Paardenmark Zondagsrust. IiricMi voer Teotenonflerwiis. P. C. M. ÏÏOOGIEBOOM, Orthopedische Rechthouder, In de Koffiebaa! N°. 10884 Maandag 11> Augustus. A". 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Kacheltentoonstelling. den 3den Woensdag der maand September e. k. Aanvang der Lessen26 Augustus. BEÜZEMAKER Co., „door ^Wiendscliap verbonden," ALGEMEENE VERGADERING, Muziekschool WILLEM VAN IPEREN. Hotel „dn Rhin," Bericht van Inzet. Oproeping. zuivere Preanger-Koffie, LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTETJTIËN: Van 1-6 regels 1.05. Iodero regel moer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseercn buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad. Finantiëele Kronielt. Het wordt steeds moeilijker in deze doode maanden een overzicht te geven van hetgeen ain de Beurs te Amsterdam „omgaat," om de eenvoudige reden, dat er weinig of niets „omgaat" en 6r geen zaken voorkomen, die de moeite der vermelding waard zijn. Het publiek blijft zich nog van alle deel neming in den fondsenhandel onthouden en op de Beurs vinat men nog geen aanleiding om zich meer voor zaken to interesseeren, vooral niet wanneer er een beursvacantiedag in litt vooruitzicht is. Nu geven trouwens de toestanden over het algemeen weinig aanleiding om eenige be langstelling voor Staatsfondsen of industrieels papieren aan den dag te leggen. De politieke verhoudingen in Europa zyn zoo vrienschap pelijk als 't maar behoeft en zelfs de troebelen in Macedonië en de houding daartegonover van Turk\je worden niet van genoeg gewicht geacht, om de hoofden warm te maken, ook al doet de Sultan nu niet precies zooals de groote mogendhedon, Engeland, Rusland en Frankrijk, het gaarne zouden wenschen. Verder zijn de gevolgen van den val van het bankiers huis Bingen te Genua voor de markt veel minder gevoelig geweest dan aanvankelijk werd gevreesd en heeft deze crisis op de groote Europeesche Beurzen slechts eene be langstelling van zeer kortstondigen duur te weeggebracht, terwijl ernstige moeilijkheden tot nu toe uit de catastrophe niet zijn voort gesproten, waarvoor voor onze Beurs trouwens toch geen vrees behoefde te bestaan, aan gezien te Amsterdam zoo goed als geen ver bindingen liepen. Voor onze Staatsfondsen bleef de go- heole week door goede vraag bestaan, waar voor de oorzaak niet ver te zoeken is, nu het losse kapitaal zoo overvloedig is, dat ter Beurze tegen zeer lage rente nauwelijks plaatsing daarvoor is te vinden. In het algemeen komt voor geldbelegging het meest de 2!/2 pets.- Schuld in aanmerking, aangezien de verwach ting meer en meer veld wint dat, wanneer eenmaal de in het vooruitzicht zijnde conversie dor 3'/2 pcts.-Schuld in het volgend jaar zal .zijn ten uitvoer gebracht, de 2,/1-pcts.-Schuld spoedig den koers van 100 pet. zal bereiken. Het is echter nog de vraag of de regeering rniet rekening zal houden met het feit, dat ook de 3-pcts.-Schuld gewoonlijk l'/j pet. boven jpari wordt verhandeld, zoodat het wel zou kunnon gebeuren, dat de conversie-koers boven jpari zou worden gesteld, of wellicht nog tot ihet stellen van een lageren rentevoet zou kun nen worden overgegaan. Ten opzichte der Tabak- en Cultuur- aandeelen verkeert mon thans in het zoo genaamde doode jaargetij, waarin men niets te doen heeft en niets anders doen kan, dan .geduldig afwachten hoe de natuur zich voor de verschillende culturen zal gelieven te houden en wat de resultaten der ondernemingen zullen zijn. De handel in de Indische onder nemingen bleef dan ook tot enkele kleinere affaires beperkt, waartegen in de laatste dagen meer vraag bestond voor aandeelen Petro leumbronnen, in verband met de laatste uitgifte van f 600,000 aandeelen, welke tegen den koers van 150 pet. uitsluitend aan aan deelhouders worden aangeboden Werkelijk geen onaardige aanbieding, nu de aandeelen op dit oogenblik tegen ODgeveer 230 pet. worden verhandeld. Het koersverloop der Pandbrieven North W.