Seurs vaa Amsterdam. BUITENLAND. Frankrjjk, President Faure is, na den ministerraad te Parijs te hebben bijgewoond, weer naar Havre vertrokken. De president zal daar tot 6 September blijven. In den ministerraad werd besloten tot opzegging van het handels- traetaat tusschen Frankrijk en Italië be treffende Tunis. Deze opzegging moet ge schieden vóór 29 September. Tevens weet de „Agence Havas" nog te vertelleD, dat de regeering ook van plan is, de tractaten op te zeggen, door Tunis met Engeland en Oostenryk-Hongarjje gesloten, waarbij aan deze staten de rechten der meest begunstigde natie worden toegestaan. Naar aanleiding van het besluit van den Franschen ministerraad tot opzegging van het handels-tractaat tusschen Tunis en Italië wordt uit Rome gemeld, dat de Italiaansche regeering in dat geval tot het nemen van represaille-maatregelen zal overgaan. Do „Riforma," het orgaan van den heer Crispi, verklaard echter dat de raededeeling geheel ongegrond is. Heden zal de heer Faure een bezoek brengen aan het noorder-eskader, dat gisteren ter reede van Havre is aangekomen. Te Bordeaux is overleden de heer Robert Randriamihamina, een inboorling uit Mada gascar, die, tot de Katholieke kerk overge gaan, naar Frankrijk was vertrokken, om daar tot geestelijke opgeleid te worden. De jeugdige Hova stierf op 22-jarigen leeftijd. Duif«cklan(L In de Kamer van Koophandel te Kiel is hot wintertarief van het Keizer-Wil hel in- kanaal besproken. De Kamer verklaarde zich tegen de voorgenomen verhooging van het tarief met 25 pet., omdat het verkeer daar onder zeer zou lijden. De voorzitter zeide dat het tegenwoordig tarief reeds te hoog is, en dat in plaats van een verhooging, een ver laging wenscbelijk was, zoowel uit een finan- tiëel als uit een economisch oogpunt. Het resultaat der besprekingen is neder- gelegd in een adres, dat aan den minister van binnenlandsche zaken zal worden gezondèn. De „Times" verneemt uit Berlijn, dat het Legioen van Eer is geschonken aan admiraal Knorr, die bij de feestelijkheden te Kiel het Duitsche eskader commandeerde. Gisteren werd de eerste steen gelegd voor het monument, dat te Berlijn ter eere van keizer Wilhelm I zal worden opgericht. Keizer Wilhelm las de oorkonde voor. Daarin werd vooral gewezen op de geestdrift, waarmede het Duitsche volk te wapen snelde, onder aanvoering van zijn grootvader, die den Duitschen volksstammen de zoo vurig verlangde eenheid teruggaf. „De tot alle offers bereide, eenstemmige steun der Duitsche vorsten, de goede raadgevingen en de krachtige hulp van prins Von Bismarck, de volmaakte krijgskunst van den genialen Yon Moltke, do meesterlijke leiding der bevelhebbers, onder wie de kroonprins vooral op den voorgrond trad, de onwrikbare trouw der door den minister Von Roon geoefende soldaten dit alles verzekerde den Duitscbers de over winning. Evenwel, ook tot bevordering van de werken des vredes en behartiging van de belangen der werklieden bleef keizer Wilhelm I tot zijn dood werkzaam." Nadat deze oorkonde was voorgelezen, werd den keizer een hamer overreikt, waar mede hij den eersten slag voor het monu ment deed, terwijl hy deze woorden uitsprak: „Ter nagedachtenis van de gesneuvelden, tot waardeering van de levendon en als een voorbeeld ter navolging voor het toekomstige geslacht." De plechtigheid maakte op alle aanwezigen een diepen indruk. Bjj gelegenheid van de herdenking van den slag bij Metz, door de eerste infanterie brigade te Potsdam, hield keizer Wilhelm eene toe spraak, waarin hy o. a. zeide, dat de gunstige uitslag van den oorlog vooral te danken was aan keizer Wilhelm I, die als opperbevel hebber het geheele Duitsche leger aan één wil ondergeschikt