Tweede Katholiek Vakcongres. Het definitief program is thans verschenen van het tweede vakcongres van den „Ned. Roomsch-Katholieken Volksbond," hetwelk te Amsterdam zal worden gehouden onder het eere-voorzitterschap van mgr. C. J. M. Botte- manne, bisschop van Haarlem, op Zondag 15, Maandag 16 en Dinsdag 17 September. Do algemeene zittingen van het congres, des avonds, hebben plaats in „Maison Stroucken," en de sectie-vergaderingen in het „Gildehuis." Vyf en negentig vereemgingen hebben zich tot deelneming opgegeven, waar onder slechts éón, niet tot den Bond be- hoorende. De werkzaamheden zyn geregeld als volgt: Zondag 15 September (eerste dag). a. Van 12 uren 's nam. af bijeenkomst in het „Gildehuis" der afdeeling Amsterdam (Heerengracht 489), waar alsdan gelegenheid bestaat om by het secretariaat den in art. 5 der bepalingen bedoelden geloofsbrief over te leggen en er de congreskaart te ontvangen. Voorts gelegenheid tot onderlinge kennis making. b. Te halfzeven plechtig lof in de parochie kerk der H. Maria Magdalona, Spaarndammer- straat, te celebreeren door mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem. c. To 8 uren openingszitting van liet con gres in tegenwoordigheid van den bisschop, in .Maison Stroucken," gedurende welke de liedertafol „St.-Caeciüaen het muziekcorps „Orpheus" zich zullen doen hooren. Maandag 16 Sept. ticeede dag). a. Te 8 uren H. Mis, op to dragen door den heer G. W. Konings, in de kerk van het H. Hart (Vondelstraat). b. Te 9 uren in liet Gildehuis gelegenheid voor de afgovaardigden, wier geloofsbrief nog niet is nagezien, om zulks door het algemeen secretariaat te laten doen. c. Van 10 12'/a uur eerste vergaderingen der sectiën in het Gildehuis. d. Van 2 5 uren tweede vergaderingen in het Gildehuis. c. Te 8 uren algemeene congreszitting in .Maison Stroucken", waarin als sprekers zullen •ptreden lo. do heer M. H. P. M. De Graaf, geeste lijk adviseur der afdeeling Vlissingen; onder worp: „De organisatie der vakvereenigingen ki den „Ned. R.-K. Volksbond". 2o. de heer P. B. Kok, metaalbewerker, lid dor afdeeling Amsterdam; onderwerp: „De katholieke werkman in den socialen stryd". 3o. do heer F. J. A. M. Wierdols, geestoiyk adviseur der afdeeling Haarlem; onderwerp: .De Arbeid". 4o. de heer A. J. Heestermans, laudbouwor te Moordrecht, lid der afdeeling Gouda. Dinsdag 17 September derde dag). a. Van 9 12 uren derde vergaderingen der sectiën. b. Van 2 4 uren gelegenheid voor die sectiën, welko niet met baar werkzaamheden mochten geroed gekomen zyn, om haar slot zittingen te houden. c. Te 5 uren algemeene sluitingszitting van het congres, waarin als sprekers zullen optreden lo. de heer Ch. Lohmoyer, geestelijk advi eeur der afdeeling Rotterdam; 2o. do h3er W. J. Derksen, kleermaker, lid der afdeeling Amsterdam; 3o. de heer G. W. Konings, geestelijk advi seur van het centraal-bestuur en de afdeeling Amsterdam; 4o. de heer N. J. Appelman, lid van hot centraal bestuur te 's Gravenhago. Onder de door de sectiën te behandelen punten verdienen vooral de volgende de aan dacht: stukwerk, invoerrechten, kamers van arbeid, diploma van bekwaamheid, vakoplei ding, nacht en Zondagsarbeid, verhouding tusschen patroon en gezel, leerlingstelsel, staatstoezicht, verzekeringen, weerstandkas- sen, coöperatie, loon en arbeidsduur, vrouwen en kinderarbeid, vakbladen, werkstakingen en arbeidsinspectie. Verborgen gebreken by vee. Onderstaand concept overeenkomst zal in eene vergadering van veehouders ter tafel worden gebracht, welke vergadering door het voorloopig comité is bologd tegen Dinsdag 27 Augustus te 11 uren des