- Pacific-Hypotheekbank was wel een weinig bevreemdend, nl. om de noteering na den dag der uitloting ruim 3 pet. lager te zien. Dit aan eene uitloting, waaraan een aardig avans verbonden is, eenige waarde boven het gewono koersniveau wordt toege kend, is begrijpelijk, doch het verschil was in dit geval wel rijkelijk groot. Van groot belang zal het nu zyn to vernemen, uit welko bronnen de gelden voor deze aflossing gevon den zijn, en of de uitloting strikt noodzake lijk was. De buitenlandsche afdeeling had een veel aangenamer aanzien. Aanvankelijk waren de Duitsche Beurzen nog geheel beheerscht door de stemming te Weenen, waar nog steeds een drang bestond om de speculatieve ver bintenissen zooveel mogelijk te doen vermin deren. In de laatste dagen echter kwam eene merkbare verandering in die houding en de Duit sche berichten werden merkbaar beter. Parijs en Londen zijn tegenwoordig één en al specula tie en vertoonen een buitengewone levendig heid, waarvan de aandeelen in goudmijnen natuurlijk net onderwerp uitmaken. Zonder bedenking is deze beweging nit en het is kenschetsend, wanneer men ziet hoe in Fran sche marktberichten wordt gewaarschuwd tegen het overdrijven der prijzen en de hoop wordt uitgesproken, dat het publiek zich niet zoo zal laten verblinden om niet het kaf van het koren te blijven onderscheiden. Zooals het nu gaat, schijnt men tot eene voorzich tige beoordeeling al heel weinig geneigd en wordt alles wat met goudmijnen in verband staat, als in een roes van de markt genomen. Eeuwig duren do mijnen niet, en het is een scherp oog, dat zien kan hoe groot de onderaardsche schatten nu nog zijn, m. a. w. het koopen van goudmijn-aandeelen behoort uit den aard tot de zeer speculatievo en onzekere ondernemingen. Uit Italië komen tegenwoordig niets dan goede berichten en krijgt men cijfers te aan schouwen over groote verbeteringen der inkomsten, en wat nog vrij ongelooflijk klinkt de mededeeling dat de Staat3be- grooting voor 1896 zonder tekort sluit. Er zal wel niemand gevonden worden, die dit niet van harte wenscht, alleen is het nog geen t\jd om „victorie" te roopen. Reeds in het voorjaar werd door de regeering de gelegenheid aangeboden aan de houders der 5 pets -rente, om hunne stukken te verwisselen tegen eene 4-pcts.-obligatie, voor altijd vrijgesteld van belasting. De uitvoering hiervan bleef nog steeds, om redenen van administratieven aard, achterwege, doch nu schijnt de gelegenheid tot omwisseling zeer spoedig te zullen worden opengesteld. Portugal tlijft in goede stemming en wordt geregeld voor geldbelegging van de markt genomen. De inkomsten over het dienstjaar 1894/95 zijn zeer bevredigend giweest en laten op de October- en Januari coupons wederom eene extra-uitdeeling toe, die ongeveer 40 pet. hooger zal zijn dan die van het vorige jaar, zoodat de verhoogde uitbetaling op de October-coupon der 41/,- pets. obligatie waarschijnlijk ongeveer f 1.90 zal bedragen. In Spanjaarden had, vreemd genoeg, een even plotseling als belangrijk herstel plaats, waarvan het alleen jammer is dat het niet behouden kon blijven. Het schijnt dat op de Parysche Beurs, ten gevolge der jongste daling, zeer veel blanco-verkoopen hebben plaats gehad, waarvoor nu dekkings- aankoopen werden uitgevoerd. Dit was uit sluitend de oorzaak voor do onverwachte verbetering, en dat deze niet ernstig gemeend was, bleek wel uit de reactie, die onmiddellijk volgde. De berichten omtrent den opstand worden by den dag slechter en volgens de