N°. 10888 Vi'ijdag 23 Augustus. A°. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven, Leiden, 22 Augustus. Feuilleton. Met scherpe wapenen. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. f 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ofliciëele Kennisgevingen. Door Burgcir.cea'or en Wethouders der gemeente Ter-Aar ia ter openbare kcDnis gebracht dat door 0. J. öcbreudi r, won nde in die gomeente, eeu rerzoek is ingediend om in een perceel tc Kortor-Aar, als sectio B. No. 2305, kadastraal bekend, een brood- en beschuitbakkerij te mogen oprichten. Op Woensdag i September a. e., des voormiddags te 11 uren, zal te i Gomeentehufze do gelegenheid zijn opoDgf-stcld, bezwaren tegen de inwilliging van liet verzoek in te brongen en dio mondeling en schriftelijk toe te lichten. Vrijdag 23 dezer, 'a voormiddags te lialfolf, zal de Commissaris dor Koningin in Zuid-Holland aan de gemetnte Voorschoten een bezoek brongen. Do Burgemeester brengt tor keuDis, dat voor die ingo- zetenen, welke Z.H.Ed.G. wenecheu te spreken, ter secretarie eece audiëntielijst is nedergelegd, terwijl hij voorts do ingezetenen nitnoodigt door het uit- stekeu der vlaggen van hunne ingenomenheid met dit bezoek blijk te geven. De heeren Wilhelm Schüdel Co. alhier hebben op de gezondheidstentoonstelling to Genève ook de gouden medaille behaald voor hunne gekruide Ceylonkaneellikeur. 's R\jks Ethnographisch Museum alhier heeft van den heer M. A. Veit, te Djambi, de navolgende voorwerpen, herkomstig van Djambi, ten geschenke ontvangen: Vijf mon sters'drakenbloed en getah. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Een voormalig stadgenoot, de weleerw. hoer B. Speet, geboortig van Leiden, is sodert eenige jaren werkzaam te Hemsworth (Enge land), een stadje, dat het middelpunt is van een zeer uitgebreid steenkooldistrict, waar vele Katholieken werk vinden. Bij zijn komst was er binnen mijlen in den omtrek geen Katholieke kerk te vinden; twee en drie uren moest men loopen om de naaste parochie te bereiken. Dank zy den yver van pasloor Speet, werd er den 7den Juni 1S91 een „Schoolkapel" geopend, waar nu ongeveer 150 kinderen gratis Katholiek onderwys genieten, reods 115 personen godoopt zyn on de menschen op Zon- en Feestdagen het H. Misoffer kunuen bijwonen. Behalve dat de schoolkapel is gebouwd met eene zware schuld, welke spoedig moet afbetaald worden, wil deze arme Missie kunnen bly ven bestaan, moet deze school door vrijwillige bijdragen worden onderhouden. Ook is het in 't belang der Missie, dat een huis voor den priester gebouwd - worde, die nu vyf inyien van de plaats woont (te Ackworth Grange, waar z(jn parochie is) en op Zon- en feestdagen 20 myien moet ryden, daar hy de twoe parochies moet bedienen. Hulp is dus zeer gewensebt. Het adres van den pastoor is„Rov. Ber nard Speet, Hemsworth Wakefield, England." In „Am ür Quell", Band VI Heft IV (Verlag F. S. Krauss, Wien} geeft prof. Schlogel te Leiden de melodie en de woorden van „Het Weesmeisje" (Aan d'oever van een snellen vliet). De heer R. Sprenger te Northeim schryit hierbij een aanteekening, on meent dat het lied afkomstig is van Kaspar Friedrich Lossius (overl. te Erfurt 1817), schryver van het kinderboek „Gumal und Lina"door het Mildheimer Liodorbuch (1799) zouden de melodie en woorden naar Holland en Vlaan deren zyn gekomen. Op de eerste lyst van de zeventiende jaarcollecte voor de Scholen met den Bybel in „De Standaard" komen o. m. voor: Hazers- woude aan den Ryndyk met Koudekerk en Groenendyk met een bedrag van f 108.145; Voorburg met f 120.20; Zwammerdam met ƒ131.443. Op het tweetal ter beroeping van een predikant by de Ned.