voormiddags in het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam: Art. 1. Onöergeteekenden verbinden zich t g nover elkander om geen rundvee te ver- koopen dan onder beding van uitsluiting der in do artikelon 1540 tot en met 1548 van het Burgerlijk Wetboek goregeldo vrijwaring wegens verborgen gebreken, alsmode om zorg te dragon voor voldoend schriftelijk bewijs, of in de gevallen, waarin dat by do wet is toegelaten voor voldoend bowys door getuigen van vorenbedoeld boding. Art. 2. Hy, die de in art. 1 dezer overeen komst vervatte verbintenis niet nakomt, hetzy door rundvee te vorkoopen zonder gemeld boding te maken, hotzy door niot zorg to dragon voor behooriyk en voldoend schrifteiyk bowys of in de gevallen, waarin dat by do wet is toegelaten voor behoorlek en voldoend bowys door getuigen van gemeld beding, verbeurt telkenmale ten behoeve van de mode-ondorteekenaars dezer overeenkomst een boeto van f 100. Do bewyslast van het feit, dat bedoeld beding wèl is gemaakt en dat hy wöl hoeft zorg gedragen voor behooriyk en voldoend bewys van dat beding, rust op den ver- koopor. Art. 3. Ieder onderteekenaar dezer over eenkomst is gehouden, de noodige me'e werking te verleenen tot het innen der boeten, op verbeurte telkenmale van eene boete van f 100 ten behoeve van de overige gerechtigden en op straffe van verlies van zijne mede gerechtigdheid in de ingevolge van dit en het vorig artikel verbeurde boeten. Art. 4. Deze overeenkomst is niet van toepassing op den verkoop van melk- en fokveetusschen deondergeteekenden onderling. Gr e in engd Nieuws. De juffrouw, die verleden week aan de Doezastraat by de Nleuwsteegsbrug alhier door een rytuig uit Zegwaard werd aangereden, en daarby aan schouder en hals werd verwond, wordt nog steeds in het acade misch ziekenhuis verpleegd. Haar toestand moet naar omstandigheden vry gunstig zyr. Te Hillegom is in den nacht van 21 op 22 dezer een moordaanslag gepleegd op den heer J. Dernison. Ongeveer te half- twaalf nameiyk werd met een geweer een schot hagel gelost, hetwelk, na drie ruiten te hebben verbryzeld, in de slaapplaats van J. D. terechtkwam. Tot nog toe is men den dader niot op het spoor. Door het stoomschip „Lastdra ger" werd gisternacht in de Ringvaart onder Hillegom een roeiboot van een visscher, waarin hy zelf gezeten was, in den grond geboord. De vermiste persoon is tot nog toe niet opgehaald. Dat was geen poesje om zonder handschoenen aan te vatten Voor de recht bank te 's-Gravenhage had zich heden eene vrouw uit Naaldwyk te verantwoorden, die een veldwachter beleedigde toen dozo in hare woning een onderzoek wilde instellen naar een horlogo, hetwelk een knecht van haren man verduisterd en by haar in bewaring ge geven zou hebben. Zy bekende het uurwerk onder hare berusting te hebben, maar scheen te meenen dat de veldwachter geen recht had hare woning binnen te komen. Zy bekende ook de beleediging en ver bloemde het niet, dat zy den politieman met do tang haar huis had uitgejaagd! Zy zou dit z.lfs weer doen, als do man het waagdo over haar drempel te komen 1 Het Openbaar Ministerie achtte het noodig deze vrouw goed in te prenten dat zy niet mocht handelen zooals zy deed en vorderde voor haar 14 dagen gevangenisstraf. Een 2 1-jarige voerman in Den Haag ontving voor zyn patroon, een koopman en aannemer aldaar, ruim honderd gulden, doch in plaats van die gelden aan z(jn p 'troon af te dragen, ging hy er voor uit naar Utrecht en Rotterdam, waar hy zo verteerde in ge zelschap van een andor. Heden deswege voor de rechtbank verschynendo, meende by dat men hem niet toerekenbaar moest achten, omdat