aangeboden. Wetenschappelijke me:'edeelingen werden gedaan door mej. Ogterop en de heeron Kok Ankersmit, Lotsy, Posthumus, Post, Abele ven, Goedhart en Lako De secretaris bood der vereeniging bij golegonheid van haar gouden feest een manuscript aan, getiteld: „Flora Culemborgensis", vervaardigd door wijlen zijn schoonvader dr. W. J. Alphercs, geneesheer te Kuilenburg, en door dezen ver sierd met talryke in natuurzelfdruk en pen- sielteekening vervaardigde afbeeldingen. Tot honorair lid der vereeniging werd be noemd de heer J. IJ. Krelage, te Haarlem, tot correspondeerend Jiu prof. Th. M. Fries, te Upsala, en tot gewoon lid do heer F. W. T. Hunger, te Leiden. De volgende zomervergadering zal te B^rg n- op Zoom gehouden worden. Ten gevolge van den uitslag van het oolangs gehouden vergelijkend examon der adspiranten, bedoeld bij art. 25, onder II, der wet van 21 Juli 1890, voor toelating als cadet by do Koninklijke Militaire Academie te Breda, komen, blijkens eene mededeeling van den minister van oorlog in do Staats courant van 25/26 Aug., voor eene plaatsing bij die inlichting, tegen 17 September a. s. in aanmerking: Infanterie hier te lande: C. A. Bik, G. A. W. Massink, H. Drukker, I. Van BeJ, C. J. Boo^aert, H. Roosetoom, H. Jespers, H. M. Bernelot Moens. Cavalerie hier te lande: P. H. B. Beernink. Artillerie hier te lande: L. De Ridder, H. B. Van den Oudendijk Pieterse, W. Van Maanen, A. De Kat, H. II E. Deelken, H. W. Fangman, F. H. Dolleman, J. Van Zyverdeu. Genie hier te lande: J. J. J. De Bruyn. Infanterie Ned.-Indië: B. W. Van Weideren baron Rengers, A. H. Treu, J. A. Gratema, E. G. Mü.ler, J. P. .Teltes, C. J. C. Janssen, B. J. Dekker, F. Do Boevó, J. M. Scheuer. Cavalerie Ned. Indië: M. A. C. Goester, G. Van der Zoo de Jong. Artillerie Ned.-Indië: C. M. Van Zy 11 de Jong, R. A. J. Savalle, Th. G. A. Perelaer, A. J. Loekemeijer, A. V. Snoek, C. D. Lagerwerff. Genie Ned.-Indië: S. L. Lagendijk, C. L. Stennekes. De gemeenteraad te Utrecht, waarvan de zitting van Zaterdag namiddag doorging, heeft aangenomen een voorstel tot verhooging van de subsidie der Ambachtsschool van vijf tot zesduizend gulden (waardoor nu ook uit zicht is geopend, dat de Rijkssubsidie van acht- op negenduizend zal worden gebracht). Aangehouden werd de voordracht tot wijzi ging van de verordening tot regeling van het te Utrecht vanwege de gemeento te geven middelbaar onderwijs aan jongens, ten einde ook aan meisjes de gelegenheid to geven om die inrichting te bezoeken, en wel omdat er bezwaren geopperd werden tegen het onbeperkt openstellen der deuren van de H. B.-S. met 3-jarigen cursus ook voor meisjes. De bedoeling is om deze voordracht voorshands buiten be handeling te laten en daarentegen B. en Ws. te machtigen bij uitzondering in voorkomende gevallen meisjes op die school toe te laten. Gistervoormiddag heeft in de konink). kapel van het paleis Het Loo een godsdienst oefening plaats gehad voor HH. MM. de Koninginnen met gevolg en eenige goaoodigden. Als voorganger trad op ds. Voorhoeve van Amsterdam. Do nieuwe opera van Van 'tKruys, „De Watergeuzen", heeft tot onderwerp het nemen van Don Briel. Het werk heeft drie actesjde tekst is van den heer Joh. Beon, onderwijzer en archivaris te Brielle. (Vad.) Tbans is definitief vastgesteld, dat de ondorscheidingsteekenen (roode chevron-) voor 6-, 18 en 30 jarigen öionst zullen worJen vervangen door een (respectievelijk) roode, zilveren