-Hervormde gemeente van Woubrugge zyn geplaatst: ds P. Heimans Visser, predikant te Wapenvelden, en ds. Van Heiningen, pred. te Huizen (N. H.) In een vergadering der Kamer van Koop handel, te 's-Gravenhage, heeft de heer Knuy- ver, die met den heer Sterkman deel had uitgemaakt van de commissie voor de Scheve- ningsche haven, verslag uitgebracht omtrent de werkzaamheden der commissie. De heer Knuyver gaf een uitvoerig over zicht van den omvang van het visschersbe- dryf te Scheveningen en van den invloed, welken een haven op de geheele visschery zou hebben. Voorts betoogde hy, dat de haven niet slechts van plaatselijk, maar ook van algemeen belang zou wezen en dat er meer gelegenheid zou zyn om van de nabyheid der zee te profiteeren dan thans het geval is, zoowel voor de badplaats als voor de visschery. Het rapport eindigt met dank uit te spro ken aan de technisch-nautische sectie van do commissie, die haar taak alzydig heeft opge vat, tn met het te kennen geven van den wenscb, dat de Kamer van Koophandel met alle haar ton dienste staande middelen het tot-stand-komen eener haven zal bevorderen. Besloten werd een adres aan de Koningin te richten, ton einde den steun der Regeering te erlangen. Te 's-Gravenhage is in 52-jarigen ouder dom overleden de heer W. De Man, gepen- sionneerd majoor der artillerie. De minister van oorlog heeft geen ter men gevonden om de toelago der officieren godurende de groote oefeningen te velde te verhoogen. Gisteren werd op een groote weide achter h t „Heerenhuis" te Beomster het tweede Noord-Hollandsche zendingsfeest gehouden, door prachtig weder begunstigd en door oen groot aantal belangstellenden bygewoond. Op het terrein waren twee spreekplaatsen opge richt, van waar zich beurtelings dertien ver schillende sprekers, boofdzakelyk predikanten, dedon hooren. Gedurende de pauze werd een uitvoering gegeven door het christeiyk fanfare corps van Monnikendam. Naar men aan het „Hbl." meldt, is door niet minder dan 44 personen ditmaal verzuimd tijdig aangifte te doen voor bet afleggen van examen landbouwkunde, waaronder er 3 zjjn voor de akte middelbaar onderwys. Dientengevolge zullen dit jaar slechts de helft examen doen van 'c getal, waarop men eerst had gerekend. Zy, dio niet tydig aangifte deden, meenen dat er niet genoeg publiciteit aan is gegeven. De heer Faisely, leeraar aan het gym nasium en de H. B.-S. te Nymegen, schrijver van tal van schoolboekjes, is op 59-jarigen ouderdom overleden De anli-revolutionraire kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" te Goes verzond den 20sten dezer een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Goneraal, waarin zy aan dringt op de invoering van proportioneel kies recht voor de Provinciale Staten en de Ge meenteraden. Mejuffrouw Alida C. Van dor Dussen, gediplomeerde leerlinge der Rotterdamsche Kookschool, is benoemd tot leerares aan de Amsterdamsche Huishoudschool. De heer Ancelot, president van de Fran- sche afdeeling der wereldtentoonstelling te Amsterdam, is gisteravond daar ter stede aan gekomen. Hedenochtend werd ook verwacht de eero-president, de heer Lourties, lid van den Senaat en oud Minister van Handel derFran- sche Republiek. De heer Lourties hoeft in opdracht, om aan H. M. de Koningin-Regentes morgen, Vrijdag, namens den president der Fransche Republiek, eon prachtige vaas van Sèvres-porsehin ten geschenke aan te bieden. H. M. komt Vrydag te twee uren 's namiddags met het speciale doel, om de buitenlandsche inzendingen