laatste telegrammen zou generaal Campos hebben te kennon gegeven, dat alleen door u tbreiding van 100,000 man troepen, de onder drukking van den opstand mogelyk zou zyn. Voor het oogenblik zyn do Spaansche fondsen er nog niet aan toe, om direct don slechten toestand dtr schatkist te ondervinden, doch die tyd komt onvermydeiyk en dan zal de foDdsenmarkt ongetwyfeld met groote be langstelling uitzien naar hetgeen de Spaansche regeering dan denkt te doen. Turksche waarden blyven vast, terwyi de regeoiing zich niet druk schynt temaken over de beweging, door Engeland, Rusland en Frankryk op touw gezet, betreffende den toe stand in Macedonië. Levendige handel had plaats in restant- bewyzen R u s s. Zul d-W e s t-S p o o r, die tegen snel opgaande pryzen flink werden gekocht. De Zuid-Amerikaanse he markt bleef tamelyk verlaten. Slechts enkele afdoe ningen hadden plaats in Mexicanen, waarop de verbetering van den zllverpiys van weinig invloed bleef. De aankonaiging eener nieuwe remise voor de Venezuelaansche schuld had een flinke prysverbetering ten gevolge, waarin ook obligation Carenero deelden, omtrent welke laatsten ook geruchten liepen, dat de regeering met de betaling der toegezegde subsidie spoedig een aanvang zou maken. Als het waar is! De geruchten omtrent de consolidatie der Argentynsche schuld houden aan, en hoewel dit op de Londensche Beurs met eene ryzing werd begroet, geschiedt deze conversie zeker niet op grond eener sterke finantiöele positie; veeleer is zy als eene nieuwe ver kapte vermindering van rente to beschouwen. Over het algemeen bleef de Amerikaan- sche Spoorwegmarkt in vaste stem ming, hoewel twee tegenover elkaar staar de invloeden zich geldend maken, waardoor eigenlyk een ongedecideerdo toestand in het leven wordt geroepen. In de eerste plaats de goudverzendingen naar Europa, die wederom belangryker bedragen gaan omvatten en de Amerikaansche markt achterdochtig stemmen, daartegenover staan geruchten dat zich op nieuw eeno zeer groote combinatie zou vor men der kolensporen, ten einde eene krach tige ryzing op touw te zetten. Nu is voor h9t oogenblik evenmin aan het een als aan het ander veel gewicht te hechten, aangezien de goudvoorraad zeer groot en een steenkolen- combinatie niet heel waarschyniyk is. Toch wil men de aanstaande reorganisatie der Erie hiermede in verband brengen, doch het zal nog wel een paar weken duren, alvorens iets positiefs daaromtrent bekend wordt. Canadian-Pacific - aandeelen waren flauw, niettegenstaande de aankondiging van 4 pet. dividend op de preferente aan deelen. Daaraan hebben de gewono aan deelen niot veel, maar het blykt bovendien, dat deze dividend-uitkeermg niet kan beschouwd worden als gezond verdiend, en dan wordt de finantiöele toestand er alleen slechter door. RijnlancLschc Bank. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zo-.dag 18 Aug., te ba'.facht, door liet StafmazieUcorps van bot 4de Regiment lnfauteiio. Directeur: de heer W. V&o Erp. Eerato ifdteÜDg: No. 1. Muckerl-Marach, Sohrammel; 2. OüYerturo „La Muetto de Portici", Auber; 3. „Les Ratneaux", Mélodie, Faure; 4. Valeo de l'operetto „La lil» du Tambour-Major, OlToubach; 5. Fantaiaio do 1'Opéra „Mireille", Gounod. Tweede afdeoling: No. 6; „Nachkiauge von Ostdan", Ouverture, Niels W. Gade; 7. „Harmonie du Soir", Romanco pour Piaton. Maon; 8. Drei Nurwegiecho Tiinze, Griog; 9. Fantaiaio sur „Faott", opéra do Gouuod, Kano. G emens cl IV ie u ws. De Lawntenniswedstryden op de banen van „De Bataaf" in de Schevening- sche Boscbjos werden gisteren geëindigd. De internationale dames-single is gewonnen door mej. C. Van Lennep. Enkele andere partyen, o. a. de heeren-single (handicap), worden og heden in den laten namiddag „uitgespeeld" en daarna volgt prijs- uitdeeling. Voor do Utrechtscho rechtbank stond deze week terecht M. v. G., wonende te Amersfoort, beklaagd van beleediging van Br., aldaar, in het openbaar verspreide week blad „De Voorwaarts". Br. achtte zich beleedigd door eene uit drukking in genoemd blad, waarin by als „schurk" werd aangeduid, waarby nog gevoegd was: „Schurken moeten aan de openbare schande worden prysgegoven, vooral indien zy zich nog met den naam van socialist willen tooien". Bekl. bekende dat de uitdrukking van zijne hand afkomstig was; by kreeg nog geld van Br. c-n door dit het lezend publiek mede te deelen, wilde by dat publiek zelf doen oor- deelen of Br. (en andere genoemden) schurken waren. Overigens had by met het woord schurk niet de bedoeling, Br. te beleedigen. Immers, in Vlaanderen noemen do boeren een wryf- paal voor de koeien een schurkpaal ofto- wel schurk, en in een woordenboek had hy gevonden, dat schurk ook wel beteekent „slim- mert", iemand, die wel sluw maar mo* loyaal handelt. De off. van just, zetto dtiHH'ik uit«»n, dat deze verdediging niet opging, althans by hsm geen ingang vond, want u*i oorul ue by- voeging „dat schurk n aan de ^Igemeene ver achting moeten prijsgegeven worsen", ge plaatst in een algemeen ver pr id weekblad, wel degelyk de bedoeling om te beleedigen duideiyk maakt, ei eisclue eene geldboete van 25, subs 1 maand gevangenis. Uit spraak 22 Aug. Vlees'ch waren. Onder het op- schrift: „Walgelijke toestanden betreffende de vlee^chleverantie in Nederland" deelt de „General Anzeiger för Delicatessen Handlun- gen" een reeks leelyke beschuldigingen tegen de Neierlandscbo vleesch- en worstleveran ciers mede, ontleend aan een artikol van den directeur van Int slachthuis te Barmen in het „Zo.tschrift lür Fleisch- und Milch Hygiene." „Het is in Nederland", zoo wordt daar ge zegd, „ists zeer gewoons, dat arbeiders stuk ken van gestorven runderen in plaats van hun loon ontvangen. Ook wordt zulk vleesch gezouten verkocht voor het verbruik. „In de groote worstfabrieken van Deventer, Wije en Olst moet zulk vleesch van gestorven, zelfs van opgegraven dieren verwerkt zyn geworden. Vilders zyn niet zelden vloesch- leveranciers van worstfabrikanten." Als een gunstige uitzondering wordt Utrecht genoemd, „waar oen doelmatig onderzoek van vleesch is ingevoerd." Het zal zeker in het belang dier nijverheid zyn, dat op afdoende wyze deze beschuldiging weerlegd worde, ook ter geruststelling van de verbruikers hier te lande, die uit Overysel bun wintervoorraad betrekkon. Intusscben blyken bovenstaande beschuldi gingen afkomstig te zyn van het rapport, in het vorig jaar uitgebracht door het hoofd bestuur der Maatschappy tot bevordering der Veeartsenykunde in Nederland nopens do resultaten der keuring van vee en vleesch hier to lande. De firma B. Bakhuis en Zoon, te Olst, heoft in het orgaan van den Noderlandschen Slagers hond er op gewezen, dat bedoeld rapport per sonen en firma's beschuldigde, die aan deze zaken part noch deel hebben. Moeiiyke beslissing. Een flinke man uit Auvergne, die door den handel in eikels ryk geworden was, had zyn kasteel met prachtig park aan zyne vaderstad Cler mont Ferrand vermaakt onder voorwaarde dat zyne buste daar „en pied" in de groote zaal moest worden opgesteld. Het heeft den ge leerden veel hoofdbrekens gekost, wat de erflater wel met deze „buste en pied" zou hebben bedoeld. Had hy een standbeeld of een borstbeeld op voetstuk gewild? Het hof van appèl te Riom heeft eindeiyk het geval beslist en in zyne wysheid uitgemaakt, dat Clermont-Ferrand zyn overleden medeburger slechts een buste op hoog voetstuk zonder krans van eikebladeren verschuldigd is. E. SMIT Jzn., Hecrenrccn, is voornemens eene nieuwe, zeer fraaie col lectie Spaarkachels ten toon te stollen in de volgende plaatsen: Iloltcrdam (Odéon, Leuvehaven) 20 tot en met 23 Aug. Lelden (Gebouw der My. tot Nut v. 