wist te maken. Verder wees de keizer op de voornaamste eigenschappen, welke den soldaat moeten kenmerkendapperheid, eergevoel, onvoor waardelijke gehoorzaamheid en trouw. Wan neer wij" zeide de keizer „deze eigen schappen in eere houden, zal het Duitsche leger den grondslag vormen van den Euro- peeschen vrede en het gezegde rechtvaardigen van Von Moltke: „Niet alleen zijn wy sterk genoeg, om den vrede in Europa te hand haven, maar ook zelfs om anderen daartoe te kunnen dwingen." Met een „Hoch" op het leger eindigde de keizer zyne toespraak. Op den verjaardag van den slag van Marsla-Tour hebben, volgens de „Temps," ongeveer honderd Duitsche veteranen zich over de grenzen van Frankrijk naar het slagveld begeven. Zij droegen geene leuzen en waren Zier bescheiden, zoodat geene onaangename voorvallen hebben plaats gehad. Eerst tegen den avond legden zy kransen op de graven der gesneuvelde Duitschers, maar ook deze kransen vertoonden geene Duitsche kleuren of iets, dat den Franschen ergernis kon geven. Op Duitsch gebied, 300 meter van de grens, onthulden de Duitschers hun monument Luxemburg, De heer Wacquant, de broeder van den voorzitter der Luxemburgsche Kamer, is in zyn woning te Esch vermoord. De heer Wacquant, een grijsaard van 70 jaren, leidde een afgezonderd leven en be woonde alleen een huis in de nabijheid van Esch. Uitsluitend om zijn middagmaal in het hotel-Klop te gebruiken, verliet hij zyn huis. Zaterdag-middag verscheen de heer Wacquant niet aan zyn gewone tafel. De hotelhouder maakte zich ongerust en begaf zich naar zyn woning. Daar vond hij den grijsaard met verbrijzelde hersenpan in de gang liggen. Hy had zyn parapluis nog in de hand. Blijkbaar was hy dus aangevallen, terwijl hy op het punt stond uit te gaan. De moord is blijkbaar gepleegd met het doel om den heer Wacquant, een vermogend man, te berooven. Ten minste alle voorwerpen van eenige waarde waren verdwenen. Van de moordenaars is nog geen spoor ontdekt. In de hoofdstad heefc het geval groote op schudding teweeggebracht, daar de familie Wacquant in het groot hertogdom algemeen bekend is. Zwitserland. De Wurtembergsche gezant te Bern, baron Von der Pforten, die onlangs wegens zyn gelijkenis met een gesignaleerden dief werd gearresteerd, heeft onmiddellijk overplaatsing aangevraagd, daar hy niet langer in Zwitser land wil blyven. Hy is nu tot gezant te Karlsruhe benoemd. Oosteuriik-Hon^.-Monarohle# De ziekte van den aartshertog Frans Ferdi nand schijnt van bedenkelyken aard te zyn. Professor Schrötter, uit Weenen, die aan het ziekbed ontboden is, ried volstrekte rust aan, daar de patiënt bloed opgeeft. Van Bozen is de hoogleeraar naar Ischl gegaan, om den keizer verslag te doen van den toestand van zijn neef. Spanje» To Londen zyn berichten ontvangen uit Madrid, waarin wordt gemeld dat de repu- blikeinsche party in Spanje zich weer begint te roeren. In de provinciën Valencia en Castellon hebben zich eenige gewapende benden ver toond. Een dezer benden, ongeveer 25 roan sterk, maakte zich meester van het stadje Cbovar en bemachtigde de gemeentekas. Daarna namen de republikeinen de wyk naar de omliggende bosschen, terwijl zy onderweg de telegraaf- en telephoon-gc-lc-idmgen ver nielden. Van ernstigen aard schijnt deze republi- keinsche beweging niet te zyn. Ten minste blijkens een telegram van den correspondent der „Indépendance beige" te Madrid, hecht de Spaansche regeering daaraan geen beteekenis. Servië. Het reisplan van koning Alexander van Servië is nog op het laatste oogenblik ge wyzigd. Van Müachon vertrok koningin Nathalie alleen naar Parijs. De koning reisde een paar uren later naar Luzern, om eenige dagen by zijn