hy dronken was geraakt. Daar hy meermalen beschonken was, had zyn patroon hem z. i. niot met de inning der gelden moeten belasten. Het O. M. achtte hem echter wel degelyk aansprakeiyk voor zyn misdryf en eischte zyno voroordeeling tot negen maanden ge vangonisstraf. Voor een Haagsch kloedermaker we:d voorts zes maanden geöischt wegens ver duistering van hom ter reparatie toevor trouwde kleedingstukken. Een treurigo daad. Men meldt aan de „Tel.": In Zandvoort zat elk gister avond (22 Augin rustige rust te genieten van do kalme wyde zeevlakte, die ia parol- grauwe tint de lichteffecten weerspiegelde, die do ordergaande zonnescbyf in do wolken tooverde, toen plotseling op het terrein aan de zeeztyde van het oude badhuis drie scherpe knallen werden gehoord, drie nydige vlam strepen gezien on opeensuit was aller rustig genieten: zenuwachtig spoedde men zich naar de plaats des onheils en vond daar een werkman bloedende in het gras liggen. Met oen zesloops-revolver had de onge lukkigo, die roods 's middags om zyn ruste- loozo en sombere houding de aandacht had getrokken, zich van kant willen maken. Dr. Poolman, die spoedig op het terrein verscheen, evenals de politiebeambte, brachten den man naar een huis in het dorp, waarin ook de apotheek gevestigd is (vermoedelyk dr. P.'s woning) en daar bleek dat de delin quent twee kogels in het hoofd had, die echter niet in de schodelholte waren doorgedrongen en vermoedelyk gemakkelyk te verwyderen zullen zyn. Het hoofd van den man werd spoedig ver bonden, doch toen men daarop trachtte iets uit hem te krygen, zei hy geen woord, doch wonkto alleen by enkele vragen VVaarscbynlyk is hy uit Amsterdam afkomstig. Op 't eerste gezicht ontdekte do politie niets by hem, waardoor zyn identiteit kon vastgesteld wor den. Suf on met bebloede handen en klee deren, een verband om het hoofd, zat hy in een armstoel voor zich uit te staren, terwyi door de goede zorgen van de doktersvrouw eon bod voor hom werd gereed gemaakt. Men is verlangend naar opheldering in deze ge heimzinnige zaak. Voor de rechtbank te Utrecht stond gisteren terecht de Duitscher M die, na in de vorige maand door revolverschoten veel ontsteltenis te hebben veroorzaakt en gevangen te zyn genomen, na eene korte preventieve gevangenis weder op vrye voeten was gesteld. Door het getuigenverhoor werden de feiten bevestigd en het Openbaar Ministerie eisebte 's man6 veroordeeling tot 6 maanden gevangenis, wegens het opzetteiyk on weder- rechtoiyk vernielen van eens anders goed en mishandeling. Do beklaagde was zeer kalm en beval zich zelf in de clementie van de rechtbank aan. Tevoren had terecht gestaan eene jonge vrouw, A. H., dochter van fatsoenlyke ouders, die schreiende een droevig verhaal aan den president, mr. Van Ittersum, deed van den omgang met een jongeling, een leerling van de Veeartsenyschool, ten gevolge waarvan zy tot het misdryf was gekomen, waarvoor zy thans terechtstond: oplichting en poging daartoe. Op of omstreeks 16 Juli had zy in verschillende manufactuurwinkels op naam van bekende familiën daar ter stede goederen gehaald en deze waren haar ten deele afge geven. Mr. Van Geuns, officier van justitie, had weinig mededoogen met de schreiende jonge vrouw. Hy zag in haar slechts eene, die langzaam zoo diep was gezonken, dat zelfs haar ouders haar niet meer in huis wilden hebt en en zy op oene kamer moest gaan wonen en daar op een minder eervolle wijze moest trachten haar brood te verdienen. Het beroep op den leerling van de veeartseny school achtte de officier weinig aannemc-lyk, aangezien deze aan den commissaris van politie in