te be zichtigen, en vertrekt weder te vier uren 's namiddags. Tydens en vóór het bezoek van HH, MM. zal de hoofdingang onder het Rijksmuseum voor het publiek gesloten zyn. Men zal dan alleen toegang hobben aan de Hobbemastraat en de Ruysdaelkade; de ingang Van Baerle- fctraat wordt eveneens gesloton. Het hoofigobouw zal tot 12 uren voor het publiek toegankelyk zyn; na dien tijd mo.t ieder zich naar buiten begeven, behalve de exposanten en hunne vertegenwoordigers. H. M. de Regentes heeft bedankt voor het aanbod der muziek van do schutterij gedu rende haar bezoek aan de tentoonstelling en wenscht de regeling van ontvangst geheel aan het comité over te laten. De heer Joh. Schmier, te Amsterdam, ontving een schryvon van den minister van Openbaar Onderwys en Schoone Kunsten der Fransche Republiek, waarin hem werd mede gedeeld dat zyn vertalingen inhetNoderlandsch van de Fransche opera's „Romeo et Juliette" en „Charles VI" zyn opgenomen in de Bibliothèque Nationale de Franco. In het Verkooplokaal te Rotterdam heb ben verscheidene veehouders vergaderd, om te beraadslagen over maatregelen ter wering van misbruiken in den veehandel. De voorzitter, de heer Tak, te Schiedam, wilde voortaan voetstoots vorkoopen, dus eene uitsluiting van art. 1540 B. W. Purmerend, Leiden en Delft waren reeds voorgegaan en wachtten nu op de navolging van Rotterdam. Besloten werd een concept-reglement te doen drukken, dat aan de boeren en veehouders zal worden gezonden. De volgende woek zal men opnieuw vergaderen. Jbr. v. d. Hoeven, Nederlandsch gezant te Weenen, en zyne eebtgenooto, hebben zich gisteren naar het Loo begeven, alwaar zy aan liet déjeuner by H. M. de Koningin Regentes zyn genoodigd. Naar het „Hbl." verneemt, zal mr. Stibbe, benoemd president van het Hoog Ge rechtshof in Nederl. Indië, als directeur van justitie vermoedeiyk vervangen worden door mr. J. C. Mulock Houwer, thans procureur- generaal. De majoor van den generalen staf in Indië J. F. Breyer is overhaast naar Indië vertrokken, ten gevolge eener telegraphische oproeping; de majoor G. J. Van Korten moest wegeDs ziekte naar Nederland vertrekken en door den heer Breyer vervangen worden. Naar de „Tel." verneemt, zal de kapitein van het 3de reg. veld artillerie, D. Kromhout, die eerstdaags tot majoor wordt bevorderd, aangesteld worden tot directeur van de op te richten ryschool voor de bereden veld artillerie. Men schryft aan het „Utr. Dbl.": De correspondent der „Middelburgsche Cou rant" brengt de benoeming ter sprake van mr. W. A. P. Verkerk Pistorius tot secretaris generaal van buitenlandsche zaken. Dat onze premier in deze en andere zaken tegenover zyne collega's te veel den autocraat spelen zou, wo wezen er reeds op ach ten wij in stryd met 's heeren Röril's persoon ïykhtid; zyne hoffelykheid toch is bekend by vriend en vyand. Voor de verhuizing des heeren Pistorius naar buitenlandsche zaken zyn geldige rode nen. Men wenschte do werkkracht van den tegenwoordigen titularis te doen vervangen door eene van grootere quantiteit. Aan dit veroischto voldoet de heer Verkerk 'Pistorius volkomen. Maar er is meer. Bij buitenlandsche zaken worden de onder handelingen gevoerd over alles wat de fiscale rechten betreft: handelsverdragen, uit- en invoer. En 't was de heer Vorkerk, die tot hiertoe daarmee was belast. Ily, de man in belastirgzaken zoo thuis, leidde die besprekingen met do buitenlandsche zaakgelastigden of afgezanten, en is het won der, dat, nu eenmaal tot vervanging was beslo ten, dezen steunpilaar van financiën de ver huizing werd aangeboden? Het