vader, koning Milan, door te brengen. Van Luzern gaat de koning dan over Lyon naar Biarritz. Koningin Nathalie kwam gisteren te Parijs aan. Aan het wester-station werd zy ont vangen door haar zuster, prinses Ghika, en den Servischen gezant. Tijdens de afwezigheid van koning Alexan der van Servië wordt het regentschap aan het mmisterie-Novakovitch opgedragen. Rusland. De toestand van den grootvorst-troon opvolger van Rusland is weer ongunstiger. Professor Leyden wordt te Kopenhagen ver wacht om den prins te behandelen. Madagascar. Volgens een telegram uit Port-Louis (Mau ritius) zou de voorhoede van het Fransche expeditiecorps te Tananarivo, do hoofdstad van Madagascar, zyn aangekomen. Dit bericht uit Engelsche bron is waar schynlyk voorbarig. De eenige telegraafdraad, die het binnenland van het eiland met de kust verbindt, is in handen der Franschen, en dezen zouden natuurlyk de eersten ge weest zijn om zulk heuglyk nieuws wereld kundig te maken. Volgens de laatste officiëele berichten was de Fransche voorhoede den 5den Augustus te Andriba, op 120 kilo meter van de hoofdstad; als men er den noodigen t\jd voor de overbrenging der tele grammen afrekent, zou de voorhoede dus in weinige dagen dezen aanzienlyken afstand hebben moeten afleggen in het bergachtig terrein, waar de hoofdwacht der Hova's hen afwacht, en dit is niet waarschijnlijk. China, De op 13 Augustub uit Foochow vertrokken commissie, die een onderzoek zal instellen naar den op zendelingen gepleegden moord, is in goeden welstand te Kutscheng aange komen. Reeds hebben belangrijke gevangen nemingen plaats gehad. Groot-Britannlë^ In het Lagerhuis is een groot schandaal voorgevallen. Aan de orde was de motie van den Ier Redmonddat de regeering zich uit- spreke over home rule en agrarische wetten voor Ierland. De heer Harrington was aan het woord, en zei o. a., dat de liberale regee ring in haar in haar driejarig bewind van home rule was weggeloopen. „Dat liegt gjj 1" riep de Ier dr. Tanner. De speaker sommeerde dr. Tanner die uitdrukktng terug te trekken. Dat wilde hy niet. H(j werd tot de orde geroepen wegens grove ongehoorzaamheid aan den voor zitter. Neen, zeide Tanner, ik wil alles doen wat de voorzitter verlangt, maar geen onwaar heid zeggen. Chamberlain stelde toen voor Tanner te schorsen. De voorzitter verklaarde het voorstel voor aangenomen. Men protes teerde. Htt Huis zou nu stemmen. Weer werd het voorstel aangenom.n verklaard. „Voor hoe lang moet ik weg?" vroeg dr. Tanner. De speaker riep den serjeant-at-arms om dr. Tanner te verwijderen. Dr. Tanner zeide toen nog, dat hy liever heen zou gaan dan „in dit vuile Huis" komen. Toen bleef hy voor de minietersbank staan, wees naar Chamberlain, en riep: „Judas!" De serjeant-at arms naderde; dr. Tanner begaf zich naar de deur, zich telkens omdraaiende en „Judas!" roepende. Het duurde eenigen tyd voor het Huis z\jne kalmte herwon. De vorige minister van oorlog in Enge land, Campbell Bannerman, werd, zooals men zich herinnert, tot aftreden genoopt door het votum van het Lagerhuis om zyn jaarwedde te verminderen, als protest tegen het onvol doende der krygsbenoodigdheden in de arse nalen. De nieuwe minister van oorlog, de markies van Lansdowne, heeft dadelyk een onderzoek laten instellen, en daarby is ge bleken, dat do beschikbare voorraad kruit, ammunitie en kordiet inderdaad zeer gering is. De regeering zal nu maatregelen nemen om den reserve voorraad te vermeerderen en daartoe belangrijke kredieten aanvragen. Naar men vernet mt zal de he tog van Cambridge den lsten October den. post van opperbevelhebber v^n het Eigel-.cha leger neerleggen, en voor lord Wolseley plaats maken, die voor vyf jaron in die hooge mili taire betrebking benoemd is. Telegramiuc NIEUW YORK, 18 Augustus. De uitvoer van specie in de algeloopen week bedroeg aan goud 3,552,000 dollars, aan zilver 805,217 dollars. LONDEN, 19 Augustus. Onder dagteeke- ning vau den 17den wordt uit Shanghai (China) aan de „Times" geseind, dat de expe ditie der consuls naar Kucheng waarschynlyk geen vruchten zal dragen. De houding der Chineescho regeering zal waarschynlyk aanleiding geven tot nieuwe troebelen. 