't Algem.) 27 tot en met 30 Aug. 's-llagc, (Diligentia) 3 tot on met 5 Sept. Amsterdam (Odëon, Singel) 10 tot en met 13 Sept. 5646 14 Utrecht (Geb. Tivoli) 17 tot en met 20 Sept. Burgemeester on Wethouders van ALFEN aan den RIJN brengen ter algemeene kennis, dat aldaar vanwege „De Alfensclio Kaasmarkt", zal worden gehouden eene YllIJE PAAR DENMARKT. Alf&k, den 30sten Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voorn., P. VAN OUTEREN. 5643 21 De Secretaris, P. J. ZAALBERG, 5657 6 W. J. LAMPE. Brnndassnrantie. Leventsverzebering. Invaliditeitsverzekering; OUDE KIJN 158. 5658 7 door HH. Doctoren aanbevolen. voorkomt het voor over loopen en ronde ruggen bij Kinderen en Vol wassenen, ver sterkt de longen en verruimt de borst. 9 a 10 jaar. 14al5jaar. 10 12 Dames. 12 14 Hoeren. ƒ3.-. ƒ3.50. Franco na onto, van postw. 13. VISCHMARKT. 13. 2326 21 ƒ2.75 IJe Schoenmakers-Vereeniging noodigt hunne Donateurs en Leden en verder alle Schoenmakers uit op eene op Maandag <len lOden Augustus 1895, in het Lokaal Ephraim, Haarlemmerstraat 54. 5655 18 Einde der Zomervacantie: MAANDAG 19 AUGUSTUS. Aanmelding Leerlingen voor don A'leawcn Cursus. Aanvang 1 September. Nieuwatraat 17. 5662 6 De Notaris FRIJLINCK, te Warmond, zal op Woensdag 28 Augustus 1895, des voor middags te 10 uren, ten huize van den Heer RUBENKAMP en in het Koffiehuis „Welte vreden" in de Leidsche Buurt, onder Oegst- geest, OM CONTANT GELD, publiek VER- KOOPEX. Meubilaire Goederen, waaronder Canapé's, Speel-, Nacht- en andere Tafels, Stoelen met zittingen, Circuleer- en Keukon- Fornuizen, Klok, Bloemvazen, enzoovoorts, Calèche voor 2 paarden, Jachtwagen met por tieren, Bad met koperen Kachel, 2 Hand brandspuiten, Kopiëerpers, eenige oude wapens, Stalgereedschap en hetgeen verder te voor- schyn zal worden gebracht. Te bezichtigen 's morgens vóór de ver- kooping. 5641 18 Prima Cognac. Mot het grooisie kiiccch leveren wij «ogen roHwisxel o! rembours, Mandje* scheikundig nndereoclite 1 «»cn:io 4p-'Ct. Tien maathoudende Klesschen, met Inbegrip «mbuJlage ril.— of 20 Kieviclien f 21.— franco Hoofd pbuitsen. Wed. JOUSTRA ZOON, Sneek Importeurs van Cognac. Po*t\rlni»el voor franco Proefllencli f l.SO. Deze sedert l April 18S7 geannonceerde Cognac Li alleen olj ons verkrijgbaar. Wed JOUSTRA ZOON. Sneck. 15 7 TE KATWIJK A/ZEE. Heden beschikbaar twee Kamers en Vrij dag a. s. eene Boven-VIlIa, legen half tarief, met of zonder pension, te huur. 5650 6 By veiling, gehouden te Hazerswoude, den 16den Augustus 1895, ten overstaan van den Notaris K. N. HENGEVELD, aldaar, is het HEERENHUIS met KOETSHUIS en STAL LING, TUIN en BLEEKVELD, slechts in bod gebracht opf 3000.— De afslag blijft bepaald op 23 Augustus a.s. des namiddags 2 uren, ton huize van J. RODEN BURG, te Hazerswoude. 5656 11 Allen, die iets Ie vorderen of onder be rusting hebben van of verschuldigd zyn aan den Heer THEODORU8 of DIRK DUIVENVOORDEN, in leven Bouwman, gewoond hebbende te Noord wyiicrhouit en aldaar overleden 7 Juli j.l., wordt verzocht daarvan vóór <len lsten September a. 0,, opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris L. A. T. BINNENDIJK, ti Noordwyk. 5653 12 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Pry9 per ons Ucnts. VEKKOUW STOKMUYZEN, NIEUWE RIJN 47. Indien Gij voor Zondag nog huis houdelijke benoodigdheden hebt iri te koopen, wilt dit dan nog lieden-, Zaterdag-avond, doen. Waartoe zoudt Gij, geheel noode- loos, de Zondagsrust van anderen storen?

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9