toekennen van den persoonlyken titel van minister-resident geschiedde waarscbyniyk om zyn optr9don tegenover buitenlandsche collega's te vergemakkelyken. Men weet het men doet aan buitenland sche zaken sterk in „decorum". Zooals wy dus reeds opmerkten: voor de afwyking van den gobruikeiyken weg was hier oorzaak te over. De Staats Ct. bevat de wyzigingen voor hen, die voor eene plaatsing op de Cadetten school in aanmerking kwamen: Voor den dienst hier te lande hebben be dankt J. Oele en A. H. Sirks en zyn aange steld E. Wytema, J. A. Ten Cate, W. C. C. Van Stryen, O. D. T. De Ridder, W. De Vos tot Nedervoen Cappel, W. H. Warnsinck, J. J. Quadekker, C. E. Stolk, jbr. A. F. J. H. "Wittert van Hoogland voor den dienst in Ned.-Indië heeft be dankt E. "Wytema en zijn aangesteld J. Groen hof, A. F. Van der Myll Dekker, J J. Riel, M. J. Borckenhoff, J. W. P. Van d.r Rest, A. D. Seemann, P. H. De Boer. Door dc-n minister van koloniën zyn de heeren mrs. E. A. Hoefftlman, H. J. Scheuer, jhr. A. C. D. De Graeff, L. S. Louwes, A. Heyman, P. W. Filet, C. A Do la Parra, E. H. T. Mens Fiers Smeding en T. L. Prins gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, om in recbteriyke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst, Te Amersfoort by den heer G. J. Slot houwer is verschenen„Enkele gropon uit do 8choolhygiëne" door H. Van Kre.j. Da opmerkingen over de houding by het zitten, over kortzichtigheid, de verfrissching der lucht in do school, die de gymnastiek-onderw'yzer, de hoer Van Kreel, maakt, worden by den lezer ingeltid door den arts J. A. Vryheid, die er een aanbevelend woord voor schreef. Het stoomschip „D.ucilion", van Am sterdam en Liverpool naar Java, arriveerde vóór 21 Aug te Singapore; de „Veendara" vertrok 21 Aug. van Rotterdam naar Nieuw- York; de „Admiral", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 20 Aug. van Napels; do „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeer Je 21 Aug. Wight; de „Bundosrath" arrive rdo 19 Aug. van Hamburg en Amsterdam te Tanga; de „Oen- ganm", van Rotterdam naar Java, arrivoerdo 21 Aug. te Port-Sail; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Aug. te Genua; do „Werkendam" vertrok 20 Aug. van Nieuw York naar Amsterdam; de „Ajax". van Amsterdam en Liverpool naar Java, arrivoerdo vóór 21 Aug. te Colombo. Bu komnkiyk besluit is benoemd met ingang van 25 dezer, tot burgemeester van Margraten, C. J. H. Broers, secutaris dier gemeente; met ingang van 1 Sept. a. s. tot id. van Egmond-Binnen en van Egmonda/Z., P. Pranger, secretaris dier gomeente; tot id. van Laren, C. L. Velthuyscn, secretaris dier gemeente; tot id. van Ursum, J. Kos, en tot id. van Noordgouwe, R. Groeneveld do Kater met iügang van 3 Sept. a. s. tot id. van Steenderen, C. D. G. Planten, secretaris dier gemeente, en tot id. van Heinkonszand, B. Vermande; met ingang van 4 Sept. a. s. tot id. van Helvoirt, Ph. J. Verstor, secretaris dier gemeente; met ingang van 8 Sept. a. s. tot id. van Waardenburg, W. Wynveldt, secre taris dier gemeente, en tot id. van Sommels- dyk, A. J. De Graaff, secretaris dier gemeente, Benoemd tot onderwyzer in het vioolspel en den zang aan de Rykskweekschool voor onderwyzers to Maastricht, de hoer C. Ling, te Nymogen. Gemeenteraad van LiClmnlden. Zitting van Woensdag. De opening geschiedt door den heer mr. J. Bruyn, burgemeester, in tegenwoordigheid van den geheelen Raad, met uitzondering van het RaaJslid don heer J. Treur. Na lezing en goedkeuring der notulen wordb de gemeente-rekening over 1894 vastgesteld. De ontvangsten bedroegen f 