19 Augustus 1895. 6taatsleeningen. pCt. Ned., Cert. Nat. W. Schuld 2% dito dito dito 3 dito dito dito3% dito Obl. dito 1£86*02 3% Hongarije, Goudl. 1831.03 4 Italië, Inschrijving 1862/81 5 Oostcnr.; Obl. Pap. MtijNov. 5 dito Züv. Jan.fJuli 5 Polen, Obl. Scliatk. 1814 .4 Portugal, ObL 18531SS4 met ticket 100 .3 id. Tobaksleening. 4% Rusland, Bïnnenl. 1894. 4 ditol833bij RoMmeliild Rb. 625 4 dito Hope Co, 1889 90 GR. 025 4 ObL Lccning 18G7/G9 20 .4 in Goud Leen. 1831 6 Spanje, Perp. Schuld Bui toni. 4 Turkije, Douane ObL 1886. 6 dito Qcconv. Lccning Sario G Egypte, ObL Lcenrng 1876 4 Mexico, Binncnlandsch. 6 Brazilië, ObL 18304 Ind. cn Fin. Ondernemingen. Koloniale Bank Aand. N.-I. Handbk. Aand Ncd. Handclm. Aand. op rose. 5 Spoorwegleeningen. Holl. IJzcrcn-Spw. Mij. AamL ObL dito3% M. t. Expl. v. St. Spw. Aand. Ned. Gontr. Spoorw. ObL 250 3 Italië, Z.-ltal. Spw. ObL A-H 3 Polen, Wars.-Wccncn Aand.. n dito Prior. Oblïg,4 Rusl., Balt Spw.-Aand.. 3 Fast. Spw.-My. Aand. 6 Iwang. Dombr. ObL ZR. 625 4% Weicbsci ZR. Aand5 Wlodikawkaa ObL Rb. 125 4 Amerika, A.teb. Gen.ïaorg. Bonds 4 dito ObL 2o Hyp. lctt. A 3 Central Pacific Aand. Chic Erie lo Hyp. ObL 5 Denver Rio Grando G. v. A Louisv. Nashv. Ccrt. v. Aand. Miss, Kans. Texas C. V. A. Union l'ac. C. v. A. Canadian Pacific C. v. A Oregon Short Linei Premieleenlngen. Nedaxl., Stad Ainstord. /TOO 3 Stad Rotterdam8 Gemeente-Orediet .3 België, Ant. 1837 2% Hong., Hypotheekbank 4 Hong,, Thcis8i Oostcnr., Staatsleon. 1854 4 dito dito I860 5 Rusland, Staatsleening 1361 5 dito dito 18665 Turkije, Lecning 1870 Madrid 1863 8 Transvalia ExpL Aand. Soul lxs taudard Ccrt. Prolongatie l'/i- Peru v^8t. Yor. Koore koers. boden 95% 101% 101% 101% 101% 101% 101% 102% 101% 81% 83% nu 84% 9 94 26% 26% 90% yi C4% 04J £6% 97% 97% 97% 101 100% 105% 105% 61% 96% 28 96% 104% 38% 78% 64% 64% 72% li 135 134% 109% 101 90% 90% 91% 64% 54% 16 4% QOfU- 165 63i^ 81% 82 99% 76 76% 97% 79% 79 32?4J£ 32% 18% 91% 95% 14% 14% 59% ÖJ% 173S 17% 13 13 £•156 28% 29% 111% 109 107% 103% 105% 121% 101% 126» 123J4 165 161 34 39% 39% 23!HC 24% •18% KOLONIËN. BATAVIA, 17 en 18 Juli. Te Soerabaia liep het gerucht, dat de Sasaks van Lombok hier en daar bezwaar maken tegen sommige nieuwe regelingen en tevens, dat brieven van Djilantiek zyn gevonden, waarin deze de nog op Lombok gebleven Balische hoofden en eenige met hem bevriende Sasaks opruit tot verzet tegen ons Gouver nement. De woning van den heer Kocb, admi nistrateur van Soemberkareng in het Mahng- sche Zuidergebergte, is door brand geheel vernield. Huis en inboedel waren te zamen verzekerd voor f 32,000. Uit Lombok wordt aan het „Soor. Hand." bericht, dat onlangs eenige veroordeelden in de gevangenis van Teros (Laboean Hadji) on geregeldheden hebben gepleegd, waarby een der gewapende politiedienaren gekwetst werd. Hun doel was ontsnapping uit de gevangenis. Dank zy het flinke optreden van den controleur van Teros waren de belhamels spoedig in de boeien geslagen. Den volgenden dag werden zy per ss. „Sindoro" naar Beeleleng gedirigeerd. Uit Makasser is 17 Juli aan de „Java- bode" getelegrafeerd „De heer D. G. Beek, pas benoemd tot assistent resident van Gorontalo, ia den dag van aankomst