zyno woonplaats had verklaard dat deze vrouw volstrekt niet zyr.e beminde was, maar eene, mot wie by voor gold verkeering hield. Geheel anders was echter de levensschets, die mr. Kooien van de beklaagde gaf. Zy had den jongeling, die by hare ouders in huis woonde, lief, en omdat zij hem niet wilde lattn loopen, moest zy haar ouderlyk huis verlaten. Die jongeling had beloofd haar te zullon trouwen als hy door zyn examen was gekomen. In dat examen was by tot dusver niet geslaagd, maar zyne verklaring, aan den commissaris van poli.ie in zyne woonplaats gedaan, was in lijnrechten stryd met zyn groot aantal blieven, die by de beklaagde gevonden 2yn. In eiken brief spreekt by van zyn op rechte liefde niet alleen, maarvraagt by om gold, dat beklaagde toen, met opoffering van haar weinige goud en zilver, van haar naaimachine zelfs, verstrekte. En nu zy, geheel uitgeput en beroofd, niet meer by hare ouders durvende aankomen, ten slotte dit misdryf begaat, duift de jongeling haar zoo bele9digen. Mr. Kooien beveelt de lezing van die brieven aan do rechters ten dringendste aan en drukt, tegenover den eisch van den officier van justitie van zes maanden gevangenis, de hoop uit, dat de rechtbank van do levenswijze en het gedrag der beklaagde door zyrie mede- deelingen zulk een gunstigen indruk moge verkregen hebben, dat zy eene zeer kleine gevangenisstraf zal opleggen, die wellicht reeds door de ondergane preventieve hechtenis zal zyn geboet. Tot aanvulling van het bericht van gisteren betreffende het ongeluk, aan eenige arbeiders te Oorschot overkomen by het ruimen van een beerput, meldt men aan de „N. R. C.", dat reeds eergisteravond het tweede slachtoffer is overleden en gistermiddag oen derde. Één persoon is geheel hersteld, terwyi eene liefdezuster, ofschoon gelukkig herstellende, nog vreeselyke pynen lijdt. By den landbouwer Van Breugel, in den Grooten IJpolder, zyn in den nacht van 21 dezer twee koeien uit de weide ge stolen. De politie heeft na eerst het spoor te zyn byster geweest eindeiyk do daders, een man en eene vrouw, aan het Tolhuis over het IJ in handen gekregen en in bo waring gebracht. Zy hadden de beesten nog niet kunnen verkoopen. Een n ege n ti en j arigo rangeerder aan het station te Zaandam bad gisteren bet ongeluk by het uitoefenen zyner werkzaam heden tusschen de buffors beklemd te raken en zeer ernstig gekwetst te worden. In een brancard werd de ongelukkige met de boot naar Amsterdam vervoord ter opneming in het Gasthuis, doch reeds onderweg bezweek hy. De fuselier van het O.-I. leger, de 32 jarige J. Dinj^ns, van wien in den jongsten stryd op Lombok door een schot de kaakbeenderen werden verbryzeld, is thans weer door een kunstgebit in staat gesteld behooriyk te spreken en vast voedsel tot zich te nemen. Door bemiddeling van het hoofdcomitó van het Roode Kruis werd hy in het Ziekenhuis te Rotterdam ter verpleging opgenomen en heeft thans die inrichting verlaten en zich naar zyn ouders te Maastricht begeven. De heer F. M. C. Koenaart, tandarts te Rotter dam, heeft geheel belangeloos het moeilyke werk verricht. Het Eng. zeiljacht ,Yeg a," k a p i- tein Steward, van Kiel naar Engeland be stemd, is gisteren op den Razenden Bol ge strand, doch met het namiddagvloedgety door de sleepboot „Hercules" weder in diep water gebracht en te Nieuwediep binnengesleept. Door prof. v. Eicholsberg, te Utrecht, is in bet Academisch Ziekenhuis aldaar een byzondere operatie verricht. Hy be- vrydde nl. een gopensionneerd onder officier van het Nederlandsch-Indisch leger van den tienden kogel, dien deze dappere krygsman op Atjeh had