10,019.585, do 26) „Ja," zeide zy eenvoudig en volgde de richting, waarin Jozef keek. Jack Meredith was bezig Epamïnondas les in het balspel te geven, met behulp van een rond steentje en een bierflescb. Nestorius stond er mot grooten ernst naar te kyken, terwyl zyn tanden zich op een kurk oefenden, en Xantippe begeleidde het spel met het noodige leven. Zy waren nagenoeg naakt, zooals daar het gebruik was, terwyl baar moeder haar best deed zich eenvoudig, maar op Europeescho wyze te kleeden. „En," ging Jozef uit beleefdheid voort, „dat verwondert my niets. Ik voor my houd ook al veel van die kleine niksnippers, dat meet ik eerlyk bekennen." Do waarheid was, dat He positie van deze ernstige, knappe vrouw nogal dubbelzinnig was. Noch Jozof, noch zyn meester noemden haar by den naam, dien ?.y hun had opgegeven. Jozef hielp er zich uit met het rekbare „juf frouw", en zyn meester liet eenvoudig alles achterwege. Dubbelzinnigheid is een ontastbaar „niets," dat in de lucht zit en er blyft hangeD. Maries tegenwoordigheid bracht iets zeer dubbel zinnigs in de atmosfeer van Msala. Zelfs Guy Oscard, die toch niet vlug van begrip was, scheen dat te gevoelen, want hy was nog geen twee uur in Msala, of hy vroeg al: „Wie is die vrouw?" en kreeg daarop het antwoord, dat wy reeds mededeelden. Toen het middagmaal was afgeloopen, be gaven de drie mannen zich op het kleine terras, van waar zy een uitzicht hadden over de rivier, en daar beraamden zy hun groot plan betreffende de Simiacine. Daar, onder twee groote palmboomen, die zich al8 bakens boven de omringende bosschen verhieven, be sloten drie vastberaden mannen om hun leven en dat van anderen te wagen, in de hoop van schatten te verwerven. De natuur houdt haar gaven dikwyls op vreemde wyze voor den mensch verborgen. De kostbaarste lagen niet zelden honderden van jaren onopgemerkt op woeste vlakten, op ongenaakbare bergen, of waren bedekt door de baren, terwyl weer andere als voor de voeten werden geworpen van wilden, die er geen gebruik van wisten te maken. De man, die de Simiacine had gevonden, was begeerig naar rykdom, achterdochtig en gejaagd. De anderen zagen de zaak blykbaar in een heel ander licht. Jack Ml-l-JUIi was een echte dilettant, zeer luchthartig, en het scheen wel, dat men weinig met hem zou kunnen beginnen. Hy kon geen vuur vatten de zaak niet ernstig genoeg opnemen. Guy Oscard was ergeriyk onverschillig. Hy wilde graag een poosje uit Engeland weg zyn, en daar die groote wouden van Afrika hem nu eenmaal de eenige ontspanning aanboden, die een man als hy kon genieten, vond hy het daar evengoed als ergens anders. Volgen3 zyn opvatting voerde de Simiacine hem naar een verwyderde streek, die hy slechts kon bereikon door weken lang te jagen en allerlei gevaren te trotseeren. Niets was hem aangenamer dan dat. De woorden van Dumovo maakten dan ook weinig indruk op hem. Misschien kende by hem daarvoor ook reeds te goed. Één ding is zeker, dat geen van beiden ver moedde, hoe gewichtig de stap was, dien zy gingen doen. „Gy met u tweeën," riep Dumovo driftig uit, „schynt maar niet te begrypen, dat het ernst is." „Ik," antwoordde Meredith, „ben ten minste zeer ernstig van plan er van te halen, wat ik kan. Als de schatten eenmaal binnen komen, zal Meredith er by zyn, en hoopt hy de zaken zoo goed te behartigen, dat hy de vriendelyke bescherming van Durnovo zal blyven verdienen." Durnovo lachte wel wat zenuwachtig. Oscard scheen het niet te hooren. „Dat is alles goed en wel voor u beiden," hernam de kleurling zacht. „Gy waagt zooveel niet. Het geluk van myn