aldaar aan berrl-berri overleden. „De van Taroena (Sangi en Talauer eilanden) naar Batjan overgeplaatste controleur der 2de klasse J. N. Witteveen is een paar dagen voordat hy zon vertrekken gestorven." Een ander bericht meldt dat hy zelfmoord heeft gepleegd. De 1ste luit. der inf. K. F. Collard, van het Nederl. leger, in garnizoen te Bindjey, wiens detacheering in Indiö is afgeloopen, heeft order bekomen met het op 21 Augustus a. 8. van Batavia vertrekkend stoomschip naar Nederland terug te keeren. In den vroegen morgen van 11. Zondag overleed te Bindjey na een smarteiyk ïyden van drie maanden, de heer Schenk, sinds vier jaar in dienst by de Deli-Spoorweg-Maaty. De overledene laat een weduwe met zes jonge kinderen na, voor wie de slag verpletterend is. By zyne superieuren was hij zeer gezien en ook door zyne vele vrienden wordt zyn heengaan zeer betreurd. Volgens de „Java-Bode" is het lid van den Raad van Indië Rovers ziek en repatrieert hy den 2den September. Van den resident van Semarang is be richt ontvangen, dat op 7 dezer de rivier Goentoer in het district Grogol (Semarang) ten gevolge van hevige regens buiten haar oevers trad, waardoor de polowidjo-aanplant van een vyftal dessa's tot een uitgestrektheid van 7 bouw werd overstroomd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot 3den com mies op het residentiekantoor te Pontianakt Wester- afdeeling van Borneo) de klerk op dat kantoor A. Latuapon. Bij het Binnenlandsch Bestuur op Java cn Madoera. Benoemd: Tot controleur 1ste klasse Th. A. Smulders, ambtenaar op non-activiteit, laatst die betrekking bekleed hebbende, met bepaling dat hij geplaatst wordt in de residentie Teg.il; tot controleur 2de klasse II. J. Heyling, ambtenarop non-activiteit, laatst die betrekking bekleed heb bende, met bepaling dat bij geplaatst wordt inde residentie Semarang* Op de beziittiugen buiten Java en Madoera. Verplaatst: Van bet gouvernement Suma tra's-Westkust naar de rosidcutio Westerafd. van Borneo de controleur der Iste kl. J. F H. Van Raadshoven;van de residentie Palembang naar do residentie Westerafd. van Borneo de controleur lste kt. R. L. A. Hel wig; van dc res den tie Zuider- en Oosterafd. van Borneo naar de resi dentie Westerafd. van Borneo dé controleur 2de kl. E. J. Van Lier; van de residentie Westerafd. van Borneo naar de residentia Zuider- en Oosterafd. van Borneo de conti'. 2de kl. A. H. Spaan;van de residentie Westerafd. van Borneo naar de residen tie Benkoelen de adspirant-controleur H. Viruly; van de residentie Oostkust van Sumatra naar de residentie Palembang de adspirant controleur J. Breuldnk. Bepaald: dat geplaatst blijft in do residentie Benkoelen de benoemde controleur der 2de kl. B. H. G. Wrt ten-rood; in het Gouvernement Sumatra's Westkust de benoemde controleur der 2de kl. K. A. James; in de residentie Palem bang de benoemde controleur der 2de klasse G. W. Th. Busscher. Geplaatst: in bet Gouvernement Sumatra's Westkust de benoemde aspirant-controleur J. Pb. Freijss. Bij hot Kadaster in Ned.-Indië. Verplaatst: van de opnemingssectie te Soe- kaboemi naar de opnemingssectie te Bandong de adjunct-landmeter der 2de kl. L. P. L. Van der Tas; van de bewaring van het kadaster te Batavia naar de opnemingssectie te Soekaboemi, de adjunct-landmeter der 3de klasse J. IT. E. Cobet. Departement van Oorlog. Verleend; Een twee jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den civielen ambtenaar, kleuren-, tevens krijtdrukker bij het litograpbisch etablissement van den gene- ralen staf, J. Dar an. Ontslagen: Met ingang van 20 Augustus 1895, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ma. militairen dienst, de kapitein der inf. K. J. D. Scott. Geplaatst: Op bet bureau van den gew. intendant te Batavia, de 1ste luit.