opgedaan. Thans heeft hy er nog één, waarschynlyk de laatste, in het been. Hy bevindt zich thans in goeden welstand. Men meldt uit IJselstein: De heer G. S. alhier verloor gisteren, naar de fabriek gaande, een portefeuille, waarin/-125 aan bankpapier. Een paar kleine jongens zagen, dat de zoon van een orgeldraaier iets opraapte. Daarop vertrokken vader en zoon met hun instrument in do richting van Utrecht, waar zy thuis behoorden Onmiddellyk vertrok de chef-veldwachter Stellingwerf naar Utrecht, waar het hem door zyn beleidvol optreden gelukte, het vei j ore: e weder machtig te worden, 's Avonds lialfti-n ha I de heer G. S. het bankpapier terug. (IV. R. C.) De 45jarige vrouw S., wonende op het Sophiaplein te Groningen, is gister morgen acht uren door den brugwachter W. v. d. Mei by de Bontebrug uit het water ge haald. Zy was met een kind van 3 weken in Let Winschoterdiep gesprongen, ten einde aan beider leven een eind te maken. Toen zy gered was, vertelde ze dat baar kind nog in 't water lag, waarna dit er ook uitgehaald werd. Het was echter reeds overleden. Het ïykjeisnaar het academisch ziekenhuis en de vrouw naar de echtelyke woning gebracht. De gemeenten Dordrecht en Pap?ndrecht zullen nu voorgoed verlost wor den van den veelbesproken muscusreuk. De scheepsbouwmeester te Papondrecht, leveran cier van de bedoelde rauscusfabriek woonark, heeft deze van den fabrikant J. Wagner ten geschenke ontvangenby heeft nu de fabriek niet alleen uit elkaar genomen, maar haar ook zoodanig gezuiverd en met een flinke laag teer bedekt, dat men op zyne werf moet zyn om nog eenige muscuslucht in den neus te krygon. Donderdag-middag viel tijdens den feesttocht naar 'fc Sneekermeer een lyna 60-jarige boerenknecht over boord. Niettegen staande allo aangewende hulp, verdween do ongelukkige na weinige oogenblikken in de diepte. Het lyk heeft men tot heden nog niot kunnen vinden. De vier personen, die na het spoorwogongeval by Bussum in het Binnen gasthuis te Amsterdam waron opgenomen, konden, na verbonden te z(jri, weder vertrek ken, waaruit bljjjkt dat de bekomen kwetsuren niet gevaarlijk waren. Den 7 2-jarigen heer Ph. J. uit Arnhem is een treurig ongeluk overkomen. Terwyl hy met zyn rytuig zich op den Drielschendyk bevond, zag hy voor zich uit een drietal vrachtkarren. Deze weken op zyn geroep niet uit. Het scheen dat de voerlieden sliepen. De heer J. verliet het rytuig, om ce passeeren, maar het inmiddels wat schichtig geworden paard deed, nadat eene der karron naar den verkeerden kant uitweek, een zysprong en rukte den heer J. tegen den grond. Terwyl twee dames uit het rytuig vielen, ging een der wielen over het hoofd van don heer J., die met verbrijzelden neus en kaak werd opgenomen. Na in oene naby- gelegen woning te zyn verbonden door een uit Arnhem ontboden geneesheer, is hy naar het St.-Elizabeth's-Gesticht vervoerd. Zyn toe stand is ernstig. Eon klein scheepje, geladen mot zand, is op de Maas to Poederooien ten ge volgo van den grooten diepgang omgeslagen. De opvarende H. v. Veen verdween onmiadel lijk in de diepte. Een 24 jarige Duitscher, als mon teur werkzaam aan de gasfabriek te Zaandam, is by liet baden in de Zaan verdronken. Dinsdagavond is tor reodo van Tessel een ongeladen vischtorpedo, die door de torpedoboot „Makjan" werd gelancoerd, uit het oog verloren en niet teruggevonden. Het instrument vertegenwoordigt eene waaide van ongeveer f 4500. Als een bewys van de scherp zinnigheid der postadministratie, kan de „Tel." o. a. het volgend staaltje aanvoeren. Een uit Zwitserland afgezonien postkaart, met de afstempeling 21-8-95, werd reeds den