heele leven hangt misschien wel van deze onderneming af." Een vreemde lach vertoonde zich op Jack Merediths gelaat. Zonder het hoofd om te wenden, wierp hy in de schemering een zyde- lingschen blik op Durnovo. Maar hy sprak geen woord en het was Oscard, die de stilte verbrak, door eenvoudig te zeggen „Yan my kan wel hetzelfde gezegd worden." Hy zweeg een oogenblik en stak zyn pyp aan. „Tot op zekere hoogte," verbeterde hy. „Myn eigeniyk doel is, zooals u weet, uit Engeland weg te blyven tot de dood van myn vader daar vergeten zal zyn. Myn geweten is volkomen zuiver, maar Jack Meredith trok zyn beenen achteruit en leunde over de tafel heen. „Maar," zeido hy, den zin voor hem aan vullende, „de groote menigte is nu eenmaal te vergelyken by een vuile goot. Alles wat er in komt, wordt vuil. Laten de menschen hun gang gaan, als zo iemands naam door het siyk willen sleuren, tot ze wat anders vinden dat voor hen van meer belang is. Het is beter to wachten tot alles door die goot is weggevoerd met allerlei afval van de maatschappy." Guy Oscard bromde iets met de pyp tusschen de tanden, een gebrom, dat scheen te zeggen „Myn blanke broeder heeft goed gesproken; hy zegt juist wat ik denk." Daarop ging hy met zyn gewone openhartigheid voort: „Weet je wat ik niet uit kan staan? Die wenken, die knipoogjes, veelbeteekenende gebaren van die malle wyven, die denken, dat men het niet ziet. Ik haat het, nagewezen te worden „Als," ging Meredith voort, „de een of andere beroemde danseres of een veelbesproken vrouweiyke detective, die de eer geniet van in de getuigenbank te verscbynen." „Ja," mompelde Guy. Met een eenvoudige bewondering keerde hy zich tot Meredith en keek hem nieuwsgierig aan. Nooit had iemand hem nog zoo gauw begrepen. Nog nooit had hy een vrouw of man ontmoet, die zich zoo kon verplaatsen in eens anders omstandig heden, die zoo goed voelde, wat er in een ander moest omgaan; dit is de grootste macht, die bestaat, een macht, die de wereld regeert; men noemt haar sympathie. „Wel," klonk Durnovo's stem te midden van do duisternis, „ik wil er best vooruitkomen, dat bet my alleen om het geld te doen is. Ik wil weg uit deze vervloekte streek, maar liefst niet voordat ik fortuin heb gemaakt." Den invloed, dien Merediths tegenwoordig heid onwillekeurig uitoefende, scheen ook te ondervinden, het Spaansche bloed begon in hem warm te worden en maakte hem mede deelzaam. Zyn stem klonk zeer vertrouweiyk, „Dat is best te begrypen," zeide Moreditbv „gy hebt een hekel aan dit land gekregen; en daar moet het nu voor betalen, in klin kende munt." „Ja, dat moet het, en met geen klein beetjo ook. En dan, als ik goed geld heb, weet ik bost, waar ik zal aankloppen. Het zal zeker niet tevergeefs zyn." Guy Oscard schoof on rustig in zyn stoel heen en weer. Als Engolsch- man kon hy niet hebben, dat dit onderwerp zoo werd besproken. De Engelscben doen dat niet licht. Italianen en Franschon veel eerder. De Spanjaarden voelen op dat punt byna als genen en Durnovo had genoeg Spaansch bloed in zyn aderen, om niot verder over zyn onderwerp uit te weiden. Geen van beiden scheen het in 't oog te vallen, dat Jack Meredith de eenige was, wiens persooniyke belangen men nog niet kende. Meredith alleen had nog niets gezegd en hun nog niets toevertrouwd. Hy was hot, die het eer3te sprak, nadat allen een poos hadden gezwegen. Hy was te veel een man van de wereld, om eonige gejaagd heid te toonen, en daardoor te doen biyken, dat het nu eigeniyk aan hem was, om meer ver- trouweiyk to zyn. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1