-kwartierm. van verlof wegens ziekte van Sindanglaja teruggekeerd H. W. Hermans. Verleend: Eene maand verlof naar Djokja karta, wegens ziekte, aan den 2den luit. der inf. te Soerabaia (geüvaeuecrd van Lombok) E. Schütt. Verlengd: Met eene maand, bet tot herstel van gezondheid verleend verlof Daar Soekaboemi, aan den lsten luit. te Batavia, S. Cb. Muller. Bepaald: dat bet verlof naar Europa voor den tijd van een jaar, wegens langdurigen dienst verleend aan den officier van gezondheid der 1ste klasse Dr. C. F. Smit, wordt beschouwd te zjjn verleend voor den tijd van twee jaren wegens ziekte. Officieel© Kennisgevingen, Vergadering van den Gemeenteraad van Leïien, op Donderdag 22 Aug., des namiddags to drie uren. Punten ter behandeling: 1°. Beno ming van een dorde o-derwjjzeree aan do Meisjesschool 2do K'asse. (195) 2°. Suppletoire staat en staat van af- en overschrijving op do begrootiug van hot II. G.- of Armo Woes- en Kinderhuis, dioDBt 1894, (192) 3°. Yexzoek van G. H. SijfckotJ', om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. (193) 4°. Voorstel tot definitieve benoeming van Mej. A. S. A. Van Kaathoven als lecrares in don zang aan de Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. (194) 5°. Verzoek van Dr. K. Martin, om vrijstelling van schoolgeld Hoogere Borgc-rschool voor Meisjes. (196) 6°. Suppletoire staten en staten van af- overschrijving op do begrooting van R.-K. Wees- en Oude- Iiedenhnis, dienst 1394. (199) 7°. Verzoek van A W. Do Jonge van der Halon om vrijstelling van schoolgeld Hoogero Burger school voor Jongens. (200) 8°. Idem als voren van de Wed. O. A. E. Neeb, Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (205) 9°. Idem als verc-D van M. J. Van der Hoogt, Gymnasium. (208) 10°. Idem als voren van D. Meijer, Hoogere Burger school voor Jongens. (212) 11°. Yooratel tot verlongiDg van de tijdelijke aan stelling van H. H. Breuning als leeraar in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (209) 12°. Idom omtrent do opdracht van den ijk op het botervaatwerk aan den Waagmeestor G. Van Rijk. (210) 13°. Bekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1894. (198, 204 en 211) 14°. Onderzoek van de geloofsbrieven van de be noemde leden van den Gemeenteraad. 15°. Rekening van de Stedelijke Werkinrichting over 1894. (191) EEI©ËN, Augustus. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 16.5° C. 61.7" Fahrenheithedenmorgen 8 uren 14.5° C. 58.1 F.; 'amiddags om 12 uren 21° C. 69.8'' F.; 's namiddags 4 uren 23° C. 73.4° F. Bedennamiddag ontvingen wy per En gelsche mail de Bataviasche bladen van 17 en 18 Juli, alsmede de „Deli-Crt." van 17 tot 20 Juli. By de heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de pryzen f 42, f 21.50, f 4.50 en f 2.25 Heden viert de Erfprins van Anbalt. die ln het „hotel Garni" te Seheveningen verbluf houdt, zyn verjaardag. Morgen zyn de Erfprins en Erfprinses van Anhalt voornemens een bezoek aan het Loo te brengen. Onderscheidene officieren van het Neder - landsch-Indisch leger deden hedenvoormiddag aan het Holl. Spoorstation te 's-Gravenhage uitgeleide aan den majoor van den generalen staf van dat leger, J. F. Breyer, die de resi dentie verliet om van zyne detacheering als leeraaf by "de Hoogere Krijgsschool naar Indië terug te keeren. De minister van buitenlandsche zaken, jbr. Röell, begaf zich hedenochtend naar het Loo. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Houten, vertoefde heden te Amsterdam. De minister van financiën, de heer Sprenger van Eyk. heeft heden voor een 10-tal dagen de residentie verlaten. De nuntius in Den Hiag, mgr. Lorenzelli, begaf zich Zondag naar Noordwijk ter bjjwo- ning van het patroonsfeest der R.