twee-en-twintigsten derzelfde maand, dus slechts één dag later, des namiddags bezorgd te Haarlem, niettegenstaande het adres niet geschreven, doch totaal geteeke)id was. Een kaartje van Holland duidde op het land, het Haarlerasche wapen op de stad en ten slotte de zinnebeeldige voorstelling van den naam, benevens een familiewapen, diende tot persoonlyk adres. Een gewezen bediende vestigde te Brussel zich voor eigen rekoning en maakte per circulaire zich bekend als „gewezen boek houder en eerste bediende in het huis X., in staat, om den cliënt in byzonder gunstige voorwaarden zyne koopwaren te leveren" De rechtbank van Brussel heeft hierin eene poging gezien om zynen gewezen patroon klanten te ontnemon en den nieuwen concur rent tot 1000 fr. boete veroorieeld. De patroon is gemachtigd op kosten van den veroordeelde, ten bedrage van 200 fr., het vonnis door circulaires bekend te maken. Te Dundee is een werkstaking uitgebroken, welke ongeveer 7000 arbeiders, meest van jutefabrieken omvat. De gezellen vragen 10 pCt. loonsverhooging. De werk plaatsen zyn gesloten. Te Oerebro, in Zweden, is een huis afgebrand, waarby een achttienjarig meisje met vier jongere broertjes en zusjes, die op een zolder sliepen, omkwamen. Een dame, die in de nabybeid van de plaats des onheils woonde, stierf aan hartstilstand. Te Gibraltar is, na een gevaarlyke reis over den Atlantischen Oceaan, aangekomen het kleine Bostonsche kotterjacht „Spray." De geheele bemanning bestaat uit den eigenaar, kapitein Joshua Slozum. De „Spray" is 40 voet lang, met één ma6t, één groot zeil en twee fokkezeilen. De kapitein wil met zyn note- dopje over Malta en door het Suezkanaal naar het Oosten varen en van daar naar San-Francisco. Volgens de „N. Fr. Press e" landde den lSden Augustus by Jaroslaw een lucht ballon met twee Russische officieren en een hoogleeraar in de meteorologie uit Petersburg. Alle drie werden gevat en onder gendarmen begeleiding naar Jaroslaw gebracht. De L o n d e n k c h e brandweer heeft met een stoomspuit de bekende „Naald van Cleopaira," de oxlisk op het Victoria embank ment, schoongowasschen. Die operatie was eene voorbereiding tot liet beschilderen, of liever hot met een kleurloos vernis bedekken van de naald, wat noodig wordt geacht, om haar op den duur bestand te doen blyven tegen het klimaat te Londen. Men seint uit Yokohama: Sedert het uitoreken der cholera hebben zich 25000 gevallen voorgedaan, waarvan 16000 met doodeiyken afloop. Een telegram uit Bombay meldt dat op het eiland Bahrain in de Perzische Golf groote opgewondenheid heerscht. Een vyandelyk hoofd heeft een aantal booten van parelvisschers buit gemaakt en naar Turksche wateren overgebracht. De Britscho kanon neerboot „Sphynx" werd hem achterna ge zonden en bracht de booten terug. Eet voorval moet aanleiding gegeven hebben tot onlusten op het eiland. Het gerucht gaat, dat de Turken voornemens zyn een aanval te ondernemen op de parelvisschers en dien tengevolge om de troepen is gevraagd. Een v er schrikkely ke brand heeft te Marseille zes huizen in de asch gelegd. Vyf en vyftig gezinnen zyn dientengevolge zonder onderkomen. Men schat de materiëele schade op meer dan 1,000,000 fr. De brand weer kon slechts met groote krachtsinspan ning de bewoners redden; een der brand meesters werd by dezen arbeid ernstig gewond. Een hoogst brutale poging tot roof heeft deze week te Breslau plaats gehad. In een der drukste straten der stad, vlak naast een der grootste drogeryenwinkels van Duit6chland, ligt een bankierskantoor, dat vóór en achter oen uitgang heeft, 's Voormid dags om halftwaalf, terwyl