en gouden W (kapitale schrijfletter), waarboven een kroon. De „Norddeutssche Allgrmeine Zeitung" verneemt van vertrouwbare zijde, dat do sultan van Marokko de schadeloosstelling, ten be drage van 112,500 franken, aan Nederland verschuldigd voor het plunderen van de bark „Anna", den 9den Augustus heeft doen toe komen aan graaf Tattenaach, den Duitschen gezant te Tanger, aan wien tevens do behar tiging van Nederlands belangen was opge dragen. Krachtens de getroffen schikking was de sultan eerst verplicht deze som den 9den November te betalen. Do minister van binnenlandsche zaken heeft aan het hoofdbestuur der „Nederland sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde" vergunning verleend kosteloos, ge durende den tijd van één jaar, aanhetRyks- landbouw-proefstation te Wageningen de grond soorten, waarmede bemestingsproeven wor den genomen, te doen om'ierzoeken, wat be treft hunne percentsgewijze samenstelling van zandgrond, kleigrond en humusgrond. Bij koninklijk besluit is eene commissie ingesteld tot hot houden in den loop der maand September a. s. van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheid van can- didaten voor de betrekking van adspirant- ingenieur van den Rijkswaterstaat, bestaande uit de hi erenJ. M. F. Wellan, hoofdinspecteur van den Rijkswaterstaat, als voorzitter; C F. M. H. Schnebbelie, hoofdingenieur van den R kiwa ers aat, belast met het beheer der groote rivieren; A. A. Bekaar, id. in het 11de district; dr. C. A. Scheltema, hoog leeraar aan de Polytechnische Schooldr. P. Zeeman Gz., id.mr. H. A. Hooft, hoofd commies by het departement van w., k. en n.; N. A. M. Van den Thoorn, ingenieur van den Rijkswaterstaat te Amsterdam, en jhr. F. L. Ortt, id. te 's-Gravenhage, tevens als secretaris. De heer A. Giraud, ingevolge konink lijke machtiging benoemd tot vice-consul te Rochefort, is in die hoedanigheid door de Fransche Regeering erkend. (Sls.-Ct.) Te 's Hertogenbosch is de 60ste alge meene vergadering der leeraren van inrich tingen van middelbaar onderwijs door den vice-president, den heer Hakkert, geopend. Benoemd werd tot lid der commissie van toezicht op het Schoolmuseum, dr. Strieker te Amsterdam. Wegen3 voortdurende kwyning werd be sloten liet Oosterdepartoment op te heffen en met het centraal departement te ver- eenigc-n. Dr. Ekama, penningmeester, deelde mede dat de toestand der kas gunstig is: er is een batig saldo van f 783. Amsterdam werd aangewezen als de plaats, waar de algemeene vergadering in 1896 zal worden gehouden, terwijl Rotterdam als tweede genoemd werd. Het stoomschip „Deucalion" arriveerde 24 Aug. van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Cyclops" vertrok 25 Aug. van Amsterdam via Liverpool naar Java; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 23 Aug. van Lissabon; de „Obdam" vertrok 24 Aug. van Niouw-York naar Rotterdamde „Prinses Sophie", van Arasterdam naar Batavia, arrivoerde 25 Aug. te Southampton; do „Spaarndam" arriveerde 25 Aug. van Rotterdam te Nieuw York; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Aug. van Padang. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog op Donderdag 29 dezer zullen niet plaats hebben. By koninklijk besluit i3 verleend aan G. J. Schulte, eervol ontslagen boekhouder lste categorie ten kantore der invoerrechten en accijnzen to Rotterdam met ingang van 1 Juni 1895, een wachtgeld van f 617 'sjaars. Benoemd: tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Steenbergen A. H. Bosman, thans te Kuilenburg; te Loenon O. Verhagen, thans te Lochem; te Heerlen, T. G. Versfeit, thans te Leerdamte IJselstein, C. Crabbendam, thans te Anjum; te Blokker, N. "W. Enserinck, thans te Nieuwe-Niedorp. G emengd Nieuws. De Leidsche wielryders-veree- niging „All Right" heeft weder feest gevierd. Den lOden Augustus was het twee jaren geleden, dat deze sportclub werd opgericht, en tet was Zaterdag-avond, dat Ho eere-voorzitter dit feit op eene ledenvergadering in h6t club lokaal „Plaats Royaal", hoek Noord» i; de en Rapenburg, met eene rode, waarmede h(j wegens vertrek naar elders tevens afscheid nam, h r- dacht, daarbjj een blik slaande op het ver leden, 't heden en de toekomst der vereeniging, en.de leden aansporende om na de over winnen moeilijkheden van vroeger, voor hare belangen te blijven ijveren en haar verderen bloei te bevorderen. Maar hierby bleef do herdenking van hot tweejarig bestaan niet. Eenige dames, donateurs en belangstellenden hadden zich vereenigd om by deze gelegenheid der club een vaandel aan te bieden, welk plan gisternami^dag in cafë „Rhynzigt" (zwem inrichting van denz^lfden naam) aan den Morschweg cwerd ten uitvoer gebracht. Niet alleen de leden met hunne dames, maar ook vele genoodigden waren daarjy tegenwoordig, in den tuin heel gezellig aan tafeltjes gezeten, terwijl de kapel van het tweede regiment veld artillerie uit Den Haag, onder directie van den heer C. O. G. Kronig, hare vroolijke tonen deed hooren. Het dames-comité, met de aanbieding van het vaandel belast, werd om halftwee door het bestuur ontvangen, waarby fraaie bouquet- ten werden overhandigd. By een feest als oit mocht echter de sport zelf niet geheel achtergesteld worden en daar om was er een onderlinge wegwedsiry l over 15 K.M. LeidonSassenheim en terug uitge schreven, alleen voor die leden, die nog nooit in een open wedstryd waren uitgekomen. Die wedstryd had om twee uren plaats en tien deelnemers haddon er zich voor doen inschrijven, welko zich op genoemd tydstip op den weg naar Endegeest, ovcn over den overweg van den spoordyk aan den Morschweg, in beweging zettsn, in tegenwoordigheid van een vry groote menigte belangstellenden. De uitgeloofde pryzen bestonden uit drie opvolgende zilveren en drie dito bronzen medailles. Zo worden als volgt behaald door de heeren lste de heer J. H. Van Koolbergen in 30 m. 2 sec.2de W. Ittman in 80 m. 40 soc. 3de H. C. Rutten in 31 m. 3 sec.; 4de H. C. Noyen in 31 m. 40 sec.; 5de P. Schutt in 31 m. 41 sec.; Gde A. Roodenburg in 33 m. 40 sec. Toen do racers waren teruggekeerd, word overgegaan tot het eigenlyke doel dezer feestelyke samenkomstde plechtige vaandol- uitreiking. Hot te onthullen geschenk was nog voor ieders oogen achter doek, voor een der toegan gen tot hot café in den tuin, verborgen. Allen scharen zich te dezer plaatse. Een der dames vertolkt in dichtmaat do gevoelens, welke de schenksters en schenkers voor do vereeniging bezid n, en op een teeken van haar is het scherm opeens verdwenen, ver toont zich het glinsterond souvenir in den helderen zonnescbyn aan ieders oog, gaan er luide juichkreten op en wordt onder de tonen der muziek het Clublied aangeheven. Eene andere jonge dame vervolgt daarop 32) „Als ik maar niet zoo bang was voor u!" Sir John keerde zich glimlachondo naar Lady I Cantourne. Hy scheen niets gehoord te hebben. In werkelykheid hadden die woorden