-K. kerk aldaar. De heer Ernest Appy, de bekende vio loncellist, vroeger te Amsterdam, isden2den Augustus, in .ruim 80-jarigen leeftyd, te Kansas-City (Amorika) overleden. „Aurora", de zangvereeniging van Toon kunst te Batavia, zoekt op eene jaarwedde van 1800 een directeur, die ook een orkest kan leiden. Liefhebbers moeten zich aanmel den by den heer Arnold Spoel, te 's Hage. In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel Staatsexamen voor het eerste gedeelte, de heeren: W. E. Vos, te Amster dam; H. J. Claasen, to Seheveningen; J. E. Thorn Leeson, te IJselmonde; F. Roorda, te Kollumerpomp; C. Pots, te Nieuw-Lekkerland; W. J. Wouters, te Helvoirtjhr. J. D. Van Niepen, te Arnhem; G. M. L. Van Hellenberg Hubar, te Prinsenhage; D. Boersma, te IJsel- stein; L. J. A. Schenaerts, te Stratum; jhr. J. L. Stern, te ApeldoornH. C. Kooi, te Lopik; en voor het tweede gedeelte, de heerenJ. Barends, te Heerenveen, en J. H. J. Niemann, te Bokstel. Generaal Gijsberti HodenpjJT, inspecteur van het wapen der gonia, maakte heden een dienstreis naar Amsterdam. Uit Don Haag ontvingen wy hedenna- middag de bevestiging van het bericht dat Hare Majesteiten do Koninginnen Vrydag namiddag een bezoek van een paar uur bren gen aan de Amsterdamscho tentoonstelling. De heer J. M. P. Harte te Utrecht, is door den Paus benoem! tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. (Tyd.) Door de synode is op de gewene voor waarden, voor één jaar, gedeeltelijke dispen satie van de pepalingen van art. 23 Rjgl. vacaturen toegestaan aan de ringen Noord- wyk en Buren op Teasel voor den geregel- den dredikdienst in de gemeenten onder scheidenlijk te Kage en te Oudeschild op Teasel* kennis genomen van het schryven waarin de heeren J. C. Verhoeff te Utrecht en prof. J. Cannegieter aldaar en mr. L. Offerhaus Jr. te Assen en dr. S. D. Van Veen te Groningen verklaarden de op hen uitgebrachte benoeming aan te nemende eerste als secundus-lid der syn. commissie en de drie anderen als leden der commissie tot het ontwerpen van een reglement op het beheer. Als de drank is in den man, dan is de wysheid in de kan. De waarheid van dit spreekwoord bleek gisteren (Zondag- middag) te Alfen alweder recht duidelyk. Een gezeten burger uit Aarlanderveen, die ongo wyt.ld in een café wat lang van „vergunning" bad gebruik gemaakt, kreeg ruzie en werd zóó woedend dat hy alle in de zaal aanwezigen wegjoeg, de meubelen stuk sloeg en enkele ruiten verbryzelde. De politie, die intusschen was aangekomen, kon hem met veel moeite en met behulp van enkele burgers, machtig worden. Als een krankzinnige ging de man te keer, beet een der politie-agenten in het been en trok hunne kleederen stuk. Nadat h(j zyne boeien ver broken had, werd hy met touwen gebonden en op een handkar naar huis gebracht. Z a t e r d a g-m iddag omtreeks vier uren werd te Alfen in de Bruggestraat, een dochtertje van de wed. Van Dien overreden door een geladen groetenkar, met drie honden bespannen, van den groentenkoopman J. Bur ger te Aarlanderveen. Marktberichten, Alfeu, 19 Augustus. Aangevoord 29 wagODS kaas partijen, to zarnon 1316 stuks. Prijs: GoudHcke kaas 1ste qual. f 21.a f 23.00, zwaardere/7 a f2de qual. ƒ17.a f 20.Edammerkaas Handel matig. Schiedam, 17 Aag. Notcoring van d Make laars. Moutwijn ƒ7.50, Jenever ƒ11.50, id. a Amst. proef ƒ13.— por Ned. vat en zonder zoudvr de belasting. Spooling-commi«-ie beden ƒ0.80 per ketel, Notoering van den Brandersbond. Moutwijn a ƒ7•J^ per beet. ct., zoiulor lust uu zonder belasting

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3