twee bedienden aan de telephoon waren en een derdo boeken byschreef, drongen twee mannen door de voordeur en een door de achterdeur in het kantoor. De eersten dreigden met opgeheven pistolen den bediende overhoop te schieten als hun niet de inhoud der brandkast werd overhandigd, waartoe zy een grooten zak by zich hadden. Intusschen poogde de eerste de voordeur te sluiten, maar de boekhouder sproDg naar hem toe, wierp hem neer en wist zoo naar buiten te komen en hulp te roepen. Do kerels maakten zich toen uit de voeten en trachtten door langzaam te loopen de aandacht van zich af te leiden. Een der bedienden herkende er echter twee en dezen werden door de toegeschoten menigte gevat. De derde werd later opgespoord. Nu de Niagara-waterval voor technische doeleinden bruikbaar gemaakt is, zyn de voor geen hinderpalen terugschrikkende Amerikaansche ingenieurs er op bedacht, ook do warmte in het binnenste der aarde als bron van arbeidsvermogen to benuttigen. Zy meenen dat het bij de tegenwoordige middelen zeer goed mogelyk is, een 12- a 15,000 voet diepe schacht in de aarde te boren. Met het uit zulk een diepte te voorsrhyn gebrachte water zou men een stad kunnen verwarmen, ongerekend nog de aanwending van het ar beidsvermogen. Wanneer eerst maar de schacht geboord is, zouden de bedryfskoston gering zyn; alleen zou de buizenleiding in goeden toestand gehouden moeten worden In de C a r n e g i e - y z e r g i e t e r y e n te Braddock (Pennsylvanië) had gisteren een ontploffing plaats, waarby 9 man gedood en 16 gewond werdenvyf dezer laatsten doodelyk. Te Chinch a, in Peru, zyn ver- scheidene huizen door een aardbeving ingestort. Een levend gehangene. In Amerika schynt men met tor-dood-veroor- deelden allerlei ervaringen op te doen. Reeds meer dan eens werden misdadigers, die door electriciteit terechtgesteld waren, in het leven teruggeroepen; thans doet zich dit geval voor by een zekeren Grant Wilson, die te Vicksburg werd opgehangen. De man io thans geheel in orde, maar heeft alleen het spraak vermogen verloren'. Hy had zyn leven te danken aan een beenaebtigen aanwas In de luchtpyp, die hem voor stikken behouden had. Toen men hem tot bewustzyn had gebracht, ston den zyne oogen naar binnen gekeerd, doch dit is gaandeweg verbeterd. De gehangene ver klaart niet de minste emotie ondervonden te hebben nadat hy hing. Tot hy in de dood kist wakker werd. was hy bewusteloos ge bleven. Droomen of visioenen hadden zich ook niet by hem voorgedaan. Moord en poging tot zelfmoord te Rotterdam. Boven het café van Adam Steek, i*. do Zandstraat te Rotterdam, woonde sedort eenigen tyd eene 23-jarige vrouw, in de wandeling bekend onder den naam „kleine Nel," doch eigeniyk genaamd Cornelia Tillegee.- kamp. Onder de intiemste barer kennissen behoorde een 28 jarige Duitsche matroos, August Karl Wemroth, die, zoo dikwyls hy van zee terugkeerde, ten harent zyn intrek nam. Dezer dagen met zyn schip binnen gevallen, zocht hy de vrouw weder op. Woensdag waren beiden uit en brachten zy een bezoek aan haren broeder, in de Leeuwenlaan woonachtig, en gisternacht te halfvier zag men haar nog, geheel nuchter, aan de deur harer woning op de straat zitten. Gistervoormiddag omstreeks halfelf hoorde een vrouw van gelyk gehalte, een kamer achter die van Cornelia Tillegenkamp be wonende, aan hare kamerdeur kloppen. Zy weigerde, ook toen dit kloppen herhaald werd, de deur te openen, in de meening dat het kwaad volk was. De klopper be^af zich daarop een trap hooger en klopte daar by een der bewoonsters aan. Deze opende en

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2