een I blyvenden indruk op hem gemaakt. Het be- f toekende voor hem een ander punt vaa aanval. I Millicent had al van alles beproefd; zy wist allerlei middeltjes te bedenken alles tot nu toe tevergeefs. Zy had beproefd hem aan te trekken door kindeilyke dartelheid, hom te verblinden door haar schitterende hoedanig- l heden, die op de meesten harer bewonderaars zoo'n macht uitoefenden; hem te winnen door j eerbiedige hartelijkheidniets was haar gelukt l Nu bracht zy haar laatste reserve- I troepen in het veld en niets is gevaarlyker, zelfs voor een oud-strjjder, dan de bekentenis „ik ben bang voor u" van de lippen van een mooi, jong meisje. Sir John Meredith maakto een beweging, die even goed een compliment kon wezen voor Hiliicent, die achter hen, als voor Lady Can tourne, die vóór hen stond. Op een groot landgoed is niets zóó aan genaam als de gemakkelijkheid, waarmede gasten, die geen sympathie voor elkander gevoelen, voor elkaader uit den weg kunnen gaan. Het gelukte Mil,kent dan ook best Sir j John Meredith te vermyden. De baron was Laar slaaf hy zeide het ten minste en het kostte haar weinig moeite hem gedurende den ganschen avond tot haar trouwen volger te maken. John Meredith scheen wel de eigenaardige opgewektheid en flinkheid te bezitten, die men by sommige ouden van dagen kan opmerken, want den volgenden morgen was hy zeer vroeg by de hand en verscheen hy het eerst in de ontbytkamer. Hy ging regelrecht op het buffet af, waar brieven en kranten waren neergelegd. Mis schien kwam hy wel opzettelyk zoo vroeg om te kyken of er soms een brief voor hem was. Misschien was het hem niet meer mogelyk geweest in bed te biyven, toen hy den brieven besteller had gehoord. Ook durfde by wellicht zyn ouden knecht niet naar beneden zenden om zyn brieven te halen. Met zijn kromme, knobbelige handen zocht hy tussshen al de brieven, die juist waren aangekomen, en opeens waren zyn beweeglyke lippen in rust. Er was een brief - eindeiyk, maar niet aan zyn adres. Sir John Meredith nam hem op, bekeek de aebterzyde, keerde hem om en bestudeerde het schrift van zyn eigen zoon. Een boekdeel vol trots en liefdo en onverz6ttelykheid stond op zyn gezicht te lezen. Hy gooide den brief weer tusschen de andere en bracht langzaam de hand voor den mond. Hy staarde naar dien boop brieven, knipte byna onmerkbaar met de oogledeD, staardo en een andere brief trok zyn aandacht. Het was hetzelfde papier, het zelfde formaat, dezelfde kleur, en ook die brief was aan het adre3 van Miss Cbynel Sir John haalde diep adem en strekte de hand uit. Eindeiyk tydmgl Eindelijk I Goddank l Och, hoe gaarne had hy den oiyftak niet gegrepen, als ware die hem toegestoken van over de zee 1 Hy nam even den brief op on legde hem weer neer; deed eenige stappen naar do deur om de eenzaamheid te zoeken; toen bedacht by zich en bekeek het andere adres. Die was ook al aan Miss Chyne geadresseerd, maar het wa3 een andere hand het schrift van een welopgevoed man, maar niet gewoon de pen te hanteerenl „De andere," mompelde Sir John. „Hemel, de andere I" En met een glimlach, die weinig scheen te passen op dit verschrompeld gelaat, nam hy een nieuwsblad op en zette zich by den schoor steen neder, in een leuningstoel, waar hy styf bleef zitten en groot belang scheen te stellen in het nieuws, dat zyn krant hem bracht. Soms las hy een eenvoudig berichtje wel drie maal over en dan nog eens half luid, om er zyn gedachten by te kunnen houdeD. Hy wilde zichzelven niet bekennen, dat hy teleurgesteld was zyn trots wilde niet buigen, zelfs niet voor de ornamenten op den schoorsteenmantel. De knecht kwam binnen en sorteerde de brieven. Kort daarop verscheen ook Millicont. Zy zag er frisch en lief uit in haar eenvoudig morgenkleedje. Op haar bord lagen maar twee brieven in gelyke enveloppen met adressen van verschillende hand. Sir John praatte druk en schynbaar luchthartig met Lady Cantourne, toen de nicht van die dame in de kamer kwam. Niets ontging hem intusscheD. "Welke van die twee brieven zal zy het eerst openen vroeg hy zichzelven telkens af. Zy bekeek ze beurtelings, wierp een vluchtigen blik op Sir John, beantwoordde behooriyk de vragen, die de baron tot haar richtte, en scheurde Jacks enveloppe open. Haar gelaat teekende ernst grooten ernst terwyi zy het dunno papier ontvouwde, on Sir John, die do wereld kende en een open oog had voor al de schyn baar niets beteekonende en in waarheid soms zoo belangryke kleinigheden, die zich daarin kunnen voordoen, zuchtte verdrietig. Uit die kleinigheden, dat wist hy, leert men don mensch eerder en beter kennen dan uit de groote gebeurtenissen van het leven, waaruit zoovelen juist hun gevolgtrekkingen maken. Die voorbygaande ernst op haar ge laat zeide Sir John mesr omtrent Millicent Chyne dan zy zelf vermoedde, en, wat hy er uit opmaakte, scheen hom maar half aan te staan. Niets verontrust e6n mensch meer dan beweegredenen, die men tevergeefs zoekt to leeren kennen, en Sir John was zeer onge rust kort na het ontbyt. Do andere heeron verlieten het vertrek, trokken hun slobkousen aan, hingen hun weitasch om en de oude aristocraat nam zyn krant en ging er mee naar het terras. Millicent volgde hem byna op den voet. „Sir John," zeide zy, „ik heb een brief uit Afrika." Hield zy het voor uitgemaakt, dat hy dit reeds wist? Was dit een inval van het oogen- blik? Had Jack haar dit gevraagd? Al die vragen bestormden den ouden man, terwyi zyn oogen op het mooie meisje rustten. Hy begon bang te worden voor dat meisje en dat pleitte voor zyn verstand. De macht van een mooi meisje is in de wereld veel grooter dan de macht van den sterkston man. Dat zy veel eerder haar zin krygt dan de sterke man, was ook nu weer bewezen. „Uit Afrika?" hernam Sir John en zijn lip trilde. „En van wien is die brief, myn waarde jonge dame?" Zyn gelaat was volkomen strak, zijn oog onafgewend op haar gericht, terwyl hy op haar antwoord wachtte. „Van Jack." Die woorden gingen Sir John door merg en been. Toch glimlachte hy en vouwde be daard zyn krant op. „Van myn knappen jongen. Dat is heel interessant." „Heeft u er ook een gekregen?" vroeg zy, om hom zyn spot betaald te zetten. Sir John keek op met een eigenaardig lachje. Hij be wonderde de gevatheid van dat meisje. Het was de glimlach van iemand, die schermt en een waardige party vindt. „Neen, lieve dame, ik heb er geen gekregen. Mynheer Jack Meredith hoeft geen tyd om aan my te scbryven, maar met de nauwge zetheid van een kind trekt hy op de Bank, om de toelage van zyn vader te ontvangen." Millicent hield den brief in haar hand. Zy frommelde met het papier dicht by het gelaat van den ouden heer. Een nauw merkbare geur van de odeur, die zy gebruikte, bereikte zyn neus. Hy ging een weinig achteruit, alsof het -"hem onaangenaam was. Hy begon byna afkeer voor haar te gevoelen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1